Begrafenis-Onderneming KEERÊWEER MWS. me-boekje hem dan nog een kostbare terug- Ejs door het dure Scandinavië permitteert, t Ikzelf heb héén- én terugreis gemaakt over LriijnStettin. In mijn vorigen brief nam ik ;oor de heenreis een halve week: over Stet- in is die termijn zelfs te ruim berekend; in 'li dag kan men reeds te Helsingfors zijn. [en neemt dan Dinsdagsavonds den nacht- jein naar Berlijn, stapt daar den volgenden borgen over in den D-trein naar Stettin en tat daar dienzelfden dag om 4 uur 's mid- |ags scheep om Vrijdagsmiddags ten 2 uur [heeds te Helsingfors voet aan wal te zet te. Ik kan iedereen deze route aanraden: Je reis over land is gemakkelijk en de zee- kis bij goed weer een statig en kalmee- ted praeludium om geest en gemoed ont- 'ankelijk te maken voor nieuwe indrukken. •- zoo'n zeereis maken de gedachten zich „gzaam los van werkkring en de beslom- êringen van het dagelijksch leven; geen rnrant, geen telefoon en geen post kunnen placide peinzing en het droomerig turen ar wijkende horizonten meer storen ieen de tengere antenne hoog lusschen de litae masttoppen kan, maar dan ook alleen uiterste noodzakelijkheid, den schepeling eer brengen binnen het bereik van de we- ild, die hij ontvloden is. Als de kustlijnen iter ons wijken en ijler worden, breidt de ijde eenzaamheid van zee en wolken in de ■ordende toonloosheid van bet avond-getij aar stillen vrede uit over onze ziel en het I alsof in die verdwijnende vèrheid, het Jeken rust vindt en het denken ongestoord icégaat, over de langzaam vervloeiende wa- irvlakte, verder, al verder, naar de onzicht- aarheid en naar het onbekende, droomende, nvarende den witten glans van een serene ineindigheid Eenzaam blijft de zeej ook den ganschen ■olgenden dag. Dat is voor deze Oostzee-reis ;oo kenmerkend: de verlatenheid van de zee. 'anaf het oogenblik, dat de „Ariadne", het looge, witte schip onder Finsche vlag, met weden zwier het Stetliner Haf uitgezwaaid totdat het,-dertig uur later, de Finsche ill instevent, gaat de koers als één rechte, ,kke lijn bijna zuiver noord-oost midden 'oor de Oostzee, zoodat wij, ter weerszijden ïèr blijven uit het oog der kustvaart aan Zweedschen zoowel als aan Duitschen kant. Geen schip passeert het eenzaam-wijde van zee en lucht blijft héél den dag door; nauwelijks éven, gedurende eenige uren, ge stoord door een witte streep van land aan verre, westelijke kim het eiland Gothland een kustlijn monotoon in do hitte van jen middag, totdat zij, opeens, weder ver dwenen is, opgelost in de vloeiende blau- ving van de met goudglocd-besprankelde zee. Sn het is die verlatenheid van de zee, die voor ons gevoel den afstand vergroot, uren afstands voor het gedachtenleven doet zijn als dagen-lange scheiding.... Voorbereiding lot een bezoek aan Finland \s de zeereis ook in .zooverre, dat men op de boot reeds eenigermate met land en volk Vennis maakt. Het bedienend personeel is Tinsch, de maaltijden hebben reeds naar iinsche gewoonte plaats, een groot deel van is passagiers zijn Finnen, alleen.droog- is dit drijvend stukske Finsch terri toir nog niet. De drooglegging begint pas op iil rasteland en menigeen maakt dan ook ras zijn laalstc uren van vrijheid gebruik om met een glas whiskey de nadering van iet drooggelegde vaderland te begroeten. En dit er geen druppel alcohol mede de grens oerkomt, de argus-oogen der spiedende couane-beanibten ten trots, Raum ist in aer kleinstenTasche, vooral voor die eigenaardig platte, even