Restaurant „SUISSE" Zaterdag 18 Augustus 1923. EERSTE BLAD. Qfficieeie Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BINNÈNLAND. Het voornaamste nieuws' van heden, Buitengewone Attractie. PRIJS DER KDVERTENTIENï 80 Cis. per regel. Bij regel abonnement liélan&rijE [ageren pr«3. ,r-t j Kleine adveri'entien, tutslmtend bij Voormtbe^ I faling, Woensdags en Zaterdags 50 Ots.* bij een maximum aantal woorden van 30. incasso -volgens postrecit. Voor eventueele op-* trending van brieven 10 Gts. porto te betalen. iBewijsnummer 5 Gts. Bureau Noordelndsplein. - Telefoonnummers voor Dirsotlo en Administratie 175, Redactie 1507. FostchèQiie. en Girodienst Nd. 57055. Fosibns Nd. 54 f fRÏJS DEZER COURANT; Voor Éeiden p;. 5 mnl 7 2.35, p. weeE 7 j).T8 BoltoB EeideH, Sraaï agenten geTOsEgJ tiriTY* por weoï T3SriOf0 Franss pér paf 7 2.55 H= portoEosfaO Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen Nummer 19463. AFSLUITING PASSAGE RIJNBRUG. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat de Rijn brug, gelegen over den Nieuwen Rijn tegen over de Rijnstraat, wegens het verrichten ,van herstellingen aan die brug, vanaf Maan dag 20 Augustus a.s. tot nadere aankondi ging voor het verkeer zal zijn afgesloten. N. C. DE GIJSELA AR, Burgemeester. E. SCHOTMAN. Lo.-Secretaris. Leiden, den 18en Augustus 1923. RIJKSKEURING VAN HENGSTEN. Burgemeester en Wethouders der ge meente Leiden; Gelet op de circulaire van Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland van den 6/8 Augustus, B. no. 1219 (2e Aid.), G. S. no. 176; Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de gewone Rijkskeuringen van tot dek king bestemde hengsten, in liet najaar van 1023 voor Zuid-Holland zullen gehouden worden te Rotterdam op 27 September, voor type tuig- en trekpaard. Gorinchem op 27 September, alleen voor type-tnigpaard. Middelbands op 28 September, alleen voor type-trekpaard. Dordrecht op 2 October, alleen voor type- trekpaard. Daarbij vestigen zij de. aandacht van be langhebbenden voor zooveel noodig op den inhoud der artt. 21 tot en met 29 van het Koninklijk Besluit van 14 Augustus 1922 IStaatsblad No. 493), welk Koninklijk Be sluit voor belanghebbenden ter Secretarie der gemeente (Kamer No. 10) ter inzage ligt. Tevens worden de belanghebbenden er op gewezen, dat de inschrijvingsbiljetten voor de keuringen op vrachtvrije, schriftelijke en onderteekende aanvragen aan eigenaren en houders van hengsten door den Secretaris 'der Provinciale Regelingscommissie, den heer J. G. Roodzant Kzn., Goudsbloemstraat J24, te 's-Gravenhage, zullen verstrekt wor den. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. G. DE GIJSELAAR, Burgem. E. SCHOTMAN, lo.-Secretaris. Leiden, 18 Augustus 1923. In Den Haag is voor de akte teeltenen M. O. geslaagd de heer J. C. van dor Reyden -alhier. De Vereeniging van belangstellenden in „De Lakenhal" hield Donderdag een le denvergadering, waarin de secretaris en de penningmeester mededeelingen gaven over de werkzaamheden van het bestuur en den slaat der ge'dmiddelen, die niet ongunstig bleken te zijn. De bestuursleden waren aan de beurt van aftreden. Allen werden herkozen, be halve mr. J. G. Overvoorde, die wegens den toestand zijn gezondheid voor een herkie zing niet in aanmerking wensehte te komen. Mevr. De Gijselaar, vice-presidente, 1 bracht hem dank voor wat hij als oprichter en voorzitter had irachlen te doen* en wensehte hem herstel van gezondheid. Als bestuurslid werd gekozen prof. dr. J. iW. Bijvanck. Met erkentelijkheid werd vermeld, dat de leden en begunstigers der Vereeniging in den afgeloopen winter bepaald uitgenop- digd werden bij elke lezing cn bij iedere opening van tentoonstellingen, uitgaande van het Museum „De Lakenhal". Onder scheidene personen maakten daar gebruik van en waardeerden die samenkomsten, welke onderrichtend op het gebied van kunst, geschiedenis en volkskunde, ook zeer gezellig waren. 