Donderdag 9 Augustus 1923, EERSTE BLAD. Officieels Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. KUHST Eifó LETTEBEM. PRIJS DER ADVERTENTJEN: 80 Ots. per reseL BÜ regelaboimcmon* belangrijk Ja?eren prijs. j' Kleine adverfenliért, Uitsluitend bij vooruitbe-' (taling, Woensdags en Zaterdags 50 Ots., bij een (maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueel©-op zending van brieven 10 Cte. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Gts. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Poslchèqne- en Girodienst No. 67055. Postbus No. 6i. V PRIJS DEZER COURANT: - ~*"7 Voor telden p. 8 mn'd. 7 2.85, p. wee? X 0.Ï8 Buiten telden', 'waar agenten gevestigd zljri, per week —«s - Franco per post 7 2.35 portokost eiL 818 Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen Nammer 19455. GEKEENTELIJKE VISCHVERKOOP. 'Aan den -gemeentelijken vischwinkel, iVisehmairkt 18, tel. 1225 is VRIJDAG ver krijgbaar SCHELVISCH ii f 0.14-£ 0.20, BCHOL t 0.20—f 0.32 en KABELJAUW. i 0.40 per pond. N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 9 Augustus 1923. Zooals wij voor eenigen lijd meedeel den, heeft de heer J. A. A. van de Garde zijn benoeming tot Gemeenlc-Ontvanger niet aangenomen. In verband daarmede hebben B. en W, 'opnieuw een aanbeveling ter benoeming van een Gemeente-Ontvanger den Raad aangeboden bestaande uit de heeren lo. H. Filippo W.Fzn., ontvanger der gemeente Harlingen; 2o. h. J. Doorn, ontvanger, en accountant der gemeente Maassluis. Zij verzoeken den Raad daaruit in de .eerstvolgende raadsvergadering die zal plaats hebben op Maandag 27 Augustus een benoeming te doen. Mej. II. G. Schreuder alhier, is gisteren te Amsterdam geslaagd vóór Handenarbeid .(diploma B.) Den llden Aug. a.s. hoopt onze stad genoot de heer H. Stikkelorum den dag te herdenken, waarop hij voor 40 jaar in dienst trad bij de Kon. Ned. Grofsmederij. De Haagschc., correspondent van het „Handelsblad" deelt eenige bijzonderheden mede over een doorgaande eleetrische ver binding, in dé naaste toekomst, van Leiden over Voorburg naar Schcveningen. Hij schrijft o.m. naar aanleiding van het ge rucht, dat de directie van de Schenkstoom- tram de Staatsspoorstoomtram naar Scheve- ningen zou overnemen en eleclrificeeren: De Schenkstoomtram, dat is de stoom tram van Leiden over Voorburg naar Den Haag, geëxploiteerd door de Maatschappij tot Exploitatie van Tramwegen (M. E. T.). Deze maatschappij staat onder één directie met de Noord- en Zuid-Hollandsche Tram weg-Mij., die de'lijnen LeidenKatwijk Noordwijk, HaarlemLeiden en Haarlem Alkmaar exploiteert. De aandeelen van bei de maatschappijen zijn in handen van de Nederlandsche Spoorwegen. Nu staat het al Jang vast, dat de Staatsspoorstoomtram naar Scheveningen zal worden geëleclrificeerd. En de M. E. T. is met de eleclrificatie van haar lijn HaagVoorburgLeiden al aar dig gevorderd. De waarheid is nu, dat do M. E. T. over de geëlectrificeerde lijn der Slaalsspoor naar "Scheveningen zal mogen njden. De bedoeling schijnt te wezen, om des winters het eindpunt van de M. E. T.- lijn bij de Boorlaan te bepalen en des zo mers de wagens van Leiden over Voorburg en Den Haag le laten doorrijden naar Sche veningen. Ook de H. T. M. zal mettertijd over deze geëlectrificeerde lijn naar Scheveningen rij den. Vermeld kan tevens worden, dat de II. T. M. er naar streeft het eindpunt van haar Wassenaarsche lijn te bepalen bij het Slaalsspoorslalion. Als daar dan ook haar Delflsche lijn eindigt, zal zij in de toekomst zoowel van uit Delft als vanuit Leiden Wassenaar een regelrechte verbinding met het Staatsspoorslatioii en verder met Sche veningen