Maandag 10 September 1923, Qfflcieeie Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws" van heden. PRIJS DER ADVERTENT I EN: Oti. pet regeL Bil regélaKoiinoment telangriE ïjeren prijs. v Kleine adverCentien, nitsluifend. tij Töönnlbfr» ling, Woensdags en Zaterdags 50 OW., bij een jmaximnm aantal woorden yan 80. Incasso Tolgens postrecbt. Voor eventneeie op-* tending van brieven 10 Cta. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Foslchèqne- én Girodienst No. 57055. Posfins Nd. Bi T Vrijs dézer courant» Sóac Mfefig. S mud. 7 2.35, p. weeS ~-~2* 7 3X9 Buiten Eeicfen, waar agenten gevestigd sftd - pet Weck _T-" OW] Franco par post 7 2-35 Jfi pprioMeS, it nummer bestaat uit TWEE Bladen Nummer 19481. EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKS VISCHVEREOOP. Aani den gemeentelij ken viscliwinkel, ischmarkt 18 tel. 1225 is DINSDAG ver- rijgbaar SGHELVISCH a £0.13—10.22, CHOL a £0.14—10.30 en KABELJAUW a 0.40 per popd. N. G. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, ID September 1923. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algëmeene kennis, dat de bellis- ping op het verzoek van P. E- J. Rombout Jr. om vergunning tot' het oprichten van een aardewerkfabriek in het perceel Maredijk No. J67, sectio L No. 1265, is verdaagd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris, Leiden, 10 September 1923. Tei-aarde-bestelling prof. dr. G. Kalif. Er was op de rustige, tusschen de duinen Verscholen begraafplaats' te Noordwijk-aan- ?ee, voor de ter-aarde-bestelling van het Stoffelijk overschot van wijlen prof. Kalff, zooals wij reeds mededeelden, buitengewoon Veel belangstelling. Het College van Curato ren was echter niet tegenwoordig. De presi dent-curator en de secretaris van het Col lege waren beiden wegens dringende om. tandigheden verhinderd, zoo werd ons ver- ekerd, doch werden vertegenwoordigd door en administrateur, den heer Blommendaal. el waren er verscheidene geleerden uit ndere plaatsen, meest deputaties van ver enigingen, enz., waarvan den overleden Jioogleeraar ook deel uitmaakte. Zoo merk- ;fen wij op prol. Bo.eke, uit Utrecht, prof. (Boissevain, uit Amsterdam en den hoogleer- par prof. mr. Treub Vele personen uit alle rangen en standen yan Noordwijk zelf waren ook tegenwoor- 3ig. Men kende daar den gemoedelijken en vriendelijkcn hoogleeraar, die er veel wan delde en gaarne met de dorpsgenooten een gesprek aanknoopte, zoo goed. Na pTof. Muller, wiens toespraak wii Za terdag nog konden vermelden, voerde nog alleen prof. dr. G, J. Heering, uit. Leiden, het woord. Voor hem was het, als jongere ambtge noot wel moeilijk hier le spreken, meende jhij. Wanneer hij het deed, dan was dit mede uit dankbaarheid, waarmede prof. Kalff, hem, den aankomende ambtgenoot, vriendelijk tegemoet trad. Nader leerde hij hem kennVn als een man, oprecht van ka rakter, wars van allen schijn. Met een prac- tischeri zin beoelende hij zijn geliefde slu- die^ vol eerbied stond hij tegenover het Eeuwige. In het door heni zoo geliefd Boek der Psalmen staat, dat het menschenleven is als gras cn zijn heerlijkheid als een bloem van het gras, en wanneer wij beden ken, dat na Ivuenens plotselingen dood thans wederom diepe waarheid van de woorden Er zijn menschen die meenen, dat zij het Jcven in eigen hand hebben, zeide spr. Maar de dood verbreekt echter niet. Hij kende en yertrouwde het statige woord 't Zij we le- .ven of sterven, we zijn des Hec-ren". En aan dat woord denken wij onwillekeurig als wij slaan .aan het graf als. grens van het tijde lijke en het Eeuwige. En dan blijft de smart van het scheiden voor hen, die -achterblij ven nog wel, maar in het geloof., dat wij zijn in Gods