Restaurant Suisse Zaterdag 21 Jul! 1923. EERSTE BLAD. OfüCiciSs „cnnisgsviRgen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. Bi li prijs der advertenties: 80 Cts. per regoL Bij regelab'oimement belangrijk laveren Prijs. Kleine advertentien, uitsluitend bij voorur-be- taling, Woensdags en Zaterdags 50 Gts„ bij een i maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postreebt. Voor eventueel© op- ïendinp van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordsindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Postchèqne- en Girodienst No. S7053. Postbus No. 54. Prijs dezer courant: Vooï tolden p. S mnd. 7 2.35, p, woc£ <J.Ï8 Bulten leiden, waar agenten gevestig'd iqn", per weeïÖ.Ï8: Franco per post' 7 2.35 FH portokosten. Dit nummer estaat uit DRIE Bladen Nummer 19439. HINDERWET. Burgemeester en Weihouders van Lei den; Gezien het verzoek van: a. J. de la Bije, om vergunning tot op- f richting van een graanmeng- en zuive ringsinrichting in het perceel Korte Mare No .20, Sectio B. No. 1550. b. Peter M Verhoef, om vergunning tot uitbreiding van de fabriek van fijne vleeschwaren in het perceel Boerhaave- slraat Nis. 91010a, Sectie B, Nis. 283Ö en 2837. Gelet op do artt. 6 en 7 der Hinder^eL, Geven bij dezen kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie deze gemeente ter visie ge legd is; alsmede dat op Zaterdag, den 4den Aug. e.k. des voormiddags te half elf uren op hel Raadhuis, gelegenheid zal worden ge geven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengén, terwijl zij er de aandacht op ves tigen, dat niet tol beroep gerechtigd zijn zij,, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinder wet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, teneinde hun be zwaren mondeling toe te lichten. N G. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 21 Juli 1923. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a. W. van Dam en rechtverkrijgenden tot uitbreiding van de broodbakkerij in het per ceel Koningstraat No. 2, Sectie G No. 735; 1). D. Abspoel en rechtverkrijgenden tot oprichting van een inrichting voor liet be werken van vleesch in het perceel Doeza- slraat No. 41, Sectie E No. 1676. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 20 Juli 1923. DRANKWET. Burgemeester cn Wethouders van Leiden ^brengen ter algemeene kennis, dat door J. r>y*i\ Leeuwen, te Leiden, een verzoekschrift is ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van aleoholhoudenden, andoren dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Heeren- slraat No. 3. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 21 Juli 1923. Spoorverbinding Leiden. De Kamer van Koophandel alhier heeft .volgend schrijven gericht tot den Minister Van Waterstaat: Naar aanleiding van liet schrijven van 21 Juni 1923, Afdeeling Spoorwegen No. 397 betuigt de Kamer van Koophandel Fabrie ken voor Rijnland te Leiden Uwe Excellen tie haar dank voor de bemoeiingen inzake het sloppen van trein No. 160 te Leiden. Ondanks deze overigens zeer gewaar deerde verbetering, veroorlooft de Kamer zich haar groote teleurstelling uit te spreken over het feit,, dat bij de nieuw ingevoerde dienstregeling zoo weinig aan de wënsclien, genoemd in het schrijven' der Kamer van Koophandel van 9 December 1922 en 19 April 1923, is voldaan. De béteekenis van Leiden als universi teit s- en als industriestad, liggende in de onmiddellijke om ge /ing van 's-Gravenhage, wordt nog steeds zeer veel onderschat, ge