krijgen. Enkele agenten van politie worden Ihans opgeleid tot chauffeur, wat de po- litie veel gemak kan opleveren. Gistermiddag (e omstreeks 5 uur wilde op den Rijnsburgerwcg ter hoogte van het voormalig Café Promonade" alhier, een pas- sagiersauto een darnc, die op een rijwiel ge zeten, voor den auto uitreed, passceren. Door dat deze wielrijdslcr onmiddellijk voor den aulo nu eens r.aar links dan weer naar rechts reed, was de bestuurder van de aulo, wilde li ij niet bedoelde dame overrijden, genood zaakt plotseling zijn sluur zeer sterk te wen den, waardoor de aulo kanlelde en meerdere inzittenden werden verwond. Een van hen, genaamd W. P. B., wonende le Delft, bekwam oen vrij ernstige wonde aan den hals en is- opgenomen in het Academisch Ziekenhuis alhier Bedoelde vrouw is onbekend gebleven. Zij zou ongeveer 25 jaar oud zijn, was vermoe delijk gekleed met rok en lichte gcslrelTple blouse en blootjhoofds. Zij wordt verzocht zich lol het verstrekken van inlichtingen le vervoegen aan het bureau van politie le Leiden, afdecling recherche. Gisteren is een handwagen, met groen ten geladen, aan de Boommarkt aangereden door een aulo. De handwagen is vernield en de besturende jongen niet ernstig verwond. Gisteren is dc 13-jarige II. Z., toen hij op de BreeSlraat van een in beweging zijnde wagen met paard bespannen wilde afsprin gen, van de opstap gegleden, met het gevolg, dat li ij onder hel voorwiel kwam dat over hem heen ging. Door plotseling sloppen wist de bestuurden erger nog te voorkomen. De Jongen bleek aan de rug gekneusd en is per aulo van de Eerste Hulpdienst naar hot Acad. Ziekenhuis vervoerd. Het programma voor het concert voor -rkloozen, dat Vrijdagavond op initiatief van de C. C. v. A.L O. door het kinderzang koor „De kleine slem" zal worden gegeven in den tuin van „Musis Sacrum", luidt als volgt: 1. Liederen door koor C: a. Bruiloft op het land, R. Schuman; b. Schipperslied en c. O, hoe wonderschoon is de Lentetijd, Fr. Abt 2. Liederen door koor A: a. Hei, in de Mei, W. H. Bicle; b. Schommelliedje, Cath. v. Rennes; c. Raadseltje, Philip Loots; d. Sluimerliedje, Geertr, v. Vladeracken. Optreden van den heer Dumont, dichter- zanger, levensliedjes met gitaarbegeleiding. 3. Liederen door koor B: a. Dorpsdansje, H. J. v. d. Kraan-, b. Lente en c. Zomer avond, Hendr. v. Tussenbroek. Pauze. 4. Liederen door koor G: a. Meiklokje, F. Mendelsohn Bartoldy; b. Gij vriendlijke zonne, Hendr. v. Tussenbroek; c. Het af scheid der Zwaluwen, Cath. v. Rennes. 5. Liederen door koor A: a. Mientjes spoor reis, b. Uit logeeren en c. Pop is ziek, J. W. van Setten; d. Een ei, Philip Loots. Optreden van den heer Dumont, dichter- zanger, levensliedjes met gitaarbegeleiding. 6. Liederen door koor B: a. Regen en b. Lenteavond, H. J. v. d. Kraan; c. Des zo mers, Cath. v. Rennes. Toegankelijk voor alle werkloozen met gezinsleden. COLIJN MINISTER VAN FINANCIëN. Naar thans kan worden medegedeeld, kan eerlang de benoeming van den oud minister den heer H. Colijn, lid der Tweede Kamer tot minister van Financiën worden tegemoet gezien. Het pleit is dus beslecht, de leider der Anti-Revolutionaire partij, vroeger reeds minister van oo-rlog geweest, neemt de por tefeuille van financiën van. den heer De Geer over. Do homogeniteit in het ministe rie is daarmee hersteld en het ganscho ka binet staat dus nu op een directe uitvoc- Ting van de Vlootwet. Gezien de houding van den heer Col ij a bij de begrooting, toen hij zeide te zijn voor een noodzakelijke bezuiniging van nog minstens 100 millioen, kan men tevens ver wachten, dat het mes diep in de uitgaven zal worden gezet. Maar de Vlootwet die in hoofdzaak op het Indische budget zal drukken en dus zijdelings op dat van het moederland moet er door 1 Alg. Synode der Ned.