AGENDA VAN BE WEEK. Zaterdag. Zweminrichting Poelmeer. Wedstrijden De Zijl. 3 uur. Dagelijks: Ned. R.-K. Volksbond: Tentoonstelling ,van leckeningen van de leerlingen der Avondteckenschoolvan Vrijdag 10 Augus tus 's avonds 8 uur tot en met Zondag 12 Augustus. „Apollo-tbeater", Oranjegracht 4042: Voorstellingen te 8 uur. 's Woensdags en Zaterdags ïnatinées te 8 en te 5 uur. „Casino bioscoop'4, Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. WoeDsdag- en Zaterdagnamiddag van t tot 4 uur kinder- en familio-matinéo. „Luxor-Theater", Stationsweg Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. Woensdags en 'a Zaterdags matinée le 3 uur. Rondvaart over de Meren, weekdagen 12 uur van de Beestenmarkt en 's Zondags halféén van de Zijlpoort De apotheek van „Hulp der Menscli- heid", Hooigracht 48 ia altijd geopend, dach alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 6 Aug. tot en met Zondag 12 Aug. waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, telef. 523. stadgenoot de belangstelling verhoogen voor de mooie stadsgezichten in zijn naaste .omgeving. De tentoonstelling is voor alle bezoekers van hel Museum toegankelijk. Afzonderlijk toegangsgeld wordt hiervoor niet geheven. Het bekende gezicht op Leiden door Jan yan Goyen, dat indertijd met steun der Yer- ecniging Rembrandt werd aangekocht, is op verzoek dier vereeniging tijdelijk afgestaan voor de tentoonstelling le Amsterdam. Hier door was een kleine wijziging noodig in de opstelling der schilderijen in de groote kunst zaal en hiervan is gebruik gemaakt om de voornaamste laatste aanwinsten, die lijde lijk op een ezel waren geplaatst, aan den wand te hangen. Het zijn een zeegezicht van J Poreellis en een landschap van J.. van Goyen. Het zeestuk geeft een bewogen zee met witgekopte golven, waarboven een lucht met opkomend zwaar weder en onder de wolken uitschietende lichtstralen. De zee is met eenige schepen gestoffeerd. Het schil derij vertegenwoordigd op goede wijze dezen vrij zeldzamen schilder, die in 1585 te Gent geboren werd en in 1632 te Leiden is over leden. Het landschapje van Van Goyen is vlot van schildering in fijne overgangen van bruingoud tot grijs en groen geschilderd. Het geeft een landschap met herberg aan den binnenrand van de duinen met eenig geboomte en figuren, liet behoort tot de aantrekkelijkste merken van dezen meester uit de kracht van zijn leven. Een geheel andere aanwinst is evenzeer een bezoek aan het museum waard. De mooie buste van Rembrandt door Toon Du- puis is thans opgesteld op het scheidings- punt der drie groote kunstzalen. Het horst beeld sluit aan bij dat, hetwelk bij de Rem brand tfeeslen aan den Singel werd geplaatst en toont ons Rembrandt op de kracht van zijn leven ,met baret en omgeslagen mantel als peinzend over de schepping van een nieuw kunstwerk. Het borstbeeld is een gips afgietsel van het door den kunstenaar spe ciaal voor het museum gemodeleerd ont werp. In de groote bovenzaal is een vitrine ge plaatst met een fraaie verzameling Chi- neesch porcelcin met het wapen van de Lcidsche Familie Van Revcrhorst en in een der afdeelingen van de lange bovenzaal is een zeer belangrijke verzameling gotisch beeldhouwwerk opgesteld, beiden in bruik leen afgestaan door den heer A. W. M. Men- sing te Bloemendaal. Onze kunstcriticus schrijft over deze ten toonstelling Gaarne veslig ik de aandacht op deze ten toonstelling, die voor menig Lcidenaar ver rassingen biedt. Ze Iaat ons zien typische vrachten en mooie gevels, voor manige af beelding staat men vol verbazing, doordat svij in natura niet zagen hoe mooi zoo'n stadsbrok toch eigenlijk wel is. Ouden van dagen zullen zich veel herinneren wat nu volkomen veranderd is*, "t meeste onherstel baar bedorven, enkele er toch wel mooier op geworden. De samensteller heeft geen moeite gespaard deze expositie aantrekkelijk te ma ken er zit lijn in, en het geheel is van on- gemeene bekoring, ook voor een vreemdeling. Voor enkele bijzonder mooie stadsbrokken kom ik er op terug. Het enlrée is slechts de Museum-entrée 10 cent. 