't Is te hopen, dat meer Leidcnaren tot deze Vereeniging toetreden, en hun belang stelling daadwerkelijk zullen loonen door toe te treden als contribuanten. De intee- kcnlijst ligt in „De Lakenhal". De Ned. Afycclogische Vereeniging zal dit jaar haar paddensloelenlentoonstelling houden alhier op 22, 23 en 24 September a.s. in het Pharmaceutisch Laboratorium. Van deze tentoonstelling1 heeft de burge meester, jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, het voorzitterschap van het eere-comilé aan vaard. Voorzitter der tentoonstellingscom missie is de heer T. A. G. Schoevers, te Wageningensecretaris de heer F. A. des Tombe, te Voorburg. Op Woensdag 29 Augustus a.s. hoopt de Ring Leiden en Omstreken van Chr. ^angvereenigingen op „Oud-Poelgeest", d$t roeer en meer in aanmerking schijnt te ko men voor Chr openluchtsamenkomsten, een zangersmiddag te houden. De acht daartoe behoorende Vereenigingen zullen elk twee nummers ten gehoore brengen en een mu ziekgezelschap hoopt ter afwisseling zijn medewerking te verleenen. Er zal boven dien een kort woord worden gesproken door predikant en door een lid van het hoofd bestuur van den Bond van Chr. Zangver enigingen. Van belangstellenden wordt een feruige ioe^angsprbs gevraagd en er ct-u11°u ververschingen te koop zijn. Fietsen zal men behoorlijk kunnen stallen. Bij een en ander wordt natuurlijk op mooi weer ge hoopt. Heden bezochten de leerlingen van de hoogsle klasse van de school van het ge nootschap „Malthesis Scientiarum Genitrix" het kasteel Doorwerth bij Arnhem onder leiding van den heer H. van Batenburg. Men schrijft van hier aan „Het Volk": In do gehouden ledenvergadering van het Volksgebouw (Heerengracht) werd door het bestuur de mededeeling gedaan, dal het niet langer mogelijk was, gezien het her haaldelijk tekort op de exploitatie, het ge bouw alcoholvrij te houden. A.s. Zaterdag heden zal worden overgegaan tol den bierverkoop. Hoewel van de zijde der ge heel-onthouders nog getracht werd er aan te ontkomen, moesten ook zij ten slotte, na dat het bestuur nadere toelichting had ge geven, zich er bij neerleggen. De malaise, die overal heerscht, en voor al onder do arbeidersklasse de toestand zwaar maakt, doen den omzet zoodanig achteruit gaan. dat het bestuur geen mid del onbeproefd mag laten. Daarbij komt, dat een hypoteekhouder, door de Waarde vermindering van gebouwen in 't algemeen, grooler aflossingen eischt, wat de exploita tie nog moeilijker maakte. De aannemer van den woningbouw van ,,De Eendracht (120 woningen), de heer Bles, heelt aanbesteed de levering van kozijnen, ramen en buitendeuren. De uitslag was: Schoor en Seleski, Rot terdam, 123.600De Concurrent, Berg- Ambacht f21.490; Albert en De Jong, Lei den, f30.093; v. d Ende, Leiden, f20.225; Hillegomsche Timmerfabriek f21.997; P. J. v. d. Waals, Leiden, f27.280; Lugtigheid, Leidon, 122.156; Padox, Warmond f19.621, Electr. Timmerfabriek Schiedam f 21.650; J. K. v. d. Waals, Leiden, f26.995; Tim merfabriek Doelman, Piet-Gijzenbrug f19.400; Timmerfabriek Dinxperlo 1 20 958, Van Malsum, Den Haag, f 26.668 en Bekari. Haarlem, f 