AGENDA VAN DE WEEK. BUITENLAND. Woensdag. I „JeruCl": Bijeenkomst. 8 uur. „Zomorlust": Tuinconcert muziekvcr. N. H. T. M 8 uur. Donderdag. Leger des Heils: Heiligingsbijeenkomst. uur. Vrijdag. "Wijkgebouw-LevcndaalVergadering co- Inité oud-leden Cbr. J.-V. „Dient den Heer" fi uur. Dagelijks: „Apollo-tbeater", OranjegracEt 4048: Voorstellingen te S uur. 's Woensdags en !s Zaterdags matiuées te 8 en te B uur. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. WoeDsdag- en Zaterdagnamiddag van l tot 4 uur kinder- en familie-matinéo. „Lnxor-Tbealer", StationswegBioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 unr. 's Woensdags en 's Zaterdags matiaêe te fi oar. Rondvaart over de Meren, weekdagen 12 uur van de Beestenmarkt en 's Zondags halféén van de Zijlpoort. Den Haag, „Scala": Specialiteiten. B uur. De apolheek van „Hulp dei Mensch- tieid", Hooigracht 48 is altijd geopend, doch glieen voor ledeD van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 20 tot en met Zondag 26 Augustus waargenomen door do tpolhekcn van de heeren A. J. Donk, Doeza- vtraat 31, tel. 1313, en G. F. Reyst, Steenstr. Sö, lel. 136. Losse nummers van ons blad zijn, behalve aan ons bur#au ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN, Breestraat 154. en bij de Firma A. HILLEN, Prinsessekade cu lies Zaterdags bij JOH. HOGERVORST, Haarl.straat 128 Fa. A. SOMERWIL Azn. Hoogewoerd 24 betreffende herziening van do statuten on bet huishoudelijk reglement. Bij de behandeling van de voorstellen tot wijriging van de statuten en huishoudelijk reglement heeft de vorgadering zich ver- eenigd met do wijzigingen, waarvan de strekking is, te komen tot uitbreiding van het ledental, en wel in dien zin, dat voor meer categorieën van ambtenaren bet lid maatschap open zal staan. Bij de stemming over bet hoofdbeginsel van indseling van den Bond in kringen met handhaving van do provinciale afciec- lingen, is dit verworpen met 144 stemmen tegen en 135 voor. Met 8 tegen 3 afdeelingsstemmen heeft de vergadering zich verklaard voor het in stellen van groepsvergaderingen. Zonder hoofdelijke stemming is aangenomen het voorstel inzake centrale contributieheffing. Een motio van do afdeeling Groningen, uitsprekende de dringende wenschelijkheid van regeling van den rechtstoestand bij do wqt, Is, na aanbeveling van het hoofdbe stuur, aangenomen. Vandaag maken de leden een boottocht naar Volendam. Z. H. dc Paus heeft, naar wij in de R.-K. bladen lezen, benoemd tot proost van het Kathedraal Kapittel van Haarlem mgr. II. J. M. Taskin, president van het Groot- Seminarie le Warmond, en tot kanunnik prof. J. D. J. Aengcnent, hoogleeraar aan hetzelfde Seminarie. Bij Kon. besluit zijn tijdelijk benoemd tot lector in de afdeeling der algemeene we tenschappen van de Technische Hoogeschool le Delft, om onderwijs te geven: a. in de beginselen der verbandleer en eerste hulp bij ongelukken: C. J. Marcus, arts, oud-ge- necsheer-direcleur van het gesticht St.-Joris, te Delft, te 's-Gravenhage; b. in den ijk: J. G. Berck, ijker, chef van dienst te Rot terdam; is benoemd tot commissaris van politie te Sneck en tevens lot commissaris van rijkspolitic J. H. G. van den Berg, thans hoofdinspecteur van politie le Alkmaar; is, met ingaDg van 1 November, aan den hoofd commies bij het hoofdbestuur der posterijen cn telegrafie D. van Os, op zijn verzoek, als zoodanig eervol ontslag verleend in ver band met de omstandigheid, dat dc inrich ting van zijn dienstvak zoodanig wordt ver anderd, dat zijn werkzaamheden overbodig zullen worden; is, met ingang van 1 Sep tember, aan mr. L. J. A. Trip, thesaurier- generaal bij het Departement van Financiën eervol ontslag verleend als lid der Rijks commissie van advies voor werkverschaf fing, met dankbetuiging voor de als zooda nig bewezen diensten; is/ met ingang