Restaurant „SUISSE" Maandag 3 September 1923. EERSTE BLAD. Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. ELMER SPYGLASS, Neger-Zanger, PRIJS DER ADVERTENTIEN: iO Cis. per Kwel. Bij regolaSomiement belangrijk aseren prijs. Kleine adverteniioü, tutsluitend Bij voonntbe-» fiin», Woensdags en Zaterdags 50 Gts., bij een naximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor eventaeele op-* ronding van - brieven. 10 Cta. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Gts, Bureau Noordeindspteln. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Poslchéque- en Girodienst No. B7055. Postbus No. BA. Prijs dezer courant; Vóór EeTden p. 8 mnS. 2.35, g. week g 0.IB Buiten Beiden, waar agenten gevestigd tijn, Per weeï 0.18' Franco per post 2.85 Hf portokosten, t nummer bestaat uit TWEE Bladen Nummer 19475. gemeentelijk® visghverkoop. Aan den gemeentelijken vischwinkel, ischmarkt 18 (telef. 1225) is DINSDAG [■rkrijgbaar SCHELVISCH a f 0.19—10.24 SCHOL a f 0.21 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 3 September 1923. Jnbileumf eesten. In ons verslag over de Vrijdag gehouden eestelijkheden, Ier herdenking van het jarig Regeeringsjubileum van H. M. de [oningin, deelden wij mede, dat een aantal tewoners der Garenmarkl een eerepoort had- len opgericht, die op deze breede, rustige traat goed deed. Daarbij is het echter niet ebleven. Verschillende kinderen poogden >ok de straat te versieren; ouderen begrepen, lat zij dit streven der jongeren moesten steu- ïen. Onder, leiding van mevrouw Verhuist', nevrouw WebberLezwijn, mej. Lezwijn •n de heeren Smit, Groenendijk, Lezwijn, 3eijer en Dool die tezamen een comité vorm- len werd met de versiering voortgegaan, ook les Zaterdags. Ongevraagd werden bijdragen erkregen, zoodat men op eenigszins onbe- rompen wijze de noodige versieringen kon ;anbrengen, waaraan o. m. de C. J. M. V. 'advinders ijverig meededen. En toen Zater- lag tegen den middag bet weer beter werd, Irganiseerde deze buurtcommissie kinderspe- en wedstrijden, die zeer de aandacht •okkeii, zoodat ook menschcn buiten deze ijk er op af kwamen. Terwijl de feestviering in vollen gang was, erd het comité verrast door de komst van den burgemeester en diens echtgenoote. Deze werden ontvangen door mevrouw Verhulst ,cn den heer Lezwijn, terwijl door de jonge juffrouw Lize Bernard, namens alle bewo ners, aan mevrouw De Gijselaar een bou- uet werd aangebodeivDe kinderspelen ijver en door den burgemeester en mevrouw De Gijselaar gedurende geruimen tijd 'bijge woond. Des avonds werd de verlichting ontstoken die begunstigd werd door prachtig weder, oodat deze uitstekend lot haar recht kwam. Ook gedurende de avondfeesten kwamen e heer en mevrouw De Gjjseslaar. nog ebn ijkje nerpeu,i,En toen een draaiorgel in het idden kwam en kramers versnaperingen e koop aanboden, werd het eerst recht ge- ellig. Aan het slot der feestviering werd nög enig vuurwerk ontstoken. Wat de feesten der Heerensteegkindcren etreft, het volgende: Om twee uur Zaterdag werd afgereden 9or de deelnemers voor ringsteken op fiets óor jongens en meisjes. Verschillende liet en waren mooi versierd en dit gaf aan het ringrijden een vroolijk aanzien. De straat .was aan weerszijden door louwen afgezet es dank zij dc hulp der politie was er een flinke ruimte voor de kinderspelen. Toen onze burgemeester met zijn echtge noote om,half vier aankwam, werd door alle deelnemers het „Wilhelmus," gezongen, be geleid door piano-muziek, waarvoor mej. Coster haar hulp