LEIDSCE Maandag 13 Augustus 1923. Officieels Kennisgeving. ST ADSNIPUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van Men. F MUS DER ADVERTENTIES: Dtó. per reïeL Bij rexclaïoimement fce3aii*rSE cereal prijs. Kleine advertentiSn, uitsluitend bij voormtbe- iliiig. Woensdags en Zaterdag 50 Gt8„ bij een larimuro ntal woorden van 30. Inoas?'" ijfens postrecht. Voor eventueele op- ^ndintr ...u brieven 10 Cta. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplefn. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055. Postbus No. 54. Prijs deze:* douranto Voor EeTden p. 8 mncL J 2.35, p. weoS 85 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd rljd^ per wceï - o.n] Franco par post 7 2 35 H5 portokostetf. It nummer estaat uit TWEE Bladen Nummer 19458. EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel ischmarkt 18, tel. 1225, is DINSDAG vcr- rijgbaar SCHELVISCH a f 0.10—10.18, en CHOL a 10.17—f 0.30 per pond. N C. DE GUSELAAR, Burgem. Leiden, 13 Augustus 1923 Werkmans Wilskracht. De Muziekvereeniging „Werkmans Wils- racht" i9 al lang geen onbekende bij de auziekliefhebbers in onze goede stad. Wan- :eer zij een uilvoering geeft, komen de men- chen graag. Zij doen het te liever, wanneer ie uitvoering wordt gegeven op een mooien Zondagavond in een lommerijken tuin als lie van „Zomerzorg". En daarvoor eindelijk nog meer animo, als zooals gisteravond, iet concert ten bate eener nuttige instelling [egeven wordt Er was een talrijk en dankbaar publiek den tuin, Het muziekkorps heeft dp aan wezigen niet teleurgesteld. Het mooie afwis- ilend programma was ernstig ingestudeerd, ;ooals het te verwachten was van een se- eus dirigent als den heer Noordanus. Het s een lust te zien, lioe de muzikanten ver- ouwen op den dirigeerstok van hun leider. De avond werd geopend met ,,La Sirene", larsch, van Gallier, die het publiek onmid- lellijk in een gunstige stemming bracht, ge- ige het warm applaus dat er op volgde. Daarop volgden achtereenvolgens: Ouver- :ure „Le Palme l'Honneur" van E. Greffe; rand Valse .Hourida", van E. Gillet, waar- ia het eerste deel van den avond werd he loten met Fantasie ..Maritane" van Wallace, lat buitengewoon in den smaak viel. Er am aan de toejuichingen haast geen eind. Na de pauze kregen we een marsch te looren van den direceur, den heer Noorda- ius. Het spreekt vanzelf dat daaraan groote (zorg was besleed. die van de. zijde van het publiek niet onbeloond bleef. Achtereenvolgens werden daarop nog ten ;ehoore gebracht: „1ste Preludium", van iounod", „Souvenir do Campine", van is, „Carmen" Fantasie van H. Bizet en („Le Tribut de Zaraore", van Gounod. Tot aan het slot toe waren de aanwezigen vol aandacht. Het bestuur was over de op brengst der entrée's ook tevreden. Zoo was het in elk opzicht een geslaagde avond. Geslaagd is te Amsterdam voor het examen Handenarbeid (Diploma A) mej. A. I'M. E. Rollandet, van hier. Kapitein A. H. Drijfhout van Hooff, van I het regiment kust-artillerie, wordt overge plaatst bij het 6e regiment veld-artillerie. In aanmerking voor plaatsing bij het Koninklijk Instituut voor de Marine te Wil lemsoord komt o.a. bij de 4-jarige opleiding 7oor den stoomvaartdienst, de heer L. Stam, alhier. Ter inleiding tot de groote demonstralie te Amsterdam te houden, had het afd.bestuur van de S.D.A.P., in samenwerking met den Leidschen Besluurdersbond, met toestem ming van den Burgemeester, als hoofd der politie, Zaterdagnamiddag en -avond een propagandaoplocht door de stad georgani seerd met muziek, banieren borden enz. Te vijf uur werd de vrij groote stoet onder I de tonen der muziek en met opgeheven vaandels, banieren enz., alle met verschil- lende opschriften, aan de Heerengracht