Donderdag 13 September 1923. EERSTE BLAD. Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. BIHNLAN0. Het voornaamste nieuws van lieden. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 Ots. per reseL Bij rc^olabonnoment fcelausriK laveren prijs. 1 Kleine adverlentiSil, uitsluitend bij roormtbe* taling. Woensdags en. Zaterdags 50 Ots„ bij een maximum aantal woorden van 80. Inoasso* volgons postreebt. Voor evcntueele oJm fcendmg van brieven 10 Otis, porto te betalen* Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndspleln. Telefoonnummers voor Directie en Administratis 175, Redactie 1507. Postohóque- en Girodienst No. 57055. Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT; - 7óSi Men j>. 3 mild. 7 2.35, p. vc<£ w*T 7 D.T9 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd tijd, gar week 043 Franco per post 7, 2.33 Hè porfeïosfeitl Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen Nummer 19484. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel Vischmarkt.18, tel. 1225 ie Vrijdag ver krijgbaar VERSCHE HARING a f 0.11, SCIIELVISCH a f 0.17, f 0.20 en f 0.25, SCHOL a f 0.18—f 0.33, SCHAR a f 0.16, MAKREEL a t 0.29, KABELJAUW a f0.40 en TARBOT a f 0.80 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 13 September 1923. De „L.A.W.E.T." Inleiding. „Leiden aanschouwt wat eendracht toont.,r Deze woorden, in forsche, kleurige letters op den achterwand van het podium der groote Stadszaal aangebracht, typeert de tentoon stelling, welke door de „L.a.w.e.t" wordt aan gericht. Wij leven echter nog in den toeko menden tijd. Leiden zal het aanschouwen. En wij zouden ons aan onbescheidenheid schuldig maken, wanneer wij nu reeds, vóór de officieele opening heeft plaats gehad, gin gen beschrijven wat deze tentoonstelling te zien en te genieten zal geven. Maar uit het geen er nu al gereed is mogen wij gerust de conclusie trekken,, dat deze tentoonstelling de kroon zal spannen over alle andere, welke in den loop der jaren van dien aard in. Lei den zijn gehouden. Daardoor worden dan bewaarheid de woorden in het motto, dat. als het ware bei den deze keur van stands is geplaatst, dat iet de eendracht van den neringdoenden middenstand is, die zoo iets alleen kan too- nen. Wij leven nog altijd in een tijd van groote economische onzekerheid. Soms schijnt' er een vleugje van herstel te komen, doch dade lijk schuiven er weder donkere wolken voor. .Wij leven in een meestal sombere afwach ting. In zulke dagen heeft de neringdoende mid denstand reclame noodig, dringender dan ooit. Als wij het wèl inzien, dan ligt daarin de grond van deze „L.a.w.e.t." Niet voortgeko men is zij uit de zucht tot groot-doen, of uit zucht tot vermaak. Wie dat denken hebben het mis. Wij hebben, rondgaande onder deze nijvere mannen en vrouwen,, die met ener gie en vlijt bezig zijn, hun stands op te houwen, andere stemmen beluisterd. Ook voor hen zijn de tijden moeilijk, maar in zulke tijden is het juist noodig veerkracht te loonen en krachtig samen te werken om zich slaande te houden. Wij hopen, dat de Leidscbe burgerij en de menschen uit' de omstreken het zóó ook lee- ren inzien en het streven der L.a.w.e.t.