Woensdag 1 Augustus 1923. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. QEMENGP NIEUWS. Het voornaamste nieuws I van heden. PRIJS DER ADVERTENTIES: IBÖ ets. per Tegel. Bij rëgelalomiemeiit FelangrijE ik^ién "prijs. l': ■T^' rf&Ieme adrcrïentien; tiitsluitên'd bij töortntbo^ SjJin?, .Woensdags on Zaterdags 50 Cls^ bij eeri taèïinmni aantal TFöordon van 30. Incassö volgens post recht. Voor eventueele oïm blending van brieven 10 Cts. porto te betalend 'flewfjsnuininer.5 Cis. - 1 Bureau NoordeStidsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Poslchêqne- en Girodienst No. 57055. Poslbns No. 51. PRIJS DEZER COURANT: V. .Voor Lelden p. 3 nm'd. jf 2.35, p, week" _TS' 'i 0.19 Buiten leiden, waar agenten gevestigd nïja. V,~.~r L Per weoï 'vh öfij] Franco pof post Z 2.S5 FR porfoEosfcS, t- pit nummer bestaat uit TWEE Bladen Nummer 19448. EERSTE. BLAD. i gemeentelijke vischverkoop. Aan den gemeentelijken vischwinkel Vischmarkt 18, lel. 1225 is Donderdag ver krijgbaar SCIIELVJSCH a 0.26—f 0.32, en 5CHOL a 10.19—f 0.38 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Eurgem. Leiden. 1 Augustus 1923. Burgemeester en Wethouders van Lei- Jen maken bekend, dat het Gemeentelijke [jfaschbureau (PasteurstraaO van 6 tot en met 11 Augustus a s. wegens vacantie van hel personeel zal zijn gesloten. N. C. DE GIJSELAAR, Burgcm. VAN STRI.TEN. Secretaris. Leiden, 31 Juli 1923. Een dubbel 50-jarig jubileum. Heden herdacht onze stadgenoot, Arie Olgaar den dag, waarop hij een halve kuw geleden in dienst kwam als portier en bewaarder van het Elizabethhof aan de Dude-Vest alhier. Dit jubileum viel samen met de herden- fedag van zijn gouden bruiloft, terwijl k jubilaris heden ock juist zijn 78sten ge boortedag vierde. Het was dus wel een bijzondere feestdag yoor het echtpaar Otgaar. Nu zou dezen dag misschien niet op zoo veelzijdige wijze zijn herdacht als het Eli zabethhof een Hofje was, zooals er zoovele in de stad zijn. Maar dit ruime gebouw doet, omdat het aan de gemeente toebe hoort dienst voor allerlei goede doeleinden. Eerstens is er gevestigd een stuk van den gemeentelijken geneeskundigen dienst, lil. het inentingsbureau; verder zijn er lo kaliteiten ingericht tot gemeentelijke be waarschool, terwijl mej. Kaathoven er on derricht geeft aan spraakgebrekkige kinde ren en er is in gevestigd het Consultatie bureau voor Alcoholisme, van dr. Oort in samenwerking met de vereeniging van Goede Tempelieren en de Ghr. Nationale Geheelonthoudersvereenigin g. Met al deze zaken heeft de portier en be- vaarder bemoeiingen en de correcte, tevens ^Willende wijze, waarop hij zich van zijn ^alzijdige taak kwijt, daarin bijgestaan foor zijn brandziudelijke echtgenoote, was mkiding dat de verschillende corporaties net de bewoners van het Hofje de handen ineen sloegen om het echtpaar vandaag lecht hartelijk fe huldigen. B. en W. waren daarin reeds voorgegaan, door de beide oudjes vanmorgen met een hartelijken gelukwensch en lekkere taart en. een bedrag in geld te doen toekomen. En hedenvoormiddag was, voornamelijk 'door de goede zorg van den opzichter van de onderwijsgebouwen, den heer De Goederen en eenige werklieden van Gemeentewerken, in samenwerking met eenige zusters cn on derwijzers en de huisvrouwen Hofjes-bewo ners, het inenlingslokaal in een feestzaal herschapen. Het goud predomineerde daarbij. iWeldra was het zaaltje geheel gevuld, ter wijl achter den feesttafel nog eenige stoelen leeg waren voor de jubilarissen cn familie leden. Het echtpaar werd eerst per auto door de Btad gereden om vervolgens met de kinderen en kleinkinderen