-Eerv. Kerk. Na kleine, wijziging wordt het Reglement óp de Pensioenen ten behoeve van predikan ten der Ned.-Herv. Kerk zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Dit reglement treedt in werking op een nader door de Alg. Synode vast le stellen datum. Tot afgevaardigde naar dc conferentie voor inwendige zending, in September te Witten berg le houden, wordt benoemd prof. dr. Slo- lemakcr de Bruine. Dc president wijdt een woord van eerbie dige nagedachtenis aan ds. H. Pierson, over leden le Groningen. Aan de orde wordt gesteld het rapport van den rapporteur ds. van Paassen belr. con sideraties over het voorstel lot invoering van de Groote Synode van 45 leden, waarvan 30 predikanten en 15 ouderlingen, gekozen door de classicale vergaderingen voor den tijd van zes jaren. Met adviseerende slem zullen daar in zitting hebben drie kerkelijke hoogleeraren met den Secretaris en den Quaestor-Generaal De vergaderingen zullen om dc twee jaar kunnen bijeenkomen en benoemen uit haar midden een commissie voor de rechtspraak van 5 leden. Prof. Aalders beschouwt dit voorstel als een rijpe vrucht, die zoo mogelijk nu moet worden geplukt. Hij beveelt deze wijziging aan als een meer rechtvaardige vertegen woordiging der Kerk. De Synode zal dichter komen te staan bij de Kerk, een verbeterde organisatie wor.lt hierdoor verkregen. Prof. Knajjpert wil zich bepalen tot enkele opmerkingen. Hij erkent, dat niemand tevre den is met de tegenwoordige samenstelling, niettemin vreest hij, dat er voor de minder heden moeilijke lijden zullen komen door al lerlei tuchtoefening. Een groot bezwaar echt hij ook het getal en de groote kosten van die vele afgevaardigden. De Secretaris is voor aanneming, hoewel hij in de nieuwe vertegenwoordiging nog wel bezwaren ziet. Dc Vice-President is voor de Groote Sy node, omdat de Kerk deze wenscht. De kos ten acht.hij geen bezwaar; bij verwerping zou dit groote onvoldaanheid in de Kerk brengen. Ds. Eilerls de Haan vraagt of er door aan neming een beter contact zal komen. Ook wanneer er 100 leden worden gekozen, zal men geen bevrediging brengen een groolc meerderheid naar rechls of links zal men niet krijgen. Het woord democratisch moet men niet noemen, een ziltingslijd van zes jaren acht hij le lang. Het bijeenkomen ora de 2 jaar acht hij vrijwel onuitvoerbaar en de kosten zeer zwaar. Ds. Tammens heeft bezwaar tegen de nieuwe afvaardiging. Noord-Brabant met Limburg zal 5 leden benoemen, de Prov. Utrecht met meer Hervormden slechts 3. Hij vreest voor uitbanning der minderheden. Dr. Schokking vraagtwil men de hoofd zaak al of niet Iedereen geeft toe, dat er veel i3 nagelalen. De nieuwe samenstelling der Synode acht hij beter. De President wijst op de groole kosten, die er. uit zullen voortvloeien als de groole Sy node ieder jaar samenkomt. Ds. van Paassen weerlegt de geopperde be zwaren. De commissies worden tóch uit en door de Synode benoemd. Men zou ze depu- lalen kunnen noemen. Men heeft hier een uitwerking van hetgeen de Kerk heeft gewild. Men krijgt een betere vertegenwoordiging en men overwege ernstig wat men verwerpt. De heer Stoel motiveert zijn stem tegen de groole Synode. Met 11 tegen 8 stemmen be sluit de vergadering lot de Groote Synode. Een amendement om de Groote Synode jaarlijks bijeen te doen komen, wordt ver worpen met 11 tegen 8 stemmen, terwijl het amendement,* dat ook lidmaten, zich tot de Synode kunnen wenden over wetswijziging, wordt aangenomen. Het voorstel om de Synode samen te stel len uit 23 predikanten