Woensdag 29 Augustus 1923. EERSTE BLAD. 3EEICHT, Officieels Kennisgevingen. r STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van tieclen. PRIJS OER AOVERTENTIEN: 5 3fl Cis. ter reset Bii igelaEraiaemeai BelahsrïK '3QeSe'>1aiTOrieaTiEiI, tutslaiïencl Eu Tooraili'^ {filing1. Woensdase en Zaterdags BO Ots., bij e«S f maximum aantal woorden van 30. |f Inoasao volgens postreeht. Voor erentaeele 'op* tendinsf ran brieven '10 pta. porto te betalen. 'BewijsnnmmeT B Ota, Bureau Noordeindspleln. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Postchèqne- én Girodienst No. 57055. Postbus Nd. Bi Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen Nnmmer 19472. Met het oog op de feesten hier ter stede ter eers van het 25-jarig Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin, zal ons Blad VRIJDAG SI AUG. NIET VERSCHIJNEN. H.H. Adverteerders worden beleefd ver zocht de advertenties voor ons Blad van Zaterdag a.s. in den loop van den dag van morgen op te geven. De Directie. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel Vischmarkt 18, tel, 1225 is DONDERDAG verkrijgbaar SCHELVISCH a f 0.17—10.22, SCHOL a i 0.17—f 0.34 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 29 Augustus 1923. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR HET OPENBAAR VERVOLGONDERWIJS. Burgemeester en Weihouders van Leiden brengen ter algcmeene kennis, dat de in schrijving van leerlingen voor het Openbaar .Vervolgonderwijs vroeger Herhalingsonder- wijs) zal plaats hebben op Donderdag 30 'Augustus, Maandag 3 en Dinsdag 4 Septem ber e.k. des avonds van 6*/i tot 8 uur; voor jongens in- het schoolgebouw aan de Oude Vest No. 35; voor meisjes in het schoolgebouw aan de Langebrug No. 02; dat nadere inlichtingen omtrent het ver volgonderwijs bij de inschrijving door de hoofden der betrokken scholen zullen worden Verstrekt, N. O. DE GIJSELAAR, Burgem. E. SCHOTMAN, lo.-Secrctaris, Leiden, 29 Augustus 1923. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van LSiden brengen ter algemeenc kennis, dat de be slissing op hét verzoek van P. Fontein Pzn., ;om vergunning tot uitbreiding van de hout zagerij in het perceel Havenkade Nis 21-23, kadastraal bekend gemeente Leiden, sectie P Nis. 1903, 1904 en 1905, is verdaagd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgem, E. SCHOTMAN, lo.-Secretaris. Leiden, 28 Augustus 1923. f' Geen tapverbod voor 31 Augustus. Door de Maria-Ver eeniging en hel Kruisverbond, alhier, werd, zooals onze le zers, weten, een adres aan den burgemees ter gericht met het verzoek om bij gelegen heid van de feestelijke herdenking van het Kegeeringsjubileum van II. M. de Koningin het tapverbod te Leiden in werking te stel len. Kaar aanleiding hiervan hebben de be sturen van de afdeelingen Leiden en O. van den Ned. R.-K. Bond van Koffiehuis-, Res tauranthouders en Slijters met Vergunning pn van den Ned. Bond van Koffiehuis-, Res tauranthouders en Slijters met Vergunning een tegenadres ingediend, waarin zij o.m. toezegging hebben gedaan zooveel mogelijk te zullen medewerken om misbruik van slerken drank tegen te gaan. Genoemde besturen ontvingen daarop een schrijven van den burgemeester, waarin o.m. is vervat, dat hij deze toezegging ten zeerste waardeert, doch dat hij er dan ook op rekent, dat genoemde Vereenigingen en haar leden deze belofte zullen nakomen en alles zullen doen wat mogelijk is om te Zorgen, dat op dien dag geen misbruik van sterken drank wordt gemaakt. Deze adressanten vertrouwen nu, dat alle