Dinsdag 3! Juli 1923. EERSTE BLAD Officieeie Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. UIT DE OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: i Cis. fer regcL Bij regelab'oimemeiit belangrijk kjrereri prijs. [Kleine advertent icn', uitsluitend bn Yoonnthe- ilinff. "Woensdags en Zaterdags 50 CU., bij een bavimum aantal 'woorden van 30. Incasso volgens pcvstrecht. Voor eventueele op zending van brieven 10 Cta. porto to betalen. BewijsnatnineT 5 CU. Bureau Noordsindsptein. Telefoonnummers voor Direcila en Administratie 175, Redactie 1507. PoslchÊqua- en Girodienst No. B7055. Posting No. Bi PRIJS DEZER COURANTS \- -p-I :s- - Voor telden p. 3 mn'd, f 2.35, p", woeE "22" j[ 0.19 i Bulten LeMeö, waar agenten gevestigd xJjdiV per week"2^?2&-2223£222ii -T7", Ó.3T Franco per posf 7 2 35 rfi JJortoïostca. S. |t nummer bestaat uit TWEE Bladen Nnmmer 10447. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. J Aan den gemeentelijken vischwinkel lischmarkt 18, tel. 1225 is Woensdag ver krijgbaar GROOTE SCHELVISCH a f0.28, CHOL a f 0 17—f 0.38 per pond. N. C G1JSELAAR, Burgem. I Leiden, 31 Juk -3. „Kunst na Arbeid". Ondanks het feit, dat de zomer reeds weer lischeid schijnt te hebben genomen, gaat pen door met het geven van uilvoeringen in open lucht. En het publick blijlt trouw ui grooten getale van zijn belangstelling llijk geven, zij het dan ook gewapend met len Hinken voorraad dikke jassen, mantels, Inz. Zoo was het ook gisteravond weer bij Be „gezellige bijeenkomst" van de mannen- langvercemging „Kunst na Arbeid in den Tuin van Zomerzorg. Bijna alle plaalsen Ivaren bezet en de aanwezigen schenen zich lest te amuseeren. Zij waren althans zeer tul met applaus, zoowel voor de zang- als Eoor de muzieknumers, en klapten zelfs lol enthousiasme bij een tusschentijdsehe lauze van het derde nummer „Suite-Ballet" fan Orpheus, in de veronderstelling waar schijnlijk, dat het was afgeloopen. Of deze Lijval echter zoo heel erg op prijs werd ge- ètcld in dit geval, meenen wij te mogen be- I twijfelen. Overigens zij opgemerkt, dat „Or- plieus" onder leiding van den heer J. Vink Éilslekend heeU gespeeld en alle recht had pp waardeering. Behalve bet reeds genoemde pooi vertolkte „Suite-Ballet", noemen wij Jiiog „Morgenblatler" van Strauss en de i,,Grande fanlaisie de l'Opera „Aidii" van yerdi. r Hoofdzaak was dezen avond natuurlijk ^ïet optreden van „Kunst na Arbeid". Zij, die daarvoor gekomen waren, zijn niet te- j leurgesteld, maar ideaal was toch ook nu pe toestand stellig niet. Het weer werkte Jdaartoe le weinig mede en men moest eigen lijk in zekere mate tactisch le werk gaan piet zich zóó op te stellen ergens in den tuin flat men naar behooren van den zang kon Ecnieten. Niettegenstaande dat mag de uit- tvoe'-ing. echter welgeslaagd heetcn. Met een Wuiele uitzondering werden de liederen zui lver en met gevoel ten gehoore gebracht, Jkowp 1 door het koor als door het dubbcl- J/Dannenkwartet. Dit laatste zong voor de /pauze „Ave Verum" en „Veni Sancte Spi- Jrutus". Door het koor werd gezongen o. a. ■„Vaandellied", „Sterrennacht" en Jagerchor luit „Der Freischütz". I In de pauze vond een Vaandelpromenade plaats, waarvoor als altijd groote belang stelling bestond, Voor het le praklijkexamen van den I Ned. 11.-K. Middenstandsbond, afgenomen I door de R.