1 AGENDA VAN DE WEEK. Begrafenis-Onderneming KEER£WEER GEMEKSB NIEUWS. UIT DE RIJNSTREEK. SUITENUND, f Zaterdag. f „Zomerzorg" Dansvcr. „T, O. G." Van 8 lot 12 uur. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 18 19 altijd geopend, doch «Heen voor ledeD van dat Ziekenfonds. fee avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 16 tot en nietZondag 22 Juli waargenomen door de. apotheken wan de heeren G. F. Reyst, Steen- alraat 35, tel. 136 en A. J, Donk, Doeza- etrant 31, tel. 1313. RECLAME. CREMATIE, AUTO-TRANSPORT OPGERICHT 1871 AALMARKT 1G TELEP. 861 7797 ling vordert. Dit heelt deze beleekenis, dat met 1 Augustus a.s., den datum, waarop de laatste wijziging van de Iluurcommissiëwet jen do Huuxopzeggingswet in werking zal treden, niet, zooals anders het geval zou zijn, de woninghuren door de verhuurders zonder tusschenkomst der liuurcommissies met 50 pet., respectievelijk 371/3 pet., boven de hu ren op 1 Januari 1916 of 1918 geldende, kun nen worden verhoogd, doch met niet meer dan 10 pet., respectievelijk 30 pet De afdeeling Utrecht van den Profc. jChr. Bond van Spoor- en Tramwegperso neel heeft aldaar een buitengewone verga dering gehouden, waar, zulks in overleg met het Hoofdbestuur van dien Bond, een .tweetal sprekers het woord voerden over de herclassificatie-voorstellen, die de Direc tie der Nederlandscho Spoorwegen aan den Loonraad heeft gezonden, en'waarover on- «der het personeel druk wordt gepraat, om dat deze voorstellen voor velen een belang rijke vermindering van inkomsten beteeke- nen. De vergadering was goed bezocht. De heer W. Belger, lid van het Hoofdbestuur, tevens voorzitter van de afdeeling Utrecht, eprak een kort openingswoord. De eerste ispreker was de heer L. Vermeulen, secreta ris van het Permanent-Comité uit de bij het Chr. Nat. Vakverbond aangesloten organi saties van personeel in publieken dienst. De heer O. v. d. Kooi, uit Amsterdam, hoofdbestuurslid van den Bond, bekritiseer de de houding van de Directie. Ten slotte werd een motie aangenomen, Vraarin do vergadering, gehoord de bespre kingen inzake de instelling, de samenstel ling en de werkwijze der Classificatie-Com missie overweegt, dat door het deelnemen aan die Commissie de Directie der Ned. Spoorwegen een serieus onderzoek naar do 'duurte in allo gemeenten van ons land wen- Bchelijk acht, en daarom ten zeerste be treurt, dat reeds thans deze Directie zonder behoorlijk onderzoek een her-classificatie .voorbereid en vooruitloopt op den arbeid der Classificatie-Commissie. Ter bezuiniging zullen de stations der Nederlandsche spoorwegen bij het a.s. Re- gceringsjubileum van H. M. de Koningin niet worden versierd, en zal ook niet worden deelgenomen in de kosten van plaatselijke commissies. Aan die stations, waar H. M. aankomt of vertrekt, zullen de gewone ver sieringen worden aangebracht. Bij Kon. besluit is, met ingang van I Augustus schout-bij-nacht A. F. Gooszen eervol ontheven van de betrekking van chef van den marinestaf en van de afdeeliög de fensie aan het departement van Marine en deze betrekking opgedragen aan den kapi- jfcein-ter-zee K. F. Sluys. In zijn gistermiddag gehouden zitting heeft de Utrechtsche Raad zich met 20 tegen II stemmen verecnigd met het voorstel van B. en W., om in zake het maximum aantal leerlingen per klasse bij het openbaar lager-, middelbaar-, gymnasiaal- en