Leidsche vergunninghouders de houding van onzen burgemeester in deze zullen toejui chen en dat zij zullen moeten toegeven, dat dit een eerste stap is in de goede richting om het Leidsche publick le tinnen aantoo- 3en, dat de vergunninghouders niet zoo ver- derflijk zijn als hun belagers dit willen doen voorkomen integendeel dat het zijn men- schen, die een waardige plaats in de Maat schappij innemen menschen op wien geen dwang verordeningen behoeven te worden 'oegepast. Dit doel is h.i. zeer gemakkelijk te berei ken a. door op dien dag, doch ook niet op andere dagen dronkaards te kweeken b. "oor aan personen, die onder den invloed van sterken drank zijn, geen alcoholhouden de dranken toe le dienen. Collega's, doet uw plicht en het ga u wel I eindigt een circulaire van hen. Jdij kunnen hier nog aan .toevoegen f Het verzoek aan den burgemeester van iet Leidsche Kruisverbond en de Maria- ereeniging om een tapverbod uit te vaar- '8en voor Vrijdag 31 Augustus a.s. is dus e' ingewilligd. De verordening pp fel z.ir. „tapverbod" toch wordt op verzoek van het Openbaar Ministerie bij het Kantongerecht niet uit gevoerd, zoolang .de Hooge Raad geen be slissing heeft genomen, omtrent haar rechts geldigheid. Maar bovendien zou zij, zonder wijzi- gings-verordening door' den Gemeenteraad vast te stellen, niet van toepassing kunnen zijn op den 31sten Augustus, omdat zij slechts geldt voor den Zaterdagmiddag en den Zondag. Mogelijkheid om art. 7 der Verordening op de Vergunningslocaliteiten toe te passen, bestaat al evenmin, omdat, zoo zich al een enkele aan drankmisbruik zal schuldig ma ken, daarvan geen ordeverstoring is te vree zen. Vereeniging „Groningen" te Leiden. Hoewel het reglement dezer Vereeniging die in Leiden de vele personen uit de pro vincie Groningen bijeenhoudt en samen bindt, een bijeenkomst, niet een herdenking van Groningens Ontzet op 28 Augustus 1672 voorschrijft, meende het bestuur toch, dat dit feit niet onopgemerkt voor de Leid sche Groningers mocht voorbijgaan. Het organiseerde daarom een feestelijke bijeen komst, bestaande in een gekostumeerd bal op „Den Burcht", waartoe de tooneelclub der Vereeniging gaarne haar medewerking verleende. Maar „Moeder Natuur", die dezer dagen zoovele mooie plannen verstoort, verhin derde ook een gezellig samenzijn op den historischen „Burcht". Gelukkig dat men de ruime „Graanbeurs" nog ter beschikking had. Deze was fluks versierd met de Gro ninger kleuren en met een aantal lampions, zoodat zij tegen het openingsuur oen mooien aanblik opleverde. Een groot draaiorgel slond in het midden der zaal en wist de vroolijkheid er in te brengen bij de bezoe kers, waaronder een aantal gekostumeerden waarbij de Groninger en Drentsche en Frie- sche kleederdrachten een groote rol speel den, al vond men er ook vele andere na tionaliteiten onder. De voorzitter, de heer Vriend, opende de zeer druk bezochte bijeenkomst met een kort opwekkend woord, waarna de tooneel club een revue opvoerde, getiteld; „Bout- dag" (boeldag), die nog altijd in de provin cie Groningen tot een feestdag wordt ge promoveerd. Er werd gedronken, gezongen en gedanst, koek geslagen en natuurlijk uit den boedel gekocht. Er heerschtc onder dit alles een vroolijke stemming. En de gekostumeerden speelden daarbij de hoofdrol. De jury voor de beoordeeling van de kos tuums, bestaande uit de hoeren J. F. Har- deweg, voorz,, L. Kuiper en Hoving, bene vens de dames mevrouw Ten CateVan der Houdt en mej. A. E. Driessens, hadden geen