NAAR IJSLAND. Krabbels uit Zwitserland. Voor de inmaak wordt tegenwoordig alge meen het Weck-loestcl gebruikt. Iedereen zal nu wel welen, dat het inma ken hierop neerkomt: voedingsmiddelen, af gesloten van de lucht, te verhitten. Dan blij ven zij jarenlang goed? Door steriliseeren conserveeren. Steriliseeren is kiemvrij-ma ken; dus: bacteriën, die bederf zouden ver oorzaken, dooden. Het steriliseer-proces der Weck komt op het volgende negr: Men vult glazen met voe dingsmiddelen; op den rand van het glas legt men een gummi ring en hierop een dek sel. Yecrcn of beugels houden deze deksels zóó vast, dat zij toch iets opgelicht kunnen worden, als bij verhitting de lucht ontwijken moet. Men verhit de glazen in een waterbad. Door de verhitting worden nu de bacteriën in het glas gedood en zet de lucht, die er in is, zicli uit; door dc hierdoor ontstane span ning wordt het deksel wat opgelicht en de lucht ontsnapt door den druk van veer of beugel wordt nieuwe lucht verhinderd bin nen te komen. Na afloop van het sterilisee ren koelen-de glazen af en krimpt de nog aanwezige lucht in. Hierdoor wordt het dek sel op het glas vastgezogen. Om het glas te openen, trekt men aan den gummi-ring, zoo- dat er lucht naar binnen kan stroomen. Dan laat hel deksel'vanzelf los. Na deze technische uillegging een paar praetische voorschriften Men kan voor het steriliseeren alleen goede, absoluut frissche voedingsmiddelen gebruiken. Vruchten moeten rijp, maar mo gen niet overrijp zijn. Groenten, vleesch en melk hehooren versch te wezen, wil men zc inmaken. Vleesch en melk mogen uitslui tend van gezonde dieren afkomstig zijn. liet is voor de vrouw, die wil inmaken, flus een vereischte, dat zij voldoende ken nis der voedingsmiddelen en hun eigenschap pen heeft. Anders kunnen alle verkoopers haar voor den mal houden en haar minder frissche waar, die dus ongeschikt is voor het inmaken, in dc handen stoppenl Ooft wordt rauw in de glazen gedaan, daar het bij het vóórkoken zijn aroom verliezen zou. Groenten kookt men meestal vóór en doet zc dan met het kookwater of met versch wa ter, met of zonder zout, in de glazen. Vleesch, dat voor langen duur gesterili seerd wordt, moet goed gekookt of doorbraden zijn. Alle beenderen, ook bij wild en gevo gelte, behooren van te voren verwijderd te worden. Alleen in sommige gevallen kan dat niet; dan slaat het er in dc recepten apart bij. Glazen zijn voor de inmaak het meest ge schikt. Want zij zijn het zindclijkst en kun nen na gebruik het best gereinigd worden. En.zij slijten niet! Ook slaat het aardig in de huishoudkast en men heeft hier de meeste controle op den inhoud. Voor „kapot koken" behoeft mijn correspondente niet bang te zijn. De inhoud wordt verhit, maar kookt niet. Daarom is het 'i beste, wanneer de flesschen met inhoud'ge^jk op met het water in den stoomketel verhit worden; is het tweede véél heeter en eerder heet dan het eerste, dan krijgt men springgevaar. Het verdient sterke aanbeveling de melk te pasleuriseercn of le steriliseeren. In deze voedingsstof komen n.L nog altijd veel te veel ziektekiemen voor; een gevolg van een niet voldoende zorgvuldige behandeling dei- melk in de stallen en tijdens het vervoer. Er is tegen steriliseerender melk (waar voor een temperatuur vaVi^ 100 gr. C. ver- ei scht wordt) een groot bezwaar, n.l. dat zij, na langdurige, sterke verhitting een kook- smaak krijgt. Daar het in de huishouding er gewoonlijk slechts om te doen is de melk een paar dagen goed te houden, is pastcuriseeren meer aan te raden. Men verhit hiervoor de melk lot 80 gr. C., een kleine flesch voor en V» L. moet 10 min. verhit worden; een