Officisete Kersiilsaevinc?. STADSNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Het voornaamste nieuws van lieden. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Otó. per tegeL Bij regelaHonnemeni belangrljK i lajreren prijs. Kleine aiverlentiên, uitsluitend bij vooruttbe- taling. Woensdags en Zaterdags 50 Gts., bij een i maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecbt. Voor eventueelo op- rending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Gts. Bursau Hoordeindspiein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Poslclitqne- en Girodienst No. 57055. Postbus No. 54 pRIJS DEZER COURANT: - *"A Voor EeTdcn p. 8 mniL 'f 2.35, p. weeï jr Q.fj -Buiten leiden, waar aseniefi gevestigd rija, per weel" _c0.181 Franco per post 2.35 rfi portokosten, Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen Nnmmer 19485.' EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Visciimarkt 18, tel 1225 is ZATERDAG en Zaterdagavond verkrijgbaar SOHELVISCII k 10.16—0.18—0.22, SCHOL f 17—f 0.30; SCHAR k f 0.15, MAKREEL k f 0.25, KA BELJAUW k f 0.40 en TARBOT a f0.70 per pond. 1*1. C. DE GIJSELA AR, Burgemeester. Leiden, 14 SejDtember 1G23. DE „L.A.W.E.T." Hoe de miniatuurstad er uitziet. - 'Nadat gisteren door de standhouders, daarin bijgestaan door het wakkere bestuur, ijverig is gewerkt en zelfs door enkelen een deel van den nacht aan de inrichting der stands is besteed geworden, terwijl van morgen er nog de laatste hand aan- werd gelegd, konden wij heden conStateeren, dat er niets meer aan ontbrak en dat de ten toonstelling voor de opening gereed was. Daar is wat aan te doen geweest 1 Maar de standhouders k-unnen dan ook met vol doening op hun met zorg uitgevoerden ar beid terugzien. Zonder overdrijving kunnen wij constateeren, dat deze ,,Lawet" de kroon Bpant over alle tentoonstellingen van dien aard, hier vóór en na gehouden. Het doel der Vereenig:ng is geweest in 'deze tentoonstelling een beeld te geven van do belangrijke rol, die de Middenstand ver vult en te vervullen heeft in het brengen van het product van producent tot consument. En wij kunnen reeds bij den aanvang zeg gen, dat dit doel bereikt is. Nog nooit za gen wij zooveel producten van handel en industrie, van dagelijksche gebruiksartike len en van voorwerpen van kimst en smaak op zulk een keurige on tevens afwisselende wijze bijeen. Daarmede is tegelijk het doel, lat do Vereeniging in de tweede plaats be oogde, bereikt, n.l. om op den vooruitgang van Leiden als groote winkelstad de aan dacht te vestigen. Daartoe heeff in de eerste plaats mede gewerkt de ingenieuze wijze, waarop onze mooie Stadszaal is aangericht, omgetooveri als het ware in een miniatiiurwinkelstad mot haar pleinen en straten, waaraan de stands als zoovele keurétalages in aange name buurschap prijken. In het midden der groote zaal het De- Gij selaar-plein, als een hulde aan onzen sympathieken burgervader, wien het wèl onzer gemeente en ook van onzen nij veren middenstand zoo innig ter harte gaat cn weer in het midden daarvan de muziektem pel, in vorm en door het decoratief een waar kunstwerk, dat vooral des avonds, als hij schitterend is verlicht, zeldzaam goed zal doen. Op het ruime podium het Eendrachts- plein, symbool van de oprechte samenwer king van de drie verschillende organisaties, waarin de neringdoendo middenstand hier ter stede is georganiseerd en waarin deze stand ccn navolgingswaardig voorbeeld geeft aan andere maatschappelijke groepen. Dat een L.a'w.e.t.plein in deze L.a.w.e.t.stad niet mocht ontbreken, spreekt van zelf, evenmin als de Middenstands- en de Recla mestraat. De