ONS FEULLET0N. Vrijdag 20 Juli 1923. EERSTE SLAD. Officieele Kennisgeving STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden PRIJS DER 'ADVERTENTIEN: SO Gis. pet regel. By regelab"annemeni helangxJjK Slageren prijs. FJeine advertentien, uitsluitend bij vooruitte- faliiig. Woensdags en Zaterdags 50 Gts., bij een maximum aanta] woorden van 30. Incasso volgens postreclit. Voor eventueelo op ren ding van brieven 10 Cta. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Postchèqne- en Girodienst No. 57055. Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT; Voor telden p. S mn<L 2 35, p. weoï - DT8 Buiten Beiden, waar agenten gevestigd zijn* per week Franco per post 2 35 portokostefl. Ö.Ï8 Dit nummer testaat uit TWEE Bladen Nummer 19438. -Ê3- Morgen zal in ons Blad begonnen worden met een nieuw feuilleton, een oorspronkelij- ken Hollandschen detective-roman van R. J. Brandenburg, schrijver van „Het doodend Zwii^en", getiteld: DE VROUW ZONDER HART. BOUW BIJZONDERE SCHOLEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de Raad [dezer gemeente in zijn openbare vergade ring van den 16cn Juli 1923 heeft besloten medewerking te verleenen aan het Bestuur [der Roomsch-Katholieke Parochiale* Jon gensscholen onder Roomsch-Katholiek Pa rochiaal kerkbestuur, gevestigd te Leiden, [tot het stichten van een schoolgebouw voor gewoon lager onderwijs op een terrein aan ;de Caeciliastraat, kadastraal bekend ge meente Leiden, Sectie H. Nos. 346, 347 en 3393 ged. en dat de Raad in verband daar mede heeft vastgesteld een suppletoiren be- grootingsstaat, groot f 85.000, ten einde hun College in staat te stellen de voor den bouw 'der bedoelde school benoodigde gelden te zijner tijd ter beschikking van het School bestuur te stellen. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. /VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 20 Juli 1923. Programma van het feest op 31 Augustus. 's Morgens te acht uur trekken drie mu ziekgezelschappen afzonderlijk door de stad. In kerken van verschillende gezind ten heeft de kerkelijke herdenking plaats. Hel kinderfeest bestaat uit: optocht der Jiindcren der verschillende scholen naar de Sladszaal; in de groote zaal: poppe.nkast, zang door alle kinderen, gymnastiek, goo chelen en lintenrei, opgeluisterd door mu- jBek van de vioolclub: „Per Aspera ad jAslra "en het Leidsch Slrijkensemble „Bo- belte". 's Middags sportfcesten op het terrein Schuttersveld, korfbalgymnasliek, paard- springen colonne geweer, voetbal, carous- sel-rijden, patrouille-rijden. Daarna af- marsch door alle deelnemende clubs naar de Sladszaal door een deel der stad. 's A vonds Verlichting van liet Stadhuis en do Koornbeursbrug. Muziek op vijf verschillende plaatsen der stad. Het rondtrekken van een lichtsloet. Deze lichlstoet, symboliseerend „Nederland en Oranje één" zal beslaan uit twaalf groe pen. Elke groep gevormd door één hier ter slede gevestigde vereeniging. Iedere groep wordt voorafgegaan door een artistiek uit gevoerd transparant, geflankeerd door acht kleurrijke lantaarns. Aan het slot van den stoet rijdt een praalwagen. In overeenstemming met het geheele ka rakter deze feestviering, waarin voor kost bare onderdeelen geen plaats is, hoopt het Comité, door een fraaien, goed verzorgden, doch niet te langen lichlstoet, de binnen stad te maken tol een punt van groote at tractie voor alle feestvierenden. Adres