Restaurant „SUISSE" Donderdag 16 Augustus 1923. BINNENLAND. EERSTE BLAD. Officiate Kennisgeving. STADSNIEUWS. UIT DB PSES. GEMENGD NIEUWS. Het voornaamste nieuws van hstlen. Hedenavond ELMER SPYGLASS, Neger-Zanger PRIJS DER ADVERTEtoTIEN; 80 Gt3. per regel. Bij regelabcmnemeni belanffrijS ■Jageren prijs. Kleine advert en tien, uitsluitend bij Toornubo^ ialing. Woensdags en Zaterdags 50 GtsH bij een •maximum aanjal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele op^ eonding van brieven 10 Gts. porto te betalen. /Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindspfeln. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Postchèqne- en Girodienst No. B7055. Postbus No. M. PRIJS DEZER COURANT; 1 Voor iiïdon g. S mn'd. 2.35, p. woo£ Z Ö.ÏR Bulten leiden, waar agenten gevestigd zijn, per weelc 0.13 Franco por porf 7 2 95 rti portokosten. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen Nummer 19461. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. ;Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischmarkt IS, tel. 1225 is VRIJDAG ver krijgbaar SCHELVISCH 4 f0.12-f0.18, SCHOL 4 £0.15—f 0.24 en KABELJAUW; k 0.36 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 16 Augustus 1923. De „L. A. W. E. T." De nóg vrij jonge Vereeniging lot Instand houding eener Leidsche Algemeene Winkel- élalage-Tentoonstelling zal binnenkort van wal steken en zij hoopt het te kunnen doen op een wijze, die het Leidsche publiek en dat der omgeving zal bevredigen. Het bestuur, voorzitter de heer H. W. Cahen, secretaris de 1 heer T. F. Vlieland Jr., kan over de medewer king der Leidsche winkeliers tevreden zijn. Een 80-tal ruim zijn reeds als lid toegetreden cn dagelijks komen er nog nieuwe leden bij. Natuurlijk moet ieder winkelier groot ot klein .'r zich bij aansluiten. Van 12 tot 23 September zal de eerste „L.a.w.e.t." worden gehouden. Een 60 win keliers zullen er aan deelnemen, van de meest uiteenloopende branches. Het bestuur heeft de medewerking van de drie hier ter slede bestaande middenstandsorganisaties. iVan de neutrale vereeniging is de heer Levie gedelegeerd lid van het bestuur, van de Christelijke de heer Ziegelaar en van de R.-K. vereeniging de heer Van Deer.e. In samenwerking met vakmenschen en personen van kunst en smaak, hoopt het bestuur de Stadszaal om te looveren tot een echte „L.a.w.e.t."-stad, die een attractie zal vormen voor Leidenaars en vreemdelingen; te meer, daar er voldoende voor ontspan ning zal worden gezorgd. Van het cabaret gezelschap, dat herhaaldelijk zal optreden, i ia de bekende artist Louis Pisuisse de lei- Her. Men weet dus vooraf iets goeds te zul len hooren. I De tentoonstelling zal op Vrijdag 22 Sep tember a.s., 's namiddags te twee uur, in tegenwoordigheid van een aantal autoritei ten en bestuurders van middenstands ver enigingen in den foyer der Stadszaal offi cieel geopend worden door onzen burge meester jhr. De Gijselaar. Het programma zal in 21000 exemplaren in Leiden en omgeving gratis worden ver spreid. Men kan dus niet zeggen, dat het bestuur de zaak van den kleinen kant aan pakt. Maar lot deze „L.a.w.e.t." bepaalt het zich 'niet alleen. Reeds thans voert het een actie onder de Leidsche winkelier& om des avonds na het sluiten der zaak de etalages le blij ven verlichten, wat de levendigheid in de ilraten zal verhoogen. Bovendien is het voornemens elk voorjaar en najaar een winkel-étalage-tenloonstelling uit te schrij ven, om op deze wijze ook de vreemdelingen uit de omgeving te trekken, die door de vele middelen van vervoer zoo ruimschoots in de gelegenheid worden gestéld, hier ook des avonds