gemakkelijke taak. De uitslag der bekroningen was, dat de eerste prijs werd toegekend aan mej. A. En- gelage (Friesch kostuum), 2de prijs aan den heer II. ten Dyke (Groninger Boerenkos tuum), de groepsprijs aan den heer en me vrouw Van Echten, tenvijl ook de heer J. Bosboom nog een prijs ontving, en een troostprijs werd toegekend aan mej. T. Folke Nadat de maskers waren verwijderd, wer den de gekostumeerden gekiekt. Het gezelschap bleef nog geruimen tijd bijeen en het was reeds Woensdagmorgen geworden vóór het scheidingsuur sloeg. De rechtscho Raadsclub heeft thans officieel besloten als vierde weihouder le candideeren den heer Aug. L. Reimcringer (V. B.), zoodat diens benoeming verzekerd is. Het nieuwe college van B. en W. zal dus bestaan uit A. Mulder (A. R.), J. B, Meynen (C. II.), J.' F. X. Sanders (R. K.) en den heer Reimeringer. De lieer W. Fera zal dus niet worden herkozen. De heer J. Smit, alhier, is in Den Haag gestaagd voor de hoofdakte. De bezoekers van het concert van wege de Centr. Commissie voor Arbeiders ontwikkeling (ontspanning voor werkloo- zen), dat gisteravond in den tuin van „Mu sis Sacrum" gegeven werd door de muziek- vereeniging „Werkmans Wilskracht", heb ben het allesbehalve getroffen. Wel hebben zij nog van eenige nummers kunnen profi- leeren; maar toen braken de hevige on weersbuien los, welke afwerking van het programma onmogelijk maakten. Woensdag 5 September biedt „Orpheus" een concert aan, Zaterdag 1 September a.s., te drie uur 's nam., zal een aanvang gemaakt worden met den schietwedstrijd voor de af- deeling Leiden van den Bijz. Vrijw. Land storm. De wedstrijd wordt gehouden op een der schietbanen te Katwijk. Alle leden van de afdeeling, benevens die van het Motor- korps en (te overige hulpdiensten kunnen aan bedoelden wedstrijd deelnemen. Gewe ren en munitie zijn te Katwijk aanwezig. Bij vergissing is gisteravond in de ad vertentie betreffende de uitvoering van ge wijde muziek in de Hooglandsche Kerk op morgenavond medegedeeld, dat de program ma-verkoop aan de Kosterij dier kerk zal plaats vinden. Dit moet zijn: bij Duyver- man, Middelweg 15a, over de Kosterij der ICerk. Wij Herinneren er aan, dat bij 'de firma Eduard IJdo verkrijgbaar is het offi- cieele feestprogramma voor 31 Augustus a.s. en dat daarin ook voorkomen de op gaven van de door de verschillende; optoch ten te volgen straten en grachten, 'Aan de versiering van een 'deel der Groenesteeg' is heden weer druk gewerkt. Zij ziet er al aardig uit en wordt teVenS benut voör. reclame, Naar aanleidingvan het ingezonden stuk in ons Blad van gisteren kunnen wij thans, op gezag van de ondernemers van de „L. A. B. O." meedeelen, dat reeds de voor bereidingen getroffen zijn voor het oprich ten van een aulobusdienst Station—Tuin- stadwijk over Kaiserstraat en Witte-Singel. -De Directie der Stedelijke Lichtfabrie ken deelt ons medq,. dat zich te dezer stede bij verschillende muntgasverbruikers iemand vervoegde, dié zich uitgaf voor con troleur der Lichtfabrieken, z.g. om den me ter na te zien, doch vermoedelijk met de bedoeling zich het geld in den meter toe te eigenen, tot schade van den gasvèrbruiker. Den gasverbruikers wordt er in dit ver band op gewezen, dat alle beambten en werklieden der Lichtfabrieken in het bezit zijn van een door de Directie geteekend le gitimatiebewijs, hetwelk zij op aanvraag moeten toonen ten bewijze, dat zij werke lijk in dienst der Lichtfabrieken zijn. Wij komen bij deze een beroep doen op onze lezers, een beroep op