's Zondags koste loos. A „Con Amore." liet bestuur van „Con A more", chr. zang- vcrecniging voor gemengd koor, alhier, is de eer te beurt gevallen een uilnoodiging ie ont vangen van het „Comité tot Aanbieding van hel Nat. Huldeblijk" om met enkele vooraan staande koren uit Nederland op 6 Sept. a.s. het Huldigiiigslicd uit le voeren op den Dam to Amsterdam. Het bestuur heeft bovenge noemde uitnoodiging voor haar vereeniging geaccepteerd en zoo zal dus op 6 Sept. „Con Amore" het genoegen hebben II. M. toe te zingen het Huldigingslied. Woorden van Dudok van Heel, gecomponeerd door Kor Kuiler, die de uitvoering zelf zal dirigeeren. „Het Nieuwe Tooneel". Naar wij vernemen, zegt de „N.R.Ct." heeft zich te Amsterdam een nieuw too- ueelgzelschap gevormd dat onder den naam wHet Nieuwe Tooneel" den Plantage-schouw burg in de FransehehKin, zal bespelen. Dit gezelschap, dat zich voorstelt eigen wegen in te slaan zoowel ten opzichte van de too- ueelspeel- als van de tooneelschrijfkunst-, zal hoofdzakelijk bestaan uit jonge krach ten. Het ligt in de bedoeling van de direc tie, die gevoerd wordt door de heeren Fritz en Adolf Bouwmeester, door het laag stel len van de entreeprijzen kunst van eigen 6n van vreemden bodem onder het bereik te brengen van een zco groot mogelijk deel van de bevolking. Als dramatisch© adviseurs zijn aan het gezelschap verbonden de h.h. prof. dr. P. II. van Moerkerken Jr. en D. Th. Jaarsma. Jubileum lied. Het door den Nederlandschen Volkszang- bond bekroonde jubileumlied van Dina Ap peldoorn is bij do uitgeversmaatschappij Mundus te Amsterdam in druk verschenen. De woorden zijn van mr. A. T. Vos, de tee- kening*op den omslag met de nationale driekleur van B. van Vlijmen. NIEUWE UITGAVEN. Bij de firma J. B. Wolters, te Groningen Den Haag is van Onze Eigen Taal, eenvou dige stijloefeningen voor het L. O door T. van der Blink en Th. Lancée het vierde deel tje verschenen voor het 7de leerjaar. RECLAME. 9931 433ste NED. STAATSLOTERIJ. Trekblug van Donderdag 9 Augustus, ffcoge prijztn: 18696 22876 elk 100. Prijzen van 30: 109 122 575 735 1092 1548 2147 2351 3105 3443 3610 3707 3870 4095 4390 4879 4891 5016 5227 5244 5312 53 SS 5460 5482 6196 6204 6223 6297 6740 7248 72S6 7440 7644 7676 7843 81S9 S245 8512 9006 9412 9521 9527 10122 105S6 10919 11597 11791 11843 122S2 12296 12864 13138 13278 13344 13792 13939 13989 14039 14117 14342 14408 14433 14767 15245 15264 15349 15687 15901 16462 16515 16648 16S04 16957 17213 17237 17731 19160 19509 19769 1980! 19S4? 20011 20225 20292 20476 20621 20942 20968 21211 21443 2145 4 21884 22074 22089 22386 22409 22S63 22S75 2e Klasse 3e Lijst: 17433 m.z. 17493. BUITENLAND. DE ALGEMEENE TOESTAND. Rijkskanselier Cuno heeft gisteren in den Rijksdag zijn rede gehouden. Men zal deze uitvoering onder Duitschland vinden Ni uws bevat de rede nietdit kon ook moeilijk, dat zij erkend. Maar voldaan heeft de rede in haar geheel ook niet. Zij is -te lang beschou wend voor zulke critieke tijden, als waarin Duilschland thans verkeert. Daar had gepast en korte, kernachtige verklaring zonder be spiegelingen en wat dies meer zij. Naast het officieel mecdeelen der regee- ringsplannen tot verbetering van de econo- mischen toestand invoering van de goud- waarde over de gehcele linie die offici eus al bekend waren, stond ten aanzien van het