AGENDA VAN DE WEEK. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Vrijdag. „De Burcht": Openbare prolestmeeling A. J. C., S. D. A. P. en L. B. B. 8 uur. Zaterdag. „De Burcht" Alg. ledenvergadering Ver van Oud-leerlingen van „M. S. G." 8 uur. Zondag. SchouwburgVereenigd Rollerdamsch Hofslad-Tooneel „Zwarte Griet". 8 uur. „Zomerzorg": Tuinconcert van „De Post" 8 uur. Maandag. „De Graanbeurs"Feestelijke herdenking 338-jarig bestaan „M. S. G." 8 uur. „Zomerzorg': Uitvoering tooneelvereen. „Door Vriendschap Vereenigd". 8 uur. Dagelijks: „Apollo-tbeater", OranjegracEt 4042: .Voorstellingen te 8 uur. 's Woensdags en Zaterdags matinées te 2 en te B uur. „Casino-bioscoop'4, Hoogewoerd; Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagnamiddag van tot 4 uur kinder- en familie-matinéo. „Lu xor-Tli eater", Stationsweg Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. '«Woensdags en '«Zaterdags malinée te 2 uur. Stadszaal: Van 14 tot 23 September behalve Zondag „L.a.w.e.t" Van 2 tót 6 en van 7 tot 11 uur. Eiken avond Cabaret van 8 tct 11 uur. Voorburg, bij Wijkerbrug: Tentoon stelling voor Handel, Nijverheid, Landbouw en Veeteelt. Tot 17 September. De apotheek van „Hulp der Mensch- beid", Hooigracht 48 is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag" 10 tot en met Zondag 16 September waargenomen door de apotheken van de heeren D. J. van Driesum, Mare 76, tel. 406 en W. Peile, Kort Rapenburg, tel. 594. roo<le blaadjes eveneens zeer aantrekke lijk uit. De Amsterdamsehe, Xeidsche en Deut sche Horti laten een groot aantal jntc- jessante planten zien, o.a. van Sawab. Te Amsterdam is geopend de Huize Persis, gelegen aan de Ruysdael- kade, geslicht door de Amslerdamsche Per- sis-Vereemging. De bedoeling van de Ver- eeniging is, hiermee een tehuis te scheppen voor alleenstaande vrouwen en meisjes uit den middenstand, die hier legen billijken prijs een gezellig en passend milieu kunnen vinden. Hoewel de Christelijke idee, zooals trouwens de naam Persis al aanduidt, aan het geheele werk ten grondslag ligt, zal op de opvattingen van de bewoonsters geener- lci pressie worden uitgeoefend en zijn dames van alle gezindten welkom. TeNijmegen reed een aut o mo- biel, bestuurd door P. S., wonende te Aken, de Grootestraat af. Plotseling werd de rem van den auto defect en het voertuig reed met toenemende snelheid de hellende straat af. De chauffeur schreeuwde luid, t^n einde de talrijke voetgangers te doen wijken. De inzittende mevr. M. Badenbach, uit Aken, werd bevreesd en sprong met haar 3-jarig dochtertje uit clen auto. Het kind bekwam hierbij een wonde aan het voorhoofd, welke wonde in het R.K. ziekenhuis werd gehecht. De auto kwam op de Waalkade tot staan. Verdere ongelukkeu kwamen niet voor. Bij het jubileumfeest t e W in- lerswijk behaalde de slager W. Blom den eersten prijs in een étalagewedstrijd, of schoon de étalage, naar men beweerde, een socialistischo strekking had. Er ontstond zoo'n gedrang, dat de burgemeester den geheclen dag een politiewachtpost voor den winkel, van den slager liet plaatsen. Des nachts heeft men met OosLlndischen inkt deur en vensters van dezen winkel inge- Bmecrd! Te N ij kerk is afgebrand de arbeiderswoning van B. Doornekamp, aan de Plassestoeg. De inboedel werd grooten- deels gered. Eenige geiten kwamen ech ter in de vlammen om. Het huis was ver zekerd, de inboedel niet. Men vermoeit, dat de brand ontstaan is bij bet aanmaken van een fornuis. Te S p r an g-C apdie is gister- aacht het huis van den landbouwer Smits geheel afgebrand. Met veel moeite wist men de kinderen mt het brandende hujs te ha len, waarbij Smits zelf vrij ernstige brand wonden opliep. Enkele varkens en cenigo kippen kwamen in de vlammen om. De oorzaak van deu brand is onbekend. Gistermorgen had te Borne een ongeluk plaats, doordat de af- sluitboomen aan