AGENDA VAN DE WEEK. BUITENLAND, r Donderdag. Leiderdorp, Steonplaals Spanjaards- krug: Openluchtsamenkomst „Jeruêl" 8 uur. Dagelijks: Apollo-theater", OranjegracEt 4042: iToorstellingen te 8 uur. 's Woensdags en 'e Zaterdags matinées te 8 en te 5 uur. „Casino-bioscoop'4, HoogewoerdVoor stellingen te 8 uur. .Woensdag- en Zaterdagnamiddag van t tot 4 uur kinder- en familie-matinéo. „Lusor-Thealer", StationswegBioscoop- en Variétévoorstellingen. Dagelijks te 8 nur. Woensdags en 's Zaterdags matinée le S uur. Rondvaart over de Meren, weekdagen 12 uur van de Beestenmarkt en 's Zondags halléén van de Zijlpoort. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48 is al lijd geopend, doch alleen voor ledeD van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 16 tot en melZondag 22 Juli waargenomen door de apotheken van de heeren G. F. Reysl, Sleen- slraat 35, tel. 136 en A. J. Donk, Doeza- straat 31, lel. 1313. t RECLAME. _s B.C.-J.v, OMftE&EN Hdiriemmerwea <.9 IflOÓf^Tel -291 Jns aanbod een proefwasch voor halven prijs te behandelen 'blijft nog sfeeds van kracW 9138 uur ter hoogte van Urk opnieuw door een slorinbui overvallen, ten gevolge waarvan een der gesleepte booten zonder beman ning zonk en een ander zonder beman ning lossloeg en door den storm werd weg gedreven. Men slaagde er in de andere zes booten, eveneens zonder bemanning, al daar te doen ankeren. Delwendt kwam hier hedenmiddag met zijn boot, echter zonder sleep, binnen, om te bunkeren. Hij zal daarna weer zee kiezen, om te trachten de in zee voor anker liggende booten te Lem mer binnen te brengen. De naam van de gezonken sleepboot was hem niet bekend. Nader wordt uit Lemmer gemeld: Alhier in den avond binnengekomen schippers heb ben gerapporteerd, dat ze gezien hebben dat kapitein Weischenbach met de stoom boot vStad Zutphen" van Sneek, die heden middag van hier met bestemming naar Zut- fen vertrokken is, de weggedreven sleepboot van do sleep van Belwcnd nabij Urk heeft opgepikt en daarmede in de richting van De Ketel is opgestoomd. De hooioogst in Zeeland heeft dit jaar buitengewone resultaten gegeven, wat kwantiteit en wat kwaliteit betreft. Thans kan de oogst als geëindigd beschouwd wor den en wei-, klaver- en lucernhooi zijn uit muntend binnengehaald. De prijs is veel la ger dan die in het voorjaar, en wisselt tus- schen f 20 en f 25 per 1000 K.G. Te Waalwijk is de 22-j a r i g e mandenmaker v. d. H. bij een ruzie met den 23-jarigen v. II. tegen de slraat gegooid. Hij kwam op het hoofd terecht en is aan de ge- Volgen overleden. Dinsdagmiddag is, meldt „Het Volk", aan het vakvereenigingskantoor van den Centralen Bond van Transportar beiders uit Heerlen getelegrafeerd, dat P. Re- mans, bestuurder van den Centralen Bond, die sedert 19 Maart in het Roergebied door de Fransche bezetting is gevangengehouden, gisteren. Woensdag, zou worden vrijgelaten. Het „Nederlandsch Maand- blad voor Philalclie" deelt mede, dat er geen sprake van is, dat de uitgave van de nieuwe postzegels zal worden gestaakt. Indien tot de uitgave van een nieuw type wordt over gegaan, zal het nog wel maanden duren, eer de verstrekking daarvan kan beginnen. In Ned. Oost-Indië zullen de postzegels van 17Va en 22'/» cent vervallen, in Cura cao die van '/a, 1, 2'/a en 22'/a cent en in Suriname die van */a en 22'/a cent. „Juffrouw A nna, wiltudem ij ne worden?" „Nooit!" De jonge man was een beelje teleurgesteld, maar niet geheel ontmoedigd. „Nu, mag ik dan de uwe worden?" vroeg hij. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het Engelsche concept-antwoord op dc Duitsche nota is gereed en zal heden in den Britschen kabinetsraad worden behandeld en waarschijnlijk morgen aan de bondge- noolen worden toegezonden. Dientengevolge zal waarschijnlijk de bespreking in het La gerhuis niet vóór de volgende week kunnen plaats hebben, aangezien voor dien tijd moeilijk overeenstemming met de andere ge allieerde regeeringen zal zijn le verkrijgen. Niettemin zal van Engelsche zijde alle moeite worden gedaan om dc op- en aan merkingen der bondgenooten ten spoedigste binnen te krijgen, gezien de groote belangen die op het spel slaan en die elk oogenblik nieuwe moeilijkheden in het leven kunnen roepen. Men zegt, dat het concept-antwoord be staat uit een beantwoording punt voor punt van de vragen door Duilschland opgewor pen, benevens uit een mantelnota, die al leen- aan de geallieerde regeeringen is ge richt, benevens aan de Vereenigde Stalen. Alleen in de mantelnota zou gesproken worden van de slaking van het lijdelijk ver zet, niet in de nota zelf. De tekst dienaan gaande zou behelzen, dat daar Engeland de Roerbezetting als onrechtmatig beschouwt, hot niet kan verwachten, dat Duitschland zijn lijdelijk verzet opgeeft, zonder dat Duitschland vooraf de zekerheid heeft, dat ook die bezetting zal worden geëindigd. Men meent verder te weten, dat Engeland zich zou hebben verzekerd van de toezegging uit Berlijn, dat alle bevelen in verband met het lijdelijk verzet aan ambtenaren enz. onmid dellijk zullen worden herroepen, zoodra het blijkt, dat er een basis is gevonden, waarop onderhandelingen tusschen Berlijn en de entente mogelijk worden. .Curzon ontving gisteren den Duitschen gezant te Londen. Noch officieel noch officieus is inmiddels eenige bevestiging dezer geruchten te ver krijgen, hoewel de mededeelingen uit goed- ingelichte bronnen heeten te komen. Uit het feit, dat Poincaré bakzeil heeft ge haald ten aanzien van de rede van Senlis die zou opgesteld zijn voor Baldwin's ver klaring 1 put men opnieuw eenig opti misme, maar reden daarvoor geeft dit o.i. nog weinig. In Frankrijk zelf blijft Tardieu Poincaré bestrijden. Deze schrijft o.m.: „België en Frankrijk weten niet welke houding ze tegenover de Engelsche politiek moeten aannemen omdat de Roer-bezetling slecht overdacht, slecht voorbereid en slecht uitgevoerd is en na zes maanden een onbe twistbare mislukking. In stede van op hun recht en op hun kracht te wijzen, hebben de bezetters een beroep gedaan op „den goeden wil van Duitschland". In plaats van dat recht en die kracht gebruik te maken tegen over de industrieelen uit de Roer, hebben de bezetters dezen overgelaten aan de pressie en de bevelen van Berlijn. En in plaats van aan de bezetting een politiek hoofd te geven, hebben de bezetters de bezetting willen be slieren van Parijs en Brussel uit door bemid deling van militairen en ingenieurs, die in het parallel gaan van hun actie onmachtig waren een staatsgezag te vestigen. Resul taat? De bezetters hebben zich noch van den wil van het Duitsche rijk, noch van de pro ductie van de Roer meester gemaakt. In zes maanden heeft de Roer geen 25 pet. opge leverd van wat zij gedurende dezelfde pe riode verleden jaar voor de schadevergoe ding gegeven had. En wanneer Poincaré en Theunis verklaren: wij zullen pas uit de Roer weggaan wanneer wij betaald zijn, dan zeggen zij iets, dat zonder zin is. Want be ter dan iemand weten zij, dat dc Roer-ope ratie zooals zij die uitgevoerd hebben, niet betaalt en niet zal betalen. Zij welen, dat het productieve onderpand in hun handen opgehouden heeft voort te brengen en dat de