lijdelijk verzet een beslist en herhaald aan opgeven van dit laatste wapen denken wij nieL Als 't moet, gaan wij daarmee in het graf. Vooral ten aanzien van Frankrijk is de toon nogal scherp, terwijl Poincaré ronduit wordt genoemd dc schuldige van de wereld ontwrichting. Ten aanzien van Engeland is de toon milder, maar op steun van die zijde rekent Cuno vooreerst ook niet. Voorloopig blijft voor Duitschland troefhelp u zelf zoo goed het gaat Een fraai perspectief is het zeker niet I Gebleken is bij de ontvangst van de rede door den Rijksdag, dat aan een directe ka binetscrisis niet behoeft je worden gedacht In de gegeven omstandigheden voelt men, dat Cuno blijven moet om het buitenlandsch prestige, etc. 't Gaal niet meer om de per sonen, die aan het roer zijn Alleen de communisten blijven zich geducht weren, van plan te visschen in het troebele water, dat de prijsstijgingen en wat daaraan vast zit, meebrengt. Zij hebben Cuno danig be stormd met scheldwoorden enz., zoodat deze soms bleek was als een doode. Wat zegt men b.v. van deze fraaie verzameling „Zwende laar. Bedrieger. Aftreden, net levende lijk wil spreken. Misdadiger. Commissaris der firma Slinnes". 't Spreekt voor zich zelf I Dat Cuno vooreerst niet op hulp van En geland rekent, is niet zoo misgezien, want in het Engelsche kabinet is de eenheid zoek, re den waarom de publicatie der Engelsche do cumenten zoo lang op zich laaf. wachten. De diehards schijnen Baldwin en Curzon niet te willen volgen. De politieke gebeurtenissen ontwikkelden zich daarom slechts zeer langzaam. De be sprekingen die Curzon en Baldwin gisteren hebben gevoerd beperkten zich tot vertrou welijke conversaties met hun collega's die het met de algemeene strekking der buiten- landsche politiek van het kabinet niet eens zijn. Nog steeds blijf4 het een raadsel hoe de houding der diehards in het kabinet ten slotte zal zijn als morgen in den kabinetsraad de beantwoording van de Franschc en Belgische nota aan de orde komt. Wel is er sprake van dat ook Leden kabinetsraad zal worden ge houden, doch daar zoowel Lord Derby als Robert Cecil nog buitenslands zijn, zal 't ka binet zich dan vermoedelijk alleen bezig houden met interne aangelegenheden en met de publicatie van de gedaehlenwisseling met Brussel en Parijs. Cecil is door Poincaré ont vangen evenals Branting, de vroegere Zweed- sche premier. Intusschen gaan er geruchten dat men van Belgische zijde een soort bemiddelings voorstel voorbereidt, en zich daarbij meer op bet Engelsche standpunt stelt. Dit gerucht dat van verschillende zijden v/erd verbreid, klinkt echter niet zeer waarschijnlijk na het antwoord dat Brussel aan Londen gaf en dat in hoofdzaak met het Fransehe overeenkwam Volgens andere geruchten zou de ltaliaan- scehe premier Mussolini zich in verbinding gesteld hebben met Coolidge, den nieuwen president der Vereenigde Staten om hem te verzoeken zijn invloed op Engeland en Frankrijk aan te wenden, teneinde een op lossing te verkrijgen van liet Roergeschil en de kwestie der schadevergoeding, waarvan het slepend blijven Europa naar den onder gang voert. Mussolini heeft de algehcele me dewerking van Italië toegezegd, als Coolidge tot interventie zou willen overgaan, zoo heet het. Uit het bezette geLied weinig nieuws over de verscherpte strijd, waarvan de gevolgen nog niet zijn'le overzien. Limburg is door de Fransehe bezet. De loonen zullen wél met 150200 pCt. stijgen! De mandatencommissie van den Volken bond besprak de resultaten van het onder zoek der jaarrapporten, welke waren inge diend door de mogendheden, welke mandaat gebieden onder hun beheer hebben. De Nederlandsche vertegenwoordiger Van Rees maakte een aantal opmerkingen