AGENDA VAN DE WEEK. tmm&mimammmr GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. Donderdag. Caté Rap, Haarlemmerstraat: Optreden van den prof.-biljarter J. Siedenburg. S t o m p w ij k: Groole harddraverijen en jubileumfeesten. Vrijdag. „De Harmonie": Buitengewone vergade ring van de Comm. Venn. Bulthuis en Co., te Leiden. 2 uur. Dagelijks: „Apollo-tbeater", Oranjegracht '1012: Voorstellingen te 8 uur. 's Woensdags en ?s Zaterdags matioées te 8 en te B uur. „Casino-bioscoop"-, floogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagnamiddag van t tot 4 uur kinder- en familie-matinde. „Luxor-Thealer", StationswegBioscoop- on Varióté-Voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinéo te 2 uur. Rondvaart over de Meren, weekdagen 12 uur van de Beestenmarkt en 's Zondags balféén van de Zijlpoort. Do apotheek van „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48 is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 30 Juli tot en met Zondag 5 Aug. waargenomen door de apotheken van de H.H. D. J. v. Driesum, Mare 76, telef. 406, en W. Felle, Kort-Rapen- burg 12, telef. 694. RECLAME. J 8 'Cv J ;v. OMMEREN Haarttaimjhwjf IttOH .Tel 291 Ons aanbod een proefwasch voor halven prijs fe Jbehandelen 5 blijft 'rio'g steeds van kracM 96CQ denis en de economische gevolgen van de huurwetten en mr. B. H. Vos: de overheids- sfeun aan particuliere bouwondernemers ge durende den oorlog. In den loop dezer maand zal de heer Th. van Lier, adviseur van den Minister van Arbeid, een vergadering bijeenroepen van gemeentebesturen in den Achterhoek, ten einde voor die gemeenten een uniforme steunregeling in 't leven te roepen voor hen, die in Duilschland werken en markentoeslag ontvangen. UIT NED. OOST-INDIE. Hevige brand. Een brand heeft de gebouwen van de Handel Maatschappij Güntzel Schema- cher te Padang geheel en die van Tets Co.'s Handel Maatschappij gedeeltelijk ver nietigd. De schade bedraagt een half mil- lioen, aldus -meldt Aneta. Onder de gemeente Rhoon, ongeveer 500 meter ten zuiden van het gemeentelijk vliegterrein aan de Waal haven le Rotterdam is gistermiddag om streeks drie uur een Zweedsche tweedek ker, type S 18, met Mercpdcs motor van 280 P.K., komende uit Zweden, gevallen. Toen men op het vliegveld wilde landen is het toestel van een scherpe bocht overge gaan in een vrille, waaruit men zich niet meer omhoog kon werken; de tweedekker slorlle van een hoogte van ongeveer 150 meier omlaag en kwam terecht in een ha verveld van den landbouwer Groenenboom. De inzittenden kwamen onder de ma chine terecht. Het waren onder-luitenant der Zweedsche artillerie Hugo Montgomery, de bestuurder, die op slag gedood werd, kapilein-waarnemer A. Liljewalch, die een been heeft gebroken, en ingenieur G. Axelsson, die een schedelbreuk kreeg en een verbrijzeld onderbeen en een gebroken arm had Nadat op hel vliegveld aan de Waalha ven de eerste hulp was verleend, zijn de slachtoffers met hvee auto's van den ge neeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsinge! alhier gebracht. Inge nieur Axelsson is daar gisteravond over leden; de toesland van kapilein-waarne mer Liljewalch was bevredigend en leverde geen gevaar voor het leven. De drie Zweedsche officieren waren uit Zweden naar hier gekomen om Zaterdag deel te nemen aan den wedstrijd Rotter damGothenburg De tweedekker is vernield. De heer W. H. Broek huys is j.l. Zaterdag in gebreke gebleven aan enkele leden der redactie van het dagblad De Dag de verschuldigde weeksalarissen te beialen Dinsdag, den 31en Juli, zijn de kwitanties van deze weeksalarissen met die van de op dien dag vervallen maand salarissen over Juli aangeboden ten kan tore van het dagblad De Dag aan de So- pliialaan te Amsterdam. Noch bij deze aan bieding, noch op een later uur zijn de