van. 1 September, bcnoemd'tot lid der Rijkscom missie voornoemd mr. A. van Doornick. Gisteren is te Utrecht begonnen de Ge nerale Synode van de Gereformeerde Kerken in Nederland. De. J, C. Rullemann, president te Utrecht, hield ter opening een rede. Verschillende afgevaardigden van builen- landschc^kerken waren aanwezig. Tot voorzitter werd gekozen dr. J. C. de Moor, te Utrecht, nadat ds. J. H. Landwehr, le Rotterdam, voor deze benoeming om ge zondheidsredenen had bedankt. Ds. A. dc Geus, te Lemmer, werd gekozen als asses sor als lsle en 2de scriba werden benoemd dr. G. Keizer, te Tiel, en dr. J. G. Kunst, te Arnhem. De nieuw-gekozenen toesprekende, her dacht dr. De Moor het heengaan van dr. Kuy- per en dr. Bavinck. Tot adviseerende leden werden de zende lingen dr. Esser en Zuydema en de predikan-. ten der ontvangende gemeente benoemd. Aan ds. J. P. Klaarhamer, te Dokkum, die zijn 25-jarig ambtsjubileum viert, werd een telegram van gelukwcnsch gezonden. Verschillende commissies werden ten slotte benoemd, waarna deze zitting van de Synode gesloten werd. De gemeenterekening over 1922 van Utrecht sluit met een voordeelig saldo ad f 4.286.964 aan gewone middelen en een nadeelig slot van f 186.341 aan buitenge woon, zoodat het totaal voordeelig saldo f 4.100.623 bedraagt. De zuster van don gewezen Duitschen keizer brengt dezen een bezoek te Doorn. De inspecteur van het L. O. in de in spectie Gouda geeft aan de gemeente- en schoolbesturen in zijn inspectie, in opdracht vanZ. E. den Minister van Onderwijs, in overweging om de onder hun bestuur staan de schoolinrichlingcn op den 6dcn Septem ber a.s. ,in verband met de groole nationale bcleekenis van dien feestdag, te sluiten, ten zij het Regceringsjubileum in de school zelve wordt herdacht. Wij lezen in „De Rcs.bode": Men zal zich herinneren, dat wij de vo rige week de juistheid in twijfel trokken van het door „Het Vaderland" gepubliceerde te kort op de Staatsbegrooling voor 1924, waar bij het blad het bedrag noemde van ruim 183 millioen. Wij vernemen nu, dat dit cijfer juist is, maar dat onder dit bedrag ook begrepen zijn de buitengewone uitgaven en crisis- uilgaven. Het cijfer van 140 millioen, dat wij noemden, was het tekort op de gewone uilgaven, zooals wij ook mededeelden. Wij meldden toen ook, dat intusschen op dit be drag nog werd besnoeid, en dit is inderdaad ook geschied, zoodat de begrooting, die bij den Raad van State is ingediend, nog een tekort heeft op de gewone uitgaven van 105 millioen, vermeerderd met 12 millioen Yoor de storting in het InvaliditeRsfonds, zoodat het geheele tekort op de gewone uitgaven 117 millioen bedraatg. Maar ook dit cijfer heeft slechts relatieve waarde, want naar men ons van wélingelichte zijde mededeelde kan nu reeds met zekerheid worden gezegd, dat de millioenennota van minister Colijn geheel andere cijfers zal bevatten. De „Standaard" schrijft in een driestar „Men zal zich herinneren hoe bij de be handeling van de Begrooting voor Water staat van antirevolutionnaire zijde aange drongen is op het verleenen allereerst van ontslag aan de gehuwde vrouw, wanneer, zooals thans in meer dan een geval ge schiedt, moet worden overgegaan tot inkrim ping van Overheidspersoneel. Ons leek deze eisch zeer billijk. Vooral in dagen, dat er zoovele mannen, vaders van groole gezinnen, rondloopen zon der verdienste. En zoovelen zonder eenig resultaat van dag tot dag dingen naar aller lei betrekkingen. Men behoeft het oor dan ook maar even te luisteren te leggen, om te welen hoeveel bitterheid het bij velen wekt, te zien, dat in menig gezin, doordat man en vrouw beiden in dienst der Overheid zijn, een dubbel sa laris inkomt, terwijl zoovele hoofden van gezinnen vruchteloos uilzien naar een hun eenigermate passende positie. Het wil ons voorkomen, dat de weg door onze Club bij de behandeling der Begroo- ling ten vorigen jare aangewezen, de eenig juiste is en dies cok bewandeld dient le worden. Geen dubbele salarissen voor man cn vrouw hier, als het enkele voor den man elders ontbreekt." De gewone audiëntie van den Minister van Justitie, zal Zaterdag a.s. niet plaats hebben. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het Fransche antwoord op de jongste En- gelsche nota is gisteren aan den zaakgelas tigde te Parijs overhandigd en per specialen koerier naar Londen doorgezonden. Tevens is een afschrift gegaan naar Lord Curzon, die zijn vacantie te Bagnolles doorbrengt. Het Engelsehe kabinet is niet bijeengeroe pen, doch wel zijn de verschillende minis ters, die zich te Londen bevinden, samen geroepen en men verwacht, dat zij in een niet officieele bijeenkomst samen met Bald win de nota zullen bespreken. Het Belgische antwoord wordt heden of morgen verwacht. Het Fransche antwoord bestaat uit onge veer 50 pagina's. Het bevat, behalve een uitvoerig antwoord, op de 55 paragrafen van de Engelsehe nota, een volledig histo risch overzicht van de schadevergoedings- kweslic van de Fransche regeering. Alle mededeelingen beperken zich nog tot het feit, dat de nota in zeer vriendschappe lijke bewoordingen is geredigeerd en dat Frankrijk zich bereid verklaart zijn aan deel in de schadevergoeding, door Duitsch- land te betalen, terug le brengen tot 1300 millioen pd.st. (26 milliard gouden marken) wat niets nieuws is! terwijl als voor waarde gesteld wordt dat zeer voldoende waarborgen verstrekt worden, alvorens een moratorium kan worden verleend, terwijl ten slotte Frankrijk ook bereid zou zijn tot zekere tegemoetkomingen in zake het ka rakter van de Roerbezetting, mits Frankrijk zekerheid van betaling ontvangt. Maar de bezetting zal dan toch gehandhaafd blijven, naar het schijnt. Zoodat, zoo op het eerste gezicht, de Fransche nota totaal onbevredi gend zou zijn Men acht het evenwel waarschijnlijk, dat de besprekingen thans geruimen tijd in be slag zullen nemen. Eenerzijds stuurt men van Fransche zijde reetls lang aan op een politiek van uitstel, waardoor zou kunnen worden verkregen dat het ineenstorten van Duitschland verdere gedachlcnwisseling met Londen onmogelijk maakt, doch anderzijds schijnt ook Baldwin niet bereid, thans bij de afwezigheid van zoo vele zijner collega's en tijdens het reces van het parlement, over le gaan tot ingrijpende maatregelen. Door uitstel zou Baldwin eventueel ook het voor deel hebben, dat de Rijksconferenlie, die in begin October bijeenkomt, doch waarvan de leden reeds vroeger te Londen verwacht worden, hem een ruggesteun zouden kun nen zijn. 't Is wel een schoon vooruitzicht In België begint men meer en meer on gerust te worden over de Fransche politiek ook in verband met dc Fransche leening. Ook de anders zeer Fransch-gezinde Waalsche minister van staat Destrée is niet gerust over de mogelijke politieke gevolgen van de Belgische leening te Parijs. Na de maatregelen van Theunis tot beperking van den valutahandel lapmiddelen te hebben geheelen, schrijft hij verder iri het „Journal de Charleroi: „Mag ik vooral verklaren, dat ik er met onrust aan denk, dat wij op dit oogenblik de hulp aanvaarden van de re- gecring van Poincaré en dat wij niet alleen zullen betalen voor dezen dienst, maar er tevens onze onafhankelijkheid en onze vrij heid betreffende do Roer-aangeiegenheid door zullen verminderen. Hoe is het moge lijk de Belgische meening op rechtzinnige en vrijmoedige wijze kenbaar te maken aan het land, dat u in den nood is ter hulp ge komen en op wiens steun gij misschien nog maals zult moeten aanspraak maker.?" Het „Laatste Nieuws" acht slechts een antwoord mogelijk, namelijk: geen leening is Frankrijk. Het liberale blad meent, dat zoo de regeering in de huidige omstandig heden niet