te komen. De voorzitter van het Comité tut Vie ring van den 31slen Augustus 1923 le Lei den verzoekt ons het volgende le berichten: Nu van Regeeringswegc hel verzoek is gedaan aan de Kerkgenootschappen van alle gezindten, om op 5 September het ju bileum te herdenken, is vanzelf uit het feestprogramma van de viering van 31 Augustus te Leiden vervallen de godsdien stige herdenking in de kerkgebouwen. Het Comité voor de Viering van -31 Augustus kon niet meer vergaderen, doch de in de stad aanwezige leden van het Hoorn-Comité meenden, dat geen andere conclusie moge lijk was en hebben in dien zin geschreven aan de kerkbesturen, dat het verzoek tot herdenking op 31 Augustus was vervallen. Mochten enkele Kerkbesturen zulk een me- dedeeling niet ontvangen hebben, dan is on vol tall igheid van het Comité hieraan schuld. De afdecling der algemeene welen- schappen der Technische Hoogeschöol le Delft zal voor het afnemen van de examens na de zomervacantie van 1923 worden aan gevuld met o.a. de volgende deskundigen bui ten die hoogeschool: dr. J. Droste, lector aan de Rijksuniversiteit alhier; inej. A. M. D. Langezaal, leerares aan de Hoógëre Burger school voor Meisjes alhier. Trots veler uitstedigheid, bracht de in zameling voor de Stads-evangelisatie „Je- vuël" ruim f325 op. Over ongeveer vier we ken hoopt de Kring naar het nieuwe gebouw over te gaan. Wat betreft de redenen van dien overgang zal, van de hand van den lei der, den heer F. H. van der Horst en echl- Eenoote, die nu bijna drie jaren den arbeid van „Jeruël" leidden en den Kring, ten spijt van allerlei tegenkanting, in dezen betrek kelijk korten tijd tot den tegenwoordigen om vang en bekendheid mochten brengen, een volledig verslag verschijnen, vermeldende de luiste geschiedenis van de Stadsevangeli satie en van wat er alzoo doorleefd is. Voor lopig liggen de notulen der jaren voor ieder belangstellende in het tegenwoordig gebouw, ^oenesteeg 16, ter inzage. Verder hoopt de r'ng met zijn leiders met dezelfde energie, cwijding en levendige belangstelling voort I) arbeiden. Alfl. Sya. der Ned.-Herv. Kerk. Op een verzoek van den kerkeraad der Ned. Herv. Gem te 's-Herlogenbosch om opheffing der Waalsche Gemeertte aldaar wordt besloten te berichten, dal hierover alleen kan beslissen de Waalsche reünie. Ingekomen is een schrijven van het be stuur van Enkrateïa met verzoek, dat de kerken zich zullen wijden aan de drank bestrijding. Dit schrijven zal worden opge nomen in het Weekblad der Ncd. Herv. Kerk. Een schrijven van Thuringsclie predi kanten om hulp en steun wordt gesteld in handen der Commissie voor de Buiten- landsche Kerken. Prof. Knappert spreekt over de kerlc öp Ceylon en de verwoestingen te Smyrna. Hij beveelt de belangen dezer Ned. ker ken aan in de belangstelling der Commis sie voor, de Buitenlandsche Kerken. Aan de Algem. Synodale Commissie wordt opgedragen in overleg met de Com missie voor de Buitenlandsche Kerken le beschikken over de gelden, welke nog be schikbaar zijn of mochten komen. De benoeming van een predikant te Duis burg (vacature Kooiman) wordt overgela ten aan de Algem. Synodale Commissie. Omtrent de viering van den Goeden Vrij dag wordt met belangstelling kennis geno men van het schrijven van de classicale vergadering te Meppel. Op dit oogenblik kan men hierop niet verder ingaan. De vice-president brengt rapport uit over de registers van den secretaris. Tijdens de vergaderingen zijn 90 stukken ingekomen en 520 uitgegaan. Hierbij wordt dank uit gesproken aan den fungeerenden secretaris voor zijn arbeid. Prof. Aalders spreekt bij zijn heengaan als kerkelijk hoogleeraar