Woensdag 12 September 1923. EERSTE BLAD. Officieels Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. He{ voornaamste nieuws van heden. prijs der 'advertentien: SO Cis. per regel. Bij re-ol&b'cmiiement belangrijk 'jfcgeren prijs. j Kleine advertenties, uitsluitend dij VoorüitteN taling, Woensdags en Zaterdags BO Ota., bij een I juarimum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor evenlue'elé "op* sending van brieven 10 Cis. "porto te betalen* Bewijsnummer 5 Cta.I >-•> i- Bureau Noordelndspleln. S Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Fostchèïne- en Girodienst Ho. 57055. Poiltns No. 54. prijs dezer courants JTeor Edien p. S ami 7. 2.35, f>, wooE iJw7 jjf O fS i r Buiten Belden, waai- agenten gevestigd zlIfö Vi per woelt - - - - h Qjj(J Franco" péi! post 2.35 rE p'orloEoston, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen Nummer 19483. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan - den gemeentelijken vischwinkel Vischmarkt 18, lel. 1225, is DONDERDAG verkrijgbaar VERSCHE HARING a f 0.15, SCHELVISCH a f 0.18—I 0.20—f 0.24, SCHOL a 10.17—f 0.30, MAKREEL a 10.29, KABELJAUW a 10.40 en TARBOT a f0.80 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 12 September 1923. VERKIEZING WERKLIEDENREGLEMENT. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden dat de stemming en de eventueele herstem ming ter verkiezing van twee leden en twee plaatsvervangende leden der Commissie van Onderzoek, bedoeld in art. 22 van het Regle ment voor de Werklieden in dienst der ge meente Leiden, zal plaats hebben in een der lokaten van: de Stadstimmerweil, het Openbaar Slachtbnis, de Gasfabriek, het geslicht Endegeest, en den Gemeentelijken Reinigingsdienst, respectievelijk op Vrijdag 21 September en Vrijdag 28 September a.s., van de3 voor- piiddags negen tot twaalf uren. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris, Leiden, 11 September 1923. x HINDERWET. Durgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene .kennis, dat door hen aan P. Fontein Pzn. en rechtverkrij genden vergunning is verleend tot uitbrei ding van de houtzagerij in het perceel Ila- vcnkade No. 2123, sectie C Nis 1903, 1901 in 1905. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 12 September 1923. De L. A. W. E. T. Het bestuur'en' de inzenders van de Leid- sche Winkel-Etalage-Tentoonslelling, welke hier gehouden zal worden van Vrijdag li tot Zondag 23 September, zijn reeds in volle actie. In de Groole en Kleine Stadszaal be gint teekening te komen. Enkele stands zijn zoo goed als gereed, aan andere is men druk bezig. Wij durven wel voorspellen dat Vrij dagmorgen de miniatuurstad, waarin men 'onze Gehoorzaal hoopt te zullen herschapen gereed zal zijn. Midden in de Groote zaal is reeds de mu ziektempel verrezen, vanwaar de muziek zich over de zaal zal laten hooren. Daar omheen groepeeren zich de verschillende Stands, die aan straten en pleinen liggen, zooals dit in het programma wordt aange geven en men tijdens de tentoonstelling zal kunnen zien. De gelukkige samenwerking yan de drie te Leiden bestaande midden- standsvereenigingen met het Lawet-bcstuur waarborgt het welslagen. En voor zoover ,wij reeds nu kunnen oordeelen, doen de in zenders hun best om door rijke en passende uitstallingen van dezen Lawet iets superi eurs te maken. De indeeling en plaatsing der stands is zoo, dat .er gezorgd wordt voor harmonische afwisseling en voor slui tend geheel. Dit geldt zoowel voor de kleine zaal als voor de groote en voor de galerij en de gangen'. De Foyer blijft gereserveerd voor de officieeie. opening en voor de feeste lijke bijeenkomsten. Ook deze zal in feest kleed worden gesloken. Zooats men weet wordt de tentoonstelling Vrijdag a.s. 