-K.' Vereeniging van Leeraren I verbonden aan 't handelsonderwijs, gcvcs- f tigd te 's Bosch, zijn geslaagd de dames Cr. A. M. van Deene en J. M. van Noort, I beiden alhier. Op de Int. Bakkerij-Tentoonstelling ge- I houden te Arnhem, behaalden de firma's Wanninkhof alhier en te Noordwijk weder J de hoogste onderscheidingen voor witbrood, I melkbrood en beschuit. In een gisteren gehouden vergadering ia definitief opgericht de „Huurdersbond voor Leiden en Omstreken". Het bestuur- werd samengesteld uit de 'heeren II. J. W. Weeling, voorzitter; H. J. M. Eshuis, secre taris, J. E. C. de Wijs, penningmeester, P. [Hakkaart en H. II. Fongers, commissarissen. [Het secretariaat is voorloopig gevestigd: lOude Singel 60, alhier, terwijl besloten werd |<ïe Koninklijke Bewilliging op de vaslge- f stelde statuten aan le vragen. Gedurende het 2c kwartaal van dit [jaar werd het Rijksmuseum van Oudheden J alhier, bezocht door 1937 personen; het Hijks-Ethnografisch Museum door 1121 pcr- I sonen. De „Sls.-Crt." bevat de statuten van de N. V. Sigaren-, sigaretten- en labakshandel, voorheen Alb. en J. P. de la Rie, alhier. Voorts de gewijzigde statuten van de Eerste J Nederlandschc Fabriek van Krijt- en Verf- I producten alhier. Morgenmiddag le 2 uur zal hel Ilaag- [sche muziekkorps van het Leger des IIeil3 voor het stadhuis een serenade brengen aan |den burgemeester. Dit muziekkorps, dat he lstaat uit drie en dertig leden, maakt een I auto-tocht door ons land tot het geven van I uitvoeringen in die gemeenten waar geen lafdeelffig is van het Leger des Ileils. Aan- Igezien zulks hier wel het geval is, bepaalt |men zich hier tot het brengen van een sere nade aaii den burgemeester. G. V. D., los werkman, zonder vaste .Woonplaats, is gearresteerd door de politie ftlhier, verdacht van diefstal van een rijwiel ■Jc Wateringen, werwaarts hij wordt overge bracht. i. Door de politie alhier is een Duitsche Muiirouw uitgeleid wegens het intrekken van paar visum. Jagen R. D. P. is proces-verbaal op'ge- fclnktwe8ens vernieling van een ruit in de Ive JlaS-eeg' ^oor ^em werd ingegooid, preorend onder invloed van sterken drank. De spoorweg Gouda—Alphen aan don Rijn. Op een vraag van den heer Lovink, lid van de Tweede Kamer, betreffende de voor genomen onteigening voor den aanleg van den spoorweg van Gouda over Waddings- vecn en Boskoop naar Alphen aan den Rijn, heeft de minister van- waterstaat geant woord De werkzaamheden ter toepassing van de Onteigeningswet voor den aanleg van den spoorweg van Gouda over Waddings veen en Boskoop naar Alphen hebben re gelmatig voortgang. Het tijdstip, waarop deze werkzaamheden zullen zijn geëindigd, kan nog niet worden vastgesteld. Zij wor den echter zooveel doenlijk bespoedigd. Algsmeene Synode der Ned. Eeiv. Kerk. De president opent de zittingen der nieuwe week met de voorlezing van psalm 145. De heer G. A. van der Wilde, ouderling te Delfshaven vervangt, als secundus, den heer A. Sneep. Wegens het bedanken van jhr. mr. A. K. C de Brauw wordt liet grostal voor ouderling leden der Alg. Synodale Commissie aange vuld, en daarna benoemd lot primus lid- ouderling mr. C. F. Schoch, ouderling te Am sterdam. Tot lid van den raad van beroep volgens art. 15 van het reglement op de predikants- traktementen wordt na het bedanken van mr. H. J. M. Tijssens benoemd mr. H. J. Dijck- meester te 's Gravenhage. De rekening van de Weduwen- en Wee- zenhulpbeurs wordt goedgekeurd. Aan con tributies werd in 1922 ontvangen f 5371. Een uitkeering werd gedaan aan 14 personen over een vol jaar cn aan 4 personen de hun toe komende pro rata uitkeering. Over 1922 zal een uitkeering gedaan moeten worden aan 21 personen over een vol jaar, 2 over 9 maan den en 1 over 6 maanden. De commissie van bijstand, bedoeld in art. 9 van het reglement op de hulpbeurs, stelt voor de uitkeering weer op f GO le be palen en het verschil lusschen 20 pet. der contribution in 1921 ontvangen, met bet hier voor benoodigd bedrag, welk verschil f311 bedraagt, te vinden door afschrijving van het kapitaal B. Dit voorstel wordt aangeno men. Medegedeeld kan nog worden, dat het ka pitaal A thans groot is f 32,264.7lVa en het kapitaal B (giften) f 516.681/*. De quastor-generaal wordt van zijn beheer gedéchargeerd en de commissie van bijstand wordt herbenoemd. In den middag worden commissi-c-vergade ringen gehouden. Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken. De Nederlandsche Vereeniging tot afschaf fing van alcoholhoudende dranken heeft gisteren te Groningen haar 88e algemeene vergadering gehouden onder voorzitterschap van den heer P. van der Meulen, te Utrecht. Met een woord van welkom aan leden en officieeie vertegenwoordigers opende spr. de druk bezochte vergadering. Hierna werd het jaarverslag van den se cretaris, den heer H. Ploeg Jr., te Utrecht, aan de orde gesteld. Het ledental is toege nomen met 473 en gestegen tot 21612. Dat het aantal adspirant-leden terugliep van 517 tot 443 geeft geen reden tot ongerustheid, waar de vereeniging zelf door den groei van den Jeugdbond voor onthouding te be vorderen het aantal adspirantleden stel selmatig vermindert. Tegenover 9 opgeheven afdeelingen staan 14 nieuwe afdeelingcn. Het ledental van den Jeugdbond bleef om de -1000 schommelen. Het jaarverslag werd goedgekeurd. Bij de bespreking van de leiding van De Blauwe Vaan werd hulde gebracht aan de redactie. De inhoud vond algemeen instem ming. Hierna hield de heer N. A. de Vries, te Groningen, een lezing over zijn reis naar Amerika tot onderzoek van de gevolgen van de drooglegging Hij sprak als zijn overtui ging uit, dat Amerika na 15 a 20 jaar droog zal zijn en ons een voorbeeld zal geven, om dat do Amerikanen, ondanks de reactie van het alcoholkapitaal, zullen blijven streven naar handhaving van de wet. Ook in Europa zal men daarvan groote vruchten plukken. De rekening over 1922, uitgaven f 80,000, ontvangsten f 85,862, werd goedgekeurd. De begrooling voor 1924 werd vastgesteld op een bedrag aan inkomsten en uitgaven van f 73,000; de rijkssubsidie is daarop ge bracht op f 13.000 (het vorig jaar nog f 32,000). Het hoofdbestuur zegde toe, het reizend drankweerbureau zooveel mogelijk te zullen blijven steunen. Hierna kwamen aan de orde twee voor stellen van het hoofdbestuur: De afdeelingen trachten zooveel mogelijk in de plaalsen barer vestiging te verkrijgen voor dronken arrestanten: a. luchtige en goede verlichte arreslanlenbewaarplaatsen ter voorkoming, voor zoover dit kan, van deliria; b. lage britsen ter vermijding van verwondingen; c. een inspecteur of agent van politie, die iets voelt voor dezen arbeid en wicn door de autoriteiten wordt opgedra gen den nuchter geworden arrestant in ken nis le brengen met lectuur en personen, die hora willen helpen bij den strijd tegen den alcohol. Deze politieambtenaar zal, door er varing, die gevallen van dronkenschap lee- ren kennen, waar hulp van medicus en op neming in ziekenhuis noodig zijn. De vergadering drage het hoofdbestuur op zich tot de regeering le wenden met het ver-~ zoek, wetswijziging aanhangig te maken, die mogelijk zullen maken: a. meerderjarige personen ook uit hoofde van gewoonte van dronkenschap onder curateele te stellen, b. dwangopneming van personen, die lij dende zijn aan gewoonte van dronkenschap, in inrichtingen die herstel van drankzuch tigen beoogen of in Rijksasyls, zooals ze vermeld staan in het psychopatenwets- voorstel. De heer Hart ('s-Gravenhage) ontraadde op practischc gronden de aanneming van sub c. van het eerste voorstel. Als politie beambte, belast met de uitvoering van de kinderwetten, meent bij, dat de lijd er nog niet rijp voor is. Het hoofdbestuur beloofde met de zaak niet in zee le zullen- gaan alvorens nog licht te hebben opgestoken bij ter zake deskun digen. De afdeelingen zullen dus alsnog ge legenheid krijgen, wenken te geven. Onder dit voorbehoud werden de beide voorstel len aangenomen. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen de heeren J. A. Bergmeijer te Dordrecht (aftr."), II. Boelmans (aftr.) en ir. G. Duifjes to Gelsen. en de dames Suze Grocnoweg (afir.) en Dora dc Jong, Ensche dé (aftr.). Hulde werd gebracht aan den heer F. U. Schmidt te Bussum, die zich niet her kiesbaar'had gesteld. In de vacature, ontstaan door hot bedan ken van den heer L. M. Hermans le Arn hem werd gekozen-de heer G. Vink le Am sterdam. Prins Hendrik is Zondagmiddag met de mailboot Prinses Juliana uit Engeland te Ylissingcn aangekomen. Dc Prins keerde met den trein van 8 u 44 in de residentie terug. Z. K. H. i3 echige da gen vroeger dan de Koningin teruggekomen, ter afdoening van eeriige Roode Kruis-aange- lcgenheden vóór zijn vertrek naar Mecklen burg op 3 Augustus a.s. Bij Kón. besluit zijn benoemd tot ver tegenwoordigers van Nederland ter vierde zitting van de vergadering van den Volken bond, welke is bijeengeroepen 3 September 1923 le Genève: jhr. dr. J. Loudon, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, oud-minister van builenlandsche zaken, te Parijs; jhr mr. O. F. A. M. van Nispen tot Seve- naer, buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister bij het Valicaan; prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga, hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden; en als plaatsvervangende vertegenwoordi gers; mr. J. Limburg, lid van de Ged. Staten van Zuid-Holland; prof. mr. J. P A. Francois, referendaris, chef der afdceling Volkenbondzaken van het departement van builenlandsche zaken, bui tengewoon hoogleeraar aan dc Handelshooge- school te Rotterdam. Het Tweede Kamerlid jhr. mr. A. F. O. van Sasse van Ysselt, die gekozen is lot lid van de Eerste Kamer, zal zijn benoeming tot scnajor niet aanvaarden. Hij wenscht de periode, waarvoor hij thans als Tweede Ka merlid zitting heeft, te voleindigen. Zijn op volger is de heer P. J. J. de Wit, te Helmond. („N. Venl. Crt.") Men schrijft ons: ITet is een menschelijke eigenschap, dat als men iels betaalt, men „waar voor zijn geld" wil hebben. En liefst spoedig. Iels be talen en pas na jaren daarvoor wat terug krijgen, is nu eenmaal iels, dat de menschen niet aanslaat. Dat is ook de reden, waarom het verzekeringswezen slechts voetje voor voetje terrein verovert en zoo langzaam in burgert. Immers is de algemeen verbreid gedachte: dat al die zegeltjes slechts dienen om aan de betrokkenen op hun 65e jaar een pensioen van f 3 le verzekeren. Hoe onjuist dit is, kan blijken uit de volgende cijfers: Op 1 Juli j.l. was de wet 37» jaar in werking. Op dien datum waren loopende 28744 ouderdomsren ten, dus renten, waarvoor door middel van zegels premie betaald was, tot een totaal bedrag van 4V* millioen gulden per jaar. Invalidileitsrenten, dal zijn dus renten aan personen die nog geen 65 jaar oud waren aan 2778 personen toegekend tot een tolaal be drag van 4V* ton per jaar. Er liepen 2333 weduwen- en 4345 weezenrenten tot een totaal bedrag van 11 ton per jaar. Laten wij eens even optellen: 28744 ouder domsrenten f 4.250.000, 2778 invaliditeits- renten f 450.000, 6678 weduwen- en weezen renten f 1.100.000, totaal f5.800.000; dat is dus bijna 6 millioen gulden per jaar. Maar wij zijn er nog niet. De wet kent ook verpleging in sanatoria en ziekenhuizen voor verzekerden, die invalide dreigen te worden. In het geheel profiteerden daar reeds