CHIEF WHIP AGENDA VAN DE WEEK. s GEMENGD NIEUWS. UIT DE RIJNSTREEK. HET LAND DER DUIZEND MEREN. L Zaleidag. r „Zomerzorg" Dansver. „T. O. G»" Van 8 tot 12 uur. „Jeruül" Bidstond. 9 uur. 1r I I Zondag. „Jeruël" Morgen- en avond-samenkom- iBlen. Leger des Heils Samenkomsten te 7, 10, 8 uur en halfacht. Dagelijks: „Apollo-tbeater'-, OranjegracEt 4042: Voorstellingen te 8 uur. *8 Woensdags en Zaterdags matjinées te 2 en te 5 uur. „Casino-bioscoop'4, floogewoerd: Vobr- stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagnamiddag van l tot 4 uur kinder- en familie-matinéo. „Lu xor-Th eater", Stationsweg Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. *s Woensdags en 's Zaterdags malinée le 2 uur. Rondvaart over de Meren, weekdagen 12 uur van de Beestenmarkt en 's Zondags halféén van de Zijlpoort. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48 is altijd geopend, doch alleen voor ledeD van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 16 tot en melZondag 22 Juli waargenomen door de apotheken van de heeren G. F. Reyst, Steen- straat 35, tel. 136 en A. J. Donk, Doeza- straat 31, tel. 1313. Dc geneeskundige dienst te Leiden wordt van Zaterdagavond te acht uur tot Maandagmorgen te acht uur waargenomen door de doctoren Bruining, Rapenburg 59, tel. 605 Niemer, Stationsweg 37, tel. 506 Sehreuder, Hooigracht 69, tel. 301, en Veld- huyzen, Hooigracht 84, tel. 617. Deze dienst wordt te Oegstgeest waargenomen door dr. Varekamp, Warmon- dcrweg 22, tel. 1916. Losse nummers van ons blad zijn, behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILL EN, Breestraat 154. en bij de Firma A. H1LLEN, Prinsessekade en des Zaterdags bij JOH. HOGERVORST, Haarl.straat 128 Fa. A.SOMERWIL hm. Koogewoerd 24 ten om ontheffing wegens vertrek naar het buitenland, die tot een ontheffing ge leid hebben of vermoedelijk zullen leiden, met opgave van het bedrag van het vermo gen, hetwelk tot grondslag voor de onthef fing heeft gestrekt". Hierdoor zullen in de toekomst geregeld bijgehouden gegevens aanwezig zijn, waar van de publicatie nader overwogen kan worden. Algemeene Synode der Ned.-Heiv. Kerk. De vice-president brengt rapport uit over de registers van den secretaris. Daaruit blijkt dat er in den loop van het jaar zijn ingeko men 1572 stukken en uitgegaan 2072. Een aanvang wordt gemaakt met de behan deling van de financieele aangelegenheden. Allereerst komt aan de orde het Fonds voor Noodlijdende Kerken en Personen. Van de Koningin werd wederom een gift ontvangen van f 2000. De collecten brachten 11429.12, de renten f 482.64 meer op dan het vorig jaar; de giften daarentegen verminder den met f 80.31. Het beschikbaar bedrag voor groote toela gen is f 43.348. Voor kleine toelagen is be schikbaar f9165. Er werd een legaat ontvangen van f500 van jhr. H. de Jong van Beek en Donk te Nijmegen. Fonds Nederl. ter voorziening in de geeste lijke behoeften. Ook dit fonds ontving een gift van de Koningin, ten bedrage van f 750. De inzamelingen brachten op f 747.36Va; f 31.03Va meer dan het vorig jaarde rente was f 22.8OV2 minder. Ook dit fonds ontving een legaat van f 500, van jhr. H. de Jong van Beek en Donk. Toelagen werden verleend tot een bedrag van f 5125. Fonds tot verbetering der schraalste pre dikantstraktementen. De vrijwillige bijdragen bedroegen f 1862.05; f 428.88 minder dan het vorig jaar; de giften verminderden met f 25; de rente vermeerderde met f 118.62. Van het bestuur der vcreeniging „Aanpakken", werd de verblijdende mededeeling ontvangen dat het een bedrag van f 29.000 uit de rente van haar fonds beschikbaar stelt. De president brengt een woord van dank aan het bestuur van dat fonds. De minimum-traktementen kunnen gebracht worden op f 