aan den Raad. Aap den Raad onzer gemeente is volgend adres gezonden Geeft met verschuldigde eerbied te ken nen, het bestuur van de Afd. Leiden van den Bond van Technici, handelende in op dracht van de Afd. Leiden van den Bond van Technici, ten deze domicilie kiezende Haarlemmerweg 44D, alhier, dat is gebleken, dat op bouwwerken, ge subsidieerd door Rijk en gemeente, liaars- jnziens le weinig en niet voldoend onder legd toezichthoudend personeel is aange steld dat liet haar voorkomt, dat het zoowel in het belang van de gemeentefinanciën, als in dat van de uitvoering van genoemde bouw> werken, noodzakelijk is, dat er voldoende en geschoold technisch personeel aanwezig is j" dat zij zich dienaangaande reeds tot het College van B. en W. gewend hebben, met verzoek de volgende of overeenkomstige be palingen aan de subsidieverleening te ver binden lo. Het toezichthoudend personeel moet geschoold zijn en over meerdere jaren prac- tijk als opzichter beschikken 2o. Het aantal opzichters moet voldoende zijn om een goede contróle le kunnen uit oefenen, dat zij echter op genoemd verzoek een aL .Wijzende beschikking heeft ontvangen redenen, waarom zij Uwen Raad beleefd yerzoekt, in den vervolge bij eventueele sub sidieverleening, voornoemde bepalingen in ne voorwaarden der subsidieverleening wel willen doen opnemen. tezegd0n memori- yan toelichling wordt o.a, fc'i dê nfcouw van circa 176 woningen van de Vereeniging tot Bevordering van den bouw van Werkmanswoningen, (Kooiplan) hebben gedurende circa 7» jaar 1 hoofdop zichter, 1 dagelijks opz. en 1 assistent het volledig toezicht houdend personeel uitge maakt, terwijl daarna slechts 1 hoofdopz. en 1 dagelijks opz. welke tevens belast wa ren met het toezicht op de bereiding der te verwerken speciën, op het werk aanwezig waren. Bij den bouw van 208 woningen der Woningbouwvereeniging „Tuinsladswijk" waren slechts ook gedurende ca. V* jaar 3 opzichters aanwezig en daarna slechts 2 benevens een kalkopzich ter. Het behoeft geen nader betoog, dat voor dergelijke omvangrijke werken het toezicht allesbehalve onvoldoende is geweest. Dat bij den bouw van 42 woningen der Bouwvereeniging „De Eendracht", aan den Lage Rijndijk als hoofdopzichter een tim merman is aangesteld, terwijl bij het nog uit te voeren bouwplan van laatstgenoemde Vereeniging van ca. 140 woningen deze per soon hoogstwaarschijnlijk weder als hoofd opzichter zal fungeeren. Waar eenerzijds de middelbare technici te kampen hebben met groote werkeloos heid, en anderzijds nog belangrijke bouw werken zijn en worden uitgevoerd met on voldoend tcchn. personeel, meenen wij dat ons verzoek ten volle gemotiveerd is. Onbewoonbaarverklaring van woningen. In de eerstvolgende raadsvergadering zal, zooals reeds door den Voorzitter in de vo rige zitting werd medegedeeld, de Raad moeten overgaan tot de onbewoonbaarvcr- klaring van woningen, voor zoover er wo ningen in de gemeente zijn, die daarvoor in aanmerking komen, behalve die welke reeds onbewoonbaar werden verklaard, al dringt de woningnood er toe, toe le laten dat de meeste dier woningen bewoond blij ven, uitgaande van de stelling dat het beter is een slechte woning te hebben dan in het geheel geen woning. Het besluit wordt de gemeenleraden thans echter bij Ministerieele circulaire opgedragen en de termijn in de betrokken circulaire van den Minister waarin dit ge vraagd wordt