ver schuldigde salarissen betaald. Dientenge volge hebben een zestigtal leden van de redaclie van De Dag, wier contracten -op enkele uilzonderingen na alle op 1 Juli j.l. of vroeger waren ingegaan gisteren per deurwaarders-exploit en per advertentie aan den heer Broekhuys de verbreking van hun dienstbetrekking wegens dringende reden aangezegd, onder voorbehoud van hun recht op vervallen salaris en schade vergoeding. Het tolaal bedrag van de aldus op den heer Broekhuys ontslane vorderin gen loopt naar twee millioen gulden. Mr: D. W. Slibbe, advocaat le Amsterdam, heelt zich bereid verklaard als rechtsgeleerd raadsman van de gedupeerde journalisten op le treden De centrale recherche te Amsterdam heeft gisteren aldaar gear resteerd een tweetal personen, die in een hotel waren aangetroffen en die verdacht worden, te Vlculen een inbraak gepleegd te hebben. De buit, bedragende aan effecten vele duizenden guldens, was door hen meege nomen. Een tijdschriftcolpor- teur te Amsterdam heefl kans gezien zijn beroep met dat van insluiper op handige wijze te combineeren. Ilij belde bij bewo ners aan en als de deur niet opengetrok ken werd, slool hij deze met valsche sleu tels open. Dat deed hij ook Dinsdag om twee uur hij een bewoner der Bilderdijk- slraal. Hij scharrelde een tijdje in hel huis rond en eigende zich een geldkistje inhou dende f 1000, benevens twintig losse gul dens en een gouden dameshorloge toe. Juist toen hij het huis verliet kwam de dochter des huizes aanloopen en snapte hem. Hij rulcle zich los, zijn buit in den steek latende en liep weg. Éenige voorbij gangers waren echler sneller dan hij en wislcn hem te grijpen. Mc-n bracht hem naar het posthuis Nassaukade. De politic arreslecrde voorts nog zijn broer, die eveneens colporteur is, maar laler bleek, dal deze vermoedelijk met het geval niets uitslaande heeft. Gisternacht is een dief stal gepleegd in de Si. Ignaliuskerk in de Molenstraat te Nijmegen. De dief heeft zich vermoedelijk doen insluiten. Ont vreemd zijn gouden voorwerpen ter waarde van ongeveer f2000. Het „L i m b. D a g b I." meldt, dat de boring vanwege de Mij. van Rijks- opsporing van Delfstoffen sedert bijna een jaar te Baanheide-Wiltem gaande, uitste kend vlot; een flink aantal lagen steenkool zijn aangeboord, waaronder verscheidene van aanzienlijke diklc. Ook de boring onder de gemeente Bo- chollz vanwege de steenkolenmijn Willem Sophie levert bevredigende uilkomsten. Het blad verneemt, dat in die omgeving nog meer boringen zullen plaats vinden. Dinsdag is de van het werk huiswaarts keerende mijnwerker Leen ders uit Vaals le Onderspekholz (gemeenle Kerkrade) op onverklaarbare wijze met zijn rijwiel in aanraking gekomen met een vrachtauto. L. viel en kwam met zijn hoofd voor een der wielen terecht, waarbij een wiel hem over het hoofd ging. De ongeluk kige werd overgebracht naar de verband- kamer der Staatsmijn Wilhelmina In Tcr- winselen, alwaar hij aankomst bleek, dat hij gedurende het transport overleden was. Ve.rkiezingspractijken te Huist. Bij de laatst gehouden gemeente raadsverkiezing le Ilulst (Z.) was de uitslag dat 743 stemmen voor de bestaande meer derheid e« 734 stemmen voor de oppositie werden uitgebracht, een verschil dus van slechts 9 stemmen. Waar nu 24 personen (verpleegden in het R.-K. Liefdehuis) door den voorzitter van het stembureau tot de stemming waren toegelaten ingevolge art. 78 der Kieswet, die niet in de zin der wel lichamelijk hulpbehoevend zouden zijn ge weest, heeft het raadslid A. C. M. Poppe, prolest aangeleekend bij het hoofdstembu reau, en zich bij adres gericht tot Gedepu teerde Staten van Zeeland, bij welk college hij laler zijn bezwaren heeft ingebracht te gen de raadsbesluiten, waarbij de nieuwge- kozen leden werden ioegelaten omdat de voorzitter van Stembureau 1 aan met na men genoemde kiezers en kiezeressen, in hoofdzaak bewoners van het R.