woorden van dank aan den president en de leden, waar bij prof. Knappert zich aansluit. Dr. Wey- landt dankt voor deze woorden en sluit de 108e vergadering der Algemeene Synode met dankgebed. De volgorde der jubileumfeesten in Den Haag zal aldus zijn: Het algemeen plan is, den avond van den 30sten Augustus plechtig te vieren, 31 Aug. de binnenstad feest te laten vieren, 1 Sept. feest op Scheveningen en 2 en 3 September algemeene feesten voor de wijken. Óp den avond van 3 September zal een fietstocht met lampions van de Boorlaan {llaagsche Bosch) door de buitenwijken worden georganiseerd. Op 4 Sept. zullen des avonds in diverse za len historische looneelstukkon worden opge voerd, naar reeds is gepubliceerd. De 5e September zal bijzonder aan kerkelijke plech tigheden gewijd zijn. Dien dag vertrekt de Koningin naar Amsterdam. Misschien, en dat hangt af van het uur van vertrek, zal op den tocht van de Koningin naar het station haar een grootsche hulde bereid worden. In de openbare zitting van hel Cen- Iraal-Slembureau voor de verkiezing van dc leden van de Provinciale Stalen van Zuid- Holland is ter voorziening in de vacature, ontslaan door het onlslagnemen van den heer E. J. J. van der Heijden, tot lid van die Slatcn benoemd verklaard de heer H. W. D. Hellebrekers, le Rotterdam. Het stoffelijk overschot van Olaf Li^je- walch, kapitein bij heb Kon. Zweedsch ar tillerie-regiment, is gistcsrnamiddag tegen vijf uur van het ziekenhuis aan den Cool- singel te Rotterdam met militaire eer naar het Zweedsche stoomschip „Bergsund" over gebracht; vooraf werd ju. hot ziekenhuis een rouwdienst gehouden. De rouwienst werd geleid door den Zwecd- schen predikant, den heer B. Forell, die tot tekst gekozen had Lucas 20 vers 38. Mevrouw Van 't Sant, uit Den Haag, zong het „Largo" van Handel, den bpkenden Psalm 451 van den Zweedschen prins Gustaf on, de aria „Jerusalem" van Paulus Men delssohn. Dc heer H. W. de Wolff, organist van do Zweedsche kerk tc Rotterdam, bege leidde haar op het orgel. Na afloop van den plechtigen dienst nam de Zweedsche gezant het woord. Over de binnenplaats van het ziekenhuis werd daarna de kist, gevolgd door de fa milie en genoodigden, naar het pleintje voo-r het ziekenhuis aan den Coolsingel ge dragen, waar do lijkstoet werd opgesteld. Alle lantaarns van den buitendienst van het ziekenhuis brandden, met rouwfloers bedekt. Door het stoomschip „Bergsund" wordt het stoffelijk- overschot van kapitein. Olaf Liljewald naar zijn vaderland gevoerd. Naar „De Tel." verneemt is aan 29 vaste ambtenaren yan den Gemeent. Ge zondheidsdienst te Amsterdam in verband met de samensmelting van dezen tak met den gemeentelijken Geneeskundigen dienst tegen 16 September eervol ontslag aange zegd. De betrokkenen zullen op wachtgeld worden geplaatst. In Den Helder zal voorloopig geen nieuw vast. onderwijspersoneel worden be noemd. Door andere indeeling van klassen, enz. zullen verschillendo opengevallen be trekkingen onvervuld blijven. Een aan een der scholen bestaand 7de leerjaar zal wor den opgeheven, en aan enkele andere scho len zal geen 7de leerjaar worden vea-bonden. Bij de laatste Provinciale Statenverkie zing werd ook gekozen de heer J. J. T. Spaargaren, predikant der Ned.-Herv. Kerk te Aarlswoud. Enkele reglemenlsbepalingen der Ned.