zien het feit, dat onder de dienstregeling vóór 1 Juni 1923, 27 treinen Leiden zonder sloppen passeerden, terwijl dit aantal thans-is 26. Herhaaldelijk komt het zelfs voor, dat 2 snellreinen na elkander doorgaan, zoodat een tijdruimte van één uur lang geen zeld zaamheid is. Neemt men daarbij in aan merking, dat dé badplaats Noordwijk en de visschersplaats Katwijk uitsluitend op Lei den aangewezen zijn, terwijl voor een zeer groot gedeelte der bloembollenstreek, vooral voor reizen van en naar Den Ilaag, Leiden als eind- of beginstalion van groot belang is, en dat ook voor de industrióele en landbou wende Rijnstreek, zelfs gcd.eeltelijk voor Boskoop, Leiden hoofdstation is, dan is de poging onzer Kamer, om Leiden betere spoor verbinding te bezorgen, alleszins verklaar baar. De Kamer verzoekt derhalve Uwe Excel lentie met den meesten aandrang om den trein No. 161 van den Hoek-van-Holland naar Amsterdam te Leiden te doen stoppen, waardoor het levens mogelijk zal zijn, tus- schen 's morgens 7.36 en 8.52 van uit Lei den, Haarlem, Amsterdam, Hilversum, Amersfoort en Zaandam te bereiken. Ten einde Leiden en omgeving eenigszins recht te laten wedervaren, is het echter noodzakelijk in elk geval de hierna te noe men treinen Leiden te laten aandoen lo trein No. D 7 welke 8.17 v.m. uit Am sterdam vertrekt (Op werkdagen); 2o. trein Mo 5 welke 8.33 v.m. uit Amsterdam ver- Ev 3t°- trein No" 9 welke n.m. uit Amsterdam vertrekt;" 4o. trein No. 223 welke •oi n.m. uit Amsterdam vertrekt- 5n trein No. 227 welke 4.58 n.m. uit Amsterdam vertrekt, benevens trein No. 206 welke 8.23 uit Rotterdam vertrekt; trein No. 6 welke 10.06 uit Rotterdam vertrekt; trein No. 214 welke 12.28 uit Rotterdam vertrekt; trein No. 18 welke 4.18 uit Rotterdam vertrekt; trein No. 228 welke 5.25 uit Rotterdam ver trekt; trein No. D 24 welke 7.24 uit Rotter dam vertrekt, te Leiden te doen stoppen. Ook dan nog zal. naar de meening der Kamer, niet alles bereikt zijn, waarop een stad-als Leiden met een dergelijke nijvere omgeving recht heeft, daar slechts aan de allergrootste behoefte zal tegemoet geko men zijn. De Kamer spreekt echter den wensch uit, dat Uwe Excellentie maatregelen zal willen treffen, opdat aan dit billijk verzoek voldaan zal kunnen worden. Leidscke Chr. Oranje Vereeniging. Gisteravond acht uur had in Prediker een vergadering plaats. Na opening door den voorzitter, ds. Thomas wordt eerst het huishoudelijk gedeelte rakende de intieme boezem der Ver. afgehandeld waarna wordt overgegaan tot de bestuursplannen aan de ledenvergadering voor te leggen voor de feestviering ter gelegenheid van het 25-ja- rig regeeringsjubileum van H. M. de Ko ningin. Het bestuur stelde voor hiervan een avond te maken die werkelijk eens iets bijzonders voor de L. G. O. V. zal moeten zijn en kon de verg. mededeelen dat liet zoo gelukkig was geweest de Kon. Zang ver. Excelsior uit Den Haag bereid te vin den uit te willen voeren de Kroningscan- tale van Bernard Zwiers, de jubileumscan- tale van Geel Gildemeester en gecompo neerd door v. d. Horst en het Hallelujah van Handel terwijl een der eerste sprekers uit ons land zal worden uitgenoodigd de feestrede uit te spreken. Begrijpelijk werd er over gesproken waar en wanneer men dezen avond wenschte te houden en werd als vermoedelijke datum genoemd 12 Sept. terwijl over de plaats nader overlegd zal worden met den heer Smink, waarn. direc teur van Excelsior. Waar de leden begre pen, dat het bestuur niet stil had