-IC. Liefde huis, die niet lichamelijk, doch geestelijk hulpbehoevend zijn, als analphabeten of lij dende aan onnoozelhcid, kindsheid, enz. in strijd mei de bedoeling van art. 78 der Kies wet zou hebben vergund, zich bij de stem ming le doen bijstaan, terwijl, aangezien het verschil in den uitslag slechts 9 stemmen en het aantal der bedoelde gevallen onge veer 20 bedraagt, moet worden aangenomen, dat de gewraakte handeling van den voor zitter invloed op den uilslag der stemming heeft kunnen uitoefenen. Ged. Staten van Zeeland hebben door een harcr Jeden een onderzoek ter plaatse laten instellen, en ais gevolg daarvan do stemming vernietigd, zoodat een nieuwe stemming zal moeten plaats hebben. Bij dit onderzoek cn het onderzoek dat ook de officier van justitie te Middelburg in deze zaak heeft doen instellen, is onder meer aan het licht gekomen: lo. dat al de geneeskundige verklarin gen, op twee uilzonderingen na als reden der hulpbehoevendheid opgaven, „onvol doende gezichtscherpte" terwijl bij het leeu wendeel der gevallen de personen onvoor waardelijk geschiktheid hadden zelf te stem men. 2o. dal de verklaringen waren afgegeven zonder voorafgaande geneeskundig onder zoek op de verzekering in het R.-K. Lief dehuis aan den geneesheer gedaan, dat dit onderzoek reeds door een anderen genees kundige was geschied, wat later onwaar bleek ie zijn; 3o dat de verklaringen eigenlijk waren afgegeven voor de vroeger gehouden Pro vinciale Statenverkiezing, en die verklarin gen dus uit het dossier dezer verkiezing weder waren teruggegeven aan het R.-K. Liefdehuis fen gebruiko van de veel later te houden gemeenteraadsverkiezingen; 4o. dat dus deze verklaringen zijn ge bruikt terwijl zij, die daarvan gebruik maak ten, wisten dat zij valsch waren en niet af gegeven voor deze stemming waarvoor zij gebruikt werden. Aan het geheele perso neel van de N V. Machinefabriek Dok te Delfzijl is met ingang van 6 dezer wegens slapte ontslag aangezegd. Het wrak van de „T u- banlia", het door de Duilschers in den oor log getorpedeerde Hollandsche passagiers- Schip, heeft de begeerlijkheid van Engei- sche schatzoekers gaande gemaakt, omdat er veel geld aan boord moet zijn. Majoor Vincent Sippe, had zich met anderen ver- eenigd,( om te trachten het wrak te bergen. Toen hij1 daarmee doende was, verscheen een vaartuig van een andere bergingsmaat- schappij, de Semper Paralers Salvage Co., en begon met duikers bij het wrak te wer ken. Voor een Engelsch rechter is deze kwes tie reed9 behandeld. Deze verklaarde dat er geen rechterlijk verbod kon worden uitge vaardigd legen handelingen in volle zee. De eischers, die aan de oppervlakte van de zee waren, konden geen recht laten gelden op wat op den bodem lag. Een interessant proces voor de Academie voor Internationaal Recht in Den Haag, be looft hiervan het gevolg te zijn. T n Noor d-F r a n k r ij k be slaat thans gelegenheid lot onmiddellijke plaatsing van: a. korenmaaiers (bekend met het maaien met sikkel of zicht) in laakwerk; het koren moet verder in schoven gebonden, op höo- pen gezet en naar do voorraadschuren ge transporteerd worden. Voor maaien, bin den, op lioopen zeiten en transporten naar de schuren wordt betaald 500 fr. en meer per H.A. Voor maaien en binden in taakwerk 200 tot 250 francs per H.A. De werkgever ver strekt huisvesting en soms ook een deel van den kost. b. personen, goed bekend met het hin den van het koren tot schoven, op- en af laden der wagens, tegen 10 francs per dag met kost en huisvesting. c. Melkers (ook mei gezinnen zonder of met hoogstens drie niel-werkende kinde ren). Gegadigden kunnen zich wenden tot de openbare arbeidsbeurzen of tot de cor respondenten der