RECLAME-DAG. Fa. M. BONOENAAR A. S. VRIJDAG van 10-5 uur ZATERDAG van 3-9 uur ZONDAG van 11-6 uur NIEUWE RIJN 46. AGENDA VAN DE WEEK. gf Maandaa. 7'^. f „Zomerzorg" Cczellige bijeenkomst van „Kunst na Arbeid". 8 uur. r De apotheek van „Hulp der Mensch- hcid", Hooigracht 48 is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 30 Juli tot en met Zondag 5 Aug. waargenomen door de apotheken van de H.H. D. J. v. Driesum, Mare 76, telef. 406, en W. Pelle, Kort-Rapen- burg 12, telef. 594. RECLAME. i B ;CviJ,vy,OMMeRENr Ons aanbod een proefwasch 1 voor halven prijs te behandelen I tblijft 'neg sfeeds van kracW i 9606 Vrijdagmiddag is de 8-ja- rige J. R., uit de Kempstraat te 's-Graven- bage, door een auto overreden. Het kind kwam plotseling uit een portiek Ioopen, werd door de passeerende auto gegrepen en was onmiddellijk dood. Den chauffeur treft geen schuld. De Hiidebrand, de oude kruiser op het Stille Strand bij Schevenin- gen, zal spoedig verdwenen zijn. De heer Es- bois heelt 'de romp zoo ver mogelijk met zuurstof afgebrand. Daar is heel wat oud ijzer afgehaald. Wie wel eens op het Stille Strand komt heeft in de week de werkmen- echen daar wel eens mee zien sjouwen. Dat viel niet mee, want de pantserplalen we gen heel wat. De schuit is nu zoo ver afgetakeld dat ze bij vloed geregeld onderloopt. Het leegpom pen is te veel moeite en het is trouwens te laslig ook. Daarom zal het reslant, dat diep in het zand zit, Dinsdag opgeblazen worden. Of beter gezegd neergeslagen. De genie zal springstof aanleggen, die het ijzer nog dieper den grond zal inslaan. Dat wordt een inte ressant werkje. Dinsdag zal het Scheve- ningsche strand lot aan het Wassenaarsche Slag onveilig zijn wegens schieten met ma chinegeweren. G i s t e rm i d d a g g i ng de 49-j a r i g e J. C. Olivier, van beroep bouwvakarbeider, in de nabijheid van Strandpaal 68 bij Zand- vooi't, van het zuidelijk strandgedeelte, on danks het op die plaats neergezette bord van de Zandvoortsche Reddingsbrigade met de woorden „Gevaarlijk-! Hier niet zwemmen ïn baden" toch in zee. Hij waagde zich te ver, en eenige oogenblikken nadat hij te wa ter was gegaan, hoorden zijn vrouw en kin deren en eenige badgasten hulpgeroep. On middellijk gingen eenige personen uit Am sterdam in zee, die er in slaagden met be hulp van een reddingslijn van de Zandvoort sche brigade, den man aan wal te brengen. Doch de levensgeesten waren reeds geweken. Te Rotterdam is in den nacht van Zaterdag op Zondag in het pand St. Jacobstraat 8, alwaar de heer A. F. Maas een galanterie-winkel drijft, brand uitge broken. De tweede etage en de zolderver dieping zijn nagenoeg geheel uitgebrand. Broekhuye en de Dag- redactie. In een rondschrijven aan de vroegere leden der Dag-redactie zegt de heer Broekhuys o. m. het volgende: „In een vergadering der Broekhuys-Ven- nootschappen is besloten het volgende voor stel te doen, welk voorstel acht dagen wordt gehandhaafd: Indien de f 60.000 slaande bij de Amsler- damsche Bank pondponds-gewijze 31 Juli of 1 Augustus worden verdeeld onder de ex- redactieledenvoor zoover, deze nog geen nieuwen werkkring hebben gevonden, slaan de Broekhuys-Vennoolschappen af de haar toebehoorende panden. Op de twee panden le Rotterdam rust een hypothecaire geld- leening groot f 110.000, welke stukken het eigendom zijn vah de heeren Kraak, Kiebert en P. van Staal. Deze heeren zijn echter be reid bij aanneming van het voorstel, af stand te doen van deze stukken, waardoor alle panden vrij van hypotheek worden. Ik ben dan alleen verplicht een schuldbeken tenis te hunnen behoeve te leekenen en in 20 jaren al te lossen wat zij nu wenschen prijs le geven. Alleen moet van de opbrengst van deze panden worden betaald, een behangers-, een