-Herv. Kerk laten echter een com binatie van Statenlid en predikant niet toe, zoodat ds. Spaargaren, de bekende propa gandist voor Staatspensioen, voor een van beide betrekkingen zal moeten bedanken, Bij eventueel bedanken als Stalcnlid, wat alge meen verwacht wordt, is zijn opvolger de heer J. Met te Hugowaard (aftr. V.D.) Namens den .Vrijzinnig Christelijken Jongerenbond en den .Vrijzinnig Christelij ken Studentenbond is aan een groot aan tal binnen- en buitenlandsche jeugdorgani saties een adres gezonden, waarin het vol gende vooorstel woijdt gedaan': In het na jaar van 1923 zal een week worden vastge steld, waarin, op naaer te bepalenplaatsen de jeugd zal samenkomen,"ten einde te ge tuigen van haar grooto verontrusting en haar ernstigen wiL tot vrede. De Directie der Ncdeflandsche Spoor wegen heeft bepaald, dat bezoekers der 9de Nederlandsche Jaarbeurs, welke te Utrecht gehouden zal worden v^n 12 tot en met 25 September a.s., voor zoover deze houders zijn van eendaagsche en driedaagsche be wijzen van toegang, een reductie van 50 pCt. zullen genieten op den prijs van de enkele reiskaarten voor de terugreis; voor houders van driedaagsche kaarten slechts voor één keer. Bij Kon. besluit is aan mr. J. W. Al- ting Mees, op zijn verzoek, met ingang van 1 October, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van griffier der arrondissements rechtbank te Rotterdam, onder dankbetui ging en is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau L. A. F. X. Fock, ka nunnik, deken en pastoor te Amersfoort. Bij Kon. besluit van 30 Juli is bepaald, dat de artikelen 8, 32, 72, 76 en 89, lid 2, der Wet op het LevenBverzekeringsbedrijf 1922 (St.bl. no. 716) in werking treden met ingang van 1 September 1923. Reserve-lste luitenant L. Rosier en re- serve-2de luitenant J. P. Ader, beiden van het O.-I. leger, zijn wegens het eindigen van den op hen rustenden militieplicht eervol uit den dienst ontslagen. Antwoord van den Minister van Ko loniën op do vragen van den heer Idenburg betreffende de aanwijzing in 1923 van .de Oost-Indische bestuursambtenaren tot de studie voor een daartoe in aanmerking ko mende doctoraat: De vraag, of het de bedoeling is, dat, nu de Nederlandsch-Indischo Bestuursaca- demie is opgeheven, reeds in dat jaar Oost- Indische bestuursambtenaren worden aan gewezen om te studeeren voor een der daar toe in aanmerking komende doctorale exa mens, wordt bevestigend beantwoord. De aanwijzing van Oost-Indische bestuurs ambtenaren voor de bedoelde studie kan eiken dag worden verwacht. Aan den Gou verneur-Generaal iB telegrafisch verzocht, dadelijk na de aanwijzing de namen over te seinen. Bij telegram van 17 Juli j.l. heb ik mijn instemming betuigd mot de in Nederlandsch- Indië ontworpen regeling botreffendo de positie van hen, die voor de studie zijn of worden aangewezen. Aan die aanwijzing worden geen finan- cieele voordooien verbonden. Gedurende den. verloftijd, die in verband met de studie wordt verlengd, zullen de betrokken be stuursambtenaren in het genot blijven van verlofsbezoldiging; daa/rboven wordt echter geen toelage toegekend. Omtrent het waarborgen van behoud van de plaats in de ranglijst, verzekering van het recht op promotie, enz. wordt nader overleg gepleegd met do Indische regeeriog. Zoodra ter zake een beslissing is geno men, zal daarvan kennis worden gegeven. Zooals uit do beantwoording van de twee de vraag is gebleken, is aan den Gouver neur-Generaal van Nederlandsch-Indië te legrafische mededeeling van do namen der aangewezenen verzocht. De omstandigheid, dat het verlof van enkelen der betrokke nen binnenkort expireert, gaf mëtie aanlei ding daartoe. Staalkundige Biiei van mr. S. van Houten. In zijn jongslen Staatkundigen Brief maakt mr. S. van Houten enkele opmerkin gen over de crisis aan Financiën, vóórdat deze door de benoeming van den beer Co- lijn was opgelost: De schrijver meent.' „Ik kan dan ook deze crisis niet beschou wen