's middags twee uur .officieel geopend door onzen Burgemeester, nadat eerst de Voorzitter van het Bestuur de heer II. W. Cahen in een korte rede de bclecke- nis van de Lawet voor den neringdoenden winkelstand en voor het publiek zal uiteen zetten. Onder de genoodigden behoort ook den Minister van Arbeid, onze oud-stadge noot mr. Aalberse en het Bestuur heeft alle hoop dat Z.Exc. als hij er den lijd voor kan "inden, bij de opening tegenwoordig zal zijn. Het Lcidsch Stedelijk Muziekkorps en vier herauten te paard zullen van de opening den volkc kond doen en daarvoor te 2.30 'snam. van at de Stadsgehoorzaal door de stad gaan en daarbij onderstaande straten doortrekken: Breestraat, Steenschuur, Ra penburg O.Z., Nonnen"hrug, Rapenburg W.Z., Kort Rapenburg, Prinsessekade, Steenslraat, Stationsweg, Stationspl. Stationsw. Sleenstr. IiaarlemmerstrHooigracht, Nieuwe Rijn; Koombrugsteeg, Breestraat, Hoogewocrd, Plantage, Plantsoen, J. v. Houtkade, Witte Singel, J. v. Goyenkade, W. Rozenstraat, Witte Singel, Noordeinde, Kort Rapenburg, Boommarkt, Aalmarkt, Vischmarkt, ICoorn- brugsteeg, Breestraat, K. Rapenburg, Prin- jessckade, Haarlemmerstraat, Nieuwe Rijn, yoornbrugsleeg, Breestraat om op de Papc- Vacht te worden ontbonden. „Uit Vriendschap Kunst". 'n hot feit van het zilveren Regeerings- jubilcum van H. M, de Koningin vond de ■Chr, reciteercluh' „Uit Vriendschap Kunst" ij'B."), onderafdeeling van den Chr, JJw, .Werkmansbond, gereede aanleiding lot het geven van een Openbare uitvoering gis teravond in da geheel met belangstellenden gevulde „Graanbenrs", Voor de zevende maal zou deze Club thans in het openbaar laten zien en hooren wat zij vermocht. Alvorens daartoe evenwel over te gaan ging de voorzitter, de heer G. Zitman, voor in gebed. Daarna verzekerde hij, dat het hem recht aangenaam was allen, hier aan. wezig en voor wie de Club zeker geen onbe kende wis, het welkom toe te roepen. Te voren, zoo deelde hij verder mede, werd nooit eer dan in November een uitvoering gegeven, maar nu meende de Club als eenige Chr. Club te Leiden niet achterwege te mogen blijven 'n dezen lijd iels te doen. Velen waren verwacht, maar het getal bezoekers, dat aanwezig was, overtrof nog verre- de verwachting, ging deze zeits zeer ver te boven. Achtereenvolgens begroette de voorzitter den vertegenwoordiger der Pers, de dames Van der Reyden en Leening en den heer Kemmers, die hun welwillende medewer king zouden verleenenden eere-voorzitter, den hser J. A. van der Reyden, een man, die de Club altijd helpt en met goeden raad bij- slaat; den adviseur en het dagelijksch be stuur van den Bond (voorzitter en secre taris). De voorzitter eindigde met den wenscli, dat de belangstelling in ,,U. V. K." zóó zou groeien, dat een volgende maal „De Graan- beurs" te klein zou blijken en men gebruik zou moeten maken wan de Stadszaal (ap plaus). Met de afwerking van het programma kon nu begonnen worden. Alleen riep de eere-voorzitter nog even de clementie in voor- den plaatsvervanger van den voorzit ter bij het spel, aangezien deze zelf door een ernstig ongemak rechterhand en -arm niet tot zijn beschikking had. Allereerst werd gegeven "een historisch spel in twee bedrijven: „Het Driemanschap van 1813"; daarna een' tableau vivant: Aankomst van Prins Willem VI (koning Willem I) te Scheveningen; ten slotte: „Op