1650 (vorig jaar f 1600) met vrije woning en f 50 voor belasting. Het bedrag der voordrachten be loopt f 49.698. Een bedrag van f 10.390.40 werd wegens vacaturen, minder uitgekeerd dan was toegekend. Algemeene Weduwen- en Weezenbeurs. De contributies der dienstdoende predikanten verminderde met 195; dc giften en collecten bedroegen f 3102.97. Met groote waardeering kan melding gemaakt worderc van een legaat van f 25.000, nagelalen door mevrouw de weduwe F. N. van der MuelenVastwijk. Erne uilkeering werd gedaan aan 361 wedu wen, 7 minderjarigen en 20 erven. Het be drag der uitkeeringen was f814.87 grooter dan het vorig jaar. Aan rente werd f404:15 meer ontvangen. Dit jaar kan f 275 worden uitgekeerd. Aan 10 procent der vacaturegel- den werd ontvangen f38.101.10. Voor de enquête naar he godsdienstonder wijs werd f431.05 uitgegeven, terwijl eene subsidie van f 1000 werd verleend voor de uitgave der kerkelijke reglementen. Aangenomen wordt in het vervolg weer de balen van dit fonds tot een maximum van f 1000 te storten in het Studiefonds. Aangelegenheden van de Algemeene Kas. De quota zullen weer met 10 pet. moeten worden verhoogd met hel oog op dc kosten der persoonlijke kerkvisitatie en de verhoo ging der reiskosten. Aan quota van kerkvoogdijen werd ontvan-. gen f 45.377.23*/»; van de diacon. f 12.615.50. Aangelegenheden van het Hulppensioen fonds voor emeriti-predikanten. Het aantal deelgerechtigde gemeenten be draagt thans 384, met 527 plaatsen; 18 ge meenten met 18 plaatsen hebben zich uitge kocht. Het totale bedrag der ontvangen con tributies bedraagt f5010, waaronder f 30 achterstallige contributie. Eene uitkeering werd gedaan aan 55 predikanten en 6 erven. Over 1923 zal eene toelage van f 110 kun nen worden uitgekeerd. Aangelgenheden van het Studiefonds. Voor heeren administrateuren van het fonds Racker-Tak werd wederom f 400 ter beschikking gesteld. Uit het fonds kan f 300 worden besteed. Aan jaarlijksche bijdragen en collecten werd ontvangen f 211.50. Op voorstel van den heer Eilerls de Haan wordt besloten dat in gemeenten, die vacant zijn of vacant worden, de uitkeeringen uit het Fonds ter verbetering van de schraalste preftkantslraktementen voor de le beroepen predikanten eerst dan zullen geschieden, in dien aan alle bepalingen van het Reglement op de predikantslraktementen is voldaan en dit besluit bij het bericht van de toekenning der subsidies mede te deelen. Het fotograleeren tijdens terechtzittingen. Op vragen van den heer Ter Hall, lid van de Tweede Kamer, betreffende het nemen van maatregelen, waardoor aan het fotogra feeren van terechtstaande personen tijdens de terechtzittingen een einde wordt gemaakt heeft de Minister van Justitie geantwoord; De ondergeteekende merkt op, dat uit het van tijd tot tijd in de bladen en tijdschriften voorkomen van fotografieën van terecht staande personen nog niet mag worden af geleid, dat gelegenheid wordt gegeven, om tijdens de zitting fotografische opnamen in de rechtzaal te doen, aangezien de moge lijkheid bestaat, dat in het bijzonder kleine toestellen verborgen worden meegenomen ea hiermede ongemerkt gefotografeerd wordt, of dat teekeningen worden gemaakt in de rechtzaal, nog het feit daargelaten, dat re porters portretten van elders verkregen kun nen hebbcD. De bevoegdheid tot het treffen van maat regelen om het fotografeeren tijdens de zit tingen tegen te gaan berust voorts niet bij den ondergeteekende, doch volgens art. 151 jo. 239 Wetboek van Strafvordering bij den leider der terechtzitting, die immers belast is met de handhaving van de orde aldaar Voor zoover uit de ingewonnen ambtsbe richten blijkt, hecht de rechterlijke macht haar goedkeuring niet aan het fotografeeren in de rechtszaal. Wat het mogelijk fotografeeren. buiten de rechtzaal, doch in het gerechtsgebouw be treft, stelt ondergeteekende zich voor, een aanschrijving te richten tot het openbaar ministerie, omdat het vervoeren van be klaagden naar en van de terechtzitting naar het huis van bewaring geschiedt op last van het parket. Met betrekking tot deze aangelegenheid zou ondergeteekende ten 6lotte nog in her innering willen brengen hetgeeD op bladz. 