18.990. Wanneer de vacantielijd gepaard gaat met storm en stortbuien, is bet allesbehalve aangenaam aan de zee of in het bosch. Men zoekt dan liever ontspanning binnensbuis, beschut legen de onsluimigheid der natuur. De directies van de bioscoop-theaters al hier zijn daarom waakzaam en stellen ook in den lijd, dat gewoonlijk hun inrichtingen minder druk bezocht worden, goede pro gramma's samen. Hetgeen thans te zien gegeven wordt op het doek in de drie theaters is zeer goed. In het Casino-theater een bij programma, waarbij o.m. een zeer span nend nummer met Tom Mix op de leeuwen jacht, op zichzelf al bijzonder goed, doch bel hoofdnummer, „Een nachtelijk avon tuur", met Harry Peel in de hoofdrol, is in één woord buitengewoon. Wat deze voor staaltjes van moed, durf, behendigheid en doorzicht laat zien in zijn geweldigen slrijd tegen misdaad en knevelarij, brengt bet toppunt van sensatie bij de aanschouwen teweeg en doet hen meeleven de levensge vaarlijke pogingen, om het recht te doen zegevieren en een ongelukkige jonge vrouw te redden. Dit theater was gisteravond bijna uit verkocht. In het Luxor-t heater wordt als hoofdfilm gegeven „De Levensvlam", mijn werkersdrama in zeven acten. Deze film boeit van het begin tot het einde en geeft een goeden kijk op het leven der mijnwer kers. Vooral de-zesde acte, waarin men een ontploffing in de mijn te zien krijgt, is zeer spannend en heeft bijzonder mooie op namen. Het bijprogramma is goed verzorgd en brengt er de vroölijkheid in. Ook bier liet gisteravond het bezoek niet te wenschen over. Het A p o 1 1 o-t heater komt er ook meer en meer in, mede door zijn zeer goed- koope voorstellingen op Woensdag- en Don derdagavond. Het nu loopend programma is een bezoek er aan zeer zekér waard, ook van de vrouw. De muziek is er in bekwame handen. Alle drie inrichtingen beijveren zich om voor kinderen speciaal iels aantrekkelijks te geven. Het' programma voor het concert in het Kooipark op a. 3. Dinsdagavond, te acht uur, door het Leidsch Muziekkorps luidt aldus:-„Luctor et Emergo", marsch, Geijp; Ouverture „Jessonda", Spohr; Coletta-wals, Suppé; Fantaisie sur „Les Hugenols", Meijerbeerr Albumblatt, Wagner; „Pomo- ne", wals, Waldteufel„Das haben die Madchen sogern", marsch, Gilbert. Bij den heer Abspoel, hoek Vrouwen- sleeg, is een ruit ingedrukt. Gistermiddag kwamen op de Zijlpoorts- hrug een bierwagen en een tilbury met el kaar in botsing, tengevolge waarvan de til bury omsloeg en eenigszins werd beschadigd. Door de Haagsche politie is op verzoek ter beschikking der politie alhier gesteld v. V., die zich hier ter stede zou hebben schuldig gemaakt aan oplichting. Na verhoor is hij voorloopig weer op vrije voeten gesteld. Oud-Katholieke Kerk", Middelstegracht 16: Zondagmorgen, te tien uur, em,-pastoor J. M. van Beek. Remonstrantsche Kerk: Zondagmorgen, te halfelf, ds. H. G. Cannegieter, van Haar lem. KERKELIJKE BERICHTEN. Doopsgezinde Gem.: Zondagmorgen, fo tien uur, ds, C. Via, Doopsgez, pred. te Kampen. Eglise wallonne:' Dimanche matin, 10l/> heures, Mr, Ch. Correvon, pasteur ém. de l'église réformée franparse de Franckfolt lo. S. Cler. Evang.