den spoorwegovergang BorncDelden niet waren neergelaten. Een voerman van de steenfabriek, die met zijn wagen de lijn wilde passheren, had niet be merkt, dat de goederentrein van 8 uur in aantocht was, wal ten gevolge had, dat de twee paarden door den trein werden over reden en gedood, terwijl hij zelf gelukkig nog bijtijds van den wagen kon komen. Ook nog meerdere personen, die de lijn passeer den. konden zich gelukkig nog bijtijds in veiligheid brengen. Uit Emmen verneemt „D e Tel." dak in zake de werkverschaffing in grijpende maatregelen zullen worden ge nomen. In alle Drentsche gemeenten, met uitzondering van Emmen, zal de werkver schaffing op order van den Minister van Arbeid de2e week worden stilgezet. Deze maatregel schijnt verband te houden met een kwestie tussohen de landbouwers en do arbeiders, werkzaam bij den aardappel oogst. Over de hierbij uit te keeren loonen kunnen werkgevers en werknemers het blijkbaar niet ons worden. Voorts verneemt het blad, dat het in de bedoeling ligt te gen den winter het uurloon bij de werk verschaffing opnieuw te verlagen. Te Maastricht heeft de bur- gemeester de vertooning van de film: „Do Vrijgezellin" verboden. Ook in andere plaatsen is een zelfde verbod uitgevaardigd. Het Ned. Weekblad voor den Handel in Kruidenierswaren meldt, dat in de afgeloopen week uit ons land 3,752,400 eieren naar Engeland zijn verscheept. Advocaat: „Ik geloof graag mevrouw, dat u -bij dat ongeluk uw duim verloren hebt, maar op grond waarvan komt u tot het bedrag van 14000, dat u aan de verzekeringsmaatschappij vraagt?" Mevrouw: „Het was de duim, waarmede ik m'n man er onder hield." („Passing Show"). DE ALGEMEENE TOESTAND. De ontvangst van Slresemann's verkla ring is voor heden het belangrijkste inzake de groote Europeesclic aangelegenheid. De indruk in België is ongeveer als die in Frankrijk. In Belgische regeeringskringen is men van oordeel, dat de nieuwe redevoe ring van Stresemann een stap vooruit be- tcekent op zijn vorige redevoering te Stutt gart, aldus meldt men aan de „N. R. Ct.". Toch had men blijkbaar iets beters ver wacht en zit men een weinig verlegen met het overdreven optimisme, dat een paar dagen geleden in officieuse kringen en ook in zekere bladen domineerde. Men laat dui delijk uitkomen, dat Stresemann bij alge meenheden is gebleven doch men meent te mogen veronderstellen, dat de Duilschc rijkskanselier niet ongeneigd zou zijn bij een hervatting der besprekingen nog meer toegevingen te doen. Dat niet zoo licht lot de ontruiming van de Roer kan worden be sloten als Stresemann het wel zou wen- schen, ligt voor de hand, meent men. De Belgische regeering is geenszins geneigd zich een pand te laten ontgaan, zonder een degelijke waarborg in de plaats te krijgen. Men geeft gereedelijk toe, dat het aanspra kelijk maken van het particulier bezit er vrij verlokkelijk uitziet, maar zoolang men daaromtrent geen meer concrete voorstel len heeft ontvangen en ook niet weet wat daarmede kan worden bereikt, is men niet geneigd daar op in te gaan. Deze stemming komt ook in de pers lot uiting. De „Soir" constateert, dat Stresemann verder is gegaan dan vroeger op den weg naar de verzoening, doch betreurt hel, dat sommige passages van zijn redevoering aan duidelijkheid heel wat le wenschcn laten. De gouverncmenleele actie van den rijks kanselier wordt met traagheid voortgezet maar blijft een richting houden, welke veel goeds voorspelt. Een gunstiger resultaat zou ongetwijfeld worden bereikt indien Strese mann het lijdelijk verzet deed ophouden en verder in de studies der Belgische deskun digen een basis ging zoeken voor concrete waarborgen. Do „Indópendance Beige" is cenigszins teleurgesteld, maar verwacht, dat de Duit- sche kanselier een volgende maal nog meer zal toegeven. De „Midi" erkent, dat de rede van Strese mann nieuwe elementen