Woensdag 15 Augustus 1923. EERSTE BLAD. Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Het voornaamste nieuws! van heden. t PRIJS DER XDVERTENTIEN: 30 CU. per regel Bij regelal'omnomenl tolangrïiï 'Siüetao')rsSTertenKêiI, uitsluitend 'Eii VooruiOie- 'fcüins. Woensdags en Zaterdags BO Ots., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrechl. Voor eventueel© ojh 1 pending van brieven 10 Cte. porto te betalen, bewijsnummer 5 Gis. Bureau Noordelndsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Postchëgne- en Girodienst Ho. 67055. Postbns No. 54 JPRJJS DEZER COURANT. Voor EeTdeii p. g mul 7, 2.35, p, week Blij Buiten Lollen, waar agenten gevestigd Fijn, per week Franco per fcosï 7 2-35 FR portoïosSefl, nummer bestaat uit TWEE Bladen Nummer 19460. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel iVischmarkt 18, tel. 12215, is Donderdag ver krijgbaar SCHELVISCH a f 0.11— f 0.18, SCHOL a 1 0.15—f 0.27 en KABELJAUW a f 0.36 per pond. N. G. DE GIJSELA AR, Burgem. Leiden, 14 Augustus 1923. De Vlootwet en nienw oorlogsgevaar. Als een voorafschaduwing 'van de groole ïemonstraties, welke men van communis tische en socialistische zijde in het najaar denkt te houden togen het pogen van onze Jtegeering, om de Vlootwet door te drijven, kwamen gisteravond een zestigtal personen in de kleine Stadszaal bijeen, daartoe op- jeroepen door de atd. Leiden van de Com munistische Partij, in welke vergadering het Kamerlid dr. W. van Ravesteijn, uit Rotterdam, de beteekenis van het ontwerp- yiootwet, in verband met een te verwach- t?n nieuwen oorlog, uiteenzette. De vergadering werd met een inleidend oord geopend door den afdeelingsvoorzit- ier, den heer Van Weizen, die daarin deed uitkomen, dat de indiening der Vlootwet een bedreiging inhoudt, voor de arbeiders klasse, wier evenspeil daardoor zal worden .verlaagd. Hierna verkreeg de spreker het woord, die aanving met de opmerking, dat er soms treffende -toevalligheden in do geschiedenis Voorkomen. Straks zal het Nederlandsclre volk, hoe .ellendig de toestanden ook zijn, feestvieren, naar aanleiding van het 25-jarig jubileum onzer Koningin. Daarbij zal weer blijken hoe zwak hier nog de arbeidersbeweging is, 'doordat daarbij geen enkel groot protest te gen het Koningschap zal uitgaan. Tegeijkertijd is het Nederlandsche volk jeplaatst voor het feit tot weder-indiening van de Vlootwet, en dat zal geschieden zon- jBè»r dat dit volk daarover een enkel woord- heeft bunnen meespreken. Intusschen |wJéhben wij een nieuwen Rijkskanselier-, een chelator gekregen in den persoon van dén ipetroleumkoning Golijn, wiens optreden nauw verband houdt met de genoemde [Vlootwet. Daarin ziet spr. een brutale uiting van imperialisme en hij gaat in zijn gedachten tien jaren terug. In 1913 vierde de massa haar onafhankelijkheidsfeesten. Er is toen ook gejubeld en gejuicht alsof er geen wolk je aan de lucht was. En nog geen jaar la ter brak de wereldoorlog uit, die een zee ,van ellende over de wereld bracht. Spr. zal zich niet wagen aan voorspellingen, maar ,wel wil hij wijzen op het feit, dat de ge weldige propaganda tegen den oorlog nog niets heeft geholpen, blijkende ook uit de weder-indiening der Vlootwet, waarover hij eenige zakelijke mededeelingen wenscht te doen, aan de hand van het rapport der iVlootcommissie, dat hij een belangrijk slaatsstuk noemt, een en ander ter inlei ding tot de latere propaganda tegen deze wet, waarvoor spr. noodig acht een-een heidsfront van alle arbeiders. Hij ging nu de geschiedenis