HONIG'S =WAIZENA-PUDDINGEN AGENDA VAN D£ WEEK. 1 J - BUITENLAND. Algemeen bekende kuiali- i teitsartikelen voor elke huishouding. TELEGRAMMEN. j Maandag. - k SclïouwKurg: Ver. Rolterdamscli Hof- «tad-Toonecl. „Overschotje", 8 uurs Dinsdag. Leiden: Vrije paardenmarkt. ;Tr 1 Morschweg 59Samenkomst jubileum Koningin. 8 uur. De apotheek van „Hulp der Menscfi- heid", Hooigracht 48 is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 3 tot en met Zondag 9 September waargenomen door de apotheek van den heer H. J. M. Pi'oot, Maarsmanssteeg 17, telef, 435, RECLAME. twh £0V^Ê.\ 1 l 3.C J ,v. OMMEREN .t, MMflemmewS <.9 UtOEH'.Tel 291 Ons aanbod een proefwasch voor halven prijs ie behandelen •rblijft "nog sfeeds" van kracht 696 dat het Wilhelmus speelde en onder oor- verdoovend gejuich van de zeer talrijke Schcveningsche bevolking, werd de tocht voortgezet door do Keizerstraat langs den Boulevard naar de Visschershaven, waar inmiddels de eerewacht zich weder had op gesteld. Ook bevond zich hier weder het comité, dat van H. M den dank voor de be- groeting in ontvangst mocht nemen. Bij aankomst aan den Visschershavenweg ter plaats© waar. de vereenigingen en het feestcomité H. M. opwachtten, werd door den Koninklijken stoet halt gehouden, zoo dra de eerst tonen weerklonken van het Wilhelmus, dioor een muziekkorps ingezet. Nadat H. M. zich nog even met den heer P. Hoogenraad had onderhouden, werd do weg vervolgd tot de volgende halte, voor het huis van dr. Wartena in de Helmstraat 20. Daar heeft Arinkje van der Horst met een kort toespraakje- een door haar ver vaardigd kussen, versierd met het Konink lijk wa/pen, aan Hare Majesteit aangebo den, die daarvoor haar dank en ingenomen, heid uitsprak, waarna do meisjes van d9 Koninklijke Naaischool H. M. twee liede- Ten hebben toegezongen. Dit bezoek, dat een eenvoudig en harte lijk karakter droeg, was halfvijf afgeloo- pcn. Verder werd H. M. huldebetoon bewezen in verschillende wijken der Residentie. Ten besluite van den tweeden jubileum dag in <To Residentie is Zaterdagavond in het Kurhaos te Scheveningen der jubilee- rende Vorstin een kunstavond aangeboden door bet comité voor de luisterrijke vie ring van haar 25-jarige Rogeering, dat zich daarbij do samenwerking verzekerd had met de directie der Maatsohappij Zeebad Sche veningen, het Alg Ned. Verbond (afdee ling 7s-Gravenhage en Scheveningen) en de Kon. Zangvereeniging Caecilia. De groote Kurbausznal was eenvoudig ïilaar smaakvol versierd met vlaggen en groen. De Koningin, de Koningin-Moeder en de Prins werden ontvangen door de regelings commissie voor den kunstavond. Na het concert begaven de Vorstelijke personen zich naar een gereserveerd ge deelte van het terras, ter aanschouwing van het vuurwerk. Ongelukkigerwijze waren regen en ouwe- der hier de spelbrekers. Wel toefde de Ko ninklijke familie, de regenbuien trotsceren- de, enkele minuten buiten, maar heb weer werd ten slotte zoo bar, dat zij zich terug trok binnenskamers, waar allen het vuur werk tot het laatst gadesloegen. Te kwart over tienen begon het vuur werk. 