Dinsdag 21 Augustus 1923. EERSTE BLAD. Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Hef voornaamste nieuws van heden. iS* "V< BUITENLAND". M «•RUS DER "ADVERTEfiTIENS i J CtS. per regeL Bij regelalkaniejneni EetangriR kgcTeri prijs- I Kleine advörtentioiï, Uitsluitend dij voonntbe- felinj?, "Woensdags en Zaterdags 50 Gis., bij een fccLxinram aantal woorden van. 30. [incasso volgens postrecht. Voor eventueel© op- ic-nding Van. brieven 10 Gts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Koordeindsplein. Telefoonnummers voor Direciie en Administratie 175, Redactie 1597. FoElchèrjtie- en Giioüienst No. 57055. Postbus No. Bi. .1 ER IJS DEZER COURANT: .Voor Lellen g. 5 mn5. 7 2 35, jj. wccE _w" Z Ö-IB Bdfen leiJcn, waar jsgenïen jfevesüjl «tfaVj t>« W(MÏ jjS013 Franco por gosï 7 2.35 H~ gorto£oste2,1 |it nummer bestaat uit TWEE Bladen Nnmmer 19465. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. J Aan den gemeentelijken viscnwinkel, fischmarkt 18 (telef. 1225) is WOENSDAG Icrkrijgbaar SCHELVISCH a f 0.12—f 0.22 |n SCHOL a 0.19—f 0.30 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 21 Aug. 1923. Weldadigheidsuitvoering. 't Was, door den regen, gisteravond geen ■freer om buiten le zitten. Van die nieening ileken ook alle bezoekers van het concert, Sietwelk toen gegeven werd in de muziektent lil den tuin van „Zomerzórg". Daarom kozen tij hun plaats in de veranda's, welke vol paten, terwijl de tuin leeg bleef, 't Werd be treurd, 't werd erg jammer gevonden maar Ier was nu eenmaal niets aan te doen en men [schikte zich in ,het onvermijdelijke. In goed [humeur. Hetgeen -heel verstandig was. Gelukkig kwamen muziek en zang door de (totale windstilte goed tot hun recht. Elk num- Irner werd dan ook applaus waard gekeurd. I Voor de muziek zorgde het muziekgezel schap „Orpheus", voor den zang de mannen- Jzangvereeniging „Kunst na Arbeid" Leid- Ische vereenlgingen, bekend bij het publiek en ■yan welke zeer velen weten wat zij prestee- Iren, ook 's zomers in een tuin. De resp. di- Irecteuren, de heeren Vink en Hüner, hadden leen goed programma samengesteld. Deze weldadigheidsuitvoering ging uit Van de permanente commissie ten bate van [het comité tol stichting van een herstellings oord voor leden van het Nederlandsch Ver- Jbond van Ziekenkassen, welker streven zeer [zeker steun verdient. Wij kunnen nog mededeelen, dat onze [burgemeester, jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, [liet eere-voorzilterschap heeft willen aan- lyaarden van de beide comité's (uit de Ghr. Iwijkvereenigingen „Levendaal", „Pniël", BjStaalwijk", „Bethesda", „Phebe", kerkelijk fwijfc 4 Stille Rijn en „Irene", en het dames comité) tot het houden van den reeds door ons vermelden Cenlraien Bazaar voor den [iWijkarbeid alhier, in het begin van Novem- Iber. Voor het te Utrecht gehouden examen van Rijksklerk der directe belastingen, is geslaagd de heer O. J. Gerdes, part. klerk I ten ontvangkanlore alhier. De achterzaal van „Zomerlusl", aan 1 den tuin gelegen, vroeger bestaande uit twee deelen, is tot één geheel verbouwd en heeft door de nieuwe inrichting en aanklee ding en de afzonderlijke plaats voor muziek zeer gewennen. Zij is bestemd om gebruikt te worden voor eetzaal, concert- en verga derzaal en kan door het openen van groote deuren verbonden worden aan de voorzaal yan het café-restaurant aan den Stations weg of door het sluiten dier deuren er van .worden gescheiden. Beide zalen samen be slaan een oppervlakte van ruim 215 M2. Een en ander ziet er keurig en frisch uit, dank zij de zorgen van de heeren schilders Bleys en Van den