leven en dood", blijspel in één bedrijf. Alhoewel het spel der dilettanten nief on berispelijk was en er tegen de regelen der kunst hier en daar helaas wel eens werd gezondigd, deed het ons genoegen er ook veel goeds in op te merken. Het blijspel werd beter gespeeld dan het historische sluk, bewerkt door het lid J. Kooien, in welk sluk de dames er wel in staagden haar droefheid vanwege de tijdsomstandigheden uit te weenen, maar waarin de heeren over 't algemeen niet rolvast genoeg waren. Toch vertolkten zij in het tweede gedeelte niet onverdienstelijk de vreugde over den omme- - keer in de gezindheid des volks. Jammer, dat eerst van het voetlicht geen gebruik kon gemaakt worden; men zag toen bijna niets van de kostuupis en de goede 'grimeering.- Het blijspel werd vrij vlot gespeeld en Joost wekte telkens den lachlust op. Vooral geen boekentaal spreken, maar gewoon praten I U. V; K'ersl Het tableau slaagde naar wenscli, goed gedacht als het was en wél uitgevoerd als het werd. Alten zongen toen staande het „Wilhelmus". De dames Van der Reyden en Leening en de heer Kemraers hebben het samenzijn zeer veraangenaamd en het genot zeer ver hoogd door hun schoonen zang, piano- en viool-spel. Ten slotte dankte de-voorzitter alien, die medegewerkt hadden om dezen feestavond zoo goed to doen slagen en ordelijk te doen verfoopen. Hij beval „U. V. K." in den voort- durenden steun van veten aan en sloot met dankgebed. Vast staaf, dat allen een genoeglijken avond hebben gehad. Heden is ter aarde besteld op het kerk hof aan de Groenesteeg het stoffelijk over schot van den heer F. A. Verster van. Wul- verhout. Er was veel belangstelling; oa, merkten wij op den burgemeester, mr. Van der Lip, en den secretaris van het College van Curatoren mr. Boddaerl. De zoon, de heer K, Versier, dankte voor de bewezen eer en herinnerde er aan, dat de overledene juist heden 97 jaar zou zijn ge worden. Heden herdenkt een van de werklie den der firma R. M. Beuth en Zonen, al hier, nl. P. J. Cambier, dat hij 25 jaar ge leden bij haar in dienst is gelreden. Naar de gewoonte dezer lirma is ook hem de ge bruikelijke enveloppe met inhoud ter hand gesteld, nadat hij meflamilieleden van huis afgehaald was en in de fabriek door de Di rectie was toegesproken. Het overige per soneel bood hem eveneens een geschenk aan en hem werd verder gelegenheid gege ven dezen dag te midden der zijnen door te brengen. Ter gelegenheid van het vijftigjarig be slaan van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde zal de afd. Amsterdam een internationale tentoonstelling organiseeren van 1423 September, waaraan verbonden zal zijn een internationale tentoonstelling en keuring van dahlia's, waarvoor van uit het buitenland groote animo bestaat. De Ned. Dahlia-Vereeniging zal met de buitenlandsehe juryleden een excursie ma ken van uit de hoofdstad naar Haarlem en I.eiden op Zaterdag 15 Sept. a s. tot het be zichtigen van den Dahlia-proeftuin der Alg. Ver. van Bloembollencultuur en enkele dahlia-kweekerijen. Van Amsterdam gaat men naar Haarlem, door Groenendaal, Hillegom naar hier, waar 's middags bezocht worden de kweekerijen van de heeren J. Glasbergen Czn., Ajaxlaan; „Bloemhove" van den heer J. G. Ballego, Rijnsburgerweg; „De Koepel" van den heer Jan Kriest Jzn.. Witte Rozenstraat, Prof. dr. G. J. Thierry, alhier, zal op 17, 18, 19 en 20 September te Heerlen, Lut- terade, Gulpen en Vento, telkens voor een afdeeling der Limburgsche Protestanten- Vereeniging, vertellen van zijn reis naar Egypte en Palestina (met