hand, komt daarvan don troost en do verzoening. Zoo lijven geloof, hoop en liefde en daarachter blijft God. Dat is de groote vrede, die uitgaat van het heimwee naar God. Hooggeschatte vriend, aldus besloot spr., wij hebben hoop, dat die groote vrede uw deel is geworden. Gij hebt gc-werkt, zoo lang het dag was'voor u. De wetenschap hebt gij gediend en meer .nog gij hebt ook iets la ten zien van het waardevolle goed, dat af haalt van hot Eeuwige. Daarom voeldet ge li zoo Ihuis Jn hel volle licht van den sfra- lc-ndcn hemel in uw geliefd Noordwijk. Dak licht willen wij. Dat licht willen wij prijzen, waar wij hier van afscheid nemen en ver trouwen dat gij het zult zien in al zijn heer lijkheid. Zoo zij ook hier ons laatste woord: Looft den Heer, mijne ziel Na deze diepgevoelde, warme woorden, Werden levende bloemen in het: grat ges slrooid. Nadat de zoon, dr. Kalff, uil Gorkum, mede namens moeder en zusier, op de meest hartelijke wijze de aanwezigen en in het hijzonder de hoogleeraren Muller en Hoering had bedankt voor de laatste eer, aan zijn onvcrgetelijken vader bewezen, verlieten de honderden aanwezigen weder de hegraaf- plaats. Eerste steenlegging. 't Was Zaterdag een feestdag voor de Wor.ingbouwvereeniging „De Eendracht". Dien middag kon toch de eersie steen wor den gelegd van het laatste huizen-complex Van het oorspronkelijk plan dezer wakkere Vereeniging. 't Zal worden een complex van 520 arbeiderswoningen, waarbij er .nog vier rijn ontworpen en vermoedelijk nog wel enkele ontworpen zullen worden; gelegen Jan den Lage-Rijndijk,. schuin achter het tkooi-park. Dit" laatste complex wordt 'ge bouwd zonder regeeringssteun, alleen met hulp van de gemeente. Architecten zijn de heeren Jesse en Splinter, aannemer de heer A. Ph. Bles, uit Oegstgeest, aan wien bij do in Juni gehouden aanbesteding het werk werd gegund. Dat zoovef was gevorderd, dat Zaterdag de eerste steen kon worden gelegd, gelijk gezegd. Bestuurderen waren voor het plechtige uur met den aannemer etc. nog druk in de weer, met den heer Bomlij- den volijverigen secretaris „de ziel van de Eendracht", aan 't hoofd. Deze eer ste steenlegging zou {och met wat plechtig heid geschieden, in tegenwoordigheid van eenige genoodigden. Zoo verschenen o.m. onze burgemeester, jhr. mr. dr. N. Ci de Gij- selaar, wethouder Sanders, de gemeente secretaris mr. van Strijen, de heer Huis man, de heer Nijk, vertegenwoordigers van de Woningbouw!ederatie etc. De voorzitter van „De Eendracht", de lieér J. G. van der Zeeuw riep allen een hartelijk welkom 'toe bij deze afsluiting van het oorspronkelijk plan der vereeniging, al hoopte hij, dat het niet het eind van het bouwen zoil zijn. Hij wees er op, hoe het plan eerst berekend was op woningen van wat grooter type, doch hoe daarvan door de veranderde tijdsomstandigheden en door de wijzigingen bij de steunverleening had moeten worden afgeweken. Vooral door de hulp van het gemeentebestuur was deze bouw mogelijk geworden, waarvoor hij dank bracht. Spr. meende, dat, wanneer het plan is voltooid, het een sieraad voor de stad Leiden zou zijn en ongetwijfeld een der beste arbeiderswijken. Gezien de goede samenwerking met den aannemer twijfelde spr. niet aan een goede alwerking onder leiding der architecten, opzichters cn met hulp der werklieden. Een speciaal woord van hulde wilde spr. brengen aan den heer Bomli, die z.i. feite lijk de eerste steen had verdienen te leggen als de ziel der bouwvereeniging, waarvoor hij werkt met al zijn krachten, dien hij hartelijk dankte. (Applaus). De burgemeester, hierop het woord ne mend, dankte zeer voor de uitnoodiging en de wijze, waarop deze gesteld was. Hij kon de verzekering geven van