LEID Donderdag 26 Juli 1923. EERSTE BLAD. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. ËHIJ* DER ADVERTËNTIEN: ^80 Cis. S?er regel. Bij regelab'onnement belangrijk I lagercri ï>rüs. Kleine advertentiëiï, Uitsluitend Dij vooruitte [Saling, .Woensdag9 en Zaterdags 50 Ots., bij eea nnaxlmuni aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueel© op* .ientling van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cis. Bureau Noordeindsplefn. Telefoonnummers voor Directie en Administratis 175, Redactie 1507. Poslchèqne- en Giiofliensl No. 67055. Poslbus No. 5i Prijs dezer courant: I Voor Men p. S muil, 2 55, p. weeï 018 Duiten leiden, Kaar agenten gevestigd rijn, 7 a per weet' 0.19) Franco per post f 2.35 rfi portoïostcit, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen Nummer 19443. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. rAan den gemeentelijken, visch winkel, Vischmarkt 18 (telef. 1225) is VRIJDAG yerkrijgbaar SCHELVISCH a f 0.21—f 0.28 jen SCHOL a f Ó.20—f 0.40 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 26 Juli 1923. VERGADERING van den GEMEENTERAAD s VAN LEIDEN, Jij: ;op MAANDAG 30 Juli 1923, Fv 'des namiddags te twee uur. Dè vergadering, zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. ,Te behandelen onderwerpen lo. Praeadvies op het verzoek van mej. 'C, Korsse, om ontslag als lid der Commis sie voor de Bewaarscholen. (227) 2o. Benoeming van een lid der Commis- 3ie voor de Bewaarscholen. (227) 3o. Benoeming van een Directeur van 'den Markt- en Havendienst. (226) do. Rekening, dienst 1922, van de Plaat selijke Schoolcommissie. (228) 5o. Rekening, dienst 1922, van de Ge meentelijke Bank-van-Leening. (228) Go. Rekening, dienst 1922, van het Distri butiebedrijf van vleesch en visch, (228) 7o. Rekening, dienst 1922, van den Ar menraad. (228) 8o. Voorstel: 1 'a. tot verhuring van een strook" grond ,yan het Schuttersveld aan de Maatschap- bij lot exploitatie van Tramwegen; b. tol het verleenen van vergunning aan 'die Maatschappij tot demping van eenige .6lootgedeelten op dat veld. (229) 9o. Voorstel: a. lol beëindiging van de huurovereen komst met I. Snoek, betreffende de boven woning van het perceel Vischmarkt 18; b. tot verhuring van die bovenwoning jaan de wed. D. VerzijdenWillemsen. i (230) 10o; Voorstel t<*c overneming in eigen dom en onderhoud bij de gemeente van een gedeelte grond aan den Haarlemmerweg, yóór perceel Sectie K no. 2699. (231) i llo. Verordening, houdende wijziging -yan' de* verordening van 14 Januari 1915 (Gemeenteblad No. 2) betreffende het toe laten van kinderen tot Lichtbeeldenver- tooningen, (232) 12o. Verordening, houdende wijziging yan de verordening van 18 Januari 1917 (Gemeen^blad No. 5) op Vergunnings- en iVerlofsloOaliteiten en Logementen. (233) 13o. Verordening, houdende wijziging yan de verordening van 28 April 1898 (Gemeenteblad No. 9) op openbare ver makelijkheden en bijeenkomsten. (233) 14o. Voorstel tol onbewoonbaarverkla ring van een 28-tal woningen. (234) 15o. Interpellatie van den heer Dubbel- 'deman, inzake de woningtoestanden in de gemeente. IGo. Verordening, tot heffing van school geld voor het Lager Onderwijs in de ge meente Leiden. (224) 17o. Verordening, op de invordering van schoolgeld voor het Lager Onderwijs in de gemeente Leiden. (224) ,18o. Voorstel inzake het. bijwijze van proef, doen ophalen van schoolgelden bij eenige <i icategoTieön van schoolgeldplichti- gen. (224) 19o. Verordening,, regelende het open baar gewoon