voor het Volksgebouw opgesteld en toog onder po- litiegeleide door de verschillende straten on zer stad. Vanaf de Heerengracht ging dc tocht langs de drukke Haarlemmerstraat, en vandaar langs de Prinsessekade naar de Breestraat, tot het Steenschunr, om verder j door de Doezastraat langs de Jan van Hout- kade over de Zijdgracht de oude stad weder *n te gaan, en nog langs een aantal straten dc aandacht te trekken, totdat eindelijk de stoet weder voor het Volksgebouw werd ontbonden. In dit gebouw werden nog verschillende toespraken gehouden, en de voorbereidingen lot do deelneming aan de Amsterdamsche demonstralie getroffen. Hoewel het schier overal langs den weg, j welke de stoet volgde zeer druk wa9, werd de goede orde geen oogenblik verstoord. Naar aanleiding van het bericht in ons blad van Zaterdag 1.1. over de Stads-Evange- j lisatie „Jeruël" en de te houden collecte -'oor de verbouwïngskosten van een pand tot frergaderloc'aal, deelt men ons van bevoegde Vijde mede, dat de Stads-Evangelisatie „Je- *uël" niet naar een nieuwe gebouw wordt verplaatst, maar dat de Evangelisatiearbeid daarvan wordt voortgezet in het bestaande locaal Groenesteeg 16. Het nieuwe gebouw zal moeten dienen Voor vergaderingen der nieuw gestichte Evangelische Gemeenschap .Jeruöl. Zoodoende zullen de gelden niet bestemd J fcjn voor bovengenoemde Stadsevangelisatie, ttaar voor de Evangelisatie-Gemeenschap. Maakten wij de vorige week melding van het ongeval van de autobus Katwijk ^.Leiden op denltijnsburgerweg, waarbij meer- jflere inzittenden werden verwond, van wie fcekere W. P. B., wonende te Delft, moe9t worden opgenomen in het Academisch Zie kenhuis alhier, thans kunnen we mededee- len, dat de bewuste juffrouw, die voor de auto uitreed, niet voldaan hééft aan het ver zoek zich tot het geven van inlichtingen te vervoegen aan het Bureau van Politie alhier. De Commissaris van Politie verzoekt in ver band hiermede, en in 't algemeen belang, ieder, die inlichtingen kan geven omtrent haar naam en woonplaats, deze te verstrek ken mondeling of schriftelijk aan het bu reau van politie. Gistejen klaagde de chauffeur van de auto-bus LeidenNoordwijk dat op den Rijnsburgervveg wel over 100 M. afstand een juffrouw altijd voor de bus bleef rijden zon der zich te storen aan signalen of wat ook. En voor wien is meestal de schuld, als er ongelukken gebeuren? Door de politie zal proces-verbaal tegen deze juffrouw worden opgemaakt. Zij is be kend. Klacht is ingediend tegen v. d. B., die met een scherp voorwerp iemand een gat in zijn voet zou hebben gestoken. De politie doet onderzoek. Zaterdag is ter beschikking van de po- lilie te Den Haag gesteld de L., een arrestant alhier, daar op hem werd bevonden een gou den broche, die blijkens opgave in Den Haag is gestolen. Berichten in niet-Leidsche bladen over de arrestatie van dezen de L. en zekeren M-, wegens heling van effecten zijn onjuist. Het 11-jarig meisje C. Z. kreeg Zater dag op de Vischmarkt door te veel te luis teren zonder verder op te letten, het wiel van een draaiorgel over den voet. Zij is ter onderzoek door den Eersten Hulpdienst naar het Ziekenhuis gebracht. Het is echter niet ernstig aangekomen. Zaterdagmorgen is een 8-jarige jongen bij de Havenbrug aangereden door een wiel rijder. Oorzaak eigen onvoorzichtigheid Zijn been werd gekneusd. Door den Eersten Hulp dienst is hij naar de ouderlijke woning ge bracht. Een 14-jarig meisje bood bij een horlo gemaker hier ter stede een gouden dames horloge te koop aan. De horlogemaker ver trouwde het zaakje niet, waarschuwde dc politie en nu bleek, dat zij het horloge in haar dienst gestolen had. In de Stedelijke Werkinrichlilig zijn op genomen in de vorige week 136 