gebogen flacons, waarin in Finland oorspronkelijk parlums en mondwater worden verkocht, maar die later, merkwaardig gemakkelijk blijken te passen in de binnenzakken van een colbert of jaquet, ter clandestien vervoer van whis key of cognac „voor eigen gebruik" Op zoo'n zeereis is, gedurende twee etma len, de „Ariadne" een Oostze'e-wereldje op lichzelf, men ontmoet er bewoners van Fin land en bewoners van Estland en in minder dan geen tijd is men ingelicht omtrent de verhouding met Rusland. Dat is vooral daar om van zooveel belang, omdat dan met één llag blijkt, hoe verkeerde voorstelling de pu blieke opinie in West-Europa heeft omtrent de nieuwe staten, die zich aan de westgrens Tan het voormalige Tsarenrijk een eigen Volksbestaan hebben weten te veroveren en Veten te handhaven. Ik denk daarbij aan mijn vele landgenooten, die Finland nog be lhouwen als, op politiek en economisch ge- Wed, een broertje-en-zusje van Rusland, ter- Till nergens krachtiger, spontaner en rriet^ néér energie front gemaakt werd tegen den leest van het oude en front gemaakt wordt tegen dien van het nieuwe Rusland dan juist ia Finland, den vooruitgeschoven post der West-Europeesche beschaving eenzaam in bet hooge Noorden. Stamverwant zijn de Fin nen met de Russen evenmin; stamverwant zijn ze met de bewoners van Estland en n et de Hongaren en ik had gelegenheid te kunnen opmerken, hoe sterk die stamverwantschap ook gevoeld wordt o.a. bij de jubelende ont vangst, welke een groep Hongaarsche stu denten, die met ons de reis op de „Ariadne" meemaakten, te Reval, de hooldstad der nieuwe republiek Estland, te beurt viel: een begroeting met muziek en bloemen en gezang zóó spontaan en zoo onmiddellijk van beide zijden begrepen, dat ik, als Hollander, met een ietwat pijnlijk gevoel van afgunst, toch even denken moest aan onze stamverwant schap met Vlamingen en Zuid-Afrikaanders en dat wij, in onze koele verstandelijkheid, elkaar toch zoo dikwijls niet verstaan De Hongaren waren Op weg naar een zang concours en zij gaven 's avonds op de Ariadne" een concert: jonge mannenstem men, die, droef en hartstochtelijk, donkere herinneringen opriepen aan het lijden van oen heldeuvolk, dat niet sterven kan. En niet sterven w i 1. Ér ging een weemoedige ont roering uit van dit groepje jonge menschen, met hun vreemde sombere oogen, donker van onder de witte studenlenmulsen de wijde zeo overziende, dicht naar elkander gebogen de zingende hooiden als in een trolschen drang van heilig, vurig enthou siasme, triomfcerend boven eigen leed van m°o en ellende uit. Aan den zang der Hongaarsche studenten hoo - '3'CI- dikwijls teruggedacht bij het brok geschiedenis. In tijden van tsaristische onderdrukking was het gesproken en het ge schreven woord onderworpen aan strenge censuur en bedreigd door straf van gevan- Senschap en Siberische verbanning. Maar et gezongen woord, de zang der volksmassa kon niet aan banden worden gelegd en in het vrije lied uitte zich het leed en de hoop en de nooit te onderdrukken vrijheidsdrang van het Finsche volk. Zoo zijn de liederen der Hongaren en die der Finnen op eenzelf den toon afgestemd: de eerste hartstochtelij ker, vuriger, vol zuidelijke passie, de laatste gedragener, meer beheerscht, meer gelijkend den eenzamen schreeuw van de zeemeeuw, melancholieken roep van een sterken storm vogel vér heen over de groote, grijze zee. Maar in den zang van beide volken ligt een ziel van heldenleven: „Kémpfer, wenn auch nicht