Maandag 20 Augustus 1923. EERSTE BLAD. Officieel Kennisgeving. simsM£uws. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Het voornaamste nieuws van lieden. 'J_ fjfRIJfS DER AÖVERTlNTlÉNf: O CH?'. per tegel Bi] tegelatfoimèmenS telangriS 1S£. advetfeaEeiï, tiitsluiiend Bij YcforpïtEjH giinff, "Woensdag-g eil Zaterdags 50 Cts* bij ©ea laxLmum aantal woorden van 80, Incasso volgens postrecht Voor eventueele op- ending van brieven 10 Cts. porto to betalen* lewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindspieln. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Poslchègne- èa Girodienst No. 57C55. Postbus No. 54 Redactie 1507. f j PRIJS DEZER COURANT; .5- Voor Zeiden p. S mn'i. 'f 2.35, vreeS Z UB Buiten telden, waar agenten gevestigd zljn^ V3 ~*j? Ü'er weeK Franco paf post J 2.35 '-tf pório^osféS,r nummer bestaat uit TWEE Bladen Nnmmer 19464. gemeentelijke vischverkoop. Aan den gemeentelijken vischwinkel, ichmarkt 18 (telef. 1225) is DINSDAG ver- ijgbaar SCHELVISCH a f 0.12—f 0.22 en [HOL a f 0.19 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 20 Aug. 1923. Aan den burgemeester dezer gemeente eft per adres te kennen de afdeeling Lei en Omstreken van den Ned. Bond van offiehuis-, Restauranthouders en Slijters, edgekeurd bij Koninklijk besluit dat zij in de couranten het adres heeft ge- zen van de afdeeling Leiden van het Kruis- rbond en de Maria-Vereeniging, waarin em verzocht wordt het tapverbod toe te pas op de aanstaande Jubileumsdagen dat dressante hem verzoekt, aan dezen wensch een gehoor te geven dat uit zulk een tap- erbod niet anders dan wantrouwen zou >reken in de matigheid der bevolking en de ijze, waarop zij dit blijde feest zal vieren at de ervaring te Leiden ruimschoots heeft eleerd, hoe ten opzichte van deze gevallen ulk een wantrouwen niet past en hoe men ier feest kan vieren zonder zich aan drank misbruik schuldig te maken dat adressante 'ertuigd is van den goeden geest, die bij de ivolking zal heerschen tijdens de aanstaan- feestdagen en dat deze niet ontsierd zul :n worden door drankmisbruik dat adres mte gaarne bereid is al haar invloed aan wenden, opdat de koffiehuis-, restaurant ouders en slijters in deze gemeente mede scherpste zullen waken tegen drankmis- uik, en dat zij van te voren reeds verze- erd is van de medewerking van haar leden n de overige bedrijfsgenooten dat zij gaar- ie aanbiedt, zooals ook in andere gemeenten geschied, in samenwerking met de over bid het publiek tot zulke matigheid aan te loren, hetgeen overal, waar zulks is ge bied, groot succes heeft gehad dat adres- inlë daarentegen den burgemeester eerbie- ig, möar met den meest mogelijken aan- !rang verzoekt, verschoond te mogen blijven 'an bedrijfsstoornissen, die onnoodig schade iebrengen en een smet op het bedrijf vor en de feestdagen voor haar leden en erdere bedrijfsgenooten tot droevige, in >laats van tot feestdagen zullen maken. Het adres is namens de Vereeniging voor- loemd, geteekend door de heeren C O Racl^é roorzitler, en M. Knik secretaris. Bij de commissie voor de inwendige restauratie van de Mare-kerk alhier,^ zijn reeds tal van kleine en grooie bijdragen inge komen. Er is ter bereiking van het doel even wel een groofp som nondig. De datum van de viering van het 25- jarig bestaan van ,Ons Belang", Vereeniging van Onderofficieren, is voor de afdeeling Lei den bepaald op Spplomber Aan ds. G. van Reenen, vroeger pre dikant bij de Gorcf Gcm. alhier, thans te Werkendam, is in de vergadering van de Glasse Giessendam eervol emeritaat