is voor een grondig en zelf standig onderzoek veel te kort. Voor het Bouw- en Woningtoezicht is het onmoge lijk in den tijd van een halve maand in de geheele stad de woningen, welke volgens de door den Minister aangelegden maat staf voor bewoning ongeschikt zijn aan le wijzen. Gelukkig voor onze gemeente ligt er nog een deskundig en wel overwogen rapport van onze Gezondheidscommissie, waarin de toestand van de volkswoningen uitvoe rig wordt behandeld en do woningen in verschillende rubrieken zijn gerangschikt. Naar wij vernemen, zullen B. en W. nu voorstellen de daarin als zeer slecht en slecht aangegeven panden voor onbewoonbaarverklaring in aanmerking le doen komen, voor zoover in die woningen sinds dien geen verbeteringen van belee- kenis zijn aangebracht. Meer dan een statistische waarde zal ook dit besluit tot onbewoonbaarverkla ring voorshands echter niet hebben. Eerst dan wanneer de 162 gemeente- woningen, tot welker bouw is besloten, gebouwd zijn, zullen een aantal der ergste krotten kunnen worden ontruimd. Doch daarvoor was een nieuw besluit niet noo dig. Er staan hier neg genoeg woningen als onbewoonbaar op nominatie. Tegelijk komt in den raad dan de aan gekondigde interpellatie over de woning toestanden in deze gemeente van den heer Dubbeldeman aan de orde, die voor een groot deel hetzelfde terrein bestrijkt. Najaars-aciie Dierenbescherming 1923. Er hebben zich gevormd vier Comité's te weten: 1. De B a z a r-C ommissie, die voor bereiding en uitvoering van de Bazar volle dig beheert, o.a. inkoopt, verkoopt, entrée's int, giflen en prijzen inzamelt, loterijen en andere kasversterkende ondernemingen orga niseert, enz. Voorzitster mevr. A. de Gijse- laarViruly, Rapenburg 65. Leden, de da mes: mevr. Jonker, Iloogewoerd 135, mevr. Alings, H. Rijndijk 94, mevr. Douglas, Tlior- bcckestr. 14; mevr. Koels, Thorbeckeslr. 12; tnej. M. Pijnacker Hordijk, Rijnsburgerweg 47; mej. S. E. van Spall, Stationsweg 10; mevr. Vosmaer, Rapenburg 83; mej. Alings, H. Rijndijk 94; mevr. Juynboll, Nieuwe Rijn 69; mevr. Nord Thomson, Oegslgeeslerlaan 20a; mevr. Röell, Oegslgeesterlaan 15, en de heeren: G. Bader, Rijnsburgerweg 42; F. G. G. Bursch, Rijnsburgerweg 7; L. Duval, Yal- dezstraat 8a; W. Everse, Sladhoudersl. 20; dr. W. II. Rassers, Plantsoen 109a; Ph. E. Viervant Tukker, L. Rijndijk 96; H. L. E. de Bock, Buitenruslstr. 4; H. ten Bokkel Ilui- nink, Leiderdorp; P. J. Eman, Oude Singel 146; mr. Nord Thomson, Oegstgeeslerlaan 20a; W. F. van Romburgh, Oude Vest 129. Mevr. Jonker, mej. v. Spall en mevr. Yos- ir.aer verklaarden zich reeds bereid cadeaux in ontvangst te nemen. 2. D e Amusement s-G ommissie die in overleg met vorige commissiën zorgt voor muziek e.a. attracties, en die ook de zaal in haar geheel een wat feestelijk aan zien geeft. Voorzitster mevr. de wed. prof. Jonker, Hoogewoerd 135 leden de heeren De Bock, Bader, Duval, Viervant Tukker, bovengenoemd, benevens Jan B. Ebbinge, Rijnsburgerweg 161, W. D. Eelljes, Vree- wijkstraat 17. en C. van Nes, Vreewijkslr. 8. 