7 van bet voorloopig verslag van de Tweede Kamer der Staten-Generaal op bet ontwerp van wet van het IVde hoofdstuk der Staat3- begrooting voor het jaar 1923, onder het hoofd Verslagen van strafzittingen, is te berde gebracht, waar gevraagd werd om strenge maatregelen, waardoor het pubk- ceeren in bladen van portretten vaD beklaag den en zelfs van geheele terechtzittingen onmogelijk zouden worden, benevens het antwoord daarop van ondergeteekende, m de memorie van antwoord op bladz. 10 ver meld.. Omtrent hel bezoek van de Koningin- Moeder aan de Heldringgestichten te Zet ten wordt het volgende gemeld: H. M. arriveerden gisteren om 1 u. 14 per gewonen trein, waaraan oen salonrij tuig was toegevoegt, aan het station Zet ten—Andelst. Zij was vergezeld van ba ronesse Van Ittersum, hofdame, en jhr. mr. W. Roëll, hofmaarschalk. Per eigen auto begaf H .M. zich van het asyl Steenbeek, waar zij door dr. Lammerts van Bueren, president-directeur, en ds. O. G. Heldring, directeur der Heldringgestichten, werd ont vangen. Nadat H. M. deze inrichting en haar kraaminrichting Pella en daarna het gesticht Bethel met veel belangstelling in oogenschouw had genomen, begaf Zij zich naar Talilha Kumi, alwaar Zij achtereen volgens bezichtigde de school, het groote huis en klein Talitha. Omstreeks 3 uur vertrok n. M. van Ta lilha Kumi naar de Vluchtheuvelkerk, waar eenigo leden van het Vluchtheuvel- bestuur, nl. de heeren jhr. mr. A. G. Schim- melpenninck en prof, ds. G. J, Thierry, Haar verwelkomden. Ten huize van dr. Lammert van Bueren gebruikte H. M. de thee. Dc directrices der overige inrichtingen werden aan Haar voorgesteld en de meisjes van alle huizen en scholen zongen Haar enkele liederen toe.. Ruim 6 uur vertrok H. M. pej auto naar Soestdijk. H. M. schonk een gave om er de kinde ren van te onthalen. De „Times" meldt, dat Koningin Wil- helmina en Prins Hendrik, incognito rei zende als graaf en gravin van Buren, van het Lake-district te Londen zijn aangeko men en hun intrek hebben genomen in het Ritz Hotel. Reuier deelt nog uit Londen mede, dat Prins Hendrik gisteren de Eclipse Stakes in Sandown Park bijwoonde. Het koninklijk echtpaar keerde gister avond naar Amblesive terug, Ons wordt gemeld: Maandag 23 Juli a.S, vergadert; té Utrecht het Centraal Huldigings-Comité voor de Nationale Betooging op 6 Septem ber a.s. te Amsterdam, met afgevaardigden van de 13 sub-comitê's en de groote Lan delijke Organisaties uit het geheele land. Op de vergadering zullen de laatste Pun ten van de organisatie worden besproken en vastgelegd. Reeds nu kan worden mede gedeeld, dat het slagen dezer betooging vol ledig is verzekerd. Nadere bijzonderheden zullen na afloop van deze vergadering wor den medegedeeld. Dr. Van der Mijlen, te Heeze, voorzit ter van den Nationalen Bond voor Bezuini ging, doet een oproep aan het Nederland- sche volk, om hulde en dank te brengen aan jhr. mr. De Geer, Minister van Finan ciën, voor diens houding in zake de behan deling van het Vlootwetonlwerp. Aan allen die prijs stellen op een voorzichtig beheer van 's Lands gelden, richt hij het verzoek zoo spoedig mogelijk van hun adhaesie, door toezending van ^schrijven of naam kaartje, te willen doen blijken. Dc vraag is gesteld, waarom reeds thans door den Ministerraad