de meest ondubbelzinnige blijken geeft van een volkomen zelfstandig beleid, hetwelk zich niet in de schaduw van Parijs beweegt, het noodig zal zijn het op reces zijnde parlement bijeen le roqpen. Dan zal eens duidelijk uitgemaakt worden, hoe er in het land een verpletterende meerderheid be staat om aan alle eenzijdige drijverijen in de richting van dc extremistische Fransche politiek paal cn perk le stellen. En Camille Huysmans zegt: „wij slaan even ver van Baldwin als van Poincaré. Ilct een brengt het andere mee. Zonder Rijn-po litiek geen Roer-bezetting, zonder Roer-be zetting geen Engelsch-Fransch conflict. De Franscben denken meer aan de verbrokke ling van Duitschland dan aan schadeloos stelling en het gekke is, dat België die po litiek nutteloos naloopt." Die Belgische kentering komt echter wel laat en vermoedelijk te laatl De Roer bezetting is er en die ongedaan te maken. Uit het bezette gebied nog het volgende: Generaal Degoutte heeft, overwegende dat de kalenproductie opzettelijk beperkt en de herslelleveringen expres nagelaten wor den, bepaald, dat in alle mijnen die de lco- lcnbelasling weigeren te betalen en niet vol doen aan dc verplichte leveringen voor het herstel, de voorraden kolen en afgewerkte producten kunnen worden in beslag, geno men voor zoover zij niet direct voor het bedrijf noodig zijn. In verband met de strenge afsluiting van het hezetle gebied zijn aan de Oostgrens daarvan de Fransche troepen aanzienlijk versterkt, terwijl nog nieuwe contingenten verwacht worden. De controle is uiterst streng en onverbiddellijk. De mijnwerkersbond heeft een zestal ver gaderingen der groepsbesturen in de ver schillende districten laten houden, ter be spreking van den toestand en de gedane voorstellen. Algemeen was men het eens met liet beleid van het hoofdbestuur, in welks houding men vertrouwen uitsprak. Men was van meening, dat het lijdelijk ver zet tegen de bezetting moei worden voort gezet en dat de regeling der schadevergoe ding alleen krachlens wederzijdsche on derhandelingen en niet door dwang lot stand moet komen. Niettemin werden mo ties aangenomen, waarbij de regeering wordt aangespoord, geen enkele gelegenheid lot het openen van zulke onderhandelingen te laten voorbijgaan. Voorts verlangt men van de regeering maatregelen om de mijn werkers en hun gezinnen tegen honger en gebrek te vrijwaren. Ten slotte sprak men zich uit legen wilde stakingen en lijdelijk verzet legen de mijneigenaars, hoewel men het in de verste verte niet eens was met de voorstellen, van die zijde gedaan ten aan zien der loonen. DUITSCHLAND. Volgend communiqué is uitgegeven over den belangrijken kabinetsraad: HÜ kabinet besloot in zijn, onder voor zitterschap van den rijkspresident gehou den zitting, tot belangrijke maatregelen op eoonomiscb gebied, welke na overleg met ds partijleiders als noodverordeningen zullen wonden afgekondigd. Met gvoote belangstelling ziet men nu deze maatregelen tegemoet, want do toe stand is weer uiterst critiek door de nieu we markdaling, die directe prijsverhooging tengevolge had enz. Het heet, dat een her ziening der in- en uitvoerrechten overwo gen is en de „Vossische Ztg." meldt, dat het ministerie besloten heeft nieuwe mun ten van 100.000, 20O.COO en 500.000 mark uit te geven. De eerste twee zullen onge veer de grootte hebben der oude 200 en 500 markstukkendie van 500.000 mark zullen iets grooter worden. Het voorstel is reeds aan den rijksraad toegezonden, welke spoedig een beslissing zal nemen. De bankbilj ettenproductie zal einde der week op ongeveer 60 billioen dagelijks wor den gebracht. Nog in den loop van deze week zullen de 100-millioen-biljetten in circulatie ko men. Het heengaan van Havenstein als presi dent der Rijksbank schijnt thans echter vast te statuiéén groote zorg minder. Maar het verzet der