-man nen waardeeren. Als zij straks door een druk bezoek daar van het bewijs zien, zullen zij tevens erva ren, dat de Leidsche winkeliers en zaken- menschen er mogen zijn. Zij zullen van ménigen mooien stand kun nen genieten en ook deze tentoonstelling zal het publiek den weg wijzen naar adressen, wélke het in eigen belang moet kennen. En als de menschen niet hardleers zijn zullen ze nu vast leeren voortaan alleen bij Leidsche leveranciers hun inkoopen te doen. Met de hoop, dat' het zoo zijn mag, willen wij de „L.a.w.e.t." aan den vooravond van den openingsdag bij onze lezers inleiden. Leidsche Ckr. Oranje-Vereeniging. U alleen, U loven wij; Ja, wij loven U, o lieer! Want Uw naam, zoo rijk van eer, Is tot "onze vreugd nabij; Dies vertelt men in ons land Al de wond'ren Uwer hand. Met het zingen van dit lied, het eerste vers van den 75c*in Psalm, ving de buiten gewone feestavond ter viering van het Zil veren Regeeringsjubileum van II. M. de Koningin door de leden van en belang stellenden in de Leidsche Chr. Oranje-Ver- eeniging gisteren aan. En het klonk, bege leid door het orgel, krachtig door de hooge gewelven van de stralend verlichte Hoog- landsche kerk, want er was een zeer groote schare bijeen. Toen volgde onder diepe slU'.e een innig gebed, op den kansel uitgesproken dpor den leider der samenkomst, tevens voorzitter der Yereeniging, ds. H. Thomas, die daarna een ernstig inleidend woord sprak. Namens het bestuur van de Oranje-Ver- ceniging groet ik u met een feestelijken groet, nu wij door vriendelijke beschikking in dit bedehuis samengestroomd zijn, in dit eeuwenoude, eenvoudige, schitterende bede huis, zoo ongeveer ving hij aan. Ik groet het edelachtbaar bestuur der gemeente (met den burgemeester waren aanwezig de wet houders Mulder, Meynen en Reimeringer), inzonderheid onzen burgemeester, die met de eene hand reikt tot de Koningin, met de andere tot het volk, het Christelijke volk. Ik begroet den feestredenaar, dien wij dezen avond tweemaal zullen liooren jubelen, in z'jn rede en in het lied, door liera gemaakt, hetwelk zal gezongen worden, en „Excel sior", welke zanvereeniging het predicaat Koninklijke voert; den waarnemenden di recteur, de solisten, de zangeressen en de zangers van het Huldigingslied, die hun Le:d$che stemmen zullen paren aan de iMfische; het Haarlerascb Stedelijk Orkest en de flinke Hol landsche jongens, die zui len zingen; de ceie-leden der Yereeniging (waarvan het vaandel in de kerk stond op gesteld). Allen groet ik u met een hoogge- 8temden vaderlandschen, Christel ijken groet En zijn rede vervolgende, dankte en prees spreker God, dat wij mogen terugzien op het tijdperk der vijf-en-twinligjarig'e regce- ring van de vrome, vroede, hartelijke moe der des volks; gedacht hij ook Willem den Zwijger, den vader des vaderlands. Wij grijpen weer moed en zweren trouw aan het Huis van Oranje. Wij doen dat in stilte. Geen luide vivats binnen deze historische muren, geen applaus bij de graven onzer voorvaderen, geen simpel handgeklap hier, want wij gaan naar de kruin van den hei ligen berg. Onze feestviering zij superieur. Vatten wij het heilig voornemen op om te staan voor het paleis en voor het Kruis, pa raat zijnde en vormende een stalen muur tegen alles, wat zich tegen God, Vaderland en Oranje kant Oranje Boven zij onze leus, maar daarboven klinke een halleluja aan God, Wien toekomt lof, dank, kracht en eere tot in eeuwigheid. De feestredenaar van dezen avond, dr. F. van Gheel Gildemeester, Ned.-Hervormd predikant te 's-Gravenhage, koos tot uit gangspunt zijner rede Psalm 103 2b: Ver geet geene van Zijne weldaden. Sprekers gedachtengang was, in het kort samengevat, de volgende: De grootste weldaad, waarvoor wij God te danken hebben, is deze: dat Hij ons onze Koningin heeft geschonken, Haar heeft be waard, Haar heeft gezegend. Toen onze Koningin werd geboren, waren wij verheugd zeer zeker; wij gunden Haar ouders hun oudervreugde. Maar niemand had eigenlijk besef van het groote geschenk, dat God in de jonggeboren Prinses aan ons volk gaf. Er waren immers nog twee zoons in leven. Deze stierven evenwel. Was Wil- helmina er niet geweest, dan zou de Kroon zijn overgegaan aan een vreemden vorst. Nu gebeurde