namen Boaz- en Hanzestraat hebben evenzeer in dit stratencomplex hun beteekenis. De Hoogstraat op de galerij is een typeering van haar ligging en de Indus- triestraat eveneens en de hoogte, symboli seert op treffende wijze hoe de middenstand is waardoor do consument de producten van do nijverheidsinrichtingen ontvangt. In de kleine zaal groepeeren de stands zich alle om, of staan in het mjdden op het Rijnlandsplein. Wil dit niet zeggen, dat de Leidsche middenstand en do bevol king der omgeving der stad elkander ook noodig hebben 1 Men merkt reedsde straten- en pleinen- namen zijn niet willekeurig. Zij hebben een symbolieke beteekenis. In het geheel zijn er 62 stands. Er zouden er niet meer in de ruimte, waarover men te beschikken had, wilde het bestuur in den Foyer gelegenheid hebben voor bijeen komsten van verschillenden aard, geplaatst kunnen worden. Er is zelfs zeer met de ruimte gewoekerd. Do met groen omzoomde toegangen der stad echter zijn dat is immers voor elke stad een voordeèl ruim gehouden. Het bestuur rekent natuurlijk op een over druk bezoek en wij durven wel voorspellen, dab het zich daarin niet bedrogen zal zien. En daarvoor zijn ruime verkeersgangen im mers een behoefte. De officieele opening. liedennamiddag had de officieele opening plaats, weldra gevolgd dtfor do opening voor het publiek. Daarvoor vereenigden zich een aantal ge- noodigden met het bestuur, do leden en de donateurs in den foyer. De Minister van Arbeid_ had wegens ambtsbezigheden moe ien bedanken. Aanwezig waren o.a. het Da- gel ijksch Bestuur der gemeente en de secre taris, de rector-magnificus van do Leidsche Universiteit, de garnizoens-commandant, de directeur van Gemeentewerken, de commis saris van Politie, de agent der Nedciiand- sche Bank alhifer, de directeur van het Rijksbureau ""'tot onderzoek Van Handels varen, vertegenwoordigers.van de Leidsche IVoieeniging van Industriëelen, van de Ver eniging den Effectenhandel, van de Kamer van Koophandel van Rijnland, de besturen der drie Leidsche Middenstands vcreenigingen, enz. enz. Ook waren er ge- noodigden van buiten de stad. waarondeT' ons werd genoemd het bestuur van den Mid den stand sra ad en van de „D.a.w.e.t" (Dor drecht). Eindelijk woonden ook de standhouders de opening bij. De voorzitter, de heer A. W. Cahen, hield een inleidende rede, waarin hij de aanwezigen en in het bijzonder den burge- me ster welkom heette. U, Mijnheer de Burgemeester, die belang stellend in alles, wat Leiden betreft, U op onze uitnoodiging gaarne bereid verklaardet onze tentoonstelling officieel te openen, be treft mijn eerste welkomj aldus spreker. Onze Vereeniging heeft voor deze offici eele daad Uwerzijds groote waardeering en stelt het eveneens op prijs, dat U ons- toe stemming gaaft aan een der pleinen van 't L.a.w.e.t.-stadje Uw naam ie mogen verbin-. den. Verder richtte hij zich tol de boven door ons genoemde genoodigden, en ten slotte heette hij hier nog in het bijzonder welkom de vertegenwoordigers der Pers, de leden en donateurs der Vereeniging en de exposanten der tentoonstelling. In het feit, dat gij allen aan de uitnoodi ging van ons bestuur hebt gevolg .gegeven, constateer ik, zoo ging de spr. voort, dat het streven onzer Vereeniging Uw belangstel ling opgewekt heeftnaar ik vertrouw, ech ter niet alleen voor wat betreft de ope ning dezer tentoonstelling, doch. ook voor hetgeen de tentoonstelling zelve U te aan schouwen geeft. Zooals in het voorwoord van het program ma reeds vermeld, wil onze Vereeniging in deze tentoonstelling een beeld geven van de belangrijke rol, die de Middenstand vervult en te