over den juridischcn status van den grond in de verschillende mandaat-gebieden, welke vroe ger aan het Duitsche rijk behoorden. Do vraag is verwezen naar de juridische com missie van den Volkenbond en zal door de mandaten-commissie in baar volgende bij eenkomst opnieuw onderzocht worden. BELGIE. Eeu fraai begin na do aanneming der wet betreffende de vervlaamsching der Gent echo Hoogeschool. Do rector is «afgetreden, vermoedelijk als gevolg van een soort sabo- tage-actie der Franschgezindo hoogleer ar en. De bevolking vau België bedroeg eind December 1922 7.539.508 tegen 7.482.133 een jaar geleden. Dc vermeerdering van 57.435 ia vooral te danken aan het feit, dat het aantal geboorten dat der sterfgevallen met 48.624 overtrof. Bovendien kwamen meer personen zich vestigen dan cr vertrokken.- Hct geboorte-cijfer blijft dalen, vooral in het Waalsche deel van het land. In de Vlaam schc provincies (Antwerpen, West- en Oost- Vlaanderen en Limburg) bedroeg het 23.53 op de 1000, in de Waalsche (Henegouwen, Luik, Namen en Luxemburg) slechts 17.78. Do sterfgevallen zijn gestegen. Zij bedroe gen 104.155 in 1922 tegen 100.468 in 1921, of 13.92 resp. 13.57 per 1COO. DUITSCHLAND. Gisteren is de Rijksdag geopend door Loebe, die eerst Harding herdacht cn de hoop uitsprak, dat Amerika's nieuwe pre sident zich meer zal inlaten met Europa. Daarop sprak Cuno een rede van meer dan een uur uit. De Rijkskanselier hing na de opening van de buitengewone rïjksdagzit- ting in dc eerste plaats een beeld op van den rcchteloozen toestand, die sinds zeven maanden in 't Roergebied heerscht en reeds den dood van honderden Duitschers ten ge volge had. Honderden nnlliairden aan staats- en bankgeld, zoo zeide hij, zijn geroofd en 11.000 personen zijn gedeporteerd. Frank rijk en België hebben in die periode echter slechts een vijfde gekregen van wat zij door vrije actie van Duitschland aan cokes en kolen hadden kunnen krijgen. Frankrijk kan nooit een beter resultaat krijgen daar de arbeiders cn de industrieleiders weige ren onder de bedreiging der bajonetten voor het profijt der onderdrukkers te werken. De nieuwste en brutaalste maatregel, die betreffende het onder eigen regie exploi- teeren van de mijnen en fabrieken zal niets aan den toestand veranderen. Do heele wereldeconomie lijdt onder de gevolgen van den strijd in het Roergebied, Groote economische en culturccle schade lijden bijna alle staten. Duitschlar^ zelf lijdt het meest. Het Duitsche volk volgt dan ook met spanning de pogingen, die worden aange wend om tot con oplossing van het con flict te komen. Dt leiding bij dit werk ligt in dc handen der Engelsche regeering. De grondslag waarop deze Engelsche actie steunt, levert voor Duitschland waarlijk geen verheugend vooruitzicht op. Er is zelfs veel in die Engelsche voorstellen dat onaannemelijk verklaard moet worden, voor zoover men ten minste kan oordeelen al vorens den tekst der documenten bekend gemaakt is. De hoop op samenwerking met Frankrijk heeftt Engeland er toe gebracht zeer groote concessies aan de Parijsche po litiek te doen. Het is echter niet onze zaak om .een oordeel uit te spreken over wat Engeland voor zichzelf nuttig acht. Het zou tevens nutteloos en gevaarlijk zijn over combinaties der toekomst te spreken. Er is geen reden om veel goeds te verwachten. Toch blijven wij vertrouwen, dat het rechts gevoel en de zin voor de economische wer kelijkheid zich ten slotte ook in het buiten land zullen laten gelden. Ook thans nog pioeten wij echter met een langen duur van onzen lijdenstijd rekenen. Van verschillende zijden ia nu de vraag gesteld of het niet goed zou zijn afzonder lijke besprekingen met Frankrijk in te lei den. Ik