dit niet. En daarom slaat Haar geboortedatum met gulden letteren ge schreven. En nu heeft onze Koningin een kwart eeuw de beste tradities van ons land en van het Huis van Oranje voortgezet; is Zij het symbool van eenheid. Hoeveel toch ons verdeelt, wij scharen ons rondom Haar troon en Haar Huis, hetwelk ons tevens is de waarborg onzer volksvrijheid en de waarborg onzer volkstoekomst. Bewaard heeft God vergeet geene van Zijne weldaden Haar leeder, leven. Van zes kinderen, gelijk met Haar geboren in Den Haag, is Zij alleen overgebleven. Haar leven ook heeft zelfs aan een zijden draad gehangen. Maar God heeft de gebeden verhoord en Haar gespaard; ook bewaard Haar kroon voor Haarzelve en voor ons. Drie keizerrijken storlten ineen; tronen wankelden en vielen, kronen rolden in het slof; maar Haar troon staat, Gode zij dank, nog, en Haar kroon siert en dekt nog Haar geliefd hoofd. God heeft ook Haar toekomst bewaard en de gebeden verhoord en Haar gezegend. Welk een zon straalt uit Haar procla matie, Haar eigen werk, bij de aanvaarding van Haar hooge ambtl Welk een optimis me! Zij heeft Zichzelve noch gezocht noch behaagd. Daarom heeft Haar volk Haar ge zocht en behaagd. Een groote schat is Zij voor ons volk, omdat Zij een Christelijke Vorstin is. En toch hebben ook de Joden Haar lief, want zij zien in Haar terecht de beschermster der volksvrijheid, van het geloof. De liefde voor de vroomheid, de vrijheid, de verdraag zaamheid zit Haar in het bloed, heeft Zij bewaard, ontplooid. Zij is een geschenk van den Koning der Koningen, 't Is alsof een stem uit den He mel ons oproept tot ware, diepe, echte, Christelijke volksvreugde. Trots alle don kerheid der tijden is het alsof God tot ons zegt: Strijkt de rimpels weg, wentelt den steen der zorgen af. Ja, er is bij God won dere trouw. Toont dan uw vreugde in dagen als deze door het uitsteken der vaderlandsche vlag. Weg met de lage idealen en de platte mo raal van Jan Salie, die bij ons niet thuis hoort. Bant uit den verderflijken Jan-Salie- geest! Waai uit, breede baan van Neder lands vlag! Van die vlag, die wij niet zoo goedkoop gekregen hebben; van die Prinse- vlag, die in bange worsteling vertegenwoor digde moed, durf, heimwee. 't Zal het rechte met ons zijn, wanneer wij het aardsche vaderland leeren bezien onder het licht van het hemelsche. Dit was de slotgedachte van den wel sprekenden redenaar. Tusschen liet inleidend woord en de feest rede had het koor reeds het „Halleluja" van Handel gezongen en het verdere ge deelte van den avond was aan zang .en mu ziek gewijd. Volledigheidshalve zij vermeld, dat ge zongen werd door de Kon. zangvereeniging „Excelsior", van Den Haag, met medewer king van een jongenskoor, onder leiding van den waarn. directeur den heer D. Sroink, alhier. Solisten waren mevr. A. G. Goed hartde Boer, sopraan, Rotterdam; mevr. C. M. GoddardLingbeek, mezzo-sopraan, Rotterdam; de heer Louis van Tulder, te nor, Den Haag, en de heer Frans v. Schoor, bariton, B.otterdam, De begeleiding ver zorgde het Haarlemsch Stedelijk Orkest en de orgelbegeleiding berustte bij den heer H. A. Wegerif Jr., te 's-Gravenhage. Behalve het reeds genoemde nummer werden ten gehoore gebracht: „Kronings cantate" van Bern. Zweers, woorden van Nic. Beets; „Jubileumcantate van Ant. v. d. Horst, woorden van dr. F. van Gheel Gildemeester en het Huldigingslied, te Am sterdam, ook door Leidenaars, gezongen bij de nationale huldiging onzer Koningin, nu door driehonderd zangers en zangeressen. Nu zouden wij kunnen gaan critiseeren. Maar dat zullen wij niet doen. Wat wij dan wel gaan doen? Verzekeren, dat er veel is genoten; verklaren, dat zang en muziek heerlijk hebben geklonken door het majes tueuze gebouw; dat menschen- en kinder koorzang, soli, orgeltonen, strijkiöstrumen- ten, hobo's, fagotten en bazuinen, hoorns en trompetten, bij de enorme schare van hoorderessen en hoorders grooten indruk hebben gemaakt, jn hun hart hebben doen natrillen lonen van een lied der dankbaar heid en dat met de woorden der sprekers, door muziek en zang, ook gemeenschappe lijk, deze Oranjefeestviering door niemand, die er getuige van was, zal vergeten worden. 