bevat, maar ver wacht niet, dat de toestand er door zal worden gewijzigd, terwijl de „Nation Beige' op haar beurt vaststelt, dat waar Strese mann zeer vaag is in zijn voorstellen maar zeer duidelijk waar het gaat over de ont ruiming van het Roergebied, de nieuwe voorstellen aldus alle waarde verliezen. Van belang is ook de Engclsche opinie. Naar aanleiding van de bespreking tus- schen Stresemann en den Franschen ge zant zegt de „Manchester Guardian", dat het onwettige, gevaarlijke en onpolitieke karakter van de Roer-bezetting onveran derd zou blijven door Duitschland's ge dwongen overgave. De materieele verliezen en dc bittere haat blijven en de kans op betaling is geringer dan in Januari. Maar zelfs een gedwongen overgave ligt nog niet binnen het bereik van Poincaré. Want in dien zijn voorwaarden een onvoorwaarde lijke overgave inhouden van Duilsch grond gebied of een werkelijke economische sla vernij van een generatie van Duilschers, zou geen Duitsche regeering deze kunnen accepleercn en blijven leven. Het doel van Slresemann's besprekingen met den Fran schen gezant is om te ontdekken- of de voor waarden zoodanig zijn, dat ze den Rijks dag kunnen worden voorgelegd. Hij moet de een of andere Fransche concessie, hoe klein die ook is, kunnen loonen, maar lot dusver is er geen enkele aanwijzing voor zulk een concessie of eenige aanwijzing van het tijdstip waarop de Fransche troe pen zullen worden teruggetrokken. Er zijn slechts zeer weinig menschen, die gelooven dat een terugtrekken waar schijnlijk is, vóór cr een poging is gedaan om het Rijnland en misschien ook de Roer van Duitschland los le maken. Ook laat Poincaré de wereld in het onzekere over het bedrag dat Duitschland moet betalen en in welke spanne lijds. Ten opzichte van alle deze dingen zegt hij tot Stresemann: laat den passieven tegenstand ophouden en beproef uw goed geluk. Indien Stresemann echter geen beteren waarborg kan krijgen dan deze. is het waarschijnlijk, dat er nooit onderhandelingen zullen komen. Maar ver onderstelt, men begint te onderhandelen, wat zal dan de positie van Engeland zijn? De bezetting "Zou nog voortduren en onze bezwaren daartegen zouden even groot zijn als ooit. De gedwongen aanvaarding van de bezetting door Duitschland zou haar niet wettigen en de voorwaarden door dè bezet tende mogendheid opgedrongen, zouden geen aanspraak kunnen maken op moreele waarde. Zoolang de bezetting duurt, is. een rechtvaardige overeenkomst onmogelijk en Engeland zou met de wetenschap dat Duitschland door geweld gedwongen was zich neer te leggen bij de hezetling, niet overeenkomstig zijn eer kunnen deelnemen aan een overeenkomst, die voortspruit uit een handeling, die Engeland heeft' afge keurd. Het beste zou derhalve zijn zich on zijdig te houden. En de Parijsche correspondent van dit blad schrijft, dat Frankrijk vasthoudt aan den cisch van een volledige capitulatie Van Duitschland, om, dat het eenige vraag stuk, waarover men zich te Parijs ongerust maakt, er een is van binnenlandsche poli tiek. Tegen eiken prijs moet namelijk de illu sie worden gehandhaafd, welke men gedu rende jaren aan de groote massa's der een voudige, sparende burgerij'heeft voorgehou den, n.l. dat van een onderworpen en ge broken Duitschland aanzienlijke jaarlijk- sche betalingen zouden zijn los te krijgen. Wanneer deze illusie in rook vervliegt, stort de financieele positie van Frankrijk, welke afhankelijk is van het volk van kleine spaarders, waarop men telkens weer een beroep doen kan voor nieuwe leenin gen, ineen en een ernstige crisis zal daar van het gevolg zijn. De groote moeilijkheid is, dat de publieke opinie in Frankrijk van Poincaré tastbare resultaten verwachten zal zcodra Duitschland heeft gecapituleerd en het werk aan de Roer wordt hervat Ook dc grootste optimisten zijn het er echter, over eens, dat 