ver leend, met ingang van 1 September. Wat betreft de machinisten-avond- school, verbonden aan de Ambachtsschool al hier, met opleiding voor scheepsmachinisten groote vaart, kunnen wij mededeelen, dat de cursus twee jaar duurt, doch alleen in de wintermaanden, n.l. vai\ September tot einde Mei, eiken avond van 7 tot 10 uur, behalve den Zaterdagavond. Het schoolgeld bedraagt 15 per jaar. Oud-leerlingen van ambachts scholen en avondscholen, die in de practijk werkzaam zijn, en anderen, die voldoende theoretisch onderlegd zijn en eveneens in de practijk werkzaam, kunnen van dezen cur sus gebruik maken. De vakken, welke gedo- eerd worden, zijn Ned. taal, Eng. taal, re kenkunde, algebra, meetkunde, natuurkunde, werktuigkunde, electrotechniek, hand- en lijn teekenen en scheepswerktuigkunde. Het doel van dezen cursus is den deelne mers zooveel kundigheden bij te brengen, dat zij goed onderlegd zijn voor de machinis ten-examens, zoowel voor het voorloopig di ploma als voor het diploma A. Belanghebbenden kunnen zich van af he den tot en met 81 Augustus aanmelden bij den directeur der Ambachtsschool, Haagweg fc, te Leiden. Gediplomeerde leerlingen van ambachts- hu avondscholen kimnen in het tweede leer jaar geplaatst worden. Zaterdagmiddag kwam ïn de bierbotte larij hoek MareOude Singel een knecht te bljruAkelen met een kist met flesschen. Hij iviel met de handen in de scherven, waarbij, benevens kleinere blessuren, de polsslagader tornrd doorgesneden. De auto van den Eersten Hulpdienst bracht hem naar het Acad. Zie-5 Jcerfiuis. -5 Op den hoek' Kort-RapenburgBree^ graat is gisteren een vijftien-jarige wielrijd-f wer uit Boskoop aangereden door een auto, ordat zij zioh niet hield aan den wenk van a verkeersagent, voor wien zij heenreed, rijwiel werd vernieldzij zélf bekwam 1 letsel yan feeteel^enlsi Gisteren is van een Leidenaar aan „De Vink" een rijwiel gestolen met een regenjas er op. In de Stedelijke Werkinrichting alhier, zijn in de week van 12 tot en met 18 Aug. opgenomen 141 volwassen personen en 11 kinderen totaal 152 personen. Vermindering van ouderdomspensioen. Naar „De Tel." verneemt maakt hel thans bij de Regeering een punt van overweging uit, om het bedrag van het Ouderdomspen sioen, dat toegekend is aan hen, die in 1919 65 jaren geworden zijn, eenigszins te ver minderen. De 53-nren-week in de textielindustrie. Ter bespreking van den toestand in de Textielindustrie, in 't bijzonder wat betreft de aangekondigde werktijdverlcnging tot 53 uur en evenredige loonsverlaging, verga derde gisteren te Almelo het Bondsbesluur van den bij het Nationaal Arbeidssecreta riaat aangesloten Federatieven Bond van Arbeiders(sters), werkzaam in de Textiel industrie. Na langdurige beraadslagingen besloot de vergadering den betrokken arbeiders te ad- viseeren, absoluut afwijzend te staan tegen over iedere verslechtering der arbeidsvoor waarden. De vergadering sprak voorts als haar oor deel uit, dat de arbeiders(sters), werkzaam in de Textielindustrie tot een gemeenschap pelijk en daadwerkelijk optreden moeten komen, terwijl de betrokken arbeidersorga- nisaties zullen dienen samen te werken en I desnoods door middel van staking krachtig stelling to nemen tegen de aangekondigde I verslechteringen. I Ten slotte werd besloten tot verspreiding van een manifest onder de belanghebbende arbeiders, waarin dezen in den geest als hiervoren genoemd, zal worden geadviseerd, om door middel van staking de aangekon digde verslechterde arbeidsvoorwaarden te weren. De neutrale lextieiarbeidersvereeniging „Steunt Elkander" heeft met 216 tegen 6 stemmen het voorstel der fabrikanten tot invoering der 53-urige werkweek ver worpen. Het Rijkspersoneel zal Donderdag 6 September, den herdenkingsdag van de inhuldiging van H. M. dc Koningin, in het genot van een vrijen dag worden gesteld. Te Amsterdam had gisteren een lan delijke vergadering plaats van sigaren ma kers en tabaksbewerkers, die zich niet kon den vereenigen met bet besluit hunner ie deratie tot afscheiding van het N. A. S, De vergadering was uitgeschreven door hel bestuur dezer vakcentrale. Algemeen achl te de vergadering stichting eener bij het N A. S. aangesloten landelijke organisatie noodzakelijk. Met algemeene stemmen werd hiertoe" besloten. Zij zal heeten: „Neder landsche Federatieve Bond van Arbeiders (sters), werkzaam in de Tabaksindustrie". De zetel zal gevestigd zijn te Amsterdam. Tevens werd besloten tot slichting eener landelijke weerstandskas. werkloozenkas en ziekenfonds. -Gisteren hield de bij het N. A. S. aan gesloten Ned. Fed. Bond van Personeel in Openbaren Dienst te Amsterdam een con gres ter bespreking van de vraag, of onder de huidige verhoudingen in de onafhanke lijke vakbeweging het niet beter ware zich van deze vakcentrale at te scheiden. Na langdurige discussies werd onderstaande motie aangenomen met 32 stemmen vóór, 29 tegen en 10 blanco, welke was ingediend door de Amsterdamsche Reinigersvereen. „Nieuw Leven." Het congres, van meening, dat het ver keerd is in dezen kritieken tijd onze revo- lutionnairen vakcentrale, het N. A. S., in twee deelen te scheuren; keurt deze hande ling af en besluit bij bet N. A, S. te blijven als Federatie van Pers. in Openbaren Dienst en alle krachten aan te wenden orn de meest mogelijke energie te ontwikkelen tot de grootst mogelijke eenheid. Het Ned. Verbond van Vakverenigin gen en de Rotterdarasche Bestuurdersbond hebben Zaterdagavond in den tuin van den Doele te Rotterdam een protestvergadering gehouden, naar aanleiding -van do vergun ning, die aan Wiiton's -machinefabriek en scheepswerf is verleend om tien uur per dag te laten werken. De voorzitter van den Rotterdamschen Bestuurdersbond, de heer Lührs, begon met te zeggen, dat de bezittende klasse hoe lan ger hoe meer de arbeidersklasse tracht te rug te drukken naar het voor-ooriogspeit. Stuk na stuk wordt den arbeiders ontwron gen, wat na barden strijd is verkregen. Op het platteland is een arbeidstijd van 10 tot 12 uur bijna regel, en loonen van f 10 zijn er geen uitzondering. In de groote steden zijn in dezen strijd de melaalindustrieelen de voortrekkers. Zij zijn bijzonder sterk ge organiseerd, terwijl hun arbeiders in dat op zicht veel hebben verzuimd. Daarbij komt de slapte in het bedrijf. Te Rotterdam en in de omgeving zijn 15.000 metaalbewerkers werkzaam; van ben zijn 4000 georganiseerd in den Metaalbewerkersbond en ongeveer evenveel in de andere organisaties. Onge veer de helft is ongeorganiseerd, en doze helft hangt als een looden last aan ieder voorgenomen verzet. Aanvankelijk werden er motieven aange voerd om den arbeidsduur tot 48 uur per week te verlengen; het heette, dat dit noo- dig was om do buitenlandsche concurrentie te bestrijden. Thans biijtt men in gebreke, feiten en cijfers naar yorea te brengen, die een vergunning om 10 uur per dag te laten werken, zouden wettigen. De heer Luhrs meent, dat-het concurren tievermogen van de Nederlandsche industrie een dergelijke verlenging van den arbeids tijd niet noodig maakt. Internationaal "gaat, zoo zeide bij, Nederland