vervullen heeft in het brengen van het product van producent tot consument. Zij stelt daartoe de Handeldrijvende en Industrieele Middenstanders te Leiden in de gelegenheid op bijzondere wijze de aandacht op hun zaken en op nieuwe artikelen le vestigen. Tevens heeft de tentoonstelling ten doel op den vooruitgang van Leiden als groolo winkelstad de aandacht le vestigen, opdat nóg méér dan voorheen, zoowel voor haar ingezetenen als voor haar zoo welvarende omgeving, Leiden de stad is, waar men zijn inkoopen het beste en voordeeligsle doet. Wanneer deze tentoonstelling daartoe hel hare bijdraagt, dan zijn wij daarvoor in de allereerste plaats dank verschuldigd aan de exposanten, die geen moeite cn kosten heb ben gespaard om hun stands daaraan le doen beantwoorden. De rol, die de Middenstand vervult en te vervullen heeft in het brengen van het pro duct van producent tot consument, is gewis zeer belangrijk. In de fel bewogen lijden, die wij thans beleven, komt dit wel zeer slerk tot uiting. Daar, waar de Middenstand voor deze rol uitgeschakeld is, blijkt, dat al is er nog zulk een behoefte aan producten, de producenten den weg tot de consumen ten niet gemakkelijk kunnen vinden. De Middenstand overbrugt dan ook dezen weg zij is als zoodanig onmisbaar. - De rol, die de Middenstand vervult en te vervullen heeft, in het brengen van het pro duct van producent tot consument, is echter niet altijd even benijdenswaardig, vooral in tijden als men gedurende den wereldoorlog en nütdien beleefd heeff. Gedurende den oorlog was de Midden stand, vooral de winkelier, het zwarte schaap. Men was naijverig op de schijnbaar groote winsten, die door het omhoog loopen der prijzen aller goederen worden gemaakt. Men zag cclrler als een werkelijke winst, wat slechts theoretisch winst en in werke lijkheid verlies was. Het" omhoog Joopen der prijzen aller goe deren hield fen nauwste verband met de vermindering der koopkracht van het geld, waarvan de circulatie in de oorlogsjaren en nog een tijd daarna enorm was toegenomen. Van af het oogenblik, dat door verminde ring vari crëdielen de in omloop zijnde geld- ruilmiddeleri inkrompen, daaldep ook de prijzen aller goederen en ontstonden, mede door de groole belastingen, die van de in de oorlogsjaren gemaakte schijnwinsten betaald moesten worden, ontzetlende verliezen. Wanneer wij het oog vestigen op onze Oostelijke buren, dan zien wij, dat bij de winkeliers in Duitschland, zoowel groole als kleine, door den voorldurenden val van de Mark, de prijzen aller goederen, in Mar ken uitgedrukt, gestadig cn enorm omhoog liepen, en dat die winkeliers, belemmert in hun zaken door een wet, die men als woe- kerwet betitelde, van dag lot dag amier werden, terwijl men hen van ontzettende winstnemingen beschuldigde. Een vermindering van koopkracht van 't geld beleekent ook voor den winkelier in werkelijkheid slechts nadeel. De basis, waarop een koopman zijn zaak ook'overigens reeds zoo economisch moge lijk moet drijven, is, dat hij voor zijn goede ren een dusdanigen pr ij s kan be dingen, dat hij in staat is, die goederen weer terug te koopen, de er op drukkende exploi tatiekosten en rente te dekken cn nog wat als winst voor zijn bemoeiingen over te hou den. In lijden van vermindering der koop kracht van het geld is het den winkelier ontzettend moeilijk, ja,, bijna onmogelijk, deze basis te handhaven. Concurrentie van hen, die geen juist be grip van deze economische wet hebben, dwingen hem dikwerf ver onder die basis te verkoopen. Verliezen blijven dan ook niet uit. De Middenstand heeft dan ook een bui tengewoon groot belang bij de