't Roergebied bij lange r.a niet de hoeveelheid steenkolen zal op leveren, welke Frankrijk er voor de bezet ting uit ontving, aangezien de Duitsche ar beiders weinig lust zullen gevoelen ten bate der Franschen overwerk te verrichten. Daarom zal Poincaré waarschijnlijk alles doen wat in zijn vermogen is, om den loop der gebeurtenissen te vertragen en tijd te winnen. Immers, nu de algemeene verkiezingen zóó vlak voor de deur staan, is iedere week, zelfs iedere dag uitstel voor hem van on schatbare waarde. De Gezanlenraad heeft na eenige ver- geefschc zittingen, blijkbaar een definitieve oplossing gevonden voor het ltaliaansch- Grieksch conflict, met name ten aanzien van de ontruiming van Korfoe. Beide par tijen moeten zich daarmee accoord hebben verklaard. Men zie de telegrammen. Vanuit Engeland komen„nog allerlei ver ontrustende berichten over Italië en de plan nen over Fiume, doch hoewel daarin moge lijk wel een kern van juistheid kan liggen, verdienen deze béhehten toch niet zooveel aandacht als zekere kringen daaraan wel willen hechten. Gelukkig ook maar, want anders waren we niet ver van een nieuwen oorlog af 1 De vergadering van den Volkenbond heeft de algemeento beraadslaging voortgezet over het verslag door den raad uitgebracht nopens do werkzaamheden van het afge loopen jaar. De Chineeschc gedelegeerde Tsjenglo ver klaarde dat de Volkenbond bewezen heeft in staat te zijn te werken voor het behoud van den vrede. Hij uitte de-hoop, dat de bond binnenkort alle staten van de wereld zal omvatten. Dc Bulgaar Kalkof zeide, dat het vre desverdrag, aan zijn land opgelegd, hard en streng is geweest Niettemin zal Bulga rije zijn verplichtingen nakomen en het wenscht naar mate zijner krachten mee te werken tot heb eeonomisch herstel van Eu- vopa. Ilij wees cr op dat een der belang rijkste plichten van den Volkenbond de be scherming der minderheden is. Politis (Griekenland) braaht uit naam zijner regeering den Bond, zijn Raad en zijn Technische Commissie .dank voor de medewerking van die zijde ondervonden tij dens de groote ramp die Griekenland het vorig jaar trof. In September van dat jaar kwamen meer dan 1 millioen menschen uit Klein-Azië een toevlucht zoeken in Grie kenland. Daaronder bevond zich een.groot aantal vreemdelingen, waarbij niet minder dan 100.000 Armenieërs. Het Grieksche volk heeft tusschen die vluchtelingen- geenerlei onderscheid gemaakt. Hij bracht daarna hulde aan Nansen. Dank zij den Volken bond kon een plan voor het onderdak bren gen der vluchtelingen worden uitgewerkt en het ncodige geld worden gekend. De Grick8eh-Bulgaarsche commissie ter rege ling der vrijwillige wederkeerige landver huizing, waarin de Volkenbond door 2 leden is vertegenwoordigd, heeft door haar op treden het vertrouwen der beide belangheb bende regeeringen gewonnen. De bond ge niet in het Oosten een groot gezag, hetgeen te danken is aan de hoedanigheid dergenen, die hem aldaar vertegenwoordigen. De afgevaardigde van LitaueD, Sidzikau- kas, maakte eenige opmerkingen naar aan leiding van het optreden van den. Bond in het geschil tusschen Polen en Litauen. Gilbert Murray (Z.-Afrika) keurde het optreden van den Volkenbond in zake do bescherming der minderheden goed. Geen enkele minderheid in Europa wordt thans ernstig onderdrukt. Het verheugde hem te kunnen constateeren dat Griekenland en Bulgarije in zake de minderheden handelen volgens het ideaal van den bond. DUITSCHLAND. De Rijksraad heeft zich bezig gehouden met het vraagstuk der werkloosheid en der werkloozenondersteuning. Volgens in gekomen stukken steeg het aantal werk- loir.en va-n 135.000 op 1 Juli tot 3CO.OOO op 1 September. Bij de discussies werd erop gewezen, dat dit cijfer in vergelijking met dat' van andere landen, in het bijzonder met dat van Engeland, niet zoo hoog was, maar Duitschland staat eerst