als enkel een crisis-De Geer. De Kroon moet niet enkel een Minister vervangen, maar kiezen lusschen tweeërlei politiek. Het moge niet formeel zijn ingediend, in werkelijkheid ligt 'naast de ontslag-aan vraag van De Geer die van de andere Mi nisters. Het aangekondigde voorstel druischt in legen de bij de formatie aangenomen be- zuinigings-politiek èn hier èn in Indië. En hoe wordt er over in Indië geadviseerd? En als verandering van financiëele staat kunde geen'bezwaar zou zijn voor de Ne derlandsche Kamers, mogen zij besluiten tot bouw en bemanning van een kostbare oorlogsvloot op kosten van Indië? Zou het geen verstandig advies zijn aan de Kroon, die aan het hoold van beide Rijksdeelen staat, een middenweg in overweging te ne men, n.l. tot aanneming en uitvoering der vlootwet door de Nederlandsche regeering slechts mede te werken, als ook het Neder landsche Rijksdeel de ko3ten draagt." Uit een naschrift blijkt, dat de schrijver de oplossing van de crisis door de enkele benoeming van den heer Colijn niet geluk kig vindt „Ik ben van meening, dat het voor Kroon en volk beter ware geweest als de crisis geleid had tot vorming van een cabi net d'affaires door Colijn, den bezuinjger van 1922. Zeker zou óns volk opgewekter (eest kunnen vieren met het vooruitzicht op ge órdende financiën, den gulden op goud- waarde en later vermindering van belas tingdruk', dan op een kostbare oorlogsvloot en hier is slechts plaats voor een reus achtig?" Het fascisme eu de Katholieke Kerk. Dr. Emile Verviers, de Nederlandsche Fas cist, die een studiereis naar Rome heelt ge maakt, schrijft nu in zijn blad „Katholieke Staatkunde": Er is op grond van de aangehaalde feiten van uit ons land gemakkelijk te concludee- ren, dat het Vaticaan niet veel hebben moet van de democratische politieke en sociale beweging onzer dagen. Doch er was nu een geschikte-aanleiding om eens te gaan ver nemen, hoe in Vaticaansche kringen ge dacht wordt over de anti-democratische herstelbeweging, die thans overal aan het opkomen is. Het heeft allen schijn, dat het Fascisme in Italië de vorm is, dien de herstelbewe ging daar heeft aangenomen. En het was reeds tot ons land doorgedrongen, hoe dit Fascisme door de Italiaansche geestelijk heid als een uitkomst i3 begroet De waarheid hiervan hebben wij door persoonlijke aanraking kunnen constatee- ren. In alle kringen der geestelijkheid, van laag tot hoog, Italiaansche priesters en in Italië wonende buitenlandsche priesters, zijn ten zeerste met de fascistische overwin ning ingenomen. Zelfs zij, die met de fas cistische beginselen nog maar half ingeno men waren, gaven toe, dat het voor Italië en voor de Kerk een ramp zou zijn als het Fascisme spoedig weer moest verdwijnen. Ook enkele kardinalen, die wij er over spraken, lieten zich in zeer gunstigen zin over het Fascisme uit. Men weet, dat kardi naal Vanutelli het eerst een lofrede op het Fascisme gehouden heeft. De indruk, dien dit bericht in Nederland maakte, is wat ver zwakt door latere berichten, die den indruk moesten wekken, dal de kardinaal enkel zijn persoonlijk oordeel gegeven had en slechts ccnige beleefdheidsfrazen had willen uit spreken. In Rome weet echter iedereen te vertellen, dat genoemde kardinaal een echte voorstander van het Fascisme is; en men kan daar ook een heel lijstje geven van kar dinalen, die overtuigde bewonderaars van het Fascisme zijn. Het ligt voor de hand, dat ook in ons eigen land een deel der geestelijkheid fascis tisch gezind is. Doch ook in ons land is een groot deel der geestelijkheid huiverig, om zich met politiek in te laten en deze afkee- righeid toont zij dan