een beslissing moest worden genomen inzake de Vlootwet. „De N. Crt." heeft zich daartoe tot het De partement van Marine gewend en daar ver nomen, dat niet langer gewacht kan worden met het treffen van verschilende voorberei dende maatregelen voornamelijk inzake de personeelsvoorziening en personeelsopleiding, wilde het marinebestuur er voor kunnen zor gen, dat het personeel, dal de vloot moet bemannen, tijdig in voldoend aantal en in voldoende mate geoefend aanwezig zoude zijn. Uiteraard betreft het hier alleen voorbe reidingen in de bureaux, doch ook deze kosten tijd en daarmede is dan ook thans een aanvang gemaakt. „Onze Vac." publiceert het volgends officïeele antwoord van den Pensioenraad, waaruit blijkt, dat bij huwelijk van een onderwijzeres geen premie wordt terugbe taald. „Wij hebben de eer u mede te deelen, dat een onderwijzeres, die, in functie zijn de, vóór 1 Juli 1922 is gehuwd met een burgerlijk ambtenaar of onderwijzer inge volge het bepaalde bij art. 21 der thans vervallen Weduwenwet voor de onderwij zers 1905, recht heeft op restitutie van de tot 1 Jan. 1920 betaalde bijdragen voor weduwenpensioen. Onderwijzeressen die na genoemden datum zijn gehuwd, kunnen op bedoelde restitutie geen aanspraak ma ken." In een adres aan den Hoogen Raad van Arbeid zet het bestuur van den Ned. R.-K. Middenstandsbond zijn houding uit een ten opzichte van dc reorganisatie der sociale verzekering. Wij vernemen, daf de bezuinigingsin- specleur dr. Spanjer een rapport heeft opge steld omtrent een aantal bezuinigingen, die bij het Departement van Onderwijs zouden kunnen worden ingevoerd. („Hbld."} RECLAME. VIRGINIA CIGARETTES tir&ith W- - tenfcm dc eerste in kwaliteit".s ültijd 9341 Gistermorgen ontdekten voorbijgangers, dat in den Westersingel te Rotterdam een zeeleeuw lustig rondzwom. Dit ongewone feit trok natuurlijk veel be langstelling. Nadat de Rotterdamsche Dier gaarde hiervan in kennis was gesteld, arri veerden weldra een groot aantal oppassers, die met alle mogelijke middelen probeerden den zeeleeuw te vangen. Men probeerde dit met netten. Ook poogde men hem te lokken door visch, maar blijkbaar voelde de zee leeuw zich zóó in zijn element, dat hij zich niet liet verschalken. Dit duurde zoo den geheelen morgen onder steeds groeiende be langstelling. Thans heeft men aan de direc tie van het stoomgemaal medewerking ge vraagd cn zal men trachten door het op peil houden van het water den zeeleeuw op die wijze weder in de Diergaarde terug te bren gen. Dit i9 nu gelukt. Uit Rotterdam wordt ge meld: Wegens overtreding der Loterij-wet zijn gisteren op last der justitie bij alle agen ten en hoofdagenten van de Broekhuys-pre- mieleeningen, de premie-obligaties en de aankondigingen van de Zuid-Nederlandsche premieleening, waarvan de eerste trekking op 27 Juli zou geschieden, in beslag ge nomen. De import van Duitsche steenkolen per trein neemt toe. De laatste dagen zijn te Ellen lange treinen met steen kool naar ons land vertrokken. Er is de laatste dagen wederom een sterke toeneming van het aan tal naar ons land komende Duitsche dienst meisjes waar te n£men. Naarmate de mark daalt, neemt de neiging tot het verdienen van de dure guldens zeer toe en nu komen de Duitsche meisjes zich reeds aan huis aanmelden om een dienst. Vooral in de grensplaatsen groeit haar aantal sterk, even als dat der valuta-vaklieden, die langs de geheele grens in grooten getale thans werk zaam zijn. Volgens mededeeling van het Handelsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 20 Juli, in Nederland uitgesproken 64 faillissemen ten, tegen 60 in dezelfde week van het vo rige jaar. Van 1 Januari tot en met 20 Juli 1923 ,2262 faillissementen tegenover 1617 