aan het l>e- gin van het proces en een geweldige toe neming van het cijfer wordt gevreesd. In Saksen b.v., een der industrie-rijkste Duit sche landen, wordt de industrie voor de noodzakelijkheid gesteld tal van bedrijven toB de helft in te krimpen, terwijl in tie overige bedrijven de arbeidstijd is bekort of eerlang zal worden bekort. Betoogd werd, dat de financieele toestand van het rijk niet is opgewassen tegen een voort zetting der werkloozenond'ersteuning en dat bovendien het onproductieve onderhoud de werkloozen demoraliseert. De Rijks raad besloot derhalve zoo spoedig moge lijk' aan de werkloozcnondersteuning Eet pTincipe van productieve werkverschaffing to geven, waarbij in de eerste plaats werd gedacht aan bevordering van den woning bouw, terwijl deze maatregel bovendien tal van bedrijven voor stilleggen zal behoeden. Het senioren-convent van den Rijksdag heeft het voorstel van de Duitsch-Datio- nalen tot onmiddellijke bijeenroeping van den rijksdag verworpen, gelijk te vooTzien was. Het voorstel werd door do Duitsch- Dationalen en ós communisten verdedigd. Do woordvoerders van de overige par tijen verklaarden, de noodzakelijkheid van een onmiddellijke bijeenroeping niet in te zien. De Rijksdag zal dus, zooala destijds reeds werd vastgesteld, eind dezer maand eerst 2Ïjn werkzaamheden hervatten. Mo gelijk is echter, dat reeds teloren de com missie van buitenlandsche zaken een ver gadering zal houden. Hermann Muller, de voorzitter van deze commisise, zal zich hierover in verbinding stellen met do re- gcering. Aangezien de levensnjiddeleuprijzen vijf a zesmaal per dag veranderen, zocdat de burgerij nooit meer weet wat zij bctalèü moet, heeft de Berlijnsche hoofdcommissa ris van politic thans bevolen, dat alle prijzen 's ochtends vastgesteld moeten wor den en#in den loop van den dag niet meer mogen werden veranderd. Aangezien de winkeliers herhaaldelijk verklaren, dat een bepaald artikel niet voorradig is, omdat zij een verdere stijging van de prijzen ef willen wachten, krijgen de politie-agenten de bevoegdheid, ten allen tijde de winkels te doorzoeken. De prijzen zijn al weer met 35 a 50 pCt. gestegen. Enkele prijzen van gistere/»: kalfsvleesch per pond 1214 millioen, rundvleesch 12—15 millioen, scbapenvleesch 1417 millioen, paardenvleesch 1821 mil lioen, margarine 12—22 millioen, vet 24—28 millioen, boteT 40—50 rnillioeD, leverworst 1613 millioen, ham 24—23 millioen, rijst 5.4 millioen, een ei 1.3 millioen. De Berlijnsehe traintarieven worden he den met 100 pCt. verhoogd, zoodat een rit dan 600.000 mark kost. Te Leipzig is onder het bankpersoneel een staking uitgebroken, die zich verder dreigt uit te strekken. Oorzaak natuurlijk: de salarissen. In Beieren begint de los-van-Pruisen- beweging steeds feller het hoofd op to ste ken. Openlijk wordt aangezet tot belasting- staking SPANJE. De anti-regeeringsbeweging in Spanje, waar het reeds geruimen tijd eiste, heeft, vanuit Barcelona verder om zich heen ge grepen en heel Gatalonie heeft zich aan de zijde van den militairen opsland ge schaard. Ook de garnizoenen te Madrid, Sa ra gossa en Sevilla zouden zich bij de bewe ging hebben aangesloten, 't Gaat niet tegen den koning, doch tegen de huidige regeering en het Marokko-avontuur, dat blijkbaar het vc-rzet lot uiting heeft doen komen. De regeering denkt nog niet aano heen gaan. Volgend bericht wordt daarover ge geven f De kapitein-generaal van Barcelona heeft uit eigen beweging den slaat van oor log in dit-gebied afgekondigd. Hij heeft zich meester gemaakt van de verkeersmiddelen en zich lot de kapiteins-generaal in de an dere plaatsen gericht om hen uit te noodi- gen zich bij hem aan te sluiten. Ilij heeft een proclamatie tot het heele land gericht, aankondigend, dat het leger den koning verzoekt, ten einde Spanje te redden, om zich van zijn