volwasse nen en 10 kinderen, totaal 146 personen. Herziening van de sociale verzekering. De Hooge Raad van Arbeid heeft aan den minister van arbeid, handel en nijver heid het volgende advies gezonden betref fende de herziening van de sociale verze kering. Eenige leden betreurden het ten zeerste, dat in het praeadvies van Commissie XI niet een meer gedocumenteerde voorlich ting was gegeven. Zij achten het onmisbaar voor den Raad om zich omtrent de ver schillende vragen een oordeel te vormen, dat een uitvoerig cijfermateriaal zou zijn overgelegd, waardoor de leden zich een beeld zouden kunnen vormen van de admi nistratieve en financieele gevolgen van de geopperde denkbeelden. Waar die gegevens geheelontbraken, kon hun antwoord op de géslelde vragen slechts op overwegingen van principieelen aard en niet op de over wegingen, welke verband houden met de practische gevolgen, gebaseerd worden. De Raad stelt er daarom prijs op aan zijn beantwoording van de vragen het voorbe houd te verbinden, dat terecht ook door Commissie XI is gemaakt, dat een defini tief oordeel over de verschillende denk beelden en omtrent de herziening in haar geheel slechl3 mogelijk zal zijn, nadat te zijner tijd de voorontwerpen, waarin de herziening zal zijn belichaamd, aan den Raad zullen zijn voorgelegd. De Raad acht het gewenscht, de ver plichte ongevallenverzekering, ziekteverze kering en invaliditeils- en ouderdomsverze- kering uit te strekken tot alle personen, die in dienstbetrekking tegen loon werkzaam zijn. De Raad bedoelt daarmede niet, dat op deze eenheid geen enkele uilzondering zal mogen worden gemaakt. Eenige leden wen- schen hierbij zelfs uitdrukkelijk het voor behoud te maken, dat zij, omdat niet vol doende gegevens zijn overgelegd, niel- in slaat zijn. er zich nauwkeurig rekenschap van te geven, hoeveel uitzonderingen in verband met de financieele gevolgen op de in beginsel aangenomen eenheid zullen moeten worden gemaakt. In verband met het voorafgaande heeft hun uitspraak ten gunste van dc eenheid dan ook slechts deze beteekenis, dal er hunnerzijds geen princi- pieele bedenkingen tegen bestaan, dat bij de voorgenomen herziening van de sociale verzekering eenheid ten aanzien van de categirieën van verzekerden, die onder de genoemde lakken der verzekering vallen, als grondslag wordt genomen. De Raad acht het niet gewenscht, naar het voorbeeld van de ontwerpen Kuyper cn Veegens, den tegen geldelijken gevolgen van ziekte verzekerden arbeiders, behalve op ziekengeld mede aanspraak te geven op genéeskundige lujlp voor rekening van het met de uitvoering van de ziekteverzekering belaste orgaan. Een zeer groote meerder heid in den Raad geeft de voorkeur aan een alzonderlijke wettelijke regeling betreffende de geneeskundige verzorging van arbeiders en met dezen meerderheid vormen, gaan daarbij van de onderstelling uit, dat door 'een dergelijke wet een organisatie ais hier te lande in het mijnbedrijf bestaat waar bij de fondsen, ten laste waarvan zieken geld en geneeskundige verzorging wordt verstrekt, gescheiden zijn, hoewel zij door dezelfde organisatie worden bestuurd niel onmogelijk gemaakt zal worden. Enkele leden wenschen aan hun stem ten gunste van de bovenbedoelde wettelijke regeling het voorbehoud te verbinden, dat, indien dg ziekengelduitkeering zou worden geregeld! op de wijze ontwikkeld in de Proeve van een Ziektewet van de heeren Pcsthurna eo Kupers, daarbij.op den voor grond worde gesteld, dat de premie voor do ziekenverzorging geheel blijft voor reke ning van de verzekerden zelf. De vraag, of het de voorkeur verdient, den arbeiders bij de w<--t de verplichting op te leggen zich geneeskundige behandeling te verzekeren, dan wel die verzekering