zum Sieger erkoren, yersinkend, nicht steigend, doch sonnen- geboren, erliegend erleb ich mein Leben." In den vroegen morgen, na den tweeden nacht aan boord, krijgt men eindelijk, in nu drukker vaarwater, gezichts-contact met de kust; wij varen Estland lang9 en loopen de haven van Reval binnen: de eenige haven, die op deze zeereis wordt aangedaan. Even een blik op Revalde stad van kerktorens en fabrieksschoorsteenen; eerste kennismaking met de gebogen lijnen der contouren van Russische architectuur. Dan koerst de „Ariadne" noordwaarts en na drie uren rijst aan den horizont land; een Finsch lichtschip brengt den eersten vlaggegroet en dan stiller nu het eentonig rhythmische ruischen van het water diep beneden langszij het langzaam stoomende schip vaart de „Ariadne", haar naam als Theseus' redster nu ten volle waardig, door een doolhof van eilanden en rotsklippen, soms even maar uitstekend boven de zee. Het is een behoed zame vaart en een geheimzinnigheid van verwachting is om on9 heen. Totdat, uit een blauwig wajs TOn nevel, het silhouet sche mert van een etad met een hoogen koepet- dom; een witte stad met donkere daken, breed opblokkend tegen de ijl-bleeke lucht; een stad met sterk gebaar rijzende uit de blauwe, transparante zee. Helsingforsl W. GRAADT VAN ROGGEN. Duitsche vertaling van een lied van den Finschen dichter Eino Leino, geb. 1878. RECLAME. CREMATIE, AUTO-TRANSPORT OPGERICHT 1871 AALMARKT 16 TELEF. 861 7797 en van den Finschen volkszang. De Fin- Hen zingen veel en in hun liederen leeft een Een bewoner van de Leuvehaven te Rotterdam had Zaterdag met zijn negenjarig zoontje inkoopen ge daan in één dier winkels, waar men aan de kinderen luchtballonnetjes cadeau doet. Na afloop wandelde hij rustig over den Schiedamschedijk, op weg naar huis en trok eens extra stevig aan z'n sigaar. Plot seling, zegt de Msb. liet zijn zoontje den ballon omhoog vieren, juist tegen de sigaar die het ding in brand stak. Het brandende gas drong precies in den door den schrik geopenden mond van den vader, die zoo danig brandwonden aan het gehemelte en slijmvliezen bekwam, dat hij in het zie kenhuis aan den Coolsingel moest behan deld worden. De Ellewoutsdijk. Men herinnert zich de min of meer sensatio- neele berichten over een geheimzinnig smokkelschip dat door de Spaansche Ma rine naar Geuta was opgebracht, alwaar men onldlbt zou hebben dat mitrailleuses en munitie, bestemd voor zeeschuimers, onder de lading aanwezig .waren verborgen. Gisteravond is de „Ellewoutsdijk", welk vaartuig in latere berichten als het smok kelschip was genoemd, te Rotterdam gear riveerd. Uit het onderhoud, dat persmannen met den gezagvoerder, kapitein P.'Smit van Terschelling hadden, is gebleken dat de ge- heele zaak op een misverstand van de zijde der Spaansche marine-autoriteiten berust, en dat alle verhalen in de Spaansche bla den over machinegeweren en munitie uil de lucht zijn gegrepen. Dc „Ellewoutsdijk" nam ligplaats in de Waalhaven aan de kade der Steenkolen Handelsvereeniging. Kapitein Smit deelde o. m. het volgende mede, naar wij aan de „Tel." ontleenen: We waren met een lading Mangaan- erls op weg naar Rotterdam, toen ik be sloot te Oran bij te bunkeren. Woensdag 18 Juli 's avonds om 6 uur zijn wij van Oran vertrokken. Ik heb toen langs Betoya Baai op Kaap Tres Forcas gestuurd en hield de kust om uit den stroom te blijven. Als ik verder uit de kust was gegaan, zou ik direct in den 9terken stroom zitten, die op de