Berg en Van Weizen, de timmerlieden Mugge en Van Klaveren, den eleclricien Langezaal (Middelweg). Gistermiddag sloeg op de Hoogewoerd een paard, voor een wagen gespannen, op hol, beschadigde een handwagen en reed een keerpaal van een sleeg stuk waarna het dier tot slaan gebracht werd. Gistermiddag is van de slagerij van B. aan de Lange Mare de knecht G. F., toen hij op den pekelketel stond, uitgegle den en met den linkervoet in de heete pekel terecht gekomen, zoodat hij brand wonden bekwam. Na verbonden te zijn, is hij door den Eersten Hulpdienst naar zijn .woning gebracht. In de Van-der-Werff-straat ontstond gisteren twist tusschen man en vrouw. De laatste was blijkbaar geen katje om zonder handschoenen aan te vatten, want zij sloeg haar gemaal met den gevulden koffiepot op hel hoofd, waardoor hij daar een wond be kwam, die hij in het Acad. Ziekenhuis heeft laten verbinden. De Indische prinsen op Het Loo, Gisteravond le half teven heeft II. M. de Koningin ten paleize Het Loo in plechtige Audiëntie ontvangen Pangeran Ario Soerjo- iWidjojo, prins van Djocjakarta, kapitein iVan den generalen staf van het Indische leger, die zich bij II. M. kwam kwijten van Je opdracht van den sultan van Djocja- Ixarta, om de Koningin diens gelukwen- fcehen over te brengen met de herdenking Jan haar 25-jarige regeering. De ontvangst was gelijk aan die van de Jnissie uit Solo. De Djocjasche prins werd, behalve door den heer Oudemans, vergezeld I &or Raden Mas Toen mg go eng Soerjo f l»V cnolo. Namêös den sultan van Djocjakarla wer- 5j*n H. XL als geschenken aangeboden: in eerste pl.a4.ls het portret van den sultan, vervolgens een sierlijk bewerkte kris en een piek. Namens de Ratoe Kentjönö, dat is de gemalin van den sultan, werd der Koningin een waaier aangeboden. Verder vernemen wij, dat de gezamenlijke prinsen van Djocjakarta een inktkoker aan de Koningin ten geschenke hebben doen aan bieden. Na afloop van deze audiëntie bood de Koningin den Prins van Djocjakarta ten paleize een diner aan. Hieraan zaten met de Koningin en de Pangeran van Djocja aan de heer Oudemans, Raden Mas Toe- nenggoeng Soerjó WonotO en voorts dezelf de dames en heeren der hofhouding, die hadden deelgenomen aan het dejeuner ter eere van den Prins van Solo. Vragen van Kamerleden. De heer Kuiper, lid van de Tweede Ka mer, heeft den Minister van Arbeid, Han del en Nijverheid de volgende vragen ge steld: 10. Is de Minister bereid, mede te deelen of door hem wordt goedgekeurd de met ingang van 6 Augustus j.l. ingegane over- werkvergunning tot 56V6 uur per week en voor den duur van 6 maanden, met mach tiging van den directeur-generaal van den arbeid, verleend aan de N. V. Wilton's Scheepswerf en Machinefabriek te Rotter dam 2o. Wil de Minister mededeelen, op welke gronden speciaal deze ingrijpende over werk vergunning is verleend, en voorts, wel ken maatstaf bij de toekenning van het toe nemend aantal overwerkvergunningen van den laatsten tijd wordt aangelegd 1 3o. Is de Minister niet van meening, dat het wenschelijk is bij ingrijpende overwerk vergunningen, als onder lo. bedoeld, alvo rens deze verleend worden, de besturen der vakbonden, welker leden in liet betrokken bedrijf of onderneming werkzaam zijn, in de gelegenheid te stellen, evmtueele bezwa ren kenbaar te maken, en zoo ja, waarom zulks in het onderhavige geval niet is ge schied 4o. Is de Minister beieid, een schriftelijke opgave te verstrekken van Let aantal in dit jaar verleende overwerkvergunningen, bene vens den tijdsduur, waarvoir de» vergunnin gen gelden De heer Ter Hall, lid van de Tweede Kamer, heeft den