van het ont werp na, dat reeds eerder in het Parlement is geweest, doch, waarvan toen, door aan neming van de motie-Oud, gesteund door den leider der Kath. Staatspartij, de behan deling weid geschorst. Wie had gedacht, dat daarmede deze Vlootwet van do baan Was, heeft zich bedrogen gezien. De Re geering heeft zich plotseling weer voor de wet gespannen, ondanks den tegenstand ,van den Minister van Financiën jhr. De Geer. Nu deze ruim baan heeft gemaakt Voor den heer Colijn in wiens hand de heer Ruys slechts een ledepop wordt, is de tot- sland-koming der wel verzekerd, tenzij het volk er zich krachtig tegen verzet. Waarom au plotseling de wet er door moet, deed spr. uitkomen door een tipje van den sluier op to lielfen, waarachter de inlernalionale beteekenis er van ligt. Het gaat om Indonesië. Het is niet voldoende, dat de Nederland sche bourgeoisie zich verrijkt ten koste van de G millioen arbeiders van Nederland; zij moot dit ook kunnen blijven doen van 40 a 30 millioen kleurlingen in Indië. En daar voor moeien wij ons binden aan een der drie groot-machten van den Oceaan, Brit- hinnië, de Vereenigde Staten of Japan. Aan Wien van deze drie, dat komt er niet op oen, meent spr., als het doel maar bereikt wordl. Daarvoor moet .er in Indië een nieu we vloolbasis zijn. Na de mogelijke situaties dienaangaande nader te hebben besproken, kwam spr. tct de financieele beteekenis der wét. De Rigeering van Golijn wii san sluiten de begrooting en de 140 millioen, die de Staatsbegrooling thans tekort komt wegwer ken. Hij zat dus 120 millioen ongeveer moe ten bezuinigen en, ondanks dat, wil hij de vlootwet doordrijven, die èn aan Nederland en aan Indië millioenen moet kosten. Ook dat komt weer op de ruggen der ar beiders neer, want er zal nu bezuinigd ■Verden op de loonen en salarissen, het on derwijs zal besnoeid, op kunst en weten skappen bezuinigd worden, terwille van r?®. die het internationaal imperialisme [SJllen dienen. .Tegenover dit schandelijk drijven moet de massa een eenheidsfront stellen en daartoe wekt spr. nu reeds de ar beiders op. (Applaus). Er volgde op het gesprokene eenig debat. Een jongeman, de heer Schouten, was het grootendeels met den gedachtengang van den spr. eens, doch zag van een eenheids front van de arbeiders niels komen. De er varing had hem geleerd, dat de arbeiders, door jaloezie- gedreven, elkaar niet vertrou wen, elkaar uilbuiten, waar het kan, tu geenszins bereid zijn elkanders lasten te dragen, laat slaan er voor to strijde:. De spreker, die het beloog van debater niet al te goed scheen te begrijpen, ant woordde slechts kort. Concert Espana. Hedenmorgen regen en nog eens regen. Wat heelt het Mandoline-ensemble „Espa na" gisteravond dan nog geboft, toen het in den tuin van Zomerzorg een concert gaf. t' Was prachtig weer om zich 's avonds te verlustigen in lommerrijke omgeving aan goede muziek en teven3 daarbij nog de kans te hebben op een dansje, waartoe in de pauze gelegenheid werd gegeven. Hierop ge let viel ons de opkomst der belangstellenden niet mee, al was deze ruim voldoende. Het ensemble heelt zich onder leiding van den bekwamen directeur weer van een goede zijde doen kennen en heeft goede mu ziek ten gehoore gebracht, waarvoor men het zeer dankbaar was. Het applaus was crescendo. We zullen het 12-nummerige program niet volgen en opschrijven, maar kunnen verzekeren, dat de goede reputatie van dit ensemble geheel gehandhaafd bleef. Voor Ket examen hoofdakte is in Den Haag geslaagd de heer A, Barendse, alhier. Gistermiddag