den meeslen sleun van de zijde van het Gemeentebe stuur, wie de huisvesting van het volk zeer Ier harte gaat. Helaas is echter door finan- cieele omstandigheden als anderszins niet altijd alles mögelijk. Alle billijke verlangens zullen evenwel worden bevorderd, zoowel door hem persoonlijk als door het Gemeen tebestuur. Meestal is de samenwerking met „De Eendracht" zeer goed geweesl, een ver eeniging, die van aanpakken weet. Zeer gaarne onderstreepte hij de woorden van den voorzitter aan het adres van den heer Bomli, zonder den voorzitter tekort te wil len doen. Hij eindigde met een „leve me neer Bomli". (Applaus). Hierop werd door den voorzitler de eer ste steen gelegd, waarna deze dankte en de hoop uitsprak op verdere aangename sa menwerking. Door den heer Geylenbeek werden eenige foto's genomen. Onder genot van cerewijn en sigaren bleef men nog eenigen tijd aangenaam on der elkaar. Ook de werklieden kregen hun deel van de plechtigheid. En nu gaat het full-speed naar de vol- tooingl Feestviering van „Ons Belang". Met can enkel woord hebben wij reeds .melding gemaakt van de viering Zaterdag jl. van het zilveren beslaansfeest van „Ons Belang", Vereeniging van Onderofficieren der Landmacht, door de afdeeling Leiden. Thans gaan wij er nog meer van ver- lellen, •Op het programma stond .allereerst een tocht over de Meren met een feestelijk ge loofden stoomer van „De Volharding", mot goede muziek aan boord. Even twee uur vertrok de volle hoot van den Oude-Singel, hij „De Lakenhal", op haar weg door de slad aanschouwd, gegroet en toegewuifd, door velen, die zich blijk baar verheugden met de feestelingen, de leden der Vereeniging en hun gezinnen, die de zorgen voor een dag hadden aan kant gezet en vroolijk voortvoeren-bij een weers gesteldheid, welke niet beter had kunnen zijn. Weldra werden de dames voorzien van een frisch bloemtuiltje, de heeren van een smakelijke sigaar; men zette zich op zijn gemak en genoot. Aan boord waren, dank zij de feestcommissie, ververscliingen aan wezig, ook voor" de kinderen, uit wel ken voorraad de commissie-loden en het ijverig bedienend personeel de feestvieren den zonder of tegen betaling verrassingen of het verlangde verstrekten. Met de aan bieding van een en ander was men niet karig én alles ging naar wcnsch, ordelijk en vlug en met vroolijke .gezichten. Tegen dat men aan de Meren kwam, dorpelingen en andero varenden juichten onderweg herhaaldelijk de feestvierenden toe werd de slemming 51 feestelijker en af en toe werd er zelfs een dansje op een deel van het dek gemaakt. Niet lang na den vastgestelden tijd be reikte het gezelschap, hetwelk heerlijk was uit geweest, hoogst voldaan en nog altijd met den moed er in de Leidsche Haven, „De Graanbeurs" was de verzamel- en verblijfplaats voor het avondfeest. Nadat men zich in grooten getale had neergezet aan de van bloemen voorziene tafeltjes heette de voorzitler van do feest commissie de heer O. Kampman, o. w. i., mede namens zijn medeleden de heeren Bolderdijk, Formanoy, Wolfers en Opstal, allen hartelijk welkom, inzonderheid den heer Spaans, lid van het hoofdbestuur, en de Pers. Tot zijn leedwezen hadden, hoewel genoodigd, andere -leden van het hoofdbe stuur te Amersfoort geen vrijheid .gewen den herwaarts te. komen. Dank Kracht hij dien leden van de plaatselijke afdeeling die, om de feestviering van heden mogelijk te maken, financieel hadden bijgedragen, en hjj huldig'de den heer Hommes, den eer sten voorzitter dezer afdeeling," die nu reeds drie en twintig jaar de organisatie had gediend. Voorts deelde hij mede, dat een tombola zou plaats hebben en dat men tot vijf uur bijeen rnocdit wezen. Ook de heer