gezeten cn werkelijk een zeer gelukkige keuze had gedaan, werden de plannen met applaus door de vergadering ontvangen en '1 be stuur gemachtigd verder de zaken uit te werken. Ook zal de Ver. mededoen aan de nationale hulde te Amsterdam op 6 Sept. en wordt den leden die hieraan deel wen- schen te nemen verzochl zich uiterlijk de volgende week bij den seer. Nieuwe-Rijn 51 op te geven. Bevorderd is naar do tweede klasse leekenen van de Academie voor Beeldende Kunsten te 's-Gravenhage H. G. J. Wenne- kers, alhier. Aan den lieer A. Timan is met ingang van 1 September a.s. op zijn verzoek eervol ontslag verleend als amanuensis aan de Universiteitsbibliotheek alhier. Woensdag 1.1. stond abusievelijk als geslaagd voor liet examen M. u. 1. o. J. M. Belleman; dit moest zijn J. M. Berlemori. Bij Kon. besluit is bepaald, dal ten behoeve van uitbreiding van liet station- emplacement alhier van den spoorweg Am sterdamRotterdam, ten algemeenen nutte ten name van de Hollandsche IJzeren Spoor weg-Maatschappij Ier uitvoering van de wet van 23 September 1921 (St.bl. No. 1098) zullen worden onteigend de eigendommen in deze gemeente, aangegeven op de grond- teekening ter inzage van een ieder heeft gelegen en vermeld zijn op den slaat, open baar gemaakt in de „Stsct." No. 140. Hoewel het bezoek aan de bioscopen •in dit seizoen altijd veel minder groot is dan in andere maanden van het jaar, door dien het weer nu naar buiten lokt, zorgen de directies er toch voor, dat zij, die er ko men, wat goeds te zien krijgen. Het Luxor-theater" geeft, behalve goede kleine films, twee groo'te, welke tot de beste behooren, welke kunnen worden vertoond, n.L „Nelly" van Charles Dickens en „Aan den zelfkant van het leven", een zeven- bedrijvige levensschets. Het „Casino" heeft met „Verbroken Kete nen" van Henri Bataille eveneens een goede keuze gedaan en geeft tevens en uitgebreid bijprogramma. Wat het ..Apollo-thealer" aangaat, vesti gen wij in 't bijzonder de aandacht op een der hoofdfilms „Kee en Janus naar Ber lijn", een klucht, waarbij ook de muziek een voorname en goede rol speelt. Gisteravond kwamen met den trein, die van*uit Utrecht alhier te 7 u. 29 m. ar riveert, een vijftig Duitsche kinderen aan het laatste gedeelte van een transport van ongeveer 300 knapen en meisjes, voor het meerendeel uit het Roergebied. Onze stad genoot de lieer Van Lith Jr. had van uit Rijnland met andere Nederlanders namens de Nederl. Centrale voor Vacantie-kinderen hen vergezeld. De heer en mevrouw prof. Nièuwenhuis en andere Leidsclie comité- leden wachtten de kleinen op met de men- schen, die huisvesting -hadden aangeboden. Niet alle aangekomenen-bleven in Leiden. Er waren er ook, die in Lisse, Noordwijk en andere omliggende plaatsen gastvrijheid zullen vinden. De kinderen, waaronder heel kleine, za gen er over 't algemeen vermagerd uit cn waren blijkbaar zeer vermoeid. Ook hun kleeding was niet best. Enkelen kwamen voor de tweede maal. De ontmoeting tus- schcn dezen en hun pleegouders was recht hartelijk, maar van de nieuwelingen waren er velen bedroefd en huilden. „Gemeentewerken" heeft het mét het stofvrij-maken en verharden van den Witte en den Zoeterwoudsche-Singel dit jaar goed getroffen, Door de groote warmte, werd dé teer spoedig dun, verspreidde zich gemak kelijk en drong overal in de vaste substan tie van den weg door. Toen^verleden Zondag de regen kwam, had de teer zich reeds ge noegzaam met den weg verbonden en spoel de niet meer af. Nu de