handelsonder wijs zich aan te passen aan de vanweg het Rük gewijzigde subsidiebepalingen en tevens het maximum aantal leerlingen voor de klas sen der U.L.O. scholen en der niet-gesubsi- dieerde H.B.S. met 3-j. s. op 30 te bepalen. Verder heeft de Raad met 20 tegen 11 slem- men aangenomen het voorstel van B. en W., om in zake de salarisregeling voor het per soneel bij het middelbaar en gymnasiaal on derwijs zich aan te sluiten bij de Rijkssala- fisregeling. Voor de vacante betrekking van on derwijzer aan de openbare lagere school te Bijsoord hebben zich niet minder dan 71 sollicitanten aangemeld. Het bericht dat een aantal per sonen van IJmuidcn zouden zijn opge bracht in verband met het vergaan van den Btoomtreiler „BriUania 2"" is onjuistj. De ge noemde personen zijn door den rechter-com missaris te Haarlem tot een bespreking op geroepen tegen Dinsdagmorgen jl. en waren na oen halfuur allen weder te ljmuiden te rug. Twee groote IJ muider ijsfa- brieken hebben besloten te Amsterdam een ijsbedrijf op te zetten, dat zelfs bij de groot ste behoefte Amsterdam van ijs kan voor zien, terwijl deze fabrieken dit bedrijf steeds zullen kunnen aanvullen nit hun vcorraden te IJmuiden. Reeds dezen winter zal te Am sterdam een ijsfabriek worden gebouwd. Men heeft reeds relaties aangeknoopt met groote coöperaties van verbruikers. Ingaande Maandag zal over de spoorbrug over den Omval tusschen Am- (rterdam _W; F. en Abcoude weder met dub bel spoor gereden worden. De tijdelijke snel beidsbeperking van 15 K.M. per uur wordt dan ingetrokken. Ongeveer vijf maanden gele- den hebben de justitie en de politie een in val gedaan ten huize van mevrouw IC., in de Sarphatiestraat te Amsaeraam, die alge meen bekend stond ais aborteuse. Verskil lende voorwerpen werden in beslag geno men, maar de hoofdpersoon wist de vlucht te nemen. Vijf maanden lang werd naar haar gezocht en ofschoon haar aanhouding in het „Algemeen Politieblad" verzocht werd, kon men geen spoor van baar ont dekken. Onlangs is zij in Arnhem gesigna leerd. Bij het onderzoek, dat Amsterdam- sche rechercheurs in samenwerking met de Arnhemsche politie instelden, bleek, dat zij onder een valschen naam in een pension verblijf hield. Ilaar arrestatie was spoedig een feit, en zij werd gevankelijk naar de hoofdstad overgebracht. Zij is ter beschik king van de justitie gesleli („Tel,"). T e Wageningen wordt sedert Zondag vermist de 19-jarige dienstbode Hen derika Veiling, geb. te Groningen. Zij heelt baar dienst verlaten, zeggend dat zij naar de kerk ging. Daar is zij echter niet ge weest. Vermoedelijk is haar een ongeluk overkomen. Men meldt van Urk: Van de uit België afkomstige slecpboo-. ten, die over de Zuiderzee naar Lemmer en verder naar Witheimsliaven zouden ver voerd worden, zijn er 15 door Urker vis- schersvaartuigen, een beurtschip van Am sterdam op Drachten en het stoomschip „Zutfen" in de lirkerhaven binnengebracht. De boot van het loodswezen heelt te Enk huizen gisteravond twee onbemande sleep- booten, de T 13-i „Grande Brelagne" en de T 55 „Ciniy", elk pim. 60 ton groot, binnen gebracht, die losdrijvende in de Zuiderzee waren aangetrollen. Gistermiddag is te Lemmer binnenge bracht door de sleepboot „Semelt", onder kapitein Evert van Hamburg, de sleepboot „Isegrim", in zinkenden toestand tusschen Marken en Urk