't Ging legen het einde. Ds. Thomas nam weer het woord. Hij vroeg stille toestem ming voor een telegram aan IT. M. de Ko ningin, dat hij voorlas en waarvan de in houd luidt als volgt: „De Leidsche Christelijke Oranje-Veree- niging biedt namens het volk, dat de Hoog-, landsche kerk heeft gevuld, en geestdriftig Uwer Majesteits jubileum heeft gevierd. Uwe Majesteit de hartelijke gelukwenschen aan. Verbonden in lief en leed met onze geliefde Koningin knielen zij neder en dra gen Uwe Majesteit met Haar Huis aan den God aller genade vurig op. En zij beloven, om Uw troon staande, Uwe Majesteit ten allen tijde Christelijke trouw. (w. g.) H. Thomas. L. Questroo." Daarna dankte hij, waar het Oranje Bo ven en het Halleluja zouden naklinken in onze harten, allen, die tot het welslagen van dezen avond hadden medegewerkt, hartelijk. Allen zongen toen Gezang 96 en twee coupletten van het „Wilhelmus". Door dezen hoogslaanden, kostelijken ook ongetwijfeld kostbaren feestavond te organiseeren heeft de 'Leidsche Christelijke Oranje-Vereeniging een schoone bladzijde toegevoegd aan haar aldoor omvangrijker wordend herinneringsboek. Het provinciaal kerkbestuur van Gro ningen heeft tot de evangeliebediening toe gelaten- den heer H. J. Kastein, candidaat alhier. Door de Zuid-Afrikaansche regeering is aan onzen vroegeren stadgenoot, den heer H. A. van Ingen Schenau, destijds luitenant in het Transvaalsche leger, alsnog de deco ratie voor trouwen dienst in den Tweeden Vrijheidsoorlog verleend. Geslaagd is voor het examen wiskunde I.o. te 's-Gravenhage, de heer C. Los, alhier. De Centrale Commissie voor Arbeiders ontwikkeling heeft gisteravond de reeks der zomeravondontspanningen besloten met een concert op „Den Burcht". Het werd welwil lend aangeboden door de Arbeiders-Muziek- vereeniging „Nieuw Leven", met belang- looze medewerking van den bariton-zanger „Sibenio" en den pianist* Hugo van Vliet, beiden te Zaandam. De firma L. H. Brijnen, alhier, had een piano beschikbaar gesteld. De opkomst was buitengewoon groot. Na een drietal vrij moeilijke nummers muziek, welke, dank zij de goede leiding van dén directeur, den heer M. Bolderdijk, uitnemend werdent gespeeld, opende „Sibenio" zijn re pertoire met een aria uit de Opera „De Brui loft van Figaro", van Mozart, gevolgd door „Hosanna", van Granier. Won de zanger daarmede reeds het hart der aanwezigen, het applaus was nog veel sterker,, toen hij na de pauze twee liederen van H. van Tusschcnbroek „Ons Land" en „M'n Boerlandje" had gezongen, terwijl de toejuichingen haar hoogtepunt bereikten in het z.g. Ontwapeningsnummer, getiteld „Satan lacht". De begeleiding van den pia nist was voortreffelijk. De avond werd besloten met ëenige mooie muzieknummers. De voorzitter der Centrale Commissie, de heer A. Sasburg, sloot dit laatste concert, waarop hij het „lest best" toepaste, met een bijzonder woord van dank aan de Zaandam- sche vrienden voor hun uitnemende mede werking, alsook aan de Muziekvereeniging „Nieuw Leven", die als altijd bereidwillig aan het verzoek van' het bestuur gehoor gaf, wanneer dit haar noodig had. Ook dankte hij den heer Backer voor het gratis beschik baar stellen van den mooien „Burcht", na dat was gebleken» dat