veiligstelling van onzen gulden en zal gewis zijn steun verleenen aan maatregelen, die dat bevor deren. waartoe een sluitende begrpoting van Slaat en gemeente een allereerste vereisch- te is. In U, Mijnheer de Burgemeester, zien niet alleen wij, Leidenaars, doch ik durf zeggen, ook velen daarbuiten, een warm en deskun dig voorvechter voor de zoo hoog "noodige bezuinigingen bezuinigingen, die de wijs heid niet bedriegen.. Ik wensch U, zoowel in de Eerste Kamer al9 in onzen Gemeenteraad daarbij het grootst mogelijke succes tóe. Ik geef U de verzekering, dat Uw streven als zoodanig de volle instemming der Leidsche Industrieele en Handeldrijvende Middenstanders heeft. Dames en ifteren, de rol, die de Midden stand le vervullen heeft in het brengen van het product van producent tot consument, heeft echter, behalve de hierboven geschet ste schaduwzijde, ook haar zonnigen kant. De Middenstand, dat is wel telkens gebleken, is voor die laak onmisbaar. Zich goed en dus in het belang van de consumenten daarvan le kwijten, is tevens een aangename en dankbare taak. Hoe prettig is het niet voor een zakenman le ondervinden, dat zijn cliënlèle hem trouw is en hem het volle vertrouwen schenkt. Dit vertrouwen moét hij verdienen en steeds trachten te behouden. Daarvoor te werken is zijn lust Dame3 en Heeren, over de rol, die de Middenstand vervult en te vervullen heeft in het brengen van het product van produ cent tot consument zou ik U nog veel kun nen vertellen, gij zijt echter hierheen geko men om de opening der tentoonstelling bij te wonen en ik geloof dan ook in Uw aller geest te handelen, wanneer ik U, Mijnheer do Burgemeester, thans uitnoödig, tot die opening wel te willen overgaan, aldus be sloot spreker. (Warm applaus.) Do burgemeester aanvaardde gaarne de uitnoodiging om de tentoonstelling te ope en en deed dat in ongeveer de volgende bewoordingen Gaarne aanvaard ik de uitnoodiging door den voorzitter lot mij gericht om deze ten toonstelling officieel te oppnen. De voorzitter heeft reeds uitvoeriger dan ik het zou kun nen doen de beteekenis Van den neringdoen den in onze maatschappij geschetst en in menig opzicht beaam ik hetgeen hij daar omtrent heeft gezegd. Zeer waardeer ik de energie en de werk kracht der middenstanders, nu weder ge toond door het ontwerpen en aanrichten van dezen L.a.w.e.t en ik hoop van harte dat het pogen om in deze moeilijke tijden er toe mede te werken den middenstand te ver heffen, succes zal hebben en dat de deelne mers in een druk bezoek 'voldoening zullen vinden voor de zorg en de moeite aan het maken van hunne stands besteed. Ook het gemeentebestuur waardeert dit pogen zeer en wenscht hun succes toe. Met den wensch dat de2e L.a.w.e.t. mag slagen verklaarde de Burgemeester deze ten slotte voor geopend. Nadat de toejuichingen, welke op deze toespraak volgden, waren verstomd, wan delde men Daar de groote -zaal, waar over het L.a.w.e.t.plein een lint was,gespannen. Dc.n burgemeester werd een zilveren schaar overhandigd, waarmede hij dit L.a-.w.e.t- lint doorknipte; een zinnebeeldige hande ling, waardoor het feit der opening was voltrokken. Het stedelijk Muziekkorps, voorafgegaan door vier herauten te paard, maakte nu den door ons vermelden ommegang door de stad, om daarmede de bevolking uit te noodigen tot een bezoek aan de geopende L.a.w.e.t Intiisschen had in de groote zaal op-het De-Gijsclaar-plein nog een korte plechtig heid pjaats. Het L.a.w.e.t.