maar.... door open lijk de Katholieke Staatspartij te steunen en heimelijk te hopen, dat er aan het bedrijf dier partij een einde komt. De sympathie met het fascisme blijkt al leen binnenskamers. Daar dwepen zij met Mussolini en diens beleid; en vinden het alleen maar jammer, dat hij nog niet Roomsch genoeg is. Wij hebben het nu in de hand om de gelijksoortige beweging, die in Nederland onvermijdelijk komen zal, wél in Roomsche banen te houden, omdat deze beweging van Roomschen kant het eerst begonnen is. Zooals vroeger reeds is gemeld, was een groot gedeelte van den grond van den nieuwen, in aanleg zijnden verkeersweg Fluweelen BurgwalPrinse gracht en wel het deel, dat loopt van de Wagenstraat (ongeveer tegenover het ge bouw van de „Haagsche Courant") naar de Gedempte Gracht, in Den Haag, reeds ver kocht, met de bedoeling er een reeks win kelhuizen te zetten, waarvoor het grond werk reeds was aangevangen. Thans schijnt het, dat in plaats van de geprojecteerde win kelhuizen daar een groot gebouw zal verrij zen, waarin zal worden gevestigd een ma gazijn van „De Bijenkorf", dezelfde ven nootschap,. welke te Amsterdam aan het Damrak een - groot warenhuis exploiteert. Tot dat doel zouden dan opk moeten worden aangekocht eenige "panden van de Wagen straat, die niet aan de" gemeente in eigen dom toebehooren cn grebben aan „Scala", zoodat het nieuwe magazijn daar een hoek huis zal vormen, dat met het grootste ge deelte van den gevet aan den verkeersweg komt te liggen. Brandei). Waarschijn 1 ij k ten gevolge van hooibroei is gistermiddag drie uur brand uitgebroken in een magazijn met stalling in de Bogaardenstraat te Maas tricht. De daarnaast gelegen portierswoning van de firma Lambriex brandde eveneens geheel uit. Alles was laag verzekerd. De brandweer bluschte het vuur met eenige slangen op de waterleiding. Gistermorgen is te Klundert de blikt i geslagen in de landbouwscbuur van C. V. De schuur met inhoud verbrandde twee paarden kwamen in de vlammen om, een derde paard kreeg ernstige brandwonden en is afgemaakt. Het huis is geheel uitgebrand. Verzekering dekt de schade. Te Eist is de bliksem geslagen in de hof stede, bewoond door D. Er kon niets worden gered ook een honderd kippen, een hond en vijf zware varkens zijn verbrand. Verder is daar de bliksem geslagen in de woning van H. S. Ook hieruit kon nagenoeg niets worden gered. Te Geldermalsen is gisteren de bliksem geslagen in den hooiberg van den landbou wer A. Vermeulen Az. Berg en oogst werden een prooi van de vlammen. De landbou werswoning bleef behouden. Verzekering dekt de schade. Gisteren was het 25 jaar gele- den, dat de firma H. ten Cate Lzn. en Co., te Almelo, eigenares werd der ververij „Java". De heer Egbert ten Cate Jr., oudste lid der firma, bood aan 250 arbeiders, die sinds dien onafgebroken in dienst der firma zijn ge weest, een spaarbankboekje aan. BINNENLAND. De godsdienstige herdenking van het Re. geeringsjnbilenm zal ook te Leiden op 5 Sep tember plaats hebben. Overleden is te Ondewater de heer F. A. Moerel, lid der Tweede Kamer. De „W. E. K." handhaaft haar standpunt. BUITENLAND. Uil Londen een optimistische toon. De Vrijstaatsche regeering op Ierland heeft de Valera gevangen genomen. In Doitschland verdere ontspanning in den toestand, die alleen in het bezette gebied nog zorgen baarL De havenarbeiders-staking te Londen is als geëindigd te beschonwen. 