aan den kant ge veegde fijne-kiezel weder over den Singel is verspreid en vasteereden in den weg, voor zooverre deze no|'niet geheel hard was is het vettige en griezelige ook verdwenen en hc-bben wij Singels, dfe flink hard zijn cn effen en niet sluiven. De Centrale Commissie voor Arbeiv dersontwikkeling heeft weder een concert georganiseerd voor werkloozen met hun ge zinsleden, op Donderdag 26 Juli a.s. in den tuin van „Musis Sacrum". Op dit concert zullen geheel belangloos optreden het Harmonie-Gezelschap „De Post", dir. de heer Bolderdijk, en „De Sna ren zangers" Jan van der Horst en Rouge uit Rotterdam. Gezien het programma, belooft dit weer een schitterenden avond te worden. De gunning van den bouw der R.-K. Scholen, op 21 en 22 Juni aanbesteed door de architecten L. van der Laan en ir. Jan A. van der Laan, alhier, luidt: R.-K. School voor U. L. O. aan hel Pie terskerkhof alhier, gegund aan W. Ouds hoorn en Zn., alhier; de betonwerken aan de Hollandsche Betonmaalschappij te Den Haag. R.-K. Jongens- en Meisjesscholen en Be waarschool, aan den Heerensingel alhier, gegund aan W. Oudshoorn en Zn., alhier; de betonwerken aan de N. V. Rijnlandsche Bctonbouwmaatschappij, alhier. De vangst van de politie, gisteren door ons vermeld, blijkt nog grooter dan eerst werd vermoed. Gebleken is toch reeds dat Z. een zevental inbraken op zijn debit heeft staan, n.l. twee te Oegstgeest, twee te Wassenaar, één te Voorschoten, één te Voorburg, een te- Hazerswoude en één alhier bij de firma Wernink, waar de opbrengst gelijk nul was. Deze inbreker heeft de vlag moeten strijden voor het bewijs van voet afdrukken, door de politie te Oegstgeest ge nomen, die precies klopten met zijn maat als anderszins. Misschien blijkt, dat er nog meer op zijn kerfstok moet worden gesteld I Proces-verbaal is opgemaakt tegen ze keren G., vroeger alhier, thans te Bussum, wegens verduistering van onderdeelen van een motor. Aangehouden is de varensgezel J. B., uit Den Helder, zulks op verzoek van com missarissen van politie te Amsterdam en Den -Helder. Hij wordt verdacht van ver duistering. Op den hoek van de Rijnstraat is een vrouw door een fietsrijder aangereden, zoo dat zij kwam te vallen en een rib brak. De politie onderzoekt, of er van schuld sprake is Aangifte is gedaan van vermissing van zes briefjes van f 10 uit een linnenkast, waarin in totaal f 24-7 was geborgen. Het programma voor het concert in het „Kooipark" op Dinsdagavond a.s., te acht uur, door het Leidsch Muziekcorps, luidt als volgt: „Parkconcert", marsch, Geijp; Ouverture „Das Müdchen von der Spule", Suppe; Ma- rilana-wals, Dellinger; Fantasie uit „Die Africareise", Suppe; Marsch Indienne, Sel- lenic-k; Toréador-wals, Roijle en „Keij West", marsch, Geijp. Wij waren meermalen in de gelegen heid te conslateeren, dat de Heerenstraat op weg is een winkelstraat te worden, een na tuurlijk gevolg van het feit, dat het stadsge deelte, dat er links en rechts "achter ligt, zich gestadig uitbreidt. Thans is weer een „toe-huis" in een winkelhuis veranderd. Het is perceel 10, waarin de heer II. van Viiet hedenmiddag een drogisterij opent. Wij hebben vanmorgén de nieuwe zaak bezichtigd en conslateeren gaarne, dat, al is de :ruimte niet groot, de winkel er keurig uitziet en zoo goed gesorteerd is, dal men moeilijk op het uitgebreide gebied der dro gisterij iets kan vragen, of het is er te krij gen. De verbouwing werd uitgevoerd door de heeren Reijneveld (timmerman), Poelie- jie (schilder) en Lepelaar (electriciteit) en wel lot volle tevredenheid van den lieer Van Vliet. De heer Manu9 Turksma Jr., Haarlem merstraat 157, heeft thans aan zijn dames- en-heeren-modezaak, enz. ook een coupon- afdeeling verbonden van de fijnste Engel- sche stoffen. Wij kunnen onzen lezers aanraden eens een kijkje te gaan nemen naar den enormen voorraad, dien de heer Turksma heeft. Wij verwijzen voor nadere bijzonderheden naar de advertentie in ons Blad van heden. Ingekomen is voor „Schoolkindervoe- ding en Schoolkinderkleeding" f 5.77, zijn de het batig saldo van het huldeblijk, ter ge legenheid van hel 40-jarig bestaan der Am bachtsschool door de oud-Icerlingcn van ge noemde school aangeboden. KERKELIJKE BERICHTEN. Doopsgezinde Gem.: Zondagmorgen, te tien uur, ds. J. Wuite. Evang.-Luthersche Gem.: Zondagmorgen, te halfelf, ds. C. de Meyere. Eglise wallonne: Dimanche matin, et 101/» heures, Mr. A. E. F. Junod, pasteur ém. a. la Haye. Oud-Katholieke Kerk, Middelstegracht 16: Zondagmorgen, te tien uur, em.-pasloor J. M. van Beek. Remonstranlsch-Geref. Gem.: Zondagmor gen, te halfelf, mej. A. M, L, Frevel, Riem. propon. De houding van Minister de Geer. Minister de Geer heeft op de vraag van de „Stand.", of het juist is, dat met de in stallatie van de Vlootwetcommissie op 29 Nov. 1922 was uitgemaakt, dat de regeering voor haar rekening nam zoo spoedig moge lijk tot invoering van de Vlootwet overste gaan, geantwoord, dat deze opvatting be rust op een misverstand ten aanzien van de opdracht der Vlootwetcommissie. Deze luid de in hoofdzaak, dat de commissie te onder-, zoeken kreeg, in welk tempo de aanbouw zou moeten plaats hebben met handhaving van den termijn van aanbouw van za?s ja ren. Twijfel rees over de vraag, in hoeverre deze opdracht impliceerde, dat de commissie zou mogen komen met een voorstel tot uit-. stel van het begin van aanbouw. Vóór de installatie heeft de voorzitter der commissie daaromtrent bij den minister van marine inlichtingen gewonnen en er zich van overtuigd, dat een voorstel tot verschui ving van den begindatum niet in strijd zou zijn met de aan de commissie verstrekte op dracht. Vast staat, dat, zoo het anders ware geweest, verschillende leden van de com missie voor het lidmaatschap van deze zou den hebben bedankt, omdat het terrein van onderzoek him dan niet ruim genoeg ge weest zou zijn. De hierboven weergegeven opvalling is ook tot uiting gekomen in de rede, waar mede de voorzitter der commissie de instal latierede van den minister van marine heeft beantwoord. In de eerste vergadering van de commissie rees opnieuw eenige twijfel om trent de juiste bedoeling van de opdracht, met name over de opdracht van de commis sie, een voorstel tot verschuiving van den begindatum te doen. De minister van Binnenlandsche Zaken, kort daarna hierover gehoord, verklaarde dat de voorzitter van de commissie in zijn antwoordrede bij de installatie de strekking van de opdracht juist had weergegeven. Dat de commissie aan deze opvatting ook bij haar verdere werkzaamheden heeft vast gehouden, blijkt trouwens zeer duidelijk niet alleen uit de twee minderheidsnota's, die anders immers niet door leden van de commissie hadden mogen zijn geschreven, maar oolc uit het rapport van de meerder heid, waarin te lezen staat: „Blijft te beantwoorden de vraag, of liet niet geraden is, de verdere uilvoering van de vioolplannen op te schorten totdat het evenwicht in de staats- en de Indische fi nanciën zal zijn