verleende. Nadat de burge meester en mevrouw De Gijselaar plaats hadden genomen, werd een aanvang ge maakt met het zakloopen voor jongens en meisjes. Daarna werden de kinderen getrak teerd op limonade en Jubileum-cake. Verder werden dc nummers touwtrekken, belslaan cn turfrapen gespeeld, waarna mej. Coster een bloemenhulde werd gebracht. Na afloop der kinderspelen traktatie en uitreiking der prijzen. Door omstandigheden kon do verlichting 's avonds niet plaats heb ben. Hedenavond en Woensdagavond zal bij goed weder ae Heerensteeg weder verlicht zijn. Dank brengt de feestcommissie gaarne aan en commissaris van politie, dc firma Ger- on, die gratis 120 luchtballons beschikbaar telde, alsmede aan dc fa. Wisbrun Liff- ann voor de aardige verrassing aan de kin eren. De feestcommissies zeivcn en de heeren Lina, Verboog en Van Zanten, verdienen ook allen lof. Huldiging der afgetreden wethouders do heeren J. A. Bots en mr. J. C. van der Lip. Zooals reeds met een enkel woord is ver meld, zijn plannen aanhangig om beide bo vengenoemde wethouders te huldigen. Nader kunnen wij Thans daaromtrent mededeelen, dat die plannen uitgaan van twee afzonderlijke comité's, welke een be roep op de burgerij hebben gedaan om tot het welslagen mede le werken. De commissie, die het initiatief nam om den heer Bots te huldigen, bestaat uit de heeren en dames jhr. mr. dr. N. G. de Gij selaar, burgemeester, en P. G. L. Dessens, deken, eere-ledën; mr. E. J. M. H. Bolsius, Voorzitter, mej A. M. de Vries, secretaresse, r. G. A. van Klinkenberg, dir. Sled. Fabr. «as Electr., penningmeester, Dag. Be- tuur; ir. G. L. Driessen, dir. van Gemeen- ewerken, Th. M. Beukers, pastoor, H. W. lote, stadsgeneesheer, E. Bouma Nieuwen- TUs, referendaris afd. Gem. Fin., mr. P. E. nët, oud-voorzitler v. d. Armenraad, mej. Coubergh,. lid v. h. Burg, Armbestuur, r- P. Fehmers. adj.-dir. Sted. Fabr. Gas Steclr., Ik J. Huurman Dzn., lid v. d. Ge meenteraad, J. W. Lau, waarn. gemeente ontvanger, J. P. Mulder, lid van het Burg. Armbestuur, J. Noordman, voorzitter R.-K. Par. Armbestuur, R. Nijk, dir. Bouw- en Woningtoezicht, J. F. X. Sanders, lid v. d. Comm. der Sted. Fabr. Gas en Electr., mr. E. Schotman, referendaris Gem.-Secretarie, A. J. P. Spies, inspecteur der Gem. Belas tingen, B. II. Stumpel, notaris, secretaris R.-K. Par. Armbestuur, Th. B. J. Wilmer, lid v. d. Gemeenteraad en P. G. G. A. Wijk- mans, commies le kl. Gem. Secret, tijdelijk belast m. d. Werkl. steun. Woensdag a.s. zal deze huldiging plaats hebben. Het comité, dat zich er voor-spande mr. Van der Lip een huldeblijk aan te bieden, bestaat uit de heeren: J. Baak Jzm, dr. N. J. Beversen, prof. P. J. Blok, II. W. Blote, K. Brants, H. Cohen, mr. E. A. Cosman, A. Couvée, deken P. L. Dessens, dr. J. J. van Eek, mr. A. v. d. Eist, P. G. Hocks, dr. -M. D. Horst, A. N. Ingeneeger, prof. dr. L. Knappert, G. dc Koning, B. F. Krantz, dr. Th. W. van LidUi de Jeude, W. Massink, J. B. Meynen, B. C. G. Numan, mr.- J. C. Overvoorde, ds. M. J. Punselie, mr. P. A. Pijnacker Hordijk, A. L. Rcimeringer, pen- ningm., F. G. Rosier, dr. J. G. Schalkwijk, mr. dr J. Schokking, H. van Slooten Jr., H A. Vriend en Th. B. J. Wilmer. Iledennamiddag had deze huldiging plaats. De huldiging beslaat voor beiden in de aanbieding van een souvenir, vergezeld van een album, 'vermeldende de namen van de deelnemers. Post en Telegraaf op 5 en 6 September. Op Woensdag 5 September zijn het post kantoor, het telegraafkantoor en het bijkan toor Heerengracht