zonder bemanning aange trollen. De heer A. F. Philips heelt aan de gemeente Eindhoven verzocht, om hem perceelen bosch, onder voormalig Tongelre gelegen, voor 99 jaren in erfpacht af te slaan, ten einde een voor het publiek toe gankelijk park te stichten. Een bij v o e gs e 1 tot „S tc t" No. 139 bevat een staat van de gevallen van be smettelijke veeziekten in Nederland, voor gekomen gedurende Juni j.l. Daaraan ont- leencn wij de volgende opgave (de cijfers tusschen haakjes duiden het aantal eigena ren aan, onder wier vee de ziekle voor kwam): mond- en klauwzeer bij de herkau wende dieren en de varkens (251); schurft bij de eenhoevige dieren en scha pen 139 (8); miltvuur onder alle vee 18 (17); hondsdolheid 2 (2). „Zoudt u zoo goed willen zijn, die deur voor mij open te doen?" De meneer deed het en zei toen vriende lijk: „Wel, beste meid, waarom kon je die deur niet zelf open maken?" „Wel," antwoordde zus, „de verf is nog niet droog." ALPIIEN. Maandag 23 Juli, des avonds le acht uur, zal in het Burgem.-Visser-park het „Alpbenscb Mannenkoor" een concert geven met het volgende programma: 1. Ave Gesar; 2. Sterrenwacht; 3. Serenade; Gebed voor onze Koningin; 5. Herders Zon dagslied; 6. 't Kerkje; 7. Avondlied; 8. Het Kerkklokje; 9. Beati Mortals; 10. De laatste zwaluw; 11. Oost West, thuis 't best; 12. BruidsYaart van Hardanger; 13. Bruilofts- marsch; 14. Hollands Vlag. Zekere De B. kwam gistermiddag met zijn hoofd terecht in een riek, die in een met hooi beladen wagen was gesloken. Zijn ver wondingen waren van dien aard, dat hij zich onmiddellijk onder geneeskundige be handeling moest stellen. Bij de gehouden schietwedstrijden van den Bijz. Vrijwill. Landstorm zijn prijzen behaald in volgorde door de heeren M. W. Iloogendijk, D. Roest, W. Verkerk, P. Snel, J. C. S.. Bonte, J. Verheul, II. v. Egmond, G. ICwakcrnaak, A. de Graaf, A. Jongenburger, L. Vergeer, P. J. Vierbergen, P. J. ITunnik, Chr. Snel ,J. C. Heemrood, Th. v. Leijden, Cë Noorlander en P. A. Burger. De prijsuitreiking zal plaats hebben op Woensdag a.s. in het gebouw „Concordia", alhier, Naar het gemeentelijk weeshuis is overgebracht Th. L., die zich in een erger lijke slaat van vervuiling bevond. De ont- smellingsdienst is iceds twee dagen bezig het huis te reinigen. Naar wij vernemen heeft het Orgel fonds-Comité der Ned.-Herv. Gem. alhier besloten nogmaals een ©rgelbespeling te houden en wel op Woensdagavond 27 Juli aanstaande. Gemeenteraad. Voorz. de burgemeester H. J. Lovinck. Secr. de heer K. SaTverda, Afwezig de hee ren Herngreen en Verduyn. Na opening door den Voorz. met gebed, doet deze mededeeling van de volgende in gekomen stukken: Van Ged. St. de goedkeuring van het Raadsbesluit van 7 Juni j.l. lot verkoop van een perceel bouwgrond aan den heer J. S. v. d. Sandt: idem lot verkoop aan G. Ges man en CL. Zoetemeyer van een perceel bouwgrond aan de Bloernhofslraat; vervol gens de goedkeuring op de wijziging in de gemeentebegrooting 1923 en op een Raads besluit tot verhuring van een gemeentewo- i_ing aan C. J. Zuidam. Proces van kasopname bij den gemeente ontvanger; ligt ter secretarie voor de leden Ier inzage. In antwoord op een vraag van den heer v. d. Linde of de voorschotten voor de school van de Martha-Stichting niet uit de Staatskas kunnen worden bekostigd, luidt 't antwoord van B. en W., dat over