De Vrouw zonder hart. No. 19440. LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 23 Juli. Tweede Blad. Anno 1923. i UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. SPORT. FEUILLETON A-yfrS* 0- f ALPHEN. Burgerlijke Stand. Be- rallen: A. van Harten geb. Blom, Z. E. (Dongelmans geb. Karreman, Z. M. Snel seb Hoogendoorn, Z. A. M. Heijneman Beb van Dam, D. A. Bouthoorn geb. van Leeuwen, Z. J. C. M. van den Burg geb. Verklei), Z. J. Vermeulen geb. Hogenes, 2 J. Ketel geb. van Vliet, Z. Th. B. gcbavemaker geb. Holman, Z. C. M. Iiij- inan geb. Hoogervorst, D. A. Zonderop geb. van Onselen, Z. Overleden: A. H. van Donk ecbtg. van M. Voorbij, 67 jaar. P. Koenekoop echtg. van H. Rube, 72 jaar. H. W. Wcsterboud jd., 1 m. Gehuwd: C. van Driel jm. 25 jaar en W. Borst jd. 21 jaar. BODEGRAVEN. Bevallen: C. B. Hon koop geb. Van Thiel D. H. P. Spruijt geb. Boer Z. J. de Heer geb. Lekkerker- ker n. A. P. van Holst geb. Nolet Z. i C. P. Veelenturf geb. Hartveld Z. Overleden: J. Groeneveld geh. met H. Fortuin eerder met T. Blonk 46 jaar. N. Vroege wed. van C. Baalde 63 jaar. BOSKOOP. Burgerlijke Stand. Ge boren. Jan, zoon van D. v. d. Wolf en C. Asenberg. Catharina, dochter van J. P. Heemelaar en M. J. Bunnink. Wilhel- mina, dochter van P. L. Binken en C. M. Slootjes. Geertruida, dochter van M. Colla, en K. Huijser. Gerardus, zoon van G. de Bruin en P. Kromhout. Hendrikus, zoon van J. v. d. Heiden en P. Pellekooren. iWim Leo, zoon van W. M. de Vos en A. Hoogendoorn. Overleden: S. M. Zwart, echtg. van N. Jlesman, 37 jaar Voor de hoofdakte is in Den Haag ge plaagd mej. G. M. Bulk, alhier. LEIDERDORP. Woensdagavond a.s. ►ergadert de Haa-d de9 avonds te halfacht. Burg. Stand. Ondertrouwd: Andries de Haa-s jm. 30 j. en Bartje van Ëspelo jd. 26 j. Overleden: Hendrjka Rasser 2 m. ZWAMMERDAM. Overleden: F. A. Ernst 76 j., echtg van C. Vonk. J. M. Knijnenburg 19 j. HAARLEMMERMEER. Het bericht om trent het aan den heer K. Hoorns als bode- Bchrijver ter secretarie van den Haarlem- mermeerpolder verleend eervol ontslag, ver- eischt eenige rectificatie. Daarin staat abu sievelijk vermeld, ,dat de heer Hoorns deze betrekking ruim 40 jaren heeft vervuld. Dit moet zijn ruim 25 jaren. Voorheen was hij pl.m. 15 jaren op verschillende plaatsen als gemeente-veldwachter of agent van politie Werkzaam. - De alhier op Woensdag bij gelegenheid ya-n het concours-hippique door eenige jon gedames gehouden verkoop van bloempjes, ten bate van „het Witte Kruis", heeft opge bracht f 237.72. Aan de nieuwgebouwde R.-K. school kan den Spieringweg te Vijfhuizen alhier, is de naamgegeven van St. Annaschool. Öet aantal leerlingen bedraagt 112. De Raad van deze gemeente komt in jbpenbare vergadering bijeen op Donderdag 26 Juli a.s. des namiddags te 2 uur (nieuwe (tijd). Naar wij vernemen heeft mevr. B. Th. EoodenburgSchoonderbeek eervol ontslag (gevraagd als lid van de plaatselijke com missie van toezicht op het lager onderwijs &n deze gemeente,. Zaterdag werd op den Hoofdweg alhier leen voor een landbouwer bestemde nieuwe tractor vervoerd. Achter het motorgevaarte, Waarvan de huizen op hunne grondvesten btonden te trillen, waren echter nog een leaaimacliine en een ander landbouwwerktuig .vastgekoppeld. De Rijkspolitie, die het gerij bag passeeren, toog er onmiddellijk heen en maakte tegen den bestuurder proces-verbaal bp. Zaterdagavond kregen alhier op den Kruisweg twee onder den invloed van ster ken drank verkeerende mannen twist over een