Minister yan Oorlog de volgende vragen gesteld 1. Kan de Minister mededeelen of het juist is, dat de met ingang van 16 Juni 1923 op zijn verzoek gepensionneerde luitenant-kolo nel der artillerie H. A. Zeilmaker', welke hoofdofficier was aangewezen als chef van het burger- en militair personeel bij het Staatsbedrijf der Artillerie-Inrichtingen, thans weder in een burger-betrekking bij die inrichtingen is werkzaam gesteld, en zoo ja, in welke functie en op welk salaris; en voorts of de adjunct-directeur dier inrichtingen B. .T. O. Top, die sedert het vertrek van boven genoemden hoofdofficier met do personeels zaken was belast, met ingang van 1 Feburari *924 op wachtgeld gesteld zal worden, en waarom hij eerst op dien datum de gelegen heid verkrijgt den actieven dienst te ver laten 2. Acht de Minister 'dergelijke personeels- mutaties, zoolang do leden der Tweede Ka mer geen gelegenheid hebben, gekregen het door de commissie van onderzoek uitge bracht rapport te bespreken, niet in strijd met den wensch naar bezuiniging 3. Kan de minister eveneens mededeelen, of ook andere ambtenaren der Artillerie- Inrichtingen, die zulks wenschen, op wacht geld gesteld zullen worden? De heer J. ter Laan vraagt aan den Mi nister van Waterstaat: I. Is het den Minister bekend, dat de directeur-generaal van het Staatsbedrijf der posterijen, der telegrafie en telefonie in dato 27 Juli 1.1., onder No. 8218, S., een circulaire heeft doen uitgaan, waarin er op wordt aangedrongen, dat het gehcele hulpbestellerspersoneel onder een burger rechtelijke arbeidsovereenkomst te werk zal worden gesteld en de bepalingen van de Pensioenwet mitsdien voor deze groep per sonen buiten werking zullen komen? 11. Is het den Minister bekend, dat de directeur-generaal-in boven aangegeven cir culaire zelfs voorstelt aan hulppersoneel met zeven of meer dienstjaren, dat wegens hoogen leeftijd of lichaamsgebreken ontslag moet nemen, jaarlijks een gratificatie re verleenen, gelijk aan twee derde deel van het bedrag, dat eventueel als pensioen zou zijn genoten, verminderd met de periodie ke rente, welke ingevolge de Invaliditeits wet wordt- genoten? III. Is de Minister niet van oordeel, dat het ontoelaatbaar is, dat de directeur-ge neraal of welke hoofdambtenaar of autori teit ook nog daargelaten de juridische vraag of iemand, die onder een burger rechterlijke arbeidsovereenkomst te werk is gesteld, al dan niet onder de bepalin gen der Pensioenwet valt poogt, naar eigen inzicht een kleiner of grooter aantal personen aan de werking der algemeen geldende Pensioenwet te onttrekken? "IV. Is de Minister, waar het vaststaat, dat het in het onderhavige geval een groep personen betreft, die geheel binnen de grenzen der gewijzigde Pensioenwet valt, bereid, te bevorderen, dat de maatregel van den directeur-generaal, als zijnde in strijd met de nadrukkelijke cn duidelijke bepalingen der Pensioenwet, geen verde ren voortgang heeft en mitsdien de boven bedoelde circulaire Wordt ingetrokken? Het Ouderdomspensioen. Een der Amsterdamscbe bladen Be vatte een bericht, waaruit zou kunnen wor den afgeleid, dat de ouderdomspensioenen verlaagd zullen worden. Van bevoegde zijde verneemt het „Hbld." echter, dat verlaging van het ouderdoms pensioen niet overwogen wordt H. M.de Koningin zal zich op Haar verjaardag 's middags om één uur van ,,De Ruigenhoek" naar het Palsis in het Noord einde in Den Haag begeven. Ter eere van het Regeeringsjubileum zal des avonds van gemeentewege in het Lange Voorhout en omgeving, zoomede langs oen Scheveniog- scheweg, een feestverlichting worden ont stoken en om tien uur