3. De Propaganda-Commi s s i e, die vanaf heden het stelselmatig werven van nieuwe leden en het verkrijgen van gifion voor Dierenbescherming en Asyl ter hand neemt. Voorzitter prof. mr. G. André de la Porte, Rijnsburgerweg 6B. Leden de dames mevr. Jonker, Hoogewoerd 135 mevr. Jel- gersma, Ter weepark 2 mevr. Kasteleyn, Utr. Veer 8 mevr. Röell, Oegstgeeslerlaan 15 mevr. Bosse, Oude Vets 109a mevr. Juynboll, Nieuwe Rijn 69 mevr. Kesler, Plantsoen 111 en de heeren A. M. Bieg- man, Vreewijkslraat 19 P. J. Eman, Oude Singel 146 J. M. v. d. Moolen, Heeren straat 56 W. F. van Romburgh, Oude Vest 129 G. P. A. Ruyih van Dugteren, „Can ton", Waard F. G*C. Bursch, Rijnsburger weg 7 J. H. G. Holsheimer, Heerengracht 110 C. van Nesv Vreewijkstraat 8 dr. J. Roos, Rapenburg 57. 4. De Commissie voor den straatverkoop, die een straatverkoop organiseert op breeden grondslag; daartoe zooveel mogelijk helpsters en helpers werft, zoodat de geheele stad intensief bewerkt kan worden. Deze Commissie helpt Comm. 1 zoo mogelijk bij het verkoopen van- loten Voorzitter: W. D. Eeltjes, Vreewijkslraat No. 17. Leden: TI. ten Bokkel Huinink, P. J. Eman W. Everse, bovengenoemd, en Dick Punse- lie, Plantsoen 59. Mej. van Spall verklaarde zich reeds be reid te haren huize een station voor den verkoop te hebben. Deze Comm. moet zich overigens nog vele goede krachten assumee- ren. Trouwens, elke Commissie zal dat doen; ijverige hulp is overal welkom! Het Dag. Bestuur zal zooveel mogelijk op alle Commissievergaderingen vertegenwoor digd zijn, maar verzoekt den Voorzitters der Commissies om ieder in eigen afdeeling een secr. en penn. te laten benoemen. De voorzitter van het Asyl, ds. Prins, is bereid, waar noodig zijn diensten te verlee nen. Geslaagd zijn voor boekhouden „Mercurius" de heeren P. A. Vis en J. J. II. Tol, „Verg. v. Leeraren Handelsw." de heer J. II. F. Vermond en „Hanze" dë heeren A. J. v. d. Zwet en J. Turk. Voor de hoofdakte is in Den Haag geslaagd de lieer A. van der Neut, alhier, Voor het examen m. u. 1. o. is in Den Haag gesjaagd .W. P. Kleyn, alhier. Kapiteins W. Sleeensel van der Aa en II. D. Buurman, beiden van het 4de reg. inf. alhier, worden gedetacheerd bij het 9de regiment van dat wapen te Assen, Heden herdacht J. van Hoven, 2de Gorleslraat 40, zijn 50-jarige werkzaamheid, eerst als stoker, later als portier, bij de N.V. Van Cranenburgh Ileringa's Sajetfabriek alhier. De directie huldigde op het kantoor in een hartelijke toespraak zijn trouwe plichtsbetrachting en overhandigde hem een enveloppe met inhoud. Ook van de zijde zijner mede-arbeiders ontving hij verschil lende bewijzen van belangstelling, o.a. een leunstoel, waarvoor de jubilaris, onder den indruk van dit kul de-betoon, in welgekozen woorden zijn dank betuigde. Morgen, Zaterdag, zal het veertig jaar geleden zijn, dat de bekende zaak van do firma G. A. Lens en Co., thans Nieuwc- Rijn 34 en 45, werd opgericht. De firma vestigde zich hel eerst in perceel 51 al daar, waar zij al handel dreef in huishou delijke artikelen, kinderwagens, rieten meubelen, koffers, tasschen, theetafels, enz. Het aantal artikelen breidde zich echter steeds uit, waarmede ook het debiet toe nam, en dit gaf aanleiding, dat omgezien werd naar een grooler pand, hetgeen einde lijk gelukte, doordat de firma de hand wist te leggen op perceel 34, Nieuwe-Rijn, waar de oude en nieuwe klanten haar ook wel konden vinden. Zoo moest in den loop der jaren er nog een p;>nd bij genomen worden dat de firma vond in perceel 45. Het zal de firma, die in Leiden en omge ving een goeden naam heeft, morgen zeker niet aan bewijzen van belangstelling ont breken Wij verwijzen naar een in dit num mer voorkomende advertentie, waarin de schoenmakerspatroons mededeeling doen