heeft in de Lombok- straat de auto van dr. De B., uit Leiderdorp, een 3-jarig kindje bij het achteruitrijden aangereden en gekwetst. Het kind is naar het Acad. Ziekenhnis vervoerd en maakt het goed, veel beter dan aanvankelijk werd ge dacht, Er is geklaagd, dat een auto in snelle vaart op den Rijnsburgerweg langs een tram, komende uit Leiden, snorde, terwijl eenige passagiers uitstapten, wat levensge vaarlijk mag heeten. Tegen de bestuurder wordt proces-verbaal opgemaakt terzake het de veiligheid in gevaar brengen. In een werkplaats aan de Mare was gisteren een werkman zijn handen aan het wasschen met benzine. Hij deed dit echter te dicht bij een brandend lichtje, zoodat de benzine vlam vatte. ..De werkman kreeg echter gelukkig slechts eenige kleine brand wonden aan de handen. Op de Hoogewoerd bij de ICraaiersstraat is een vrachtauto, met hoornen geladen, te gen de ruit van een tram gereden, waardoor deze brak. De auto reed daarna-gewoon door. Er is weer een nieuwe auto-bus-dienst geopend, n.l. van het Kooilerrein naar het Slation. Eofploitanle is de Mij. „Achilles", firma SLruyvë, uit Den Haag. Dat de auto-dienst NoordwijkLeiden geen reden tot klagen mag hebben, blijkt wel terdege, daar de ondernemers binnen korien tijd een tweede auto in dienst zullen stellen. Alg. Synode Ned.-Herv. Kerk. De benoeming van een lid van den Raad van Beroep op de predikantstraktementen wordt opgedragen aan de Algem. Synodale Commissie. Prof. Aalders brengt rapport uit over do eindredactie van het nieuwe Reglement op het Hulppredikerschap. De heer Bitters de Haan over de wijziging in het Reglement op de predikantstraktementen en daarna prof. Aalders over de reglementen gewijzigd in verband met de Groole Synode. Onder dank zegging worden deze eindredacties goedge keurd. Voortgezet wordt de bespreking over hot verslag van den Raad van Beheer voor de predikantstraktementen. De heer Eilerte de Haan geeft toelichting en beantwoordt de verschillende opmerkingen. Ultimo Mei 1923 was over 't jaar 1922 aan bijdragen uit de gemeenten ontvangen ruim drie vierde mil lioen gulden. Over 1922 is uitgekeerd plm. f 700.000. Met groote dankbaarhed wordt geconstateerd dat veel nood in de pasto rieën is gelenigd. De heer Voerman rapporteert over het verzoek van den Bond van Predikanten om een deel er vacanliegelden beschikbaar te stollen voor de emeriti. Conform de conclu sie wordt dit verzoek afgewezen. Dezelfde rapporteert over liet verslag en de rekening van de slichting Valkcnheide en de gevraagde goedkeuring van een wijzi ging der statuten. Een en ander goedge keurd en een subsidié van f 200 toegekend. Benoemd in de Commissie ter bestudee ring van de kerkelijke armenzorg de hee- ren Ruys dr. Adriana en prof. Slotemaker de Bruine te Utrecht, jhr. mr. v. Holthe tot Echten te Assen, Kruisbergen te Barneveld en G. J. Harmsen te Rotterdam. De heer Tromp brengt rapport uit over de combinatie van de gemeenten Eenum en Oosterwijtwerd in de prov. Groningen. Con form dit rapport wordt de wenschelijkheid dezer combinatie uitgesproken. Dezelfde rapporteert over de combinatie van de gemeenten Asch en Zoelmond in Gelderland. Conform de conclusie der meer derheid wordt met 11 tegen 8 stemmen be sloten deze combinatie nog een jaar uit te stellen en de adviezen dier gemeenten vooraf in te winnen. De heer Van Dijk brengt rapport uit over een verzoek uit Oldemarkt, om te mogen procedeeren over de pastoralia. Deze zaak wordt gesteld in handen van de Synodale Commissie, om na