vooraan om de 48-urige werkweek kapot te maken. Ook voor de werkloozen, zoo zeide hij verder, zou het een strop zijn, als de 10-uri- ge werkdag werd ingevoerd. Op andere in dustrieën, als lederindustrie, texlielarbeid, zal dit overslaan, en daardoor zal voor de werkloozen de mogelijkheid, om aan het werk te komen, meer en meer verdwijnen. Hiertegen zal men zich met kracht kunnen verzetten, want er naast komen de bezui nigingen, die van Regeeringswege eerlang zullen worden ingevoerd. Verder werd het woord gevoerd door de heeren Oosterhoorn, van den Metaalbewer kersbond en den heer Stenhuis. Ten slotte werd gezegd, dat het verzet zich voorloopig zal moeten bepalen tot het zoo sterk mogelijk houden van de 'organi saties, ook van de coniessioneele. Voorts had ieder arbeider te zorgen, op 23 Sep tember te Amsterdam te zijn, om daar op dien dag mee te demonstreeren voor de be kende eischen. De afd. Handel en Nijverheid van het Departement van Arbeid, Handel en Nij verheid deelt mede, dat blijkens telegrafisch bericht van Hr. Ms. Gezantschap te Brus sel met ingang van 20 dezer, de uitvoer van steenkolen en steenkoolbriketten uit België onderworpen is aan een vergunning van den Minister van Nijverheid en Ar beid. De centralisatie van den postchèque- en girodienst zal a.s. Vrijdag haar beslag krijgen en de dienst van de postkantoren op het centraal-giro-kantoor in Den Haag overgaan. In Den Haag vergaderde de atdeeling Zuid-Holland van den Nederl. Bond van Gemeente-ambtenaren. In zijn openingsrede deelde de voorzitter, mr. Van Poeljé, hoofd ambtenaar tei secretarie van 's-Gravenhage mede, dat aan Gedeput. Staten was ver zocht, het aan den ontvanger van Katwijk verleend ontslag niet goed te keuren. De rekening der afdeeling werd goedge keurd, evenzoo die van den hondscursus te Dordrecht. De agenda voor de te Amsterdam te hou den algemeene vergadering gaf geen aan leiding tot bijzondere opmerkingen. De ver gadering sprak zich uit vóór de voorgeno men statutenwijziging. Tot afgevaardigden naar de vergadering werden benoemd de - heeren A. P. Tolk, hoofdambtenaar ter secretarie van Alphen a. d. Rijn en K. de Boer, gemeentesecreta ris. Dezen afgevaardigden werd opgedragen het hoofdbestuur te verzoeken spoedig in studie te nemen het ingediende wetsontwerp tot wijziging der Gemeentewet en actie to voeren voor handhaving der positie van de thans in dienst zijnde gemeenteontvangers. Bij de rondvraag verzocht de heer Avé, secretaris van Spijkenisse, pogingen aan te wenden om ook te Rotterdam een cursus voor opleiding voor de akte van bekwaam heid in de gemeente-administratie op te richten. Het bestuur zegde toe. deze oprich ting te zullen bevorderen. Naar „De Msb." verneemt, zullen de van velerlei zijden tot do Regeering gerich te verzoekeD om wettelijke maatregelen te nemen tot behoud van natuurmonu menten (St.-Pietersberg e.a.) niet vruchte loos blijven. Wettelijke maatregelen in de zen zin zouden in gevorderden slaat van voorbereiding zijn. Volgens het „Algemeen Zuivel- en Melkhygiënisch Weekblad" staat het thans vast, dat dr. A. J. Swaving, inspecteur van het zuivelwezen, tevens Rijkszuivehnspec- teur, als vertegenwoordiger van de Neder landsche regeering naar het wereldzuivel- congres zal gaan. Stand van het mond- en klauwzeer in Nederland gedurende de week van 5 tot 12 Augustus 19231 Aantal Provinciën yeebeslagen gemeenten Friesland 1 '1 Gelderland 4 2 Utrecht 18 10 Noord-Holland 5 5 Zuid-Holland 106 43 Noord-Brabant 1 1 Limburg 5 4 Totaal 140 66 In een te Vlaardingen