hun mildheid en menschlievendheid. Het is ditmaal eens weer hard van noode. Aan den Morschweg, juister gezegd Floralaah 1, woont het echt paar J. van. Leeuwen, dat in behoeftige om standigheden verkeert, buiten zijn schuld. De man is 70, zij 71 jaar, en geen van bei den lean meer werken. Wel doet een dochter haar best, maar de last is te zwaar, en dus Wij zwijgen verder. Vermelden slechts dat hot echtpaar gisteren de bruids dagen van zijn 50-jarige echlvereeniging is ingegaan. De gelegenheid om te steunen is er. Wij vertrouwen dat men haar niet zal laten passceren. Op 31 Augustus worden het postkan toor en het bijkantoor Heeren gracht le twee uur 's nam. voor het publiek gesloten. Busrechthouders kunnm hun correspon dentie ten postkanlore alhalen lof 7.30 n.m. (ingang door de poort Bloemmarkt). Er vinden twee briefpostbestellingen plaats te 7 uur v.m. en 6 uur 's nam., als mede een pakketpostbestelling te 9.30 uur. De bijbussen worden gelicht om 7.50 uur, 11 uur en 7.20 uur 's nam. Invordering van quilantiën blijft dien dag achterwege. Ter Gemeentelijke Arbeidsbeurs al hier zijn thans ingeschreven 1102 werkzoe kenden. Op de Breeslraat, nabij het Gangetje, brak gistermiddag de achteras van een hooi wagen, waardoor het voer hooi op een an deren wagen moest worden overgeladen. Op verzoek van de politie le Almelo is alhier een Duitscher aangeliouden, wegens vervalsching van een reispas. Hij zal over de grens worden gevoerd. Door vrouw N., wonende Zoeterwoud- sche Weg is bij de politie aangifte gedaan van mishandeling door O. Van het werk bij de christelijke school in het Noordeinde wordt een kruiwagen vermist, welke vermoedelijk gestolen is. De Staatsbegrooting voor 1924 en artikel 40 van het Bezoldigingsbesluit. Naar „Het Seinlicht", orgaan van den Protestantsch Christel ijken Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel, meldt, heeft de Regeering aan de Centrale Commissie voor georganiseerd overleg bij het Rijks personeel een ontwerp-besluit om advies toegezonden, strekkende lot intrekking van artikel 40 van het Bezoldigingsbesluit. Dit ontwerp-besluit is vergezeld van de vol gende door den voorzitter van den Raad van Ministers geleekenden brief: „De Regeering ziet zich tot haar leed wezen genoodzaakt, de intrekking te bevor deren van art. 40 van het Bezoldigingsbe sluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1920. De toestand van 's lands financiën, zooals die zich in de cijfers der aan den Raad van State toegezonden ontwerp Staatsbegroo ting voor 1924 afspiegelt, maakt immers een verlaging van de salarissen van het Rijkspersoneel (burgerlijk personeel, mili tairen en onderwijzend personeel) onver mijdelijk. Die cijfers wijzen op een tekort op den gewonen dienst van f 105 millioen, doch zij houdeir geen rekening met ver schillende factoren, welke dat tekort nog aanmerkelijk doen stijgen, zooals de bij dragen- aan het ouderdomsfonds in verband met de uitvoering der vrijwillige ouder- domsverzekering (f 12 millioen), de ver meerdering van de uitgaven voor rente en aflossing in verband met de voorgenomen consolidatie van vlottende schuld f 53/» millioen), het te verwachten tekort op het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie (f4.4 millioen en de vermoede lijke overschrijding van de raming der on derwijzers-salarissen met f 4 millioen. Ge rekend moet dus worden op een tekort van pl.m. f 1311/» millioen. Het zal wel geen be toog behoeven, dat, waar op een vermeer dering van inkomsten niet