Middellandsche Zee uitkomt. Ik bleef dus steeds ongeveer 3 mijl uit de Afrikaansche kust. Den volgenden dag, 's middags te 3 uur 40, zag ik het Spaansche oorlogschip „Lau- ria", een klein kruisertje, vergezeld van een onderzockingsvaartuig in den vorm van een treiler op ons afkomen. Ik had deze twee vaartuigen reeds lang gezien toen de „Lauria" een waarschuwingsschot loste waarop men met de seinvlaggen mede deelde: „Toon je onderscheidingssein". Ik heb toen de Hollandsche vlag opgezet en de machine op langzaam gecomman deerd; te 4 uur heb ik de machine ge stopt. We zagen toen de „Lauria" een boot 0Y.gpt'vosn. V—tf -iiiö MA vllrv 'n SpaanscK officier klom met eenige matrozen bij ons aan boord en vroeg inzage van de monsterrol, waar we vandaan kwa men, wat de lading bevatte, welke be stemming wij hadden. Het onderhoud ging zeer gemoedelijk: De officier sprak Spaansch, en een matroos vertaalde zoo goed en zoo kwaad als het ging de vragen in gebroken Engelsch. Zoo vroeg hij o. m. wat we onder de kust moesten doen. Ik antwoordde dat ik de kust volgde om uit den stroom te blijven. Daarna had een grappige pantomime plaats, waarbij de officier ons door geba ren duidelijk maakte dat het aan de Ma- rokkaansche kust wemelde van Arabieren, die „boem boem" doen, zoodat er gevaar was. Nadat de boot was weggeroeid, kwam hij even later langszij terug eA kregen wij or der, twee mijl verder uit de kust te stoo- men en dan op Öeuta te koersên. Onmiddellijk wilde ik .aan dat bevel vol doen, toen te 5 uur 10 dezelfde officier mij beval te stoppen en zeide dat wij het on- derzoekingsvaarluig moesten volgen, daar we naar Geuta opgebracht zouden worden. Tegen dat opbrengen heb ik direct ge protesteerd. Op 20 Juli kwamen we te 3 uur 30 te Ceuta aan en zijn we ten anker gegaan, Te 10 uur 15 kwamen eenige officieren aan boord voor het onderzoek der scheeps papieren. Ik gaf den met het onderzoek be lasten chef weer kennis van mijn protest tegen het willekeurig oponthoud. Het wa3 de „Second Harbour Commander", die dit protest in ontvangst nam. Na het onder zoek schreef hij in het Engelsch in het Journal: „Op 20 Juli scheepspapieren ge ïnspecteerd en alles in orde bevonden. Ontving een protestnota", (Geteekend Luigi Nicolai). Intusschen kregen wij bevel nadere or ders te wachten. Op 21 Juli kwamen te 8 uur 30 's mor gens eenige marine-officieren aan boord die de hutten en verblijven zoomede de scheepspapieren onderzochten. Zij vonden niets en wederom teekende de chef in het journaal aan: „Onderzocht de verschillen de af deelingen; alles in orde bevonden". (Geteekend Luigi Nicol&i). Toen bleek mij, dat de kapitein van den treiler verklaard had, dat ik in de Alhu- cemas Baai was geweest, wat absoluut in strijd is met de feiten. Dat zou dan de reden van het opbrengen moeten zijn. Op Zondag 22 Juli kwamen des morgens te kwart over achten plm. 50 man matrozen aan boord mot eenige offi cieren. Zij moesten.op order van den chef alle luiken open maken en de lading ge deeltelijk verwerken. Zij boorden galen in de lading en slaken daar dan ijzeren stan gen in. Ook dc machinekamertanks zijn onderzocht. Na-afloop zette de chef in het journal: „De lading omgewerkt voor onder zoek, alles in orde bevonden",(Get. Luigi Nicolai). Eindelijk kregen we dien Zondagavond te 9 uur 's avonds verlof om te vertrokken; om 11 uur hebben wij toen het anker ge licht. Ons oponthoud had precies drie dagen geduurd. "Wij hebben toen direct koers ge zet naar