en 22 ouderlingen, wordt verworpen met 13 tegen 6 stemmen. In plaats van drie wordt aangenomen, dat twee kerkèlijke hoogleeraren mei praeadvi- Beerende slem zitting zullen hebben in de Synode. Het amendement om het vetorecht van de leden der Prov. Kerkbesturen te handhaven, wordt aangenomen met 13 tegen 6 stemmen. De vergadering wordt verdaagd. De rijksgebouwen. w Ter aanvulling van de onlangs gepubli ceerde bijzonderheden over de in voorberei ding zijnde organisatie van den dienst der Rijksgebouwen, waarin alle lot nu toe zelf standige bureaux van de Rijksbouwmeesters zullen worden geconcentreerd, kunnen wij thans nog mecdeelen, zegt de"„N. R. Gt." dat lot hoofd van de ir\ dc bovenbedoelde mede- deeling genoemde afdeeling Nieuwbouw zal worden benoemd ir. G. G. Bremer, adjunct bouwmeester van en sedert het ontslag van den rijksbouwmèester den heer Knuttel, chef van het bureau Landsgebouwen in het twee de district, die zoo de reorganisatie niet lot stand ware gekomen, den heer Knuttel als rijksbouwmeester zou hebben opgevolgd. De heer Knuttel krijgt den titel van waarnemend rijksbouwmeester. Het bureau Onderhoud, van den nieuwen dienst der Rijksgebouwen zal komen te slaan onder leiding van den lieer ir. Bok, thans technisch hoofdambtenaar bij den dienst der Landsgebouwen. De leiding van het derde onderdeel van het technisch bureau blijft opgedragen aan ir. J. Emmen, die cr sedert 1 Mei van dit Jaar mee belast is. Aan den waarnemenden rijksbouwmeester worden als architecten toegevoegd de heeren ir. II. Hoekstra, eerstaanwezend ingenieur bij den bouwkundigen dienst van het departe ment van marine (welke dienst in verband met de reorganisatie wordt opgeheven). Ir. J. G. Robbers, adjunet-rijksbouwmcesler Jus- tilie-gebouwen, J. Crouwell en II. van Hees- wijk, architect in rijksdienst, de laatste weer in het bizonder le belasten met de restau ratie van monumenlen, waarmee hij zich thans ook voornamelijk bezig houdt. Aan den heer S. Wijn, rijksbouwmeester voor de Juslilie-gebouwen is op zijn verzoek op de meest eervolle wijze vervoegd pensi oen toegekend met ingang van 1 October. Het nieuwe bureau Rijksgebouwen zal met al de genoemde diensten, die er aan verbon den zijn, worden gevestigd in het gebouw Parkstraat 2a, het vroegere gebouw van het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie. Toen de reorganisatie nog in de pen was is als bezwaar er legen aangevoerd, dat men erdoor lot een toestand zou komen, dat er te weinig rijksbouwmeesters zouden zijn voor het werk, dat er in normalen lijd te doen is. Van bouwkundige zijde is toen zelfs geopperd -dat er meer bouwmeesters moesten komen dan er waren. Hiertegenover kan er op gewe zen worden, dat een belangrijk deel van den lijd der rijksbouwmeesters bij de tegenwoor dige organisatie in beslag wordt genomen door onderhoudswerken. Door de stichting van liet bureau onder houd zullen deze Ihans worden uitgescha keld, zoodat het bureau nieuwbouw zich in derdaad lenvolle aan het ontwerpen en uil- voeren van de noodige nieuwe bouwwerken zal kunnen wijden. Het beschikt daarvoor behalve over den leider, den waarnemenden rijksbouwmeester zelf, over d& vier genoem- cId architecten en gegeven het werk, dat er op het oogenblik le doen valt, is dit voorze ker een voldoende bezetting. Teminder kan er bezwaar tegen zijn, dat het onderhoud in een afzonderlijk bureau wordt geconcen treerd, daar tocli ook bij particuliere bouw werken de ontwerpen niet wordt betrokken in dagelijks voorkomende kleine herstellin gen e. d. Subsidies voor land- en tuinbonwonderwijs. Naar dc „Tel." verneemt, .zal binnenkort, met intrekking van het