kan worden ge rekend», integendeel, een verdere daling moet worden geyTeesd, krachtige maatre gelen zullen moeten worden genomen om het uitgavenpeil zoodanig te verlagen, dat het tekort althans in 195 gedekt zij. Op de ernstige gevolgen, die het achter wege laten van dergelijke maatregelen ook voor het Rijkspersoneel zouden hebben, zal wel niet behoeven te worden gewezen. Bij handhaving van het tegenwoordig peil der. salarissen is echter, een eenigszins belang rijke vermindering £er uitgaven een oil- mogelijkheid, Dit springt in het oög, wan neer men let op de volgende' globale cijfers, De totale' uitgaven ten laste van den ge- W5henjilen9t der Staatsbegrooting moeten voor 1924 worden geraamd öp f 680 mil lioen. Uitgaande van den gedachtengang, dat de spoorwegen en het staatsbedrijf der pos terijen, telegrafie en telefonie zich moeten bedruipen, kan men zoowel dit uitgavencij- fer als het tekort op den gewonen dienst met 126,4 millioen verminderen. Uit het dan resteerende bedrag ad f653,6 millioen moet men vervolgens, om een zuiver beeld te krijgen de uitgaven der Staatsmijnen ad f41 millioen elimineeren. Men komt dan tot de conclusie, dat men op een bedrag van f 612,6 millioen aan uitgaven een bedrag van f 104,8 millioen moet bezuinigen. Onder eerstbedoeld bedrag zijn echter een aantal uitgaven begrepen, welke.voor re ductie niet of althans voorloopig niet vat baar zijn-of zelfs een automatische stijging zullen vertoonen. Gedoeld wordt o.a. op de uitgaven voor rente en aflossing f 104 millioen, de uitga ven voor pensioenen f42,5 millioen, de uit- keering aan de gemeenten op grond van de wet van 1897 f 18,6 millioen, de bijdragen in de exploitatietekorten van met rijks- steun gebouwde woningen f 4 millioen; totaal f 169,1 millioen, waarbij er ten over vloede de aandacht op gevestigd wordt, dat er nog tal van andere op de wet of overeen komst gegronde uitgaven zijn, welke niet kunnen worden gereduceerd, of waarvan zelfs een geleidelijke toeneming niet valt tegen te gaan. Op grond van het bovenstaande kan wor den opgemerkt, dat de noodzakelijk geachte bezuiniging ten slotte zal moeten worden verkregen door vermindering van de resteerende 443,5 millioen aan uitgaven. Neemt men in aanmerking,'dat in dit laat* ste bedrag ten minste f 210 millioen is be grepen voor salarissen van het rijksperso neel en f 12 millioen voor uitkeeringen aan het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds, terwijl ook in de resteerende f221,5 mil lioen nog personeelsuitgaven begrepen zijn dan springt in het oog, dat het ook bij de krachtige bezuinigingen op andere voor werpen een onmogelijkheid is, om zonder aantasting van het salarispeil ook van het reeds op 1 Juli 1922 in dienst zijnde perso neel tot een sluitende begrooting te komen. De omstandigheden nopen daarom naar het oordeel der Regeering, lot intrekking van art. 40 van het Bezoldigingsbesluit. Zij zal het advies uwer commissie over bijgaand concept van een ontwerp-besluit gaarne eenigszins spoedig ontvangen. In verband mei de aanstaande indiening der begrooting zal zij het op prijs stellen, indien dat advies haar uiterlijk den lOden September a.s. kon bereiken". Vermindering aantal hoogere ambtenaren. De directeur-generaal der P. en T. heeft een commissie ingesteld, inet de opdracht: lo. te onderzoeken of het mogelijk Is, het aantal boogero ambtenaren in te krimpen 2o. een volledige algemeen e regeling te ont werpen voor de bezetting van de direction der kantoren, zoomede van