't. Scheen dat het hemelvuur een beetje wou komen concurrecren. Bliksem stralen flitsten in het noorden en een verre donder gromde. Even kwam ook een duchtig buitje de kijkers in de open lucht veront rusten, maar erg werd het niet. Het vuurwerk is in één woord schitterend geweest. In Den Haag brandden vrijwel overal de illuminaties weer. De oude Scheveningsche- weg was eenvoudig, maar mooi verlicht. De gondelvaart door de grachten en ka nalen der Residentie heelt zich ook in enorme belangstelling kunnen verheugen. Zondagmorgen heeft de Koningin, na de godsdienstoefening in de Groote Kerk te hebben bijgewoond, nog een tocht gemaakt door verschillende wijken der stad, die bij haar intocht van Vrijdag niet bezichtigd werden. H. M. werd ditmaal niet geëscor teerd door troepen, maar was voorafgegaan door een auto, waarin de hoofdcommissa ris de heer Van 't Sant gezeten was. De Koningin nam overal met veel belangstel ling de versiering in oogenschouw. Hoewel men niet op de hoogte was van dit bezoek, waren toch overal veel toeschouwers op de been en op enkele plaatsen werden aan de Vorstin bloemen aangeboden. Op de Ge dempte Gracht waren de bewoners blijk baar op de hoogte gekomen van den door tocht van H. M. en bracht men de Koningin een geestdriftige ovatie. Ook hier werden haar bloemen aangeboden. Ook de Koningin Moeder heeft per rijtuig enkele stadskwar tieren bezocht ter bezichtiging van de ver sieringen. Voor den Zondag waren geen feestelijk heden vastgesteld. Alleen had men in en kele buurten kinderfeesten georganiseerd. Tegen den avond was het in de binnenstad bijzonder druk met feestgangers, die hos- tend en zingend dcor de straten trokken. Ook in verschillende plaatsen in het bui- •erland is feestgevierd. O.a. is te Roubaix het feit plechtig her dacht in een dienst in de Nederlandsche kerk, waar ds. J. Rijks, die kort geleden in de Pieterskerk te Leiden optrad, voorging. Namens alle aanwezigen werd een tele gram met geiükwenschen aan de Koningin verzonden. - DE* ALGEMEENE TOESTAND. Met den dag wordt het algemeen aspect van Europa somberder. Naast de kwesties der schadevergoeding, Roerbezetting enz., is Donderdag die van het Italiaansch-Grieksche geschil gekomen, en nu nog geen week daarna mogen wij al reeds zeggen dat zij zelfs al de andere volkomen overheerschf. Na de bezetting van Korfoe en het bombar dement der oude forten waarbij vijftien slachtoffers vielen, kwam men aanvankelijk eventjes tot bedaren doordat Griekenland zich met een nota tot den Volkenbondsraad wendde en bemiddeling vroeg, waarop de Raad onmiddellijk bijeen kwam om het ver zoek te bespreken. De llaliaanscbe gedele geerde Salandra, bracht de vraag ter sprake of de Volkenbondsraad ter zake van de Grieksch-ltaliaansche kwestie bevoegd is. Spr betoogde, dal' het hier een kwestie geldt, welke aan den Raad van Ambassadeurs be hoort te worden voorgelegd. Immers, van dit lichaam bad de vermoorde Italiaansche mili taire commissie haar opdracht gekregen. De Volkenbondsraad zou zich dus, volgens Sa landra, eerst met de kwestie kunnen bezig houden, wanneer de Raad v. Ambassadeurs er over heeft beslist en over deze beslissing tusschen de beide betrokken landen een ge schil ontstaat. In ieder geval, zoo betoogde de Italiaansche gedelegeerde, behoort de zaak tot de bevoegdheid van den Raad van Am bassadeurs en niet tot die van den Volken bondsraad. Overigens voegde Salandra daaraan toe is het ook uit een practisch oogpunt beter, dat de Volkenbondsraad zich voorloopig niet met zulke uiterst gewichtige politieke kwesties bezighoudt, maar dat hjj zich in de eerste plaats meer tot de kleinere internationale vraagstukken bepaalt. Lord Robert Cecil, de Britsche gedelegeer de, weerlegde deze stelling met klem en be toogde, dat er aan de bevoegdheid van den Raad niet de minste twijfel kan bestaap. Of schoon de Volkenbond nog te jong is, reeds op een reeks van precedenten té kunnen wijzen, mag toch in zeker opzicht het optre den van den Raad in zake bet conflict tus