meen van niet. Men denke maar eens aan het lot der verschillende voorstel len, die Duitschland in de laatste .vier jaar gedaan heeft. De tijkskanslier besprak dan in het bijzonder de onderhandelingen die onmiddellijk voor de bezetting van het Roergebied met Parijs hebben plaats ge had en voegde daaraan toe: ook toen de bezetting een voltrokken feit was hebben wij nog duidelijk te verstaan gegeven, d«at wij een accoord wilden en dat wij zelfs be reid waren rekening te houden met het Fransehe prestige, wanneer Duitschland maar geen vernederingen worden opgelegd alleen ter wille van de vernedering zeif; wij kunnen geen Dmtsch gebied, geen volks- genooten prijsgeven 1 Do ei2ch dat de passieve tegenstand zal worden opgegeven alvorens onderhandeld wordt, zal de rijksregeering nooit aanvaar den. Het lijdelijk verzet is het eenige wa pen, waarover ons volk beschikt. Het op geven er van zou de Roerbevolking niet beschermen tegen de exploitatie doo£ het Fransehe grootkapitaal noch den terugkeer der uitgewezenen ten gevolge hebben, noch de invrijheidsstelling der gevangenen. Na de onvoorwaardelijke onderwerping zou men ons weer een document ter onderteekening aanbieden, dat do kecle wereld voer onzin- niag cn onmogelijk houdt cn het Roerge bied zou slechts ontruimd worden wanneer de laatste pfennig van het in dit document genoemde bedrag zou betaald zijn. Het ka rakter der bezetting zou slechts gewijzigd worden wanneer en in zoover dc militaire macht het goed vindt. In het Rijnland zcu daarenboven de rechteloozc toestand blij ven bestaan en wij zouden onmogelijke I100- ge bedragen moeten opbrengen, terwijl men ons het voornaamste werkinstrument heb Roergebied zou blijven onthouden. V/ij zouden, zoo zegt het Fransehe antwoord op Engeland's voorstel, niettegenstaande die groote betalingen, cok ons orediet moe ten herstellen, ons muntwezen her-inrichten en dc staathuishouding weer in orde bren gen, terwijl juist Frankrijk zelf 'met zijn inval in het Roergebied, bewust de heele economie heeft in do war gestuurd! Wan neer die toestand ons dan weer zou deen in gebreke blijven, dan zouden er weer nieuwo sancties worden uitgedacht tot het werk der vernietiging voltooid is. Opdat dit werk echter met een schijn van recht zou kunnen gedaan worden, moet Frankrijk een nieuwe onderteekening licbben. Wij mggen ons daaromtrent geen illusies maken. Wanneer wij ons onderwerpen, dan zal Frankrijk met zorg alles uitzoeken wat men te Versailles tegenover Duitschland, naar Fransehe mecning, nog verzuimd heeft en wij zullen een overeenkomst moeten on derteekenen, die nog veel erger zal zijn dan het verdrag van Versailles, d^t toch ai reeds als een vloek op het Duitsche volk drukt. In het Engelsche ontwerp-antwoord wordt vcoi'gesteld,. dat dc Duitsche regecring allo 1 verordeningen zou herroepen en het daar door aan de bezettende mogendheden mege- I lijk maken het bezettingsregime te veran deren en den terugkeer van den normalco cconomischcn toestand te bevorderen. Ook dit voorstel, dat het Duit-scho belang zoo goed als volkomen negeert ter wille vau het Fransehe standpunt, heeft de hcerscher en verderver van. Europa afgewezen De regeering houdt het er dan ock voor, dat Frankrijk de door Duitschland ge- wenchte overeenkomst volstrekt niet wil. Ook het Duitsche volk zal dat inzien. Er blijft ons dus niets anders over dan ons met alle middelen en groot© vastberadenheid in het leven te houden en daartoe de noo- dige offers te brengen. Wij kunnen in dien strijd alleen op ons zelf rekenen. Wij staan alleenwij moeten cn zullen ons zelf helpen Daarna hesprak de kanselier den biijnen- lojidschen toestand. Dit gedeelte van zijn rede werd herhaaldelijk