Vrouw zender Irart. D. 19475. DAGBLAD, Maandag 3 September. Tweede Blad. Anno 1923 UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. FEUILLETON. GEMENGD NIEUWS. j>fTF,N". Qp do jubileumbloëmen- oonsfcelling in den Haagschen Dieren- is bekoond de inzending Varens van jrma Lemkes en Zonen, alhier, met een uld-zilveren medaille uitgeloofd door Kroot. KEMADE.De Raad vergadert mor- oiddag te drie uur. &ZERSWOUDE. Vrijdagavond gaf de „Harmonie van srswoude" onder directie van den heer [erdijk van Leiden, een concert, dat I geslaagd is en door een talrijk pu- werd bijgewoond. De schildersknecht C. van der Werf er heeft het ongeluk gehad uit de dak- te vallen van de gasfitterswoning. Al- rel dit onheil betrekkelijk gunstig afliep, t hij zich toch onder geneeskundige be- leling moeten stellen. Zondagmiddag geraakte een 3-jarig van den heer W. S. in het Wesleinde te :r. Een buurmeisje die het onheil zag, f zich te water om het kind te redden, i had zelf ook hulp noodig om uit het c element verlost te worden. Die hulp 1 toen verleend door den heer J. N. waar- allen behouden op het droge kwamen. EIDERDORP. Alhier had Zaterdag 3e aanbesteding plaats voor het bouwen een woonhuis voor den heer W. Dem idal. De uitslag was als volgtA. G. v. abrugigo en Zn. f 6810J Meerburg en n f 6795 G. Groenendijk f G69Ö; J. Hoo^ doorn f6480; Firma Gebr. ten K. Mol Co. f6430; M. v. d. Velden f6320, allen lende alhier. OELOFARENDSVEEN. In den it van Woensdag op Donderdag is door hevigen storm een schoorsteen van der ling van den heer W. alhier, afgewaaid in de drukkerij van den heer De Jong icht gekomen. Eenige groote glasruiten vernield. Verzekering dekt de schade. AARLEMMERMEER. De leesten te fddorp. Onder begunstiging van chtig weder had te Hoofddorp Vrijdag verdere herdenking van het regeering9- i'ieum en de viering van den verjaardag H. M. de Koningin plaats. Nadat het sterdamsche ^muziekkorps voor het hotel b Landbouw" op verdienstelijke wijze ige muzieknummers ten gehoore had ge cht, ging mep in optocht naar het genu ptelijk sportterrein, alwaar de volks—, La een aanvang namen. Het ringrijden Iheer en dame met paard en rijtuig Poor heer of dame te paard ging wegens wdoende deelname niet. door. fes middags werden de wedstrijden voort et met tonnetje steken," sprietloopen, zit- istrijd enz. Verder hè.d' plaats èen han'-i ap-harddraverij op korte baan voor inr' Ierland geregistreerde paarden (aange- nnen), loopende onder de reglementen Nederlandsche Harddr. renvereeniging. len in costuum was verplicht. Als prij- i werden uitgeloofd bedragen van f 250, 00, f 50 en f 25. Van de tien ingeschre- i paarden waren er zes opgekomen, te prijs werd gewonnen door „Harrold", a S. de Ridder, Noorder IJpolder; 2e pr.: retteur" van N. G. Pennings te Nieuw- mep; 3e pr.: „Dienares" van D. de Vlie- te Nieuw-Vennep; 4e prijs: „Nobel" i D. de Vlieger le Nieuw-Vennep. )eze prijzen werden door den burge- ister in hotel „De Beurs" met een toe- selijk woord persoonlijk aan de win- rs uitgereikt. lp het terrein verschenen nog ter opluis- üg een ouderwetsche, versierde véloci- e en een versierd motorrijwiel. De ge- tumeerde optocht van ruiters le paard door onvoorziene omstandigheden niet rgaan. Van de gondelvaart, die 's avonds de Hoofdvaart vanaf de Spoorweg tot de geniesluis zou worden gehouden is ;ens onvoldoende deelneming niet veel chtgekomen; slechts een verlicht vaar- je verscheen in de vaart, evengoed door crsnionkeHjke Holl. detective-r r an. Door R. J. BRANDENBORG. drijver van „Het doodend Zwijgen"). (Nadruk verboden). laar op een dag kwam haar (ante, een ■er van haar vader, even statig, maar der levenslustig als hij, op het goed lo- rea, W was een oude stiftsdame. Zij is deftig als een dominee en mager ccn hout", zeide Milty van haar. 