ovejp hetzelfde tijdperk van het vorige jaafr. _Te Hoorn heerscht de errphterie op onrustbarende wijze. Reeds zijn meer dan 30 gevallen geconstateerd. Gistervoor mi ddag march eer de een troep infanterie, afkomstig uit het garnizoen Harderwijk', te Errnelo, waar schijnbaar onder twee soldaten ruzie ont stond. Onder het marebeeren keerde de eene soldaat zich om -en gaf met de kolf van. zijn geweer den soldaat, die achter hem liep, een slag op zijn hoofd. Het ge volg was, dat de jonge man bewusteloos in elkaar zakte. Hij werd in een nabijstaan- de woning binnengedragen alwaar genees kundige hulp werd verleend. Later is hij per brancard naar het Militaire Hospitaal te Harderwijk overgebracht. Volgens om standers was de ruzie ontstaan, doordat de achterste den vóór hem marcHeerende op de hielen trapte. De dader werd on middellijk in arrest gesteld. De getroffene, afkomstig uit Amstelveen, was voor en kele dagen onder de wapenen. De beklaagde T. B., t e £F e r- Apcl, een der daders van de inbraak in het postkantoor te Steenwijk, heeft appèl aangeteekend tegen zijn veroordeeling tot 314 jaar gevangenisstraf. Gisteren is te Delfzijl het Belgische stoomschip „Taxandriër" met pl.m. 3,000,000 bakstcenen van Delfzijl naar Noord-Amerika vertrokken. W aarop bezuinigd kan worden. Men schrijft uit militaire kringen aan „De Tel.": Volgens een bestaande bepaling kunnen de deelnemers aan sport-oefeningen, welke ge acht worden in het belang van het leger le zijn, in het genot worden gesteld van vervoer voor Rijksrekening en verblijfstoelagen. Zoo werd dezer dagen aan een concouis- hippique te Winschoten en te Groningen deelgenomen door 18 officieren, waarvan verscheidene uit de zuidelijke garnizoenen, Tilburg, Breda en Bergen-op-Zoom afkomstig waren. De deelnemers werden met hun oppassers en paarden (dikwijls 2 of 3 per deelnemer) vervoerd voor Rijksrekening, terwijl aan de deelnemers bovendien verblijfstoelage wordt toegekend. Het eigenaardige doet zich hierbij echter voor, dat vrijwel steeds dezelfde officieren aan deze wedstrijden deelnemen. In Mei en Juni van dit jaar werd weder om door een aantal cadetten deelgenomen aan roeiwedstrijden te Amsterdam en Alphen aan den Rijn, onder genot van reis- en ver blijfkosten. Aan de Koninklijke Militaire Academie is onlangs een nieuwe functie geschapen, n.l. die van Directeur van uitgeven van boekwer ken aan.de K. M. A.een functie, welke voor heen door een anderen titularis als neven functie werd vervuld. Deze titularis-gepensionneerd, met f 2700 's jaars, geniet nu als directeur van uitgeven van boekwerken bovendien aan salaris f 4200 tot f5400 per jaar. Daarvoor is hij directeur over één hulp- schrijver en een magazijn met boekwerken en reglementen! De hulpschrijver geniet een wekelijksch pensioen van f43 en als hulpschrijver een salaris vanf30 per week. Toch loopen er tal van wachtgelders, die uit de belasting-penningen een wachtgeld genieten en voor deze function zouden zijn aan te wijzen, hetgeen den Staat der Neder landen niet resp. f 5400 en f 1500 zou kosten. Bij het wapen der genie zijn tal van offi cieren van hel wapen der infanterie gedeta cheerd omdat het aantal genie-officieren te gering is en allen bij een der genie-slaven zijn ingedeeld. De genie-officieren genieten, zooals bekend is een toelage boven hun salaris van f 800. Te Breda is o.a. het aantal officieren van den genie-staf zóó groot, dat een hunner be last is met.het toezicht op de waterka raffen, drinkglazen, zeepbakjes en ruiten bij de Koninklijke Militaire Academie. Ook deze titularis geniet boven zijn tractement als officier een toelage van f 800, omdat hij tot het wapen der genie behoort I Jong gehuwde vrouw„Die visch kan onmogelijk pas dood zijn; want hij is heelemaal koud! HAZERSWOUDE. Vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag a.s. des voor middags te 10 uren. Onderwerpen ter behan deling: 1. Ingekomen stukken. 