door een misverstand „Musis Sacrum" niet beschikbaar was. Ten slotte deelde hij mede, dat de Com missie ook een programma voor de winler- bijeenkomsten heeft ontworpen en ook dan den werkloozen prettige en leerzame avon den hoopt te kunnen bereiden. Zij zal ech ter genoodzaakt zijn daarvoor een subsidie te vragen aan het gemeentebestuur. Aan de Witte Laan werd gisteren nog een Katwijksche visschersvrouw lastig ge vallen doordat de straat werd afgezet door anli-Katwijkers. Een agent bracht het vrouwtje verder. Ons bereikten een aantal ingezonden stukken over het onzalige gebeuren te Kat wijk* Plaatsing daarvan, gezien ook de meest tegenstrijdige waarnemingen etc. achten wij onnoodig, nu de justitie immers het gebeur de in handen heeft, en men dus veilig mag aannemen, dat de schuldigen van het niet' genoeg te laken gebeuren op Katwijk zullen worden gestraft. De heer van Stralen stelt er prijs op te verklaren niet bij de mishandeling van den Katwijkschen bode aan de Hooglandsche Kerkgracht, waarvan wij gisteren gewaag den, aanwezig te zijn geweest. Dat hebben wij ook niet gezegd, doch duidelijkheids halve willen wij daarop de aandacht nog wel vestigen. De heer Van Stralen zegt juist daarheen te zijn gegaan, om, als het kon hij hoorde van het plan om den bode op te zoeken nog te kalmeeren, maar 't was al geschied. Om bij een mogelijk in den Raad komen van het gebeurde op de hoogte te rijn wilde hij zelf .waarnemen. Én al ^niste hij dan de mogelijke bevoegdheid, dat was de reden van zijn staanblijven, schrijft hij. Met instemming zien wij, waaraan wij trouwens niet twijfelden, dat de leiders der S.D.A.P. het optreden tegen de Katwijkers afkeuren. Onze opmerking gisteren betrof dan ook slechts een aansporing om al den invloed aan te wenden tot tegengaan van relletjes. Dit geschiedt, want de afdeeling Leiden der S.D.A.P. verzoekt' ons mede te deelen: lo. dat op Maandag 10 Sept. j.l. het be stuur de meening uitsprak, dat op geen enkele manier tegen de Katwijkers mocht worden opgetreden. 2or Op dien avond richtte de afdeelings- voorzitter, alsmede de algemeene jeugdlei der Koos Vorrink uit Amsterdam, kalmee- rende woorden legen een 200-tal arbeiders, die op dien avond.beslist naar Katwijk wil den en toen niet gegaan zijn. 3o. dat als gevolg van bovengenoemd be stuursbesluit, de 2e voorzitter der afd. des Dinsdags te 1.30 in de Koningstraat een vischventer ontzette, daarbij de menigte kal- meerende, terwijl de 2e secretaris eveneens een vischvrouw beschermde en de molestee- renden op het laakbare van hun daad wees. 4e. Dat het bestuur der genoemde afd. in haar bestuursvergadering d.d. 12 Sept. '23 het gebeurde ten sterkste afkeurde en haar leden adviseerde zich van elke daadwerke lijke actie tegen de Katwijkers te onthouden. Het bestuur stelt hierbij evenwel nadruk kelijk vast, dat degenen, die tegen de vis- schers zijn opgetreden, lang niet alle leden en geestverwanten der S.D.A.P. zijn, maar ook een groot aantal andersdenkenden, die verontwaardigd zijn over het optreden der Katwijkers. Men verzoekt ons mede te deelen, dat, voor zoover de voorraad strekt, belangstel lenden hedenavond nog een exemplaar van het „L.a.w.e.t."