een der gelijke aangelegenheid de Minister niet zijn instemming betuigt, waarom B. en W. meenen, dat er geen reden bestaat om een actie te beginnen ter verkrijging van die gelden. De Yoorz. voegt hier nog aan toe, dat door het D. B. zooveel mogelijk zal wor den getracht, om van de gemeenten, waar van de kinderen afkomstig zijn, vergoedin gen te verkrijgen. Het gemeenteverslag over 1922 ligt voor de leden ter visie. Ingekomen is een adres van de gemeente Wymbritseradeel met het verzoek adhaesie te betuigen aan een adres, gericht tot de Re- gcering, waarin wordt gevraagd tot opne-, ming in het wetboek van, strafrecht van een artikel, waarin het openlijk Godslasterlijk spreken, strafbaar gesteld wordt. Dit adres wordt gesteld in handen van B .en W. om advies. Naar aanleiding van een verzoek van hefc bestuur van den R.-K. Politiebond „Sfc. Michael" om subsidie van 35, wordt beslo ten dit te laten rusten tot behandeling der gemeentebegrooting. Op verzoek van den heer B. P. van Dink. om eervol ontslag als onderwijzer aan de school Oudshoornsche weg, wordt besloten dit eervol to verleenen. Eenzelfde verzoek van den heer P. Steen als ambtenaar van den Burgexl. Stand wordt eveneens toege staan. Besloten wordt op een schrijven van een viertal personen, houdende verzoek om toeslag op hun pensioen over 1923, den toe slag, welke 40 pCt. bedraagt, evenals vorige jaren te verleenen. Door den secretaris wordt een proces verbaal van het Algem. Armbestuur over het afgeloopen jaar voorgelezen. Motie van den Raad van Waddingsveen, waarin dit college zijn oordeel uitspreekt over den aan te leggen spoorweg Alphen BoskoopWaddingsveenGcnda. Aan de hand van het plaatselijk belang, acht hefc college het beter, dat gezien den algem. financieelen toestand, die verbinding ach terwege blijft. Dit wordt in handen gesteld van B. en W. De Voorz. liecft als Tweede-Kamerlid, naar aanleiding hiervan, een vraag gericht tot den Minister. Spr. acht het daarom niet wenschelijk nu dadelijk deze motie te be antwoorden, doch te wachten totdat de Mi nister van een en ander zijn meening heeft geuit. Aldus besloten. Hefc resultaat van het di'iuk wat er onder zoek in do afgeloopen maand is, dat de scheikundige en bacteriologische samenstel ling zeer goed zijn. Aan de orde is punt 1 der agendaOnder zoek der geloofsbrieven van de nieuwgeko- zen Raadsleden. De Voorz. benoemt nu tot de commissie tot nazien der geloofsbrieven de heeren Van der Linde, Noomen cn Bol. Bij monde van laatstgenoemde deelt dc commissie mede, dat deze in orde bevonden zijn. Tot leden van het college van zetters wor den benoemd de heeren G. Pannevis, L. Ges man, A. van Dam, J. W. Clant, G. dc Jeu en F. v. Muiswinkel. Bij het voorstel van B. en W. tot hefc geven van namen aan nieu we straten, vindt de heer Van der Linde den naam „Lemsonlaan" (hoofdlaan van het Burgem. Yisserpark) een beetje tongbre- kend; spr. stelt voor dezen te veranderen in Parklaan. Geen der heeren is de meening van den heer Van der Linde toegedaan en wordt conform het voorstel van B. en W. zonder hoofdei, sfc. besloten. B. en W. stellen voor aan de Vereenïgiog tot bestrijding van Tuberculose over 1923 een subsidie van f 1500 te verleenen, doch hierbij mede te deelen, dat getracht moet worden meer gelden aan contributie te in nen, daar anders de gemeente de subsidie zal