2. Onderzoek der geloofsbrieven der nieuw inkomende le den. 3. Benoeming lid van de Sehattings- commissio voor de inkomstenbelasting we gens het bedanken van C. Wezelenburg. 4. Bijdrage uit de gemeentekas aan de feestcommissie voor het kinderfeest. 5. Sub sidieaanvrage voor de kringwedstrjjden voor de burgerwachten. 6. Wijziging van de be grooting dienst 1923. 7. Aanbieding van het Verslag van den toestand der Gemeente over het jaar 1922. Ten gevolge van den sterken hooibroei worden bij verschillende landbouwers dc hooibergen uitgehaald, wat ook bij enkele hunner wel noodig bleek te zijn, om brand te voorkomen. I. Reisbrieven uit Finland. Helsingfors. Het is mij opgevallen, zoo weinig men in Holland van Finland afweet. Ik heb ver schillende steekproeven op het gebied der geografische kennis mijner naastlevende landgenooten genomen, maar de resultaten waren, eerlijk gezegd, niet schitterend. Ik heb de keuze was zéér willekeurig achtereenvolgens een student in de biologie, een meester in de rechten en een doctor theologiae aan den tand gevoeld: een ver moeiend werkje, want zij stonden alte drie met den mond vol tanden, jk heb mij toen lot een architect gewend en tot een werk tuigkundig ingenieur en zij wisten met hun beiden omtrent Finland ongeveer even zoo veel als de eerste drie te zamen: n.l., dat Finland ergens hoog in het noorden lag de een beweerde in Rusland, wat de andere, méér historisch begaafd, verbeterde, door den tegenwoordigen tijd van het werkwoord liggen om te zetten in den meer dan vol maakt verleden lijd dat de hoofdstad Helsingfors heettte en dat er groote oerwou den waren, waar de enorme export van hout vandaan kwam. Ten slotte interviewde ik een jongedame, die nog geen dag geleden geslaagd was voor het eindexamen meisjes-, H. B. S. met notabene niet minder dan vijf jarigen cursus, welke jongedame blijkens haar eind-cijfers voor aardrijkskunde zelfs een méér dan voldoende figuur op bet eind examen gemaakt had en zelfs deze kers- versch met algemeene -kennis volgestopte vriendin kon het in haar kennis omtrent Finland niet veel verder brengen dan haar vijf al eerder aangeduide, overigens zéér res pectabele landgenooten; ja toch, zij waagde nog de schuchtere suppositie, dat een zekere Finschc golf wel wat met Finland zou heb ben uit le staan, terwijl uit de achterste provisiekamertjes van haar onderbewust zijn nog eenige namen van Finsche meren cn steden opdoken, die, zooals mij later zou blijken, in Finland zelf heel anders werden uitgesproken en beklemtoond, dan bet mij' zwaarbeproefde cxaminanda gedurende viji jaar tijds blijkbaar geleerd was om ze op z'n Finsch uit te spreken. Ik meen, na deze ex perimenten, als het oordeel van een man van „ervaring" te mogen neerschrijven, dat men in Holland, generaliter gesproken, Fin land weinig kent. Een reis naar Finland ik spreek hïci uitsluitend als tourist; kóóplieden kennen den weg al sinds jaren komt dan ook niet voor op het lijslje van zomerreizen, dat iedere rechtgeaarde Nederlander, die daar voor de middelen Te zijner beschikking heeft, zoo lusschen zijn koperen- en zilveren brui-, loft zjch voorstelt successievelijk en syste matisch af te werken. En in causaal ver band hiermede staat dan natuurlijk ook het verschijnsel, dal in de Ansichtkaarten-al bums van de Nederlandsche jeugd Finland een van de weinige Europeesche landen is, die daarin nagenoeg ontbreken. Zoowel het een als het ander is een wcinjg hoopvol voorteeken voor Finland als tourislenland; want de Hollander