'i bracht Milly's vader onder het oog, bij zijn dochter voor galg en rad liet 'ocien, verweet hem, dat zij een halve Een was en een schande voor de familie, nagedachtenis van haar brave moeder 'aardig. wig waren de twistgesprekken tusschen der en zuster en Milty haar oor tegen de geplakt, hoorde meermalen haar vader vend met de vuist op de tafel slaan. 1 beefde Milty; zij voelde, dat die rna- taaie tante de sterkste was, en be- dat hier over haar lot beslist werd, naar leventje in andere banen zou wor- 1. geleid. 0 zou.naar een Londensche kostschool „Baar zou men een behoorlijke jon- j"1® van haar maken", had tante ge- Zijzelve zou de zorg voor het huis- ?a liier wel op zich nemen, had zij "ard, Dat was jyel noodig. honderden belangstellenden gadegeslagen. Prachtig was de optocht, die door een groot aantal jongedames, in witte kleederdracht met verlichte lampions een rondgang door het dorp maakte, onder het zingen van va- derlandsche liederen. Tot slot werd op het raadhuisplein een schitterend vuurwerk afgestoken. Van de voornaamste wedstrijden zijn ons de volgende uitslagen bekend: Etalage-wedstrijd: le prijs; J. A. Matlhot, 2e pr. G. Deddens, 3e pr. A. de Vlieg, 4c pr. J. Spijker, 5e pr. R. L. Krabbendam, 6e pr. J. C. van Vliet, 7e pr. J. H. Sparnaaij, 8e pr, J. van Gersten. Etalage-wedstrijd met verlichting: lc pr. R. L. Krabbendam, tweede le pr. J. II. Spar naaij, 2e pr. J. Huigen, 3e pr. J. Vorst, 4e prijs: Chr. Andersen, 5e pr. N. Waasdorp. Korfbalwedstrijd tusschen „Hoofddorp" en „Hillegom", De overwinning viel aan Hoofddorp ten deel met 21. Aan alle le den werd een herinneringsmedaille uitge reikt. Vrijdag had de arbeider G. aan den Hoofdweg alhier het ongeluk met zijn hoold in aanraking te komen met de raderen van' een dorschmachine. De jongeman werd ern stig verwond en naar Hoofddorp gebracht om door ten dokter te worden verbonden. De Witte Krnis-week te Aalsmeer. Dank zij het prachtige weder werd Vrijdag de weldadigheidsbazar te Aalsmeer weer druk bezocht. De gecostumeerde voetbal wedstrijd van twee Aalsmeersche elltallen mochten zich in een groote belangstelling verheugen. Een aantrekkelijk nummer van het programma was ook wel het wegen der aanwezige bezoekers; de zwaarste dame en de zwaarsle heer ontvingen een fraaien prijs, 's Avonds werd de aandacht van het publiek weder gevraagd voor een mooi con cert van Aalsmeer's Harmonie. Tot slot werd een vroolijke verkoopavond op de tribune gehouden. Mej. A. Nijhuis, onderwijzeres aan de 1 openbare lagere school no. 9 te Zwanen burg, heeft als zoodanig eervol ontslag aan gevraagd. De Raad van deze gemeente komt in openbare vergadering bijeen op Dinsdag 4 September a.s., des voormiddags te 10 uur (nieuwe tijd). In deze vergadering zal o.m. de beëediging en installatie plaats hebben van de gekozen raadsleden, wier aantal van 17 op 19 is gebracht, alsmede de be noeming van 3 wethouders. Op de voordracht voor de benoeming van een onderwijzeres aan de openbare la gere school no. 1 zijn geplaatst de dames; 1. C. N. M. van Dijken le Warmond, 2. G. Daaleman te Taarlem, 3. A. J. Bleij, le Haarlem. i -"-'Naar wij vernemen heelt ds. H. Hum- irielen, voorheen predikant bij de Gerefor meerde Kerk aan den Aalsmeerderweg (Oostzijde) alhier, een beroep ontvangen naar Heerenveen. De ambtenaar bij de Nederlandsche Spoorwegen, B. van Zadelhoff, is