lager-- en uitgebreid lager on derlijs in de gemeente Leiden. (225) t 20o. Verordening, houdende instructie yoor de hoofden cn het verder onderwijzend personeel der openbare scholen voor ge woon lager- en uitgebreid lager onderwijs in de gemeente Leiden. (225) 21o. Verordening, regelende de bezoldi ging van de vakonderwijzers en onderwij zeressen in teekenen, lichamelijke oefening en handwerken aan de openbare lagere scholen in de gemeente Leiden. (225) 22o. Voorstel tot bekrachtiging van de Raadsbesluiten van 26 Juni 1922, aange vende de verschillende soorten van scho len, de aanduiding dier scholen en de toe gankelijkheid dier scholen. (225) De aanstaande 3-October-viering. Wij waren in de gelegenheid van den secretaris der 3-October-Vereeniging een en ander te vernemen betrekkelijk den loop .van zaken voor de komende feestviering en wij kunnen wel zeggen, dat weder flink aan de voorbereiding wordt gearbeid. Dit den aard der zaak willen en mogen wij niet te veel uit de school klappen, doch enkele pun ten willen wij toch vermelden, daar onze sadgenooten ongetwijfeld daarin belang stellen, en liet menigeen moge aansporen toch nog spoedig lid der Vereeniging te wor den wanneer men dat nog niet is. Die voor- deelen van het lidmaatschap zal het 3-Oc- ober-bestuur dezer dagen bekend maken uijwijze van reclame. Men wandele dan dus niaar eens langs de Breestraat, en ieder zal gelegenheid hebben, zich daarvan te over tuigen. [radhioneeIe programma-pun- n, komt er dit jaar bijde versierde peur- uitjes-walertocht, welke dank zij de vale medewerking van de desbetreffende Vereeniging iets zeer bijzonders zal zijn. Meer zeggen wij hiervan voorloopig niet. Wat optocht en open-lucht-spel aangaat, vooral aan dit laatste wordt geen moeite ge spaard. Het succes van vorig jaar te over treffen, daarnaar wordt niet gestreefd; wél wordt zorg gedragen voor niet-minder mooi en attractievol spel. En'daarin gelooft het bestuur wel geslaagd te zijn. Iets geheel nieuws zal zijn de landing van den Prins, die per trekschuit zal aan komen van de richting Lammeschans. Bij zijn landing wordt hij verwelkomd door magistraten, burgers en burgeressen der stad Brussel. De begroeting zal op ceremonieele wijze plaats hebben, met zang en saluut schoten. Geheel volgens den trant des tijds zullen narren en potsenmakers het publiek bezighouden. Na den opmarsch zullen op een daartoe gebouwd platform van zeer grooten omvang verschillende verlooningen worden gegeven, zullen ruiterspelen plaats vinden en vendelzwaaiers hun evoluliën vertoonen, en zal een rei-dans worden uit gevoerd, voorstellende de 17 Provinciën (al les in stijl met vlaggen, wapens en banie ren), benevens groote Slot-apotheose. Daarna zal uit de te bouwen Brusselsche Poort een drietal praalwagens komen, met voorstel lingen, welke het meest betrekking hebben op het lijdperk, waarin een en ander zich heeft afgespeeld: Voorgesteld zal worden: 1. Bij Alkmaar begint de Victorie. 2. Lei- dens Ontzet (Bedoeld als Leidens Victorie). 