worden binnengeleid, ter- frijl hen staande werd toegezongen een feest lied, op wijs van het „Wien Neerlandsch bloed", welk lied besloten werd met de woor den „Stort Goede Vader van Omhoog, De zegen rijk'lijk uit, En sla dan ook een gunstig oog Op bruidegom en bruid". Hierna nam ing. G. L. Driessen, Directeur f ftn Gemeentewerken, het woord om aller- ferst het bruidspaar geluk te wenschen. Hij herinnerde zich nog het gouden huwe- lijksfeest van zijn eigen ouders, waarbij bruid en bruidegom, toen geheugden dat dit de schoonste dag huns levens was. Hij hoop te, dat ook het echtpaar. Olgaar dit zou kun nen zeggen. Daarna richtte hij zich in het bijzonder tot portier Olgaar en verklaarde, dat deze zijn eenvoudige nederige betrekking had ver vuld op een zoo voorbeeldige en nauwgezette Ij.Wijze, dat allen, die hier in den loop der jaren Werkten, zeer over hem tevreden zijn. Met den wensch, dat het den 78-jarigen jeugdigen grijsaard nog mocht gegeven zijn met zijn trouwe medehelpster zijn taak le kunnen blijven vervullen, bood hij namens de ver schillende werksters en werkers in dit ge bouw den jubilaris een mooicn, soliden rust stoel aan, vergezeld van een oorkonde met de namen der deelnemers. Namens de bewoners van het Elizabeth hof 9prak daarna mej. Van Helden een har telijk woord, den wensch uilend, dat God het echtpaar nog een aanal jaren mocht sparen Voor het Hofje. Ook zij kwam niet met leege handen, en bood namens allo bewoners oen degelijk vloerkleed aan met eenige kleine Kleedjes er bij, waarover vooral het bruidje zich verrukt toonde. Een gemeenschappelijk >,Lang zullen ze leven 1" besloot deze plechtigheid. Allen rukten het gouden paar de hand en Otgaar en echtgenoote dankten in eenvoudige, maar vecht hartelijke woorden voor al deze gunst- ewijzen. Er werd daarop koffie rondgediend, I Be n-0ba- en men bleef nog pruimen tijd I k zei lig bijeen Het was voor deze oudjes een °oien dae Ziï hebben het ook verdiend 1 De heer A. Huisman, alhier, is te Den Haag geslaagd yoor het akte-examen Nijver heidsonderwijs. Gisteren brachten een paar honderd volkskinderen uit Den Haag een bezoek aan Leiden. De Vereeniging „De Oranjeboom", die zich ten doel stelt aankweeking van lief- 'de en trouw aan ons Vorstenhuis had deze knapen en meisjes een prettigen dag bereid, door een bezoek te brengen aan den speel tuin „Hortuszicht" aan den Witte-Singel. Aan dit uitstapje was een eenigszins demon stratief karakter gegeven. Niet alleen door dat de kleintjes met de Oranjekleuren waren gelooid, maar ook omdat de medewerking was verkregen van de muziekvereeniging „Juliana", eveneens uit Den Haag, die den stoet begeleidde. Onder de tonen dezer mu ziek trok men in optocht circa 10 uur van het Station naar „Hortuszicht", waar een groot deel van den dag onder spel en met Iractalie's voorbijging, 's Namiddags ging men op dezelfde wijze naar den trein, die het gezelschap weer naar Den Haag bracht. De kinderen hadden genoten en de ouderen die den stoet begeleidden niet minder. Men was zeer tevreden over de wijze, waarop de heer Van Tngen Schenau de kleinen had ont vangen. Bij de Leidsche Spaarbank is in de maand Juli ingelegd f239.501.61 en -terugbe taald f217.825.07, terwijl 78 nieuwe inleg gers zijn ingeschreven en 76 boekjes geheel werden uitbetaald. Het tegoed der 16.125 in leggers bedroeg einde Juli f4.967.597.12. Op 31 Juli waren bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs ingeschreven in totaal 986 per- Klacht is ingediend door H. B., alhier, dat door v. R. bij hem in zijn woning enkele glasruiten zijn ingegooid