in het Malieveld een vuurwerk worden! afgestoken. Benoemd is tot officier in de Oranje- Nassau-orde, Ht J. van de Ven, pastoor te Scheveningen* Bij Kon. besluit van 14 Augustus is de termijn, binnen welken de onteigening van de niet in der minne aangekochte, ter ont eigening aangewezen eigendommen ten be hoeve van aanleg van een spoorweg van Gouda over Waddingsveen en Boskoop naar Alphen bij den rechter moet zijn aan gevraagd, met zes maanden verlengd. De Minister van Marine heelt'de vol gende mutaties gelast: Met 1 September is de hoofdofficier van den Marinestoomvaartdienst der 2e klasse J. W. M. Renken, chef van de afd. werk tuigbouw bij 's Rijks werf te Willemsoord, eervol van deze betrekking ontheven cn ge steld ter beschikking; is de officier van den M. S. D. der 1ste klasse M. H. van dei- Hoeven geplaatst aan boord Hr. Ms. wacht schip te WillemsArd; met 3 September is de officier van del M. S. D. der lste klasse C. F. E; Smith geplaatst bij het departe ment van marine; met 21 September zijn de officieren van den M. S. D. der 2e klasse H. Dollekamp en G. A. Vermeulen geplaatst resp. aan boord Hr. Ms. van Speijk en bij de marine-kazerne te Willemsoord; met 24 September is do hoofdofficier van den M. S. D. der 2de klasse J. van Meurs belast met de betrekking van chef van de afd. werktuigbouw bij 's Rijks werf te Willems oord; is de officier van den M. S. D. der lste klasse C. P. Kaptein geplaatst te Wil lemsoord; met 1 October zijn de officieren van den H. S. D. der 2de klasse F. Bu6se- maker, S. P. Visser, J. B. Berck ën J. van Otteren geplaatst bij den Radiodienst te Amsterdam en H. de Roode en A. E. de Jong geplaatst aan boord Hr. Ms. Hecms- kerek. Met 11 September is kapitein luitenant- ter zee mr. J. G. C. Jager eervol ontheven van het bevel over de onderzeedienstkazerne te Willemsoord en ter beschikking gesteld en is dit bevel opgedragen aan luitenant ter zee der lste klasse D. Scalongne. De Ned. Bond van Gemeente-ambte naren begint vandaag te Amsterdam zijn Bondsvergadering, welke een feestelijk ka rakter draagt, aangezien zij samenvalt met de viering van het 30-jarig bestaan van den Bond en het 25-jarig bestaan van de afdee- ling Noord-Holland. Deze afdeeling heeft gistermiddag de le den in „Krasnapolski" ontvangen, waarbij haar voorzitter, de heer Th. O. P. M. Kolf schoten, burgemeester van Edam, het wel kom heeft toegeroepen ©U de Bondsvoor zitter, de heer J. Kamman, de geluk wen schen van den heelen Bond, die zelf feest viert, heeft over gebracht. Daarna heeft een ontvangst ten stadhuize door het gemeentebestuur plaats gehad. De audiënties van de Ministers van Arbeid, Handel en Nijverheid, van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, van Oor log en van Waterstaat zullen deze week niet plaats hebben. Naar men weet werd Soheve- ningen onlangs opgeschrikt door twee hon den, die ai maar langs de zee draaüdën en heelwat kinderen beten. De politie maakte er jacht op, maar kon de honden niet te pakken krijgen. Dat is haar gistermorgen pas gelukt. De honden huisden in de dui nen en waren volkomen verwilderd. Zij groeven konijnen uit en leefden daarvan. Zij waren in hooge mate menschenschuw cn durfden alleen bij een fruitman komen, die met zijn wagentje bij den Watertoren etaat. Hoofdinspecteur Lucas was er met zijn peroneel op uitgetrokken. Na een wil de jacht werden de honden in een café op den Gevers-Deynoot-weg gedreven en daar door een brigadier doodgeschoten. De werkza am heden op de ter- reinen en in de gebouwen der Goudsche Land- en T u inhouwt entoonstelling vorde ren snel, zoodat te verwachten