likwidalie van de voorraden, waarmee zij bezig zijn, niets gemeen heeft met een ex ploitatie van het bekken. Vandaar hun verlegenheid en die van hun pers, wanneer men hun verzoekt te zeggen wat hun plannen zijn. Vandaar de argwaan, die er in het buitenland gewekt wordt door het antwoord, waartoe zij veroordeeld zijn: wij zullen vertrekken wanneer wij betaald zijn. Want de geheele wereld weet, dat Frankrijk en België in de Roer geen enkel betalingsmiddel, gevonden hebben. Omdat ze in de Roer op de overwinning beknibbeld hebben, zegt Tardieu aan het slot van zijn artikel, ontwikkelen onze ministers, het woord voerend voor dooden-monumenten, algemeenheden in plaats van oplossingen aan de Kamers voor te leggen." Uit het bezette gebied nog het volgende: Door de verlenging van de sluiting van het verkeer tusschen het bezette en het on bezette gebied geraken verschillende deelen van het bezette gebied in moeilijkheden wat de levensmiddelen betreft en, naar wordt ge meld, zouden in verschillende plaatsen de voorraden reeds zoo goed als uitgeput zijn. In verband hiermede besloot dc Duitsche re geering nadrukkelijk tegen dezen maatrgel te protesteeren. Het plaatselijk comité ter voorbereiding van den 63en algem. Duitschen Katholieken dag maakt bekend, dat het van het Ministe rie van Buitenlandsche Zaken bericht ont ving, dat de Rijnland-commissie voornemens is het houden van dezen Katholiekendag te verbieden. In verband hiermede ziet het co mité zich genoodzaakt zijn voorbereidende werkzaamheden stop te zetten. Het spreekt zijn leedwezen uit over het feit, dat in het Katholieke Rijnland het houden van gods dienstige bijeenkomsten onmogelijk wordt gemaakt, terwijl de communisten in het Roer gebied vrijelijk mogen vergaderen. De vredesconferentie te Lausanne hoeft sovjet-Rusland telegrafisch uitgenoodigd, den 24sten de conventie over de engten te komen teekenen. Wanneer Rusland dit ech ter mocht verkiezen, zal het protocol ook binnen 3 weken te Konstantinopel mogen komen teekenen. De Fransche, Spaansche en Engelsche ex perts die zich bezig hebben gehouden met het vraagstuk van Tandzjer hebben hun ver dere beraadslagingen tot 22 Augustus ver daagd. Uit Boekarest wordt gemeld, dat alleen de vertegenwoordigers der drie Kleine-Enlente- stalen zullen deelnemen aan de conferentie van Sinaia. Deze zal waarschijnlijk drie da gen duren. De kabinetten te Athene en War schau zullen evenwel met de besprekingen op de hoogte worden gehouden. BELGIE. De Senaat heeft met 74 tegen 55 stemmen en 5 onthoudingen het geheel van het ont- werp-Nolf dat is 't regeeringsontwerp betreffende de Gentsche Hoogeschool goed gekeurd. Debat is er feitelijk niet geweest, het moest er door, dat was bekend. Van Vlaam- sche zijde zal men wel tevreden zijn..»-_ De Kamer heeft met 76 tegen 69 stem men en 8 onthoudingen het artikel aange nomen der nieuwe militaire wet, waardoor de diensttijd met 2 maanden verlengd wordt tijdens de bezetting van de Roer. Dat de regeeringsmeerderheid groot is, kan niet worden gezegdI DUITSCHLAND. De Beierschc Landdag heeft met de stem men van soc.