met '/a L. inhoud een kwartier, en die van *U en 1 L. 20 mi nuten. Voor steriliseeren beh'oort men de fles schen respectievelijk 1 uur, l1/a uur en 2 uur op 100 gr. C. te verhitten. Dan blijft de melk maandenlang goed. Voor zuigelingen is gepasteuriseerde melk uitstekend. Over toevoeging van water, melk suiker enz. raadplege men den dokter. Nu nog een paar inmaak-receplen. Doperwtjes mogen niet lang gelegen heb ben vóór het verhitten; is dat bijv. met warm weer gebeurd, dan gaan zij gisten, 's Mor gens vroeg versch geplukte koopen en die meteen doppen en inmaken is het beste. Zij n.ogen ook niet overrijp zijn en niet gras groen blijven bij het steriliseeren, want erw ten verliezen daarbij, net als .bij liet gewone koken, hun kleur. Dop ze vlug, als ze versch zijn, wasch ze flink, vul de glazen, doe er wat water en een beetje suiker bij en steriliseer ze in nauwe glazen 60 min.in wijde 90 min. op een hitte van 98 gr. C. Is men niet zeker, dat zij versch zijn, dan moet men ze na het doppen en wasschen 10 minuten vóórkoken; de glazen vullen met de erwten en het kookwater, dan sterilisee ren als boven. Dc worteltjes gaan op zelfde hitte en zelf den tijd. De vroege groente is hier het meest schikt voor. Men wassche ze flink, schrappe ze dan af, wassche ze nog eens, koke ze 5 i\ 10 min. vóór, doe ze in de gla zen en steriliseert. Snijhoonen zorgvuldig afhalen, flink was- Ichen, afdrogen, snijden, vóórkoken lol ze bij na gaar zijn; dc glazen vullen; vast aan drukken met een stamper; het afkoolcwater toevoegen en steriliseeren: in nauwe glazen 60 min.; in wijde 90 op 98 gr. G. Sla- en prinsesseboonljes hebben ook deze hitte en steriliseertijd noodig. De voorbewer king is gelijk aan die der snijboonen. Alleen kan men aan de slaboontjes wat zout toe voegen. Tuinboontjes dopt men vlug, kookt ze 10 min. vóór; koelt ze zoo sdgI mogelijk af door ze op een vergiet in koud water le dompe len. Dan voegt men er water aan toe, dat al gekookt, doch weer afgekoeld is en sterili seert: in nauwe glazen 80 min., in wijde 110 min. op een hitte van 98 gr. C. Kropsla. Eerst de mooie, vaste kroppen goed wasschen; daarna ze in een pan ko kend water laten slinken tot zij geheel gaai- zijn; vul er daarna de glazen mee (zoo vost mogelijk), voeg er water aan toe en sterili seer: in nauwe glazen 60 min.,-in wijde 75 min. op 98 gr. C. Óver vruchten zal ik het later nog wel ecn9 hebben. Het wa9 dit jaar geen mooi kersen- en aardbeienjaar en zij zijn nu tóch gedaan. Als iemand nog iets te vragen heeft, schrijve men mij gerust. Overigens verwijs ik naar het praetische receptenboekje van Weck, waarin ik ook sleed9 blader, als ik raad noodig heb, en waaruit ik veel van het bovenstaande putte. IX. Nadruk verboden. Ilafnarfjordur, 18 Juni '23. Voor het ministeriegebouw in Reykjavik N.B. oorspronkelijk gebouwd voor tucht huis en later residentie van den landvoogd! staan twee standbeelden van den LJsland- schen beeldhouwer Einar Jónsson. Eén stelt Koning Christiaan IX voor, met de Grond wet in de hand, die hij in 1874 IJsland schonk, daarmee eeuwenlange achteruitzet ting en uitzuiging weer eenigszins goed ma kend; het andere Jon Sigurdson, die door zijn verstandige politiek deze gunst verkregen had. Eenige huizen verder, meer naar het gymnasium toe, staat er nog een, den dich ter Jópas Hallgrimsson voorstellend, stijf op zijn smal voetstuk, alsof hij het niet helpen kan. De beeldhouwer Wiens werkelijk schoo- ne kunstwerken nu in nationaal museum be waard worden, zal wel neiging bebbcn het hoofd om te wenden, als hij deze jeugdzon den voorbijgaat. Ilier is ook de standplaats der auto's. De meeste