schilders-, een stoffeerders-, een lood gieters- en een electriciensrekening, bene vens een tuinmansrekening en een tweede schildersrekening, -mits deze aanzienlijk worden verlaagd. Naar schatting bedragen deze rekeningen, die staan ten name van twee der N. V.'s f 18.000. De N.V. Oostergarage geelt bij aanneming van liet voorstel af de wagen Buicks, zoo wel als de Rolls Roycfe. Verder de gehecle kantoorinvenlaris, zoo wel te Rotterdam als le Amsterdam, de ge- hcele sloffeering der panden. De panden te Rotterdam hebben gekost f 100.000, de Hilversumsche panden f117.000, het pand te Heerlen f 35.000. Mevrouw Broekhuys doet afstand van haar panden in de Sophialaan 1 en 3, die gekost hebben f 150.000, waarop echter een hypotheek rust van f 100.000, ten behoeve van den vroegeren eigenaar; zij doet, hoe wel op huwelijksvoorwaarden gehuwd en thans bezig te scheiden, indien het voorstel wordt aangenomen, afstand van al haar meubelen uitgezonderd één zit-, een slaapkamer en één keukcninrichling van haar juweelen. kortom van alles. De uitslaande vorderingen der N. V.'s dekken de uitslaande obligation, zoodat met dat voorstel cieer dan bel mogelijke wordt gedaan. En ik? Ik word na aanneming van dit voorstel gxploitant van een reclamebureau. Dit voorstel wordt acht dagen gehand haafd. Het moet collectief worden aange nomen en zij, die een anderen werkkring hebben gevonden, moeien sclitillelijk ver klaren, dat zij het contract als niet gelee- kend beschouwen. Indien het voorstel wordt aangenomen, krijgt de heer Broekhuys finale kwijling; bij verwerping laat hij zich ver klaren in staat van faillissement en krijgt geen der ex-redactieleden een cent. Zaterdagmiddag is door de Nederlandsche Scheepsbouw-Maalschap- pij te Amsterdam het eerste gedeelte van een stalen drijvend droogdok te water gelaten, dat het grootste is, hetwelk ooit in ons land is gebouwd. De totale lengte van het geheele dok be draagt 650'-0" 198.12 M.; de breedte 130'-0" 39.62 M.; de holte 51'-C" 15.70 Meter. Behalve door 14 waterdichte dwars- schotlen wordt het dok door twee over de geheele lengte doorloopende walerdichle langsschotten in waterdichte compartimen ten verdeeld. Het water, dat ingelaten werdt om het dok te doen zinken voordat een schip kan worden opgenomen, wordt daarna uitge- pompt door een pompinstallatie, welke in staat is b.v. een schip van 22 voet (6.7 M.) diepgang en een deplaccment van 15000 ton binnen 3 uur te lichten. Het dok zal in geheel gereed zijnde toe stand een eigen gewicht hebben van circa 7.8 millioen kilogrammen. Dagen achtereen werd voornamelijk het Wilhelminapark le Zeist onveilig gemaakt, doordat in tal van wo ningen werd ingebroken. Nog pas werd ge meld de inbraak ten huize van dr. van Lilh de Jeude aan de Prins Hendriklaan en het is deze inbraak, die gelukkig tot de arresta tie van den inbreker heeft geleid, terwijl een of meer trawanten wel spoedig zullen volgen Doordat te Amersfoort een paar armban den werden verkocht, afkomstig uil de wo ning van dr. van Lilh de Jeude, werd de verkooper, een 28-jarig timmerman uit Utrecht, door de Amersfoortsch? politie aan gehouden en naar Zeist overgebracht. Hoewel de man drie dagen lang alles ont kende, viel hij door de mand toen hem de overeenkomst werd getoond tusschen de fo to's zijner 4ianden en de door de Zeister po litie na verschillende inbraken genomen daclyloscopische opnamen. Met de aanhouding van dezen inbreker is eindelijk de gemoedsrust der parkbewoners teruggekeerd. De thans 20-j a r i g e P i e t S c h e f- fer, die drie jaar geleden aan den Deventer- weg te Apeldoorn een vrouw vermoordde en tot levenslange gevangenisstraf werd veroor deeld, wist voor eenige dagen uit het krank zinnigengesticht te