142 Te Westerlec werdenbijhet electrisch dorschen bij den landbouwer D, Vinkers de Winschoter arbeiders T. Nuninga R. Schuur en Straling ernstig gewond, terwijl de arbeider Jan Eggcs werd gedood. De ramp bij Lourdos. Ilavaa seint, dat in den auto, behalve de chauffeur, 10 heeren en 12 dames zalen. Onder de slachtoffers bevinden zich katho lieken, zoowel als prolestanten. De lijken zullen voor het gemeentehuis van Luz geplaatst worden. De lieer Bouffard, de prefect van het departement der Hautes Pyrenées, zal het woord voeren namens de Fransche regeering; voorts zullen spreken dë heeren Laborde, de burgemeester van Luz-— St. Sauveur, en de heer Cabire, de Neder- landsche consul te Bayonnc; deze uit naam van de Nederlandsche regeering. Berichten uit Toulouse nemen aan, dat de oude vrouw, de aanleiding tol de ramp, een krankzinnige was. Zijzelf verklaart, dat haar aandacht gelrokken werd door een verschrik- kelijken schok. Toen zij omkeek zag zij den autocar op den rand van den afgrond zich oprichten en verdwijnen. Een oogenblik la ter hoorde zij het getuid van zijn val op do rotsen van de Gave. De heer Hourcadet, een der moedige red ders is 23 jaar oud en eleclricien te Esquièze- Sêre. Hij liet zich om ongeveer zes uur in den namiddag aan een 300 M. lang koord in den afgrond zakken en onderzocht toen de plaats des onheils. Den hoer M. Kuypers kon hij (oen niet naar boven brengen, maat hij gaf hem, zooals gemeld is, rhum te drin ken. 't Was negen uur 's avonds toen do, jonge redder zich op liet hijschen. Het gat, dat de autobus in de borstwering gemaakt heeft, is lien meter breed. Onder de personen uit 's Hertogenbosch, die zich op het oogenblik van de ramp bij Lourde3 aldaar bevonden, is, naar gemeld werd, ook mej. Th. Staelenberg, zangleerares le 's Hertogenbosch ,die zich met een andere dame op eigen gelegenheid daarheen had be geven. Daar onder de namen der slachtoffers ook die van Stalenberg voorkomt, wordt ge vreesd, dat mej. Staelenberg zich bij het ge zelschap had- aangesloten en mede is omge komen. Omtrent de auto-ramp nabij St. Sau veur kan nog worden medegedeeld, dat do heer le Frèbre, lid van het dagelijksch be stuur der Nederlandsche Iieisvereeniging, hedenochtend met een aantal familieleden der slachtoffers naar Lourdes is vertrok ken. Verschillende families stellen er na melijk prijs op, dat het stoffelijk overschot van hun op zoo treurige wijze om het le ven gekomen verwanten naar Nederland wordt overgebracht. Daartoe zullen dan ook te Lourdes de noodige stappen worden gedaan. Voorts kwam hedenochtend bij het Centraalbureau der Nederlandsche Reisver- eeniging een telegram in van mr. Van der Flier, den voorzitter van het Hoofdbestuur, meldende dat deze gisteren uit Zwitserland naar Lourdes was afgereisd. De heer le Fèbre en de zijnen kunnen Vrijdag a.s, ter plaatse hunner beslemming zijn. De voorzitter van het Centraalbureau, do heer A. Pieters, blijft hier te lande met het oog op de vele regelingen, die nog te treffen zijn. Deze was vlak bij het onheil uit Parij9 teruggekeerd, waar hij een gezel schap van 350 reizigers had rondgeleid. Nog geheel vermoeid van dezen inspan- nenden arbeid ontving hij vlak na zijn aankomst hier te lande de tijding van de ramp, die hem nacht en dag aan het werk zette ten einde de veTschillende familie leden in to lichten en alle noodige maat regelen te nemen. Voortdurend worden nog telegrammen gewisseld met bloedverwan ten en autoriteiten ter nadere regeling vaa de ter aarde bestelling. Talrijk zijn de blijken van deelneming, die het Centraalbureau reeds mocht ont vangen. Onder de ingekomen brieven en te legrammen bevinden zich sympathie-betui gingen van de Nederlandsche ArbeidcrS- Reisvereeniging en van de Amsterdamsch» Reisclub. Een der, leden deed Jiet aanhol

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1