zijn goede Amerikaansche auto's van het gewone typeeen paar staan er lussclien, die men geneigd zou zijn met den naam ge vangenis wagen le bestempelen; bruine hou ten kasten met raampjes van hoven. Maar bij onderzoek bleken deze ook niet slecht; acht menschen kunnen er in, cr zijn goede voeren in de banken en de raampjes zijn niet zoo hoog, of men kan het landschap ge makkelijk zien. Dat zijn de wagens, waarmee men voor anderhalve kroon naar Ilafnarfior- dur rijdt; daarheen is geregelde dienst, an ders moet men de gewone auto-prijzen be talen, die, in aanmerking genomen hoeveel de wagens op de hobbelige wegen te lijden hebben, niet hoog genoemd kunnen wor den. Twee interessante lava-velden liggen aan de tegenovergestelde zijden van Reykjavik. Eerst bracht de auto ons naar de eigenaardi ge hoogteD, die „rautliolar" genoemd worden naar hun roode kleur. Donkerrood staan zij tegen den horizon het landschap is een zaam en woest met groote lijnen getrokken. De auto maakt in die dalen, die mijlen ver van iedere beschaving af schijnen te liggen, een vreemd figuur. Daar passeeren wij een meer „het roode water" genoemd, omdat het 's avonds bij zonsondergang die kleur heeft; dan gaat het langs een voetpad door de een zaamheid verder tot de auto voor een klein bruggetje moet blijven staan. Nu wandelen we eerst door een grasvlakte, vlakte moet men hier eigenlijk niet zeggen, want hij ligt vol met gras begroeide hoogtetjes van een halven meter. Alles toont aan, dat het water, hetwelk in Mei, als de sneeuw smelt, geregeld over de landen stroomt, pas kort weg is. Dan begint het klimmen tegen de bergen door roode en zwarte lava, een kleur, alsof er gis teren brand geweest is en er verkoolde en nog roode bakstecnen liggen. Maar steen is het niet, daarvoor is het te licht, en ook aan den vorm kan men zien, dat het slakken zijn. Dit is andere lava dan in de buurt van de Hekla; die is grijs en kan fijn geknepen wor den. Deze is hard. De chauffeur weet uitste kend te vertellen en aan te wijzen, dat de eerste vegetatie op die zwarte lava 'n mini a tuur-mos is, heel klein en vast aan het stuk, waarop het groeit. Dit bereidt den weg voor het mos, dat met rose bloempjes bloeit, en dit maakt de stof zoo aardachtig, dat er na lange jaren gras op groeien kan. Eeuwen duurt dit proces van herstel, van wat de natuur in één dag vernietigde. Boven op de roode bergen ziet men duide lijk nog den kratervorm. Van de grijze lava, die bij de uitbarsting afgezet werd, staan nog resten als grillige ringmuren, het binnenste deel er van is met gras begroeid. „Hoe heet dit water nu?" vraagt de chauf feur op den terugweg. Ja, men moet onthou den wat de IJslandcrs vertellen. Het lavaveld bij Hafnarfjordur leerden wij kennen, toen dc beminlijke schrijver Einar Iljörleifsson, nu genoemd Kvaran, ons lot 'n bezoek uitnoodigde. Er is wel reden voor die verwisseling van naam: de IJslandsche naamgeving is schilderachtig, maai' hoogst onpractisch. De zoon krijgt als achternaam den voornaam zijns vaders met son er ach ter. Zoo zijn er hier bijv. een vader cn zoon die samen een fotografisch atelier hebben: Olafur Magnusson en Magnus Olaf son. Zou men niet eer aan concurrentenin het vak denken dan aan vader en zoon? Zoo heet een dochter van Magnus Olafson bijvoor beeld Bera Magnusdotlir. Nu begrijpt men welk een verwarring dat geeft bij kinds kinderen, enz., vooral, daar men maar een beperkt aantal voornamen aantreft. Daarom nemen vele IJslanders een vasten achter naam aan; de latere boeken van Hjorleifs- son vermelden als schrijversnaam Kvaran, naar den Engelschen koning, die in de mid- deleeuwsche sage van