-programma gratis kunnen bekomen bij den suppoost aan den hoofdin gang der Stadszaal. Men heeft ons van uit Noordwijker- hout verkeerd ingelicht omtrent het weldra stopzetten van den autobusdienst Leiden NooTdwijkerhout v.v. (N.o.l.a.) Deze dienst zal, verzekeren ons de ondernemers1, ge woon blijven doorgaan. Uit de textielnijverheid. Het hoofdbestuur van den Algemeen Ne- derlandschen Bond van Textielarbeiders „De Eendracht" heeft het. verzoek van de Twentsche fabrikantenvereeniging, zijn me dewerking te verleenen, ten einde te ko men tot de 53-urige werkweek, gepaard gaande met een evenredige loonsverlaging, in volkomen eenstemmigheid met de leden afgewezen. Eveneens heeft het hoofdbestuur zich verklaard togen de tegenvoorstellen van de Christelijke en Katholieke arbeiders organisaties, om een zeker aantal uren per jaar over te werken, mits met handhaving van de tegenwoordige uhr- en stpkloonen. Het hoofdbestuur was van oordeel, dat dit voorstel langs de vraag der fabrikanten heen glijdt en min of meer toch de richting van een langeren werktijd uitgaat, waartoe het in geen enkel opzicht wil medewerken. Van het hoofdbestuur der Federatie van Textielarbeiders, aangesloten bij de nieuwe vakcentrale, was het verzoek -ingekomen tot samenwerking tegen de plannen van de werkgevers. In dit voorstel is „De Een drecht" niet getreden, omdat nog niet valt te zeggen wat de plannen van de werkge vers zijn. Het hoofdbestuur van „De Een dracht" meent, dat de werkgevers de voor stellen van de Christelijke organisaties niet zullen aanvaarden. Het zal dan wellicht mogelijk zijn dat alle werknemersorganisa ties zich aaneensluiten om gezamenlijk de actie te voeren. Deze actie verkeert op het oogenblik nog in haar eerste stadium, zoo dat het hoofdbestuur omtrent het verdere verloop nog niets kan zeggen. Voorloopige regeling van de handelsbetrek kingen tusschen Nederland en Portugal. Tusschen de Nederlandsche regeering en de Porlugeesche regeering is overeengeko men, de handelsbetrekkingen tusschen Ne derland en Portugal na den Isten Seplember, den dag, waarop de overeenkomst van 5 Juli, 1894 ophield van kracht te zijn, voorioopig te regelen op de volgende basis: Art. 1. De voortbrengselen van den grond en de nijverheid van Nederland zullen, bij rechtstreelcschen invoer in Portugal en op de naburige eilanden, onderworpen worden aan het minimum-tarief van het douane-ta rief, dat thans van kracht is of gedurende den loop dezer overeenkomst daarvoor in de plaats treedt. Hetzelfde zal gelden ten op zichte van de voortbrengselen der Neder landsche koloniën, hetzij dezelve recht streeks van uit de koloniën ,dan wel van uit het moederland worden ingevoerd. Art. II. De voortbrengselen van den grond en de nijverheid van Portugal en de nabu rige eilanden zullen, bij rechtslreeksclien in voer in Nederland, aan geene hoogere rech ten, hoe ook genaamd, onderworpen worden dan de soortgelijke voortbrengselen van eene andere vreemde natie. Hetzelfde zal toepas sing vinden ten opzichte der voortbrengselen van de Portugeesche koloniën, hetzij bij recht'streekschen invoer van uit die kolo niën, dan wel van uit het moederland. Art. III. Wat betreft den indireclen in voer, den doorvoer, den uitvoer en den we deruitvoer, zoo waarborgen de beide regee ringen elkander wederkeerig de behandeling der meest begunstigde vreemde natie. Art. IV. Gedurende den loop der tegen woordige overeenkomst zal de Nederland sche regeering aan de Portugeescho scheep vaart de behandeling toekennen van de meest begunstigde vreemde natie. Harerzijds BINNENLAND. Vernomen wordt, dat de door minister Colijn ontworpen bezuinigingen corct zullen blijken nit voorstellen, bij nota van wijzi ging op de Staatsbegrooting 1924 in te die- nen. •De actie in de textielindustrie. Ce handelsbetrekkingen tnsschen Neder, land en Portugal. BUITENLAND. Rede van Stresemann. Dnitschland zal zich moeten onderwerpen. Verklaring van Mnssolini. Hij trinmfeert over den Volkenbond. Inzake Finme -schijnt ook een vreedzame oplossing mogelijk. Beweging tegen de huidige Spaansche re- geering. zal de regeering aan de Nederlandsche scheepvaart op het vasteland van Portugal en de naburige eilanden