Rotterdam waar we zonder weder waardigheden zijn gearriveerd. Tot zoover de officieele verklaring van den gezagvoerder den heer Smit. Het woord is thans aan het ministerie, van Buitenlandsche Zaken. Een buitenman had Za- terdagavond de onvoorzichtigheid kennis aan te knoopen met eenige ongure typen van den Achterburgwal te Amsterdam. Hij ging mee in huis, maar paste, uit vrees voor berooving, "terdege op zijn geld. Het gelukte hem dan ook veilig weer op straat te komen. Maar verder kwam hij ook niet Op de gracht werd hij aangevallen door twee mannen en twee vrouwen, die hem alles van waarde, waaronder een porte feuille met f 300, afnamen. De politie slaag de er echter in het viertal te arresleeren. Inbrekers hebben z i C J toegang verschaft tot een magazijn van vrouwenkleeding aan de Keizersgracht te Amsterdam. Zij forceerden de deur van het sous-terrain en gingen naar het dak ten einde te beproeven binnen te dringen in het aangrenzende huis, waar een magazijn van heerenkleeding gevestigd is. Hierin slaagden zij niet. Uit het damesmagazijn stalen zij ongeveer 100 rokken, 86 mantels en eenige japonnen, tezamen een waarde hebbende van f2500. Deze kledingstuk ken pakten zij in twee kisten, die ze in het sous-lerrain vonden. Deze kisten waren te zwaar om te dragen en moeten met een handkar zijn weggereden. Dank zij de scherpzin- nigheid van den hoofdinspecteur van poli tie te Alkmaar, den heer J. H. v. d. Berg, is dezer dagen in Weslfalen een Duitscher gearresteerd, die behalve tal van inbraken in zijn eigen land, ook in ons land zijn slag heeft geslagen. Hij heeft thans o.m. be kend, de inbraak gepleegd te hebben bij den goud- en zilversmid H. Schoonhoven te Bergen (N. H.), waar hij ongeveer een waarde van f 5000 aan goud en zilver stal. Een groot gedeelte van het gestolene is bij den Duitscher in beslag genomen. Zaterdagavond kwam de heer E. uit Arnhem door plotseling uit te wijken op den Zijpschen weg bij Sonsbeek met zijn motorrijwiel te vallen. Ernstig aan het hoofd gewond werd hij naar het Dia- conessenhuis te Arnhem gebracht, waar hij, na een operatie te hebben ondergaan, thans is overleden. Door onbekende oorzaak' brandde de groote landbouwschuur van R. Versteeg in de Middenbuurt te Veenendaal af, waarbij 7 varkens omkwamen. Door de gunstige windrichting bleef het woonhuis behouden, Zaterdagavond is te E m- mercompascuum de lö-jarige zoon van den landbouwer J. K. over de brugleuning ge- Omstreeks halfacKt Zon dagmorgen werden de omwonenden der Groote Kerk te Geertruidenberg opgeschrikt door een geweldig lawaai. Het bleek, dat een groot gedeelte van de lijst van de koor- beuk gedeeltelijk naast, gedeeltelijk door de middenbeuk was gestort. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De toestand, waarin zich de koor- en zij- Keuken der kerk bevinden is dermate deso laat, dat zij gevaar voor de omwonenden opleveren. De bedekking der contreforts (dienende om de gewelven te schoren en het bouwwerk tegen winddruk te verzeke ren), is zoodanig verweerd, dat af en toe reeds gedeelten naar beneden vallen. Som mige goten hangen naast de daklijst. Z ij: Geloof j ij aan dien onzin, dat het ongeluk brengt, als je met z'n dertienen aan tafel zit? Hij: ."Wis en zeker. We zaten eens met dertien menschen aan tafel en ik' zat naast een allerliefst meisje, waar ik dade lijk verliefd op werd. Zij: En liet ze je in den steek, of is ze gestorven Hij: Neen, ze is met mij getrouwd. ZEILEN. Kaagweek (4e