van 9 uur v.m. tot 1 uur n.m. voor het publiek gesloten. De afdeelin- gen aan het postkantoor, welke anders te 8.80 v.m. openen, zullen dien dag te 8 uur v.m. zijn opengesteld. De tweede bestelling en de tweede lichting der bijbusscn blijven achterwege. Op Donderdag 6 September wordt het post kantoor te 2 uur n.m. gesloten. Busrechthouders kunnen hun correspon dentie ten postkantore afhalen lot 7.30 n.m. (ingang door de poort Bloemmarkt). Dien dag vinden twee briefposlbestellin- gen plaats, te 7 uur v.m. en 6 uur n.m., als mede een pakketbesteiling te 9.30 v.m. Overigens geschiedt de uitvoering van den postdienst als op werkdagen. Het telegraafkantoor op 0 September voor telegraaf- en intertocale telefoondienst is ge opend van 810 v., van 13 u. n. en van 67lh uur nam. De locale telefoondienst - blijft onveran derd. Het bijkantoor is voor den post- en tele graafdienst geopend van 92 uur. eb Ter voldoening aan veler verlangen zal de aftredende weihouder van onderwijs mr. J. C. van der Lip gelegenheid geven om van hem afscheid te nemen op Woens dagmiddag a.s. lusschen twee en drie uur ten Raadhuizc, kamer van B. en W. Dr. J. W. Gunning, zendingsdirector te Oegslgeest, die aanvankelijk herstellend was, is ter observatie opgenomen door prof. Zaayer in Hopital walton alhier. Bij Kon. besluit is, to rekenen van 1 Augustus j.l., op zijn aanvrage, eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, met behoud van zijn recht op een nader voortdurend pensioen, aan reserve-kapitein S. W. A. Schot, van het 4de regiment in fanterie. Op de jubileum-bloemententoonstel ling in den Haagschen Dierentuin is be kroond de inzending Dahliabloemen van den heer J. G. Ballego, alhier, met een ver guld-zilveren* medaille, uitgeloofd door jhr. II. J. Bepelaer van Driel. Wij herinneren eigenaars van kleine vaartuigen aan den wedstrijd, Uitgeschre ven door de 3-October-Vereeniging, cn wek ken op cr aan deel te nemen. Er zijrr reeds enkele aanmeldingen binnengekomen. Tijdens dezen wedstrijd zal in de Aal markt muziek worden ten gehoore gebracht door de Leidsche Accordéon-Vereeniging „Onderling Kunstgenot". Deze Vereeniging zal op een versierde schuit eenige num mers uitvoeren. Vooral op het water zal deze muziek het, volgens deskundigen, zeer goed doen. Bovendien zal door een gewoon muziekcorps van af het Waaghoofd muziek worden gemaakt. Het geheele nummer van het programma belooft dus wel iets bijzon ders en aantrekkelijks le worden. In de zesde zitting van de Geref. Sy node werd aangenomen het voorstel van dr. Dijk: Dc Generale Synode: met groole belang stelling kennis nemende van het gewichtige rapport, dat door prof. dr. H. H. Kuyper is uitgebracht over de vraag van de Kerk van Leiden omlrent de bediening van het H. Avondmaal ten huizo van een kranke of oudei\ van dagen-, etc.; overwegende, dat deze belangrijke kwestie in de kerken nog niet behandeld en daarom de lijd voor een uitspraak nog niet gekomen is; besluit in deze zaak op deze Synode geen beslissing le nemen, doch deze vraag en het daarover uitgebrachte rapport ter bestudeering aan do Kerken o^er le geven. Het concert van „Orphcus" In den tuin van „Zomerzorg" kon gisteravond tot groot genoegen van de bezoekers doorgaan. Het weer was goed en wat de musici le verden was best. De commissie ter voorbereiding van de massa-demonstratie, die vanwege de S. D. A. P. op Zondag 23 September a.s. te Amsterdam zal worden gehouden, organi- j seert namens de afdeeling Leiden dezer partij af en toe een optocht door de stad. Zaterdag deed zij dit ook weer. De sociaal democratische zangvereeniging „De Stem de3 Volks" had zich bereid verklaard den optocht te geleiden en af en toe oude en nieuwe socialistische liederen te zingen. Een beschilderde wagen zou in den stoet worden opgenomen. 