en dat hij zelf i9 mishandeld. Tevens is een klacht wegens mishande ling bij de politie ingediend door B. tegen L. De „Sts. Crt." bevat de gewijzigde sta tuten van de „Vereeniging tot bevordering van den bouw van werkmanswoningen te Leiden", gevestigd alhier. De Rotterdamsche burgemeester-vacatme. Met ingang van 15 Sept. a.e. is benoemd tot burgemeester van Rotterdam mr. dr. J. Wytema, tbans burgemeester van Dor drecht. Mr. dr. J. Wytema werd in 1871 te Ap- pïngedaim geboren, waar zijn vader dokter Was. Hij volgde to Groningen de lossen aan het gymnasium cai daarna aan de uni versiteit, waar hij in 1898 promoveerde tot doctor in c>e reohts- on staatswetenschap pen. In Juni van datzelfde jaar werd de heer Wytema benoemd tot secretaris der gemeente Assen en verhuisde drie jaren daarna in diezelfde functie naar Schie dam. In deze stad kon de secretaris ech ter niet langer dan een jaar blijven, omdat dat hij intusschen getrouwd was met de dochter van den burgemeester en deze graad van bloedverwantschap tusscKen burge meester en secretaris eoner gemeente niet toelaatbaar is volgens de wet. De heer Wy tema aanvaardde toen In 1802 de functie vjm hoofdcommies ter provinciale griffie van Noord-Holland, welke functie hij op 18 Augustus 1909 verruilde met die van se cretaris der gemeente Haarlem. Op 1 April 1920 volgde de benoeming van mr. dr. J- Wytema tot burgemeester van Dordredht, als opvolger van burgemeester Wycbers. Alg. Synode Ned. Herv. Kerk. Besproken is op uitvoerige wijze het geval- Theesing. Prof. Aalders komt op tegen zijn vrijspraak. Hij heeft niets van zijne bewe ringen teruggenomen, geen beterschap be loofd én ten slotte heeft het Provinciaal Kerkbestuur de beoordeeling overgelaten aan het geweten van den beklaagde zelf. Spreker heeft deze zaak niet gezocht, maar.op zijn weg gevonden. Hij wil de vraag van ketter- jagerij elimineeren. De heer Theesing is, als persoon, naar zijn oordeel vrij om te zeggen, wat hij wil, maar niet als predikant van de Ned. Herv. Kerk. Prof. Knappert yindt deze zaak pijnlijk voor allen, die voorstanders zijn van de vrij heid binnen de grenzen van de Ned. Herv. Kerk. De vrijheid wordt soms misbruikt en daarom de vraag: Moeten wij het met die vrijheid wagen? Naar zijn oordeel ja. De vo rige spreker wil alle inquisitie wegredenee- ren, maar zij zit er toch in. Wordt Theesing veroordeeld, dan volgt er morgen een andere. Waar is het einde, als wij dezen weg op gaan? Hij keurt tal van uitspraken van ds. Theesing af, maar wat hier wordt gezegd is vele malen gezegd. Theesing wordt de zonde bok: hij zegt, wat de radicale school altijd heeft, gezegd; hij wordt de martelaar en dat is jammer, want hij is zeer verward. Hij is tegen het voorstel van prof. Aalders, want hij wil de vrijheid met alle bezwaren die daaraan verbonden zijn. Daar worden van alle zijden verkeerde dingen van de kansels gezegd. Hij zou wel willen, dat er in iedere classis een wijs man was, die toezicht hield over de wijze, waarop de predikant zijn werk vervulde en over wat hij spreekt van den kansel, om daarover eens met hen te spreken. Nadat nog door enkelen het woord was ge voerd werd met 125 stemmen aangenomen volgend voorstel van den heer Aalders: De Algemeene Synode doet, volgens art. 29 van bet Reglement voor Kerkelijk Opzicht en Tucht aan het Prov. kerkbestuur van Noord- Holland, in verband met zijne uitspraak in de tuchtzaak van den heer Theesing, pred. te Kwadiik-Middf>Ue, opmerken, dat het Prov. kerkbestuur bij deze uitspraak gehandeld heeft in strijd met art. 11 A. R. en bepaalde lijk met art. 6 kerkelijk