Warnsveld te ontsnappen waarheen hij door de Zutphensclio Recht bank was overgebracht. Hij is nu opnieuw te Hoenderloo gearresteerd en vandaar naar Warnsveld overgebracht. Te Oosterhesselen, aldua wordt uit Assen gemeld, had gisternamiddag een ernstig motorongeluk plaats. ~De heer Ten Cate, arts aldaar, viel ten gevolge van een defect van de duozitting af. Na overbrenging naar het ziekenhuis te Assen is hij kort na aankomst overleden. Een werkman kwam op het gemeentehuis te Smilde steun vragen, omdat zijn zoon voor een operatie in het Ziekenhuis opgenomen moest worden. Eerst vroeg hij of de gemeente de kosten niet wil de dragen, daarna of ze niet wilde steunen, welk steungeld dan geleidelijk van zijn loon afgehouden kon worden en waarvoor hij bereid was een stuk te teekenen. Men on derzocht de zaak. En toen bleek, dat in het gezin van den man drie vaste verdienende krachten waren en men een inkomen had van 1 62 per week. Men heeft den man toen van het gemeentehuis weggejaagd. Te Oudesch ild h eeli iemand die reeds een paar dagen logeerde in. het ho tel De Zeven Provinciën, midden op den dag een kast opengebroken en f 2500"ontvreemd. Toen do familie het geld miste, was de man reeds vertrokken met de boot. Te Venlo en Tegelen he fa- ben de laatste nachlen voortdurend inbra ken plaats. Een poging om te Venlo in te breken in de tricotagefabriek aan de Hen- drikxstraat werd nog tijdig ontdekt. De in breker ontvluchtte, docb schijnt geraakt te zijn door een schot van een surveilleeren- den agent. Bloedsporen wijzen daar althans op. Tot nog toe is er slechts weinig gestolen. RECLAME. FOTO-ATELIER P. SLEGTENH0RST. 6 Fotokaarten vanaf f 1.50 12 n ii ii 2.50 Uitsluitend le Idas werk. ALLEEN 9627 RECLAME. 1613 IV BUITENLAND. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Belgische tekst van het antwoord op cl© Engelsche nota is to Parijs overhan digd. Ook het Fransche antwoord is ge reed, wat men kan aannemeD, omdat Poin- caré met een paar dagen verlof is gegaan. Do overhandiging te Londen zal nu weldra plaats hebben. De inhoud 1 Men neemfc al gemeen aan, dat beide nola's nadrukkelijk zullen weigeren onderhandelingen met Duitschland te beginnen, zoolang het lijde lijk verzet voortduurt. Men veronderstelt., dat de Belgische nota inzake de waarborgen en het te betalen bedrag het EDgelsche standpunt vrij dicht zal naderen, terwijl de Franschen blijkbaar op eenige pinten nadere inlichtingen zullen vragen. Het Fransche antwoord, heeft 'éen be voegd© persoonlijkheid aan den ParijscbeiT- correspondent van de „Times" gezegd, zal Baldwin in de gelegenheid stellen een voor- loopige verklaring in het Lagerhuis af te leggen, maar het zal moeilijk kunnen lei den tot een gemeenschappelijk antwoord aan Duitschland. Het antwoord zou enkele vragen bevatten aan Engeland, vooral wat d© Engelsche voornemens inzake de inter- geallieerde schulden betreft. Met deze me thode, zegt de man van de „Times" is het best mogelijk de onderhandelingen voort to zetten, tot de ontwikkeling der gebeur tenissen in Duitschland verdere besprekin gen overbodig maakt. Andere Engelsche correspondenten te Pa rijs zijn het met hem eens, dat de bedoe ling der Franschen in dit stadium vooral is om tijd te virmen, in de hoop, dat de capitulatie van Duitschland aanstaande is. Ondanks den vriendschappelijken toon, zou de nota aan Engeland dan ook van niet veel tegemoetkoming blijk geven. Wel heeft dezelfde zegsman aan den correspondent van de „Times" medegedeeld, dat „het be sluit van Frankrijk om in het Boergebied te blijven, tot Duitschland alles betaald beeft,, niet al te letterlijk moest worden opgevat, wat het woordbetalen betreft. Indien er een regeling getroffen wordt, die voor een lange reeks van jaren de annuï teiten vaststelt, is het mogelijk dat Frank rijk zich tevreden zou stellen met behoor lijke waarborgen voor de voortzetting der betalingen, zonder op de betalingen zelf te wachten." De Fransche nota schijnt echter geen voorstellen in die richting te behelzen. Do „Times"-man te Parijs gaat voort: „Hier gelooft met niet, dat, indien Frank rijk en Engeland gescheiden blijven, België zich werkelijk van Frankrijk los kan ma ken." 