moeten verminderen. De heer Noomen wil dit jaar nog afwach ten. De heer Den Hertog vindt bezuinigen heel goed, doch tegenover deze Vereeniging moet, volgens spr., de gemeente dit standpunt "be slist verlaten. Een Vereeniging, die reeds in zooveel gevallen hulp heeft verleend cn reeds zooveel patiënten heeft verzorgd, moet ondersteund blijven. De heer Van Dijk vraagt of hel do bcdoo- ling is om te kennen te geven dat de parti culieren meer zullen bijdragen. De Voorzitter antwoordt bevestigend. Doordat de gemeente elk jaar subsidie toe kent, bestaat de mogelijkheid dat de parti culiere bijdragen verminderen dit moet worden tegengegnaii. De heer Herngreen acht hei standpunt van B. en W. het rechte, dat zij ook moeten handhaven. Weihouder Van Leeuwen zegt, dat hei bestuur der Vereeniging dit in 't geheel niet als beleediging zal opvatten het is een re den te meer, om bij de burgerij om steun aan te dringen. Met 10 tegen 4- stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangeno men tegen de heeren De Wolf, Den Hertog, Noomen en Koren. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een subsidie van f 1000 aan de Huldi gingscommissie en het voteeien van f 500 voor versiering (illuminatie) van het huis der gemeente, bij gelegenheid van de plaat selijke feestviering ter herdenking van het 25-jarig Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. De heer De Wolf acht het niet in het be lang der gemeente dL'Zc gelden toe te staan. Zi. mag liöt gefd, dat uit, de belastingen met horten en stoeien is bijeengebracht (van verschillenden zelfs van hun loon afgehou den) niet voor dit doel beschikbaar worden gesteld. Zij, die voor deze gelegenheid iels voelen, moeten zelf de gelden bijeen bren gen, want een groot gedeelte sympathiseert met dit doel niet, gezien de kleine som van f 4000, die bijeen gebracht i9 uit een ge meente van 15.000 zielen voor de huldigings feesten. Volgens spr. zijn er wel personen in deze gemeente, die alleen wel f 4000 kun nen geven. De Voorzitter zegt, ter beantwoording van den heer De Wolf, dat, aangezien alle ge meenten haar belangstelling toonen door een geldelijke bijdrage, onze gemeente, die toch eveneens als Staatsorgaan fungeert, zich niet mag terughouden wanneer het belieft de huldiging van het hoofd van den Staat Pp de bemerking der f ^000 deelt spr. inede. dat pogingen in het werk zijn gesteld ter verkrijging van een grooter bedrag, welkë blijken niet zonder resultaat te zijn. Met 11 tegen 3 stemmen wordt het voorstel aange nomen. Tegen de heeren De Wolf, Van der Linde en Den Hertog. Adres van het Feestcomité te Zwammer- dam om een geldelijke bedrage voor de schoolkinderen uit deze gemeente, die aan het Zwammerdamsche school kinderfeest zullen deelnemen. B. en W. stellen voor hierop in te gaan, waartoe zonder hoofd, stemming wordt besloten. Het voorstel van B. en W. om te besluiten tot de uitbreiding van de O. S. voor L. en M. U. L. O. aan den Oudshoornscbeweg en tot het verleenen van de daarvoor benoodig- de credieten, wordt zonder hoofd, stemming aangenomen. Naaraanleiding van het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op het adres van het hoofd der school voor L. en M.U.L.O. aan den Oudshoornschen weg en ander onderwijzend personeel om een heloo- ning voor het geven van onderwijs buiten den gewonen schooltijd, vraagt de