Kon. besluit van 24 October 190C, een nieuw Kon. besluit worden afgekondigd lot-vaststelling van Al- gemcene Regelen voor 't verleenen van Rijkssubsidiën ten behoeve van cursussen voor lager land- en luinbouwonderwijs. Voor deze subsidiën komen in aanmer king; a. algemeene land- en luinbouwcursussen voor jongens; b. cursussen voor volwassenen over be mesting, plantenteelt, veevoeding, bedrijfs- cohtrole, melkbehandeling en planten ziekten; c. voor aanleg en onderhoud van tuinen; d. over bloemcnbinden en -schikken; e. over pluimveeteelt; f. over bijenteelt; g.'over kennis van het kleinvee (varken, geit en schaap); h. over kennis van het paard en het rund; i. over hoefbeslag; k. over andere onderdeelen van den land en tuinbouw. Dc subsidiën worden verleend aan bestu ren "van: 1. land- en luinbouwvereenigingen of haar afdeelingen; 2. vereenigingen, welke zich de bevordering van land- en tuinbouw- ondcrwijs ten doel stellen en andere veree nigingen; 3. gemeenten. Het schoolgeld bedraagt ten minste f 2.50 per leerjing en per jaar. De benoeming van de onderwijzers ge schiedt, na overleg met den rijksconsulent, die met het toezicht op den cursus is belast, door het bestuur der subsidie-aanvragende vereeniging of het gemeentebestuur. De minimum leeftijdsgrens der leerlingen voor cursussen sub a is gesteld op 15 jaar, voor die van sub b 21 jaar voor de n^anne- lijke en 18 jaar voor de vrouwelijke leerlin gen, tenzij een diploma van een cursus sub a kan worden overgelegd. Voor de an dere cursussen geldt 18 jaar als minimum grens van toelating, die verlaagd wordt bij 't bezit van reeds genoemd diploma. De salarissen der onderwijzers aan de cursussen sub a zullen ten hoogste bedragen f 2.50 per lesuur; bovendien worden ver plaatsingskosten aan de onderwijzeres ver goed. Voor onderwijzers, verbonden aan de cur sussen sub b, bedragen de salarissen: f3.50 per uur voor de eerste 24 uur; f 3 per uut vóór de volgende 24 uur; f 2.50 per uur voor de verdere uren. Het salaris voor de cursussen sub c en d bedraagt f 3 per uur; voor sub e, f en g als sub b. Aan de docenten van de cursussen in „kennis van het paard en het rund" wordt uitgekeèrd een salaris van f 120 en een te gemoetkoming voor tijdverlies van ten hoog ste f 30; bovendien worden verplaatsings kosten van de docenten vergoed volgens een door den minister vast le stellen tarief. Voor de cursussen in hoefbeslag wordt ge vraagd een schoolgeld van ten minste f 10 per leerling en per klasse. De salarissen der docenten bedragen ten hoogste f 5 per lesuur voor de theoretische en f 2.50 voor de practische lessen. Boven dien f 20 vergoeding aan den docent, belast met de theoretische lessen, voor 't toezicht op de practische lessen. Verder verplaat singskosten. De vergoeding geldt voor een cursus waaraan ten hoogste 16 practische lessen van 4 uren worden gegeven. Hoewel voor eiken cursus het minimum aantal leerlingen is vastgesteld, wil de sub sidie worden uitgekeerd, kan, met machti ging van den directeur-generaal van den landbouw, hiervan worden afgeweken. Ook kunnen in bijzondere gevallen de salarissen en de bedragen voor leermiddelen worden gewijzigd. Op 17 dezer zullen de Nederlandsche padvinders de Koningin huldigen op de heide j bij Asiel. II. M. heeft beloofd, daarbij persoon lijk tegenwoordig te zullen zijn. Behalve troepen uit alle deelen des lands, zullen aan de huldiging een Zwilsersche cn een Engel- sche troep deelnemen, die op hel oogenblik in het land zijn. Maandag jl. is le Nunspcet, in don ouderdom van ruim 84 jaar, overleden, ds. Harmen Doornvcld. cm.-pred. der Ned.