geldkwestie. Deze ruzie liep zoo hoog, dat zij elkander te lijf gingen, waarbij A. G. zoodanig aan het hoofd werd verwond, dat hij hevig bloedde en zich onder genees kundige behandeling moest stellen. H1LLEG0M. Burger 1. Stand. Ondertrouwd: Chr. G. Eibers en H. M. E. Paijens. R. Ivoopmans en D. L. Pot. Getrouwd: A. C. van Leeuwen en M. Timmers. P. van Meighem en M. van Saasen. Bevallen: M. Warmerdam geb. Sloot- beek z. M. W. Wijtvliet geb. Feijen d. A. H. Burgmijer geb. Zandbergen z. P. H. M. de Jong geb. Grielis d. E. M. A. Rusman geb. Spiegeler z. E. G. Kabel geb. Kuijten d< P± de Jong geb. Bootsma zoon. Overleden: J. Schicdewind geb. Bruin v. 54 jaar. Zondag 29 Juli zullen ten bate van „Herwonnen Levenskracht" speldjes ver kocht worden. Dit gebeurt nu onder leiding van mej. C. Witteman, omdat mevrouw NieberdingKinman om gezondheidsrede- non heeft bedankt. Sinds tien jaar heeft zij de leiding van dit werk gehad. De looneelzaal van „Flora" wordt vergroot. Er zullen een tooneelkamer, gar derobe, gang. buffet en W. C. gebouwd worden. Voor de hoofdakte zijn in Den Haag geslaagd de dames E. de Jonge en W. J. H. Verleur, alhier. KATWIJK-AAN-ZEE. Van de trawl- loggers kwamen Zaterdag te IJmuiden aan de markt de KW 140 met f 242, KW 66 met f 296, KW 115 met f 201, KW 152 met f £48, KW 57 met f597, KW 172 met f285, KW 69 met f807, KW 110 met f365 en KW 97 met f 341 besomming. Zaterdagavond had in het tentoon stellingsgebouw de opening plaats van het reizend Drankweer-Museum, in te genwoordigheid van vele genoodigdcD, op uitnoodiging van het bestuur der Nederl. Vereeniging tot Afschaffing van Alcohol houdende Dranken. De burgemeester, de heer J. H. de Waal Malefijt, had zich bereid verklaard deze te openen. Spreker zou zich gaarne van zijn taak kwijten, en beval ton slotte ook de zaak, waar het hier om gaat, met warmte aan, want al moge in de plaats onzer inwoning het aantal vergunningen voor den verkoop van drank klein zijn, het drank gebruik is te dezer plaatse nog niet zoo klein. Mevr. Van Dorp dankte den burge meester voor zijn vriendelijk woord on wenschte niets liever dan te verklaren, dat naastenliefde een van de gronden is, waarop de strijd tegen het alcoholisme rust. Vervol gens werd de tentoonstelling bezichtigd, en was de heer Hardus, van Amsterdam, de geleider van de aanwezigen. Voor prachtig pianospel zorgde de heer Van Beelen, en een cantine ontbrak ook niet. De tentoon stelling, welke, nog eenige dagen zal duren, is een bezoek overwaard. Ook thans, voor deze week, heeft de commissie voor Strandevangelisatie weder twee samenkomsten uitgeschreven. Tegen Dinsdagavond zijn als sprekers aangekon digd ds. Van Baelcn, van Den Haag, en de straatprediker uit Amsterdam, de heer N. Baas, terwijl voor de samenkomst op Don derdagmiddag als sprekers zich bereid heb ben verklaard ds. Broekstra van Rijnsburg, on ds. Nauta, alhier. NOORDWIJK. Tot commies ter Secre tarie dezer gemeente is benoemd de heer A. Dekker, ambtenaar ter Secretarie te Den Helder. De nieuwbenoemde zal chef worden der afdeeling Algemcene" Zaken, Onderwijs en Pensioenen. De verdachte inzake den bloembollen- diefstal, zekere v. d. B., die op het politie bureau ter beschikking werd gehouden, heeft Zaterdag kans gezien te ontsnappen. Hij heeft evenwel niet lang genot gehad van zijn vrijheid, daar hij spoedig wederom in een café te Noordwij k-aan-Zee werd gear resteerd. NOORDWIJK-AAN-ZEE. Alhier is, bezuiden het dorp, op het strand tusschen