-dem. en democraten tegen een voorstel aangenomen, waarin van de Beier- sche regeering wordt gevraagd, dat zij le zijner tijd bij de rijksregeering aandringt op de uitwerking van de Rijksgrondwet in fe- deralistischen zin. De spoorwegtarieven zullen 1 Augustus vermoedelijk met 300 pCt. voor de le en 2e, 250 pCt. voor de 3e en 4e en 150 pCt. voor goederenvervoer worden verhoogd. Op 1 September zal men bij de spoorwegen waar schijnlijk overgaan tot het invoeren van in dextarieven. De „Vossisehe Ztg." verneemt uit Leipzig: Het onderzoek ingesteld naar de mede plichtigen van Ehrhardt heeft, naar de po litie mededeelt, het volgende aan het licht gebracht De auto waarmede Ehrhardt de vlucht heeft ondernomen, werd bestuurd door den koopman Fritz Goelz. Een andere mede plichtige is de student Hermann Massow von Prince uit Berlijn. Massow moet zich reeds eenigen tijd voor de vlucht van Ehr hardt te Leipzig hebben opgehouden, zon der zich bij de politie te hebben aangemeld. Hij behoort tot de Deutsch-Völkische Partei en de verccniging „Der Deutsche Herold". Ook was hij lid van de Orgeseh te München. Massow, die, toen de moord op Erzbcr- ger plaats had, bij dc organisatie consul te München werkzaam was, vestigde zich na den aanslag te Hamburg. Hij werd daar wegens deel uitmaken van ccn geheime ver- eeniging en een bomaanslag in het gebouw van een socialistisch blad in voorloopige hechtenis gesteld. Naar is vastgesteld, heeft Goetz bij de ont vluchting van Ehrhardt in den auto twee koffers met schietwapens meegenomen. Onder vier te Leipzig gearresteerde per sonen moet zich ook iemand bevinden, die aan Ehrhardt vóór zijn vlucht uit Leipzig huisvesting heeft verleend, om hem gelegen heid te geven zich door het verwisselen van kleeren .beter aan dc nasporingen der poli tie le kunnen onttrekken. De Berlijnsche politie is er in geslaagd een handlanger van Ehrhardt op te speren en aan te houden. Zijn verhoor moet be zwarend materiaal hebben opgeleverd. ENGELAND. Cosgrave, de president van den Ierschen Vrijstaat en Sir James Craig, premier van Noord-Ierland, hadden een onderhoud in Londen. Officieel wordt medegedeeld van de zijde van den Vrijstaat, dat het onder houd op wederzijdschen wenscli plaats had ter bespreking van de kwestie van spoor wegvervoer, voor zoover de beide landen betreft. Besloten werd later een nieuwe bijeenkomst le houden. De regeling van het spoorwegvraagstuk zou wellicht een stap kunnen zijn naar de oplossing van het nog veel belangrijker probleem der grensrege ling. BULGARIJE. De Bulgaarsche regeeiing heeft het be sluit genomen, de Bulgaarsche communis tische partij le ontbinden. Dit besluit moet een gevolg zijn van de jongste ontdekking eener samenzwering van Russische en Bul gaarsche communisten tegen de nieuwe re geering. Besloten is verder, het verschijnen van alle communistische bladen le verbie den. De communistische leiders worden of voor de rechtbank gedaagd, of het land uit gezet. VEREENIGDE STATEN. Meeningsverschillen tusschen de Wetge vende Vergadering te Manilla en generaal Wood, den gouverneur-generaal van de Fi lippijnen, betreffende de bestuursbevoegd heden van den gouverneur-generaal, heb ben, zoo seint de correspondent van de „Ti mes" te Manilla, geleid lot het aftreden van alle deparlementssecrelarissen. De directe aanleiding was de bemoeienis van generaal Wood met de leiding van het politiecorps le Manilla. Een politie-officier, tegen wien de burgemeester op last van den secretaris van Binnenlandsche Zaken, een rechtszaak aan hangig had gemaakt, wer ddoor een Filip- pijnsclien rechter vrijgesproken, doch, in strijd met de op de Filippijnen geldende ge woonte, met de bijvoeging „niet bewezen". Generaal Wood zuiverde den officier en herstelde hem in zijn functie. De secretaris van Binnenlandsche Zalven cn de burge meester dienden daarop onmiddellijk hun ontslag in, waarop alle andere secretarissen hetzelfde deden. De correspondent teekent hierbij aan, dat Filippijnsehe leiders, gesteund door de in- Iandsche pers, reeds sedert maanden tegen