-Lulhersche Gem.; Zondagmor gen 'e balfe'f. ds- C, de Meyere, Padviadershnlde aan H. M. de Koningin. Gistermiddag is op de Assetsche heide, bij den Dassenberg, een padvindersdag gehou den, die door een talrijk publiek werd bijge woond. Het is een groolsche huldebetooging voor de Koningin geworden. Uit alle oorden van hel land waren padvindersiroepen naar As- sel gereisd, om er aan deel te nemen. Uit allo provincies waren er padvindsters en padvinders, in het geheel ongeveér 500. Er was ook ee§ padvinders-afdeeling van het Leger des Heils bij. Voorts waren er een Duitsche groep en een Engelsche troep uit Wimbledon. Als vertegenwoordiger van de Engelsche padvinderij was tegenwoordig lord Hampion, die voor dit doel gistermorgen te Hoek-van-Holland was aangekomen. De leiding van de belooging hadden de heeren J. J. Rambönnet, oud-Minister van Marine A. Slingervoet Ramondt, uit Den Helder dr. Th. F. Egidius, uit Utrecht, en mr. A. Fens, uit Eindhoven, secretaris-pen ningmeester- en commissaris voor de alge meene zaken der Néderlandsche Padvinders- vereeniging. Onder de genoodigden waren de Commis saris der Koningin in Gelderland, jhr. Van Citters de burgemeester van Apeldoorn, mr. W. Roosmale Nepveu de Apeldoomsche wethouder van onderwijs, de heer M. van Wijhe Ezn. de heer J. A. van Steyn, inten dant-generaal van het kroondomein en het Koninklijk Paleis Het Loo, en de heer L. E. H. Tutein Nolthenius, opperhoutvester van de Koningin. De padvinders troepen kwamen tegen twee uur op het terrein en stelden zich in hoef- ijzervorm op. Precies om drie uur kwamen de Koningin en de Prinses per auto op het terrein. Da» Koningin schreed, begeleid door den heer Rambönnet en gevolgd door de Prinses, die door mr. Eens begeleid werd, naar den in middels geheschen Koninklijken standaard. H. M. onderhield zich eerst met jhr. Van Cit ters en mr. Roosmale Nepveu, waarna zij de hoofdleiders van de Ned. Padvindersvereeni- ging aan zich liet voorstellen. Tot ieder der heeren richtte zij eenige woorden en stelde hun eenige vragen omtrent de padvindersbe weging. De Koningin en de Prinses, vergezeld door freule Van Heeckeren, hofdame der Konin gin, baron F. M. L. van Geen, particuliere secretaris en kamerheer van de Koningin, luitenant-ier-zee Ten Broecke Hoekstra, ad judant van H. M., jhr. Sickinge, ordonnans, cn baron Eenlinck, stalmeester van de Ko ningin, maakten daarna een wandeling langs de opgestelde troepen, om deze te inspectee- ren. Voor H. M; werd gedemonstreerd het op zetten van tenten, het ambulancewerk, het manoeuvreeren met den fietsbrancard, het construeeren van een hulpbrancard uit den- netakken, enz. Ook hebben sommige troepen vrije oefeningen uitgevoerd en Zweedsche gymnastiek gedemonstreerd. Na don inspectietocht plaatsten de Konin gin en de Prinses met gevolg zich bij den Koninklijken standaard. De hoornblazers ga ven het signaal Geef acht I er werd een pistoolschot gelost, de vaandeldragers van alle troepen hieven de vaandels, en met vlie gende vaandels stormden zij toe naar de plaats, waar de Koningin zich bevond. De troep stelde -zich voor de Koningin op. Op een tweede pistoolschot ondernamen alle troepen onder gejuich een stormloop naar de Koningin. Achter de vaandels groepeerden zij zich, aanhoudend juichend. Het juichen hield geruimen tijd aan en schalde over de vlakte. Het publiek juichte mee. Plotseling klonk in do dichte rijen het oude „Wilhelmus". Do twee meest bekende coupletten daarvan wer den gezongen. Na deze huldiging bezichtigde de Konin gin een modelkamp voor de padvinders, te gen een heuvelhelling opgesteld. Met een de monstratie van het padvinderskampleven werd de betooging gesloten. Toen de Koningin en de Prinses weer de auto bestegen hadden, klonken luid de toe juichingen van het publiek. Onder hoera's reden de auto's weg, die de Koningin en de Prinses met gevolg terugbrachten naar Het Loo. Pas was de betooging afgeloopen, of de eerste droppels van een regenbui vielen neer. Het weer had zich tot dusver prachtig gehou den. Onder neerstroomenden regen marcheer^ den de padvinderstroepen af. Jobilenmrfeesten en bakkersarbeid. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft goedgevonden dat in het tijdvak van 20 Augustus tot en met 23 September in broodbakkersonderne- mrngen, in verband met feesten ter viering van het Regeeringsjubileum van II. M. de Koningin, arbeid wordt verricht als volgt a. in de gevallen, dat op een dag, waarop in de gemeente feestelijkheden als bovenbe doeld plaats vinden, in een broodbakkerson derneming niet gebakken en niet bezorgd wordt, mag in of voor die broodbakkerij op den voorafgaanden dag, in afwijking van het bepaalde bij de artikelen 85, tweede lid, en 86, derde lid, der Arbeidswet 1919, arbeid worden verricht volgens de regeling, die op de arbeidslijst voor den Zaterdag, respectieve lijk aan den Sabbath, is vermeld b. in de gevallen, dat op een dag, waarop in de gemeente feestelijkheden als bovenbe doeld plaats vinden, Iq een hrppdbakker-Top- derneming we! gebakken pf bezorgd wordt, mag lo. in die broodbakkerij alle bakkersarbeid twee uren vroeger aanvangen dan ingevolge de artikelen 35, tweede lid, en 36, derde lid, der Arbeidswet 1919 voor dien dag is toege staan 2o. het in die onderneming na 8 uur des namiddags van den vorigen dag gebakken of opgewarmde deeg of brood van 7 uur des voormiddags af uit het gebouw met aanhoo- righeden, waarin zich de broodbakkerij be vindt, worden vervoerd, en van 8 uur des voormiddags af worden verkocht of afgele verd. Werkloosheidsverzekering. Het dagelijksch bestuur van het Chr. Na tionaal Vakverbond heeft, naar „De Stand." meldt, bij den Nederl. Werkloosheidsraad een aantal voorstellen ingediend inzake regeling van de werkloosheidsverzekering in 1924. Het spreekt als zijn meening uit, dat de Regeering ook in 1924 een regeling voor noodlijdende kassen dient te treffen, om het mogelijk te maken, dat deze blijven functio- neeren. De Regeering zal daartoe een hooger subsidie-percentage dan 100 dienen te ver strekken. Echter zat daarbij aan alle kassen in het zelfde bedrijf een gelijk subsidie-percentage moeten worden verstrekt. De kassen moeten door de overheid op voet van gelijkheid wor den behandeld. Indien in een bepaald geval een kas in gunstiger omstandigheden ver keert, zal, wil men het karakter der verzeke ring niet aantasten, het subsidie-percentage gelijk moeten zijn, doch het gunstiger risico tot uitdrukking gebracht moetenworden in de door de verzekerden te betalen bijdrage. Dit voorop stellende, meende het bestuur, dat de regeling voor 1923 gecontinueerd zou kun nen worden, indien daarin enkele wijzigin gen worden aangebracht. Ten aanzien van den wachttijd wordt ge zegd, dat het aantal wachtdagen, dat thans op 6 is vastgesteld, te hoog is en thans lot 3 zal moeten worden ingeperkt. De bedragen van de uitkeering bij de re geling van 1923 moeten, naar het oordeel van het bestuur, voor de gehuwden in de derde klasse-plaatsen, voor de ougehuwden, die niet bij hun ouders inwonen, en voor de on gehuwden boven 18 jaar, bij ouders inwo nend, te laag geacht worden. Het bestuur meent voorts, dat wijziging gebracht moet worden in de bepaling, dat de in het eerste half jaar uilgetrokkcnen geen recht op uitkeering in het tweede half jaar hebben, indien niet sedert de vorige uitkee- ringspcriode 13 weken zijn verstreken. Een inperking van