van hier oye^geplaatst naar Haarlem. t i-oe Tot onderwijzeres aan de bijzondere school aan den Sloterweg le Nieuw-Vennep is benoemd mej. P. J. de Jong te Kalwijk. De leesten te Nieuw-Vennep. Vrijdag heeft men te Nieuw-Vennep- het Regeerings- jubileum en den verjaardag van H. M. de Koningin op waardige wijze gevierd. Te on geveer 9 uur werd de burgemeester van deze gemeente Mr. A. Slob, door het bestuur van de feestcommissie ontvangen en naar het café van den heer Nijssen geleid, al waar de voorzitter, de heer van Arkel, de befeekenis van dezen dag uiteenzetle en een woord van dank bracht aan den bur gemeester voor diens tegenwoordigheid en verder aan allen, die aan het welslagen van dit feest hadden medegewerkt. De burge meester dankte met een enkel woord de commissie voor de welgemeende woorden en wenschte allen een hoogst pretligen dag toe. Hierop verzamelden de kinderen van de respectieve scholen ongeveer 800 zich op het terrein van do openbare school, alwaar een zangverceniging eenige zang nummers ten gehoore bracht, waarnaar met veel aandacht werd geluisterd en die dooi de aanwezigen op hoogen prijs werden ge steld. Toen ging men, met de muziek van het „Alsof ik mij ooit met het huishouden bemoeit" dacht Milly, maar zij zeide het niet, zij had eerbied gekregen voor de koele grijze oogen van tante. Het denkbeeld le gaan reizen lokte Milly wel aan, maar minder dat van het goed te moeten verlaten. Er was echter niets aan te doen. Een oogenblik dacht zij er over te vluchten. Maar het resultaat zou dan niet veel beter zijn. En dus gaf zij het plan op. Op zekeren morgen kuste zij haar paard en de honden goedendag, gaf haar vader en Jackt die in Heidelberg zoogenaamd in de rechten studeerde, maar in werkelijk heid een cursus in kelnerinnenkennis volg de, een hand, draaide haar lanle den rug toe, en reisde af naar Londen. Op de kostschool werd zij getemd. Tante had aan de directrice geschreven en deze kende geen pardon. Het civilisee- ren van Milly ging met groote moeilijkhe den gepaard; zij was de nachtmerrie van haar onderwijzeressen; haar medeleerlin gen hadden groote pret om de dolle stre ken, die zij uithaalde, maar zij hielden niet van Milly. Alleen een kleine, pittige Iran- yaise vatte vriendschap voor haar op. De eerste jaren moest Milly haar- vacan- ties op do kostschool doorbrengen; zij ver veelde zich intens, maar tante wilde niet, dat zij naar huis kwam, en tantes wil was wet. Haar laatste vacantie mocht Milly de invitatie van haar vriendin aannemen en ging zij drie weken naar Parijs. Had Milly te Londen manieren geleerd*en het besef gekregen, dat er in de wereld nog andere, mensehen bestonden dan Milly, den luitenant, vader. Jack en (ante, te Pa rijs leerde zij het genot kennen van mooie kiperen te dragen, juweelen te. bezitten, té fanfarekorps van Abbenes voorop, in op tocht een rondgang maken door het dorp en na alloop daarvan naar het feestterrein, al waar met de kinderspelen werd aangevan gen. Om al de uitslagen te vermelden zou te veel plaatsruimte vergen. We willen ech ter wat de volksspelen betreft de voornaam ste ons bekend- geworden uilslagen ver melden. Ringrijderij voor paren met paard en.rij tuig (rijtuigen waren versierd), le prijs: Mej. A. Dol, 2e prijs mej. van Buijtenvan de Pol, 3e pr. mej. L. Laan, 4e pr. mej. Gt Mulder, le prijs de heer P. Sprangers, 2e pr. de heer K. van Buijten, 3e pr. de heer M. Jongejans, 4e pr. de heer G. Dol. Tobbetje steken; le groep:'le pr. T. Griek spoor, 2e pr. G. Café, 3e pr. L. Dol, 4e pr. H. Oppelaar. 