J. Bakker, .adjudanl-onder- officier, voorzitter der afdeeling Lefden van „Ons Belang", voerdeMiet woord. In .ver band met het samenvallen van'Hr. Ms. Re- geeringsjubileum met het feest van „Ons Belang" bracht spreker hulde aan de Ko ningin, voor Wie hij de beste wenschen uitte en ter eere van Wie hij allen verzocht staande het „Wilhelmus" te zingen, aan welk verzoek ieder natuurlijk gaarne vol deed. Toen bracht hij dank voor de vele be moeiingen der wakkere feestcommissie, welke zich drie jaren met de voorbereiding en organisatie van het feest, deels reeds weigeslaagd, heeft onledig gehouden, om vervolgens een terugblik te sl^n op de historie van „Ons Belang"; te schetsen haar strijd, vooral in den aanvang; haar streven voor een menschwaardig bestaan voor de onderofficieren, met wier mate- rieele en moreele positie het bij de oprich ting van „Ons Belang" treurig gesteld was. Van Den Helder kwam de victorie en de harde strijd van „O. B." tegen machten van huiten en van binnen van deze vakvereeni- ging en tegen conservatisme is met goeden uitslag bekroond gewórden. „O. B." heeft voor de onderofficieren menige verande ring gebracht en verbetering in den aan vankelijk droeven toestand van den onder officier en spreker, kon tal van ingetreden verbeteringen door haar werken en invloed opnoemen. De heer Spaans, hoofdbesluurslid, dank te voor de tot hem gerichte uitnoodiging, memoreerde ook het Koninklijke jubileum en legde vast, dat wij ons nog altijd voelen vrije, fiere Nederlanders. Veel van hetgeen de vorige spreker had gezegd onderslrceplo hij en hij legde er bijzonder den nadruk op hoe thans, in tegenstelling met vroeger, met „O. B," worjlt gerekend; dat nu „O. B" overal een willig oor vindt en een open deur, in 'stands vergaderzalen zoo wel als in de Pers; een resultaat, dat voor zeker bewondering afdwingt. Do sprekers, met aandacht gevolgd en met applaus beloond, maanden aan lot trouw en medewerking, ook van de vrou wen, in alle opzichten aan „O. B." Reeds had de muziek beste zich eenige malen doen hooren cn o. m, het Bondslied (woorden van W. Klooster, mu ziek van G. Dik) gespeeld. Maar nadat de sprekers aan het einde van hun taak wa ren, kwam eerst recht het werk voor de musici, van wie de heer Blokker, onze oud-stadgenool, o. m. van een prachtigen viool-solo deed genieten. Het duo-Krijrien, uit Utrecht, mitsgaders zijn pianiste, hield vervolgens het groote gezelschap aangenaam bezig en deed het bijna aldoor lachen. De tombola, waarvoor de nummers grif van de hand gingen en waarhij ook enkele nummers voor een liefdadig doel bij opbod werden verkocht, bracht menigeen een mooien prijs. 't Was inmiddels reeds nacht geworden, maar men ging evenals 's middags op de boot nog niet naar huis en „Ons Belang" zou nooit verloren gaan, zoo beloofde men elkaar weer zingend, zal integendeel lang leven in de gloria en niet geslagen'worden. En zoo ging men opgewekl en gepast-vroo- lijk dansend door tot dén morgenstond. „Ons Belang", afdeeling Leiden, heeft prettig het zilveren feest herdacht en ge vierd. Tentoonstelling van planten en bloemen. Zooals wij Zaterdag mededeelden, had ook dezen zomer de Tuiniers- en Bloemis- len-vetesniging „Door Eendracht Verbon den" weder een kweekwedstrijd uitgeschre ven, waarvan het resultaat Zaterdagmid dag en -avond in de groote zaal van „Zo- merzorg" te zien was, omdat daar de inge zonden planten en bloemen waren tentoon gesteld. Zooals men weet worden in het voor jaar plantjes en stekjes voor de liefhebbers ter beschikking gesteld en het kweeken en verzorgen aan de deelnemers overgelaten. Het resultaat daarvan, was nu hier waar te nemen, voor zoover van de ruirn 80 perso nen, die zich daarvoor