-IIerv. Kerk. De overledene heeft veertig jaren in het ambt des evangelies gediend. Op 24 Augustus 4879 deed hij zijn intrede le Wilnis. Voorts stond hij le Eemnes-Buiten (1882), Staphorst 0884), Wanswerd (1886), Huizen (1888), Wierden (1892), Bruchem (1897), Veenen- daal 1901), Oudewaler (1908) en Maartens dijk (1913). Op 1 October 1919 verkreeg hij eervol emeriaat. Gistermiddag is te Amsterdam over leden, 60 jaar oud, mr. J. G. Schölvinck, oud-welhouder van Amsterdam en vooral in R.-K. kringen zeer bekend. Hel groote Bloemenhuis op de Goudsche land- en tuinbouwtentoonstelling is reeds geheel gereed om de 500 600 inzendingen te ontvangen. Voor de kaasexposilie zijn 118 inzendingen boter komt er uit allo oorden van het land, zelfs uit het hooge Noorden en uit liet Zui den. Voor den veedag zijn reeds 320 inschrij vingen, terwijl dc afd. pluimvee cn konijnen bijna 500 nummers lelt. Dc luinbouwafdeeling komt zeer goed voor den dag Boskoop cn Aalsmeer én het West- land doen hun uiterste best om het beste van hun producten ten toon le stellen. In de afd. Wetenschap en organisatie ex poseert de regeering een afdeeling voor on derwijs en statistiek verder komen er in zendingen van de Rijksseruminrichling, van vijf proefstations, van dc Landbouwhooge- school, van de Tuinbouwwinlerschool ie Bos koop, de Leerhocve te Alphen cn van andere instellingen. Volgens de „Msb." heeft de Minister van Financiën thans voorgeschreven, dat de contributie voor yakvereenigingen van het inkomen kan worden afgetrokken als nood zakelijke kosten volgens art. 10 der wet. De Kroon heeft beslissingen genomen, in zake het al dan niet als forens belasting plichtig zijn van in het buitenland woon achtige personen, die in een in Nederland ge vestigde vennootschap onder firma firmant zijn. Thans is beslist, dat deze personen hier forensenbelasling moeien betalen, omdat zij in hun hoedanigheid van bcheerend vennoot de beschikking hebben over de aan hun fir ma loebehoorende in de Ned. gemeente ge legen -kantoren en inrichtingen. Uit deze be slissingen zou dus ook volgen, dat een fir mant, die in Ncd. woont in een andere ge meente, dan waar zijn firma is gevestigd en zelden of nooit de inrichtingen zijner firma bezoekt, toch forens is in de gemeente der firma. Tot heden heerschen over deze kwes tie afwijkende opvattingen. Aan den minister van waterstaat is door het bestuur der Vereeniging tot Be houd van Natuurmonumenten in Nederland een adres gezonden, waaraan het volgende ontleend is. Sedert eenige jaren is er een concessie verleend tot droogmaking van den West- einderplas in de gemeente Aalsmeer en de raad dier gemeente heeft met één stem meerderheid besloten den grond aan den concessionaris te verkoopöB. BINNENLAND De heer Colijn volgt den afgetreden mi nister van Financiën de Geer op. Een nieuwe regeling voor lager land- en tninb on wondei wijs. Vermoedelijk zal de zomertijd tusschen 6 en 8 Oct a.s. eindigen. BUITENLAND. Rede van den Dnitschen Rijkskanselier Cnno in den Rijksdag. Oneenigheid in hel Britsche kabinet. Mussolini zon een beroep gedaan hebben op Amerika's nienwen president. Nu bestaat bij ons bestuur de meening, dat de drooglegging van dien Plas nog afgezien van de zeer twijfelachtige rentabi liteit in hooge mate ongewenscht zou zijn, niet alleen voor de bevolking van Aals meer zelf, maar ook voor veel wijder kring, daar de beoefenaars van de watersport en de bewonderaars van Holland's natuur schoon met zijn rijke planten- en dierenwe reld, beroofd zouden worden van een der belangrijkste landschappen van ons vader land, een der hoogst te waardeeren oorden voor ontspanning en studie voor de bevol king van Amsterdam en Haarlem. De wijde