lichtbeelden). Den 20slen 'September a.s. zal onze stadgenoot de heer D. Teske, wonende Hee- rensleeg 8, het leit (herdenken, dat hij vóór vijftig jaren de betrekking van' studenten- oppasser aanvaardde. Het doet ons genoegen melding te kun nen maken van een zoo zeldzaam voorko mend jubileum, te meer) omdat wij hieraan kunnen toevoegen, dat de krasse jubilaris, die verleden week zijn tachligslen verjaar dag herdacht, nog steeds met grooten ijver en nauwgezette plichtsbetrachting zijn werk .verricht; een plichtsopvalting, die boven allen lof verheven is en waaraan tal van jongere arbeidskrachten een voorbeeld kun nen nemen I Wij wenschen Teske, die naar wij ver nemen, er nog niet aan denkt rust Ie ne men, gaarne toe, dat hij nog lang tot groole tevredenheid van zijn vele heeren werk zaam moge blijven. De heer W. van Ifeusden, Mariënpoel- straat alhier, is benoemd tot sportverslag gever van „De Sportkroniek". Op het cour van getukwensching, gis ternamiddag door H. M. de Koningin in Den Haag gehouden voor dames, verscheen o.a. mej. De Meyere, voorzitster van de Ver. van - Vrouwelijke Studenten alhier, deze vertegenwoordigend. Aangemoedigd door hot succes, door verschillende buurtcommissien hier ter sle de behaald bij gelegenheid van het j.l. Re- geeringsjubileum heelt zich ook uit de be woners van de huizen van de woningbouw vereniging „Eensgezindheid'! aan de Zijl singel alhier, een commissie gevormd met het doel het Regeeringsjubilcum te herden ken gelijk met den 3-Octoberdag. Een inzameling bij verschillende bewo ners is reeds gehouden en het resultaat is van dien aard, dat er in elk geval geleest zal worden. Op het programma, welke door de com missie is samengesteld vindt men: le. In de morgenuren een kinderfeest met traclatie; 2e. Straatversierjng; 3e, Avond- leest voor volwassenen. Tevens heeft bedoelde commissie aan het bestuur der 3-Ocloberverecniging een ver zoek gericht om met de optocht door hun straten te komen. Zij rekent op de welwil- lendheid der 3-0clober-vereeniging temeer waar de optocht die dit jaar geen wagens met zich voert, toch van den Hooge Rijn dijk afkomt en er zich nooit nog een op tocht in de buitenwijken heeft vertoond. Mocht tiaar verzoek met succes Beloond worden dan belooft het natuurlijk heele- maal een „reuzendag" voor do bewoners uit die buurt te worden. Het is daarom dan ook gewenscht dat zij, dio met hun gitten nog achterbleven, zich nog ten spoedigste in de gelederen voegen, opdat er dien dag ook werkelijk „Eensgezindheid" zal heer- schen. De penningmeester S. van Loon, Verlengde Munnikenstraat 1 is steed9 be reid bedragen voor dit doel in ontvangst to nomen. De commissie zal de kinderen, die voor het leest zijn ingeschreven, op een nader le bepalen datum oproepen, teneinde hun voor de verschillende spelen in te schrijven. Do feestelijke herdenking van het 138-jarig bestaan van hot Genootschap Mathesis Scienliarum Genilrix door leden en donateurs van de vereeniging van oud- leerlingen met hun dames zal plaats heb ben op Maandag 17 Sept. a.3. 