gehouden bui tengewone algemeene vergadering van de Reedersvereeniging voor de Ned. Haring- visscherij is verworpen 't voorstel-Scheve- ningen, om het grootste gedeelte van het kapitaal der Vereeniging onder de leden te verdeelen. Alleen de Scheveningsche afge vaardigden stemden voor. Bij de bestrijding van het voorstel wees de voorzitter, de heer L. J. van Gelder, er op, dat de Reedersvereeniging op dit oogen blik de vruchten kan plukken van haar be zittingen, doordat belangrijke plannen tot Verkrijging van meer haringafzet in bin nen- en buitenland in overweging zijn. De Reedersvereeniging te Scheveningen Heeft besloten zich af te scheiden van de Reedersvereeniging voor de Ned. Haring- visscherij. Een belangrijke minderheid van Scheveningsche reeders stelt echter prijs op aanblijven in de landelijke organisatie. Daarom zal voor Hen leen regeling worden getroffen. Naar „De Msb." verneemt, wordt bi] do directie der Ned. Spoorwegen overwogen den dienst van het eefnwezen op te heffen, en van d.ezen dienst een onderdeel te maken van den dienst keu; Weg en werken. Zou een der gelijke maatregel getrotfen worden, dan zul len wederom een aantal ambtenaren over compleet komen. Volgens hetzelfde blad heeft de hoofdin specteur-generaal van het toezicht op de spoorwegen zich vereenigd met de opvatting der spoorweg-directie, dat van personeel, dat wegens ziekte of verlof afwezig is geweest, toch het maximum aantal diensturen in twee weken toegestaan kan worden gevorderd, mits hel dagmaximum niet wordt overschre den en aan de voorgeschreven nachtrust niet wordt tekort gedaan. Het hoofdbestuur van de Broederschap van Candidaat-Nolarissen in Nederland en zijn Koloniën heeft in zijn vergadering van 16 April 1921 ingesteld een commissie, be staande uit de heeren C. M. J. Moslart, mr. B. J. F. Steinmetz en C. D. Tukker, met op dracht na te gaan, welke wijzigingen in de Nolariswet mei het oog op de veranderde tijdsomstandigheden en de veranderde op vattingen over plaats en beteekenis van het Notariaat, moesten worden gebracht en hierover rapport uit te brengen. Dit rapport is nu gepubliceerd in een bijvoegsel, behoo- rende bij het „Wkbl. van Privaatrecht, No taris-Ambt en Registratie", Op de vraag van een gemeentebe stuur, wie de kosten van overdracht van een schoolgebouw moet dragen, indien de gemeente een schoolgebouw ter beschikking van een schoolbestuur stelt, heeft de Mi nister, naar „School en Wet" meldt, geant woord, dat alle kosten, welke uit een en ander voortvloeien, ten laste van de ge meente komen. Bij hel optreden van minister Colijn zijn allerlei geruchten in de pers versche nen over plannen tot verdaging der sala rissen van ambtenaren. De „Nieuwe Arnh. Courant" meent echter te weten, dat er eer een streven bestaat tot handhaving van de bestaande bezoldigingsbesluiten voor het thans in dienst zijnde personeel. Voor de nieuwe ambtenaren zou een nieuwe bezol digingsregeling worden vastgesteld en waar het verloop der ambtenaren per jaar onge veer 10 pCt. bedraagt, zou globaal gere kend na tien jaar de nieuwe regeling over de geheels linie van kracht zijn. Naar het blad verder met zekerheid ver nam, zou de Minister zoo spoedig de om standigheden het toelieten, willen komen lot een belangrijke verlaging der directe be lastingen Op aanstichting van het bestuur van het Ned. Syndicalistisch Vakverbond zijn de besturen van de I. A. M, V., de Soc. Partij, liet Soc. Anarch. Verbond, den Bond van Religieuze Anarchocommunisten en van het Nederl. Syndic. Vakverbond bijeen