Gunlang Slangen tong voorkomt. De heer Kvaran woont op het aloude Bessastadir, dat in de middel eeuwen eeD der eigendommen was van den grooten historieschrijver en politicus Snor- re Slurluson. Van zijn veelbewogen leven verhaalt de Sturlunga-sage. Toen Snórre zich niet meer veilig voelde op zijn hoeve Reykholt, Avaar hij woonde, nam hij tijdelijk verblijf op Bessastadir. Na Snorres ter-dood-brenging kwam Bessasta dir aan den Noorschen koning, en werd zoo een van de eerste plaatsen, waar de ko ningsmacht vasten voet kreeg. Toen het land onder de Denen kwam, was het de residentie voor den landvoogd, die alleen 's zomers het land bezocht, en in 1760 werd er een groot steenen huis voor hem ge bouwd. Daarna is het in de eerste helft van de 19de eeuw Latijnsche school ge weest, waarna het in privaat bezit kwam. Me« ziet het 's avonds van Reykjavik af hel blinken in de zon, het groote witte huis en de witte kerk met rood dak; het zou met een uurtje wandelen "te bereiken zijn, als de Skcrjafjord, die diep en bochtig het land ingaat, dit niet belette. Om er le komc-n van Reykjavik, kan men de bus naar Hafnarfjord nemen, onderweg uitstappen en do:>r liet lavaveld naar Bes-» sastadir wandelen. Dit is een prachtige wandeling, de lava steekt grillig uit den grond op, vormt holen en spleteD, verstard staat de natuur daar, alleen de vogels ge ven leven de raaf huist hier cn het mos cn gras geven kleur. De weg gaat in heuvels op en neer en opent links uitzicht op de wonderbare kleuren van de bergke ten, rcclils op de fjord, diepblauw, terwijl men Reykjavik als aan den voet van de Esja ziet liggen. Zoodra men het lavaveld achter den rug heelt, ziet men het statige huis en kerkje aan zijn rechterhand in het heldergroene gras. Maar het water moet worden omgetrokken; lang houdt men het huis rechts, vóór men er naar toe kan. Van vlak bij doet het kerkje aan dat van Katwijk denken. Graven zijn er omheen, en daarlangs naderen wij het woonhuis, met vier ramen aan iederen kant van de deur. De vierkante vestibule, waaria men door de zware deur binnen komt, ademt met zijn dikke muren geheel den ouden tijd. Een deur geopend en wij slaan in de kamer van. den heer Kvaran. Een jong en flink uitziend grijsaard, met humoristische licht speling in de oogen, ren alleraangenaamste gastheer ontving ons. Dit is een man, waar dig op dit historisch huis le wonen, het heeft hem ook tot een tooneelspel geïspi- reerd: „Lenhard de landvoogd". Eerst diri geerde hij een dagblad le Winnipeg, waar duizenden IJslanders wonen, later in Reykjavik, en nu is hij alleen schrijver; Zijn vrouw en zijn dochter deden alles, om het den gasten aangenaam te maken,ge zellige en leerzame uren waren -het daar. De heer Kvaran noemde den leeslust een. der kenmerkendste eigenschappen: van den, IJslander. Zoo werd in dit land, van nog geen 100.000 zielen de eerste editie van de verzen van een jong dichter, Thorstein Er- lingsson, een oplaag van 2500 exemplaren, dadelijk uitverkocht en met de tweede en derde uitgave, met nog groolere oplaag, ging liet evenzoo. 't Is voor onze dichters om van te watertanden! In de kerk zijn nog emige uitgehouwen grafstcenen, ridders voorstellend, en mooie zilveren altaarvazen. Daarop keerden wij naar Hafnarfjordur terug; de lavaweg van Bessastadir hierheen loopt door nog grilli ger lavavormen dan de eerste; hier zijn ge deelten, waar men denkt aan Renaldo Ri- naldini, of aan die vreeselijke vogelvrij ver- klaarden, de „utilegamcim", wien niemand eten mocht geven of helpen en die zoo schrikwekkend op de IJslandsche verbeel ding gewerkt hebben. Er waren vormen als bruggen en holen bij, als