schen Joego-Slavië en Albanië reeds als een prejudice voor bet aanhangige geval be schouwd worden. Bovendien echter verklaart het Volkenbondspact den Raad bevoegd. Na algemeene gedachlenwisseling werd de volgende motie aangenomen: „De Raad, toe stemmende in een kort' uitstel van hel onder zoek van de kwestie, spreekt de krachtige hoop, dat de belanghebbende stalen in af wachting geen enkele daad zullen verrichten *die ^en toestand zou kunnen verergeren/' Aar^èzbn Salandra meedeelde, dat Italië 5. priori, geen bezwaar zou hebben tegen be- ïriiddelihg van den Volkenbond, 'was bet algemeen oordeel dat de toestand aanmerke lijk was verbeterd. Men kon t^puwens ook moeilijk aannemen dat Italië, dén moed zou Slibben om zich absoluut niet te storen aan 't advjes van den jongen wereldbond, waarvan zij zelvwéveneens deel uilmaakt. Doch men bleek de fascistische regeerjng en bovenal den groolen leider Mussolini al zeer weinig te kennen want nauwelijks was bekend ge worden hoe de meerderheid in den Volken bondsraad over deze aangelegenheid dacht, of Mussotini liet den Italiaanschen gezant te Athene aan de Grieksehe regeering mededee- len, dat Italië weigert een uitspraak van den Volkenbond in het Italiaansch-Grieksche conflict te aanvaarden! Daarmede is het geschil dus op den spils gedreven, want thans heeft Italië niet al leen meer Griekenland, doch ook den Vol kenbond, en dus alle leden daarvan, tegen zich in het harnas gejaagd. Indien de Vol kenbond tenminste voet bij stuk houdt en lot bemiddeling-besluit. Voor den bond even eens kan dat besluit van enorme boteekenis zijn, omdat het er dan om gaat of hij al dan niet zijn macht kan doen gelden. Gebeurt dit wel dan is bet voortbestaan en welslagen van den bond verzekert. Zoo niet ,dan vree zen wij dat hij langzaam maar zeker zal wegkwijnen. De vraag is nu hoe Engeland en Frankrijk er over denken, want zij zullen toch als het er op aan komt voor den bond de kastanjes uit het vuur moeten balen, zij het dan ook misschien gesteund door enkele kleinere landen. Voorloopig dienen wij at te wachten. En Italië gaat onmiddellijk voort met het nemen van oorlogsmaatregelen tegen Grie kenland. Na Korloe zijn ook de eilanden Taxos en Anti-Taxos bezet. In de haven van Tarenlo heerscht groote militaire bedrijvig heid. Troepen worden er ingescheept, terwijl andere militaire afdeelingen worden gecon centreerd cn in gereedheid gehouden. De koning is naar Rome teruggekeerd. De Italiaansche militaire allaché te Athene die naar Janina is gezonden, len einde een onderzoek in te stellen naar den moord op de llaliaanscbe missie, is door de Italiaan sche legatie teruggeroepen. Admiraal Solari, die te Korloe aan land gegaan is, heelt tot de bewoners de volgen de proclamatie gericht„Tengevolge van den barbaarschen moord op Grieksch grond gebied gepleegd op de Italiaansche militaire missie en tengevolge van de weigering van de Grieksehe regeering om Ie voldoen aan de rechtmatige eischen van Italië, heeft de Ita liaansche regeering ons gelast uw eiland te bezetten. Italië bedoelt hiermee niet een oorlogsdaad te verrichten, maar alleen zijn onbuigzamen wil te toonen het verschuldig de herstel te verkrijgen. De bezetting he^ft een tijdelijk en vreedzaam karakter en zal dat behouden, wanneer uwe houding den bevelhebber niet noopt tot het nemen van bijzondere maatregelen voor de veiligheid der Italiaansche troepen. f - r De gisteren door rijkskanselier Stresemann te Stuttgart gehouden politieke rede, heelt weinig nieuws gebracht. Stresemann moge een