van hun voornemen om hun zaken le slui ten op Maandag 30, Dinsdag 31 Juli en Woensdag 1 Augustus wegens vacanlie. Door de polilie alhier is een mooie vangst gedaan, die zich aldus heeft toege dragen Een heer zag gistermiddag, dat op het Delflsclie Jaagpad een man iets verborg onder een boomstam. Toen de man weg was, ging hij eens kijken en bemerkte, dat daar zilver was weggestopt. Hij waar schuwde de politie, die in beslag kon ne men 22 zilveren lepels en 22 zilveren vor ken .Ongeveer lerzelfderlijd werd de po lilie gewaarschuwd, dat in de Donkersleeg door iemand zilver le koop werd aangebo den. Deze iemand verwijderde zich snel, toen hij bemerkte, dat degene, aan wie hij verkoopen wilde, de politie in den arm nam. Ver weg kon hij echter niet meer ko men, hij werd aan den Oude-Singel gearres leerd en eerst na^- het polilie-wacht huisje aan de Haven gebracht. Tegen fouilleering verzette hij ziich, evenals legen zijn overbrenging naar het politie-bureau, waarheen hij onder hevig verzet niettemin is getransporteerd. Daar werden op hem bevonden 6 zilve ren lepels, 6 zilveren vorken, een zilveren horloge, een paar gouden ringen en de bui ten- en Linnenkast van een gouden dames horloge. Al spoedig bleek dat het zilver af komstig was uit Voorschoten, waar des tijds was ingebroken bij dr. Holwerda. De gearresteerde, zekere J. Z., metselaar uit Den Haag, beweerde het zilver gevon den le hebben, maar men begrijpt, dat de polilie daarvan weinig gelooft. Het onder zoek wordt daarom nog voortgezet. Ten einde de Leidsche arbeidersbewe ging meer op de hoogte te brengen met het doel en streyen onzer jeugdbeweging en eens le doen zien, wat reeds in enkele ja ren bereikt is, heeft de Centrale van Arbei dersjeugdvereenigingen in overleg met de plaatselijke afdeeling besloten, te Leiden een jeugddag te organiseeren op 8 en 9 Septem ber a.s. voor de clubs uit het westen van ons land. Er zullen zoo lezen wij in „Het Volk" een 5 a 600 deelnemers en deelneem sters zijn, die voor één nacht bij partijge- noolen en geestverwanten zullen worden on dergebracht. Zaterdag, 8 September, 's avonds samen komst in de StadszaaJ. Optreden der A. J. G. leden met zang, dans en declamatie. Spre ker uit de Jeugdbeweging. Fakk el optocht door Leiden, einde „Den Burcht". Sluitings- demonslratie op „Den Burcht", waar Albar- da, lid der Tweede Kamer, zal spreken. Zon dag, 9 September, wordt de dag doorge bracht te Wasenaar met wandelen en spe len. Heden is het St.-Margriet! Zal het van daag regenen of niet? Deze gewichtige vraag, om de daaraan naar den volksmond verbonden gevolgen, kwam vanmorgen op veler lippen. Ieder kan het antwoord daar op conslateeren. Perceel Oude-Singel 116 dat tot voor korten tijd een gesloten huis was, is thans herschapen in een meubelmagazijn van de heer B. G. Paddenberg en diens broeder. Zij zijn meubelmakers van beroep en ver slaan hun vak. In hoofdzaak zullen zij ter verkoop aanbieden meubelen van eigen werk, tegen zeer sterk concurreerende prij zen. Voorts wordt op teekening elk soort meubelwerk geleverd. En ook voor repa ratie werk stelt de firma Paddenberg zich gaarne beschikbaar. Men verzoekt ons mede te deelen, dat het in ons vorig Blad vermelde onge luk, A. B. overkomen, niet plaats had in de Gasfabriek, maar in de Eleclriciteits- fabriek. De „Sts.