3. De Pacificatie van Gent. Het ligt in de bedoeling, zoo eenigszins mogelijk, de voorstellingen van plaats te verwisselen, opdat alle toeschouwers gele genheid hebben, voldoende te zien. Het te bouwen platform wordt aldus in gericht, dat bovenop een muziektempel komt, wat het gehoor ten goede zal komen. De historische verzorging van een en ander berust weder in handen van den historicus dr. F. W. van Wijk. De 3-October-dag zal dus wel weder iets bijzonders worden. Ook de optocht zal zeer mooi zijn, daar het tijdperk zich buitenge woon leent voor dit doel. Aan den Raad onzer gemeente ïs vol gend adres gezonden: Geven met verschuldigden eerbied te kennen, S. P. de Haan, en J .v. d. Hoeven, respectievelijk Voorzitter en Secretaris der Afdeeling Leiden, van den Nederlandsche Bond van Werklieden in Overheidsdienst, goedgekeurd bij Kon. Besluit van 22 Febr. 1921, No. 34, in dezen optredende namens de bij" hun Afdeeling aangesloten werklie den in dienst der gemeente en domicilie kiezende ,ten huize van den tweeden on dergetekende: Atjehstraat 47, te Leiden; dat zij onder Uw aandacht brengen, dat voor het vaste Brandweercorps nog steeds .geen definitieve dienstregeling is inge voerd; dat in de algemeene Commissievergade ring, op 11 December 1922 alle vertegen woordigers der organisaties, de houding van den brandweercommandant over de ingevoerde dienstregeling als proef scherp afkeurden dat in een gevoerde correspondentie met den brandweercommandant en onze afdeeling, de commandant blijkt" te rtaan op het standpunt, liefst al'een met zijn personeel te willen onderhandelen en niet n\et de vertegenwoordigers der organisa ties. Redenen, waarom 'adressanten beleefd, doch met den sterkstcn aandrang den Raad verzoeken, B. en W. uit te noodigen, ten spoedigste met een definitieve dienstrege ling voor de brandweer te komen, na het advies van de algemeene Commissie te hebben ingewonnen. De classis Leiden van de Geref. Ker ken organiseerde gisteren weer een Zen dingsdag, reeds den 23slen, en wel op de buitenplaats „Oud Poelgeest", daarvoor welwillendafgestaan. Was bij den aanvang van den dag de lucht al betrokken, men dacht, dat het weer wel goed zou blijven. Helaas, het mocht zoo niet zijnTegen elf uur, toen reeds vele bezoekers op het terrein waren, begon het te regenen eerst zachtjes en weldra har der en het is tot aan het sluiten toe regen gebleven Natuurlijk heeft dit op het verdere be zoek ongunstig gewerkt en waren er lang niet zooveel belangstellenden als te vo ren, wat ook weder zijn invloed heeft doen gelden op de collecten. Maar de stemming werd er niet door bedorven. En het vast gestelde programma heeft er niet onder ge leden. De dag werd geopend met een toespraak van ds. W. Bouwman, Gereformeerd predi kant alhier, waarna ds. B. W. Bos, van Dokkum, het gestoelte beklom om te spre ken over „De Zendingsvreugde", die ook ditmaal niet ontbrak; een bewijs, dat deze niet afhankelijk is van omstandigheden van buiten. Het eerste gedeelte werd besloten met een rede van den heer N. Baas, straatpre diker te Amsterdam, dia de schare, welke zich om dezen spreker verzamelde, wist te boeien met het eigenaardig onderwerp; „Een gezonde Iweeling",- In de pauze zochten de bezoekers droge plaatsjes onder het loover op en versterk ten den inwendigen mensch. Na de pauze verkreeg weder een Leidscfi predikant het woord, nl. ds. H. J. Kouwen- hoven, die een belangwekkende rede hield over het onderwerp: „De nalatenschap van den Bruidegom". Daarop volgden achtereenvolgens ds. Kramer, van Monster en Raden S. Nim- poena, die de beteekenis der Zending op Java behandelde. Ds. N. Koers hield de slotrede. Gemeenschappelijk gezang wisselde, de spreekbeurten af. - -v-ï Gisteren maakten de leerlingen van de Zondagsschool der Chr. Jongelingsver- eeniging „Pred. 12 la" het reeds in ons Blad vermelde uilstapje naar Vogelenzang. Aanvankelijk was het weer goed, maar vooral in den namiddag kon hot dikke loo ver der eeuwen-oude beuken