heer Van der Linde of de onderwijzers indertijd ver plicht waren deze uren les te geven of dat de gemeente dit uit eigen beweging gedaan heeft. De Voorz. antwoordt, dat de werk zaamheden waren vastgesteld volgens het toen geidende leerplan; dit is echter gewij zigd en de Minister heeft aan de gemeenten overgelaten hoe zij zouden handelen inzake de salarieëring. In dien tijd zijn de salarissen te dezer plaatse aanzienlijk verhoogd, reden waarom B. en W. het niet noodig achten voor deze uren vergoeding lè verleenen. De heer De Wolf gaat niet mede met het voor stel van B. en W. Alsnog wordt het voorstel zonder hoofdei, st. aangenomen, met aanlee- kening, dat de heer De Wolf zich hiertegen verklaart Zondcr hoofdei, st. wordt het voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouw grond gelegen aan de Concord ia straat aan de bouwvereen. „Volksbelang" alhier aange nomen. Voorstel van B. en W. om te besluiten tot den aanleg van een plantsoen en tot straat- aanleg in de omgeving van het station en tot het verleenen van de daarvoor noodige credieten. De heer Noomen vindt het onbil lijk, dat de bewoners van het achtergedeelte der Oranjestraat zonder eenige kosten een goede straat krijgen, terwijl de overige be woners f 15.85 per vier. M. moesten bijdra gen in de kosten tot straataanleg. Aan de belofte, dat zij hiervoor de beschikking kre gen over grond voor een tuintje heelt het grondbedrijf zich niet gehouden. De heer Herngreen juicht het plan van B. en W. toe, juist bij de entrée van onze gemeente moet er niet zulk een wantoestand heerschen zoo als tot nu toe het geval is geweest. Vervol gens vraagt spr. of de mogelijkheid beslaat, dat de Staatsspoor het stuk voor plantsoen- aanleg terugvorderen kan, zoodat het dan weggegooid geld zou zijn. De voorz. zegt dat de toestand in de Oranjestraat onhoudbaar is, het is ten zeerste noodig, dat hierin ver andering komt. Ter beantwoording van den heer Herngreen over het aan te leggen plant soen, deelt spr. mede, dat hij zich in verbin ding heeft gesteld met de directie der S. S., waaruit bleek, dat nog in geen jaren sprake was van een nieuw te bouwen station en wanneer dit het geval zou zijn, zal het be doelde stuk niet benoodigd zijn. De heer Noo men vindt, dat er reeds geld genoeg voor slraataanleg is uitgegeven en wijst nogmaals op het onbillijke, reeds door hem aange voerd. Weth. v. Leeuwen zegt, dat de bewo ners van 't voorgedeelte den grond door deze verslechtering nu mogen gebruikenhet euvel kwam door de onwilligheid van een grond eigenaar, die overpad liieiop had. Nu de ge meente het achtergedeelte overneemt, is dit bezwaar verholpen. Zonder hoofdei, st. wordt het voorstel aangenomen met aanteekening dat de heeren D. v. Leeuwen en Noomen zich er legen verklaren. Met 9 tegen 5 stemmen wordt het voorstel van B. en W. om aan de firma Lemkes en Zn. alhier ondershands op te dragen den aanleg van een gazon in het Burgem. Visser park, aangenomen. Tegen dc heeren De Wolf, Van der Linde, Koren, Noomen en D. van Leeuwen. Een voorstel van B. en W. tot wijziging van de algem. politieverordening en een voor stel tot wijziging van art. 50 van het regle ment van orde voor de vergaderingen van den Raad, worden z. h. st. aangenomen. De secretaris doet voorlezing van -de wij zigingen van de gemeen lebegroo tin gen 1922 en 1923, welke