generaal Wood ageeren, omdat hij naar hun meening de teugels van het bewind te strak aantrekt. Ofschoon er geen teekenen zijn die wijzen op feitelijke ongeregeldheden, acht men den politieken toestand volgens den berichtgever toch .ernstig. ZUID-AFRIKA. Bij de opening van het congres der Zuid- Afrikaansche partij te Maritzburg heeft generaal Smuts een. belangrijke rede gehou den, waarin hij zioh o.a. bezighield met de kwestie van het herstel. Spreker verklaar- de onder meer: „Er moet vrede op aarde komen. Dat k&n. Om dit te beseffen, make men slechts een vergelijking tusschen de Zuid-Afrika ners, die, na als leeuwen met elkaar le hebben gevochten, vrede sloten en de een dracht volkomen herstelden, en de volken in Europa, welke nog steeds met elkaar strijd voeren. Dientengevolge laat herstel in dat werelddeel nog altijd op zich wach- ten." Voorts verklaarde de Zuid-Afrikaansche premier, dat hij Baldwin kent als een een- voudigen en openhartigen Engelsclien gentleman, die recht door zee gaat» Betreffende de betaling van de Britsche schuld aan Amerika wees Smuls er op, dat het Britsche rijk zijn verplichtingen is na gekomen. „I)at is nu eenmaal onze manier van handelen" zeide spreker. Ten slotte verklaarde generaal Smuls, dat hij op de aanstaande Britsche Rijks- conferenlie krachtig zal opkomen voor het sluiten van vrede. BUITENLANDSCH GEMENGD. In de mijn „Simon" te Styring-Wendel in Lotharingen, weigerde, naar het „Journal" meldt, een lift, waarin drie mijnwerkers za ten. De lift stortte met donderend geraas naar beneden. Een der arbeiders, Rémy, wist nog net bij tijds een der kettingen van de lift beet le pakken, waardoor hij het leven er af bracht. Zijn beide kameraden konden zich echter niet redden. Te Allsledt reed de automobiel van baro nes Kalckreulh op bet riddergoed Hackfüffel bij bet uitwijken voor een hooiwagen tegen een hoeksteen van de poort. De inzittenden werden uit den wagen geslingerd. Barones Kalckreulh en baron Podewils werden op slag gedood, terwijl baron Von Kraff en po li lie-eommandanl Lange uit Sangershauscn, alsmede een begeleider, zwaar werden ge wond. Het „Journal" verneemt uit Angers, dat een cycloon, welke slechts een half uur duurde", een zeer vruchtbaar gedeelte van Anjou heeft verwoest. De meest geteisterde streek is gelegen om Maze. Boomen werden daar ontworteld, het veldgewas ligt zoo plat, alsof het gemangeld was en op vele plaatsen zijn de stengels af gebroken door den hagel. De korenoogst, voor die streek een der rijkste bronnen van inkomst, is volkomen vernietigd. Een boerderij stortte gedeeltelijk in. De aangerichte schade wordt geschat op verscheidene millioenen. Volgens Lloyd's register vertoont de lon- nenmaat van stoomschepen sinds 1 Juli 1922 een toename van 992.421 ton; die van zeil schepen een vermindering van 106.969 ton. De totale wereldtonnemaat op 1 Juli 1923 bedroeg 57,939.000 ton, wat een vermeerde ring beteekent van 15.425.000 ton sinds Juni 1914. Voor Nederland bedroeg deze vermeer dering 1.135.000 ton. Engeland bezit 33 pet. van de wereldtonnemaat; Amerika 21,4 pet. Nederland komt als zesde met 2.606.000 ton Cpl.m. 4Va pet.) Duitschland blijft nog 2.602.000 ton beneden zijn totaal in 1914. Gemeld wordt, dat de militaire attaché van Tsjecho-SIowakije te Berlijn gisteren in een Parijsch hotel is dood gevonden. Het lijk is in beslag genomen. De oorzaak van zijn dood is nog niet bekend. Bij de ontploffing te Kragujevalz zijn slechls 3 gewonden gevallen, naar nader blijkt. Het is een voorraad munitie, die ver nietigd moest worden, welke ontploft