paal 74 en 75 aangespoeld het lijk van een; heer, gekleed in badkostuum. NOORDWIJKERHOUT. Op den Gó- wog alhier fietste een club uit Santpoort. Door den muilen weg kwamen eenigen van het gezelschap te vallen, juist toen een auto passeerde. Een heer op leeftijd werd aange reden. Met gebroken been en een diepe hoofdwond werd hij met dezelfde auto eerst naar dr. Romijn alhier, en later naar een ziekeninrichting te Haarlem vervoerd. Een ondernemend landbouwer liet al hier plaatsen een windwatermolen, welke het water in den Noordwijkerpolder op peil zal houden. Het polderbestuur wacht vol be langstelling óp de resultaten. Om gezondheidsredenen vertrok pastoor Quant naar Duitschland, waar hij geruimen tijd zal' vertoevén. De Chr. Hervormde School wordt 1 Aug. a.s. officieel geopend. Daarna wordt va- cantie gegeven. OEGSTGEEST. Aan de firma Dc Rooij, alhier, is gegund als laagste inschrijver de bouw van een nieuwe school voor L. O. met gymnastieklokaal bij „Duinzicht". Door den Bijz, Vrijw. Landstorm wor den thans ook schietoefeningen gehouden te Katwijk op een der schietbanen. In een vergadering van lidmaten der Gereformeerde Kerk zijn gekozen tot ouder lingen de heeren J. C. Wirtz, C. de Graaf, T. van Egmond en A. T. Kraan en tot dia kenen de heeren A. C. Breebaait, J. den Ouden en P. Smit. RIJNSBURG. Mej. W. P. Raadsen, on derwijzeres aan de Herv. School aan den Vliet N.-Z. alhier, is te 'sGravenhage ge slaagd voor liet examen, hoofdakte. SASSENHEIM. Een ventje van een jaar óf zes werd hier zwervendo aangetroffen. Door'.dé 'goede zorgen der politie is het nahr zijn huis te Noórdwijk teruggebracht. ii VOORHOUT. Voor de hoofdakte is in Den Haag geslaagd mej. E. M. Nieuwenhuys alhier. VOORSCHOTEN. De plannen voor de feestviering van het zilveren Regceringsjubileum van H. M. de Koningin begmnen vasteren vorm te krij gen. Hoogstwaarschijnlijk zal het feest wor den begonnen 5 September, des namiddags, met een kinderfeest, en worden de huisvlijt cn pluimvee-tentoonstelling geopend. Des avonds zal in de Voorstraat een zanguitvoe ring worden gegeven door ,,De Lofstem", i Voorschoten's mannenkoor", en het R.-K. zangkoor „St.-Caecilia". G September zul len dc verschillende volksspelen plaats heb ben en zal de Voorstraat worden geïllumi neerd. Voor al deze feesten is veel geld noo- dig. Binnen enkele dagen zullen verschillend- de heeren een rondgang door de gemeente maken om geld in te zamelen, want contri butie wordt,er dit jaar niet geïnd, en do feestcommissie hoopt, dat er flink zdl wor den gegeven, om daardoor uiting te kunnen geven aan de liefde voor het Huis van Oranje Zaterdagnamiddag, omstreeks vier uur, waren vele leden, zoowel uit deze gemeentp als elders woonachtig, en belangstellenden op het terrein saamgekomen, waar de nieu we Gereformeerde Kerk zal verrijzen. Ecd gedeelte muur was reeds opgetrokken, en kele kozijnen gesteld en met groen en vlag gen een eenvoudige onderbreking gemaakt van den dagelijkschen aanblik. Op een stei ger bemerkten wij o.a. do bouwcommissie, bestaande uit de heeren C. Eggink Sr., J. D. van Cuilenburg, J, D. Braückmann, K. C. Lagerwey en A. Pos. Ds. P. N. Kruyswijk, predikant van de Geref. Kerk, alhier, en ds. H. Alting, em. pred. van de Geref. Kerk en de familie War naar, uit Sassenheim. Alvorens tot de steenlegging over te gaan, richtte ds. Kruijswijk zich het eerst tot de aanwezigen, om te getuigen van zijn harte lijke vreugde, daar velen waren gekomen op de plaats, waar