dicrenlichamen, grillig en vreeselijk. Lieflijk lokte in frissche kleuren het plaatsje Hafnarfjordur, idyllisch aan de blauwQ inham. Het lijkt wel een Hollandsch dorpje legen een groene wei, of neen, daar voor ié de rots er achter le hoog. En nu aan een avondmaal op helder lin nen en Engelsch aardewerk we in het een voudig hotelletje op de auto, die ons terug zal brengen. G. M. RECLAME. Er zijn twee manieren. om uit te maken, of gij zwakke nieren hebt.. Ten eerste dóór rugpijn en andero uiterlijke ken teek enen, en ten tweede door urin e-onderzoek. Als rugpijn, voortdurend terugkeeren-de hoofdpijn, of zenuwachtigheid; vermoeid heid en duizeligheid u doen vermoeden, dat gij een nierkwaal hebt, let dan op uw urine. Sla acht op verschijnselen als do volgende: te veelvuldige of te weinige aandrang tot urineeren, te groote of te kleine hoeveelheden, te donkere of te lichte kleur, branderig en pijnlijk gevoel bij de loo-zing, onaangename reuk, zanderig, gruisachtig of bewolkt bezinksel. Tijdelijke afwijkingen kunnen aan andore oorzaken te wijten zijn, maar als de ver schijnselen blijven optreden, zijn uw nie ren verstoord -en behoeven zij hulp. Ver- waarlcozing kan noodlottig worden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen verbete ren en regelen de urine, helpen en ver sterken zwakke nieren en verdrijven zoo doende rugpijn, duizeligheid,rheumati- scbe pijnen, zenuwachtigheid en andere gevolgen van nierkwalen. Zij hebben dui zenden nierlijders voor goed genezen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken k f 1.75 pet doos. 9349 (Nadruk terboden.) Sinds een maand zitten wij midden in den zomer en genieten van de zon meer dan on9 lief is. Maar wanneer ik de jammer klachten uit Holland verneem, dan gélbof ik dat wij niet het recht hebben over de hitte te mopperen. Dank zij het mooie weer is het bloemencorso schitterend geslaagd, een openluchtfeest, zooals alleen in het Zuiden mogelijk is. Sprekend over zon en licht, dwalen mijn gedachten onwillekeurig af naar de Natio nale Tentoonstelling van Photographie, de vorige maand hier gehouden. De duizenden en duizenden foto's van amateurs, zoowel als van professionals, {beide groepen streng gescheiden, vulden een twaalftal zalen van het Palais Electoral. Hoewel heel mooi, onderscheidden zij zich weinig van die, welke men overal elders ziet. Opvallend dat de beroepsphotografen zich in hoofdzaak tot het portret, de ama teurs zich tot het landschap, speciaal het sneeuwlandschap, aangetrokken voelen. Ook wat op het gebied van prentbriefkaar ten, v.n.l. de gekleurde, gepresteerd werd, was niet afgrijselijker dan elders. Op hoo- ger peil stonden de diapositieven en stereo diapositieven. De section artistique, waarin dit alles geplaatst was, ontleende slechts haar belangrijkheid aan de inzendingen op het terrein der kleuren-pholographie. In hoofdzaak volgens bet procédé Lippmann (berustend op inierierenüe van lichtgolyer») en volgens het systeem Lumière (gelatine gemengd met 3 soorten gekleurd aardappel meel, rood geel en blauw-violet, waarbij ieder gekleurd schijfje bepaalde lichlstrar ien tegenhoudt, andere doorlaat). De aldus verkregen photo's waren inderdaad zeer fraai. Opvallend was de inzending van Du- fay (Parijs), gebaseerd op een nieuwen grondslag, de „filmversicolore." Deze mer thode biedt het voordeel direct afdrukken op papier te leveren, in tegenstelling met de autochroom, waarbij slechts één exem plaar op glas ontstaat, bovendien alleen zichtbaar bij doorvallend licht. Het door Dufay geëxposeerde muntte uit door scherp te van kleur en juist teruggeven van elke cchakeering. De clou van