is. Te Zagreb is een ernstige spionnagezaak ontdekt, met vroegere Oostenrijkschc officie ren als medeplichtigen. Volgens berichten uit Boedapest loont de berg Krajaman bij de gemeente Dormawatra in liet oude kroonland Boekowina vulkani sche verschijnselen; gaswolken en warm wa ter stijgt uit den berg op. Men vermoedt, dat dit gebied in zeer oude tijden vulkanisch is geweest De bevolking verkeert in groote on gerustheid. In Madrid is een algemeene staking van bankemployés uitgebroken. De civiele gouverneur van Palencia, de hoofdstad van de Spaansche provincie van dien naam, is onlangs onder een pseudoniem opgetreden, als stierenvechter. Hij deed dit met zulk een bravour en doodde zijn slier met zulk een bekwaamheid, dat het publiek in geestdrift geraakte en hem heb oor van den stier len geschenke gaf, om hem daarna op zijn schouders naar huis te dragen. In regeeringskringen te Madrid is men ech ter minder geestdriftig over den vechtlusli- gen autoriteit gestemd, en in de Kamer vroeg een der afgevaardigden onder het gelach der vergadering aan- den minister van binnen landsche zaken, of deze meende dat het gedrag van den gouverneur in overeen stemming was met de waardigheid van de door hem bekleede functie. De minister beloofde een onderzoek in te stellen. Uit do joDgste gepubliceerde cijfers blijkt, dat het aantal jaarlijks uitgesproken echt scheidingen in Frankrijk, dat 35.000 in 1920 was in 1921 met ongeveer 1000 verminderde en ook in 1922 achteruit ging. In 1913 was bet 19000. Echtscheiding kwam vooral voor bij kinderlooze echtparen. Bij de volkstel ling in 1911 bleek, dat er 160000 kinderlooze echtparen waren en 10 millioen gezinnen met kinderen.-Sinds 1911 zijn er 8000 kinder looze echtparen gescheiden, een in-verhoit- ding groot getal tegenover het aantal echt paren met kinderen, dat scheiding verkreeg (12000). Uit de statistieken blijkt verder dat bij zakenmenschen bet grootste aantal echtscheidingen voorkwam, n.l. 20 op de 10000, bij de arbeidersklasse was de verhou ding 12 op do 10000, en de boerenbevolking 3 op de 10000 echtparen. Voorts waren 44 van de gescheiden echtparen minder dan een jaar getrouwd, 33 tusschen 5 en 10 jaar, en 22 tusschen de 10 en 20 jaar. De dood van mevrouw Therese Schcri, Weduwe van den oprichter van den „Lokal- Anzeiger", roept de herinnering wakker aan een der liefdesromans uit do vorige eeuw. Scherl zag in zijn jengd eens een meisjes portret van Defrewers, welks schoonheid hem zoo trof, dat hij den schilder opzocht, teneinde naam en woonplaats van het model te weten te komen, 't Bleek een boerenmeis je uit Tirol te zijn, Scherl reisde onmiddelijk naar Tirol, zocht zijn aangebedene ten huize van hare ouders op en verklaarde haar zij a liefde. Zij trouwden en leefden gelukkig, totdat August Scherl twee jaar geleden stierf. Een bediende in het Claridge Hotel te Londen stierf dezer dagen ten gevolge van de hitte. Het overlijden had plaats in het Middlesex-ziekenhuis, en nu heeft bij de rechterlijke schonwÏDg van hek lijk de ge stichtsarts de onthulling gedaan, dat kort vóór den dood de lichaamstemperatuur van het slachtoffer 110 graden Fahrenheit was en kort na den dood 112 graden! De Engelsche wetenschappelijke wereld is over dit merkwaardige verschijnsel van temperatuursverhooging na den dood zeer verwonderd. Het paleis v. keizer Wilhelm I aan Unter den Linden te Berlijn is voor de tweede maal in korten tijd door inbrekers bezocht. Uit de werkkamer van Wilhelm I is een aantal kostbare voorwerpen verdwenen. De internationale schadevergoedings regeling. Prof. mr. G. W. J. Bruins schrijft in „Econ.