gekomen, ter bespreking van de actie tegen de vlootwetplannen van de Regeering. Be sloten werd, op den grondslag van het prin- cipieele revolutionaire anti-mililairisme gezamenlijk een comité van actie tegen de vlootwetplannen te vormen in een twin tig plaatsen zullen binnenkort protestver gaderingen tegen deze plannen worden ge houden. Het houden van een nationale be tooging zal nog nader overwogen worden. Tot voorzitter van het uitvoerend comité werd gekozen de lieer II. Kolthek, tot secretaris de heer B. Lansink Jr., en tot penningmeester de heer J. Bot Jr., alle drie te Amsterdam. Het strand te Schevenin- gen zal Vrijdag a.s. onveilig zijn tot Kat wijk wegens schietoefeningen met geschut. In het Westland verbou- wen de tuinders op groote schaal gouds bloemen, Oost-Indische kers en andore oranje-kleurige bloemen. Deze bloemen hoopt men in de komende nationale feest dagen van de hand te doen voor versie ringsdoeleinden. Reeds worden groote par tijen besteld. Het stoomschip van de R o y a 1 Mail Steam Packet „Arcadian", met 500 Amerikaansche passagiers aan boord, dat einde dezer maand een bezoek brengt aan de Noorsche wateren en fjorden, zal op Dinsdag 4 September de haven van IJmui- den binnenloopen, om daarna Amsterdam en nog eenige andere plaatsen in ons land te bezoeken. Hel moet in de bedoeling lig gen van de leiding dezer excursie, de bur gers uit het land der „Stars and Stripes", den intocht onzer koningin in haar hoofd stad te doen aanschouwen. Zaterdagmiddag heeft op 's Rijks werf in Den Helder de te-water-la- ting plaats gehad van de sloomloodsboot no. 16, waarvan op 6 Maart j.l. de kiel werd gelegd. Dit stoomloodsvaartuig is lang 46.50 M.; grootste breedte 7.80 M., holte 4.55 M.; diepgang uitgerust 3.40, waterver plaatsing 596.6 ton. Het vaartuig is voor zien van triple compound machine van 900 P. K. (omwentelingen 150 per minuut), bronzen voortstuwer met 4 bladen, 2 ronde ketels voor olie stoken met Howdens gefor- ceerden trek Ravall-turbine, dynamo van 110 volt en 4 K.W. ketels en machines van „De Schelde". Nabij het Fransche Pad te Blaricum is een perceel van den heer Pieper3, bewoond door de families R., Kr. en P., afgebrand. Er werd niets gered. Het nieuwe hooi verbrandde eveneens. Een jon gen van 8 jaar redde twee zusjes van 1 en 3 jaar. Men c h r ij f t yan V 1 i te- land aan het „Hbld.": Ons eiland trekt dezen zomer veel bad gasten; nog nooit is hier een seizoen ge kend, dat zooveel vacanliedrukle met zich bracht. Men schijnt vooral Vlieland mooi te BINNENLAND. Voor het Rijkspersoneel zal 6 September, herdenkingsdag der inhuldiging van H. 0L de Koningin, een vrije dag zijn. De centralisatie van den postchègue- en giro-dienst wordt a.s. Vrijdag van kracht. Aan de Regeering wordt toegeschreven het plan tot vermindering van ouderdomg- pensioen. Er is een nieuwe tabaksverwerkersboni gesticht De 53-nren-week in de teztiel-mdustrie> Ongeluk met den Zwitserschen trein. BUITENLAND. Zal het Fransche antwoord op de Engel* sche nota een zwenking inlniden 7 Weer een redevoering van Poincaié bij een oorlogsmonument. De sitnatie in Dnitschland. vinden, om de rustige stilte; het eiland telt slechts 506 vaste bewoners, welke samen in één dorp wonen en dus slechts een klein hoekjp van het eiland bevolken. Men kan hier dan ook uren dwalen, zonder een men-r schelijk wezen te zien. De ketelbikker N. T. is op de West-Kruiskade, te Rotterdam, door een autobus van den dienst Beukelsweg- Plaslaan overreden. Hij werd met een ge. broken schedel en een