-Crt." bevat de statuten der N. V. Leidsche Goud- en Zilverhandel v.h. ,W. van Rossum du Chattel, alhier. Kapitaal f 100.000, verdeeld in 6 pref. en 94 gewone aandeelen van f 1000 elk. Doel: de vervaardiging van en den handel in goud- en zilverwerken. Algemeene Synode der Ned.-Herv. Kerk. De president heeft de navolgende commis sies benoemd 1. voor do tabellarische verslagen der exa mina de heeren G. van Dijk en P. Landsman 2. voor de schriftelijke kerkvisitatie en voor den staat van het hulppredikerschap, de hee ren P. Bongers en J. H. Voerman; 3. voor de kleine toelagen aan personen en gemeen ten uit het Fonds voor noodlijdende kerkeu cn personen, de heeren Quaestor-Generaal en J. H. Voerman; 4. voor de consideratiën over de voorloopig aangenomen wetswijzi gingen de heeren W. Stoel, C. J. van Paas sen, G. van Dijk, F. Taramens, H. O. C. Franck; mr. H. J. M. Tijssens; 5. voor de nieuwe wetsvoorstellen, commissie Ade heeren dr. W. J. Aalders, J. Barbas, A. B. te Winkel, dr. C. F. M. Deeleman, G. E. M. Picard; commissi© B: de heeren D. Eilerts de Haan, A. Sneep, P. Landsman, A. de Haan, W. [Wagter; 6. voor do stuk ken ter behandeling, de heeren dr. L. Knap pert, P. Bongers, G. van Dijk, H. M. Tromp, J. H. Voerman; 7. voor de beoordceling van de afschriften van uitspraken enz. en voor de staten van kosten, de heeren mr. H. J. M. Tyssens en C. J. van Paassen 8. voor de Eind-redactie, de heeren dr. W. J. Aalders en D. Eilerts de Haan. Daarna worden vijf Synodi Contractao uitgeloot, ter behandeling van1. een hoo- ger beroep van R. Kruilhoed te Eemnes- binncn; 2. idem van classikaal bestuur van Wijk; 3. idem van kerkeraad te Finster- woklc; 4. idem van kerkeraad to Lienden, 5. idem van kerkeraad te Oegstgeest. De heeren D. Eilerts de Haan, W. J. Aal ders, A. B. te Winkel cn C. J. van Paassen dienen een voorstel in tot benoeming van een commissie van 9 personen, waarvan de voorzitter en twee andere leden direct door do Synode aan te wijzen; de overigen door haar te benoemen uit een aanbeveling van het bestuur van de Federatie van Diaco nieën in de Ned.-Herv. Kerk; en aan deze commissie op te dragen het bestudeeren van de vraagstukken van de armenzorg in de Ned. Hervormde Kerk, het daarvoor vcr- eischte onderzoek in te stellen, schriftelijk bij alle gemeenten en persoonlijk voorzoover zij dat noodig mag oordeelen; de resultatei van hare studie, zoo mogelijk met bepaalde voorstellen .in te dienen bij de Synode; vports, d,eze commissie te machtigen perso nen, uit te noodigen, die haar in het onder zoek bijstaan j aan de kerkvisitatoren en de scriba's der klassikale besturen te verzoeken desgewenscht de commissie te dienen van advies en de bij hen berustende gegevens ter barer beschikking te stellen. De heeren F. Tammens en Tromp stellen voor aan art. 1 van het reglement op de predikantstraktementen toe te voegen: Wanneer het traktement, hetzij zonder, hetzij met de tweejaarlijksche verhoogingen, en kindergelden een bedrag heeft bereikc van f 4500, worden geen verhoogingen en kindergelden meer uitgekeerd." De heer A. Sneep stelt voor, in art. 19 al. 2 regl. kerkeraden in te voegen de woor den: „alsmede alle yan hen uitgaande stuk ken en brieven." Indexcijfers groot- en kleinhandelsprijzen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (fcelt het volgende mede betreffende de in dexcijfers der groot- en kleinhandelsprijzen. BINNENLAND De Peis over het aftreden van den Minis ter van Financiën. Indexcijfers