van 7171 personen, terwijl op 1 Juli nog 1059 per sonen in observatie waren. Deze verpleging kost aan het fonds circa 2 millioen gulden per jaar, zoodat wij kunnen zeggen, dat op 1 Juli reeds Yoor ongeveer 8 millioen gulden door de verzekerden geprofiteerd werd. Hier uit ziet men, dat er wel „waar voor 't geld" geleverd wordt, want de geheele zegelop brengst is circa 33 millioen gulden p. jaar. De Raad van Toezicht op de Spoorweg diensten zal ingevolge Koninklijk besluit, 1 Augustus hebben opgehouden te bestaan. Van dien datum af zal de leiding en het toezicht op de spoorwegen van rijkswege be rusten bij den hoofdinspecteur-generaal der Spoor- en Tramwegen in Den Haag. Vanwege het bestuur van den Nalio- nalen bond voor bezuiniging wordt medege deeld, dat naast de actie tol huldiging van minister de Geer voor diens houding inzake de behandeling van het ontwcrp-Yioolwct een nieuwe landelijke actie tegen de behandeling van het ontwerp zelf in de tegenwoordige tijdsomstandigheden wordt op touw gezet. Het ligt in de bedoeling, in verschillende plaat sen van ons land openbare vergaderingen te beleggen. Ter bestrijding van de daaraan ver bonden kosten wordt een fond3 gevormd. De Minister van Justitie heeft een brief gerichhaan de Commissarissen der Koningin in de provincies, waarin zij worden uitge- noodigd aan "de burgemeesters in hun pro vincie te berichten, dat hem een verzoek be reikte van den alg. secretaris der Nederland sche Vereeniging van Kermisvakgenooten „Ons Belang", om te bevorderen, dat aan de bij die vereeniging aangesloten leden een andere standplaats voor woonwagens wordt aangewezen, dan aan de niet-aangeslotenen. Den commissarissen wordt verzocht daarbij onder de aandacht der burgemeesters te bren gen, dat voor zooveel bepalingen in den geest van art. 31, 2e lid der Wet op woonwagens en woonschepen zijn of worden vastgesteld, geenerlei bezwaar bestaat, een of meer af zonderlijke standplaatsen aan te wijzen voor woonwagens, waarvan de bewoners niet tot het gros 'der bevolking dier wagens behooren. Het Algemeen Comité van P. T. T.- personeel, aangesloten bij den Ned. Fed. Bond van Personeel in Openb. Dienst ver gaderde Zaterdag 1.1. Ier bespreking der ver schillende verslechteringen, waarmede het personeel bedreigd wordt. Het Comité be sloot een schrijven aan de verschillende or ganisaties van P. T. T.-personeel te richten, teneinde lot een gemeenschappelijk optre den te geraken. In de gisteren te Amsterdam gehouden algemeene ledenvergadering van de „Ver eeniging tot Steun bij overlijden aan wedu wen of naaste bloedverwanten van het Per soneel der Nederl. Spoorwegen" werden het jaarverslag, de balans en de winst- en ver liesrekening over 1922 goedgekeurd. Uit het jaarverslag blijkt, dat het ledental op 31 Dec. 1921 bedroeg 4326 en op 31 Dec. 1922 4454. Gedurende 1922 overleden 51 leden aan hunne betrekkingen werd per sterfgeval f 360 uitgekeerd. De aan de beurt van aftre den zijnde bestuursleden P. II. Tel en B. Gorts werden herkozen, terwijl 2 vacatures niet werden aangevuld. Gewezen werd op de gelegenheid voor voormalig S. S. en N. C. S. personeel, dat den leeftijd van 35 jaren nog niet heeft bereikt, lot dc Vereeniging toe te treden. Deze bestond op 6 Jan. j.l. 25 jaar. Op vragen van het Tweede Kamerlid Kersten Kan Zijn Excellentie mcdedeelen of het juist is, dat ditmaal in alle gemeenten van ons land tegen de kiezers voor de gemeen teraadsverkiezing, die niet hun stemplicht hebben vervuld en geen geldige reden van verhindering lamnen opgeven, een vervol ging zal worden ingesteld; dat echter in Amsterdam van vervolging zal worden af gezien 1 Zoo dit waar is, acht