'Men ziet het, er/is nog altijd' absoluut geen reden voor optimisme. Het tegendeel is helaas eerder waar. Uit het bezette gebied het gebruikelijks nieuws. Het gebrek aan betalingsmiddelen begint zich geducht te laten voelen, zoodafc hier en daar maar een deel van het loon kan worden uitgekeerd. Gevolg: betoogin- gen. Vele steden gaan over tot het uitge ven van noodgeld, zulks tot hoogè bedra gen zelfs. Do separatisten roeren zich ook weer. Smeets, die zoo lang als leider is opgetre den van een der vleugels van de beweging, is door zijn volgelingen afgezet. Hij is tijde lijk vervangen door een commissie van vier leden, die zich met Dorten in verbinding stelden. De reden voor het ontslag van Smeets schijnt te 2ijn de geringo vorderingen, die de beweging onder zijn leiding heeft ge maakt. Hoever het al gekomen is, bewijst overi gens wel, dat aan de Berlijnscne universi teit een reeks voordrachten is geopend over de Fransche vergrijpen in Rijn- Roer- en Saargebied. Over volkerenverbroedering ge sproken I Hoe precair do toestand in Duitschland is, leze men onder het hoofd Duitschland. DUITSCHLAND. De door zoovelen in Duitschland gevreesde dag van gisteren is over '4 geheel genomen erg rustig verloopen. De communisten heb ben den strijd niet aangedurfd, zooals ook reeds bleek uit hun op het laatste nippertje bijkans afbestellen der verboden betoogingen. Slechts op enkele plaatsen als Potsdam, en Hagen is het tot kleine onbeteekenende bot singen gekomen. Te Bremen werden eenige communistische leiders gearresteerd. Te Leipzig verliep een betooging rustig. Het „Berl. Tageblatt" had volkomen gelijk toen het blad schreef, dat een vooruit aangekon digde revolutie niet uitbreektl Door hun actie hebben de communisten bereikt, dat in de andere partijen weer volop leven is gekomen. En of dat haar bedoeling was? De lijden blijven voor Duitschland anders catastrophaal. Heden zal een distributie-vrij brood 50.000 mark kostei^en morgen Uit Berlijn wordt nog aan de „N. R. Ct." gemeld: De prijs van het distributie-brood dat than3 11.000 mark kost, zal echter slechts met 1000 mark worden verhoogd,, maar spoe dig tocli wel duurder worden, aangezien ook het personeel der bakkerijen weer loonsver- hooging vraagt. Een bakkersgezel verdient thans ongeveer 800.000 mark per week, maar dit loon zal den volgenden Zaterdag wel tot 2 millioen zijn gestegen. Algemeen vreest men, dat dientengevolge de prijs van het distribufiebrood begin Augustus met 300 pet. zal worden verhoogd. Bovendien zal het rijk niet langer meer in staat zijn, goedkoop meel aan de bevolking te verstrekken. Naar men weet zou het geheele distributiestelsel op 15 September verdwijnen. Gezien de treurige toestanden van het oogenblik zal de rijks raad vermoedelijk het besluit nemen om dit stelsel voorloopig tot 16 October te doen voortbestaan. De bakkers moeten enorm hooge prijzen voor het binnenlandsche meel betalen; on geveer 25.000 k 30.000 mark per pond. liet rijksmeel is gemiddeld 5000 mark goedkooper. 100 K.G. buiten!, meel kost 71/3 doll., dus 7 k 8 millioen mark. De bakkers moeien bij ontvangst betalen en zijn daartoe dikwijls niet in slaat bij gebrek aan het noodige ka pitaal. Een pond margarine kost reeds 120.000 mark, een pond vet 160.000 mark. Dezelfde prijs werd voor boter betaald, dat wil zeg gen, men kreeg in sommige winkels een kwart pond boter voor .