'Aldus geschiedde. Te vijf uur Zaterdagnamiddag werd de optocht voor het Volkshuis aan de Heerengracht op gesteld en trok men door verschillende stra ten. De rechte animo was er, vooral in het eerst niet. Later, toen het koor zich liet hooren, werd het wat beter. De muziek ont brak er aan en zonder muziek wil een op tocht niet vlotten. Hier en daar -werd halt gehouden en dan liét het koor zich hooren en werden toespraken gehouden, wat de aandacht nogal trok. Verschillende stralen trok de stoet door en ten slotte keerde hij weder naar het Volksgebóuw terug, waar hij werd ont bonden. Naar wij. vernemen is de Commissie voor Arbeidersontwikkeling alhier reeds ge- ruimen tijd bezig met de samenstelling van haar winterprogram. Behalve de algemeene cursussen, die zeer belangrijk en leerrijk beloven le zijn, zullen ook cursussen ge geven worden in Ned. laai. stijl en reke nen, benevens een cursus in Fransch en (of) Duitsch en staathuishoudkunde. Voor meisjes en vrouwen zal in de Leidsche Vak- en Huishoudschool een knip- en naai cursus gegeven worden, benevens gelegen heid tot het volgen van kooklessen. De werkloözenontspanning is ook weer een punt van het programma. Voor de cur sussen in Nederlandsch, Fransch, Duitsch en staathuishoudkunde kan men zich schrif lelijk aanmelden bij het secretariaat der Commissie: Pieter-de-la-Court-straat 38. Voor den knip- en naaicursus en het vol gen der kooklessen kunnen zij, die daarvoor nog geen schriftelijke opwekking gehad hebben, zich aanmelden op Woensdag 12 September a.9. in het Volksgebouw, Hee rengracht 34. Door de Leidsche politic is aangehou den Corn. V., bloemist le Sassenheim, die hier in de Bank-van-Leening successievelijk een 16-tal rijwielen had beleend, welke, naar het bleek, van diefstal afkomstig zijn, zooals ook het rijwiel, door den man bere den. Het eigenaardige in het geval is dat V. lid van de Leeszaal „Reuvens", alhier, is, en er vrij geregeld een bezoek brengt. De diefstallen van rijwielen uit den gang dezer Leeszaal worden nu met deze aan houding in verband gebracht. De recherche zoekt de zaak nailer uit. Mej. K., huisvrouw van H., alhier, deed bij de politie aangifte, dat zij Zondag avond door zekeren P. C. S. opzettelijk werd mishandeld. De politie heeft proces-verbaal legen C. opgemaakt. Een 12-jarig meisje) G. G., van hier, "reed Zaterdagmiddag op een rijwiel langs do Hoogevyoerd, toen zij ter hoogte van de Rijn straat, door een auto werd aangereden. Bij onderzoek bleek, dat den berijder der auto geen schuld treft. Het meisje kwam met den schrik vrij, doch haar rijwiel werd nog al ernstig beschadigd. Zaterdagmiddag werd in de Juliana- elraat een 17-jarig meisje door een motor- wielrijder aangereden. Het meisje kwam er zelf goed af, maar het rijwiel werd ernstig beschadigd. Dien dag viel een jongetje Ier hoogte van de Zoutkeet in de Oude-Singelgracht. De brievenbesteller Labordus, een goed zwem mer, die het dngeval zag, sprong gekleed te water en het mocht hem gelukken het knaapje op het. droge te brengen. Het programma voor het concert, door het Leidsch muziekgezelschap „Orpheus" aangeboden aan de Genlr. Commissie voor Arbeidersontwikkeling cn dat zal plaats heb ben op Woensdagavond