openbare arbeidsbemid deling ter plaatse of (doch dan alleen schriftelijk) lot den Rijksdienst der werk loosheidsverzekering cn Arbeidsbemidde ling, Bezuidenhoulsche weg no. 30, 's-Gra- venhage. Wegens re pa ra tie gesloten. A. Hoe komt het buurman, dat er sinds eenige dagen zulk een ongewone stilte bij u in hnis hccirscht 1 B. Het gebit mijner cchtgenoote is'in reparatie bij den tandarts cn gedurende dezen tijd houdt zij den mond potdicht. NAAR IJSLAND. xiv. (Nadruk verboden). Birtingaholt, 6 Juli '23. Onze chauffeur is uit ITafnarfjord; en als wij door den morgen van l^üpur terugrij den, ontmoet hij twee last-auto's met stad- gcnoolen. Dat is een vroolijk weerzien. De cigarelten, die hij ons tevergeefs aangebo den had, komen weer voor den dag, hij rust niet vóór ieder er een heeft, er wor den levendige gesprekken gevoerd, hij vindt het de natuurlijkste zaak van de wereld alles uit te praten voor wij verder gaan en, als de auto weer snort, krijgen wij het ver haal nog eens. Daarop zal een IJslander nooit aanmerking maken, wie zou zoo'n jongen zijn plezier misgunnen? Nu gaat het gedeeltelijk denzelfden weg als den dag daarvoor, de Hekla sluiert zich nu heelemaal en lacht ons achter haar grijze nevelen uit, voor de afwisseling zul len wij nu eens koffiedrinken op Thorar- fimi, een groote plaats op een heuvel met schillerend uitzicht. Na houten overloopen en vertrekken gepasseerd te zijn komen we in de woonkamer, die er allergezelligst uit ziet met brons-pluche meubels, schrijftafel, piano en, natuurlijk, groote boekenkast. De eigenaar schijnt spiritist, naar de titels te oordeelen, maar daarnaast staat de Ency clopaedia Dnltannica, de Essays van Emer son, Therapeutische? lexicon, National Geografie Magazine, Sophocles in Duitsche vertaling en vele dichtwerken, w. o. Sha kespeare en Longfellow en de IJslandsche. Wc worden door een waardige matrone ontvangen of we oude vrienden zijn, het gesprek vlot best,«Jiet vreeradelingenboelc komt voor den dag, en met trots wordt ons gewezen de bladzijde waar Frederik VIII van Denemarken zijn naam in 1907 gezet heeft, gevolgd door Prins Harald, den Deenschen minister Chri9tensen en Han nes Iïafstein, den gouverneur van IJsland. Wij zetten onze nederige namen in hetzelf de boek en oppervlakkig bladerend, vinden wij alleen als namen van landgenoolen die van Prof. Dr. R C. Boer en W. v. d. Ent. De bekende Ogmundur Sigurdson van Haf- narfjord, hun gids, staat er niet bij. Ogmun dur is nu op reis met twee Zweden. Hij kent IJsland nu het best van alles, want hij heeft den geoloog Thorqddsen, die nu overleden is, telkens op zijn" reizen verge zeld. Onze chauffeur heeft les in aardrijks kunde van hem gehad aan de H. B. S. van Hafnarfjord en herinnert zich zijn onder wijs als iels heel moois. Dat is ook iets eigenaardigs voor IJsland: dat leeraren aan een II. B. S. gids van vreemden willen zijn. Men moet hier vooral niet vast geroest zijn in vastelandsbegrippen, maar onbevangen open staan voor de toestanden hier en zul- ken mannen de eer geven die hun toekomt. Een alleraardigste en keurig nette jon gen, leerling van hel gymnasium te Reyk javik, moest met ons rtee naar het uitzicht én noemde de reeks bergen, naar alle kan ten van den horizon zichtbaar, op, en toen wij in de auto over de Thorsaa-brug reden en het wilde water daar in woeste vaart onder door zagen gaan, waren wij dank baar dit bezoek niet gemist te hebben. Wij moeten aan den anderen kant van de Shora Laxaa, de groote zalmrivier, zijn. Een brug is er niet, de chauffeur stelt voor er doorheen te waden, het water komt tot de knieën. Dit weigeren we Beslist. De auto kan er ons niet doorheen Brengen, daarom wenden we .ons ioj gapdleikarkoti, een kleine gaard op een heuvel; om paard en wagen. Daar loopt iedereen in zijn