watervlakte en haar behoorlijke oevers met de strooken merkwaardig boezemland her bergen tal van dieren en planten, die bij de toenemende drooglegging van plassen en moerassen al schaarscher worden en buiten het bereik geraken van den belangstellen den natuuronderzoeker. In het bijzonder doelen wij hier op de trilvenen en fl'ietlan- den, die een beeld geven van de wordings geschiedenis van de lage venen en over gangsvenen in ons land. Het behoud van dergelijke landschappen mag niet onderschat worden. Zij zijn toch' niet alleen belangrijk om de zeer bijzondere levensvormen zelve, die zich daar ontplooi en, maar ook, omdat do belangstelling in en de bestudeering van die levensvormen van hooge opvoedende waarde is voor jong en oud en een zuivere bron van de schoon ste en edelste genietingen. En wanneer daar dan nog bijkomt, dat dit alles samenvalt met de beoefening van de watersport in haar ruimsten vorm, dan is inderdaad de vraag gewettigd, of de nog twijfelachtige en stellig niet aanzienlijk economische voor deden kunnen opwegen tegen wat aan ver heffing van ons volk verloren gaat. Dit alles klemt nog te meer, wanneer men er zich rekenschap van geeft, dat deze Plas gelegen is op slechts 12 K.M. afstand van do hoofdstad des lands met haar ruim 700.000 inwoners, die door de immer voort gaande bebouwing van hot Gooi, de Duin streek enz. steeds meer van het nog aan wezige natuurschoon in haar omgeving be roofd wordt, zoodat cr ongetwijfeld de al lerhoogste waarde aan gehecht moet wor den om die stukken vrije natuur, welke nog ongerept zijn en bovendien van uit Am sterdam zoo gemakkelijk bereikbaar zij als ontspanningsoord voor de grooto stads bevolking te bewaren. Het bestuur van de Vareeniging tot Be houd van Natuurmonumenten in Nederland sluit zich dan ook met den meesten ernst aan bij het verzoek, dat de afdeeling Aals meer *van do Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde tot den mi nister heeft gericht, om die maatregelen te willen nemen, waardoor het dreigende gevaar van drooglegging van den Westein- dt Plas alsnog zal kunnen worden voor komen. In de geheime raadszitting van Huizen zijn harde nootjes gekraakt over het beleid van den burgemeester. De waterleiding- kwestie kwam ter sprake en den burge meester werd verweten fraude te hebben ge pleegd door water van de Wcesper waterlei ding-mij. te gebruiken, dat de meter niet kon conlroleeren. Een raadscommissie, bestaan de uit de heeren v. d. Bóm, Veerman en Vreeswijk werd benoemd om le onderzoeken in hoeverre de burgemeester in deze schuld heeft. Tentoonstelling De Lakenhal. Het was een goede gedachte van de Di rectie van het Stedelijk Museum om in de zen vacantielijd, nu dagelijks drommen vreemdelingen het museum Ipczóeken, al daar een kleine tentoonstelling le organisee- ren van de mooiste stadsgezichten in Leiden uit de verzameling van het Gcmeenle-i archief. Ditmaal zijn alleen afbeeldingen gekozen van de Leidsche waleren en grach-i ten, die aan onze stad zoo'n speciale beko ring geven. Achtereenvolgens komen het Galgewater en de Rijnarmen aan de beurt, daarna de Heerengracht en Haven, het Ra penburg en Steenschuur met de kleinere grachtjes, de Mare en de Singels. Heden en verleden zijn. gelijkelijk vertegenwoordigd en men vindt menige herinnering aan vroe-. ger tijden, die ons doen betreuren wat toen reeds werd verknoeid en te meer het ver-i langen levendig roepen om althans te be-i houden wat ons nog bleef gespaard. Wij vertrouwen dat deze tentoonstelling vele vreemden zal opwekken tot een nieuw bezoek aan de Sleutelstad en ook bij menig

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1