industrieelen begint reeds. De vereeniging van Silezische werk gevers heeft den rijksminister van financiën telegrafisch verwittigd dat de Silezisohe patroons niet in staat zijn de nieuwe belas tingen op te brengen tenzij het uitbetalen der loonen aan de arbeiders zou worden gestaakt-, hetgeen de sluiting der onderne mingen tengevolge zou hebben. De pa troons kunnen do verantwoordelijkheid in dezen niet dragen. De vereeniging van Müncfceney gevers verklaart dat zij de huidige belastingen niet meer kan dragen en zich daarom ge dwongen ziet de productie van boeken en tijdschriften stop te zetten Ten gevolge van dit besluit staken zestien Münchener tijd schriften hun uitgaven. Zoo stuit de nieuwe regeering op allerlei moeilijkheden. Sollmann, de nieuwe rijksminister van binnenlandsohe zaken, heeft een onderhoud gehad met een medewerker van het „Berli ner Tageblatt." De minister zeide o.a., dac op het oogenblik, dat het nieuwe kabinet aan het bewind kwam do toestand in den vrijstaat en de provincie Saksen vrij on rustwekkend was. Verschillende ernstige gebeurtenissen hebben er plaats gehad. Deze toestand is besproken in een onder houd van den rijkskanselier en minister Sollmann met de Saksischen minister-pre sident, v/aaruit bleek, dat de Saksische re geering in staat is de orde in haar gebied to handhaven. Sollmann betreurde het, dat zekere politieke bladen de beteokenis van do Saksische incidenten zeer hebben overdreven, waardoor zij vermoedelijk groot nadeel berokkend hebben aan do jaarbeurs tc Leipzig, die dezer dagen werdt geopend. Het bestuur van dc jaarbeurs vreest namelijk, dat verscheidene buiten landers het plan om de Messe te bezoeken hebben opgegeven naar aanleiding van deze overdreven berichten. Do minister hoopt, dat voortaan dc georganiseerde arbsidcrti zelf een herhaling van dc betreurenswaar dige relletjes zullen weten te voorkomen, door zich beter tegen de onruststokers te verzetten dan tob dusver. De incidenten zuilen ook in den Rijksdag ter sprake wor den gebracht. In Beieren schijnt men een bijzonder groot wantrouwen tegen minister Sollni-ann te koesteren. Of dit wantrouwen zijn per soon of do eociaal-demoeratischo partij geldt, weet de minister niet. Beieren 20U beter doen het nieuwe kabinet met minder wantrouwen en nervositeit tc begroeten en het den tijd tot werken te laten. Sollmaun besloot met. de verklaring, dat de rieuwe regéering do oppositie van <ks Duitsch na tionale pers kan verdragen. Hij verzekert, dat do regeering alle bladen- van welke partij ook, die tot daden van geweld tegen do leden van het kabinet mochten ophit sen, zal verbieden. Iedereen heeft het recht kritiek uit tc oefenen, maar do regeoring zal niet dulden, dat bepaalde kringen tot politieken moord blijven ophitsen. SPANJE. De Spanjaarden sturen nog maar steeds versterkingen naar Marokko. Een vliegtuig, waarin twee kapiteins gezeten waren, is bij Tirararoeit in het gebied der opstandelingen neergestort. De inzittenden verbrandden. Bijzonderheden ontbreken. TSJECHO-SLOWAKIJE. Do slaking in de mijnen is vrijwel alge meen. Gewerkt wordt alleen in enkele mij nen van geringe diepte in de bekkens van Brunn en Pilsen. De minister van arbeid heelt de leiders der staking bij zich ontbo den en zich hereid verklaard met hen tc onderhandelen over een behoorlijke salaris- regeling, die van toepassing zou zijn op alle districten. De leiders hebben in zulk een slap toegestemd, doch verklaard eerst te willen weten wat de houding der werkge vers dienaangaande is en wat de regeering zelf denkt te doen ten opzichte van de stcenkoolbelasling en de transporltarieven. Volgen? officieele gegevens zijn er voor raden bruinkool van 6.30Q.QÓO en van steenkool van 3.700.000 Ion beschikbaar. De Oslrauer Zeitung berekent, dat dc sla king een verlies van twee millioen kronen