-bestuur, erkentelijk voor den steun en de medewerking van het Hoofd der Gemeente ontvangen, had besloten den burgemeester te huldigen. Deze huldiging bestond hierin, dat het den Burgemeester ter herinnering aan dezen dag een souvenir aanbood, bestaande in een zware presse papier van donker marmer, waarin aan den eenen kant in zilver uitgevoerd het familie wapen der De Gijselaars is aangebracht en aan den anderen liet wapen der stad Leiden cn daaronder de woorden. L.A.W.E.T. 14 —23 Sept. 1923. Dit huldeblijk werd met een kort hartelijk woord door den voorzitter aan den burge meester aangeboden en door 'dezen gaarne aanvaard. Daarna begaf het gezelschap zich weder naar den foyer, waar ververschingen werden rondgediend. De firma d.e -Vries en Stevens, Breeslraat alhier, biedt' den 250slen bezoeker een sche merlamp aan. Kerkconcert. Mevr. A. Noordewier Reddingius, de heeren A. B. H. Verhey en M. Noordewier Jr. Gisteravond is hier het concert-seizoen be gonnen -en wel met een kerkconcert van me vrouw Noordewier cn den heer A. B. H. Ver hey met medewerking van den reeds meer malen in het afgeloopen jaar opgetreden fluitist M. Noordewier Jr. Een zeer talrijk publick had zich, niettegenstaande de prach tige Septemberavond tot buiten-zijn verlokte, begeven naar de Pieterskerk, om weder als immer getuige te zijn van de steeds zoo jeugdige, reine slem van mevrouw Noorde wier, zooals die op eenvoudige, devote wijze van uit de hooge gewelven van het kerkge-. bouw lot ons komt. Verhey opende den avond met het con cert in A-moll van BachBach, dé kerkcom- ponist, zooals er geen vóór noch na hem be slaan heeft; Bach, de schepper van de Mat- theus Passion, aan welk werk wij telkens weer herinnerd werden, vooral in het ada gio, dat ons de mogelijkheid openbaart van „ein Leiden voller Gnad." César Franck's E-majeur Pastorale vorm de het tweede solo-stuk van Verhey. Men ziet zich verplaatst in bloeiende, zonnige velden.... groepen schapen grazen hier en daar.... een herder fluit, hen nopend tot huiswaarts keeren'; kleurrijk en levendig is deze Pastorale, het oor streelend, mede door de sprankelende voordracht, die toch niet kon doen wegvagen het tamelijk lang uitge- sponnene van de compositie in het laatste deel. Mevr. Noordewier zong behalve eenige oud-Hollandsche liederen en de drie oud- Fransche, waarmee zij reeds het vorig jaar aller harten won: „Hymne" van Diepen- broek; een pracht van een kerklied, dat voor al ook uitmunt door de zeldzaam mooie be geleiding. Hierop volgde: „Ich bin der Welt abhanden gekommen" van Mahler, dat door de in zichzelf gekeerde wijze van voordragen van mevr. Noordewicr, diep ontroerde, even als Schubert's „lm Abenlrolh". Met haar zoon, met wien zij tegenwoor dig meermalen optreedt, zong mevr. Noorde wier de aria uit Cantate 151 van Bach: „Süsser Trost mein Jesus kommt." De fluit trillend zijn melodie, maar toch steeds aan de zangeres den boventoon latend. De goede hoedanigheden van den fluitist' kwamen ook .uit in zijn solonummer Andante G gr. t. van Mozart, licht in rhythmische figuren klonk de toon door de kerk. De drie artisten besloten met de zoo teero aria voor zang en fluit van Mozart „O dolce concento", na welker vertolking het publiek langen lijd zwijgend bleef zitten, bang door eenig gerucht de gewijde stemming te ver storen. Kapitein W. van Sleinsel van der Aa, van het 4de reg. infanterie alhier, wordt overgeplaatst bij het 13de regiment van dat wapen te Maastricht. Het provinciaal kerkbestuur van Noord-Brabant met Limburg in de Ned. Herv. Kerk heeft lot de evangeliebediening toegelaten den heer N. J. Cupedo, candidaat alhier. De dansleeraar De Lange zal, wegens hel feit, dat hij twintig jaar geleden vóór het eerst een cursus in dansen opende, een bal masqué organiseeren. Voor