Zondag- sche pak, een heel groote familie is er bij een en de boer daar legt uit, dat zijn zus ters kind daar gedoopt werd. Die zuster had tien kinderen, en omdat het haar wat zwaar werd,, had hij de doopeling lot zich genomen Daar kwamen we in een echte IJslandsche „bad stofa" woonkamer, met vijf bedden geschaard langs den muur, een breimachine, een tafel met banken er naast, twee mannen zitten op een bed sa men te praten. Alle kinderen en groote menschen worden daar. aan ons voorge steld, dat is nu net zooals men in IJsland sche boeken leest en nog maar hier en daar aantreft. We worden heerlijk onthaald op koffie en pannekoeken, die als onze flensjes op gerold vcorgediend worden en ondanks het feest kunnen we paarden cn wagen krijgen. „Het is geen mooie wagen",, zegt de chauf feur bedenkelijk, hij denkt zeker dat wij ons een galarijluig voorstellen. Neen het is een handwagen met een opslaande kant, daarin worden matten, zakken en scha penvellen gelegd voor twee zitplaatsen, de bagage gaat voorop, de boer geeft mij een alerliefst donkerbruin paardje, gaat zelf op een Isabella-kleurig beestje zitten en leidt het karrepaard bij den teugel en zoo zet de illustere stoet, de handwagen ge ëscorteerd door 2 ruiters te paard, zich in beweging. Zóó moet men. eigenlijk in IJs land reizen, en niet met zoo'n auto, dat is eigenlijk heiligschennis in dit oude land. Schilderachtig is het groepje zeker, met de kleurige bagage en de zwarte schapenvel len, en daar komt de Laxaa. Ilij is niet diep, de wielen gaan er lot de naaf loe in, maar de stroom is sterk en de wagen drijft cén beetje af, evenals mijn donker diertje, maar moedig vecht hij er legen in en draagt me volkomen zeker naar den over kant. Men moet daarbij oppassen nooit naar de golven le kijken, dan heeft men kans door die snelle warreling een eigen aardige duizeling te krijgen, die een gevoel geeft of men den. anderen oever nooit be reikt, maar altijd het oog over het water -heen op het land gevestigd houden. Nu komen nog twee armen van de Laxaa, de laatste is de diepste, daar moet men zijn voeten optrekken om niet nat le worden, en na een kwartiertje staan we voor het hek van een grooten gaard. De beer springt af en gaat .alleen naar het huis. Wij blijven voor het hek. Het is geen gewoonte en 't zou onbescheiden zijn, dadelijk met hem mee te gaan. Nu hoort het, dat hij met den steel van de zweep drie of negen slagen op de buitendeur geeft maar daar de deur openstond cn de eige naar er bij was, bleef dit gedeellp van het eeuwenoude ceremonieel achterwege. De eigenaar komt met hem mee en zegt, dat wij blijven kunnen. Het is een mooi ge bouwd, slank man met regelmatig intel lectueel gezicht en heldere blauwe oogen, heer en boer tegelijk. Ik praat zoo goed en zoo slecht als het gaal IJslandsch en volg Paul Hermanns raad op om: „als men een vreemde laai niet goed kent, beginnen moet in die taal te lachen" en het ijs is gauw ge broken Dit is mijn vrouw, „husfreya", zegt de man, en vriendelijk steekt de heldere, jong uitziende vrouw ons de hand toe. Hij ver teld dadelijk, dat ik IJslandsch wil praten, dan wordt men hier nog vriendelijker ont vangen dan anders. „Dit is mijn Skulex" en er komt een jongeman binnen, precies zijn vader, die met even groote gemakke lijkheid als hij converseert. Hier in de ka mer is het grootste meubel de boekenkast, dan is er een gezellig hoekje voor de sofa en een schrijftafel, harmonium en kachel staan verder langs de wanden. Boven de schrijftafel hies als overal het portret van den dichter Matthias Jochumsson, en van Jon Sigurdson. Ook mooie reproducties van beeldhouwwerken, o. a. de Zwemmer van een Zweedsch beeldhouwer. Hier bij uil zondering geen portret van Napoleon, op de vorige gaards vonden wij dat overal. Birtingaholt heeft