Zijn Excellcntio deze onevenredige toepassing toelaatbaar met het oog op het rechtsgevoel des volks en den eerbied voor do wet 1 Oordeelt Zijn Excellentie gewetensbe zwaar te- zijn geldige reden in den zin der wet? heeft de minister van justitie geantwoord Reeds na de jongste verkiezingen voor de Provinciale Staten was door den onderge- teckendc het zijne gedaan, dat, in afwach ting van den uitslag van het onderzoek, dat thans loopende is, ook ten plattelande geen vervolgingen ingesteld zouden worden we gens het instellen van deze vervolgingen in de groote steden als regel niet plaats heeft. Do billijkheid vorderde, naar het oordeel van den ondergeteekende, dat, in afwachting van den bedoelden uitslag, met toepassing van het bij de strafvervolging bestaande opportuniteitsbeginsel, deze ver volgingen, althans voorloopig achterwege bleven, ook daar, waar de hoeveelheid der gepleegde overtredingen geen beletsel vorm de tegen vervolging. In het vorenstaande vinden de twee eer ste vragen haar beantwoording, waarbij de ondergeteekende nog opmerkt, dat, naar zijn oordcel, welk oordeel door den minister van binnenlandsche zaken en landbouw ge deeld wordt, een spoedige beslissing inzake het vraagstuk van de al of niet handhaving van den zgn. stemplicht noodig is. Deze beslissing zal door de regeering zooveel doenlijk worden bespoedigd. (Wat betreft de derde vraag, de bedoeling van den wetgever omtrent gemoedsbezwa ren wordt gekend uit hetgeen omtrent ge wetensbezwaren wordt gekend uit hetgeen de regeering bij memorie van antwoord aan de Eciste Kamer (zitting 1916-1917, no. 124, 44, blz. 12) heft verklaard „Immers niemand wordt gedwongen fei telijk zijn stem uit te brengen; dit zoude trouwens ook het beginsel der geheime stem ming aantasten. Het eenige, dat geöischt wordt en dat redelijkerwijze ook van ieder staatsburger gcëischt mag worden, is op den dag der stemming althans zooveel be langstelling aan den dag te leggen, dat men het bureau, waar men voor do stem ming is opgeroepen, bezoekt. Heeft de kie zer, daar gekomen, principieel© of andore bedenkingen om aan do stemming deel te nemen, deze worden ten volle geëerbiedigd; niemand die hem dwingt zelfs een stembiljet in ontvangst te nemen." Daaruit blijkt, dat de regeering destijds opzettelijk slechts den plicht 'tot aanmel ding en niet stemplicht heeft willen opleg gen ten einde met gewetensbezwaren reke ning te houden. Het ,Hdbl." verneemt dat de regee ring overweegt (indien Ged. Staten van Noord-Holland en van Zuid-Holland goed keuring mochten verleenen) do vernietiging te bevorderen van de besluiten der gemeen teraden van Haarlem en 's-Gravcnhage, om, met verbeuring van het rijkssubsidie, zich in de regeling van het middelbaar en voor bereidend hooger onderwijs los te maken van het rijk. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Groningen heeft met op twee na al gemeene stemmen de volgende motie aange nomen: De Kamer spreekt als haar meening uit dat het handel drijven door ambtenaren, met vol- BINNENLAND. De Gemeenteraad van Katwijk bestoof heden den gemeente-ontvanger, wegens na latigheid in zij'n betrekking, te ontslaan. De actie tegen de Vlootwet. Nederland's vertegenwoordiging bljf den Volkenbond. Het verhaal van de „Ellewontsdi]k.rt Mevr. Desmet is door de rechtbank tg rs-Hertogenbosch vrijgesproken. BUITENLAND. De Fransche en Belgische antwoorden zija te Londen overhandigd. De conferentie der Kleine Entente te Sinaia Cnrzon houdt besprekingen met de gezan- ton van Frankrijk, België, Italië en Duitsch- land. Amnestie in Zuid-Airika. Ernstige spoorwegramp in Dnitschland. ledige dienstbetrekking in dienst van