de overige lei dende en toezichts-functiën3o. voorstellen te doen omtrent de wij®e waarop, zonder co belangen van het betrokken personeel to schaden, ide onder punt lo. bedoelde In krimping zal kunnen plaats vinden40. op t9 geven, welke besparing op die manier verkregen kan worden. De oommissio bestaat uit de heereiu W. D. Nolting, hoofdinspecteur (voorzitter); N. Mulder, hoofd-inspecteur; L. P. J. M. Truffino en L. M. van Hengelaar, "inspeo^ teurs te 's-Gravenhage; A. P. F. Duyn- stee, inspecteur te Maastricht? G. Kive- ron, directeur van het telegraafkantoor te AmsterdamJ. Lazonder, directeur van 't postkantoor te Rotterdam H, J. M. A. Jansen, directeur van het post- en tele graafkantoor te Heerenveen^ cn T. de Win ter, hoofdcommies te Gorinchem. De postchèque- en giro-dienst. Het bestuur van den postchèque- en giro dienst brengt hel volgende onder de aan dacht van het publiek: Tal van rekeninghouders bij den post chèque- en giro-dienst zullen vermoedelijk al hun eerste afrekeningstaatje van het centrale girokantoor hebben ontvangen. De gegevens zijn langs machinalen weg ver zameld op een nota; de> verschillende op de betrekkelijke postrekening bijgeschreven credit- en debetposten en het totaal zijn daarop uitgetrokken, zoodat zeer gemakke lijk de stand van het saldo kan worden berekend. Voor het staatje is aan de keerzijde ge- carboniseerd papier gebezigd, waardoor het aanzien niet zoo fraai is- als wel gewenscht zou zijn. Last behoeft van. het gebruik van bedoelde papiersoort niet le worden onder vonden, mits slechts worde gezorgd, dat het staatje niet tusschen andere ter be schrijving bestemde papieren verdwale, waardoor allicht op onderlinge stukken om* gewenschte doorschriftcn zouden ontstaan. Er wordt in deze gezocht naar verbete ring. Voorshands moet met dit staatje wor den genoegen genomen; ook uit een koslen- oogpunt. Op eenvoudige wijze wordt met 't carbac-papier een dubbel van de afreke ning verkregen. De eerste opgaaf van den stand van de rekening is, voor zooveel de aan het hoofd vermelde totalen betreft, gebaseerd op ge gevens, welke van de postkantoren zijn ont vangen en welke met grooten spoed op die kantoren moesten worden verzameld. De mogelijkheid is daardoor niet uitge sloten, dat in de eerste van het centrale girokantoor ter kennis van de rekening houders gebrachte gegevens enkele onjuist heden voorkomen. Alles wordt aangewend om de fouten tot een minimum terug te brengen en ze zoo spoedig mogelijk te ver beteren. De rekeninghouders worden uitge- noodigd, eenige toegevendheid in deze te betrachten, l r ËfiTJS DEZER CÖÜRANfj X- .Voo? EoFJen p. mul 'f, 2.35, p. y-ocg gIJ.Ij') Buiten DeïJetf, waar agenten gevestigd ri'tf, per weck' ÖI3: Fr ar. oo per poet J 2.35 Hp portokootetf, t p -'s\ BINNENLAND. Geen tapverbod te Leiden op 31 Augustus, De Staatsbegrooting voor 1924 en art. 40 van het Bezoldigingsbesluit. Commissie tot onderzoek der mogelijkheid het aantal hoogere ambtenaren bij den P.- en T.