's avonds 8 uur in de Graanbeurs. Het Lcidsch Mu- ziek-Ensemble „Bobette" zal daarbij zijn welwillende medewerking verleenen, ter wijl verder de heeren C. J. Hellman en B. van Leeuwen met een nieuw uitgebreid programma verder de avond zullen vullen, die met een bal zal eindigen. Zaterdagavond le voren zal een alge meene ledenvergadering worden gehouden in Den Burcht. In de maand Augustus werd het Ste delijk Museum „De Lakenhal" bezocht door 4234 personen, van wie 3018 legen betaling 'De brievenbus, geplaatst voor het per ceel Turfmarkt no. 8, zal 13 dezer worden verplaatst naar hot perceel Oude-Vest no. 9. Zaterdagmiddag a.s. zal op de banen te Katwijk de schietwedstrijd van den Bij zonderen Vrijwilligen Landstorm beëindigd worden. Voor alle leden zal dan nog ge legenheid zijn aan dezen wedstrijd deel le nemen van drie uur tot hallvijt, waarna de uitslag voor Leiden zal worden bekend gemaakt. Helaas 13 het optreden legen de Kat- wijkers in onze stad nog voortgezet, zoodat de politie herhaaldelijk moest ingrijpen en optreden. Zoo i3 o.a. op de Hooglandsclie Kerkgracht gistermiddag een Kalwijksche bode geslagen. De politie heelt hem ontzet en het publiek teruggedreven. Het raadslid van Stralen verlangde doorlating, zich be roepend op zijn raadslid-zijn, doch deze moest toch weten, dat hij daaraan zoodanige bevoegdheid niet kan ontleenen. Hem werd door de politie gelast tot doorloopen, waar aan hij schoorvoetend voldeed. De politie heelt eenige Katwijksche meisjes, die hier op een fabriek werken, zekerheidshalve naar de tram geleid en vanmorgen weer afge haald. Laten do leiders der S.D.A.P., Ook in eigen belang nu loch al hun invloed aanwenden om een stokje te steken voor de molestaties etc. die, wat er ook gebeurd moge zijn, niet in overeenstemming zijn te_ brengen filet órde etc, De schutting, welke geruimen tijd de werkzaamheden aan de overwutving van hel Levendaal aan het oog onttrok, is ver-, wijderd. Bij Kon. besluit van 10 dezer is de termijn, genoemd in art. 2 der wet van 19 Maart 1921 („Stsbl." no. 028), binnen wel ken de onteigening van de niet" in. der minne aangekochte, hij Kon. besluit van 22 September 1022 ter onteigening aange wezen eigendommen ten behoeve van aan leg van een tramweg van 's-Gravenhage over Wassenaar naar Leiden bij den rech ter moet zijn aangevraagd, met zes maan den verlengd. "Mevr. v. d. T. is aan den ITooge-Rijn- dijk door de auto van den Gemeentelijken Keuringsdienst aangereden, waarbij zij haar knie vrij ernstig bezeerde, Btj v. d. B., te Zoelerwoude, staal een mand met vier eenden en een kip. Wie is de eigenaar? Ze zijn er gebracht met de boodschap: de bode weet er .wel van. Hij wist er echter niets van, De Hilversumsche politie heeft her waarts getransporteerd Den R., verdacht van verduistering van vier rijwielen) De autobusdienst LeidenNoordwij- kerhout (N.o.^a.) zal na deze week opge heven worden. De acht-uren-dag. Het Nederl. Verbond van Vak vereend gingen beeft gisteren te Amsterdam een buitengewone iioofdbestuursvergadering gehouden ter bespreking van bet vraag stuk van den aeht-uren-dag in ons land. Het partijbestuur van de S. I>. A. P. en van bet Internationaal Verbond van Vak verenigingen waren ter vergadering aan wezig, welke bijeengeroepen was vooral naar aanleiding van de beslissing der Re- geering in zake de overwerkvergunning aan de firma Wilton, die niet werd ver leend op grond van opeenkooping van werk of omdat zicli in die ondernoming bijzondere" omstandigheden voordeden, doch op grond van mogelijk te verkrijgen orbeid, en in do verwachting, dat in an dere landen de 48-uren-week blijft gehand haafd, ook al wordt deze in ons land prac- tisch opgeheven. Als eerste inleider trad op de hear It. Stenhuis. Verder sprak do hoer G. J. A. Smit Jr., voorzitter van den Algemeen Nederlandschen Bond van. Handels- ek Kantoorbedienden. Het bestuur had een resolutie voorge steld, waaraan het volgende is ontleend: Do vergadering, enz., overwegende, dat do Regeering nalatig blijft, de toepassing