dc tentoonstelling was ech ter de wetenschappelijke sectie. Feitelijk in den aanvang bedoeld als een aanhangsel, is ze het hoofdnummer van de expositie geworden. De afdeeling crimineele en gerechtelijke photographie bleek favoriet van het publiek le zijn. Dc hierbij geplaatste aankondiging: „slechts toegankelijk voor volwassenen", had het effect van een trekpleister. Ik zag heel wat bakvischjes en jongeheeren naar binnen sluipen, bij welke de suppoosten een onderzoek naar den leeftijd niet overbo dig achtten. Politie-autoriteiten en Universiteiten had den bier een ware. gruwelkamer bijeen ge bracht Photo's -vïm moorden, zelfmoorden, in allerlei soorten en combinatie's, demon- slralic's van diverse methoden Ier inden li- ficatie van misdadigers, vinger- en voet zool-afdrukken, Bertillonage-photo's van dc plaats van misdaden, ongelukken, ontplof fingen, branden, en serie's portretten van misdadigers wekten in de hoogste (zoo niet de ergste) male de. belangstelling op van jong cn oud. Buitengewoon interressant was de de monstratie van methoden, dienende langs pholographischen weg schriflvervalschin- gen te constateeren. Bijzonderheden, die 't ongewapend oog ontsnappen, worden aldus met absolute ze kerheid verraden door de gevoelige plaat; oude teksten verwijderd en door nieuwe vervangen weer zichtbaar gemaakt Ook de medische afdeeling mocht zich natuurlijk in de algemeene belangstelling verheugen en deed de crimineele sectie zware concurrentie aan. Ondoenlijk een gedetaileerde beschrijving te geven van de wetenschappelijke sectie's. hoe interessant ook voor leek zoowel als voor vakman. Het materiaal, dat alle zalen der le en 2e etage in beslag nam, en meer dan 10.000 nummers telde, was zoo overstelpend, dat het slechts mogelijk is met een enkel woord hier en daar iets naders aan le duiden. De geneeskundige sectie, 't étalage van alle mogelijke ziekten en afwijkingen, gaf onder meer een volledig overzicht der door- lichtingsphotographie. In de afdeeling Natuurlijke Historie ver dient speciale melding een reeks schilleren- de photo's uit de flora van Corsica en van diverse tropische gewesten. (Ook Java ont brak niet). Het Fédérale departement van Bosch- bouw kwam voor den dag met een pracht- collectie opnamen uit de Zwilsersclie bos- schen. Verder micro-pholographiën van ziekten der bijen, van kerndeelingcn der cellen, van structuur der rotsen, te veel om te noemen en alles even belangwekkend. In de sectie voor Natuur- en Scheikun de sprongen vooral de collectie's astrono mische photo's, afbeeldingen van sterren, nevelvlekken enz. in het oog. De Historische afdeeling, ook voor den leek zeer interessant, gaf een goed beeld van de ontwikkeling der photographie. Zoo was door de Fransche Regeering ingezonden een collectie voorwerpen en bescheiden alle betrekking hebbende op of afkomstig van Daguerre, die als de ontdek ker der photograhie mag beschouwd wor den. Een prachtcollectie Daguerrotypes uit het begin der vorige eeuw, pleitte zeer voor de duurzaamheid van het toen vervaardigde. Ook ontbraken hier niet ta! van pholo- graphische reproductie'9 van oer-oude pa pyri, en van belangrijke historische acten cn oorkonden. De militaire sectie stelde opnamen ten toon, genomen vanuit ballons en vliegma chines. In een aparte afdeeling waren bijeen ge bracht alle denkbare toestellen, apparaten en chemicaliën, in de photographie gebruikt. Tijdens de tentoonstelling werden in de Aula der Universiteit zoowel als in het tentoon stellingsgebouw 's avonds coDferentie9 ge houden over tal van onderwerpen de photo graphie in vollen omvang betreffende. Hoewel deze tentoonstelling