tegenwoordige ministers af te scheiden evenals van alle politici. Het leger zou in enkele streken bereid zijn om even eens den weg van den opstand in le slaam De regeering blijft op haar post en zal nim mer wijken voor geweld. De koning zal heden te Madrid aankomen Te St. Sebastian zou een der ministers zijn gevangen genomen, doch bevestigd is dit nog niet, evenmin als een bericht van de „Temps", dat de regeering een eskader naar Barcelona zou hebben gezonden. Spanje beleeft een zeer gevaarlijke crisis. VEREENIGDE STATEN. De procureur-generaal Daugherty heeft aan den president een rapport uitgebracht over de toepassing van het drankverbod gedurende 41 maanden, welke hij noemt een der meest tragische episoden van de heele geschiedenis van Amerika, aldus de „Times". Hij wijst op de ontzettende reeks van misdaden bij de overtreding van liet drank verbod gepleegd, waaronder moorden, sa menzweringen, corruptie en omkoo")orij relfo van leden der rechterlijke macht en van de balie, personen, van wie men mocht verwachten, dat zij de wet zouden nale ven. Corruptie kwam oc& voor onder de hooge staatsambtenaren en vooraanstaan de particuliere personen. Voorts meldt de piocureur-generaal, dat sedert de toepassing van bet drankverbod meer dan 90.000 vervolgingen wegens over treding zijn ingesteld, waarop 72.617 ver- ccrdeelingen zijn gevolgd. In de laatste 23 maanden werden in het geheel moer dan 3000 jaar gevangenisstraf opgelegd en boeten ten bedrage van 12.300.000 dollar. Sedert de toepassing der wet bedroeg het aantal vervolgingen per dag gemiddeld 73 Hoewel de procureur-generaal verklaart, dat de justitie het euvel meester wordt, toonen zijn cijfers veeleer een verslechte ring aan. Het is een publiek geheim, dat in velo groote steden, vooral te Detroit, de wet feitelijk niet meer wordt toegepast. JAPAN. Er is verschenen een keizerlijk decreet,- hetgeen in Japan slechts zelden geschiedt en derhalve diepen indruk heelt gemaakt. De keizer deed hierin een beroep op alle ambtenaren en particuliere personen om samen te werken bij den herbouw der ver woeste streken en het herstel. Tevens wordt er in de aanschrijving de noodzakelijkheid van beloogd om Tokh/nicl sleohts weder op te bouwen, maar bel ook verder te ontwikkelen als politiek en econo. misch middelpunt van bet land en hoofd, bion van de nationale beschaving. „Tokio" zoo heet het in het rescript „is noj altijd de nationale hoofdstad, al zijn dê uiterlijke kenteekenen er van verdwenen." Verder wordt meegedeeld, dat een spa. ciate organisatie in het leven is geroepen voor het weer tot leven wekken van de na. lionale hoofdstad. fen slotte doet de Regent een beroep op regeering en volk om gemeenschappelijk le werken tot verlichting van het lijden en de onderdrukking der verontrustende geruch ten en tot het doen herleven van de natio nale kracht. In het geheel zijn 700.000 woningen ver woest op een bevolking in het geteisterde gebied van 3.110.000 zielen..Een der moei lijkste problemen is de hulpverleening aan hen, die van hun bestaansmiddelen beroofd zijn. Het ergst zijn er aan toe 60.000 80.000 intellectueelen eli klerken. Er zal bij den herbouw van woningen en bruigen werk zijn voor 200.000 ongeschoolde arbei ders, terwijl 50.000 ervaren bouwvakarbei ders naar Tokio zijn gezonden. BUITENLANDSCH GEMENGD. Een brand, die Maandagnacht in Sheer- ness heeft gewoed, heeft, naar de „Daily News" meldt, een schade van 30.000' pond sterling. aangericht. De brand brak uit in de meubelafdeeling van de Sheemess Eco nomical Cooperative Society, die voor de' oudste coöperatieve vc-rceniging in Enge land doorgaat, en bereikte spoedig de cen trale gebouwen. Het hoofdkantoor, de sla gerij, de kruidenierswaren-a'dccling en de schoenen- en meubelafdeeling brandden ge heel uit, alsmede de Cooperative Hall. het eenige groote gebouw der