is, dat op dën openingsdag alles klaar is. Do tuinaan leg is reeds goeddeels gereed en maakt een uitmuntenden indruk. Maandag 27 Aug., te halftwaalf heeft de opening der tentoonstelling plaaits door den Minister van Binnenland-sche Zaken en Landbouw, jhr. mr. Gh. J". M. Ruys de Beerenbrouck, gevolgd door matinées mu sical es op de terreinen en des avonds op voering van het groot folkloristisch film* werk ,,Neerlands Volksleven in den Zo- mer". Dinsdag houdt de HolLandflohe Maat schappij van Landbouw in Gouda haar al gemeen© vergadering en wordt ook dë eer ste zitting gehouden van bet 75ste Neder landsch Landhuishoudkundig Congres. De groote veetentoonstelling met keu ring van vee heeft Donderdag 30 Aug. plaatser zijn ongeveer 400 stuks rundvee, varkens, schapen en geiten. De Commisië voor Openbare Feesten organiseert tijdens de tentoonstelllngsweek groote feestelijkheden tot viering van het 25-jarig RegeeringsjubileuiS van H. M. de Koningin. Ondanks Eet rëgenachtig'é weer is het toch nog vrij woelig geweest in verband met de Hartjesdag-viering in de Indische buurt ën de Oosterparkbuurt te Amsterdam, waar herhaaldelijk straat brandjes zijn gesticht. De politie moest en kele malen met de sabel het publiek uit eenjagen. Ook in de Ferdinand-Bol-straat en omgeving was het herrie-achtig. Door het opdringende publiek zijn een paar win kelruiten ingedrukt. Gelukkig maakte de toenemende regen laat in den avond een einde aan de pret. Tot ongelukken of ver zet van beteekenis is het niet gekomen. Sociaal-anarchistische actie. De centrale recherche te Amster dam is, jiaar het „Hdbl." meldt, sedert eenige weken een georganiseerde actie der dusgenaamde sociaal-anarchistische groe pen op het spoor, beoogendc bij de a.s. Jubi leumfeesten een tegenbeweging in het leven te roepen. Daarvoor worden de groote ste den. doch in hoofdzaak Amsterdam, tot werkterrein gekozen. Hier en daar zijn on- geteekende, op oranjepapier gedrukte pro clamaties aangeplakt, waarvan de inhoud ook in kleine oranjekleurige strooibiljetten is verspreid. En er zou ook een Feestgids worden verspreid, eveneens op oranje pa pier gedrukt. Daar de inhoud van die pam fletten voor de Koningin zeer belee'digend is, en daarop geen namen van drukker of schrijver voorkomen, heeft de centrale re cherche hier en daar huiszoeking gedaan, In een drukkerij le Utrecht werden de vo rige week 18,000 exemplaren van dat druk werk in beslag genomen. Een huiszoeking in de drukkerij Liberlas, aan de Van- Ostade-slraat te Amsterdam, leidde even eens tot het in-beslag-nemen van eenigen voorraad en van daarvoor aangewend zetsel. Toen nu Zaterdagavond in den omtrek van de Nieuwmarkt te Amsterdam eenige S. A. J. O.-leden met die schrifturen vent ten, zijn zij naar de poliliebureaux in dio buurt geleid, waar proces-verbaal wegens majesteitschennis tegen de verspreiders is opgemaakt. Het is ook aan de politie be kend, dat in sociaal-anarchistische kringen plannen zijn beraamd, om de illuminatie en straatversiering voor de a.s. Jubileum feesten zooveel mogelijk te saboteeren. Te gen deze pogingen zal, als vanzelf spreekt, van overheidswege met gestrengheid wor den opgetreden. Naar „Het Volk" verneemt, heeft de Mi nister van Binnenlandsche Zaken, op ver zoek van den Minister van Justitie, via de Commissarissen der Koningin, de burge meesters aangeschreven omtrent plannen, die in revolutionnaire kringen zouden be staan tot daadwerkelijke actie bij gelegen heid van de a.s. Oranjefeesten. Den burge meesters is verzocht om tijdig, zoodra hou ding of gedragslijn van revolutionnaire ele menten ten hunnent