hersteld. Hoezeer deze op lossing schijnbaar voor de hand ligt, meent de commissie na érnstig beraad, dat zij niet kan worden aanvaard." En verder „Op grond van het boven staande kan de minister, geen vrijheid vin den, te adviseeren, de behandeling en de aanneming van de Vlootwet uit te stellen." Tusschcn die beide uitlatingen wijst de commissie op grond van materieelc rede nen uitstel af Maar zij geeft in die uitla tingen duidelijk te kennen, dat uitstel niet zou strijden met haar opdracht. Dezelfde vrijheid, die de commissie, en elk van haar leden afzonderlijk, had bij de vaststelling van het advies der commissie, had uiteraard ook de regeering, en elk lid van de regeering afzonderlijk, bij het al of niet opvolgen van dat advies. Hieruit blijkt ten duidelijkste aldus de minister dat ik mij niet door het ge beurde op 28 Nov. 1922 heb vastgelegd aan onmiddellijke invoering van de Vlootwet. Ten overvloede voegde hij hieraan nog de stellige verklaring toe, dat hij zich tijdens de kabinetscrisis van den zomer 1922 en herhaaldelijk daarna alle vrijheid ten deze heeft voorbehouden. Jn dit verband, ging hij verder, is het, afgezien van deze persoonlijke kwestie, wel van belang op te merken, dat de meerder heid der commissie adviseerde de Vlootwet niet te behandelen alvorens een plan was overgelegd om té komen Lot ccn sluitend budget, met welk plan de regeering moest slaan of vallen. Wanneer men Ihans de persstemmen leest, die op onmiddellijke be handeling van de Vlootwet aandringen, dan blijkt (zooals de heeren Palijn en Trip trouwens reeds hebben voorzien), dat deze eisch daar niet naar voren komt. Kwam hij wel naar voren, dan zou de kans op aan neming van de Vlootwet verdwijnen. Aanneming van de Vlootwet toch is in politieken zin alleen mogelijk, wanneer men nalaat te doen wat de commissie ten aanzien van de financiën juist als onmis bare voorwaarde stelde. De gedachlcngang van de commissie, opi over de geheelc linie van de staatsuitgaven, behalve de marine, ingrijpende bezuinigin gen aan te brengen, en de marine-uilgaven daarbij immuun te stellen, kan ik, aldus de minister, niet deelen, maar zij spreekt althans tyah ifinancieelen' ernst, welke in de beloogen |van verschillende voorstanders Van onmiddellijke, behandeling wordt ge mist. Op de meening dat het niet aangaat, voortdurend verder te bezuinigen, daar men dan vitale belangen aantast, waarom deze crisis moet worden aangegrepen om het herstel en ook de versterking der middelen le vinden in een gewijzigde lariefspolitiek, ging de lreer De Geer niet in, doch wees er op, omdat het hem in zijn meening beves-» tigt, dat de doorzetting der Vlootwet op dit oogenblik precies het tegendeel zou doen bereiken van wat de commissie zich om trent verder ingrijpende bezuinigingen op het staatsbudget beeft voorgesteld. De be handeling van de Vlootwet zal de regeering op dit punt handicappen. De situatie is al dus, dat een groot deel van hen, die er eventueel aan zouden moeten medewerken, (lit zouden doen onder de feitelijke voor waarde, dat de voorwaarde der staatscom missie niet zal worden vervuld -s BINNENLAND. Antwoord van den Minister van Financiën op belastingvragen. De premie-obligaties van de Znidholland. sche Premieleening (Broebhnijs) zijn te Rotterdam in beslag genomen. De „Willem Sis" wint te Kopenhagen, j BUITENLAND. Het Engelsche concept-antwoord is gereed en verzonden. Sovjet-Rnsiond zal de overeenkomst be treffende de Tnrksche zee-engten teekenen