vrij willig te laten (waarbij de bepaling van art. 43, eerste lid, letter a, der Ziektewet als indirecte dwang behouden zou blijven) werd door vrijwel evenveel leden bevesliT gend als ontkennend beantwoord. De Raad is van oordeel dat de ongeval len gedurende een bepaalden termijn bij voorbeeld twee maanden met betrekking tot de verleening van geldelijke uitkeerin- gen als ziektegevallen moeten worden be schouwd. Hel wordt wenschelijk geacht met be houd vaflHiel recht van den door een onge val getroffen arbeider op genees- en heel kundige "behandeling in de uitgebreidheid, waarin die behandeling thans wordt ver strekt, den arbeider die behandeling zooveel mogelijk te doen genieten door het zieken fonds, waarbij de arbeider is aangesloten. In verband daarmede dient aan de zie kenfondsen vergoeding te worden gegeven voor de van wege die fondsen ter zake van ongevallen verschafte genees- en heelkun dige behandeling Het orgaan, dat het risico draagt voor de ongevallenverzekering, moet in ieder geval medebeslissen over de geneeskundig behan deling. Een zeer groote meerderheid in den Raad (284) acht het gewenscht, in de Invalidi teitswet le breken mei het stelsel der indi- vidueele rentebepaling en daarvoor in de plaats le nemen een stelsel van eenheids renlen. Die wijziging zal gepaard moeten gaan met de vervanging van het stelsel van in dividueele verzekering door een stelsel van collectieve verzekering, terwijl de indivi- dueele boekhouding zal kunnen worden af geschaft. Enkele leden, die bezwaar hebben tegen een eenheidsrente geven nochtans de voor keur aan een stelsel van collectieve verze kering boven een stelsel van individueele verzekering. De raad veroorlooft zich de aandacht te vestigen op de denkbeelden omtrent de wenschelijkheid van de differentiatie van de risico's voortvloeiende uit de ouderdoms- en invaliditeitsverzekering, ontwikkeld op b\z. 8 van hel schrijven van de Vereëniging van Nederlandsche Werkgevers, dat als bijlage I bij dit advies is gevoegd. De Raad achtte zich niel geroepen onvoorbereid deze zaak in bespreking te nemen, te meer waar Uwe Excellentie dienaangaande geen vraag had gesteld. Verschillende leden stellen er prijs op te dezer plaatse de wenschelijkheid uit te spreken, dat aan de arbeiders duidelijk on der de oogen worde gebracht het bedrag, dat voor hun verzekering wordt betaald. Daarvoor zoude misschien een loonboekje, waarin naast het loon geregeld de door den werkgever ten behoeve van den arbeider gestorte premiën worden aangeteekend, goede diensten kunnen bewijzen, welk boekje in een of anderen vorm voor de verzekering naast of in plaats van de loon lijsten noodig of gewenscht zou zijn. Met uitzondering van enkele leden, die van mecning waren, dat niet voldoende gegevens waren verstrekt om le dezer zake een oordcel uit te spreken, acht de gehe'eie Raad het gewenscht de collectieve ziekte verzekering van de arbeiders in dienst van den werkgever in de plaats te stellen vafi de individueele verzekering van den ar beider. Ten aanzien van de wijze van uitvoering van de sociale verzekering is vrijwel de gehcele Raad afkeerig, zoowel van een uit voering uitsluitend door van overheids wege ingestelde organen, als van een uit voering uitsluitend door organen voortge komen uit het particulier initiatief In de vergadering hebben de stemmen geslaakt over het denkbeeld, de uil voering uitsluitend op te dragen aan bedrijfsvere nigingen met publiekrechtelijke bevoegdhe den bekleed, waarvan alle werkgevers en werknemers in een bepaald bedrijf van rechtswege deel zouden uitmaken. Een meerderheid in den Raad meent, dat de uit voering van die wetten zooveel mogelijk moet worden opgedragen aan