2e groep: le pr. Huib Bakker, 2e pr. Nic. Dol, 3e pr. -Gor van Staveren, 4e pr. Fr. van Leeuwen. Ilardloopen met hindernissen» le groep: le pr. H. Bakker, 2e pr. D. Pennings, 3e pr. J. Christiaans, 4e pr. Th. Blokker. 2e groep: le pr. H. Bakker, 2e pr. J. Braam, 3e pr. II. Pennings, 4e pr. W. van 't Hof. Fielsrijden op de plank (meisjes): le pr. Maartje de Heer, 2e pr. Meintje Joore, 3e pr. Labina Roebus, 4e pr. Mart. Troost. Mastklimmen: le pr.: P. Verdotage, 2e pr. F. Jonker, 3e pr. G. Bakker, 4e pr. W. Bak ker, 5e pr. C. Reekers, Ge pr. II. Cuvelier. Feesten le Abbenes. Nadat Woens dagavond in de Ned.-Hervormde Kerk een wijdiDgssamenkomst was gehouden, werd het feest Donderdagmorgen geopend op het terrein, alwaar de kinderen van de re3p. scholen waren bijeengekomen. Ia den voormiddag hadden er verschillende kin derspelen en wedstrijden plaats, waarbij het jonge volkje sicb kostelijk vermaakte en verder genoten van de versnaperingen die werden rondgedeeld. 's Middags hadden er verschillende volks feesten plaats om fraaie prijzen, opgeluis terd door muziek. Ringrijden met paard en rijtuig voor paren; hardioopen met hinder nissen; houtjesrapen voor meisjes; ring rijden op de fiets voor dames en heeren; tobbetjessteken, sprietloopen, nl te gaaer spelen, die bijzonder in den emaak vielen en ondanks den hevigen wind, goed van stapel liepen. Het was voor Abbenes een dag, die bij velen een aangename herinnering zal ach terlaten. HILLEGOM. De Hillegomsche Bestuurdersbond heeft per adres aan den raad dezer ge meente meegedeeld, dat hij meer werkloos heid in den komenden winter vreest, dat hij hoopt op vroegtijdige maatregelen, dat hij wenscht zoo ruim mogelijk productief werk, dat hij vertrouwt op tewerkstelling ook van ongehuwden en dat hij in spanning de beslissingen terzake dezer materie tege moet ziet. KATWIJK. Vergadering van den Raad dezer ge meente op Dinsdag, 4 September, des voor- middags 10 uur. KATWIJK AAN ZEE. Van de ha- ringvischeirij kwamen te IJmuidem binnen de loggers: K.W. 1 met 18 last, K.W. 75 met 28 last en K.W. 148 met 22 laat pekel haring. Aan de Jan Tooropstraat is men druk bezig weder een prachlig complex wonin gen le bouwen, waarmede het vroegere open veld, waarop men eerüjds een groot hótel dacht te bouwen aan alle zijden met particuliere woningen zal volgebouwd zijn. De huizen worden, gebouwd door den aan nemer A. Parlevliet. Van de trawlvisscherij kwamen Za terdag te IJmuiden aan de markt de log gers: KW. 74 met f593, KW. 112 met f207, KW. 138 met f492 en KW. 173 met f377 besomming en van de haringvisscherij de logger KW. 167 piet 25 last pekelharing. NOORDWIJK ,Met ingang van heden zal een aulodiepsl,geopend worden van Noordwijk, via N.car.dwijkerhout, en de Zilk naar Haarlem vice-yersa. Dinsdagmiddag te 2 uur vergadert de gemeenteraad. dineeren in restaurants, weelderig als pa leizen, en schouwburgen en cabarets te bezoeken. Sigaretten-rooken had zij al op de kostschool geleerd. Mei koffers vol met de kostbaarste toilet ten keerde Milly naar de school terug; maar zij was slim genoeg ze niet aan le trekken, en weerstond zelfs de zware ver leiding om ze door de andere meisjes le la ten bewonderen; zij bewaarde ze voor thuis. Eindelijk brak de langverbeide dag aan. Eindelijk werd Milly door vader en Jack met do mandewagen van het kleine station netje gehaald. Vader was oud geworden, zijn haar was aan de slapen grijs en het voorhoofd was gerimpeld. Ook hij was getemd. In de keurige jongedame, in het nauw sluitend Engelscfie mantelpakje, herkende hij nauwelijks zijn „ouwe kerel" van vroe ger. Hij