-10.000 mark, nadat men een uur en langer in de rij der koop lustigen had geslaan. Een ei kost 8000 mark, een pond peren 38.000 mark. Voor een haring werd op de markt 15.000 mark betaald Op de markt waren ook weer wat aardappelen te koop, de centenaar voor 800.000 mark. De tarieven der automobielen zijn thans verhoogd lot het 80.000-voudige van het vredestarief. De koetsiers der rijtuigen mo gen reeds het 50.000-youdige van het oude tarief vragen. En nog valt de mark al dieper 1 Is het wonder, dat de regeering ook wak ker is geworden en weer wat van zich doet hooren? De rijkspresidenl en de rijksregecring hebben dan ook een proclamatie uitgevaar digd. „Bij den zwaren dfuk, waaronder het Rijnland en het Roergebied gebukt gaan," zoo luidt deze proelamalie, volgens de „Tel.", „voegt zich in het bezette zoowel als in het onbezette Duitschland thans de steeds toenemende economische nood. Tot op den huidigen dag maakt Frankrijk elke oplossing van de schadeloosstellingskwes tie onmogelijk. Door den inval in het Roergebied is de economische kracht van Duitschland tot het uiterste beproefd en te gen zijn wil is ons land gedwongen tot een ongekende vermeerdering van zijn betaal middelen. Het gevolg is een ongehoorde waardevermindering van het Duitsche geld. Daar komen thans aan het einde van het oogstjaar de moeilijkheden met de voed selvoorziening nog bij, welke nog groeier zullen worden, daar de oogst vele weken te laat is. Al deze moeilijkheden hebben een vreeselijk lichamelijk en geestelijk lij- Jen van het volk ten gevolge. Naar het oordeel van alle buitenland- sche deskundigen zou Duitschland zich bij een beleidvolle regeling van de schade- loosstellingskwestie kunnen herstellen. Voorloopig echter zal het op eigen krachten moeten steunen. Vooi de regeering komt 't er in de eerste plaats op aan, de financiën te versterken cn de waardevermindering van het geld to dóen ophouden." De proclamatie somt dan de belasting plannen der regeering op, welke in de eer ste plaats beoogen de inkomsten- en ver mogensbelasting en de successie-belasting in overeenstemming le brengen met de waarde van het geld. De heffing der indi recte belastingen zal zoodanig plaats heb ben, dat zij sneller binnenkomen. Een wetsontwerp belreifende een bijzonder of fer voor h,et Roergebied en het Rijnland is bij dén rijksraad ingediend. Daarbij zal ko men de uitgifte van een leening, waar door aan de bevolking eindelijk de moge lijkheid zal worden gegeven, haar spaar gelden te behouden, zoodat deze niet aan de voortdurende waardevermindering .van het geld worden prijsgegeven. Door de verordening op het deviezenver- keer hoopt de regeering op een sterkere toevloeiing van de voor den invoer van le vensmiddelen noodzakelijke deviezen. Dc invoer van luxeartikelen zal worden tegen gegaan. De belastingen zullen in overeen stemming worden gebTacht met de looi ren en salarissen, waarbij rekening zal worden gehouden met de waardevermindering van het geld. De rijksbank heeft besloten maatregelen te nemen om principieel de in voering van credieten op goudbasis voor te bereiden. De regeeringsproclamalie kondigt verder aan, dat waarschijnlijk door het parlement in den loop der volgende week tot deze maatregelen besloten zal worden. Zij hoopt dat al is ook van elk dezer maatregelen het resultaat niet direct merkbaar, zij alle te zamen toch een aanmerkelijke ontspan ning in den economischen toestand zullen brengen. De proclamatie waarschuwt er tegen, dat groepen der bevolking opstaan tegen de staatsorde, waardoor, de algemeene toe stand geenszins zal worden verbeterd. Het Duitsche volk in zijn geheel is van zulke