van het land goed „Vogelesang" het droppelen niet te genhouden. t Bij aankomt werden jonkvr. en jonkh. Boreel door <fc kinderen toegezongen en door den voorzitter- toegesproken onder, aanbieding van een bouquet lelies. Niettegenstaande het -ongunstige weer, genoten de kinderen naar hartelust, zoowel van de spelen, welke werden uitgevoerd, alsook van de versnaperingen. Een woord van warmen dank komt toe aan jonkheer L. G. Boreel, die niet alleen het schoone landgoed voor deze gelegenheid zoo wel willend afstond, maar bovendien aan elk der kinderen vier glazen melk en een rui men voorraad kersen aanbood. Ongeveer zeven uur ging het weer in op tocht van den trein naar hei Verenigings gebouw, waar de laatste verrassing werd uitgereikt en de feestviering met dankgebed door een der commissieleden werd geslo ten. De heer G. G. Vugt, agent-schrijver eerste klasse bij het politiekorps, alhier, is met ingang van 1 September bevorderd tot hoofdagent van politie. In zijn plaats wordt aangesteld een schrij-. ver, buiten het politiekorps staande. De hoofdagent C. A. Slierings verlaat op genoemden datum, wegens den pensioen gerechtigden leeftijd den politiedienst. Geslaagd zijn voor het M. U. L. O.- examen N. de Tombe, en mej. I. M. Raad- sen, beiden alhier. Bij de gehouden öndershandsche aan besteding van het afbreken van perceel Langebrug 91 en het bouwen van een brandstoffenpakhuis met bovenwoning voor rekening van de firma B. Zeilslra is het werk opgedragen aan den laagsten inschrij ver, den heer J. 't Hart, alhier. De heer J. P. Cornelisse, die zich nu vijf jaar geleden vestigde in het perceel Rijnstraat 3 en daar op bescheiden voet een handel in leder, fornituren, sportartike len enz. opende, had door de sterk concur- reerende prijzen door hem gesteld en door de civiele wijze van bediening, het voor recht zijn cliënteele steeds te zien uitbrei den en daarmede ontstond de behoefte naar uitbreiding der zaak. Daartoe is de heer C. thans overgegaan. Aannemers waren P. Cornelisse (timmerman), J. J. Aman (met selaar), II. Schutte (schiljdër) en Van -Zeist (electricien), die tot bijzondere tevredenheid van den heer C. het werk hebben uitge voerd en daarmede alle lof verdienen. De ruime winkel ziet er frisch uit en on danks den grooten voorraad goederen van allerlei aard, krijgt men in het geheel niet het gevoel van opeenhooping. In het bijzon der vestigen wij de aandacht op de keurige welvoorziene etalage, waardoor dit pand een sieraad is geworden van de Rijnstraat. Nu eindelijk de schutting voor het nieuw gebouwde perceel Stationsweg 11 13 is weggenomen, kan men eerst recht over deze verandering in deze straat oor- deelen en mag worden geconstateerd, dat Leiden weder een mooi royaal gebouw rij ker is geworden. Het was reeds bekend, dat in dit pand een lunchroom door de firma A. J. van Heck en Co., handel in Wijnen en Gedistilleerd, Scheepmakershaven 44 te Rotterdam Zou worden gevestigd. Deze opening heeft in zooverre bijzon dere beteekenis, doordien dit de eersteling is eener reeks té openen lunchrooms in Ne derland, als bijv. Amsterdam, Haarlem, Breda enz. - Dat Leiden de rij opent is voor dè stad een eer, vooral ook omdat de in richting op een der beste standen staat en op waarlijk grootsche wijze uitkomt. Wij hopen van het inwendige der inrich ting waarbij moeite noch kosten zijn ge spaard, een nadere beschrijving te kunnen geven. Het werk is onder directie der architecten Olten en Logeman door den aannemer S. A. Stolk te Rotterdam