organen, voortgekomen uit het particulier initiatief, die waarborg geven voor een duurzame en oconomisclie behartiging van hun taak en dat de overheid zich met die uitvoering slechts dient te bemoeien, waar het particu lier initiatief geen bevredigende voorzie ning treft. Het denkbeeld,, de door de over heid ingestelde en uit het particulier ini tiatief voortgekomen organen zooveef mo gelijk als gelijkgerechtigd naast elkaar te plaatsen, vond in den Raad slechts geringe steun. Een meerderheid in den Raad acht het niet wenschelijk, slechts één vorm voor de uit het particulier initiatief voortgekomen organen te erkennen, doch noodzakelijk, dat meerdere vormen, die burgerrecht hebben verkregen en aan te stellen eischen .voldoen, worden toegelaten. Een enkel lid stelde hierbij öp den voor grond, dat het verzekering-technisch mis schien niet mogelijk zal blijken aan dezen ook door, hem gekoestèrcfen wensch té vol- doens v (L. Vvi "tvt» Aaneensluiting Bonden van hoofdarbeiders. De commissie, gevormd uit den Nationalen Bond van handels- en kantoorbedienden Mercurius, Bond van ambtenaren bij de Ne derlandsche spoorwegen, Centralen Bond van post-, telegraaf- en telefoonpersoneel, Cen trale van vereenigingen van personeel in rijksdienst, Vereeniging van Scheepswerk- tuigkundigen, Vereeniging van Nederland sche gezagvoerders en stuurlieden ter koop vaardij, Vereeniging van radio-telegrafisten ter koopvaardij, Algemeenen Nederlandschen opzichters- en teekenaarsbond, Bond van Technici, Nederlandschen Bond van Metaal technici, Bond van technische ambtenaren in overheidsdienst, Centralen Bond van werkmeesters en ander opzichthoudend per soneel, Nederl. Bond van Leeraren-(essen) bij het nijverheidsonderwijs, Nederlandsche Vereeniging van chefs in het grafisch bedrijf Algem. Apothekers-assistentenbond, Neder landschen Bond van scheikundig personeel, Centrale van bonden van technici, de Han del sreizigersvereeniging Eendracht, Bond van uitvoerders en bazen enz. en Nederland schen Coupeursbond en belast met de bestu deering van het vraagstuk der nauwere aan eensluiting van vakorganisaties van hoofd arbeiders in ons land, heeft een rapport uit gebracht, dat met de volgende voorstellen aan de besturen der deelnemende organisa ties eindigt: 1. Op 15 October a.s. wordt in eene ver gadering van hoofdbesturen in beginsel be sloten om over te gaan tot de stichting van een vakbond van vakorganisaties van hoofd arbeiders in Nederland. De in den loop van September toe te zenden agenda zal bevat ten een door de kleine commissie ontworpen schema betreffende de grondregelen, de in richting en de werkwijze van het te stichten verbond, welk schema dus als leidraad voor de te houden besprekingen dient. Ter vergadering treedt de studiecommissie af en wordt eèn bestuur benoemd. Dit be stuur wordt opdracht verstrekt om aan de hand van het ontworpen schema en de daar omtrent gevoerde discussies alle verdere voorbereidende maatregelen te treffen. 2. Tot het te slichten verbond zullen kun nen toetreden vakorganisaties van hoofdar beiders en zulks onafhankelijk van de vraag of deze hoofdarbeiders in particulieren-, dan wel in overheids- of semi-overheidsdienst zijn. Organisaties, welke zijn samengesteld uit hoofd- en handarbeiders (of met de laat- sten gelijk te stellen categoriën van werkne mers) kunnen van het verbond uilsluitend deel uitmaken voor haar grocp(en) hoofdar beiders. 3. Er wordt vastgesteld, dat het te slich ten verbond fusie tusschen de daarvoor in aanmerking komende organisaties van hoofd arbeiders krachtig zal bevorderen, zonder dat evenwel direct termijnen, binnen welke zulks zou geschieden, worden bepaald. Dit denk beeld kan in de te ontwerpen statuten nader worden uitgewerkt. 