van de wet uit te breiden tot allo groepen van loontrekkenden, welke in do wet zijn opgenomen; dat de arbeidersbeweging steeds do wettelijke regeling van den ar beidstijd heeft geöisckt, mede om te voor komen, dat in tijden van economische de pressie de ondernemersklasse de arbeiders noodzaakt, wodcrom in een langoren ar-» beidstijd toe te Stemmenspreekt als haar meening uit, dat bet thans meer dan ooit tot de taak' der valcbeweging behoort, de 48-uren-week te handhaven en haar toepasj eing uit te breiden tot dio groepen, waar voor nog langere ai*boidstijd bestaatwijst de Nederlandsche arbeiders er op, dat deze taak 6lecht9 vervuld kan worden, wan neer nevens de noodzakelijke versterking van do vakbeweging de verschillende rich tingen, voor zoover zij beteelcenis hebben, gesloten optreden; verklaart zich uit dien hoofde bereid tot een samenwerking met andero vakcentrales, .op den grondslag van het volgendè program: 1. De vakbeweging zal in de bedrijven, vvvar een overwerkvergunning wordt ge geven op dezelfde of soortgelijke gronden als waarop zij aan do firma Wilton is ver leend, indien eenigszina mogelijk, de sta king proclamecren. 2. In de bedrijven, waar do 48-uren-week nog niet is ingevoerd, zullen do betrokken vakvereenigingen een sterke actie inzet ten, om te pogen, door de middelen van d!o vakvereenigingsstrijd tot Invoering vau de 48-urcn-week te geraken. 3 In het land wordt door de vakcen- tralen een reeks vau protestvergaderingen tegen de huidige politiek van de Regecj ring in zake den arbeidstijd belegd. 4. De afdeelingen van alle vakbonden in Nederland worden uitgenoodigd, op hun huishoudelijke vergaderingen tegen de ge volgde politiek ten opzichte van de over- weTkvergunningen te pTOtesteeren en dit protest ter kennis van de Regeering te brengen. De algemeene vergadering draagt het bestuur van het N.V.V, op, zioh tot ande^ re vakcentealen te wenden om op dozen grondslag met.het N.Y.V. samen te wer ken roept de arbeiders van Nederland op, dootr toetreding tot de moderne vak beweging het verzet der arbeidersklasse zoo 6tcrk mogelijk te doen zijn en door een massale' opkomst naar de demonstratie van N. V. V. cn S. D. A. P. op 23 Sepj tember uiting te geven 'aan hun onverzet- 'telijken wil, de 48-uren-week in Nederland td handhaven. Na gedachten wisseling, waaraan fcok deelnam do heer J. Schaper, lid van dé Tweede Kamer, werd deze resolutie in haar algemeene 6trekking aangenomen. De Tweede Kamer komt a.s1. Dinsdag namiddag te drie uur bijeen voor de aanbie ding van de Slaatsbégrooling voor 1924 en het opmaken van de nominatie voor het voorzitterschari, c BINNENLAND. De negende Nedeilandschè Jaarbeurs 14 Utrecht. De salarissen van dë leden ider hoogs colleges van Staat en van de rechterlijks macht. Besprekingen over den acht-nren-dag. BUITENLAND. De pogingen om tot Dni!seh-Fransch«BeI* gische besprekingen le komen. De afwerking van het Italiaanscü. Grieksch conflict. De vergadering van den Volkenbond. Estland erkent de sovjet-repnblieken. De Vereeniging „De Ambachtsschool"' te 's-Gravenhage, heelt gisteren feest ge. vierd ter gelegenheid van het 50-jarig bei slaan van de eerste ambachtsschool aan dg Nieuwe Haven aldaar. Het aanlal eersle-jaarssludenlen aan de Technische Hoogeschool ie Delft zal dit jaar belangrijk lager zijn dan verleden jaar. Er hebben de vorige week zich slechls 130 eersle-jaarsstudenten laten inschrijven; dit is veel minder dan de helft van het aanlal, dat in de overeenkomstige week van liet vorige jaar voor de eerste maal