opzicht en lucht, om dat uit de stukken blijkt, dat de heer Thee sing uitspraken heeft gedaan, en voor zijn rekening genomen ook blijkens zijn go- schrift „Verboden Christendom" die'moe- ten geacht worden in openlijken strijd te zijn met het Evangelie van Jezus Christus, wat hij beloofd heeft volgens art. 27 Regl. op het examen overeenkomstig-de beginselen en het karakter der Ned. Herv. Kerk hier to lande te verkondigen. Het Prov. kerkbestuur heeft bierbij geheel willekeurig aan den aange klaagde de beslissing gelaten over wat onder het Evangelie van Jezus Christus en de be ginselen en het karakter der Ned. Herv. Kerk hier te Lande moet worden verstaan, terwijl daarentegen het Prov. Kerkbestuur geroepen was de leer der Ned. Herv. te handhaven en bepaaldelijk te oordeelen of door dezen pre dikant metterdaad in openbaren strijd met den geest cn de beginselen en de belijdenis der Ned. Herv. Kerk was gehandeld. De hee- ren Van Paassen en Eilerts de Haan ont hielden zich van stemming. Daarna komt aan de orde eene motie van de classicale vergadering van 's Gravenhage. De classicale vergadering van 's Graven hage wenscht vurig, dat nu eindelijk de zaak Theesing de gansche kerk zal doen beseffen, dat er gelegenheid moet zijn, om niet alleen door de personen, die in kerkelijke besturen zitten langs reglementairen weg te doen uit maken, welke leeringen in strijd zijn met den geest en de beginselen der Herv. Kerk, maar om zulke leeringen in kerkelijken weg aan de Schrift te toetsen en verzoekt mits dien aan de Synode de noodige slappen te doen, opdat er in onze kerk leertucht kome naar schriftuurlijke beginselen. Prof. Aalders wil niet ingaan op dit ver zoek, omdat elke aanwijzing en toelichting ontbreekt. Prof. Knappert zou het betreuren als dit niet de aanleiding werd om te zeggen of men scherpere leertucht wil of niet De heer Te Winkel zegt: de kerk moet tot het besef komen dat de leergeschillen niet goed behandeld worden. Het eene Provin ciaal kerkbestuur oordeelt anders dan het andere. Alleen de bezwaarde kan in hooger beroep komen. Achter de motie ligt de ge dachte dat een aangeklaagde zich mag be roepen op de Heilige Schrift. Hij stelt voor, eene commissie te benoemen die zal onder zoeken of er bepalingen in de reglementen moeten worden gewijzigd. Het voorstel Te Winkel wordt met 14 tegen 5 stemmen verworpen. Nedeil. Onderwijzersgenootschap. Op de 77e algemeene vergadering te Rot terdam wijdde de voorzitter de heer A. J. Hon in zijn openingswoord nog eenige woorden aan do nagedachtenis van het overleden hoofdbestuurslid M. II. v. d. Horst en het overleden lid van verdienste C. Abels. De vergadering hoorde deze laatste woor den staande aan. In het bijzonder heette de voorzitter daar na welkom de vertegenwoordigers van het rijksschooltoezicht, het gemeentebestuur, zustersvereGnigingen cn instellingen, de En- gelsche vertegenwoordigers van de National Union of teachers. De heer IJzinga bracht daarna in opdracht van den Rotterdamschen weihouder van on derwijs diens verontschuldiging aan, dat hij deze vergadering niet kon bijwonen, daar hij door ziekte verhinderd was. Nadat één der Engelsche afgevaardigden de vergadering had toegesproken werd met de behandeling van de agenda begonnen. De rekening en verantwoording van het hoofdbestuur over het afgeloopen genoot schapsjaar werd goedgekeurd en het hoofd bestuur décharge verleend. Als plaats waar de volgende algemeene vergadering zal worden gehouden werd Velp aangewezen. Aan de orde was daarna het volgende voor stel, ingediend maar weer ingetrokken door de afdeeling 