dagj. In den morgen was het „Kaagweer" en nog eens „Kaagweer". Een egaal bedekte lucht ontnam alle woolijkheid. Toen kwam nog de regen, die bij slagen neersloeg. Zoo nu en dan werd het wel eena droog, maar het zag er naar uit, dat we een zeer natte dag zullen hebben. De Z.W. wind werd met de minuut sterker en was te^en 11 uur een halve storm. De belangstelling was in de morgenuren al zeer gering. De zeilers had den geen makkelijke taak, daar ze steeds met windslagen te maken hadden. Begon nen werd met: Vrijbuitersklasse. Gestart wérd door „Vrijbuiter" van Synd. Vrijbuiter, 'Amsterdam, „Kaper" van Jhr. Bosch van Drakensteijn, Lage Vuursehe, „Jan Haring" van J. Munning Schmidt, „Paul Jones" van A. J. Markx Jr. Alfen a. d. Rijn. „Dirk Dui vel" van G. dé Vries Lentsch, Nieuwendaö en ,,'t Jongehoen" van W. Beekhuis, Dordt. Alle booten waren gereefd. De start was zeer goed. „Dirk Duivel" was na 1 seo. over de lijn van afvaart, „7t Jongehoen" na 2 see., „Jan Haring" na 3 sec., „Vrijbuiter" die nog al laat starte, ging direct hoog op in den wind. „Dirk Duivel" bereikte de boei op het Zweiland het eerst, direct gevolgd door „Vrijbuiter". Op de Dieperpoel sloeg do „Jan Haring" om, waardoor ze moest opgeven. De „Paul Joncs" gaf toen ook op, zoker uit vrees voor omslaan. „Dirk Duivel" bleef voorop gaan, gevolgd door „Vrijbui ter". „'t Jongehoen" blijft drie. Op den terugweg van de le ronde weet „Vrijbuiter" de „Dirk Duivel" nog voor te komen, maar in het eind Zweiland-Startto- ren komt de „Dirk Duivel" door goed laveé- ren weer voor en gaat het eerst de 2e ronde in met 35 sec. voorsprong op „Vrijbuiter".; Do „Dirk Duivel" blijft nu voor en wint onbedreigd, waardoor de laatste race op morgen heel wat spanning zal geven voor den hoofdprijs. Uitslag: 1. „Dirk Duivel" in 1.39.4. 2. „Vrijbuiter" in 1.40.20. 3. ,,'t Jongehoen77 in 1.48.30. Regenboogklasse. Gestart door „Piede- wiet" van W. R. Haga, A'dam, „Simone" van P. O. Jongeneel, R'dam, „Leede" van L. Doedes, Haag. „Regenboog" van H. Gescher, Warmond, „Parkiet" van C. Stahl Jr., R'dam. „Holland" van Synd. Holland, Zaandam, „Schrijverke II" van J. Smit, Alblasserdam, „Jan Elsa" van J. Rikker en H. Visser, Zaandam. De „Leede", „Holland" en „Schrijverke II" gingen gereefd. Bij de start zaten „Le$- de" en Holland" (2 gegadigden voor deo hoofdprijs) elkaar danig in het vaarwater. Daardoor waren „Schrijverke", „Piedewiet" en „Jan Elsa" het vlugst weg. De „Jan Elsa" was het eerst om de boei Zweiland, gevolgd door „Piedewiet". „Leede" die op de 6e plaats zat, ging toen naar voren, even als de „Regenboog" en „Holland". Intus schen gaven „Jan Elsa" en „Schrijverke II" op wegens averij. Bij het ingaan der 2e ronde zat „Piedewiet" nog één met „Leede" 25 sec. achter. Derde was „Regenboog" en „Holland" vierde. Na de boei op Zweiland ging de „Leede" met zijn ervaren zeilers naar voren en was op den terugweg al één. In den stand der anderen kwam geen ver andering meer, zoodat de uitslag werd: 1. „Leede" in 1.50.21. 2. „Piedewiet" in 1.52. 