ordeverstoringen niet gediend, maar wil rustig leven en arbeiden. In het bijzónder worden de landbouwers en de kooplieden herinnerd aan hun plicht als staatsburgers om zoo snel mogelijk "het volk van den nieuwen oogst te doen profiteeren. Alle mannen en vrouwen van het geheele volk worden opgeroepen om hun plicht te doen en den dagelijkschen arbeid voort ie zet ten eh allen, die in de politiek en journalis tiek werkzaam zijn, worden aangespoord, de bevolking zoo in te lichten .dat zij haar waren tóestand inziet en volhardt in het besluit om vol te houden. „Laat de bevol king aan den Rijn en de Roer voor ganschi Duitschland een voorbeeld zijn. Het zou verraad tegenover haar zijn, als men thans afwijkt van den weg van den plicht, van den weg, die leidt naar den vrede en de vrijheid van Duitschland." Herman Müller, de gewezen sociaal-demo cratische rijkskanselier, wijdt in de „Vor- warts" een hoofdartikel aan „De plicht der partijen". Müller erkent, dat de oppositie te gen het kahinet-Cuno steeds grooler wordt, maar verzekert tevens, dat de meerderheid van de sociaal-democratisch fractie in den Rijksdag geen politiek wil steunen, die Guno ten val zou brengen, aangezien, de oppositie van de arbeidende klasse er daardoor niet beter op zou worden. De economische toe stand van Duitschland is juist van dien aard dat in elk geval moet worden vermeden, in het buitenland den indruk te wekken, dat Duitschland in elkaar aan het storten is. Ondanks hel feit, dat de groote massa van het Duitsche volk thans zeker even redeloos is als in den herfst van 1918, mag niet wor den vergelen, dat het volk toen vrijheid, vrede en brood hoopte te verkrijgen. Indien er heden echter een politieke revolutie uit. brak, zou zij noch vrijheid, nóch vrede, nóch brood brengen. De communisten, die mcencii dat het hun historische taak is, de tcgenre- volutie uit le lokken, zouden daar wel voor zorgen. Zij, die in Frankrijk op het Rijnland loeren, wachten op burgeroorlog in Duitsch land. Elke week melden de Fransche agen ten aan Poincaró, dat de burgeroorlog in Duitschland uiterlijk in November zal uit breken. Daarom schuift de Fransche mi nister-president de onderhandelingen met Engeland op de lange b'aan. Het Rijnland en de eenheid van het Duitsche Rijk slaan thans op het spel. Zullen de.politieke partijen thans eindelijk inzien, dat zij werkelijk reden heb ben om de positieve politiek van de sociaal democratie te ondersteunen 9 Niemand heeft belang bij de toenemende ontreddering van de groote massa, tenzij hij het niet goed meent met den tegenwoordigen slaat, met de republiek. De sociaal-democratische partij zal niet langer kunnen weigeren, haar posi tieve medewerking te verleen^p, indien mocht blijken, dat het onmogelijk is, zonder haar een regeering te vormen. Volgens een bericht uit Stullgart is het resultaat van de verkiezingen van afge vaardigden der metaalarbeiders, dat er 20<f voorstanders van Amsterdam en 112 partijgangers van Moskou zijn gekozen. De uilslagen uit Beieren zijn nog niet bekend, doch kunnen geen verandering meer bren gen in de stemmenverhoudingen. ENGELAND. Baldwin heeft te Edinburg een redevoe ring gehouden, waarin hij positie nam tegen het socialisme. Hij verklaarde te berijpen, dat zij die het in het leven het hardst le ver antwoorden hebben zich door de illusie van het socialisme laten inpalmen, maar hij be twistte ten sterkste dat de tijdelijke so'ciali- sèering die in oorlogstijd noodig was geble ken, mocht gelden als motief en verdediging van het socialisme. Weliswaar hebben de overheidsdiensten toen goed werk verricht, maar de kosten zijn zoo hoog geweest dat kinderen en kindskinderen van het tegen woordige geslacht er nog onder gebukt zullen gaan. Alleen door