ingewonnen rechtskun dig advies te kunnen handelen. Dezelfde rapporieert over een verzoek van de kerkvoogden te Hijdaard, om op kosten van de kerk te»procedeeren. Beslolen als voren. J Eveneens over een verzoek van den ker- lceraad van TjerkgaasF en St. Nicol jasga om te procedeeren tegen de burgerlijke ge meente. Besloten als- voren. Prof. Knappert rapporteert over een brief van het Classicaal Bestuur van Leeuwar den. Aan dezen brief zal geen verder ge volg worden gegeven. De lieer Voerman brengt rapport uit over een verzoek van M. E. de Koning c.s. om te mogen behooren hij de gemeente Horsten Musselkanaal. De meerderheid der com missie wil dit verzoek inwilligen, de min derheid vindt hierin bezwaar om dit gedeel te van Odoorn (Dr.) tijdelijk bij Horsten Musselkanaal (prov. Groningen) te voegen. De conclusie van de méerderheid der com missie wordt aangenomen met 12 tegen 7 stemmen. Hierna wordt de vergadering verdaagd. Transporten R.-K. Huisvestings-Comité. Vertrek: BreslauBerlijn 21 Aug. Vertrek: Duitsehland (Roergeb.) 24 Aug. Vertrek; WeenenMünchen 28 Aug. Aankomst: Boedapest 11 Sept. Vertrek: Boedapest 17 Sept. Aankomst: Weenen*—Munchen 28 Sept. VertrekWeenenMünchen 4 Oct. Met deze transporten (uitgezonderd DuitsehlandRoergebied) bestaat gelegen heid liefdegaven rnedo te geven. Deze moe ten vijf dagen voor vertrek van bovenge noemde data in het Centraal Magazijn Zuid- Willeihsvaart 257, 's-Bosch aanwezig zijn. II. M. de Koningin-Moeder heeft, naar het „HM:" meldt, het voornemen 28 Augus tus Soesldijk te verlaten en naar de Resi dentie terug te keeren. De Minister van Financiën zat eiken Vrijdag te twee pür aan het Departement van Financiën ontvangen diegenen, die hem over zaken, het Departement betreffende, wenschen te spreken. Inschrijving voor die audiëntie kan niet later dan tot twaalf uur van denzelfden dag worden aangenomen. Voorts wordt meegedeeld, dat aan solli citanten naar de betrekking van collecteur of coUeclrice der Staatsloterij geen audiën tie. kan worden vorlccnd. -Deze belangheb- benend kunnen hun belangen schriftelijk mits voor zooveel noodig op behoorlijk ge zegeld papier, k-nbaar maken. ,De Tijd" bericht, dal de gezond heidstoestand van minister Aalberse in zoo verre hersteld is, dat de Minister binnen en- kee dagen zijn werkzaamheden aan zijn Departement hoopt te hervatten. De begrafenis van oud-minister Cre- ruer zal Vrijdagmiddag 12 uur op Wesler- veld plaats hebben. In den ouderdom van G7 -jaar is te 's-Gravenhage overleden dr. G. J. Brutel de la Rivière, predikant bij de strafgevangenis te Scheveningen. Bij K. B. is, gerekend (e zijn ingegaan met 1 Aug., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan D. C. Kool uit zijn betrekking van administrateur bij de Algemeenc Re kenkamer, met dankbetuiging. Benoemd is tot ridder in de Oranje-Nas- sau-orde A. J. M. van Goch, organist van de R.-K. Kathedraal te Breda. Het ecrekruis in zilver der Huisorde van Oranje is door H. M. de Koningin verleend aan den heer J. Lodder huismeester in dienst hij IJ. M. de Koningin-Moeder. Bedankt is voor het beroep naar de Ned.