hadden opgegeven, de planten hier hadden tentoongesteld. En dat waren er vele. En de inzendingen over troffen verreweg de verwachting van het bestuur en de jury. Ondanks de veelal, on gunstige weersgesteldheid van den nu haast afgeloopen zomer, bleken de meeste inzen dingen van buitengewoon goede kwaliteit. Er bleek uit, dat de plantjes met zorg zijn gekweekt en verzorgd geworden. Maar de beste inzendingen, verdeeld in verschil lende rubrieken waren prijzen uitgeloofd. Het oordeel was overgelaten aan een jury, bestaande uit de heeren E. Th. Witte, J. G. Ballego, Jan Kriest Jzn., J. P. Hemerik en W- Hüner. Ter opluistering waren bloemen en plan ten ingezonden door de heeren J. Heems kerk, J. P. Hemerik, Jan Kriest Jzn, en A, de Mooy, waardoor de zaal een nog schoo ner aanzien verkreeg. De prijzen, meestal kunstvoorwerpen, waren mede tentoonge steld. De Vereeniging van oud-leerlingen van' den Rijkstuinbouw en Wintercursus had 'een medaille als eerste prijs geschon ken. De Eelangstelling was 'ditmaal bijzonder bevredigend, 's Middags was het bezoek niet zoo groot, doch het was voor het be stuur een groote voldoening, dat ook de burgemeester met zijn echtgenoot® de ten toonstelling met een bezoek vereerde. De Keer en mevrouw De Gijselaar waren zeer yoldaan over de tentoonstelling. Zaterdagavond liep het zeer druk en el Keeischte. een recht aangename stemming, waartoe de belangloos aangeboden goede muziek van de pianisle mej. J, Palm mede werkte. De voorzitter der Vereeniging, de. heer M< Galjaard, vóór de uitreiking der bekronin gen het woord voerend, zette in een kort woord doel en strekking van dezen kweek wedstrijd uileen, dankte allen, die op eeni- gerlei wijze het bestuur hebben gesteund en tot het welslagen hebben bijgedragen. Hij verheugde er zich in, dat het aantal deelnemers dit jaar weder die van vorige jaren overtreft en wekte de aanwezigen op, ook hét volgend voorjaar weder de zorg voor een of meer planten en bloemen op zich te riemen. Hierna reikte de eere-voorzitter, de heer J. Kriest Jzn. de diploma's en prijzen uit. Alle inzenders ontvingen een diploma. Verder was de uitslag der bekroningen: Venste.r kweekers (Particu lieren): F. Pison, lsle prijs; H. Brondgeest, 2de prijs: G. A. Brandt, 3de prijs; mej. BrandtBavelaar, 4de prijs; A. Burggraaf, 5de prijs en R. 1". de Jong, 6de prijs. Warmoeziers: mej. L. Prevo, -1ste prijs, een zilveren medaille. Vensterkweekers, leden en vakliedken: mej. J. v. d. BergVan Houten lsle prijs; L. J. Lagerberg, 2de prijs; mej, J. Lagerberg, 3de prijs. Bloemisten; P. Horstman, 1ste prijs, (medaille). Tuinkweekers (vaklieden); J. v. d. Berg, 1ste prijs; J. Lagerberg, 1ste pr.; H. Koome, 2de prijs; A. Zwart, 3de prijs en F, Bolt, 4de prijs (diploma), Tuinkweekers (leden en vak lieden): W. W. Lagerberg, 1ste prijs (me daille); H. F. de Heiden, 2de prijs; mej, P. Hemerik, 3de prijs; T. Solii, 4de prijs. Tuinkweekers, particulieren; A. Lepelaar, lsle prijs; U. S. Woude, 2de prijsW. Lepelaar, extra prijs. Vensterkweekers, particulie ren: mej. E. S van Leeuwen, lsle prijs en H. v. d. Leek, 2de prijs. Tuinkweekers, particulieren; J. C. A. Popp, 1ste prijs; J. Meijn, 2de prijs. Voor de Ier opluistering gezonden plan ton en bloemen werden bekroond: Fuchsia'3 van A. Lepelaar; kamerplanten mej. Van Leeuwen; Dahliabloemen (zaailingen): C. Pauw, lerwijl aan den secretaris, den heer J. van den Berg, voor zijn inzending nog een exlra eersten prijs werd toegekend, uit- gelootd door den voorzitter. Jeugdfeest van de A. J. C. Zaterdag werd vanwege de Centrale "van Arbeiders-Jeugd-Vcreenigingcn (A. J. C.) hier ter stede een Jeugdfeest gehouden, waaraan speciaal de afdcelingen uit