hun daartoe aanlei ding geven, in overleg te treden met hel Rijkspolitiegezag, ten einde zich zoo noo- dig hulp van Rijkspoliliepersoneel te verze keren, A. v. A'., wonende in de Schut Iers vlucht, op de grens van Schoon hoven, nq^m Zondagmiddag een buks ter hand. Hij meende, dat die ongeladen was. Gekscherend zei hij tegen zijn meisje, J. v, B., te Schoonhoven: „Wil ik je eens dood schieten?" Op haar antwoord: „Dat durf je niet", trok hij af, en een volle lading hagel trof haar ter zijde in het hoofd. De jonge man vluchtte in huis, naar boven, roepen de: „Ik ben een moordenaar! Onmiddellijk schoten buren toe, om het meisje, dat he vige pijn leed, hulp te bieden. Dr. De Bruyn was spoedig aanwezig en oordeelde opne ming van het meisje in een ooglijdersge- sticht noodzakelijk. Nadat een voorloopig verband was gelegd, is zij naar Rotterdam Vervoerd. De buks is door den majoor der Rijksveldwacht in beslag genomen. „L 1 0 y d's meldt: Lord Mur ray heeft in hoogste civiele rechtbank van Schotland uitspraak gedaan in zake. de vor deringen, voortgekomen uit de aanvaring tusschen het Engelsche stoomschip „Ezar- dian" en het Nederlandsche stoomschip „Zuiderdijk", op 2 Septem' ?r van het vo rige jaar in de Schelde. Ten gevolge van deze aanvaring is de „Ezardian" gezonken en hebben zeven leden van de bemanning het leven verloren. Lord Murray was van oordeel, dat de „Zuiderdijk" aan de aanva ring schuldig is. Een volledig rapport van het vonnis zal binnenkort verschijnen. Het „N e d. Maandblad vóór Philatelie" meldt, dat in September voor onze Koloniën jubileumzegels zullen wor den uitgegeven. Zij zullen vertoonen de beeltenis der Koningin in staaldrulc, ver vaardigd naar de door den fotograaf Deut- man onlangs genomen portretten van II. M. die ook in den handel zijn. Behalve de naam van de Kolonie en de waardeaangif- te zullen op de zegels de jaartallen 1898 1923 worden aangebracht. De omlijsting van het beeld onzer Koningin zal voor elke kolonie verschillend zijn. De volgende waarden zijn te verwach ten: Ned. Indië: 5, 121/*, 20, 50 cent en 1, 2en 5 gulden. Suriname: 5, 10, 20, 50 cent en 1, 27» en 5 gulden. Curasao5, 7V>, 10, 20 cent en 1, 2en 6 gulden* De ramp bij Löurdes. Een medewerker van de „Ere Nouvelle" bevond zich juist in Saint-Sauveur, toen men bezig was met het reddingswerk. Aan zijn levendige beschrijving is het volgende ontleend: Dinsdagochtend 5 uur. Deze Hollander .van 22 jaar heeft ongelooflijke reserves aan weerstand en vitaliteit. Na in een afgrond van 80 M, diepte te zijn geslingerd, na de vreeselijke kwelling te hebben doorslaan van een nacht op een rots in een ijskouden bergstroom, zonder iemand op den weg te hebben gezien, zonder zelfs de vertroosting van een lichtje, heeft deze man, alleen en 'aan zijn lot overgelaten, zonder de minste 'BINNENLAND. Verlaging van het ouderdomspensioen wordt door de Regeering niet overwogen. Vragen van Kamerleden aan de Regeering. Sociaal-anarchistische actie. Er is een actie tot schadevergoeding in overweging in verband met het ongeluk bij Lourdes. Treinontsporing bij Dellt De Engelsche pers is bij voorbaat pessl« mistisch gestemd over het Fransche antwoord De toestand in Dnitschland blijft criüek. Diverse ongevallen met doodelijken afloop. Drang naar een conferentie tot beperking tier luchtvloten. hoop, toch den moed gehad niet te willen sterven. De autoriteiten hebben een zware mand laten komen met een ijzeren kabel. )(Ge zult hem doodenl Ik zal hem red-< den." Een jonge man, met een energiek gelaaf, heeft gesproken. De autoriteiten zijn ver ontwaardigd: „Met welk recht bemoeit u zich met dingen, die u niet aangaan? Gen-; darme, maak proces-verbaal opl" Zonder een slap achteruit te gaan, zegt de onbekende krachtig: „Mijn naam ia Naudin. Ik ben marine-officier, logeer in St.