's Gravenhage en overgenomen door de afdeeling Rotterdam: Het N. O. G. kome terug op zijn besluit tot aanvaarding van de financieele gelijkstelling van open baar en bijzonder onderwijs. Vlaardingen had een amendement ingediend om te lezen: Het N.O.G. kome niet terug enz., en ijvere er voor, dat ook aan de openbare scholen fondsen kunnen worden gesticht yoor toela gen aan leerkrachten, aanschaffen van leer middelen enz. Beide voorstellen werden verworpen. Aangenomen werd daarna het volgende voorstel van de afd. Duinkant: De algem. vergadering draagt het hoofd bestuur op, zoo mogelijk in samenwerking met de andere organisaties een volledig, zeer uitgebreid onderzoek in te stellen naar de werking der Oudercommissies, speciaal met de bedoeling, om te beoordeelen, of de wettelijk ingestelde Oudercommissies en Ouderavonden het Onderwijs wel ten goede komen en of een bepaalde werkwijze voor de Oudercommissies kan worden vastgesteld, waardoor het belang van het openbaar on derwijs het best wordt gediend. Aan de orde kwam daarna het volgende voorstel van de afd. Olst-Wijhe: De algemeene .vergadering verzoekt het hoofdbestuur uitnoodigingen te verzenden aan de hoofdbesturen van alle niet-confes- sioneele onderwijzersvakvereenigingen, om gezamenlijk in overleg te treden over de vraag, of het wenschelijk en wellicht moge lijk zou zijn te geraken tot een niet-confes- sioneele önderwijzersvakvereeniging. De heer-S. Rijfkogel lichtte dit voorstel in den breede toe en wees op de wenschelijk- heid van fusie met den Bond van Nederland- sche Onderwijzers. Spr. was van meening, dat het N. O. G. nimmer zijn actie voor de fusie mag staken en dat het steeds weer de middelen moet beramen om deze fusie te bevorderen. Tegelijk met het voorstel-Olst-Wijhé werd een yoorstel-Duinkant behandeld, waarin de wenschelijkheid wordt uitgesproken de actie yoor fusie stop te zetten. Na eenige discussie nam Duinkant zijn voorstel terug en werd het voorstel-Olst- Wijhe met algemeene stemmen aangenomen. Hiermede sprak de vergadering zich dus vóór de fusie uit. De vergadering werd daar na geschorst. De Koningin en Prinses Juliana zijn gisteren om kwart voor 5 aan boord van de mailboot „Prinses Juliana'' te Ylissingen teruggekomen. Bloemen werden beide vor stelijke personen aangeboden. Toegejuicht door honderden begaven de Vorstelijke personen zich naar de Konink lijke wachtkamer. In de bal stonden de padvinders en padvindsters uit Apeldoorn opgesteld; zij brachten een groet met hun vaandels. Om 5 uur 50 vertrokken de Koningin en cle Prinses naar Utrecht, van waar zij per bofauto naar Soestdijk zich begaven. Naar wij vernemen, zegt de „Tel." moet bij het Centraal Stembureau te Den Haag een plan in overweging zijn om bij de verkiezingen voor Tweede Kamer, Prov. j Staten en Gemeenteraden, het systeem in te voeren, dat nu voor ide Eerste Kamer verkiezing heeft gegolden, waarbij de kie zers het recht krijgen op de lijst hunner keuze de candidaten te nummeren in de door hen (de kiezers) gewenschte volgorde. Men acht dit systeem het billijkste, wat den invloed der kiezers op do keuze der Kamer-, Staten- en Gemeenteraadsleden betreft, maar het bezwaar is de omslach tigheid bij het vaststellen van den uitslag, waar het om groote getallen gaat. Het is dus op het oogenblik nog twijfelachtig, of het Centraal Stembureau de regeering in dezen geest zal adviseeren, hoewel in prin cipe vrij algemeen de redelijkheid van het stelsel erkend wordt. De gewone keuringen van tot dekking bestemde hengsten in het najaar van 1923 zijn bepaald voor de provincie Zuid-Hol