het' Westen des lands deelnamen, in totaal, naar ons verze kerd werd, ongeveer 1400. De deelnemende afdcelingen kwamen des namiddags vari ver schillende kanten de slad binnen, de meesten uit den aard der zaak van het station, waar zij uit de richting Amsterdam, Rotterdam ot Utrecht waren aangekomen. Van de plaatsen van aankomst trpkken Zij met' ontplooide banieren en onder zang en snprenmuziek naar het Volksgebouw, waar zij door de Leid sche kameraden werden ontvangen, om ver volgens hier en daar in de stad bij groepen te zingen en te spelen. Een en ander trok zeer de aandacht van het publiek, vooral in de volksbuurten. Te zeVen uur ongeveer trok men op naar de Stadszaal, waar de groote zaal cn de foyer geheel werden ingenomen. Vaandels en banieren, waarin de roode kleur predomineerde, werden hier en daar ge plaatst, en overigens werden de zalen met groen en bloemen versierd. Op het podium zelf in beide zalen zaten vooral de knapen en meisjesl die het meest actief aan de feest viering deelnamen. In de groole zaal werd de bijeenkomst ge opend door onzen stadgenoot, dqn heer E. J. Groenouwe, die de vele jonge strijders har telijk verwelkomde en er op wees hoe deze jeugd-beweging, die ten doel had zelfbewuste sociaal-democraten te vormen, tot een mach tige slrooming was aangegroeid, welke voor de toekomst veel beloofde. Daarna werd de Internationale uit volle borst gezongen. Vervolgens hield de leider der beweging te Amsterdam, de heer Koos Vorrink, een pro- paganda-rede, waarin 'hij fel zich kantte te gen alles, wat naar zijn meening reactionair is, en tegen de sociaal-democratische stroo ming ingaat en stelde deze jeugdbeweging en haar uitingen tegenover den geest, die zich vooral heeft uitgesproken in de feesle lijkheden, welke ter gelegenheid van het Re- geeringsjubileum werden gehouden. - Na deze meermalen door toejuichingen on derbroken rede, werden voordrachten voor declamatie en muziek gegeven, afgewisseld door solo- en gemeenschappelijk gezang, tot dat het uur sloég, waarop een fakkeloptocht was uilgeschreven. De stoet stelde zich le negen uur op, voor de Stadszaal en trok, voorafgegaan door eenige manschappen bere den politie en omstuwd door een nieuwsgie rige menigt, dê slad in, terwijl de fakkels brandden, en de muziek zich af en toe liet hooren. Achtereenvolgens marcheerden de honderden knapen en meisjes dikwijls zin gende langs Aalmarkt, Boommarkt, Kort Rapenburg, Rapenburg (Oostzijde), Rapen burg (Westzijde), Brug Kloksteeg, Rapenburg (Oostzijde), Brug Van der Werfpark, Rapen burg (Westzijde), Kaiserstraat, Boisotkade, Zoelerwoudsche Singel, Kraaierslr., Nieuwe Rijn, Heerengracht (Oostzijde), Kalvermarkt, Haven, Heerengracht (Westzijde), Nieuwe Rijn, Hooigracht, Nieuwstraat, Burcht. Voor het Volksgebouw, dat illumineerde, werd de „Internationale" gezongen. Op „Den Burcht", die op feestelijke wijze was verlicht, werd verder de avond doorga- bracht met redevoeringen^ zang en muziek. BINNENLAND. Overleden is te Leiden de heer F. A, Ver- ster van Wulverhorst. Zaterdagnamiddag is te Leiden de eerste steen gelegd van het laatst ontworpen bouwplan van „De Eendracht". Vertrek van de Koningin, de Koningin* Moeder en de Prinses nit Amsterdam en Haar aaskomst in Den Haag. Er is een nitgave van een nienwe reeks postzegels van Nederland te wachten. Advies van het Permanent Hof van In- lern. Justitie inzake de Dnitsche kolonisten in Polen, Groole verduisteringen op Java, BUITENLAND.. "V De inhoud van de nota van den Gezan- tenraad aan Griekenland. Zoowel Griekenland als Italië aanvaarden deze nota. Poogt Dnitschland met Frankrijk in be- sprekingen te komen? De toestand in Dnitschland, Het Finme-vraagstnU