a.s. te acht uur, in den tuin van „Musis Sacrum", luidt: Amsterdam, marsch, H. L. Blankenburg; ouverture de l'opéra „Slradella", F. v. Flo- low; „Mondnacht auf der Alster", walzer, O. Fétras; fantasie op motieven van Gounod's „Faust", J. Vink; Twee Ilongaarsche dansen No. 5 en 6, J. Brahms; Menuet de la Sym- phonie en Mi b, J. Haydn; „Wo die Citronen blüh'n", walzer J. Strauss; „Le Roi s'amuse" scène du bal, L. Delibes, 1. Caillarde, 2, Pa vane, 3. Scène du Bouquet, 4. Lesqucrcarde, 5. Madrigal, 6. Pasepied, final; „Marche lor- raine", L. Ganne. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen in de week van 26 Aug. lot en met 1 SepL 154 volwassen personen en 9 kinderen, totaal 163. ver voer verbod van wratzieke aardappelen, in de tweede plaats de mogelijkheid tot het uitvaardigen van een verbod om op de perceelen welke een gevaar voor besmet ting opleveren, vooa* do aardappelwratziek- to vatbare aardappelsoorten te verbouwen. Wijziging van de Aaidappelwet. Ingediende is een wetsontwerp tot wijzi ging van do Aardappclwet. De aanleiding tot het indienen daarvan moet aldus de memorie van toelichting worden ge zocht in het feit, dat in de practijk bij de uitvoering der Aardappclwet gebleken is, dat het voor de grondige bestrijding van de aardappclwratziekte in hoog© mate yan belang zou zbijn, indien de mogelijkheid tot het nemen van maatregelen tot bestrij ding in bepaalde opzichten zou worden uit^ gebreid. Het bleek, dat men met de bej staande bepalingen niet zooveel kon berei ken, als wensohelijk ware om aan het voort woekeren van dit gevaar voldoende paal en perk te stellen. De uitbreiding, welke thans wordt voor gesteld, is in hoofdzaak «en. tweeledige: in de eerste plaats omvat rii een algemeen Ds. M. Lindenhorn, zendingsdirector to Botterdam, lijdt aan typhus. De ziekte heeft een normaal verloop. Do financieele zorgen van de thans ia het Zendingsbureau te Oegstgeest samen werkende zes Zendingseorpóraties worden met den dag grooter. Vooral in Juli en Augustus bleven .'.e ontvangsten zeer ver beneden wat per maand noodig is 1 Sept. was, volgens raming, ongeveer f 200.000 te weinig ontvangen. De burgemeester van Arnhem, S. J. It do Monchy, is plotseling ongesteld ge worden. Op raad van zijn geneestheer «al de patiënt eenigen tijd rust moeten hou den. Ten gevolge van zijn ziekte zal mr. De Monchy verhinderd zijn de nieuwbenoemde leden van den Raad te becedigen en als zoodanig te installeeren. De viering in de R.-K. kerken van het zilveren Regeeringsjubileum van de Ko ningin zal plaats hebben op Woensdag 5 Sept. a.s. Volgens voorschrift van 't Episco paat zal in heel ons land in alle kerken en kapellen, waarover een rector is aangesteld, een plechtige H. Misgezongen worden, gevolgd door den lofzang Te Deum met c« 's Zondags gebruikelijke oratie voor de Ko ningin. Te Utrecht hadden, onder leiding van het R.-K. Vakbureau, besprekingen plaats tusschen het bestuur van het Vakbureau en de besturen van den R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphaël" en den R.K. Bond van Overheidspersoneel „St. Pau- lus" over de thans voor het spoorweg- en Rijkspersoneel dreigende inkomstenvermin dering. Nader zullen de maatregelen bespro ken worden, welke Ier verdediging van de belangen van het spoorweg- en Rijksperso neel genomen dienen te worden. Do Regeering heeft, naar het ,,Hbl.'