uitgevoerd. Het programma voor het concert in den tuin van Musis Sacrum hedenavond te geven voor de Centr. Commissie voor Ar beidersontwikkeling ten behoeve van werkloozen door het Harmoniegezelschap „De Post", directeur de heer M, Bolderdijk, luidt: Osman Pacha, MarscK, Sleenebrugen Ouverture Fraternité, D. Snoek; Eine kleine Freundin hat doch jeder Mann, Fr. Lehar; Scene de Ballet, Ch. de Carmont; Merce des, Fantaisie, M. J. H. Kessels Optreden van „De Snarenzangers", Jan van der Horst en Rouge uit Rotterdam; Ouverture Le Dimanche aux Champs, L. E. Rugers; Forget me not, Foxtrot, H. RichardiOp treden van „De Snarenzangers", Jan van der Horst en Rouge;, Suspinul, Valse do Concert, Ivanovici; Faust, Fantaisie sur l'Opera, De Gounod; Les Amazones, Marsch, G. Lohman. Uit het schoenmakersbedrijf. 1 De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft, beschikkende op een ver zoek van den Nederlandschen R.-K. Bond yan Schoenwinkeliers-. en Schoenmakers- palroonsvereenigingen, den Nederland schen R.-K. Lederbewerkersbond, den Ne-, derlandschen Bond van Christelijke Fa brieks- en Transportarbeiders en den Ne derlandschen Neutralen Schoen- en Leder bewerkershond. daartoe strekkende- dat in de ondernemingen van werkgevers, 'aange sloten bij den Nederlandschen R.-K. Bond van Schoenwinkellers- en Schoenmakers- patroonsvereenigingen, door arbeiders, aangesloten bij den Nederlandschen R.-K. Lederbewerkersbond, den Nederlandschen Bond van Christelijke Fabrieks- en Trans^ porlarbeiders en den Nederlandschen Neu tralen Schoen- en Lederbewerkersbond, ar beid mag worden verricht in afwijking van het bepaalde hij artikel 24 der Arbeids wet 1919; gezien de collectieve arbeidsovereen komst, voor het tijdvak, ingaande 1 Aug. 1923 en eindigende 31 Juli 1924, gesloten tusschen den Nederlandschen R.-K. Bond yan Schoenwinkeliers- en Schoenmakers- palroonsvereenigingen, ter eenre, en den Nederlandschen R.-K. Lederbewerkersbond den Nederlandschen Bond van Christelijke Fabrieks- en Transportarbeiders en den Nederlandschen Neutralen Schoen- en Le derbewerkersbond, ter andere zijde; gelet op artikel 28, zevende lid, der Ar beidswet 1919 en de - ingewonnen ambtsbe richten de gevraagde vergunning tot en met 31 Juli 1924 verleend onder de volgende voor waarden: lo. dat op de eerste vijf werkdagen der week hiiet langer dan 10 uren per dag en op Zaterdag niet langer dan 51/* uur ar beid wordt verricht: 2o. dat een jeugdig persoon beneden 16 jaar niet langer arbeid verricht dan 48 uren per week cn dat de overige arbeiders niet langer dan 50 uren per week arbeid yerrichten; 3o. dat de. werktijd der betrokken arbei ders in zijn geheel gelegen is tusschen 7 uur des voormiddags en 7 uur des namid dags; 4o. dat in hel tijdvak van 1 Augustus 1923 tot en met 31 Juli 1924 een arbeider van 16 jaren of ouder niet langer arbeid verricht dan 2500 uren; 5o. dat, indien in een week' door een ar beider langer dan 48 uren arbeid wordt verricht, het loon met zooveel maal 1/48 van het in artikel 2 van het collectief con tract genoemde vaste weekloon wordt ver hoogd, als er meer uren dan 48 in de be treffende week door dien arbeider wordt gewerkt 6o. dat, telkens wanneer van deze ver gunning gebruik wordt gemaakt, vóór den aanvang van den werktijd nauwkeurig aan- teekening wordt gehouden van elke afwij king van de op de arbeidslijst aangegeven arbeidsregeling, op een daarvoor bestemde lijst, welke lijst tot het einde der vergun ning op een duidelijk zichtbare plaats