-Sauveur. Maakt u maar proces-verbaal, We hebben geen lijd le verliezen. Met uw methode wordt de ongelukkige verbrijzeld tegen de rotsen. We zullen den man vast binden in een hangmat, en hem redden. Ik neem de verantwoording geheel op mij." De autoriteiten blazen den aftocht. 8 uur. Weer een held. De heer Blavet, uit Lourdes. Op zijn beurt laat hij zich zak ken in het ledig, en bereikt de rivier. 10 uur. Aankomst van den bisschop van Lourdes. Sensatie. „Ik zal bidden .voor de. dooden." Een andere priester heeft 's ochtends vroeg zijn hoed boven den afgrond ge zwaaid en den Hollander toegeroepen: „Ik geef u absolutie." Maar ik heb' ook" een priester gezien, die zijn soutane uittrok en kalm zei: „Het is mijn plicht af te dalen met de anderen," Een oude priester, rood van woede, be rispt hem heftig: „Dat is uw taak niet. U is gekl" En zich tot de menigte wendend, roept hij: „Gekl Gekl Hij is gekl Ik zal een klacht indienen bij den bisschopI" Onbewogen antwoordde de priester met minachting: „Ga u gang. Mijn plicht is het niet, le bidden, maar le handelen." Halverwege moest hij weer opgehaald worden, bijna gewurgd door de touwen. Ik beschouw het als mijn plicht hulde te brengen aan dezen abbé Thiers, die, on danks de vermaningen van de priesters vaiï Lourdes, zich als een held heeft gedragen. Zal hij nu, omdat hij als christen, in den waren zin des woords, 'heeft gehandeld, gestraft worden door zijn bisschop? t 2 uur 's middags. Enthousiaste k'relelï. Dank zij het goed manoeuvreeren van den marine-officier Naudin, is de hangmat bo ven gekomen. Na 21 uren angst in het diepst van een afgrond is de man gered. Hij glimlacht. Hij weent van vreugde. Hij kust de handen van zijn redders. Men had verleid, dat zijn beenen gebro ken waren, zijn borstkas verbrijzeld, zijn voorhoofd gespleten. Maar hem mankeert niets. Geen enkele wond! 5 uur 30. Op eenige meiers van de plaalS des onheils, onder den pont Napoléon, zit ten op de sleenen twee mannen en een vrouw. Onverschillig voor het geschreeuw zitten zij te hengelen in liet bloedige water. Men roept hun verontwaardigd toe: „Smeerlappen! Jullie zijn smeerlappen!" Maar er is 90 Meter afstand tusschen de brug en de rivier. Zij hooren niet, ze willen niet hooren. Ze weien, dat er lijken zijn, maar ze welen ook dat er forellen zijn. Het aas is goed. Schurken? Neen onbewus- ten van het kwaad. Zooals er zooveel zijn Rampen hebben alle dit gemeen, dat zij de edelste opofferingen zoowel als de grof ste ploertigheden te voorschijn roepen. In het aangezicht van den Dood vallen dö maskers. Eenige oogenblikken houden dë grimassen der menschelijke comedie op. De schrijver eindigt met te zeggen: Het is de afschuwelijke eigenbaat vaiï de exploitanten der toeristen, die do ramp van St.-Sauveur heeft veroorzaakt, .Wij zul len dat nog aantoonen. Een verslaggever van ,,Do Tel." melcldé gisteren uit Roozendaal: De voorzitter der Nederlandsche Reïsvcr- eeniging, mr. Yan der Flier, is hedenavond alhier uit Frankrijk teruggekeerd. De lijken van de tot dusver gevonden' *1 acshtoffers zijn niet medegebracht. Wij vernamen, dat deze, voor zoover zij Kerkend zijn, voorloopig zijn bijgezet in een grafkelder te Lourdes, tot de Reisvereeni- ging zich met de familie der slachtoffer» in verbinding eal hebben gesteld, ten eind» van die familieleden te vernemen of over*

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1