zou het nu niet gewaagd hebben zijn dochter joviaal op den schouder te slaan. Maar toen zij hem wild kuste en twee groot tranen haar over de wangen rolden, wist hij, dat zijn dochter in haar binnen ste niet veranderd was. Ter eere van Milly's thuiskomst was er een intiem soupétje. Vaders vrienden zaten er niet bij aan. Tante zat aan het hoofd van de tafel, Milly en Jack zaten tegenover elkaar en aan het benedeneinde zat vader. Den volgenden morgen kwam Milly aan het ontbijt in rijbroek en hooge laarzen en tantes afkeurende blikken beantwoordde zij door met Engelsche hooghartigheid langs deze dame heen te kijken. Zij ging een heerlijken rit met vader maken, dwars door de bosschen, in najaarstooi. Aaü het diner jrérscheén zij in een |e- NOORDWTJK-BINNEN. Het gemeen te-bestuur heelt voor den te houden eta lage-wedstrijd een medaille beschikbaar gesteld. NOORDWIJKERHOUT, Donderdag middag te 2 uur vergadert da gemeente raad. De Raad dezer gemeente vergadert Dinsdagmiddag te twee nur. Kerk. bericht. Ned.-Horv. Kerk Woensdagavond 7 uur; Gedachtenis- dienst ds. Albers van Ouderkerk a. d. Am- etel. De heer O. van Dam stelde welwil lend zijn winkel-étalages ter beschikking der Oranje-vereemging. tot uitstalling der aangekoohte prijzen. OEGSTGEEST. De gemeenteraad komt Dinsdag 4 September des avonds te zeven uur in openbare vergadering bijeen. Door den rijksveearts is het vee van J. Ciggaar, dat lijdende was aan mond en klauwzeer, voor genezen verklaard. De nachtelijke aanvallen op konijnen hokken, gaan nog sleeds voort. Sommigen denken dat dit geen honden werk is, maar dezer dagen is dit duidelijk bewezen, daar bij de wed. V. een drietal konijnen uit hun hok zijn gehaald cn de sporen van groote hondenpooten duidelijk op den grond zicht baar waren. Bij de W. is een varken gestorven lij dend aan vlekziekte. Het vleesch is voor hel gebruik afgekeurd. RIJNSBURG. De Raad dezer gemeen te vergadert morgenavond te 7 uur. De nieuwe uitbouw aan de Herv. Kerk alhier is gisteren officiéél in gebruik genomen. In de morgengodsdienstoefening sprak ds. C. M. Lutoijn, naar aanleiding hier van, over Efeze 2 vers 19 e. v„ achtereen volgens behandelende: het fundament, de opbouw en de slecnen, de voltooiing en het doel. Na afloop van de prediking wenschte spr. notabelen en kerkvoogden e. a. geluk met de voltooiing van den uithouw, en bracht hij hen dank voor de bereidwillig heid cn vrijmoedigheid, waarmede zij in een afgaanden lijd, dit besluit durfden ne men. VOORSCHOTEN. De electrische tram welke nabij „het Ilaagschc Schouw" het eindpunt heeft, reed Vrijdagmiddag enkele meiers te ver, zoodat zij in het zand te recht kwam. Met' veel moeite mocht het gisteravond pas gelukken haar weder op de rails te brengen. Een meisje dat op oen schip liep (e duwen, geraakte Vrijdagmorgen in den Rijn. Haar vader die dit zag, sprong haar na om haar te redden. Dit ging echter niet gemakkelijk totdat er meerdere hulp kwam opdagen, waarna men het tweetal op hel droge hielp. Dinsdagavond om 8 uur kopi^de nieuwe gemeenteraad, voor iiel eerst, in openbare zitting hijeen.. Bij den veestapel van den heer G. Alblas is mond en klauwzeer geconsla- teerd. WARMOND. De gemeenteraad zal hier morgenochtend om 8.30 reeds vergaderen. In een vergadering van alle leden van den^ nieuwen Raad werd besloten, dal de R.-K. Raadsfractie één zetel in het College van Burgemeester en Wethouder? zal af staan aan de Proteslantsche partijen. Verder wordt ons medegedeeld, dat in do R.