op gehangen moet blijven en waarvan iedere drie maanden een door het hoofd of den be stuurder der onderneming geteekend af schrift moet worden^gezonden aan het be trokken districtshoofd der arbeidsinspectie. De invoer van aardappelen, tomaten en eierplanten in België. De directeur-generaal van don land bouw brengt het volgend© ter algemeen© kennis: Bij ministerieel besluit van 30 Juni j'.i. ia bepaald, dat de invoer in België van aardappelen of aardappelplanten en van vruchten of andere deelen van tomaten- èn eierplanten slechts is toegestaan, indien de aendingen vergezeld zijn van een ver klaring van den plantenzicktenkundigen dienst van het invoerend land, waaruit blijkt, dat die voortbrengselen afkomstig rijn uit een niet door Coloradokevers aan getast gewost. Om beschouwd te wordon als afkomstig uit eenige streek, welke vrij is van Colo radokevers, dienen de voortbrengselen ge wonnen en verzonden te zijn op een afstand van niet minder dan twintig kilometers van elke door don Coloradokever aange taste teelt. .Verder ia bepaald, dat de invoer van aardappelen in België slechts is toege staan, indien do zending en vergezeld zijn van een verklaring van den planteaziektcn- kundigen dienst van het land van uitvoer, waaruit blijkt, dat de knollen geteeld zijn in een streek, welke vrij is van wratziekte öf aardappelkanker (synchytrium endo- bloticum). Om besohouwd te worden als afkomstig uit een streek, welke niet is aangetast dour aardappelkaaiker, dienen de aardappelen gewonnen en verzonden te rijn op een af stand van niet minder dan twintig kilo meters van elke door die ziekte aangetaste teelt. Nochtans zullen de aardappelen, ge oogst en verzonden op minder den twintig kilometers, maar op meer dan vijf kilo meters afstand van een besmettingshaard, worden toegelaten, indien zij vergezeld zijn van een verklaring, waaruit blijkt, dat de zendingen door voormelden dienst zijn onderzocht en vrij van kanker bevonden. De invoer kan alleen geschieden lo. per water langs de tolkantoren van Antwerpen, Brugge, Brussel, Gent, Luik cn Oostende 2o. langs de kantoren, gelegen langa een spoorweg; 3o. langs de kantoren te Arendonck, 'Beaubru (Bouillon), Bléharies, Komen (dorp), Florenville, Kieldrecht, De Clinge (dorp), Barakken (Meenen), Leysele, Maas- eyek, Meersel (Meerlc), Molênbeersol, Mon- taleux (Moescroen), Houland, Nieuwker- ken, Paal (Kemseke), Rongy, Smeermacs (Lanaeken), Vroenhoven, Watervliet en Wuestwezel. De zendingen, welke niet vergezeld zijn van de voorgeschreven verklaringen, zullen worden teruggestuurd, tenzij uit een voor rekening van de belanghebbenden te ge schieden onderzoek van den Belgischen Bijzonderen Plantenziektedienst blijkt, dat de producten vrij zijn van kanker en Colo radokever* BINNENLAND. De werktijden in het schoenmakersbedrijf Bij de militaire administratie te Ede ia een kastekort van 44.003 gulden. De invoer van aardappelen, tomaten en eierplanten in België. BUITENLAND. Opheffing van hel verkeersverbod lus* schen bezet en onbezet Dnitschland. Toeneming der ontevredenheid in Enge* land over het dralen van Frankrijk. Lord Cnrzon over de hnlp aan Hongarije, De Australische premier over de samen* werking met het Britscbe rijk. Bij den voorzitter der Tweede Kamer. i3 namens de Koningin bericht ingekomen, dat H. M. ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum gaarne de. Kamer in haar geheel zal ontvangen. In verband met administratieve ofaro- gelmatigheden is, naar „De Res.bode" ver' neemt, de Rijksbouwmeester te 's-Gravcn- hage, belast met het toezicht op de Onder wijsgebouwen, de heer J. A. ,V., eenige dagen geleden door de Regeering in zijn betrekking geschorst. De justitie heeft een gerechtelijk onderzoek ingesteld, om na te gaan, welken omvang deze onregelmatig heden hebben genomen en of hier nog meer in het spel is dan verregaande admi nistratieve slordigheid. Naar ,,De Mbde" verneemt, is Minis-* ter Aalberse reeds eenigen tijd ongesteld, zoodat hij zijn werkzaamheden op het De partement niet kan verrichten. Mr. P. J. Troelstra, die eenigen tijd ziek is geweest, is vrijwel hersteld. Hoewel hij nog rust behoeft, heeft hij toch reeds een deel yan zijn werkzaamheden hervat. Het provinciaal kerkbestuur v. Noord- Holland in de Ned.-Herv. Kerk heeft uit spraak gedaan inzake do klacht tegen ds.i H. J, D. R. Tli'eesing,. predikant bij de Ned.. Herv. Gemeente te Kwadijk en Middelic, en geen tuchtmiddel op dezen toegepast., („N.R.Ct.") -Beroepen is bij de Hersteld Ev.-LutK, Gem. te Enkhuizen ds. Steil weg, te Delft. B. en W. van Amsterdam doen eea voorstel tot instelling van een gemeentelijk grondbedrijf, A De Raad van Amsterdam heeft be noemd tot gewoon hoogleeraar in de ge zondheidsleer en medische politie, dr. J. J« van Lochum, bijzonder hoogleeraar aan de universiteit aldaar. -j - Naar „De Rolt." verneemt, is in den' vorigen nacht ds. G. Kruijswijk, predikant bij de Geref. Kerk van Schiedam, op 31-ja- rigen leeftijd overleden. Op 14 November 1920 had hij de bediening des Woords aan vaard bij de Geref. Kerk van Oudega: (Small.). Op 23 November 1922 verbond hij zich aan de kerk van Schiedam. Uit zeer betrouwbare bron verneemt „De Tel.", dat de benoeming van mr. dr. Jt Wytema., thans burgemeester van Dordrecht, tol burgemeester van Rotterdam, vast slaat en dat het Dagelijlcsch Bestuur der Maas stad hiervan door de Regeering reeds is vér-, wittigd. Van andere zijde kwam het blad ter; oore, dat de lieer Wytema de benoeming in middels in beginsel heeft aangenomen. Naar aanleiding van het resultaat van het onderzoek naar de toegepaste huurver* hoogingen te Rotterdam hebben B. en-W, zich tot den Minister van Arbeid gewend, met het verzoek, voor Rotterdam van de hij de wet gegeven bevoegdheid gebruik te mo^ gen maken en het percentage der vrije huur-i verhooging le limiteeren tol 40 resp. 30 De hier verlangde beperking ligt ten aanzien van Amsterdam reeds in het voornemen van den Minister. Bij Kon. besluit zijn benoemd lot no taris binnen het arrondissement: a. Haar lem, ter standplaats de gemeente Haar lem, B. M. Serné, candidaat-notaris te Haarlem D. M. Klijzing, candidaat-nota ris le Haarlem; b. Utrecht, ter standplaats de gemeente Utrecht, C. J. Simons, candi* daat-notaris te Utrecht. Te 'Arnhem is gistermiddag het drie* daagsche congres begonnen van den Alge- meenen Bond van Politiepersoneel in Ne derland, onder voorzitterschap van den. heer A. H. Koenot. De Bond is in ledental achteruitgegaan} het ledental, dat tijdens het vorig congres nog 5200 bedroeg, is thans teruggeloopen tot 4700. Te Arnhem is gisteren het congres gé- houden van den Ned. Baklcersbond. 's Avonds te voren waren het hoofdbe stuur en de aanwezige afgevaardigden met de afdeeling Arnhem van dien Bond offi cieel ten gemeentehuize ontvangen, waar, bij afwezigheid van den burgemeester, de waarn. burgemeester, de heer II. Goedhaili Jr. hen namens het gemeentebestuur har telijk welkom heette.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1