twaalf koeien en des avonds hoort men de separator. Het ligt op grashellingen in een ruim dal, rondom door bergen ingesloten, en maakt een staalschcn indruk door het woonhuis van twee hooge verdiepingen, dat aan een lager gedeelte vastzit, en de hooge hooischuur, die daar weer naast is. Verder zijn er apart liggende huisjes, met gras begroeid, die zijn voor de schapen in den winter en boven op den berg is een dergelijk voor de paarden. Ver scheiden „gaarden", die wij voorbij kwa men, beslaan alleen uit deze huisjes, in de verte lijken het heuveltjes, dan ziet men van binnen de steenen van den onderbouw en verder is het met hout beschoten. Wij zijn logées hier van de familie cn eten met vader cn zoon in levendige con versatie, terwijl, als het IJslandsch niet vlot, de zoon met Noorsch tc hulp komt. Een weldadige stille is om ons heen, geen motor meer, maar alleen rust. De koeien werden naar den stal geleid. Als wij den morgen daarop door het raam van ons slaapkamertje kijken, zijn de maaiers bezig op het veld. De bergen in den omtrek ver- loonen het rustig spel van wisseling van licht en schaduw; hier een dag stil en dan morgen naar het geysergebied G. M. DE ALGEMEENE TOESTAND. Opnieuw heeft gisteren het Engelsche kabinet beraadslaagd over de slappen, die nu moeten gedaan worden in verband met de herstelkwestie, nu de antwoorden van Frankrijk er. België binnen zijn en vrij wel waardeloos bevonden, maar algemeen thans uit Engelsche bron wordt gemeld, zoodat er een volslagen pessimisme heerscht. Men neemt aan, dat er geen kans meer bestaat op een gemeenschappelijk antwoord der geallieerden. Of Engeland echter een afzonderlijk ant woord zal geven, is nog onzeker. Morgen zal men echter misschien daaromtrent meer vernemen, want er zullen weer ge lijkluidende verklaringen worden afgelegd door Baldwin en Curzon, resp. in Lager en Hoogerhuis. Nu bet tocli mis loopt, wordt de aaa. drang om de Engelsche nola en de ant, woorden daarop te publiceeren al krachtL ger, opdat ten minste de wereld worde eft toond, dat Engeland heeft gedaan, wat het kon, maar dat Frankrijk de spelbreker is bjj alle ernslige pogingen om uit de misère te komen. Ook de arbeidersleider Rarr.say McDo. nald heeft Baldwin reeds gevraagd of hij voornemens was documenten over de on- derhandelingen te publiceeren met het oot op het debat van heden. Baldwin ant, woordde. dat hij bang was, "dat het onmo, gelijk zou zijn de documenten heden open* baar te maken, vooreerst, omdat er een groot aantal bestaat en de laatste nauwe-t lijks binnen zijn gekomen, ten tweede, om-< dat voor de publicatie van de antwoorden der geallieerden hun toestemming ver* eischt is. Dat laatste schijnt nog het groote belet sel voor publicatie te zijn. En van Frankrijk is geen toestemming te verwachten, dat wist wel wat het deed, door zijn eisch lot geheimhouding door te zetten 1 Officieus in wezen officieel wordt reeds uit Parij9 gemeld, dal aan de Fran- sche regeering totdusver niet gevraagd werd toe le stemmen in het publiceeren der jongste nota's lusschen Londen en Parijs, welk voornemen aan de Britsclie regeering wordt toegeschreven en het officieuze be^ richt vervolgt dan: Een dergelijke publL calic wordt bij den huidigen stand van za ken vrij ongeschikt geacht en zou er slechts toe kunnen strekken, dat Duilschland van de zijde der Engelsche regeerders den wensch zou constateeren een eind le ma ken aan de onderhandelingen, waartoe zij het initiatief namen om het intergeallieei- de front te herstellen. De Fransche open" bare meening, die zeer gehecht is aan de entente cordiale, wil niet gelooven, dat de Engelsche bondgenooten een dergelijk be< sluit zullen nemen alvorens zi.i alle midden len om tot overeenstemming te komen heb ben uitgeput Lieve, vriendelijke woorden, maar..,, de