ten zeerste de belangstelling gewekt heeft van Genève cn heel Zwitserland, zoo was dit nog in veel sterkere mate het geval met een andere ge beurtenis op kunstgebied. De „topic of the day", een novum tevens, op muzikaal terrein, was La Félc de la Jeu- nessc et de la Joie", het feest van Jeugd en Vreugd. Een zangspel, waarin, onder leiding van Jaques Dalcroze, den grootmeester der rhyt- miek, dichtkunst, muziek en rhytme, ge steund door de toovermacht van het licht, een ensemble leverden, zooals nimmer le voren bereikt. De kern der executanten werd geleverd door de „Lyre de Carouge", de zangvereeni- ging uit het arbeiderskwarlier. Wanneer men weet, dat een groot deel der leden uit Italianen bestaat, zangers bij de gratie Gods en verder uit Romanen, eveneens een mu zikaal zeer begaaid volk, dan is het te be grijpen, dat onder meesterlijke leiding met dergelijke dilettanten wat te bereiken valt. Maar ook de solisten, het orkest en de door Dalcroze zelf gedrilde kinderen komt een groot deel van het succes toe. Alles met elkaar waren cr ruim 700 exe cutanten. Het stuk zelf is een lyrisch ge dicht, een verheerlijking van het leven, een strijd van hel optimisme tegen het hoe lan ger hoe meer voortwoekerende pessimisme. Het beschrijft 't geluk van dc jeugd en de onbedorven kinderlijke vreugde, :t zingt den lof der liefde, zoowel ai9 van den arbeid, maar bovenal is het een lofzang op het be minde vaderland met zijn meeren en bos^ schen, zijn weiden en bergen. Merkwaardig hoe met zeer weinig hulp, middelen zulk een effect bereikt werd. Het looneel was zonder eenig décor een geweldig groot podium, alleen door reusach* lige grijze, sober door rechtlijnige teekenin* gen versierde gordijnen in diverse plans verdeeld. (Hiervoor was noodig 7000 M* doek.) Maar door een vernuftige licht-installatie, welke meesterlijk bediend werd van uit één centraal punt, werden telkens op het doek de meest toovciachtige effecten bereikt. Soms schenen de gordijnen enorme pau-, weveeren, dan weer gaven zij de illusie van bergen, water bosch, nu eens van jubelende zonneschijn, dan van geheimzinnig maarn* licht of sombere nacht. Vooral de scènes, het meer voorstellend, waren pakkend. De rl^tniische bewegingen, de cadens van het ^zang ,de lichtgolven die over het tooneel deinden, verwekten op ver- bijsteren dc wijze de voorstelling van het zacht-golvende meer. Jn overeenstemming met hel decor, waren ook de meeste executanten zeer sober in het grijs gekleed. Alleen de kinderen waren kleuriger uilgedoscht, waarbij echter met zorg alle schreeuwende kleuren vermeden waren. Niets dan gedekte tinlcn. Het feit, dat dit spel 18 maal gegeven is voor een zaal, telkens tot den nok gevuld (pl.nu 3000 plaatsen), ondanks de tropische hitte dér laatste weken, zegt voldoende. (Ten einde de temperatuur in de zaal eenigszins dragelijk te maken, was van te. voren het dak gcruimen tijd bespoten.) 't Zangspel, eervoudig, zonder evenwel in liet triviale of het banale le vervallen, sprak tot de groote massa pakte de volksziel. Uit geheel Zwitserland, uit Frankrijk, zelfs uit Engeland en Amerika waren bezoekers over gekomen voor deze voorstellingen, welke als een belangrijke gebeurtenis op mu-. zikaal gebied beschouwd werden. Zooals gezegd is Dalcroze de componist, terwijl Jacques Chenèvrère en Pierre Girard de scheppers zijn van het gedicht. Van ander allooi was dc koorts, waardoor, in Juni geheel Genève bezeten was, speel woede in de ergsie en ergerlijkste mate. Ten einde leven in de brouwerij ie bren-» gen, de handel te heffen uit het moeras, waarin ze verzonken was, hadden een paar honderd detailhandelaren, de