land op 27 Sept. te Rotterdam, voor type tuig- en trekpaard27 Sept. to Gorin- chem, alleen voor type tuigpaard; 28 Sept. te Middelbarnis, alleen voor type trek paard 2 Get. te Dordrecht, idem. Het Tweede Kamerlid S. Groeneweg, heeft tot den minister van Onderwijs de volgende schriftelijke vragen gericht: Is het juist, dat in de commissie, aan welke is opgedragen na le gaan, door welke maatregelen op het gebied der Rijkszieken- huizenexploitatie, wat betreft de inrichting van liet bestuur en de te voeren exploitatie, besparing kan worden verkregen, geen en kel lid is opgenomen, voortkomende uit de kringen van administratieve hoofden van ziekeninrichtingen Acht de minister het niet gewenscht, als nog bovengenoemde commissie aan te vul len en zich daartoe in verbinding te stellen met de Vereeniging van jVdminislraticve Hoofden van Ziekeninrichtingen in Neder land? Bij Kon. besluit van 27 Juli is be noemd tot burgemeester der gemeente Limbricht F. J. J. van Boxtel, Te Nijmegen is overleden, 79 jaar oud, de lieer F. T. Mellema, oud-consul der Nederlanden te Sint-Petersburg. In September a.s. zal de Onderoffi- ciersvereeniging Ons Belang haar 25-jarig jubileum vieren. De centrale viering zal te Amersfoort plaats hebben, waartoe alle afdeelingen een deputatie zullen afvaardigen. Ook in de verschillende afdeelingen zal dit feit op waardige wijz? worden herdacht, Gistermiddag opende de heer Henny van Vuuren, voorzitter van den Ned. Bond van Abstinent-studeerenden te Amersfoort, het derde congres van dien Bond. In zijn overzicht over het afgeloopen jaar herdacht hij twee gestorven leden uit de afdeeling Leeuwarden, terwijl de Bond ook een ver lies leed door het heengaan der hoofdbe stuursleden H. Willemsen en J. Snoek, die door drukke werkzaamheden moesten be danken. Het jaarvèrslag van den algemeenen secretaris meldt, dat het "ledental steeg van 1637 tot ruim 1700 en liet aantal afdeelin gen van 31 tot 36. Met alle zusterorganisa ties bleef de goede verslandhouding be staan. Namens de Interacademiale Geheelonth'. Organisatie sprak de heer H. Willemsen het congres toe. Naar vernomen wordt, staan de onder handelingen van Hongaarsche belanghebben den met Hollandsche fabrikanten over Hon- gaarschen meeluitvoér gunstig een Holland sche groep, moet genegen zijn 5 millioen Hol landsche gld. voor te schieten, welke som gedeeltelijk Ier beschikking van de Hongaar sche regeering gesteld zal worden tot verbe tering van den valuta-voorraad. De mole naars en producenten zullen een leening be komen op korten termijn, die zij in obliga- liën moeten terugbetalen. Gistermorgen is een stei- ger ingestort van het bouwwerk van de wo- ningbouwvereeniging „Het Zuiden" aan de Riederlaan te Rotterdam. Op dezen steiger verrichtten drie werklieden hun werkzaam heden, toen plotseling de 6 meter hooge stel lage bezweek. Een van hen zag nog kans op een balk, die over een muur lag, le springen. De twee andere arbeiders stortten omlaag ''5 BINNENLAND. De Kcningin is nit Engeland in ons land teruggekeerd. De jaarvergadering van het Nederl. Onder. wijzers-Genootschap. Het geval Theesink in de Alg. Synode der Nod.