verzoenenden toon aanslaan, aan opge- RECLAME. OVERAL |f VERKRyQBAAR.lïl 100 ven van het lijdelijk verzet, gelijk enkele berichten hebben gemeld, schijnt ook hij nog lang niet le denken. Nieuwe denkbeelden, v/elke tot een oplossing zouden kunnen lei den, werden door. den rijkskanselier niet ontwikkeld, voor zoover althans uit het korte uittreksel kan blijken, en wij moeten dus constateeren, dat deze rede ons geen stap verder heeft gebracht. Het oude standpunt wordt in hoofdzaak gehandhaafd. Daarbij blijft het. In het bezette gebied is de toestand ver ergerd door de absolute weigering van het verbond van mijneigenaren in het gebied van Essen om de uilgesloten stakers weer aan le nemen. Deze uitsluiting betreft 15 mijnen, namelijk die van Stinnes en Thijs^ sen. liet totale aantal uitgeslotenen be draagt 30.000. Het verbond van mijneige naren weigert verder elke interventie van het stadsbestuur van Essen, dat bevreesd is voor ernstige onlusten, daar de uitgeslotenen die zonder cenigen steun worden gelaten, zich zelf met geweld dc middelen van le vensonderhoud zullen verschaffen. De verkeerscommissie van den Volken bond heeft besloten tot de benoeming van een studiecommissie voor het vraagstuk van de hervorming van de kalender onder voor zitterschap van prof. van Eysinga. Voorts hebben zitting vertegenwoordigers van het Vatikaan, de Engelsche kerk, het oecume nisch patriarchaat, de Internationale Ka mer van Koophandel en de Internationale Astronomische Unie. De drie reeds aanwe zige kerkelijke vertegenwoordigers gaven als hun persoonlijke meening te kennén, dat tegen het aannemen van een vasten datum voor Paschen geen dogmatische bezwaren bestaan. DUITSCHLAND. Te Stutgart heeft dr. Stresemann gis teren voor eeai klein gezelschap van genoo- digden bestaand o uit politieko persoonlijk heden uit Zuid-Duitschland redevoeringen gehouden. Vóór hem had de staatspresident vau Württemberg, dj-. Hieber, h^t woord- ge voerd en de verzekering gegeven van de onkreukbare trouw van Württemberg aan het Duitsche Rijk. Stresemann, daarna aan het woord zijn- tle, begon piet zijn dank uit te spreken voor deze verzekering. Hij wees zegt do „Crt.77, voorts op den hoogen ornst van den tcgenwoordigen tijd, welke slechts deze troost biedt, dat de grootste krachten van een, volk door zijn nood ontstaan. Do buitenlandsche politiek van do regeering kan men dan ook slechts op gericht zijn, het Duitsche volk zijn vrij heid en den Duitsohen staat do souvereini- teit over do bezette gebieden terug te ge ven. De geallieerden eischen garanties van Duitschand, dat de verplichtingen zullen werden nagekomen on do tegenwoordige regcering is bereid, het geven van produc tieve panden te aanvaarden, welke panden zij zoowel uit het bezit van den staat als ook uit het particuliere bezit wil putton. Stresemann merkte op, dat Poincaré in zijn jongste rede nieuwe ideeën had ge noemd en van Duitschand een voorstel had geèischt, dat aan liet Franschc pro gram gelijkwaardig zou zijn. Tegenover dezen eisch stelde Sresemann deze vraag: „Wat wil Frankrijk?77 en zijn antwoord is, dat Frankrijk het stichten van een inter nationale maatschappij aan den Rijn en de overgave van Duitsche mijnen in het Roer gebied aan Duitschand als panden ver langt. Hiertegenover formuleerde Stresemann do volgende stellingen: Indien Frankrijks bedoelingen geen politieke, doch slechts economische en financieelo zijn, moet de garantie van alle Duitsche spoorwegen en den geheelen Duit-schen handel, zooals de jongste Duitsche nota die aanbiedt, ten