-Herv. Gem. te Hoek-van-Holland, door ds. J. Hengevelde te Schipluiden. Naar wij vernemen waren van ver schillende zijden uit onze weermacht stem men opgegaan, óm ook in de gelegenheid te worden gesteld de Koningin bij haar 25-ja- rig Regeeringsjubileum "hulde te mogen brengen. Hieromtrent kan thans worden medege deeld, dat H. M. er in heelt toegestemd om deze gelegenheid te openen, waarbij echter harerzijds de voorwaarde is gesteld, dat hieruit voor den Slaal geenerlei onkosten zullen voorvloeien en dat deze ovaties niet het karakter mag dragen van een huldebe toon in den vorm van revues(, parades en en dergelijken, doch dat II. M. dus eenvou dig ook de Weermacht gelegenheid wenscht te geven Haar, desgewenscht, hulde te be tuigen. De regimenten Grenadiers en Jagers zullen op Maandag 27 Augustus nabij het land huis der Koningin „de Ruigenhoek" te Scheveningen aan H. M. een geschenk ko men aanbieden. Het geheele garnizoen van Den Haag zal, na afloop van die aanbieding, de Koningin huldigen en voor haar defileeren. Verder zullen, bij gelegenheid van de ma noeuvres, welke in September in den om trek van Amersfoort zullen worden gehou den,, op d?n 17den September .alle daar aanwezige troepen en detaéhementen gele genheid krijgen hulde aan de Koningin te betuigen. De Minister van Financiën heeft aan den voorzitter der Eerste Kamer bericht, dat hij de wetsontwerpen tot wijziging van de Wet op de inkomstenbelasting 1914 en tot heffing van een recht voor het afgeven van zeebrieven, intrekt. Namens den Minister van Buitenland- sche Zaken en Koloniën wordt bekend ge maakt, dat het voornemen bestaat, om bin- inenkort over te gaan tot de aanwijzing van een persoon, bestemd om in 1926 te worden benoemd tot consul te Djeddah voor den lijd van vijf jaren. De candidaat, op wien de keuze valt, zal zich gedurende twee jaren te Leiden hebben te bekwamen in Arabisch. Bij voorkeur komen voor aanwijzing in aan merking Indische bestuursambtenaren, die met verlof in Europa vertoeven, dan wel binnenkort aanspraak op verlof kunnen doen gelden. Gegadigden moeten zich vóór 28 Augustus a.s. bij gezegeld adres, gericht aan den Minister van Koloniën, aanmelden. Voor de aan de betrekking van consul te Djed dah verbonden inkomsten wordt verwezen naar (Ned.) Staatsblad 1920 No. 818. Gistermiddag heeft te Dordrecht de oude Raad zijn laatste zitting gehouden, on der leiding van burgemeester Wylcma. In gekomen was het bericht van de benoeming van mr. Wytema tot burgemeester van Rot terdam. De heer Wisboom Verstegen bracht een gelukwensch aan den benoemde, wien men persoonlijk deze eer gaarne gunde. Echter ziet de Raad hem met weemoed ver trekken, daar men wist, wat men aan mr. Wytema had; men had hem gaarne voor Dordt behouden. Nader zou de Raad Ihans niet in do zaak treden. De Raad applaudisseerde krachtig. De voorzitter dankte voor de woorden van waardeering. Hij stelde zich voor, in een speciaal daarvoor op 14 September te hou den vergadering officieel afscheid van den Raad te nemen. Hij wilde echter thans wel al zeggen, dat er niet alleen weemoed bij den Raad, doch ook bij hem is, omdat Dordt voor hem en de zijnen in drie jaren tijds heel wat is gaan beteekenen, De ongeorganiseerde drukkerspatroons in ons land hebben, naar „De Tel." meldt, dezer dagen van de Vereeniging van Neder landsche Papiergroothandelaren een circu laire van den volgenden inhoud ontvangen: „Hierdoor deelen wij u mede, dat onder handelingen van de Federatie der Werkge versorganisaties in het Boekdrukkersbedrijf met onze Vereeniging er loe hebben geleid, dat onze leden zich van leverantie aan on georganiseerde drukkerijen zullen moeten onthouden. Onder deze laatsten komt ook uw naam voor. Met ingang van 23 Augus tus zullen onze leden tegenover u tot deze houding verplicht zijn, heigeen ons aanlei ding geeft, -zoowel in uw belang als in dat onzer leden u te verzoeken, alsnog te over wegen, in hoeverre