den termijn tol 6 weken kan z i. gemotiveerd geacht worden. Ten slotte wordt inzake uitkeering bij ge deeltelijke werkloosheid gezegd, dat het wen- schelijk ie, dat de bepaling aldus wordt ge wijzigd, dat uitkeering kan worden verstrekt over den lijd, die de verkorting van den werktijd meer dan een zesde van den nor malen werktijd bedraagt. De uitkeering zou dan niet hooger mogen zijn dan 70 pCt. van het gederfde loon. Onder zeer groote belangstelling heeft gistermiddag op Westerveld de begrafenis plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer J. Cremer, oud-Minister van Koloniën en oud-gezant te Washington. Van de aanwezigen vermelden wij de ministers De Graaf en Colijn. Namens den Minister van Buitenlandscbe Zaken was de secretaris-generaal, jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje, gekomen. De Koningin werd vertegenwoordigd door den kamerheer in buileDgewonen dienst, jhr. C. C. T. Six, Prin9 Hendrik door zijn adjudant, kapitein jhr. Laman Trip. Voorts merkte men op tal van leiders van Indische cultuurondeme- mingen. Banken, handelslichamen, enz., vertegenwoordigers van de spoorwegen en den scheepsbouw te Amsterdam, enz. Ver der vele autoriteiten, onder wie mr. dr. W. F. van Leeuwen, vice-president van den Raad van State, de Amsterdamsche burge meester De Vlugt, de oud-burgemeester van Haarlem, jhr. J. W. G. Boreel van Hoge- landen, de burgemeesters van Bloemendaal en Velzen, oud-Minister Idenburg en vele bekenden uit de Indische kringen. Een schat van kransen dekte de baar en was bezijden het graf neergelegd. De Ko ningin had een krans van witte rozen op groenen bladergrond gezonden, op de wit zijden linten stonden gouden gekroonde W's. Behalve deze krans verdienen nog vermel ding de bloemstukken van den sultan en den kroonprins van Deli en van den sultan van Langkat .alsmede die van den Ameri- kaanschen gezant bij ons Hof. Het woord werd het eerst gevoerd dopr minister Colijn namens de Regeering, na mens den heer Idenburg, en namens zich zelf, als oud mede-lid in de Eerste Kamer. Vervolgens spraken dr. Van Aalst, dr. C. W. Janssens en ds. Van den Bergh van Eysinga. De heer Herbert Cremer dankte voor de laatste eer, zijn vader bewezen. Bij Kon. besluit is benoemd tot bur gemeester van Beerta J. H. Nannenga. Bij Kon. bestuit van 14 dezer is, op hun verzoek, eervol ontslag verleendmet in gang van 1 October aan A. Slot als burge meester van Wervershoof, en, met ingang van 1 September, aan K. Allaart als bur gemeester van Ritthem. De heer H. Colijn heeft in verband met zijn benoeming tot Minister van Finan cien, bericht ingezonden, dat bij ontslag neemt als lid van de Tweede Kamer. Hij wordt, zooals reeds gemeld is, als Kamer lid opgevolgd door den heer H. A. Leen- itra, veehouder te Haskerhorna Naar men aan „Do Stand." meldt, heeft de kerkeraad der Ned. Herv. Gem te Boskoop een eom gelde aanvaard van BINNENLAND. Huldebëloöging van padvinders voor H. M. de Koningin. -<efi Jubileumfeesten en bakkersarbeid* BUITENLAND. De optimistische toon is te Londen weet verdwenen. De Duitsche socialisten èischen het af« treden der directenren van de Rijksbank, j Algemeene mijnwerkersstaking in Tsjech af Slowakije afgekondigd. Het verdrag van Washington is in wen king getreden. j RECLAME. Hedenavond, Zondag en Donderdag a.s. predikanten e.a. en daarmede den aanslag van den Raad van Beheer 1922 half 1923 voldaan. Tevens verzoekt de kerkeraad dis pensatie voor het predikante traktement, dat berust op een fictief zielental. De