het examen leerling-instrument maker vanwege de Vereeniging tot Bevorde ring van de opleiding tot Instrumentmaker alhier, zijn geslaagd: B. Buitenkamp, Sloch- teren; G. Sarink, Deventer; E. F. Welbergen, Meppel; P. van Leeuwen, Leiden; L. Men- sink, Deventer; II. J. Verheul, Amsterdam; W. S. Verboom, Harmeien; E. J. Lett'erboer, Almelo; II. 11. de Haas, Leiden; A. de Jong, Leiden; II. Zwagerman, Amsterdam, en M. Smits, Leiden. Voor het examen gezel-instrumentmaker: L. J. Pater, Haarlem; A. C. v. d. Griend, Haarlem, en C. F. L. Kraaneveld, Leiden. Voor het examen leerling-glasblazer: J; J. v. Ulden, M. F. v. Weizen en H. Zirk- zee, allen te Leiden; F. Hs Mulder, Meppel; A. Kiel, Leiden, N. Breedeveld, Leiden, en A. van Waveren Hogervorst, Amsterdam. Van de examen-commissie was voorzitter de lieer L. Tielenius Kruythoff, te Delft, en secretaris dr. G. A. Crommelin. Men deelt ons hel volgende mede: Het comité van voorbereiding voor de massa-demonslralie op 23 September te Amsterdam, organiseert tot sluiting -der pro paganda een meeling in den tuin van „Zo- merzorg", welke zal plaats hebben morgen, Zaterdagmiddag. Vooraf wordt een rondgang door enkele wijken der stad gehouden, met medewerking van de muziekverêeniging „Nieuw Leven" en de zangvereeniging „De Stem des Volks". Vertrokken wordt te vier uur van af het Volksgebouw. Wat d3 deelneming aan de groole demon stralie te Amsterdam betreft, kan worden medegedeeld, dat deze het 1000-tal dicht begint te naderen. Nog gedurende enkele dagen is er in het Volksgebouw gelegenheid zich voor de goed- koope reisgelegenheid op le geven. Het tienjarig zoontje van den heer V., van den Oudc-Rijn, is gisteren door zekeren 16-jarigen M. aangereden op- de Aalmarkt met een rijwiel. Het knaapje bekwam een vrij groole wond boven het oog aan het voorhoofd. Na eerst naar het politiebureau te zijn geleid, waar een eerste verband is aangelegd i& hij vervolgens naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. De politie onderzoekt het geval. Paddenstoelver gif fciging. Te Vogelenzang heeft zich een ernstig igeval van paddenstoelvergiftiging voorge daan in het'gezin van den timmerman J. Bham, aan de Leidschevaart. Zondagavond gebruikte Bham, een Duitscher, sedert-kort te Vogelenzang wooiiachtig, met zijn vrouw cn dochtertje, zooals hij dikwijls deed, een hoeveelheid paddestoelen. Het vier-jarig zoontje vond ze niet lekker en wilde ze niet eten. Den volgenden nacht werden do drie personen ongesteld. Gistermorgen is de 32* jarige moeder gestorven en drie uur later het 8-jarig dochtertje. De man, die ook zeer ongesteld was, is gistermiddag naar het diaconessenhuis te Haarlem vervoerd. Gis teravond verwekte zijn toestand nog veel zorg. Op Hen boulevard, vlakbij de Scheveningsclie buitenhaven, zijn militair autoriteiten bezig schietproeven te nemen met een nieuw model vrachtwagen met een afweorkanon voor vliegtuigen. Het kanon is van oud model en er wordt met los kruit geschoten. De proef schijnt een nieuwe constructie affuit met. horizontale en verticale richting te betreffen. De proef had, vooral om de harde slagen, veel be langstelling van de Scheveningers. BINNENLAND Opening van do Leidsche Alg. Winkel- étalage-tentoonstelling (L.a.w.e.t.) in de Stadszaal. De directie van-den postchèque- en giro* dienst heeft de hulp van den postdienst te Amsterdam ingeroepen, PaddenstoeiveEgiitiging te Vogelenzang. De besprekingen over de Indische salaris» voorstellen. Het grootste deel der passiva van den ge failleerden Indischen suikerspecnlant is ge dekt. BUITENLAND. De pers over Stresemann*a rede. De ontruiming van