deze onderbreking van de relaties door uw aansluiting bij de Fe deratie te vermijden ware. Wij zouden het zeer waardeeren, indien aldus- deze maat regel ten opzichte van uw drukkerij zonder effect zou kunnen blijven." Het nieuwe Werktijdenbesluit voor Fabrieken en Werkplaatsen, waarover in dertijd door den Iloogen Raad van Arbeid advies is uitgebracht, zal, naar „De Msb." mededeelt, binnen enkele weken in werking treden. Het bondsbestuur van den Nederland- schen Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwondernemers deelt in „Ons Eigen dom" mede, dat het van den Minister van Arbeid bericht heeft ontvangen, dat de „ver laagde huurpercentages alleen moeten wor den toegepast te Amsterdam, en dit onder mededeeling, dat in de bedoeling ligt, de aanwijzing te herroepen tegen 1 Mei 1924." Naar ,,Re Volkskrant" verneemt, zal de R.-K. Volkspartij een krachtige actie gaan voeren tegen de Vlootwet. Aan „De Loc." werd bericht, dat de broeder van den sultan van Djokjakarta, pangeran ario Soeriowidjojo, naar Neder land gaat, ten einde den Sultan bij het a.s. Regeeringsjubileum. te vertegenwoordi gen en II. M. de Konjngin verschillende geschenken van den Sullan en prins Pa- lcoealam aan te bieden, o.a. een gouden waaier, gouden kris, lijne batikwerken e.d. De Minister van Financiën verleent gedurende Augustus geen audiëntie. De gewone audiënties van de Ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Justitie zullen deze week niet plaats hebben. Uit Boskoop wordt ge meld, dat de versiering van het koninklijk paleis aan het Noordeinde te 's-Gravenhage met bloei ende planten uit Boskoopsche kweekerijen uitstekend belooft te zullen slagen. De hoo rnen en planten, die voor dat doel benoo- digd waren, zijn te Amsterdam in een koel- kamer gedurende eenige maanden in be vroren slaat gehouden. Eenige weken gele den zijn deze bevroren planten wederom overgebracht naar de Rijkstuinbouwschool te Boskoop, alwaar zij in de kweekkassen getrokken zullen worden. De bloemenkwCeker s u i t Bos koop, Aalsmeer en Gouda, die op de Goud- sclie Land- en Tuinbouwtentoonstelling zullen uitkomen, hebben in hun laatste bij eenkomst, te Boskoop onder leiding van den beer J. H. van Straaten van Nes, met het tentoonstellingsbestuur gehouden, be slolen, de in bet voorjaar gedane inschrij vingen niet alleen gestand te doen, maar ook nog belangerijk uit te breiden. De aan leg zoowel in het Bloemenhuis als op de terreinen is reeds gereed en binnen enkele dagen zullen Flora's kinderen worden ge plant. Het groole Bloemenhuis zal dan een keur van bloemen en planten bevatten, en door kleurenrijkdom en lieflijke geuren tot een lusthof worden. BINNENLAND. De wetsontwerpen tot wijziging van dei wet op de Inkomstenbelasting 1914 en tot heffing van een recht voor het afgeven van zeebrieven zijn ingetrokken. Het nieuwe werktijdenbesluit voor fabrie ken en werkplaatsen zal weldra in werking treden. Nadere berichten over hef ongeluk der Nederlandsche pelgrims naar Lonrdes. BUITENLAND De programrede van hel nienwe Duitscha kabinet. Stresemann krijgt met overgroote meer derheid een votnm van vertrouwen in den Rijksdag. De Rijksdag neemt de nitgifte der gond- teening aan. De communisten heften de algemeend staking wegens mislukking op, doch ageeren- nog voort. Ernstige mijnramp in Amerika. Een inspecteur van da Centrale Recherche in Den Haag heeft aan gehouden T. C. de G., kantoorbediende, 31 jaar, wonende Galileïstraat aldaar, die zich zou hebben schuldig gemaakt aan het in nen van een