kerk voogdij, welke vooral met het oog op den financieelen toestand zich niet onder den Raad van Beheer stelde, is na deze boheers- daad van den Kerkeraad onvoltallig gewor den en tot twee leden gereduceerd. ,,De Res.bode" verneemt, hebben en W. van Den Haag afwijzend beschikt op het verzoek van het centraal-drankweer- comité, om op de a.s. feestdagen een tap- verbod in te voeren. B. en W. gronden deze afwijzing op het zeer drukke vreemde lingenverkeer, dat dio dagen kan worden verwacht. Er zal nu uit den Raad door le den van verschillende fracties een voorstel worden ingediend, om een tapverbod voo** deze dagen af te kondigen. Door jhr. J. M. M. van Asch van Wijck is, namens het Provinciaal Comité voor Z.- Holland voor de Nationale Huldebetooging op 6 Scpt op den Dam, te Amsterdam, aan de besturen der Comités voor het Nationaal Huldeblijk in Zuid-Holland kennis gege ven, dat er voor deze Comités gelegenheid bestaat deel te nemen aan de Nationale Hul debetooging en op deze wijze tegenwoordig te zijn bij de aanbieding van het Nationaal Huldeblijk. Het besluit hiertoe is genomen naar aan leiding van een desbetreffend bij hem inge komen verzoek van verschillende Comités. 1Voor huldebetoon aan H. M. de Ko ningin van ridders der Militaire Willems orde heeft zich een comité gevormd, dab verzoekt het volgende mede te deelen: Het heeft H. M. behaagd, toe te staan, dat Haar, mede als grootmeesteres dor mi litaire Willemsorde, op 31 Augustus een eenvoudige hulde zal worden gebracht door de ridders van die orde. Het comité noodigt alle ridders uit, zich" op dien dag des namiddags 1 uur 15 min. precies in hot Paleis Noordeinde in Den Haag aan. te melden. De ridders zullen al daar in do achtervestibule worden opge steld en door Hare Majesteit, terstond na Haar aankomst ten Paleize, worden geïn specteerd, waarbij door een der ridders een korte toespraak zal worden gehouden cn namens allen een bloemenhulde zal worden aangebpden. Algemeene en tijdige opkomst van allo ridders (zoo mogelijk in uniform) wordt dringend verzocht. Voorafgaande schrifte lijke aanmelding bij den secretaris, ofschoon niet noodzakelijk, zal op prijs worden ge steld. Wegens den korten tijd kunnen geen persoonlijke uitnoodigingen worden verzon den. „Het Vad." noemde het tekort op de begrooting voor het volgende dienstjaar f 182.799.447.95 en het tekort op de oudcr- domsverzekering 12 millioen. „De Rsb." vermoedt, dal „Het Vad." hier abuis is en een cijfer publiceert, dat wel eens bestaan heeft, maar reeds lang weg gewerkt is. De thans afgetreden Minister van Finan ciën noemde aan „De Rsb." enkele dagen vóór zijn aftreden het tekort 140 millioen, niet ten volle meer. En toen was men, zoo verzekerde h:-j, nog aan het besnoeien, zoo dat ook het cijfer 140 millioen nog te hoog was. Is het blad goed ingelicht, dan zijn na dien tijd nog verschillende subsidies ge schrapt, waaronder dat van de drankbestrij ding, dat vorig jaar reeds belangrijk ver minderd was. Do Reedersvereeniging voor de Neder- landsche Haringvisscherij heeft aan burge meester en wethouders van verschillende gemeenten het verzoek gericht, ht verbruik van Noordzeeharing te bevorderen. Op het graf te Leeuwarden van wijlen den heer Lourens Zondstra, dio anlangs ge storven oud-strijder der S.D.A.P. in Fries land, zal door vrienden een monument wor den geplaatst. Aan den beeldhouwer Tjipka Visser, te Bergen (N.-H.) is opdracht ge geven dit monument te vervaardigen.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1