door de communis ten onderbroken, terwijl het door de meer derheidspartijen en door de rechterzijde warm werd toegejuicht De voorzitter Loebe drong aan op kalmte cn zeide, dat de rijks dag op dit oogenblik minder dan ooit -het voorbeeld van tuchteloosheid aan het volk mag geven. De kanselier zette zijn rede als volgt voort: Men moet op financieel gebied aan de we reld het bewijs leveren, dat Duitschland alles doet wat het kan om zichzelf te helpen. Het ergste wat Duilschland is overkomen, is de val der valuta. Duilschland wordt thans be dreigd door een soort van blokkade, daar het voor zijn geld in het buitenland niets meer zal kunnen koopen. De regeering zal alles doen wat zij kan, zonder zich daarbij echter te laten leiden door het idéé der belangen van één enkelen stand. Op het oogenblik dat er zoc velen van onzen ouden middenstand tc-n gronde gaan, is het niet mogelijk uitslui tend aan het recht van één stand te denken. Een definitief herstel van 's lands finan ciën is echter niet mogelijk alvorens dc inter nationale positie is opgehelderd en de kwes tie der schadevergoeding op een verstandige wijze geregeld is. Zelfs de crediteur-stalen hebben dat erkend. Een tijdelijke oplossing echter, waardoor de inflatie wordt tegengegaan, mag niet lan ger uitblijven. Het regeeringsprograra bevat drie maatregelen le. een goudleening 2e. goudbelaslingen - 3e. maatregelen ter bevordering van het bedrijfsleven. De vertegenwoordigers der grootindustrie hebben zich reeds bereid verklaard een flink bedrag aan buitenlandsche wissels in ruil Voor dollar-schatkislbons ter beschikking te stellen van de rijksbank. Daardoor is het ge vaar van een stilstand in den voedselaan- voer uit het buitenland geweken. De goudleening moet het ontginnen van nieuwe inkomstenbronnen noodzakelijk ma ken. De hervorming van het belastingwezen zal zelfs de lijdelijke invoering van brutaal- werkende belastingwetten noodzakelijk ma ken, waarbij men echter toch zal vermijden het economische leven te ontredderen. Op het gebied der geldpolitiek heeft de rijksbank een groote taak te vervullen. Ik heb met energie aangedrongen op de invoe ring van goudcredieten en van rekening-cou rant met vaste waarde. De invoer moet zooveel mogelijk beperkt worden. De uitvoer dient te worden onder steund, zooveel het maar mogelijk is. Aan de yoedselkwestie wijden wij alle i RECLAME. aandacht. Wij hebben voldoende vetten in gevoerd, opdat de voeding voor langen tijd zal verzekerd zijzr.vEen stilstand in de pro ductie van het brood en in den aanvoer van aardappelen is niet te vreezen. Ten slotte deed de rijkskanselier een be roep op alle werkgevers om de loonen zoo spoedig mogelijk in overeenstemming te brengen met de waarde van het geld. Hij wees dan op het feit, dat de huidige omstan digheden zoo gunstig zijn voor een actie van uiterst links of uiterst rechts en besloot de regeering houdt de wacht en zal haar plicht doen. Wie de onruststokers ook mogen zijn, zij gal met de grootste energie tegen hen op treden en het bewijs leveren, dat de Duit sche republiek sterk genoeg is om zich te ver dedigen. (Lawaai op de banken der commu nisten.) Het is thans geen tijd om over le gaan; tot een herziening der grondwet. Ik zal er met al de mij ten dienste staande midde len voor zorgen, dat de huidige grondwet on aangetast blijft. Voor de buitenlandsche po litiek, zooals ze thans in overeenstemming met de bevolking van het Rijn- en Roerge bied gevoerd wordt, is het volstrekt noodig. dat de eenheid in het binnenland behouden biijve. Ik zal het vaderland dienen met al de kracht waarover ik beschik, zoolang gij mij daartoe het noodige vertrouwen schenkt, maar ook geen dag langer