3. „Regenboog7' in 1.63.14. „Holland" had onderweg menschen gered van de „Albatros" en kwam daardoor veel later binnen. Opgegeven hadden „Jan Elsa" „Simone", Schrijverke" en „Parkiet" we gens averij. Handicapklasse D. Gestart door: „Wi king II", van O. Nathan, A'dam, „Scyth" van K. J. StavermaD, Haag. 1" van G. v. d. Bergh, Haag. „Spray" van A. Hüber, Haag. „Friends" van F. Westerhoudt, A'dam. Met deze klasse startte „Fagnamis" van de 35 vk. M. kruiserklasae onder tijd - vergoeding. „Spray" was de eenige, die nog ongereefd ging. De start had iets sen sationeels. Daar de „Wiking II" dwars voor de start ligt, komt ze in aanraking met het 1„ en deze weer met de „Friends", die met do boegspriet een man van het 1" over boord werpt, welke echter weer spoedig aan boord is. De „Fagnamis" en de „Scyth" zijn daardoor het eerst weg. „Spray" voegt zich bij dit tweetal. Bij het ronden van de le boei is deze laatste voor en „Scyth" op de tweede plaats. „Spray77 weet geruimen tijd voor te blijven tot na hot ingaan der 2e ronde. Dan komt „Scyth" opzetten en neemt de leiding over. De „Friends" gaf bij tie 2e ronde op. Hot 1" voer dicht bij de finish een scheldejol aan én wierp deze om. Ilij gaf toen maar op, daar hij anders toch uitgesloten zou worden. „Scyth" kwam tenslotte het eerst aan in 1.4Ï..36, gczejlclen tiid. was tweede in 3.48.59 gezeilden tijd. „Fagntf* mis" derdo in 1.63.25 gezeilden tijd. „Wi king II" vierde in 1.66.8 gezeilden tijd. Daaü de handicap's nog niet bekend waren, koa nog niet de officieele uitslag gegeven wordeq) De wind was nog sterker geworden etf had om 19 uur al een snelheid van 12.3 Ma per seo. De 12-voetsjollen wedstrijden wed den daarom voorloopig uitgesteld. Het ifl nu droog, maar regen is nog te verwachten!. Schelde jollen en Platbodemvaartuigen bqi hoeven maar één keer de baan te zeilen mej 7t oog op den storm. Van de Platbodemvaair- tuigen sloeg de „Albatros" om, wat hoef wat consternatie gaf. De uitslag Scheldö- jollen wordt later bekend gemaakt, met het oog op enkele gevallen die zich gedurende! de race voordeden. Errata. In de Scheldejollenklasse is nog een verandering gekomen in den uitslag van Zondag 29 Juli. De „Wildzang" had een boei geraakt oitf werd daarom uitgosloten. Nu werd derdel „Skiddoe" van O. Huisken, Hilversum inf 1.63.44 en vierde „Gerdina" van Gebrs.j Avondrood, Zaandam in 1.64.1. 's Middags was het weer heel wat betel) dan 's morgens, maar het bleef stormen, Windsterkte was zelfs een oogenblik 14 M, per sec. De zeilers hadden het zwaar te ver antwoorden en hielden o.a. geen droge draadl aan het lijf door de overslortende golven, Zoolang het deze wind zou blijven, was er. geen kans, dat de 12-voetsjollen-wedslrijdeiX doorgang zouden hebben. Er werd nog ge* start Yoor de volgende klassen. Scheldejollen, welke met het oog den storm slechts een baan te zeilen hadden, Al de 10 jollen waren opgekomen. Behalve; de „Gerdina" en „Jollier", die te vroeg start" ten en teruggeroepen werden, waren de an, dere tamelijk vlug door de startlijn, waarbij de „Skiddoe" voorop ging. De „Wildzang"' toonde zich weer zeer snel en was bij boel op Zweiland het eerst gevolgd door de „Skid, doe." De „Wipidri", die te veel zeil droeg, sloeg om, en werd door „Jollier" bijgestaan bij het redden der menschen. „Jollier" ging daarna verder en wist zelfs de 3e plaats tel veroveren. Dicht bij de finish werd ze ovet>* varen door het en verloor daardoor eenj mooie kans. De uitslag werd ten slotte 1', „Wildzang" van J. J. A. Hin, Haarlem, in 1.4.9 2. „Skiddoe" van C. Huisken, Hilver, sum, in 1.6.21 8. „Watergeus" van J. v. d, Stadt Jr., Zaandam, in 1.9.48 4. ,,'t Sterntje'* van H. H. Tieleman, Leiden, in 1.19 ..Geis dina" en „My Hobby" gaven op. Ronde en Platbodemv a a r l u U ge n, K 1 a s s e O. 0. Gestart werd doolt „Mientje" van J. Touw, Bergen-op-Zoom ent „Albatros", van P. Bokma, Leeuwarden, „Mientje" ging het eerst door de startlijn, „Albatros", die zeer onvast ging, volgde on 200 M. Bij de boei op Zweiland sloeg dfl „Albatros" om, zoodat „Mientje" vrij spel had en bovendien maar 1 baan te zeilen had, Tijd was 1.17.12. 