kennis en inspanning kan men het socialisme bestrijden, maar als de gewenschte evolutie op nijverheidsgebied niet geleidelijk lot stand wordt gebracht., is er gevaar dat de machine stuk gaat. De vier arbeidersleden uit het Lagerhuis, die een maand geleden geschorst zijn wegens het gebruiken van ongepaste uitdrukkingen, en die deze uitdrukkingen weigerden terug te nemen, zijn voornemens heden in het Lager huis te verschijnen en van den voorzitter het recht op te eischen om hun plaats weer in le nemen. Overal door Engeland^hebben er propa- ganda-vergaderingen plaats gehad, georgani-. seerd door den bond „tegen den oorlog", waarin werd geprotesteerd tegen iedere poli lick, die tot een nieuwen oorlog zou kunnen leiden. Jn alle redevoeringen was het sche ring en inslag, dat 9 jaar geleden legers en vloten slechts wachtten op het commando der regeefingen, en dat de eenige veranda ring, die sedert heeft plaats genaa, rs, aavRe i régeeringen niet meer, zooals toen, beschik ken over groote geldmiddelen en rijkdommen bij de volken. Het bureau van de onafhankelijke arbei derspartij publiceerde bovendien een mani fest, waarin gewaarschuwd wordt, dat soort-, gelijke invloeden, die den oorlog van '14 heb-, ben ontketend, ook thans weer aan het werk zijn, en dat er een conflict dreigt, waarvoor ieder land, dat het onzedelijk vredesverdrag van Versailles heeft geleekcnd, mede verant woordelijk is. Het manifest eischt verder het onmiddellijk terugtrekken der Engelsche troe pen uit Duitschland, zoomede een herziening van het vredesverdrag, waarbij Engeland af stand moet doen van zijn aanspraken op schadevergoeding. Ten slotte wenscht de I.L.P. dat Engeland de sovjet-regeering zal erkennen en een wereldconferentie bijeen zal roepen, ten einde de algemeene ontwape ning tot een feit te maken. DENEMARKEN. Volgens „Politiken" is er nu ook in Dene-, marken een Mussolini opgestaan. Hij heet Arildskov. Hij is kapitein van de artillerie in het Deensche leger geweest, nam na den oorlog ontslag, deed mee aan de expeditie van Joedenitsj tegen de Bolsjewieken en diende vervolgens in Estland in het korps van Westenholz. Nu werkt hij in Denemar-. ken voor een Mussoliniaanschen staatsgreep. Maar, „Politiken" herinnert er hem aan, Denemarken vóór Arildskov is geen Italië vóór Mussolini. ZUID-SLAVIE. Er is een overeenkomst gesloten op de basis van gelijke behandeling tusschen de Hongaarsche en Zuid-Slavische regeeringen over de teruggave van de goederen der on^ derdanen uit die landen, die zich in elkan ders grondgebied gevestigd hebben. POLEN. Seyda, de minister vanbuitenl. zaken beeft een rede gehouden over den buitenl. toestand. Aangaande de a.s. conferentie van Sinaia ze^de de minister o.a., dat deze een defini tie van de houding van Polen tegenover de Kleine Entente vereischt. De Kleine Entente is een wederzijdsch veiligheidsverbond voor de staten, die er aan deelnemen; een veilig heid, welke op de verdragen van St. Ger main, Neuilly en Trianon berust. De stabi liteit dezer verdragen is in het belang van dejf vrede. Het gemeenschappelijk welzijn is de reden van bestaan der Kleine Entente. Haar politieke basis, berust op bovenga noemde verdragen, en omvat dus niet de juridische en politieke grondslagen, waarop de Poolsche slaat berust. Het is voldoende, aldus de minister, om op ónze oost- en west* grenzen cn op de beslissing van den Raad van Gezanten in de kwestie betreffende Wilna te wijzen. Wij achten het du9- onze plicht om er naar te streven, te trachten in Cenlraal-Europa een politieke combinatie van een dergelijken omvang te scheppen, dat zij den vrede op dit geheele gedeelte vaa Euroüa kan waarborgen en een geruststel-

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2