4. Ten opzichte van de bestaande orga nen der vakbeweging in ons land wordt met behoud van volkomen zelfstandigheid van het te stichten verbond gestreefd naar eeti vriendschappelijke verhouding en, waar mogelijk en nutlig, naar samenwerking. 5. Een bepaling der verhouding ten op zichte van de internationale vakverbonden en beroepssecrelariaten wordt niet direct noodzakelijk geacht. De door de onderschei den organisaties reeds verkregen internatio nale verbindingen kunnen, zonder eenig be zwaar voor het nieuwe verbond, gehand haafd blijven, terwijl omtrent de mogelijk heden van internationale samenwerking van verbonden van hoerfdarbeiders vooralsnog een afwachtende houding wordt aangenomen. Een geringe minderheid der commissie acht het slichten van een onafhankelijk verbond van hoofdarbeiders in Nederland verkeerd. Er moet h. in opzet reeds gestreefd worden naar permanente samenwerking met andere groepen werknemers (bedoeld worden hand arbeiders e.d.), waartoe de mogelijkheid, zij het aanvankelijk in slechts bescheiden mate, aanwezig i9. Om een beVredigende verhouding le krij gen tusschen loon- en arbeidsvoorwaarden der verschillende groepen werknemers is per manente samenwerking h. i. te verkiezen bo ven incidenteele, vooral ook, omdat de fac tor van het vertrouwen, dat noodwendig tus schen partijen moet beslaan, beier lot zijn recht zal komen bij een organisatorisch ver band dan bij een gescheiden optreden. Waar bovendien de organisaties van handarbei ders strijdvaardiger, zeker ook strijdlustiger zijn, in hoofdzaak als gevolg van hun men taliteit, maar ook tengevolge van den jaren lang gevoerden hardnekkigen strijd voor lots verbetering, zal de zich onafhankelijk stel lende combinatie van hoofdarbeiders, vooral aangewezen zijnde op argumenteering bij haar strijd voor positievergoeding, steeds de arbeiders tegenover zich vinden, omdat er geen gelegenheid wordt geschapen, eikaars standpunt te leeren kennen en waardeeren. De strijd der hoofdarbeiders zal zich dan ontwikkelen op twee fronten. Eenerzijds te gen de handarbeiders, anderzijds tegen de werkgevers. Dit is niet in het belang der hoofdarbeiders en zal volgens de minderheid voorkomen kunnen worden door het vormen van een verbond, waar de belangen van alle groepen werknemers in onderling verband en onderling overleg kunnen worden besproken en behartigd. Daarnaast zal het inderdaad gewenscht zijn, dat de hoofdarbeiders zich constitueeren als een administratief en financieel onafhan- kelijken vleugel. Dan komen hun speciale belangen niet in het gedrang, terwijl toch het contact voldoende gelegd kan worden om be-, langenstrijd te voorkomen. Mitsdien stelt de minderheid voor, dat de groep hoofdarbeiders zich constitueert als een financieel en administratief onafhanke lijk lichaam en zich als geheel aansluit bij soortgelijke groepeeringen van overheidsper soneel, handarbeiders enz. opdat tezamen kan gevormd worden een verbond, dat d,e PT^TVJUMT AND. De Hooge Raad van Arbeid over de her# ziening der sociale verzekering. Een poging tot nauwere aaneensluiting van hoofdarbeiders. BUITENLAND. De inhoud van het jongste antwoord van Engeland aan Frankrijk en België. Het ministerie Cuno is afgetreden. Stiese# mann kabinetsformateur. Eenige verbetering In den toestand in Dnitschland, alhoewel deze zeer precair blijft. Weer een oorlogsrede van Poincaré. maatschappelijke positie van alle werknei mers ten volle kan overzien en in onderling overleg tot haar recht kan doen komen. Het program van Colijn. Het spreekt vanzelf, dat de heer Goliju de portefeuille van Financiën niet kan heb ben aanvaard zonder zich van te voren er van te hebben vergewist, dat hij zal kun