45 M' Kruiserklasse. Er kwamen! 11 booten op. „Socka Angin" en „CoppeL stock" kwamen niet op. Bij de start zaten bijna alle booten vlak op eikaar, zoodat z# elkaar nog wel aanraakten. Geprotesteerd werd er echter niet De Belg met den „Jaze. band" wa9 er binnen 2 sec. door. Ongeveer gelijk gingen „Loes", Week-End", „Violet", „Walta" en „Benoti III". Halverwege het Zweiland kreeg de „Walta" iets aan haan fok, waardoor ze dit even moest verhelpen. Daardoor was ze laatst geworden. Bij boei Jj was de „Kemphaan" het eerst, gevolgd dool „Jazz-band" en „Boekonier". Van achteren kwamen de „Meiindo" en „Walta" opzetten; De „Meiindo" wist hoce te worden na de Die, perpoel. „Walta" bleef zes. Van het Zwef" iand tot starttoren wist de „Meiindo" del „Kemphaan" in de luren te leggen en ging het eerst de 2e ronde in. Ook de „Week-End'1 wist op het laatst nog de „Kemphaan" vooK te komen, welke laatste 3 werd. De „Week, End" voer echter vlak na het ronden, den „Boekonier" aan, die een gat in de voorste-, ven kreeg en moest opgeven. De „Week-End"' gaf daarna ook op, daar ze anders toch uit, gesloten zou worden. „Gretha II" raakte d«| boei bij het ronden en gaf maar meteen op. Zoo was de groep van 11 booten geslonken tot 8 booten. De „Meiindo" bleek een goedfl stormboot, want In de 2e ronde wist ze haar, voorsprong steeds te vergrooten. De „Kemp, haan" bond den strijd aan met de „Jazz, band". Beiden bleven langen tijd ongeveer gelijk. Tot dicht bij de start was niet te zien wie er twee zou worden. De „Kemphaan" won tenslotte dezen spannenden strijd. Del „Meiindo" had tenslotte ruim 5 minuten voorsprong. Uitslag 1. „Meiindo" van H. W, de Voogt, Haarlem, in 1.32.23 2. „Kemp, haan" van H. J. Pluygers, Warmond, in 1 37.35 3. „Jazz band" van II. J. J. Fridt, Antwerpen, in 1.37.49 4. „Violet" van W, Jochems, Den Haag, in 1.39.49. De „Ariel"' had den strijd opgegeven. Handicapklasse Dcn35 M'Kru i, serklasse. De uilslag werd ten slottet bij berekening handicap C. 1. „Spray" van A. Hüber, Den Haag (hand. 6.30 per uur zei, ten) in 1.48.59 gezeilde tijd en 1.37.10 bere, kende tijd 2. „Scyth" van K. J. Staverman, Den Haag (hand. 5.30 per uur zeilen) in 1.47.36 gezeilde tijd en 1.37.43 berekende tijd. „Tagnamis" van de 35 M* klasse had 1.42.4 berekende tijd en dus geen prijs. Tot slot van den dag het belangrijkste! nummer 6 M.-k 1 a s s e, welke dit keer in, teressanter beloofde te worden door het me- dedingen van de „Willem Six", die heden uit het Noorden was gearriveerd. De wind was nu wat minder sterk dan in den voormiddag. Er verschenen aan de slart „Hollands Hope" van de K. N. Z. en R. V. (sluurman De Vries Lentsch), „Willem Six" van P. Blom en J, A. Laan (stuurman J. R. Carp), „N. N." van N. N. en de „Puzzle" van A. H. G. Fokker, Amsterdam (sluurman Hulsinga). De „Wil, lem Six" en „N. N." zeilden van top. De an, dere twee waren sterk gereefd. Vooral de „Hollands Hope" voer te weinig zeil. Bij do start was „Hollands Hope" één na 6 sec. en „Willem Six" tweede na 7 sec. „Puzzle" was het laatst en bleef ook direct achter. Dicht bij elkaar passeerden de andere drie de boei op het Zweiland. „Willem Six" was het eerst met 3 sec. voorsprong op „Hollands Hope" em

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 7