Korfoe is vastgesteld op 27 dezer. De zitting van den Volkenbond. De beweging tegen de Spaansche regeering breidt zich uit. De regeering zal niet wijken. De autobus-concurrent ie. Tusschen Den Haag en Delft rijden thans niet minder da^ veertien omaibusscn. Gistermorgen heef t v o o r d e Rotterdaruscho rechtbank terecht gestaan de 52-jarige E. de J., zonder beroep, zon der vaste woonplaats en gedetineerd, welko beklaagde reeds 29 maal veroordeeld is we gens oplichting. Over Augustus 1923 bracht de belasting op de publieke vermakelijkheden te Rotterdam f 59.567 op, tegen f 73.712 over Augustus 1922. Het havengeld voor do zeevaartuigen bracht de afgeloopen maand op f 258.000 tegen het vorige jaar f 293.000. Het marktgeld op de veemarkt bedroeg de vorige maand f 8265 tegen de zelfde maand in het vorige jaar f 11.141. Doordehecren A. en M. Donker- voört en J. L. v. d. Voorden, te Rotterdam, is een uitvinding gedaan, waardoor het moge lijk zal zijn den hinder, welken de bewoners van steden ondervinden van slachthuizen, vuilnisbelten en dergelijke noodzakelijke, maar kwalijk riekende inrichtingen onzer steden t^t het verleden te doen behooren. Dit resultaat wordt op eenvoudige wijze verkre gen. De uilvinders hebben namelijk ont dekt, dat de zich in de genoemde bedrijven ontwikkelende gassen geheel of nagenoeg geheel rcukvrij worden afgevoerd, indien zij door één of meer vlechtwerken van draden worden geleid. Ter plaatse, waar lucht roosters aanwezig zijn, worden in deze lucht roosters een of meer vlechtwerken van me talen draden aangebracht, welke door mid^ del -van electrischen stroom of op andere wijze in gloeiing worden gebracht. Opslag plaatsen, waar tot nu afvalstoffen in de open lucht bewaard werden, kunnen over kapt worden en het dak voorzien van een of meer schoorsleenen volgens de uilvinding. De zich ontwikkelende dampen zulle'n dan door de schoorsteenen opstijgen en reukvrij uittreden. Op de uitvinding is in Nederland en het buitenland octrooi aangevraagd. Wij vernemen, dat de Nederlandsche octrooi aanvrage is aangenomen, nadat twee leden van den Oclrooiraad zich persoonlijk van de goede werking eener proefinstallatie zijn ko men overtuigen. D e VI1 van de V i s s c h e r ij-i n- spectie heeft Woensdagnamiddag het lijk (in verren staat van ontbinding) van W. Melchers aangebracht. De lijken van alle vijf opvarenden zijn van den verongelukten baggermolen nu gevonden en ijaar Hardings veld en Sliedrecht vervoerd. Van den ge zonken baggermolen is nog geen spoor ont dekt. In visscher ij kringen te IJmuiden wordt aangenomen, dat de onge veer veerlien dagen geleden van daar naar de visscherij uitgezeilde treilloggers K.W. 142 Jacob en K.W. 46 Mercurius door den slorm overvallen en met man en muis'Ver gaan zijn. („Scheepvaart"). Ter herinnering aan het vijf- tigjarig besta-an der Koninklijke Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde en het gouden jubileum van de afdeeling Am sterdam wordt aldaar een internationale tuinbouw- en bloemententoonstelling ge houden in het gebouw der R.A.I., met bij- behoorend buitenterrein, aan de Ferdinand Bolstraat. Bij de entrée ziet men op hef podium eenige buitengemeen groote tropische pal men van den Leidschen Hortus, weikei daar schitterend uitkomen. Van do afdeeling varens treft vooral oen inzending van de firma Lemker en Zoon, té Alphen a. d. Rijn. De Australische Also- philia's en do Nephrolepes-exemplarcn vat» ruim een meter in doorsnee zijn pronkju- weelen van kweekkunst. De kleinere plant jes van Maidenhair zien er met hun bruin-

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1