-K. partij een slrooming is, om den heer J. K. Heijl als wethouder le kiezen, lerwijl de meerderheid der Protestanlsche partijen den heer Albert Oudshoorn zullen candidee- ren. Zij gronden deze candidatuur op het aantal uitgebrachte stemmen bij de Raads verkiezing. De heer Oudshoorn toch ver- eenigde 125 stemmen op zich, waarbij ge voegd moeten worden de uitgebrachte slem- men op de partij, die de heer Oudshoorn thans mede candideert, zijnde 83, terwijl de partij van den heer J. K. Heijl slechts 116 stemmen in totaal op hare candidaten uit bracht waagd Parijsch kostuumpje van wijnroode zijde, met zwarte franje afgezet; om den gevulden hals droeg zij een kostbaar gou den collier, met robijnen ingelegd, dat af hing op haar borst en schuilging in baar laaguitgesnedcn corsage. Vader wierp bewonderende blikken op zijn dochler; hij lachte voor zich heen. Het was duidelijk, dat tante, die slechts even door haar lorgnon had gegluurd, door Milly geslagen zou worden in den strijd om de heerschappij. Ook Jack kon zijn oogen niet van zijn zuster afhouden en van dien dag af groeide zijn bewondering voor haar tot een stille vereering. Milly zwoer samen met vader en op een dag hadden beiden een onderhoud met fan- te, alleen zou vader nooit gedurfd heb ben waarbij haar onder 't oog werd ge bracht, dat haar taak hier was geëindigd. Den volgenden dag vertrok de oude dame, met saamgeknepen lippen en met haat in het hart. Het oude leventje ving weer aan. Maar meer dan vroeger werd Milly thans door de heeren het hol gemaakt; haar ge vaarlijke schoonheid zette alle harten in vuur en vlam. De oorlog kwam. Jack, vader en de vrienden vertrokken naar het front. Milly dwaalde alleen door de bosschen. Zij bleef alleen op het goed en het perso neel vloog op haar werken. In den beginne kreeg zij van allen opge wekte brieven. Toen kwam op een dag de ollicieele tij ding, dat vader in een hospitaal was opge nomen, wegens een schotwond aan het been, .WASSENAAR. Alhier werd door Bur gemeester en Wethouders ten Gemeente- huize aanbesteed het maken van kieinpla- veisel (bestrating) in den Groot Haese- broekschen weg en de Oprijlaan van het Kasteel Oud-Wassenaar. Ingeschreven werd als volgt: 1. N. V, Wegenbouw, te Zulphen, voor f85,940 2. Ned. Basalt Maatschappij, Zaandam, voor f86,400; 3. C. Verwater, Made, voor f 86,900; 4. N. V, Wegenbouw, Zutphen, voor 187,940; 5. Jaarsveld, Lich tenvoorde f 89,500 6. H. P. Vale, Arkcm, 191,400; 7. A. Jaarsveld, Lichtenvoorde, f93,300 8. A. v. Dijk, Utrecht, [97,600 9. J. II. v. d. Ven, Vlissingen, 197,800; 10. P, C. Zane, Tilburg, 198,760; 11. P. C. Lan- geveld, Ilardinxveld, f 98,89012. J.-B. Iluncr, Wassenaar, f99,950; 13. E. Wien- hove, Utrecht, f 111,690. Ten gevolge van den slorm brak do groote schoorsteen van de lirma Van Reekum middendoor. Het bovenstuk kwam in een bergplaats terecht. Voorts gingen enkele boomen in de parken tegen den grond, terwijl verschillende wegen als be zaaid lagen met takken en dood hout. De Raad dezer gemeente vergadert morgenvoormiddag le lien uur. Tot onderwijzer aan de R.-K. Jongens school is benoemd de lieer W, Kraak ta 's-Gravenhage. Een scheepsramp in de Noordzee. Vrijdagnacht heett do stalen sloomlreiler „Java", reederij de Oeeaan- Visscherij-Maatschappij, directie W. van Voorst en L. Allard, te IJmuiden, aange bracht kapitein Gardin van het Duitscho stoomschip „Kloepfel", van de reederij Itrupp, te Rotterdam, dal, met een lading steenkolen van Huil naar Bremerhaven bestemd, in den nacht van Donderdag op Vrijdag tijdens vliegend stormweer nopr- dclijk van Borkurn door het stukslaan van de luiken is gezonken, waarbij de een en veertig