minste gelijkwaardig zijn als die door Frankrijk verlangde* afzonderlijke panden. In de Belgische antwoordnota aan En geland daarentegen vindt Stresemann do gedachten uitgedrukt, welke ook zijn eigen meening in zooverre dekt, als daarin ge zegd wordt, dat de bezetting van bet Roer gebied slechts moet duren tot het «ogen blik, waarop de Duitsche panden effectief zullen zijn geworden. Deze zelfde gedachte vindt de rijkskanselier ook in de openbare meening in Engeland cn Italië. Doch dit is volgens dr. Stresemann het belangrijk ste, dat de mogelijkheden tot een oplos sing van bet herstelvraagstuk op basis van de jongste Duitsche-nota en de interpreta tie, welke Stresemann zelf daaraan gege ven heeft in zijne uiteenzetting in zijn rede voor den „Deutschen Industrie und Han- del8tag77 niet zijn uitgeput. De Rijksbond der Duitsche industrie en do Centrale Bond van den Groothandel hebben een adres tot het Rijksministerie voor economische aangelegenheden gericht waarin zij herinneren, dat zij reeds ver- leden jaar en in Januari van het loopënde uitvoerig aan de regeering hebben betoogd dat de invoering van nieuwen muntvoet op grondslag van den goudwaarde berekend naaar do waardö yan een yasi buiten- landsch -betalingsmiddel n.l. den Ameri- kaanschen dollar de eenigo mogelijkheid zou zijn om een chaos op economisch ge bied te vehinderen. De moeilijkheden voor dp invoering van een goudrekening en -gi- roverkeer op goudbasis werden door de genoemde bonden erkend en zijn op dit OQgenblik nog grooter geworden, daar do vroeger geuitto vrees voor een instorting van het economische leven is bewaarheid. Er heerscht thans een gaos, waardoor een stoornis in het geheele economische leven zoowel ten opzichte van de productie als van verkoop is ingetreden en het den koopman onmogelijk is geworden eenige berekeningen te maken. Het komt den bonden voor, dat de overheid de moeilijk heden voor het economische leven niet vol doende beseft en de bonden wijzen er des- halve op, dat het noodig is niet langer to wachten, doch binnen enkele dagen de noo- dige maatregelen te nemen, wil de chaos nog geen grootere afmetingen aannemen. Zooals wij reeds mededeelden, heeft de rijkskolenraad zich uitgesproken, ten gun ste van do opheffing van de kolenbelasting De rijksminister van financiën heeft naar aanleiding daarvan bekend gemaakt, dat bet opheffen van deze belasting op het oogenblik niet mogelijk is, gezien de nieuwe daling van do Duitsche valuta, waardoor de prijzen van de Duitsche koleu weder lager dan. die van buitenlandsche kolen zijn geworden. Wel wil de minister de kolenbelasting verlagen voor bepaalde bedrijven, welke» hun productie zouden moeten staken, wijl zij niét meer in. staat zijn met het buitenland te concurrecren. ENGELAND. Per slot van rekening is de macht van de republikeinen in Ierland nog veel grooter gebleken, dan men heeft vermoed. Met riet minder dan 44 zetels in den Dail Eiro/pm vormen zij wel degelijk een groep, waaoyf mede ernstig rekening meet worden ge houden, hetgeen ten duidelijkste blijkt uit het eindresultaat der verkiezingen, dat als volgt is: regeeringspartjj 63; republikeinen 44; on afhankelijk en 15; labour 15; agra riër 15 zetels. Op verschillende plaatsen in Ierland ziJA' de gevechten tusschen republikeinen' en vrijstaatsche troepen weer begonnen. SPANJE. De kabinetscrisis is inderdaad een feit geworden. De meeningverschillen tusschen de ministers inzake de Marokko-kwestie bleken niet te overbruggen en daairom be sloot do premier het ontslag van het ge