eene reductie ver-, leenen van 25 pet. op de scheepvaartrechten (taxas do imposto do comercio maritimo), welke thans van kracht zijn ot die dezelve mochten komen te vervangen en zij verleent aan genoemde scheepvaart op do Portugee sche kolonie de behandeling van de meest' begunstigde vreemde natie. Art. V. De Nederlandsche regeering ver bindt zich om gedurende den loop dezer over eenkomst de tegenwoordige grens van de al coholsterkte der in Nederland ingevoerde wijnen niet te verlagen, alsmede de Porlu geesche wijnen niet te bezwaren met ge meente of andere verbruiksrechten, welke hooger zijn dan die op soortgelijke wijnen heizij inlandsche, heizij van andere afkomst. Deze voorloopige regeling zal van kracht blijven lot en met 28 Februari 1924. Op de Cour van H. M. de Koningin ten Paleize verschenen gistermiddag 145 dames «it 's-Gravenhage en elders, echt- genoolen, dochters of andere dames van hooggeplaatste ambtenaren, van hoeren uit de adellijke kringen, dames, wier echlge- nooten of die zelf zitting hebben in ver schillende instellingen of corporaties, hul- digingscomité's, enz., enz. Het bestuur van den Ned. Christen Vrouwenbond was ver tegenwoordigd, alsmede het bestuur van den R.-K. Vrouwenbond te Delft en van den Bond Vrouwenleven der Vereeniging van Onderofficieren „Ons Belang". Voorts ver schenen een negental dames, leden eener, tennisclub. Bij alle audiënties len Hove was gisteren ook weder de Prins tegen woordig. Benoemd is tot ridder in de orde van Oranje-Nassau C. W. Valken, secretaris der. vereeniging „De Ambachtsschool" te 's-Gra venhage. Naar „De Tel." verneemt, zal de Re geering a s. Dinsdag het ontwerp der Staats begrooling indienen, zooals dit vóór het op treden van minister Colijn was vastgesteld, en zullen laler bij nota's van wijzigingen de bezuinigingen worden voorgesteld, welke de nieuwe Minister van Financiën heeft ontworpen. Naar „Het Cenlr." verneemt, ligt het nief in de bedoeling, al de salarissen van Rijks, ambtenaren met eenzelfde percentage K verminderen, maar zou het totaal der ven mindering ongeveer 20 procent moeten b«; dragen. Afgevaardigden van ruim veertig ver eenigingen hebben te Dordrecht een verga, dering gehouden, om de mogelijkheid tf overwegen, mr. J. Wytema bij zijn afscheit als burgemeester van die gemeente te hul digen. De heer J. C. Redele, voorzitter van het departement Dordrecht van de Neder landsche Maatschappij van Nijverheid en Handel, heeft do vergadering geleid. Aan de besluurstafel hadden verder plaats geno men de lieeren J. Kuipers, 6ecrelaris van Vreemdelingenverkeer, en I. van Huiden, voorzitter van de Dordrechtsche Winke liersvereniging. De heer Redele heeft het doel uiteenge zet, dat zij, die het initiatief hebben geno- m.en, zich voor oogen hebben gesteld, n.l. het aanbieden van een eenvoudig, stoffelijk blijk van waardeering in den vorm van een oorkonde, en daaraan te verbinden een spontane demonstratie. De vergadering bewees door daverend applaus instemming met het plan. De heer J. M. Bouman, voorzitter van de Spuitgastenvereeniging, deelde mede, dat zijn Vereeniging reeds vier weken geleden' het initiatief heeft genomen om den bur gemeester Vrijdag te huldigen. Enkele mu ziekgezelschappen hebben daarloe reeds hun medewerking toegezegd en de route van den stoet is reeds bepaald. Na eenige woor den van den heer M. van Zanten zeide de heer Bouman echter, dat de Spuitgasten vereeniging zich bij de algemeene demon stratie zal aansluiten. Dé Christ. Geref. Kerk te 'Arnhem heeft het feit herdacht, dat ds. G. Wisse vroeger o.a. predikant te Leiden 25 jaar geleden in hel predikambt werd bevestigd-

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1