-Herv. Kerk. Mr. Wytema officieel benoemd tot barge, meesier van Rotterdam. BUITENLAND. Slechte ontvangst der Fransche en Bel* gische antwoorden in Engeland. Mogelijkheid van een afzonderlijk Engelsch-Italiaansch optreden. - j Morgen debat in hef Engelsche Lagerhuis over den algemeenen hnitenl. toestand. De toestand van president Harding ver betert. De conferentie van Sinaia is geëindigd. en werden onder de neervallende steeneH bedolven. De 23-jarige metselaar P. Kok uit Rijs- poort werd met eenige gebroken ribben en twaalf kneuzingen op andere plaatsen te voorschijn gebaald. De 12-jarige baas J. L. In 't Veld te Rotterdam bad een schedel, breuk en bovendien was het rechterdijbeen gebroken. Beiden werden door den Geneesk. Dienst naar het ziekenhuis vervoerd. Omtrent de oorzaak verneemt het Pers bureau Vaz Dias, dat het bouwwerk gedu. rende een week totaal beeft stilgelegen. Ver. moedelijk is gedurende dien tijd de stellage verzakt. De groote stapel steenen, welke wen er toen bad op geplaatst, veroorzaakte dat het al reeds zwakke gedeelte topzwaar werd. Een visscher heeft mei zijn net uit de Maas ter hoogte van de Wil tonhaven onder Schiedam opgehaald het lijk van de 20-jarige Mimi van der Windt, die Donderdag j.l. bij het zeilongeluk op de Maas bij Vlaardingen is verdronken. Het Hier o0 er volgend overzicht van den stand van het iruit en de warmoezcrijgewassen op 23 Juli 1923 is, onder medewerking der Rijksluinbouwcon- sulenten, samengesteld naar gegevens, ver- strekt door de correspondenten der directie van den landbouw. Omtrent de verschillende fruitsoorten kan het volgende worden opgemerkt: Appelen. In de meeste belangrijke een- (ra, in Gelderland, Utrecht en Zuid-Lim burg (de berichten uit Zeeland zijn op het oogenblik, waarop dit overzicht wordt sa mengesteld, nog niet ontvangen), is de: stand slechts matig, evenab op de Zuid- Hollandsche eilanden. Elders is de stand vrij slecht of slecht. Peren. Nog ongunstiger dan de vooruit- zichten voor den komenden appeloogsi zijn die voor den perenoogst. Deze staan vrijwel nergens beter dan slecht. Lale kersen staan matig in Zuid-Lim. burg, vrij goed in de Over-Betuwe. Overi gens is de stand goed. Pruimen staan vrij slecht in de Over- Betuwe en in het Land van Maas en Waal, Elders is de stand matig. Perziken (natuur) vertoonen een zeer verschillenden stand, voornamelijk in het meest belangrijke centrum voor de teelt van deze vrucht, het Westland Terwijl zij op sommige plaatsen zeer goed staan, moet op andere de oogst als mislukt worden be schouwd. Gemiddeld kunnen de vooruit zichten matig worden genoemd. Perziken (onder glas). De perziken onder glas staan er veel beter voor. In liet West- land wordt de stand zeer goed genoemd, bij Utrecht en Vleuten goed. Druiven (onder glas). De druiven staan overal goed. Frambozen. De sland is matig in de Ba ronie van Breda alsmede in Groningen en Drenthe, goed in het Westland, vrij goed in overig Zuid-Holland, in Friesland en Utrecht, vrij slecht aan de Langstraat en in westelijk Noord-Brabant. Omtrent den stand der verschillende ge wassen kan het volgende worden medege deeld: Witte kool staat goed aan de Langedijk en bij Utrecht, vrij goed in West-Friesland (de Streek), Friesland, Groningen en Lim burg, goed in Zuid-Holland. Roode kool staat goed aan de Langedijk, slecht in de Streek, vrij goed in Limburg, goed bij Utrecht en in Zuid-Holland, elders vrij goed. Savoye-kool staat goed aan dc Langedijk, matig in de Streek, goed in Zuid-Holland en bij Utrecht, matig bij Venlo, elders vrij goed. Bloemkool belooft een vrij goede op brengst te Langedijk en omstreken en in den Sloterpolder. daarentegen slechts een matige in de Streek en in het Westland. alsmede bij Maastricht, een,vrij goede bij Venlo en in Groningen; elders is de stand goed. Pooluien staan goed in het Westland, zeer goed in Rijnland (Rijnsburg, Leiden, Kat wijk), goed in overig Zuid-Holland, in Noord Brabant en Groningen, daarentegen slechts

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1