voornaamste, zaken van Genève representeerende, het on zalig denkbeeld opgevat te speculeeren op de hartstocht van het dobbelen. Voor elke franc, in die zaken gekocht, word een lot verstrekt in een loterij, waarin als prijzen uitgeloofd waren een twintigtal auto's, een ch&let, en verder motorfietsen, gewone fietsen, horloges en geldprijzen. En daar een auto hier het meest begeer-, lijke is, wat de lui zich hier kunnen denken, kochten ze maar als gekken, vooral in de kringen der arbeiders en kleine burgerij. Heel wat- spaarpenningen werden terug gehaald van de spaarbanken en besteed voor vaak overbodige artikelen. Sommige huismoeders sloegen voorraden kruideniers-, warqn in, die van te voren gedoemd waren te bederven. De omzet in die zaken steeg in die maand tot 12 mill, franc. De maclilige warenhuizen, waartegen in hoofdzaak.Z-de' strijd van den detailhandel gericht was, pakten op Lun beurt nu ook uit. In een der grootste confectie-magazijnen kreeg de clientèle door middel van een tom bola een kans van één op twaalf op een prij9 daarin bestaande, dat het geld, dien dag be-« steed voor aankoopen, onverschillig welk be drag, teruggegeven werd. In de „Grand Pas^ sage" onze „Bijenkorf" werd den laat- slen dag door het lot één dag aangewezen, waarop evenzeer al het geld van het dien dag gekochüe, geretourneerd werd, een kans dus van 1 op 30. Een groote apotheek en drogistenzaak ver lootte dagelijks onder hare clientèle 3 fiet-» sen, den laatsten dag zelfs 5. Sommige huizen lokten het publiek dooi aanbieding van 10 pet. rabat. Maar hiervan was men niet gediend. Men wilde loten, spe len, de kans* op een auto. D'r was letterlijk geen mensch in Genève, die niet een paar loten bezat. Of je wilde of niet, je moest spelen. Kocht je een onschuldig doosje sigaretten, een lot werd je in de hand geduwd. Voldeed je de rekening van brandslofhandelaar of slager, zonder pardon werd je eigenaar van een pakket loten. Het zwakke geslacht verloor geheel het hoofd. Bij de trekking die in den Jardin Lin- glais plaats vond, barstten tal van vrouwen en meisjes, die met honderden loten opdaag den en natuurlijk toch geen prijs kregen, in hysterische huilbuien uit en vielen flauw. 't Huishoudgeld van een maand verkwan seld en nul op het requesk Een ongelukkige stumper was de verlei ding te machtig; hij vervalschle een billet. Hoewel het onberispelijk gedaan was, kwam het bedrog bijna onmiddellijk uit, daar toe^ vallig ook de werkelijke rechthebbende op den eersten prijs bij de trekking aanwezig was. In plaats van in de auto, kwam de onge lukkige dien dag in de gevangenis. Een ver woest leven, te danken aan deloyale concur rentie. Wie hier van 't zomer komt, zal een ver-, andering constateeren, die geen verbetering is Door de vroede vaderen is een snoode aan slag gepleegd op de voorname schoonheid van het meer. Niet tevreden met de schitterende pracht van de Quari du Mont Blanc, hebben ze van af de brug tot het Casino Muncipal een reek9 masten geplaatst, waartusschen guirlandes van gekleurde lichters zijn gehangen. Het publiek is woest, ook daarom, wijl die grap ongeveer drie ton kost, te verstrekken door heeren belastingbetalers. Bovendien vindt men het unaniem, zeer zacht uitgedrukt, afschuwelijk. En eindelijk zijn er geweest, die zich ver stouten te beweren, dat die illuminatie dient als lokmiddel om eerzame burgers en vreem delingen te loodsen naar het Casino Mimci** pal, waar die verlichting ophoudt. Want ons Casino Muncipal, tot voor eeö jaar het Kurhaus, sindsdien gemeentelijk b®* zit en van gemeentewege geëxploiteerd, H

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 6