yalsche chèqne ten bedrage van f 3300 ten nadeele van den Christelij- ken Zeeliedcnbond te Scheveningen. Gisternamiddag is te A m- sterdam de heistelling op het Midden-Dam- terrein, dienend voor het inheien van de palen voor de tribune, die daar voor het jubileum van de Koningin wordt opgericht, omgevallen. Een voorbijganger, do zestig jarige grondwerker Smit, werd zwaar ge kwetst en is ten gevolge daarvan overleden, Naar wij vernemen zal 17 No vember a.s. een Nationale Reciteer-Wed strijd worden uitgeschreven door de Man- non-Kwartet-Vereeniging „Onderlinge Stu die", te Weesp, om fraaie medailles. Twee afdeelingen: Ernst en Luim. Gisternamiddag is het Nederlandsche vliegtuigeskader, dat aan^de wedstrijden te Gothenburg.heeft deelgeno men, te Soeslerberg teruggekeerd. De mili taire vliegers werden aan den ingang van den met bloemen versierden hangar door een groot aantal belangstellenden verwel komd. Bij de landing speelde het muziek corps van de luchtvaart een marsch. De vliegers werden door den commandant der luchtvaartaldeeling op hartelijke wijze be groet, waarbij hij hen namens den Minister van Oorlog en den chef van den generalen staf complimenteerde met het behaalde succes. Bloemstukken werden overhandigd namens de Kon. Luchtvaartmaatschappij en de onderofficieren-vliegers. Doordat kinderen speel. den met lucifers, geraakten bij den land bouwer C. Ekelmans in Vuren, bij Gorkum, twee hooibergen in brand. Beide brandden geheel af, met een inhoud van ODgeveer honderd duizend pond hooi. Ondanks de grootste inspanning, om het geweldige vuur te blusschen, kon men niet verhinderen, dat ook het woonhuis en de stallen aan het vuur ten prooi vielen. Het aangrenzend schoolgebouw en de onderwijzerswoning bleven gespaard. Het hooi was niet verze kerd, de rest laag. Kort geleden was te Ambt IJardenberg het huwelijk voltrokken tus- schen iemand uit Hoogeveen en een we duwe uit Bcrgentheim (gem. Ambl-Harden- berg). Den iaalslcn tijd heerschte er eenige oneenigheid lusschen genoemd echtpaar ea de verdere familie, welke oneenigheid Maan dagmiddag ten gevolge van den verkoop van een varken overging in een twist, welke zóó hoog liep, dat een eveneens te Bcrgent heim wonend persoon een stuk ijzer greep en zijn stiefvader (den man uit Hoogeveen) daarmee zulke slagen in den nek toebracht, dat deze kort daarop is overleden. De ver- slagene is 49 jaar oud. De dader heelt zich bij de politie aangemeld. Het ongeluk met de Ne- derlandsche pelgrims naar Lourdes. Bij het auto-ongeluk te Saint-Sauveur zijn ver moedelijk meer dan twintig Nederlandsche pelgrims omgekomen. De ramp gebeurde bij Luz Saint-Sauveur. Men had een uitstapje van Lourdes naar Gavarnie gemaakt. Na afloop nam de auto den terugweg naar Lourdes. Bij de Porte d'Espagna, tweehonderd meter van de Na- poleonbrug, werd hij bijna honderd meter diep in het ravijn geslingerd, waarin water stroomt. Do weg maakt op deze plaats een sterke kromming, Toen de auio om den hoek kwam, bevond zich een voelgangster midden op eten weg, die niet snel genoeg wist uit ie wijken. De chauffeur kon zijn voertuig niet snel genoeg meer in zijn macht krijgen. De aulo doorbrak den muur langs don weg, gleed op de rotsen, sloeg om,en viel op den bodem van den afgrond te plet ter. De bewuste vrouw heelt om hulp ge schreeuwd en spoedig was dezo ter plaatse, Maar de helpers konden niets doen. De „Intransigeant" meldt, dat er 24 rei zigers den dood gevonden hebben, alsmed«|

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1