werd inge-. schreven. Do Reedcrsvereeniging voor do Neder- landsche haringvisschcrfj heeft tot gemeen tebesturen een circulaire gericht waarin zij mededeelt, dat-een der oudsto cn belang rijkste Ncderlandscho bedrijven, do Noord- zcoharingvisschcrij, in buitengewoon moei lijke omstandigheden verkeert, doordat hot' normaio afzetgebied in Midden- en Oost- Europa ten gevolgo van de algcheele ont wrichting en vermindering van koopkracht in die landen zoo goed als geheel verloren is. gegaan. Dientengevolge weet men met do haring geen. weg en dreigt een groote ramp over hot bedrijf to komen, hetgeen voorkomen zou worden als in Nederland zelf moer haring werd gegeten. Indien, al dus het schrijven, het Ncderlandscho volk mei liet artikel Noordze.eharing bekend waa 'cn wist, lioo het bereid en genuttigd be hoort té worden, dan lijdt het goen twijfel of het gebruik zou grooter worden. Dien- tongovolgo zou bet visschersbedrijf onaf hankelijk worden van het buitenland. Dë Roedersvoreeniging doet ten slotto oen be roep op de welwillendheid der gemeentebe sturen, nm het gebruik van haring als voev dingsmiddel onder de aandacht dor gemeen tenaren te willen brengen. Bij Kon. besluit is benoemd tot bur gemeester van Maasdam B, Grooneveld dg Kaler. j Bij Kon. besluit Ï3 toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden ecre- madaille, in zilver, aan F. Tra, meesier- knecht op de linnenweverij der Naamlooze Vennootschap Stoomweverijen Besouw, te Goirle. ,.t Maandag heeft de Ned. Bond van Aulobusdienslondernemcrs te Utrecht zijn eerste" algemeene vergadering gehouden, ter verkiezing van het bestuur en vaststel ling van de statuten. Gekozen werden in het dagelijksch bestuur de heeren II. M. P, van Emmerik, voorziller; N. Kraak Stee- mann, 2de voorziller; A. de Jong, secreta ris-penningmeester, en S. Koekstra. IJe Bond stelt zich ten doel, het autobusbedrijf in zijn geheel en in al zijn onderdeden zog goed mogelijk te verzorgen. Gisteren heeft ds. Cr. Wisse, predikant bij de Chr. Gerei. Gemeente te Arnhem, den dag herdacht, waarop hij 25 jaar geleden in het predikantsambt bevestigd werd. Gis teravond had in de kerk in de Poslstraat een gedachtenissamenkomst plaats, geor ganiseerd door een Comité, uit kerkeraads- en gemeontcledcn samehgesteld. Vrijdag zal ds. Wisse gehuldigd worden namens een comité, dat zich in hel land heelt georga niseerd, geheel builen de Kerk om, en dat beslaat uit personen van verschillende richtingen en groepén. Zondag zal ds. Wisse een gedachlenispredikatie houden. In verband met de omstandigheid, dat de rechterlijke macht en do leden der hongo colleges van Slaat niet vallen onder hel Be zoldigingsbesluit, overweegt, naar het „Ildbl." meldt, de Minister van .Financiën de indiening van een wetsontwerp, waarbij ook voor deze ambtenaren salarisverminde ring mogelijk wordt. Mr. Bomans heelt in „De Maasbode'' het bericht omtrent zijn stelling-nemen te gen de coalitie in een brochure, die eerlang zal verschijnen, doen tegenspreken. De in zet van het vlugschrift, dat verschijnen zal onder den titel „De Kerkelijke politie wetten", is dan ook niet een directe aanval op de samenwerking der politiek kerkelijko partijen, maar moet de grondloon van mr. Boman3' beloog toch zijn een stelling nemen tegen de coalitie, die het wegnemen van specifiek den Roomschen eeredienst oh het Roomsch maatschappelijk inzicht hin derlijke weisbepalingen in den weg heeft gestaan. De brochure zal in vier hoofdstukken dei

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1