heele kabinet aan den koning aan te bieden. Deze belastte hem met de vorming van een nieuw kabinet. ITALIË. De parttaire commissie in zake de Fiume-kwestie heeft haar werkzaamheden beëindigd. De door-haar genomen conclu sies werden onmiddellijk ter kennis gebracht van de betrokken regeeringen. De Joego slavische delegatie heeft verklaard, dat het besluit van de iregeering te Belgrado binnen twee weken zal worden bekend ge maakt. VEREENIGDE STATEN. Nadat de verschillende compromis-voor stellen verworpen zijD, hebben 158.000 ar beiders in de anthraciet-mijnon van Penn- sylvanië het weak neergelegd, hoewel de regeering de besprekingen voortzet. JAPAN. Het „land van de rijzende zon'7 is Zater dag door een ontzettende ramp getroffen, een ramp, grooter dan wij in lange jaren hebben gekend, en welke reeds nu, ruim één dag daarna, vele duizenden slachtoffers heeft gevraagd De ochtendbladen meldden het gisteren dat Zaterdagmiddag te 12 uur een aardbeving was waargenomen, welke zes minuten duurde. Dit bericht, het welk uit Osaka werd geseind, deelde medo dat 2 uur 45 een tweede schok was ge- valgd, waardoor alle klokken werden stil gezet en onder meer de telefoonverbindin gen te Tokio en Osaka werden verbroken. Heb bericht leek nog niet al te ernstig, en van slachtoffers werd niet gesproken. Doch helaas hoe geheel anders is de wer kelijkheid. Tokio werd in den voormiddag geteisterd cfoor een typhoon, die echter tegen 12 uur verminderde, toen plotseling hevige aard schokken volgden. De schokken namen in hevigheid toe en brachten in do stad een volkomen chaos teweeg. Er ontstond een vreeselijke paniek onder de bevolking, daar aan alle zijden branden uitbraken, en ver schillende gebouwen instortten. In een mi nimum van tijd stond, uitgezonderd de Sjiba-wijk, de geheele stad in lichtelaaie. Ook het koninklijk paleis werd dooi* het vuur aangetast en volgens de laatste boj richten woedt de brand steeds verder. In de straten lagen weldra talrijke lijken. Weipig beter was het lot, waardoor Yoko hama werd getroffen. Ook deze plaats werd op verschrikkelijke wijze door het vuut ge teisterd. Bericht wordt dat bet gis termor gen te negen uur overal nog brandde ea dat toen vrijwel allo groote gebouwen in den staat waren verwoest. De gouverneur van Yokohama, die ricH aan boord van een oorlogsschip bevihdfc zond een draadloos telegram aan de g0ü* verneurs van Osaka en Kobe, waarin hij zeide: „Yokohama is door een aardbeving en brand verwoest. Er zijn 10.000 idooden en gewonden. Zend cumiddellijk hulp.-' Na het uitbreken van den brand volgde tot overmaat van ramp een overstrooming waardoor tal van huizen werdén weggesla! gen. Aan den voet van het gebergte zijn geheele steden volkomen verwoest De spoorwegtunnel en do bruggen web den op verscheidene punten vernield; Ook een groote aantal zomerverblijfplaatsa werd groote schade aangericht. Te Ata mi zijn circa 600 me'nschen om het leven g©. komen en te Gotemba ongeveer hetzelfde aantal. De schokken^waren het herigst te Hakoene. Tokio is thans geheel van de buitenwe reld afgesloten ten gevolge van de vernie ling van de spoorwegen en telefonische en telegrafische verbindingen. Een aantal trei nen, die Onderweg waren naar Tokio zijn vernield. Het aantal dooden in de stad zelf is niet bij benadering op te geven. Al leen bij het instorten van den Asakoesa- toren kwamen zevenhonderd mensehen on het leven. Gemeld wordt dat de prins-rt gent Hiroliito en zijn gezin in veiligher zijn. Een bericht uit San Francisco deelt mede, dat alle draadlooze verbindingen met Japan zijn verbroken. Het gebied waar schade is aangericht, strekt zich uit van Osaka en Kobe naar Sendai, ccn afstand van Ongeveer 300 mijl Dit gebied is het dichtst bevolkte va. Japan. BUITENLANDSCH GEMENGD. Volgens een rapport van het bureau voor maatsohappelijken arbeid heeft Zweden de laatste 5 jaar GO millioen kronen besteed voor de met staatssteun uitgevoerde wer ken. Vanwege deze werkverschaffing zijn 138 K.M. spoorweg, 1850 K.M. straatweg aangelegd. 