-dienst in te krimpen. Mededeelingen van den postchèqne- en girodienst. De jubileumpostzegels. BUITENLAND. Het Belgische antwoord op de Britschè nota. De indeuk in de gealliëerde landen. Neville Chamberlain is benoemd tot Britsch minister van financiën. De uitslag der Iersche verkiezingen, Het personeel der Duitsche rijksbank heeft zich met groote meerderheid vóór staking verklaard. Op chèques, Iegelijk met hel advies aan geboden kan aan de kantoren alleeii dade lijke betaling worden erlangd, als de aan bieder zich een neven- (locale) rekening heeft doen openen. (Deze rekening draagt hetzelfde nummer als de hoofdrekening). De rekeninghouders gelieven hierop wel te letten. Zij sparen daardoor een vergeef- schcn loop naar het postkantoor uit. H. M. de Koningin zal op Dinsdag 18 September persoonlijk de nieuwe zitting van de Staten-G ener aal openen. De terugkeer van H. M. de Koningin naar Het Loo, is, behoudens wijziging, vastgesteld op Zaterdag 22 September. Gisteren werd de Goudsche lifnd- cn tuinbouwtentoonstelling bezocht door de Koningin-Moeder. Zij werd rondgeleid door den voorzitter van do tentoonstelling, den heer H. N- Valckenier de Grcve. Het doch tertje van den heer Valckenier de Greve bood do Koningin-Moeder rozen aan. Op de tuinbouwtentoonstelling werd de Konin gin-Moeder door den heer J. J. Ysselsteyn rondgeleid. De Koningin, de Prins en de Prinses zullen op 31 Augustus het middagmaal ge-i bruiken bij de Koningin-Moeder. Na dit fa-i miliediner ter gelegenheid van den verjaar- 'dag van de Koningin, zullen Koningin, Ko-. ningin-Moeder en Prins omstreeks half tién uit het paleis van de Koningin-Moeder in het Lange Voorhout uitrijden lot het bezichtigen van de illuminatie en het bijwonen van het vuurwerk, dat van gemeentewege op het Ma lieveld zal worden ontstoken. Vele hooggeplaatste autoriteiten, diploma ten, enz. zijn uitgenoodigdiot het bijwonen van het vuurwerk op de groote tribune. Op een gereserveerd terrein op het veld zelf zal een zeer groot aantal genoodigden van het gemeentebestuur van Den Haag een plaats vinden. Voor dat gedeelte van het feestter rein zullen éen twaalfduizend uitnoodigingen verzonden worden, Naar het Ned. Gorrespondenliebureau verneemt is het besluit van den Raad van Den Haag van 26 Maart j.l» tot het toeken nen van een extra-uitkeering aan werklooze arbeiders bij besluit van 25 Augustus door de Kroon vernietigd. De jubileumfeesten te Delft werden gisterochtend, na een uitvoering op de markt doen* de Chr. zangvereenigingen „Hal leluja", „Hosanna" en. „Sursflm Corda", het Chr. fanfarecorps ,,Soli Deo Gloria", ander leiding van den heer Tor Braak, en het Delft's echuiftrombonekwartct onder leiding van den heer L. \V. Schweitzer, in geluid door «alle kerkklokken. In de kerk gebouwen van alle gezindten werden gods dienstoefeningen gehouden. Om twee uur was er offioieelo reünie Dp Eet stadhuis. Het uitvoerend comité, het subcomité, plaatselijke vereenigingen en autoriteiten waren daar bijeengekomen. Aan de aubade namen deel het Harmo nieorkest yan de Nedcrl. Gist- en Spiri tusfabriek, ruim 650 dames en heeren zan gers, ongeveer 1000 kinderen cn do carll- lonneur J. A. Zwaan. Delfts heilzang werd uitgevoerd op hot groote Marktplein. Een groote menigte was op het plein bijeen en heeft aandachtig geluisterd. De stad was op verschillende plaatsen versierd. Gisteravond hebben Delftsohe dilettan3 ten „De dochter van Ouwe Jaap", een ge^ scbiedkundig tooneelspel vertoond. Ingevolge het in de vergadering van de Staten van Zuid-Holland van 27 Juli j.l. ge-, nomen besluit wordt' de zomerzitting Maan-* dag 3 September voortgezet. De vergadering wordt gehouden in de vergaderzaal der Eer ste Kamér en wordt om elf uur geopend. Aan de orde zijn: de voortzetting van de alge- meene beschouwingen over de provinciale begrooting voor 1924, de verdere behandeling van die begrooting en de overige, nog niet afgedane punten van de agenda der zomer- Zittii^ i 's/ v

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1