andere opvarenden zijn omgeko men. Deze hadden zich in de twee scheeps- boolen hegeven, welke beide onder ds oogen van den kapitein, die lot liet laatslo. oogenblik aan boord gebleven was, om sloegen, zoodat alle schepelingen den dood vonden in de kokende golven, waarin hij na eenigen tijd met groote moeite een paan stukken wrakhout kon machlig worden, Daarop drijvende, heelt hij zes uren door gebracht als speelbal van storm en golven, totdat de naar huis stoomende stoomtraw ler „Java" met groote moeite den drenke ling kon oppikken en te IJmuiden aan brengen. Kapitein Gardin is een nog jonge man van 42 jaar en gehuwd. Bij aankomst ta IJmuiden was hij nog geheel onder den in druk van de vreeselijke ramp en bovendien doodelijk vermoeid en over het geheels lichaam bedekt met lichte wanden, door slagen van het vele wrakhout, dat in groo te hoeveelheid ronddreef. Vóór het schip tot zinken gekomen was, heeft kapitein Gardin nog het S.O.S.-sein gegeven, dat opgevangen is geworden. Het stoomschip „Kloeptel" is een zo5 goed als nieuw stoomschip van zesduizend ton. Kapitein Gardin verklaarde, dat hij gedurende zijn twintigjarig zemanschap nog nooit zoo'n storm had meegemaakt. Hij was vol lof over de behandeling aan boord van den sloomteiler „Java", waas men den uitgeputten drenkeling van droo- ge kleeren had voorzien en het eerste voed sel, sedert vele bange uren, had verstrekt. Het redden van dezen eenig overlevende In het holst van den nacht, bij vliegend storm weer, is als een wonder te beschouwen. Aan boord van de „Java" werden flauwe noodkreten gehoord en op het gehoor af ls men gaan zoeken naar den drenkeling, dien men in zoodanigen uitgeputten toe stand aan boord wist te brengen, dat hlf bewusteloos ineenzakte. Na een geneeskun dig onderzoek viel kapitein Gardin in een diepen slaap. Jacob van Duyn, uit Noordwijk-aan-Zee, is de schipper van de „Java". Hij en Jan Haazenoot, matroos, Corn. Plug, 9luurman, Maarten v. d. Niet, C. Plug en A. Plug vor men de. bemanning van den Ireiler en al- Een halfjaar daarna kwam vader thuis als een gebroken man. Zijn haar was grijs geworden, zijn veerkrachtige gestalte gebro ken, zijn rechterbeen was afgezet en door een kunstbeen vervangen. Maar het ergste was, dat zijn humeur geheel vergiftigd was. Milly paste den oud geworden man op met een volhardende liefde, waartoe men haar niet in staat zou hebben geacht. On telbare grijze winteravonden speelde zij tric-lrac met hem en dronken beiden war me punch. Van Jack kreeg men niets dan gunstige berichten. De jongen scheen kogelvrij, ge lukkig! Maar met vader ging het achteruit. Hij kreeg buien van zwaarmoedigheid en begon aan slapeloosheid le lijden. Vele war me zomernachten las zijn dochter hem voor uit Frils Reuter. Vaders gelaat werd sleeds bleeker cn sleeds scherper werden de groeven om den mond. Vader geraakte aan den drank. Milly schrok hevig, loen zij bemerkle, dat haar vader, het eenige wezen, jegens hetwelk zij zachtere gevoelens koesterde, zich in stilte bedronk. Zij sloot den drank voor hem af, doch hij bulderde, dat het door bet stille huis weerklonk, schold haar voor harteloos en slecht. En zij eindigde met hem te geven wat hij vroeg. Zij zag, dat vaders krachten atnamen, en nog eenmaal probeerde zij, thans met tranen en smeekbeden, haar vader van zijn slechte gewoonte af le brengen. Het was tevergeefs. Den volgenden avond was hij stoomdronken en keek haar van onder zijn oogleden aan al3 een dier. Donkere dagen van ellende, \-j[y (Wordt vervolgd),^

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 5