700 K.M straatweg zijn nog in aanleg. 2VÊ millioen Kronen zijn aangewend voor aanleg van straten, waarvoor nog 2 millioen zijn uitgetrokken. 36 sportterrei nen zijn voltooid en 13 zijn in aanbouw, 7C00 hectaren bosch zijn ontgonnen en 2300 hectare zijn drooggelegd, 980 K.M. dijken zijn gegraven. De oorrespondent van de „N. R. Ct.'7 te Berlijn meldt enkele prijzen op de Berlijn* 8 oho levensmiddelenmarkt van Vrijdag Boter 3 millioen per pond, margarim» 1 300.000 a 1.600-000, varkensvleesch 2.400.0G kalfsvleesch 1.600.000 tot 2.800.000, rund- vJcesch hetzelfde, bot 700.000 mark, snoet li400.000, tarbot 850X00, baars 1.100.000, anijboonen 400:000, tomaten 000.000, cham pignons 450.000, uien 300.000, uien 3CO.ÖS^ wortels 70.000, aalbessen 140 000, pruimen, kersen, appels on pcmn 200000, druiven 600.000, een ei 230.000, een citroen 100.000 (een augurk 300.000. Ten gevolge van het nuttigen van vergif* ttgo paddestoelen zijn drie eoeng van den eigenaar van het landgoed Berne bij AJ- trahlstcdt ziek geworden. Ook twee kinde ren uit he£ Roergebied, alsmede twee dienstboden en een gouvernante werden ongesteld. De drie zoons alsmede een der kinderen zijn aan de gevolgen overleden, terwijl de overige zieken zich in het zie kenhuh In groote levensgevaar bevinden. Bij een ontploffing in een mijn nabij Cessnoch (Australië), zijn 28 personen g& dood. RECLAME. 1613 IV De aardbeving in Japan. LONDEN, 3 Sept. (Reuter). Telegrammen uit verschillende bronnen bevestigen den ontstellenden aard dec Japansche aard beving. In Tokio i3 de krijgswet afgekondigd. In Tokio'en Yokohama zijn meer dan 100.000 personen omgekomen. In Yokohama zijn 200.000 menschen dakloos. De correspon dent van een der bladen te Osaka geeft een beeld van verschillende gebeurtenissen tij dens den ramp. Te Tokio woei van vroeg in den morgen af een hevige wind, die eerst koud, later warm was. Om 12 uur had de vreeselijke schok plaats, gevolgd door 10 andere stooten, waardoor alle ge bouwen of wel geheel verwoest of gedeel telijk vernield werden. De inwoners vlucht ten uit de huizen en vulden alle straten en pleinen, terwijl telkens nog weer mindere schokken werden gevoeld tot zonsonder gang. Toen brak op verschillende plaatsen brand uit, die door den hevigen wind zieb naar alle richtingen uitbreidde en die men niet onder bedwang kon krijgen, aangezien er op het criticke moment geen waier wai Toen de correspondent vertrok stonden verscheidene regecringsgebouwen in brand waaronder het ministerie van binnen!and- sche zaken, het hoofdbureau van politie en het centraal-telegraaf-kantoor. De corres pondent schat het aantal gebouwen, dat in den ascb werd gelegd op 200.000 en nog stond de stad op vele plaatseif in de brand Verscheidene arbeiders zijn gedood of ge wond in de landsdrukkerij en de jelectrici* teitswerken, waar 600 personen den dood vonden. Er zijn schepen naar Tokio onder- weg met levensmiddelen. Het wordt beve^ tigd, dat de kroonprins in veiligheid is. keizer en de keizerin bevonden zich

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2