open-* bare lichamen is in strijd met het dienslbe-* lang, indruischt tegen de belangen van han del en industrie en beschouwd moet worden als onrcëele concurrentie, en besluit dezo motie ter kennis te brengen van de minister rieele departementen. De motie zal mede ter kennis worden ge bracht van alle Kamers van Koophandel, met het verzoek van instemming te doen blijken* De minister van ma/rine zal in de maand Augustus geen audiëntie verleenen. Do minister van financiën denkt in dd maand Augustus geen audiëntie te verleenen De audiëntie van de ministers van water- staat en van koloniën zullen a.s. Vrijdag niet plaats hebben. De gewone audiëntie van den minister van onderwijs kunsten, en wetenschappen zal Donderdag 2 en 9 Augustus niet plaat® hebben. KATWIJK. Gemeenteraad. Aanwezig 10 leden. Afwezig met kennis geving de heeren Paridon en G. den Duik. Een vacature. Voorzitter de heer De Waal Malefijt, bur gemeester, die do vergadering opent met gebed. De notulen der vorige twee vergaderingen worden onveranderd vastgesteld. Ingekomen waren eenige disposities van Ged. Staten, houdende goedkeuring van raadsbesluiten en een mcdedeeling dat een subsidie-bijdrage van f 25.660 i3 toegestaan. Proces-verbaal van het nazien der kas van den gemeenteontvanger. Boeken en kas werden in orde bevonden. Het batig saldo ïn kas was f 21.000. Op een ingekomen verzoek van den R.-K. Bond „St.-Michcl" om een subsidie uit do gemeentekas werd onmiddellijk op voorstel van B. en W. afwijzend beschikt, evenals op een desbetreffend verzoek ten vorige jare. Naar aanleiding van een missive van den Minister van Handel werd besloten om aan de commissie, bestaande uit vijf leden, die den Minister zal adviseeren inzake Jand- bouwaangelegenheden een subsidie van f 25 toe te kennen. Besloten werd aan de Chr. Oranje-ver- eeniging voor de viering van het 25-jarig jubileum van II. M. de Koningin geen extra subsidie te verleenen, doch, als altijd, slechts f 75 voor het kinderfeest. De schoolgebouwen worden zoo noodig voor de feestviering ter beschikking gesteld. Hierna kwam ter tafel een missive van den Raad van Beroep op een reclame van de Leidsche Duinwater-Maatschappij, in-» zake slraalbelasling van den watertoren ena De Raad van Beroep stelde de L. D. W. M. in het gelijk. Deze gebóuwen kunnen niet geacht worden aan dc openbare straat te staan. Besloten werd om, naar aanleiding van een verzoek van ingezetenen van het Veer- einde aldaar, van een gedeelte straat van 47 M3, de rioleering le verbeteren. Ook was ingekomen een missive van den Minister van Handel en Landbouw inzake garantieverlening van de Irawlvisscbers. Hierover zal in een volgende vergadering nader beslist worden. Hierna werd met de agenda aangevangen. Allereerst-kwam aan de orde een nader voorstel tot vaststelling der verordening inr zake verhaal pensioen-bijdragen. De Raad had besloten dit verhaal, (ot nu toe bedragende 2 pet. voor eigen en 2 pcL vcor weduwen en weezenpensioen, te ver- hoogen tot resp. 3 pet. en 51/» pet. Ged. Staten hadden echter geen termen kunnen vinden dit besluit goed le keuren. Dc financicele toestand der gemeente Katwijk achten Ged. Stalen niet van dien aard dat zij dc pensioenbijdragen niet zou kunnen betalen. B. en W. stelden nu voor, voor de in- dienst zijnde ambtenaren de beslaandcn toestand te handhaven doch voor de nieuw, benoemde ambtenaren de reeds aangeno men percentage van 3 pet. en 51/* pet. te heffen. De heer Meerburg wilde zich' niet neer leggen bij dit besluit. Ged. Staten kunnen den toestand der gemeente niet voldoende beoordeelen. Al hebben Ged. Stalen het

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1