hierna z. h. st. worden goed gekeurd. Een voorstel van B. en W. tot in gebruik gave van gemeente-terreinen aan de I N.V. Acetylena te Rotterdam, wordt z. h. st. aangenomen. Na de rondvraag sluit de voorz. de verga dering, waarna de Raad overgaat in geheime zitting. ALKEMADE. Gisteren behaalde te 's-Her togenbosch de heer J. Hoogenboom, alhier, hefc polifcie-diploma. Burgelïjke Stand. Geboren Huberta Johanna, d. v. H. S. P. Vrijburg en I. P. M. Kapteyn; Johanna Cornelia, d. v. J, J. Castelein en J. J. de Groen; Cla- zina Hendrika, d. v. C. J. van Veen en O. Barcndsen; .Cornells Johannes, z. v. J. I. van der Meer en Th. Schuttenhelm; Petro- nella Maria, d. v. J. van der Meer en J. C. Bakker; Maria Petronella,d v. L. Krij ger en G. van Ruiten; Joseph Leo Jan, z. v. L. H. M. J. Vosters en Th. M. J. de Jong; Maria, th v. P. Lems en C. Bouw meester; Wouterius Hermanus, z. v. P. van der Meer en A. van der Zwet; Maria, d. v. J. Heemskerk en M. van der Meer. Overleden: Willem van den Berg, eclitg. van N. Lalleman, 83 j.Johan Christiaan Wempe, jm. 24 j.Geerfcruida Ammerlaan, weduwe van J. van der Hoorn, 87 jaar; Gcrarda Overes, echtg. van B. W. Baak, 37 j.Jacobus Termeulen w. 79 jr. BOSKOOP. Voor dc hoofdakte is in Den Haag geslaagd do heer L. Goudkade, alhier. ROELOFARENDSVEEN. Zondag a.s. zal ten bate van do K.S.A. alhier een bloempjes dag worden gehouden. Wij bevelen deze collecte in milddadigheid der inwoners aam Zondag 27 Juli a.s. zullen door de Zwemvereeniging ,Het Brasemermeer" de eerste zwemwedstrijden in dit seizoen wor den gehouden. Hefc programma luidt als volgt: a25 M. vrije slag voor leden tofc en met 15 jaar. b. 50 M. vrije slag. c. 50 M., schoolslag, d. 50 M. rugzwemmen. e. 100 M, vrije slag. 200 M. vrije slag, alle deel nemers gelijk van de start. WOUBRUGGE. Woensdagavond passeej de een auto den Heerenweg alhier. Nabij de Wittebrug zou de bestuurder een reizi ger uit Amsterdam, een fietsrijder, voorbij rijden en volgens zijn verklaring kwam hij daardoor op den berm van den weg en on danks deze daar- zeer b: eed is, reed hij tegen een boom. De auto werd deerlijk be schadigd en werd des nachts naar een her stelplaats gesleept. De bestuurder waa slechts licht gewond. Begunstigd door schirtw end weer maak te de Mandoline club haar jaarlijksch uit stapje, ditmaal per motorjacht „Omnia" van werf „Akerboom" naar Zandvoort. Het was van hier naar Haarlem een genotvolle reis. Bij de afvaart te Haarlem was een groote menigte aldaar samengestroomd om naar het mandoline-spel te luisteren. Zonder inci denten en in do beste harmonie arriveerde hefc jacht met de club weer vroegtijdig ons dorp. Een woord van lof aan den directeur den heer Barend van Zwietcn, voor zijn uitnemende leidingl ZWAMMERDAM. Kerkelijk bericht. Rcmonstrantsch-Geref. Gem.: Zondagmorgen tc halfelf, ds. B. Nieuwburg, van Boskoop. DE ALGEMEENE TOESTAND Het Eilgeïsche kabinet heeft gistere ongeveer 3l/s uur besteed aan de behan deling van het concept-antwoord aan Duitschland. Een resultaat is echter nog niet bereikt. Het geheele stuk bevat niet slechts het ontwerp-antwoord zelf, en het begeleidend schrijven, doch bovendien een nota van het Departement van Financiën en van dat van Handel over de door die deskundigen aangenomen draagkracht van Duitschland, zoomede omtrent de wijza waarop de betalingen mogelijk