aandrang der Engelsche pers en van het parlement kan wel eens spoedig te sterk blijken. Inmiddels laat de Engelsche regeering geen kans voorbij gaan om de economische moeilijkheden, waarin Engeland door do' bezetting van de Roer en den toesland in het algemeen is geraakt, nader te onder- slreèpen. Zoo hechtte de Minister van Ar-i beid, Monlagne Barlow aan een verklaring, dat het getal werkeloczen 1.185.000 be< droeg, het commentaar vast, dat zoolang de bezetting van de Roer duurt, op de ara beidsmarkt geen verbetering doch wel ver slechtering is te verdachten. Met groote bezorgdheid gaat men zich' echter afvragen: wat zal Engeland alleen doen en kunnen doen. Van Fransche zijde toont men zich al$' altijd verbaasd pver de Engelsche ontevre< denheid. Alsof daar nu reden voor is en oL ficieus-oflicieel heet het: „Men stelt zich in FmiikriiL«»««aïj!s voor hoe zekere kringen in Engeland meet geneigd zijn 'om van Frankrijk de opheb iing der, bezetting van de Roer te eischen, dan van de Duilschers de staking van, het lijdelijk verzet. De Fransche op^pbarei meening verbaast zich er over, dat zekere Engelschen van hun Fransche en Belgi-. sche geallieerden, die eenvoudig herstel van hun verwoestingen eischen, verlangeiii dat zij zullen wijken voor den gcmeeni schappelijken vijand van gisteren, Duitsch'i land, dat thans in openlijken opstand tegen het Verdrag van Versailles verkeert. Dit misverstand is de basis van de oneenig- heid die men tc Londen heelt vastgesteld. In Fransche kringen koesterde men de hoop tot nogloe, dat het mogelijk zijn zou dit misverstand op. te lossen, het antwoord van Poincaré scheen, wat vorm en inhoud belrelt, geschikt om de voortzetting der besprekingen toe te laten, ja misschien ten slotte een toenadering mogelijk -te maken lusschen de twee slaDdpublen." Alsof men in Frankrijk niet weet, hoe Engeland de Roer-bezetting in strijd acht met het vredesvcrdrag van Versailles, ge lijk ook Duitschland doet en alsof men in Frankrijk niet weet. dat inluiden van lang durige besprekingen geen zin heeft, gelet op Duilschland's inwendigen toesland, zoo" dat een directe oplopsing wordt geëischt in een kwestie, die ioch al veel te lang beeft getraineerd 1 Uit het bezette gebied nog weer berich ten over in-beslag-ncmen van gelden door de Franschen: 40 milliard le Neuwied in het rijksbankfiliaaJ, 17 milliard loongelden in een fabriek. Mag men de Duitsche berichten geloo ven, dan zal einde van deze maand voor de Franschen in het geheele Roergebied geen cokes" meer te Vinden zijn Van de conferentie der Kleine Entente te Sinaia, heeft men slechts betrekkelijk wei nig vernomen. Op zich zelf al geen gunstig teeken voor versterking der bestaande ban^ den. De Balkan-correspondent van de „Man chester Guardian" schrijft nu over den af loop der conferentie van Sinaia: „De algemeene indruk van het resultaat der conferentie is, dat zij, in plaats van verwachte versterking, een ernslige verzwak king van de Kleine Entente beeft teweegge bracht, een feit, dat binnenkort uitdrukking zal vinden in regeeringsveranderingen in ze kere landen van de Kleine Entente." Of daarmee in verband moet worden ge- biacht volgend bericht: Volgens de Praagsche bladen heeft de Grieksche gezant te Boekarest de opdracht gekregen, met den Zuid-Slavischen en den Roemeenschen minister van buitenlandscbe zaken naai aanleiding van de conferentie te Sinaia, te onderhandelen over de vorming van een nieuwen Balkanbond tusschen Zuid- Slavië, Roemenië en Griekenland. Het nieuwe Balkanblok zou, onafhanke lijk van de Kleine Entente toezicht houden op de naleving van het verdrag van Neuilly« Griekenland zou du9 pogen een ander ver bond in te stellen met uitsluiting van Tsjech^ Slowakije!.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2