hij hoopt, dat jarenlang een belangrijk deel van den Zondag zal wor den doorgebracht. In het bijzonder dankte hij den heer -Waarnaar, uit Sassenheim, die, niettegenstaande hij reeds 83 jaren oud is, hier tegenwoordig was; benevens vele ledeïj, Voorheen hier woonachtig. Spr. herinnerde 1 de aanwezigen aan dé woorden uit Psalm 127: „Zoo de Heere het huis niet bouwt, tevergeefs arbeiden, deszelfs bouwlieden daar aan", en sprak den .wensch uit, dat God de Heoro dit huis wil bouwen, want dan eerst kunnen de mcnschen aan den gang gaan; anders ware het beter, dat het niet zou verrijzen. De uitbreiding van de Kerk nagaande, deelde spr. mede, dat voor 60 ja ren hier slechts „twee fijnen" waren; een andere naam was hiervoor onbekend. Maar de Kerk is uitgegroeid, onder Gods goede gunst, tot een groole schare. Aan het slot uitte ds. Kruyswijk den wensch, dat hier niet anders gehoord zal worden dan het Woord des Heeren en velen gedrongen zullen zijn tot de liefde van den Ilcere Jezus. „Geve God de Ileero daarop genadiglijk Zijn zegen." Hierna verrichtte ds. Kruijswijk de steen legging, hetgeen met gespannen aandacht door velen werd gevolgd. Hierna voerde ds. Alting het woord en besprak den groei van de Geref. Kerk te Voorschoten. Ds. Alting toonde met cijfers aan het toenemende aantal leden, waaron- "der vóór 1915, ook leden te Wassenaar woon achtig, behoorden. Na 1915 is daar een Geref. Kerk gebouwd, en vertrokken de belijdende en doopleden uit Wassenaar naar hun eigen kerk. De Geref. ICerk te Wassenaar telt thans 593 leden, waarvan 312 ab belijdende en wij zijn thans aan het begin van den bouw van een nieuw kerkgebouw. Spr. sprak den wensch uit, dat tegen het ongeloof, tegen de revolutie, het Woord des Heeren zal worden geplaatst, gelijk bij de doorbraak van een dijk het water met zandzakken wordt ge keerd, in dit kerkgebouw de naam des Hee ren zal worden geprezen en verheerlijkt, den bouwlieden geen ongelukken zullen overko men en de leden der Geref. Kerk mogen zijn de levende sleenen, gelijk Jezus Christus de levende hoeksteen is. Ten slotte voerde de heer W. Warnaar uit Sassenheim, namens zijn 83-jarige vader het woord en verbond aan zijn woorden dc be lofte van zijn moeder: „God zal genade en eere geven." Spr. weet mee te praten van liét begin te Voorscholen; hij heeft het aan den lijve wel gevoeld. Hij uit eveneens de beste wenschen voor den bouw cn de Geref. Kerk. De plechtigheid werd besloten met het zingen van Ps. 118 vs. 14, waarna van de aanwezigen eèn foto werd genomen. WASSENAAR. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: J. Will en J. van Marion. Geboren. Maart je. d. van T. Brak en M. van Dam. Maria Cornelia Johanna, d. v. P. Th. van Rijn en C. van Barneveld. Overleden: Petronella Knijnenburg, wed. van A. van der Drift, 79 jaar. Zaterdagmiddag sloeg op den Rijks straatweg een paard, gespannen voor een wagen hooi, op hol, doordat het beest schrok voor een passcerende vrachtauto. Het rende een eind voort totdat de wagen kantelde. De voerman V. kwam onder den wagen terecht en werd ernstig verwond opgenomen. Op advies van dr. de Haas, die de eerste hulp verleende, werd de man naar een zieken huis vervoerd. Een 38-lal kiezers, die verzuimden bij de verkiezing voor den Gemeenteraad hun stem uit te brengen, zullen worden vervolgd. Mej A. had het ongeluk te vallen, toen zij per rijwiel van de Klip afreed. Zij kwam op het hoofd terecht en werd met een vree- selijk verminkt gelaat opgenomen. Nadat