? meldt, aan de God. Staten der provinciën bericht, dat zij wegens den toestand van 's lands financiën geen voorstellen aan do Staten-Generaal kan doen tot het doen van een nooduitkeering aan do gemeenten over 1923 en volgend© jaren. Naar wordt vernomen Is er in Regee- ringskringen geen overeenstemming over de vraag, of do standplaatsaftrek voor verplaatsbare ambtenaren geringer pioet zijn dan voor z,g. niet verplaatsbare, ïjet gevoelen is overheerschend, dat do aftrek, voor allen gelijk dient te wezen. DE JUBILEUMFEESTEN IN DEN HAAG EN TE SCHEVENINGEN. Bij de ontvangst, Zaterdag verleend door II. M. de Koningin van de leden der Eerste Kamer, heeft de voorzitter dier Kamer, luit.- generaal baron Van Voorst tot Voorst, tegen over H. M. voorlezing gedaan van het adres dezer Kamer. Bij de ontvangst der leden van de Tweede Kamer heeft de voorzitter dier Kamer, mr. D. A. P. N. Kooien, voorlezing gedaan van haar adres. II. M. antwoordde op beider huldebetoon. De ontvangst van de leden van het Ne- derlandsche Parlement geschiedde op de cermonieele wijze waarop ten paleize de commissies uit Eerste Kamer en Tweede Ka mer, belast met het aanbieden van adres sen van antwoord of voordrachten ter be noeming van een voorzitter en dergelijke, worden ontvangen. H. M. de Koningin heeft ook het Perma nent Hof van Internationale Justitie ter aan bieding zijner gelukwenschen ten paleize in plechtige audiëntie ontvangen. Dc president, dr. B. C. J. Loder, sprak in de Fransche taal de Koningin toe. II. M. antwoordde ook in het Fransch. Bij de gala-audiëntie, welke de Koningin verleende aan het corps diplomatique, heeft de deken van het corps, de heer Guesalaga, gezant van Argentinië, een rede in het Fransch gehouden, in welke faal H. M. ant woordde. 's Middags hebben op het Malieveld de kinderen een hulde aan de Koningin ge bracht. Een 14.000 kinderen van vereenigingen cn uit de openbare en bijzondere scholen hebben de Kon. familie locgezongen op het Malieveld. Toen de kinderen, alle met oranjevlaggetjes, in afwachting waren van het groote oogenblik, dat de Kon. familie in het paviljoen komen zou, scheen volop de zon. Het allereerst verscheen de Koningin- Moeder met gevolg. Zij ontving van Juliana Kettcnis een' fraaien ruiker. Juist toen de Koningin-Moeder in het paviljoen verscheen begon de driejarige Jopie Pieterse, die met een ruiker zal te wachten op de komst van de Koningin, vermoedelijk door het geweld der toejuichingen, te weenen. De Koningin- Moeder nam het kleintje bij zich en veegde de traantjes weg. Jopie heeft haar bloemen nog af kunnen geven, want kort daarop re den de andere Kon. rijtuigen voor en ver schenen de Koningin, Prinses Juliana en Prins Hendrik op de tribune. De duizenden kinderen juichten en zwaaiden met de vlag-, geljes, dat er haast geen eind aan kwam. Maar het „Wilhelmus", dat de drie muziek korpsen inzetten, overstemde het gejuich. Het Prinsesje zag er veer opgewekt en gezond uitde lichte ongesteldheid, die haar Vrijdag verhinderde op de tribune te komen, scheen geheel 'geweken. 1 ■."■'■i BINNENLAND Overleden is de Leidsche hoogleeraar dr, G. Kalff. De Jubileumfeesten. Wetsontwerp tot wijziging van de aardapi pelwet. Een scheepsramp in de Noordzee. A BUITENLAND. Italië heeft geweigerd in zake het conflict met Griekenland de bemiddeling van den Volkenbond te aanvaarden. Opnienw zijn eenige Grieksche eilanden bezet. Een politieke rede van den Dnitschen rijkskanselier. Kabinetscrisis in Spanje. Vreeselijke aardbeving in Japan. Er zijn duizenden dooden. Vele steden zijn verbrand. RECLAME. 