der groot- en kleinhandel*, prijzen. Op de vergadering der Westelijke eerste klassers is besloten den N V. B. te vragen te mogen spelen in eigen competitie-verband en zoo niet, nit te treden nil den N. 7. B. BUITENLAND. De Engelsche regeericg is hel nog niet eens over het concept-antwoord. Het Engelsche Lagerhuis aanvaardt da marine-begrooticg, nadat de regeering wal aangevallen over de vlootbasis van Singa pore. Ernstige hotsingen hij de zich nitbreiden- de stakingen in Polen. Groothandelsprij zen. Algemeen Indexcijfer indexcijfer voedingsmiddelen (18 art.) (28 art.) 1901-1910 1913 1901-1910 1913 100 100 100 100 1913 112 100 112 100 1918 437 373 313 281 1919 338 304 326 293 1920 319 292 277 252 1921 199 182 206 187 1922 174 160 174 100 1922 Januari 177 163 181 166 April 175 163 179 166 Mei 178 165 181 168 Juni 178 165 180 167 Juli 177 164 178 163 October169 155 163 148 December 169 155 168 153 1923 Januari170 157 170 154 April 170 156 161 143 Mei 163 149 153 138 Juni 163 149 152 137 Niettegenstaande het algemeen indexcijfer (basis 1913) gelijk bleef aan dat der vooraf gaande maand, had onderling nogal eenigs verschuiving plaats. Tegenover een prijsdaling van 20 artikelen met in totaal 170 punten, slaat een prijsstij ging van 11 artikelen met in totaal 137 pun ten. In vergelijking met Mei 1923 daalden met meer dan 10 punten de volgende artikelen: hooi (40), zemelen (11, Ihee (15), varkens- vleesch (14) en kaas (18). Daarentegen ste gen met meer dan 10 punten: tarwe (21), gerst (11), erwten (14), aardappelen (29), ka. toen (18) en cokes (20). Klein handelpr ij zen. 29 arlikelen. 1893 100 1913 100 1913 113 100 1918 228 202 1019 239 212 1920 264 234 1921 202 179 1922 177 157 1922 Januari 187 1G5 April 184 163 Mei 180 159 Juni178 158 Juli 177 157 October 1G8 149 December 1G6 147 1923 Januari 167 148 April 168 149 Mei 166 147 Juni 164 145 Het Algemeen College van Toezicht op het beheer der kerkelijke goederen en fond sen der Ned.-IIerv. Kerk in Nederland heelt het beroep van kerkvoogden der Ned.-Herv. Gem. te Delft tegen de beslissing van het provinciaal college, omtrent de verkiezing van nolabelen dier gemeente, ongegrond ver klaard en daarmede de heeren J. C. van Woerden c.s. in het gelijk gesteld. ITet college heeft gelast, dat binnen vier weken een herstemming zal moeten plaats hebben tusschcn de acht overblijvende can- didaten, die geen meerderheid behaalden. De heer D. C. Nienhuis werd verkozen ver klaard. De Ilaarlemsche Raadsleden mevrouw MarschalKomin en de heeren Renalda Poppe de Braai cn Castricum hebben een mo tie ingediend, waarin zij de wenschelijkheici uilspreken, dat op de dagen, waarop het 25-jarig Regeeringsjubileum van de Konin gin feestelijk zal worden gevierd, de verkoop van sterke dranken in de localiteilcn, waar voor vergunning is verleend met eventueel ter zclver open aanhoorigheden, na 's mid dags vier uur zal zijn verboden. Aangenomen is het beroep naar dö Evang.-Luthersche Gem. le Amsterdam dooi ds. H. L. Boerlijst, te Leeuwarden. Van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid is op een desbetreffend dooi het gemeentebestuur gedaan verzoek het ant woord ingekomen, dat het zijn voornemen is, Amsterdam aan te wijzen als gemeente, waar het tegenwoordig huurpeil der woningen een van de Iluurcommissiewet afwijkende rege»

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1