de politie de eerste hulp had verleend, werd zij per auto huiswaarts gebracht. Een ont boden geneesheer constateerde hersenschud ding. Door hel gemeentebestuur is na ge houden inschrijving aan C. A. Voorham al hier opgedragen het verven van eenige ge meentegebouwen. Onder directie van ir. M. E. van de Wall alhier, werd Zaterdag aanbesteed de ruwe opbouw van een landhuis op de Paauw voor rekening valt den heer R. H. v. Schaik te Rotterdam. Ingeschreven werd als volgt: firma Boersma,.Den Haag, f48500; A. C. Lei jen -alhier f45390; C. van Tol alhier f44941. Aan den laatste werd het werk ge gund. Zaterdagmiddag werd alh. 'n aulo-om- nïbusdienst geopend op hetWassenaarsche slag. De auto biedt plaats voor 28 personen en rijdt van af de halte Kcrkdam van de èfectrische tram. Gisteren werd van dit hieuwe vervoermiddel reeds een druk ge bruik gemaakt. ZOTERWOUDE. Verleden woefc heb ben dieven getracht hun slag te slaan by de bewoners aan den Vliet alhier. Er ia nl. op een viertal plaatsen ingebroken of getiacht in te breken. Vermoedelijk zijn d© daders in hun werk gestoord, want alleen bij de wed. v. d. P. wordt iets vermist. Dinsdagavond kwart voor zevenen vergadert de Raad. Punten van behande ling zijn: l. Iügekomen stukken. 2. Aanbie ding rekening dienstjaar 1922. 3. Voorstel van B. cn W. tot vaststelling cener nieu we verordening op do invordering der, plaatselijke inkomstenbelasting. 4. Comp- tabiliteitsbesluiten. 5. Onderzoek geloofs brieven nieuw gekozen raadsleden. C. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van eon plan tot verkoop van bouwgrond aan den Hooge-Rijndijk. 7. Voorstel van B. cn W. tot onbewoonbaarverklaring van wo ningen in verband mot do inwerkingtre ding der nieuwe huurwetten. 8. Uitbrei ding waterleiding Schenkelweg en verslag der commissie tot reorganisatie van het waterleidingbedrijf. 9. Rondvraag. RECLAME. zijn het meest gebaat met zuiver,licht verteerbaar, doch voedzaam eten. Pap van Honig's Maizena voldoet ten volle aan deze nood zakelijke eischen. Let op de sluitzegcls als bewijs van echtheid. 9381 LAWN-TENNIS. De nationale kampioenschappen. De uitslag van de kampioenschappen te Arnhem verspeeld, is als volg!: Heeren-enkelspel: Halve eindstrijd: mr. A. Diemer Kool sl. mr. M. v. d. Feen 64, 64, 60; H. Timmer sl. R C. Nauta 97, 6—2, 6—3. IT. Timmer slaat jhr. Van Len- nep 6—2, 7—5, 6—2. Eindslrijd: H. Timmer slaal mr. Diemer Kool 7—5, 1—6, 6—2, 6—3. Dames-enkelspel: Eindstrijd: mej. K. Bou- man slaat mej. L'hoest 63, 61. Dames-dubbelspel: eindslrijd: mevr. Slrauh Jansen en mej. K. Bouman slaan mej. Cou- querque en mej. P. Vellman 6—3, 6—1. Gemengd dubbelspel: halve eindslrijd: mej. K. Bouman en A. Knappert sl. mei. N. L'Hoesl ei: A. J. Fcith 6—2, 6—0. Mevr. Taudin Chabol en G. Castendijk slaan mevr. StroinkCordes en C. A. Bryan 4-6, 6-2, 6-1 Eindslrijd: mej, K. Bouman en A.' Knap pert slaan mevr. Taudin Chabol en Caslen- dijk 4—G, 6—4, 6—3. Heeren-dubbelspël: eindslrijd jhr. Van Lennep en mr. Diemer Kool slaan II. Tim mer en C. A. Bryan 6—4, 62, 64. In het heeren-enkel wel een groole ver rassing. Timmer's overwinning was echter welverdiend. Oorspronkelijke Holl. detective-roman. Door R J. BRANDENBURG. (Schrijven van ,»Het doodend Zwijgen"). (Nadruk verboden). S) De bankier had om halfnegon zijn woning in de Laan-v.