aan salarissen en van 365.000 ton aan pro duct zal veroorzaken, alles per dag. GRIEKENLAND. Er is een decreet uitgevaardigd, waarbij alle vakvereenigingen worden ontbonden en op de archieven ervan beslag gelegd. De golden van die vereenigingen zullen op de nationale bank worden gebracht en gebruikt worden voor het slichten van verzekerings kassen voor arbeiders. VEREENIGDE STATEN. Mellon, de minister van financiën, is uit Europa teruggekeerd. Hij is pessimistisch gestemd over de mogelijkheid, dat in de naaste toekomst de schulden der Einropee- scho landen aan Amerika kunnen worden gefundeerd. Mellon verklaarde, den Euro- pceschen toestand somber in te zien, zoo wel jop politiek als op economisch gebied en zag geen middelen, hoe Amerika steun zou kunnen geven. Do besprekingen tusschen mijnwerkers en mijneigenaars, waardoor men hoopt de drei gende staking in de kolenmijnen af te wen den, zijn afgebroken, daar do eigenaars wei gerden de door de mijnwerkers geëischte loonsverhoogingen toe te gt-aan. De staking is thans geproclameerd. In den staat Georgië is de driestheid van allerlei benden, die op eigen houtje „de wet handhaven"- door overtreders uit hun huis to halen en af tc ranscleD, heel erg. Het schijnt dat zulke benden van oordeel zijn dat de autoriteiten hun plicht niet met vol doenden ijver nakomen. Zoo is er een bende die 't voorzien heeft op (Te dranksmokke laars, een andere, die klopjachten houdt op lieden die hun gezin verwaarloozen, een derde dio lieden mishandelt omdat zij zich niet houden aan de plaatselijke gewoonten en gebuiken en ten slotte een vierde bende die negers afranselt of lyncht. De ruwheid en wanorde in den staat zijn door een en ander van zóo groote ergerlijk heid en onduldbaarheid geworden, dat de staatsregeering gaat ingrijpen. Do gouver neur van den staat, Walker, heeft in over leg met den bevelhebber der staatstroepen, generaal Cox, do gewapende macht in be weging gezet; en er zijn al drie mannen het zijn broers gepakt, die betrapt wer den op het afranselen van een neger. Men heeft het nog niet noodig geacht den gtaat van beleg af te kondigen. BUITENLANDSCH GEMENGD. Bij de boschbranden in Frankrijk zijn thans reeds acht lijken in totaal gevallen, De schade is enorm. In het eerste kwartaal van dit jaar zijn in Zweden 6344 personen bekeurd wegens openbare dronkenschap, in Noorwegen 12,44ft en in Finland 11,630. Gedurende 1922 bedroegen deze cijfers voor Stock holm 7397> voor Krisliania IS,195 en voor Ilelsingfors 10,925 Jn Zweden heeft men beperking, in Noorwegen en Finland een verbod tot het verkoopen van sterke dran ken. Over het verbod in Finland, schrijft dr, Schaumann: Het is een geheele misluk king. Er is een lotaalverbod met als maxi mum toegestaan 2 pCt alkohol in dranken. Maar het volk weet zich toch alkohol in de gewenschte hoeveelheid zender moeite te verschaffen. Daar heeft men allereerst den smokkel handel. Voorheen was het voornamelijk Estland, nu ook Duitschland, dat den alko hol levert. Op ongehoord brutale wijze wordt het kustgebied van drank voorzien. De politie is hier natuurlijk machteloos langs deze groote kusllijn mcl baar inham men en eilandjes. Voor 35 üt 20 Finscjio marken heeR men al een liter alcohol van 96 pet. Overal liggen schepen voor de kust builen de drie mijls grens cn kleine sloe pen halen de voorraden binnen. Onlangs ging een regeeringsptrsoon er op uit om den toestand eens na te gaan en openlijk bood men hem alkohol le koop toen hij met zijn motorboot een der schepen praaide. Van de kust stroomt de alkohol het bin nenland in, doch ook wordt daar overal thuis alkohol' gestookt. In de bosschcn en op de akkers ziet men den walm der stoke rijen; waar het gemeenste vocht uit min derwaardige bestanddeelen wordt gebrou wen. Het betere publiek kan zich lot de apo theken wenden. De