stad voor open bare bijeenkomsten. Een teiegram'uil Washington meldt aan de „Daily Telegraph", hoc- ccn automobiel van dranksmokkelaars, toegerust met een installatie voor hot verwekken van een rookgordijn,. r,a een opwindende jacht door de stad door twee belasting-agenten weïd aangehouden. Na een race van 75 mijl per uur, half verblind door den door den auto verwekten rook. slaagden de agenten er in don auto tot stilstaan te brengen, toen deze door het ledigraken van de tank geen roo£ meer teweeg kon brengen. Toen zij den stilstaanden smokkelauto naderden, wisten de inzittenden te ontsnap-, pen. Een h'unner werd later gearresteerd. Dé in beslag genomen auto is het bekijken wel waard. Hel'voornaamste deel van het rookapparaat is een vacaumlank. Deze tank is door een slang verbonden met den uit laat en een man, die naast den chauffeur zit, pompt de rookverwekkende vloeistof in den gloeiend warmen uitlaat, waar zij va poriseert en dikke; zwarte rookwolken voort brengt. Het toestel was met groote zorg in den auto aangebracht en werkte voortreffe lijk gedurende een afstand van twee mij len, zooals de agenten, die. den wagen ach terhaalden, verklaarden. De scheikundige samenstelling van de rookverwekkendo vloeistof is nog niet békend. In- den in be slag genomen automobiel was een groote hoeveelheid whisky aanwezig. De conducteur Reuter op den postwagen uit Trier wordt sedert 27 Augustus vermist. Een onderzoek heeft geleerd, dat hij op den avond van 26 Augustus met ccn vrouw, die bij hem logeerde, zich op den straatweg van Ruwer naar Trier heeft bevonden, waar hij door 3 Marokkanen is overvallen, die hem vermoord hebben en toen trachtten de-vrouw geweld aan te doen. Dit laatste werd verhinderd doordien dc vrouw zich krachtig teweer stelde en op haar hulpge roep verseheiden.- personen kwamen toeloo- pen. Een en ander is ter kennis van de Fran sche overheid gebracht. De Engelsche bladen bevatten een merk waardige geschiedenis. Twee jaar geleden verdween Eric Gordon Toombs, de zoon van een oud-predikant te Londen. Het ge lukte niet, een 6poor van hem te vinden. Eenige dagen geleden droomde dc vader dat hij zijn zoon zag begraven op een boer derij, genaamd The Welcomes te Kcnley, in Surrey. Het droombeeld was zoo leven dig, dat #hij de politie in den arm npra en «aandrong op het instellen van een onder zoek. Inderdaad beeft de politie nu in eea put op de boerderij het lijk van den jonge man gevonden met ccn gedeeltelijk inge- sl.agen. schedcj. Zijn klec-reu waren nog aan wezig en dc vader en de mcedcr hebben hun zoen herkend. De man aan wicn de boerderij behocidc, heeft verleden jaar No vember zelfmoord gepleegd. De vader had zes weken geleden toevallig vernomen, dat de man van de boerderij zijn zoon had ge kend en dat deze daar meermalen was ge weest, om achter iets. te komen wat den eigenaar betrof. Die eigenaar zal daD ook wel den moord gepleegd en daarna heft lijk in den verlaten put verborgen hebben. De Volkenbond. GENEVE, 13 Sept. (Belg. Tel. Ag.) De vierde commissie hechtte haar goedkeuring aan Frankrijks voorlsel om Japan, met het oog op d» ramp die dat land getroffen heeft, gedeeltelijke vrijstelling te vêrleenen van het betalen der contributie aan den Volken bond. GENEVE, 14 Sept (Belg. Tol. Ag.) Do raadgevende hygiënische commissie van het internationaal arbeidsbureau hield haag eerste zitting en hield zicli bezig met de be studeering van" de documenten over de di-. verse ealegorièn van ongezonden arbeid. Uit het bezette gebied. PARIJS, 14 Sept. (Beg. Tel. Ag.) Uit Mainz wordt aan het „Journal de Paris" gemeld» dat de politie fe Bochum de directeuren der mijnen „Ruhr", en „Lippe" arresteerde, we gens de uitgifte van dertig mfTiiard papier geld, dat slechts voor een tiende gedeeltO gewaarborgd was.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2