73C> Do Koningin ontving bloomen van Annie van Ramshorst, het dochtertje van den dii rigont, en van liet reeds genoemde drie-, jarige meisje de Prinses ontving een ruiker van de zeven-jarige Cilleke Natzijl, het dochtertje van een-der commissieleden. Onder leiding van den lieer J. D. «van Ramshorst werd eerst Mijn Nederland van Richard Hol uitgevoerd, daarna do Oranjo Nassau Cantate van Catharina van Rennes (woorden van J. D. C. van Dokkum.) De Koningin-Moeder riep onmiddellijk do kleine Cilleke naar zich toe en liet haai- op een kussen voor haar plaats nemen. Prinses Juliana hood haar parasol aan, om. dal het mcisjo buiten de tribunekap in de lelie zon zat. Drie coupletten moesten weggelaten wor- den, omdat door de warmte een dertig kin-, deren flauw vielen. Na de uitvoering der Cantate riep do Ko. rringin Catharina vhn Rennes in haar pavil joen en complim'enléertle haar met haar canlale, die de Konirifcih na 25 jaar nog even schoon voorkwam. Ook de Prinses en de Koningin-Moeder spraken nog eenigen tijd met de loondichtster. Nog werden het Duinlied cn het Wicn Neerlandsch Bloed gezonden en daarna de fileerden al de kinderen langs het paviljoen een défilé van vijf kwartier. De Koningin en de Prinses bleven slaande groeten en mochten menige ovatie in ontvangst nemen, De kinderen waren opgewonden van vreug de, dat zij allen de Koningin mochten be groeten. Een jongetje riep Dag Koningin I Dag beste Koningin en de kreet werd plotse ling overgenomen en door bonderden kelen herhaald. De Koningin glimlachte vreugdig en wuifde de kinderen toe. Het ging er zoo recht gemoedelijk en joviaal toe do kin deren passeerden op slechts enkele metera de Koninklijke familie, er was geen sprake van officieel vertoon. Sommige kinderen huppelden voorbij het paviljoen, de meesten zwaaiden met de vlaggetjes en riepen zoo hard zij konden, hoera. Tot het laatste kind gepasseerd was. bleef de Koningin staande groeten. Eindelijk was de file voorbij en kon men weer naar de overzijde over het veld kijken. De Kon. rijtuigen reden voor en de Hoogs jubilaresse cn haar familie reden heen, uit geleide gedaan door verschillende comité- leden. De kinderen werden allen getrakteerd op koek en limonade, de Israëlitische kinderen op ritueel bereide koek. Allen kregen ook de herinneringsmedaille aan een oranjelint. De rijtoer, welken H. M. de Koningin na afloop van de kinderhuide op het Ma lieveld door een zeer groot gedeelte van do stad heeft gemaakt, is voor Haar ecu zegetocht geworden. Op „Houtrust" had een groote sport- feest plaats, uitstekend georganiseerd en geslaagd, ook zeer tot genoegen van de Hooge Jubilaresse, den Prins en de Prinses Grappig waa het momentje, toen een klein meisje, dat keurig yoorgeworkt had, bij H M. ontboden werd Do Koningin sprak Haar vriendelijk toe, de Prinses groette haar en de Prins schudde haar allerharte lijkst de hand. En Het publiek applaudis seerde. Toen reden de rijtuigen weor voor. En onder luid hoerageroep reed do Konink lijke familie het veld weer af. Tegen vier uur de rit langs Boorlaan, Ko- nigskade, Javastraat, Scheveningschcweg tot de Prins Willemstraat, waar de Sche- veningsohe «erewacht te paard stond op gesteld en het Comité Scheveningcn gereed stond H. M. welkom to heeten. De heeren Hoogcnraad en mr. De Niet spiaken woor den ter begroeting. H. M. dankte voor Hef welkom, waarna! een dochter van den heor Pronk en een dochtertje van den heer Van der Starre H. M. en prinses Juliana bloemen aanhol den. Onder de tonen van het muziekkorps,

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1