normale afname uit apotheken bedroeg 125 5 150 duizend liter jaarlijks. In 1921 steeg dit tol 650 duizend cn in 1921 lot 1.550 000 L. zuivere alkohol. De wetsovertreding is dus algemeen en het ontzag voor dc wel heeft cr zwaar door geleden. Niemand ziet er een haar kwaad in om deze wet te overtreden en zelfs de genen, die aangewezen zijn om deze wet ten toe le passen, overtreden ze zelve en drinken bij tijden een glaasje. Er is nu in den rijksdag een commissie van onderzoek in gestelek die het volgend jaar rapport zal uitbrengen over de wer king van het verbod. Dat het verbod nog beslaat, is volgens Dr. Schaumann slechts liet gevolg van bet Icit dat verschillende partijen het op haar program hebben. Mocht een dezer partijen er toe besluiten de geheelonthouding van haar program af te voeren, zooals zeker iiï de toekomst zal gebeuren, dan zullen de andere ook mGed vatten om het alkoholver- bod te laten vallen. Bij een brand in een danszaal te Brook lyn zijn twee brandweermannen gedood ea zeven en dertig gewond. Een nieuwe Japansche UuikdooI is op üe procfreis in de buurt van Kobe gezonken. Elf mannen der bezetting zijn gered; vijf en tachtig worden er vermist. Uit Bagdad Vordt gemeld, dal onder de Perzische kolonisten te Abada de cholcrr is uitgebrokenj waaraan reeds 74-7 lijders zijn overleden. De epidemie heeft zich uit gebreid lot Basra, waar zicli tot dusver 76 sterfgevallen hebben voorgedaan. Drie ge vallen kwamen voor le Bagdad. Dank zj de genomen krachtige voorzorgsmaatrege len is de epidemie thans aan het afnemen. TELEGRAMMEN. De Franfche nota. PARIJS, 22 Aug. (Havas). De Fransche nota geeft een algemeen en samenvattend overzicht van Frankrijks positie cn bevat de elementen voor een practische oplossing. Er wordt in verklaard, dat de regeering der re publiek er nooit aan gedacht heeft in de kwestie van het herstel een politiek van egoïsme te volgen en deze kwestie kan niet worden opgelost indien daarbij de gezamen lijke belangen van Europa worden verwaar loosd. Frankrijk heeft steed9 zeer ernstig rekening gehouden met de malaise, waar van sommige geallieerden le lijden hebben en inzonderheid met de werkloosheid, die bij voortduring in Engeland blijft heerschen. Vervolgens somt dc nota stuk voor stuk de geheele lange reeks van concessies op, die aan Duitschland weiden gedaan voor en na de vaststelling zijner schuld door de Commissie van HcrsJel voor welke conces sies Duitschland nooit iets in de plaats gaf, doch slechts nieuwe ingebTeke-blijvingen ten gevolge hadden. Dan betoogt de nota boe Duitschland al les deed om zijn finantieele, economische en monetaire toestand te verergeren, zoodat Frankrijk, dat zijn voornemen om waarbor gen te nemen, bekend had gemaakt, begin Januari er dan ook toe overging het Roer gebied te bezetten. Het deed dit omdat Duitschland sedert 3 jaar geen van zijn verplichtingen nakwam en de Commissie van Herstel aan Frankrijk uitdrukkelijk vrijheid van handelen verleen de. De wettigheid van deze maatregelen, welke Engeland thans betwist, blijkt zoowel uit de tekst als uit particuliere verklaringen der geallieerden met name van het protocol van Spa in Juli 1920, blijkens hetvvelk vol komen overeenstemming tusschen Frankrijk en Engeland beslaat, aangaande paragrafen 17 en 18 van bijlage 2 en voorts uit de de claratie van Londen van Maart 1921, als mede uit de beslissingen van den Oppersten Raad van Mei 1921. Reeds het ultimatum van 5 Mei alleen zou den maatregel gewettigd hebben, want daarin werd aangekondigd, dat de Roer be zet zou worden niet alleen ingeval Duitsch land de door de Commissie van Herstel voor geschreven verplichtingen niet zou hebben aanvaard, maar ook voor geval het op een gegeven oogenblik die .verplichtingen nie zou hebben nagekomen.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2