-Meerdervoort verlaten, was 211 et de tram naar 't Plein gereden, daarna door de Korte Poten naar de Spuistraat gewandeld, om sigaren te koopen, de winkelier verklaart, dat de beer Yan Mo len omstreeks kwart voor negenen zijn win kel heeft verlaten en schijnt daarna aangesproken te zijn door een heer. De be waker van «den Particulieren Veiligheids dienst heeft althans den directeur met een anderen heer om een uur of negen het Bankgebouw zien binnengaan. Hij heeft den heer Yan Molen duidelijk herkendden tweeden persoon kende hij niet, hij heeft hem ook niet In 't gezicht kunnen zien, daar hij een hoed met vrij breeden rand droegvoorts een cover-ooah jas; het was een slank persoon, zeker niet 'ouder dan een. jaar of dertig, veertig. Deze persoon heeft ongeveer een kwartier later de Bank verlaten, heel op zijn gemak bleef hij staan om zijn handschoenen aan te trekken, echter met zijn rug naar den be-^ .waker gekeerd, daarna verdween hij in <Je richting van hét centrum der stad. Toén om elf uur de directeur nog niet herschenen .was, begon de bewaker argwaan to koesberen. Het was natuurlijk mogelijk, dat de bankier was blijven werken, maar do waker besloot toch eens to gaan kijken. In het privé-kantoor brandde licht. Hier was niets bij-zcaiders te ziien. Ook in de gang en boven de trap, welko naar de braud vrije kluis leidde, was het electrische licht ontstoken. In de kluis wachtte den waker een vreeselijke aanblik De bankier lag lang uit op den grond, zonder teeken van leven. Het gelaat was rood en opgezet, di' oogen staarden wild en verschrikt. Do loketten van de safe waren geopend en de waardevolle papieren verdwenen. De politie opbellen was het werk van eon oogenblik. Het lijk werd in beslag geno^ men en naar het ziekenhuis vervoerd, waar do dokter veTklaarde geen uiterlijke teeke nen van geweld te kunnen vinden. De ge rechtelijke schouwing zal morgen plaat» hebben. De nachtwaker is absoluut be trouwbaar. Den heer, die den directeur heeft vergezeld, wordt verzocht zich bij de politie aan te melden." „Hoe naïef 1" riep ik uit. „Die is er na tuurlijk met het geld vandoor." „Vermoedelijk wel", zeide Arthur; „maar absoluut zeker is het niet. Wan neer hij zich echter niet komt aanmelden, kan men hem wel als den dief beschou wen." „En als den moordenaar." „Als het e?n moord ismaar laten wij verder lezen." De rest van het verslag was kort. In de safe waren geen sporen van een worstej ling; alleen was door den val het hoofd van den doode door de steenen gesóhaafd, waar* aan een weinig bloed kleefde. De Bank loofde een premie uit van tien duizend gulJ den, voor dien persoon, die inlichtingen zou kunnen verstrekken, welke tot aanhou- dig van den dader, wiens spoor geheel scheen te zijn uitgewischt, zou leiden. „Het is een vreemde historie", meen de ik. „N-iet zoo vreemd als de Teeks van ge beurtenissen, welke door het doodend zwij gen werden veroorzaakt," merkte Ar thur op. ,,Ja, maar hier staan wij gelukkig hee- lemaal buiten Sinds ik Arthur weer vei lig terug heb uit den oorlóg, is mij de lust tot gevaarlijke experimenten, waar ik vroeger zoo maar had verlangd, wel eeniga- zins vergaan. „Dat weet ik nog niet zoo zeker," ant woordde mijn man; „dio Yan Molen is, als ik mij goed herinner, een zwager van oom Yan der Heule." Hij keek mij plagend aan. „Je zult je hier toch niet weer me© gaan bemoeien!" riep ik uit. „Ik beloof je, dat ik mij voorloopig met dezo affaire niet zal inlaten," zei hij en gaf mij een arm. „En laten wij nu deze heele historie maar vergeten en lekker gaan slapen-" Wij gingen naar boven en lieten dien nacht de ramen wijd open, oiri volop