zullen blij-» ken. De rede van Lloyd Greaine gisteren dcor ons vermeld geeft eenïgszins de strekking van een en ander aan. Men verneemt, dat verschillende leden van het Kabinet bezwaren hebben gemaakt tegen de wijze, waarop de Engelsche in-, zichten zijn geformuleerd, omdat men meent dat Duitschland zoodoende te ge makkelijk van verschillende verplichtin gen zou afkomen. Gemeld wordt, dat de Engelsche nota ook aan de vertegenwoordigers van Nederland en Zweden medegedeeld zal worden, daar deze beide landen zich bereid verklaard hebben deel uit te maken van de interna tionale commissie welke DuitschLands be ta) ings vermogen zal moeten onderzoeken. In verband hiermede worden de namen genoemd van prof. Cassel uit Stockholm' en van den president van de Nederlandsche Bank nar. G. Vissering, welke als neutrale deskundigen zitting zullen nemen. Als het niet mocht gelukken Frankrijk en Engeland tot overeenstemming te bren gen in zake de tegenover Duitschland aan te nemen houding, bepleit de „Manchester Guardian" het denkbeeld om de kwestie voor 't forum van den Volkenbond en het wereldhof te brengen. Het blad is van mee ning, dat Frankrijk zonder zijn prestige af-, breuk te doen, als het niet bereid zou zijn te luisteren naar de vertoogen zijner bond- genooten, de zaak door den Volkenbond zou kunnen laten uitmaken, die dan als jury zou optreden. De bezetting van het Roer gebied benadeelt de belangen van Euro- peesche landen, dientengevolge kan iedere staat, zelfs een neutrale regeering, mits lid zijnde van den Volkenbond, ten deze een beroep op dit lichaam doen. Misschien zou Frankrijk er de voorkeur aan geven dit zelf te doen in de zitting van den Bond van September. Hoeveel de bezetting kost kan blijken uit het volgende: Voor -417 officieren en 8221 mans:happen waaruit de Engelsche macht aan den Rijn bestaat zijn de kosten 1.602.000 p. st. per jaar. En reken nu do kosten van de Franschen en Belgen eens Of de Franschen een reden zoeken om de ter dood veroordeelde Duitschers te be genadigen? Men meldt toch: Te Kelil heeft de herbergier Max Fledt onlangs met gevaar van eigen leven twee Franschen uit den Rijn gered. De gedele geerde van de Rijnlandcommissie, generaal Michel, betuigde hem in een redevoering openlijk zijn dank en stond hem toe een wensch te doen. Fledt vroeg onmiddellijk de begenadiging van de zeven ter dood ver oordeelde Duitseher3. Michel heeft dit ver-i zoek naar de autoriteiten te Coblenz door-, gezonden. Alle uitgencodigde staten hebben in stemmend geantwoord op een oproep van Mussolini tot het houden van een confe rentie ter besludeering van bet vraagstuk van de landverhuizing. De conferentie, wier doel vooral zal zijn le komen lot een internationale conventie nopens de landverhuizing, zal legen 15 Maart 1924 bijeenkomen. DUITSCHLAND. Het rijksgerechtshof te Leipzig heeft ka pitein Richard Liara, die in opdracht van de Poolsche regeering of van haar stroo- mannen getracht heeft achter militaire ge heimen te komen, veroordeelt tot 3 jaar tuchthuis, 5 jaar eerverlies en plaatsing on der politietoezicht De zaak is met gesloten deuren behan deld. net staat thans vast, dat Ehrhardt n.oar Munchen is gevlucht De automobiel, waar mee hij is ontkomen, is reeds in beslag ge* nomen, De eigenaar van de auto is de 27*

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2