wordt zoo noodig aan arbitrage onderworpen. Ofticieele cijfers over de ramp in Japan. Het Kamerlid, de heer J. W. Albarda, uit Den Haag, hield er een feestelijk gestemde rede, waarin hij de jongelui, de taak, die in de troebele jaren, die voor ons liggen, hun wacht, hen voor oogen hield. De heer J. J. van Stralen sprak het slot* woord. Er hcerschte den geheelea avond een zeer opgewekte stemming. Na afloop van de feeslelijkheden zochten de jongelui, groepsgewijs, hun nachlkwar* tieren op. Enkelen honderden was onder* dak bereid in het Volkshuis, de anderen logeerden bij particulieren. Vroeg in den morgen marcheerden zij' groepsgewijs naar het strand le Wassenaar, waar de Zondag werd doorgebracht, 's Na middags bij het terugkeeren kregen de on* danks den zwaren marsch nog enthusiaste jongelui het' te kwaad met bewoners van Katwijk en Rijnsburg, waar men in deze beweging een demonstratie scheen, te zien tegen de Oranjefeesten, en vielen er eenige klappen. Bij de aankomst le Leiden werd althans de Hulpdienst gerecpjirecrd "en een meisje, dat een steekwond had opgeloopen, moest worden verbonden. Men meldt ons nader over de molestatie der leden van de socialistische jeugdvereeni- ging te Katwijk, dat verscheidene jongelui klappen hebben opgeloopen. De leiders kon den dit niet op zich laten zitten en en tracht ten zich te verdedigen zoodat hef hier en daar een, formeele vechtpaftij werd. De poli tie was niet bij machte de partijen van elkaar te houden. Een predikant, die daartoe zijn invloed aanwendde, had ook geen succes. Da Kalwijkers duldden nu eenmaal niet, dat er gedemonstreerd werd tegen Oranje, zooals zij meenden, dat dit geschiedde. Twee meisjes kregen vrij ernstige verwondingen, éön zelfs een snede in hel' hoofd. Beiden zijn in het Acad. Ziekenhuis alhier opgenomen. Bij den burgemeester der gemeente Kat wijk is reeds een klacht ingediend door liet bestuur der Jeugdorganisatie wegens het on voldoend beschermen door de politie van jongelieden, die het dorp vreedzaam passeer den. i Met de treinen richting Amsterdam, Rot terdam en Utrecht togen de jongens en meisjes Zondagavond weder naar hun respec tievelijke woonplaatsen. Zaterdag is alhier een hekend en zeee geacht stadgenoot, de heer F, A. Versier van Wulverhorst overleden. De heer Versier, zooals deze op hoogen .leeftijd nog hupsc'he grijsaard in den om gang werd genoemd, werd den 12den Sep tember 1826 geboren en zou du3, als hij het had mogen beleven, Woensdag"a.s. zijn •D7sten verjaardag hebben kunnen vieren. Vele jaren was hij werkzaam als rent meester van het Hoogheemraadschap Rijn land en administrateur van het Museum van Natuurlijk Ilislorie alhier, welke be trekkingen hij, dank zij zijn krachtig gestel en helderen geest, tot op hoogen leeftijd heeft vervuld. In de laatste jaren leefde hij ambleloos, en zocht zijn uilspanning in wandelen en in de jacht. Van beide wast hij een groot liefhebber. Er zullen niet velen in Leiden zijn, die deze man, die tot in de tachtiger en negen tiger jaren nog ongebogen door onze stra ten wandelde, niet hebben gekend. Kapitein W. Faber, van het 4de reg. inf. alhier, word ^overgeplaatst bij het 16de, regiment van dat wapen te Delft. iAls chef van den Mililairen Genees kundigen Dienst alhier is door den inspec teur van den Geneesk. Dienst der Land macht met ingang van 7 September aange wezen de officier van gezondheid le klasse N. A. A. van de Roemer, thans waarne mend chef. Met ingang 'van 1 OctoKer a.s. wordt d« officier van gez. 2de klasse W. J. Jansma, van het Militair Hospitaal te Utrecht, over geplaatst bij den Mil. Geneesk. Dienst al hier.. i v\,J

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1