to kunnen genieten van de frissche lucht, welke in den warmen zomernacht zulk een heilzame uitwerking pleegt te hebben en zulk een perfect slaapmiddel is. Bij mij wei gerde dezen nacht het middel. Arthur lag heerlijk rustig te slapen, ik was er jaloersch op, maar ik werd telkens wakker door het getroemp der booten, welke uit de zee kwa men aangevaren. Dan ging ik rechtop over eind ritten en zag de rijen van ïïohtjeg op 'de schepen, de roode lantaarn© in de mas ten, voorbij het venster glijden. En ecu paar kleine lichtvlekjes vlogen door het donker, het schip, waarvan ik de omtrek ken slechts raden kon, te gemoet. Ik ge voelde groote Bewondering voor die wak kere loodsen, die maar steeds klaar sche nen te ©taan om hulp te brengen, waar die werd gevraagd. Tegen den morgen, de ruischendc golven zongen een wiegelied, sluimerde ik in, droomend van zakken met goud en van een man met een rond, rood gezicht, die er bo venop lag. Wij stonden niet te laat op, lazen het ochtendblad aan het ontbijt. Er stond wei nig nieuws in. Het gestolene bedroeg: tien duizend gulden ruim aan contanten en hon derd vijftig duizend aan effecten én gelds waardige papieren. De schouwing had niets bijzonders opgeleverd. Do doctoren schreven den dood too aan hartverlam ming, ten gevolge van een plotselingen he vigen schrik. De bankier was lijdende aan een hartkwaal. Ik zat in gedachten verdiept en Arthur trok mij de courant uit mijn handen en herinnerde mij aan onze afspraak van den vorigen avond, om de zaak te laten rus ten. „Het is heelemaal niet goed voor je", zei hij Ik trok een pruilend mondje, de aan trekkingskracht van het geheimzinnige, van het misdadige, oefende zijn oude wer king weer op mij uit. Dien morgen, een stralende zonnedag, maakten wij ons laatste en eénigste tochtje hier. Met een miniatuur-trammetje, waar van het hijgend© locomotiefje telkens kor- I te, eigenwijze stooten gaf, réden wij naar I Zoutclande. Onderweg moesten wij waai1' achtig nog ©en keer overstappen, net als bij een heuschen trein. Langs een kronke lend landwegje, dat de conducteur ons aan wees anders hadden wij het zeker niet gevonden kwamen wij in het aardige dorpje, waarvan de voor het meer en deel houten buizen vlak tegen de booge duinen aanliggen, waartegen hun belgesobijdeivl© kleuren pikant afsteken. Wij klommen naar boven, op den top van een duin, waartegen typische vil latje© met roode pannendaken werden gebouwd. Daar zagen wij de wijde zeo en hoordèn duidelijk haar eóndekos lied, een lied van leven en- dood. Zoo ver het oog kon zien, strekte zich dc deinende watervlakte, waarop tal van scheepjes dobberden, uit. Arthur vertelde mij, dat het de Vbsslng- sche visschervloot, bemand met Arnemui- der visschers, was, dit daar voer om óf schatten der zee in dc netten op te balen Reeds 's morgens om vier uur waren zi uit de haven vertrokken. „Brrr," rilde ik even. „Een zwaar bestaan", zei Arthur, „en het levert weinig 'op. Maar die mensohen zijn gelukkig met hun werk, him vrouw en hun kinderen. Zij verlangen geen weelde. Wij liepen ovor het vlakke strand, waar, de ebbende golven een ©poor van water en wier achter lieten en tallooze kwallen la gen, net koeken van gelatine, met inktach-" tige paarse figuren versierd. Links van oni was de muur van blonde, schaars-begroei< de duinen, rechts de zco. En over alle© koepel de de strakke, helderblauwe hemel,; vol lichfcs - - '(Wordt vervolgd.^ j

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 5