nen rekenen op den onvoorwaardelijken steun en medewerking van zijn ambtgenoo- ten bij de uitvoering van zijn program, dat, ondanks de eventueele uilvoering van de Vlootwet, toch moet gaan in de richting van een herstel van het zoozeer geschokte even wicht in de balans van 's Rijks uitgaven en inkomsten. Naar wij uit betrouwbare bron verne men zegt de „Tel." omvatten de voorwaar den, die de heer Colijn daartoe gesteld heeft een aantal tamelijk drastische maatregelen, Ten einde het aanzienlijk tekort van ca. 140 millioen, waarmede op het oogenblik de begrooting sluit, met honderd millioen te kunnen verminderen, heeft de minister van Financiën een serie bezuinigingen op het oog, waaronder vooropstaat een reduc tie van alle ambtenaarssalarissen met 16 pet. Ook de salarissen der spoorwegmannen zullen dan met een gelijk percentage wor den verminderd. Voorts zou op het hoofd „sociale verzekering" aanmerkelijk moeten worden bezuinigd en allereerst de werkloos heidsverzekering belangrijk worden inge krompen. Eindelijk zou ook een verlenging van den wettelijken arbeidsduur op het werkprogram van den minister staan. Inderdaad zouden hiermede besluiten zijn aangekondigd, die diep ingrijpen in het eco nomische leven van breede lagen van ons volk. Alg. Synode der Ned.-Herv. Kerk. De heer Tammens brengt rapport uil over de .consideraties betreffende het nieu' we Reglement op het Hulppredikcrschap. Prof. Aalders en ook prof. Knappert ad- viseeren voor, ook voor de toelating van vrouwen als hulppredikers. Hiertoe wordt besloten. Bezwaren worden geopperd tegen de benoembaarheid van lidmaten, die geen candidalen tot den Heiligen Dienst zijn Met 13 tegen 6 wordt besloten dat zij, die het kerkelijk voorbereidend examen niet met gunstig gevolg hebben afgelegd, niet tot hulpprediker kunnen worden benoemd. Godsdienstonderwijzers en zendelingen zijn alzoo niet benoembaar. Met 14 tegen 6 stemmen wordt het reglement, aldus ge« amendeerd, aangenomen en zal aan de eindstemming der Provincialp Kerkbestu^ ren worden onderworpen. „De Standaard" schrijft: „Voor ons blad al zal de band waar# schijnlijk niet geheel worden doorgesneden vloeit uit hel optreden van den heer Co< lijn als Minister een niel geringe verande ring voort. We spreken alleen de hoop uitj dat zijn jarenlange aanraking met Engel- sche politieke toestanden oorzaak mog$ zijn, dat de afstand niet zoo groot zal wor den als de Nederlandsche praclijk plachl mee te brengen." Naar wij vernemen is aan de Neder!, Vereeniging voor Tuinbouw en Plantkunde le Amersfoort ter gelegenheid van haan •50-jarig bestaan het praedicaat Koninklijke verleend. De Koningin en Prins Hendrik hebben het beschermvrouwschap en hel eere-voorzilferschap aanvaard. De Slagcrsct, verneemt, dat hef Vleeschwarenbesluit vermoedelijk begin 1924 zal afkomen. Het blad meldt verder, dat de ontheffing van art. 7 van het Kon. besluit van 2G April 1922 betreffende den invoer van verscU vleesch zonder organen aan Amerika op verzoek van de regeering der Vereenigde Staten verleend is. Deze ontheffing is ook verleend aan Argentinië, Nieuw-Zeeland^ Zuid-Afrika, Denemarken en Uruguay. De Nederlandsche Zeelicdenverecnt# ging Eendracht heeft aan de scheepvaart# vereenigingen Noord en Zuid en de Ree# dersvereeniging verzocht, het daarheen leiden, dat op zijn minst voor de gages, dial op Amerikaansche schepen worden ver# diend, de bemanningen der Nederlandsche koopvaardijvloot worden aangemonsterd, De Heer D. Boswijk, oud-schoolopzie# ner in het district Gouda, lid van det* Utrechtschen gemeenteraad, is gisternacht! door een beroerte getroffen; zijn toestand zorgelijk, - - i u'v rvasi f

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1