I (Geweldig ap plaus van alle burgerlijke partijen.) Het moet duidelijk worden, hoe het nu eigenlijk met dat vertrouwen staat en of wij samen kunnen blijven werken om het volk le redden (ap plaus, waaraan ditmaal ook de tribunes deel nemen lawaai bij dc communisten.) Na Cuno kwam Ilermes, de minister van financiën, aan het woord. Hennes deelde in de eerste plaats mede, dat er van af 1 September voor de spoorwe gen en van af 15 September bij de post goud- tarieven zullen worden ingevoerd. Aan be talingen volgens het verdrag van Versailles bracht Duitschland sinds de bezetting van het Roergebied zes brflioen op aan goud en leveringen in natura. 7n het najaar zal bij de hervorming van dc ïnkomslenbelasting ook het vraagstuk van de goudbalans en de goudreltening beslist dienen le worden. In opdracht van de regeering overwegen des kundigen de vraag of het ook mogelijk is rekeningen in te voeren in marken met sta biele waarde. Door een nieuwe financieele overeenkomst z«al aan de staten en gemeen ten een groote mate van financieele zelfstan digheid worden toegekend. De nieuwe goud leening moet tot e*n bedrag van 500 million worden gewaarborgd. Gezonde vot-w— zullen evenwel ecjst kunnen ontstaan, wan neer de Roorbezetling door een onpartijdige beslissing aangaande onze verplichtingen op geheven wordt. v De duur te-golf blijft natuurlijk nog aan houden. Het brood steeg reeds tol 160 000 mark, enz. Voor één mark krijgt men nog maar 50 sovjet-roebel. Met 1 September worden de postlarieven vervijfvoudigd I De „Vorwiirls" publiceert een communis tisch plan om meDzekere rechlschc officie ren een revolutie op touw te zetten en deze dan n«a slagen weer aan den dijk te zetten. Wat hiervan zij. FEANKRITK. Dc strijd tusschen blaDk en zwart is ver scherpt. Do verwijdering van tweo zwarte prinsen, de zoons van den koning van Da homey, uit een cabaret op Montmavtre op vorzoelc van eenige Amerikaansche bezoe kers,, brengt de regeering in een moeilijk parket. Als zij den prinsen de satisfactie geeft, waarop zij recht beweren te hebben, zullen de Amerikanen zich gekrenkt ge voelen, terwijl anderzijds de afgevaardig den van de Fransehe kolonies dreigen met verzet tegen de recrutcering ten behoeve van Frankrijk in de kolonies, indien de in boorlingen niet, wat rechten betreft, gelijk worden gesteld met de andere Fransehe onderdanen. BULGARIJE. Naar gemeld wordt, bewijzen de in be- slog genomen documenten van het sovjefc- Roodc Kruis, dat dit slechts weinig deed voor zijn eigenlijke, zonding, doch meer werk zocht in het opsporen van Russische en Btdgaarscho teekenen van bolsjewisme. Het stond in verbinding met de Bulgaar- sche communistische partij en was do cen trale voor de bolsjewistische propaganda in Bulgarije, Griekenland en Turkije. FINLAND. Naar aanleiding van de arrestatie van do -communistische parlementsleden heeft de socialistische parlementaire commissie do onmiddellijke bijeenroeping van het par lement gevraagd. Dit verzoek is door Wirk- kunen,. den voorzitter, geweigerd, omdat bij het niet gerechtvaardigd vond. RUSLAND. Volgens een bericht uit Moskou hebben de vroegere sociaal-revolutionairen, in con gres bijeen, besloten de besluiten van bet al-Russische congres te erkennen, zoodat voortaan ook voor hen dc communistisch® internationale de eoDige leidster zal zijn. BUITENLANDSCH GEMENGD. In verband met het incident in liet Va- ticaan, waar dezer dagen 150 dames de toegang lof de Paus werd ontzegd, omdat zij al te luchtig gekleed waren, lieelt ne pauselijke major-domus voorschrilten vaardigd voor vrouwelijke bezoekers. «JI moeten voi taan ondoorzichtige klceren dra-

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2