Een oproep der Fransche radicale en radi caal-socialistische partij. De Mexicaansche rebellen-generaal Till' is gedood. RECLAME. u Ter gelegenheid van het één-jarig bestaan Zaterdag, Zondag en Donderdag ELSA HELLWIG Wiencr-Stiminnngs-Saeugcrin Belastingdruk. Het Tweede-Kamer-lid mr. J. Gerritsen heeft de volgende schriftelijke vragen tot den Minister van Financiën gericht: Blijft de Minister volharden: 10. bij de door hem in zijn jongste nota betreffende den toestand van 's Lands financiën uitgesproken meeningen, dat „het grootste cultureele, hygiënische, so ciale cn defensieve belang op dit oogen blik is de veiligstelling van den gulden en dat, „zonder verlaging van sommige al le drukkende belastingen, een blijvend her stel van het economisch leven bezwaar lijk zal zijn le bereiken?" 2o. Bij zijn in zijn Memorie van Ant woord op het Vilde Hoofdstuk B der Staalsbegrooling voor 1923 afgelegde ver klaring, dat hel middel van belastingver laging op dit oogenblik aan het Rijk nog niet ten dienste staat? 11. Zoo ja, is de Minister dan van oor deel, dat het mogelijk is den gulden veilig te stellen zonder blijvend herstel van het economisch leven, m. a. w. zonder verla ging van sommige al le drukkende belas tingen? III. Is de Minister in staat om mede te deelen, of naar het oordeel der Regeering binnen eenige jaren lot verlaging van den te zwaren belastingdruk kan worden over gegaan en, zoo ja, welke maatregelen de regeering daartoe zal nemen? IV. Beschikt de Regeering over gegevens aangaande hel vertrek van gegoede inge zetenen naar het buitenland sedert 1 Ja nuari 1920? V. Zijn met name bekend: a. het aantal personen met een inko men boven f 10.000 en/of een vermogen van meer dan f 200.000, die sedert 1 Jan. 1920 naar liet buitenland vertrokken zijn? b. het totaalbedrag, waarmede het be lastbaar inkomen hier te lande door dit vertrek is gedaald?- c. het totaalbedrag aan vermogen, dat hiermede voor Nederland is verloren ge gaan? Is de Minister bereid, de gegevens, die hij omtrent een en ander mocht hebben, thans bekend le stellen? VI. Heeft in de laatste jaren vestiging van vermogende personen uit het buiten land plaats gevonden? Zoo ja, hoe groot is het aantal dezer personen met een in komen boven f 10.000 en/of een vermo gen van meer dan f200.000? Hoeveel be draagt het totaalbedrag van inkomen en van vermogen dezer personen? VII. Is de Minister bereid, de gegevens ten aanzien van de feiten, genoemd in de vragqn V en VI ook in het vervolg gere geld, b.v. tweemaal 'sjaars, le publiceeron? Hierop heeft de Minister van Financiën het volgende geantwoord: I. Het antwoord op deze beide vragch luidt bevestigend. II. Ook het herstel van het economisch leven is, zij. het op den duur en middel lijk, voorwaarde voor de graafheid van do munteenheid. III. Dit zal van de te volgen politiek af hangen. De maatregel om er toe le komen is versobering over de geheele linie. IV en V. liet antwoord op deze vragen luidt ontkennend. Zonder zeer lijdroovend werk voor de inspecteurs zijn deze gege vens thans ook niet meer le verkrijgen. VI. Deze vestiging heeft inderdaad plaats gehad. Voor de overige hier gedane vra gen geldt hetzelfde antwoord als gegeven onder IV en V. VII. In den voorgeschreven inhoud van het Algemeen Verslag, dat de inspecteurs van de registratie jaarlijks mei 1 Aug. hebben uit te brengen, staat onder no. 7 thans (Termeld: „Het aantal verzoekschrift

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1