is, óók als tourist, con servatief en aan de heilige huisjes van zijns vaders en grootvaders (ourisïische bede vaarten: de Ardennen, den Rijn, de Harz, Zwitserland, Italië en de Riviera wordt hij niet spoedig ontrouw. En toch zou ik de voorspelling willen wagen, dat, eer er tien jaren verloopen zullen zijn, de gasten-regis- ters der Finsche hotels in één jaar tijds want ik reken voor Finland het wintersei zoen met het oog op de prachtige mogelijk-, heden voor wintersport mede méér Ne derlandsche namen zullen' bevatten, dan in de afgeloopen tien jaar te zamen er in zijn neergeschreven. Finland toch zal in ons land spoedig po pulair zijn; dit labyrinth van doze eilanden tuin, dit rijk van graniet cn hou is een interessant land, waar veel onvergev tolijke indrukken te ondergaan zijn. En het heeft dit met Zwitserland gemeen en bo ven alle andere touristen-streken vóór: dat de Hollander er zich onmiddellijk thuis voelt en niettegenstaande verschil van taal men telkens cn telkens weer, bij land en volk beide, onder de innige bekoring komt van daV ondéfinieerbare „bekende-óngekende", dat au fond, van alle reizen de diepste, blijven de vreugde isf Dengenen, die aanstalten willen maken om een reisje naar Finland op hun verlang lijstje voor St. Nicolaas te plaatsen, zou ik op drie dingen willen wijzen, die ik gemaks halve en mode-onderdanig de drie T's zal noemen; te weten: den Tijd, de Taal en de Tong; de laatste T een ietwat gezochte en gewrongen samenvatting van hetgeen men in de familiare tale van ons dagelijksch huis- tuin- en keuken-Kanaan simpel-weg „eten en drinken" zou noemen. Wil men Finland goed zien, dan meet men over Tijd kunnen beschikken. Het iei zen gaat in Finland doodbedaard en kalm. nergens de haast, de nerveus-vlugge haast van aankomst en vertrek, die zoo kenmer kend is voor andere centra van Europeescl vreemdelingenverkeer; de sight-seeing-car heeft in Finland, voorloopig althans, geen toekomst en snelheidsmaniakken kunnen al leen in een vliegmachine boven Finland te recht; op het land zou dc haastige tourist slechts over zijn eigen voortvarendheidsbee- nen kunnen struikelen of vóór hij het wist, in één der duizend meren liegen le spartelen. Het reizen in Finland gaat hoofdzakelijk le water; héél comfortabel ,maar uit den aard der zaak langzaam; en nog langzamer dan in andere waterrijke streken, omdat hier alle waterwegen, zoowel langs de kust als in hc! binnenland over de mereD, kronkelwcgeD zijn als van een groot, mysterieus doolhof. En aangezien de louristenstoombooljes te vens de eenige verbinding vormen lusscher. de talloos vele eilanden en landtongen, die het eene meer van het andere scheiden, wordt de vaart nog bovendien vertraagd dooi het herhaaldelijk „aanleggen", wat op zich zelf telkenmale wel weer opnieuw interes sant is, maar het tempo van het Finsch tou risme niet helpt versnellen. Het spoorweg verkeer verbreekt deze sfeer van landelijk0 gemoedelijkheid niet; op de hoofdyerkeers- wegen: HelsingforsWiborg, Helsingfors^ Abo, HelsingforsTammerfors één keer pc dag een sneltrein met een restauratiewagen, maar overigens op alle trajecten van die heerlijk-treuzelende boemellreinen, ook weer heel prettig ingericht, moderne wagens aan alle eischen des tijds beantwoordend, maar met oponthouden van soms meer dan een half uur aan kleine stationnetjes, di« er riant en vroolijk uitzien en haast allen van voortreffelijke buffetten en veeltalige boeken stalletjes voorzien zijn, zoodat je als vreem deling wel sputtert over het oponthoud, maar je toch met een vriendelijke gelatenheid, m je lot schikt. Zoo stopt bijv. de nachttrein» die 's avonds om halltwaalf uit Wiborg ver-

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2