hersenschudding naar het ziekenhuis gebracht en is daar een kwartier na aankomst overleden. Men schrijft uit Harlin- genDe lomatenoogst van dit jaar voorspelt veel goeds. De opbrengst is lot nog toe ver. rassend. hoewel de prijzen lager worden. J.l. Dinsdag werd ter veiling 64 cents voor het K.G. besteed, j.l. Vrijdag echter was de prijs lol 38 cents gedaald. Men verwacht slationnaire prijzen. De moderne Adam. Da hond zwom lustig achter het onnoozele houtje, dat in de Lauwersgracht te Arnhem dreef. Maar hoe dichter hij het naderde, des te grooter omvang nam hel aan; het werd ontzagwekkend. Toen het dier het hout in zijn bek had, torste het een respectabel boomstammetje. Het publiek aan den kant keek toe en daarom gaf de hond zijn zware laak niet op. Toen kwam het oogenblik, dat hem do krachten begaven en jammerlijk kreet het arme dier om hulp. De baas ver scheen ter redding. Die bedacht zich geen oogenblik, trok zijn dasje uit den knoop, peuterde zijn boordenknoopje uit de gaatjes, reeg zijn schoenen los en weldra vormde zich op den Singel een pakje bestaande uit jas, hoed, vest, brook en wat het mannelijk „men" al zoo meer pleegt te dragen. Toen de man gekomen was tot het klee- dingstuk, dat de mensch nu eenmaal nader is dan de rok, sprong hij te water. En de hond werd gered. De grooie moeilijkheden kwamen, toen de redder het natte element wilde verlaten. Het was klaarlichten dag, in het hartje van de stad, en, nietwaar. De oplossing was lumineus. Het vrouwe lijk deel van het publiek werd verzocht zicb op eenigen afstand te begeven, de manne lijke toeschouwers werden uitgenoodigd een kring te vormen. En binnen deze ondoorzichtige haag ont deed de redder zich van het eenig overge bleven kletsnatte kleedingstuk en stak hij zich in meer daaglijksch tenue. Een klein nat wit pakje onder den arm des redders wees nog slechts op hetgeen zich in de Lauwersgracht had afgespeeld. („N. Arnh. Crt.") De commissie voor een tehuis voor ouden van dagen uit den gegoe den stand heeft aangekocht de buitenplaat» van wijlen mevrouw douairière Santberg— Bronkhorst, aan de Loolaan, te Apeldoorn. De ramp bij Lourdes. De familie te 's-Hertogenbosch ontving tele grafisch bericht uit Lourdes, dat de dames Staelenberg en Jansen het goed maken. Zij waren gelukkig niet bij de autoramp te Saint-Sauveur, zooals aanvankelijk vermoed werd, betrokken. Het lijk van juffrouw W. Busscher is op gehaald. Het werd door haar ouders, die uit Nederland waren overgekomen, herkend. Het lijk van den leider van het gezelschap is nog niet gevonden. Deze zou een groot bedrag bij zich hebben gehad; daarom be waakt de gendarmerie de oevers nauwlet tend. De opsporingen worden voortgezet. Men heeft in het ravijn 25 kilo dynamiet laten ontploffen onder de verongelukte auto. Daarna daalde men er in af en toen bleek, dat het resultaat niet met de verwachtingen overeenkwam. Alleen het voorstuk van de auto was van zijn plaats geslingerd. De bed ding van den stroom blijft dus versperd, zoodat men een nieuwe poging zal dienen aan te wenden. Blijkens een uit Lourdes van mr. Van der Flier, den voorzitter der Nederlandsche Reisvereeniging, bij het Centraal-Bureau alhier, ontvangen telegrafisch bericht, wa ren gistermiddag 16 lijken gevonden. Her kend waren de heeren Bosker, mcj. Bus scher, Winschoten de heer Hoeleska (ver moedelijk bedoeld Hoekstra), Amsterdam S de heer Verscheure (vermoedelijk Ver schuur), Dordrechtmej. Schugger (vermoe delijk Schoggers), Den Haag. y.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1