-Stat. Berichten" De door Baldwin aangekondigde stap.van de Engelsche regeering in den vorm van een concept-antwoord der geallieerden op de jongste Duitsche nota brengt in deze dagen het vraagstuk der schadevergoeding weder, in het centrum der belangstelling. In dit verband wordt hieronder een schrijven weer gegeven van dc hand van den lieer W. T.- LaytoD, tot voor koi'fc chef van de Econo mische Sectie van het Secretariaat van den Volkenbond en thans hoofdredacteur van de Engelsche „Economist", welk schrijven dezer dagen in de „Times" te vinden was. Zooals de heer Lay ton mededeelt, is het' doel van zijn schrijven geweest er toe mede te werken dat alsnog te elfder ure Engeland cn Frankrijk tot overeenstemming zullen komen. De inhoud van het schrijven is het resultaat van een groot aantal besprekingen gedurende een recent bezoek aan Berlijn aldaar gehouden. De heer Lay ton vat zijn oordeel samen in de volgende vier punten 1. Engeland is tot dusver volstrekt onge neigd geweest in te grijpen in het delicate organisme van het commercieele leven va a Duitschland, hetzij in den vorm van een steL- sel van controle of van het nemen van on derpanden. Op het oogenblik is Duitschland bereid eehx vreemde contrólc op haar finan ciën te aanvaarden volgens gelijke begin selen, als welke in Oostenrijk een succes blijken te zijn. niet alleen omdat zulks on vermijdelijk is, maar ook omdat de toe stand tot een dergelijk laag peil is gedaald, dat geen Regeering mag hopen het land hier doorheen te kunnen halen zonder rug gesteun uit den vreemde. Mitsdien moet de Engelsche politiek cv niet op gericht zijn to vechten voor de financieel© onafhanke lijkheid van Duitschland, doch op een deel hebben aan de verantwoordelijkheid voor die contróle. 2. Deze controle moet noch Fransch, noch geallieerd zijn, doch internationaal. Om de ze reden wordt in Duitschland de grootste beteckenis gehecht aan het denkbeeld eener internationale leening als deel der schade- vergoedingsregeling, aangezien de trustee- eischen voor een dergelijke international' leening cene rechtvaardiging vormen voot con internationale contróle. 3. Met de socialo cn economische contrólo van Duitèchland is het reeds ver gekomen. De ervaring in Oostenrijk bewijst echter, dat de neiging tot sparen zeer diep gewor teld is in de bevolking en dat, zoo spoedig het vertrouwen is wedergekeerd, normale verhoudingen eveneens zeer spoedig terug- keeren. Wanneer men in principe kon komen tot een regeling van de Roer, en de schade vergoedingskwestie, dat zou dc mark oogen- blikkelijk weer appreciëeren, het budget uitgezonderd de schadevergoeding vóór het eind van 1924 één der beste Duitsche deskundigen zeide zelfs in zes maanden weder in evenwicht en zouden de leveringen in natura bijna dadelijk weder hervat wor den. niet als een concessie maar als een van de middelen om de productiviteit van Duitschland weder op gang te helpen. Geen gefundeerd argument is nog naar voren ge bracht tot steun voor de meening, dat een volledig moratorium van vier jaren voor Duitschland noodig zou zijn. Van^een uitstel van zocdauigen omvang wordt in Duitsch land niet gesproken. 4. Het bleek mij, dat men het algemeen eens was met het standpunt, ingenomen door graaf Bernstorff in een redevoering op de vergadering van Volkenbóndsvereeni- gingen te Weenen, toen* hij zeide, dat, mits er geen verdere gebiedsdeelen van Duitsch land worden afgenomen, de bestaande gren zen van het land intact blijven en aan het land een vast uitzicht geboden wordt op een volledig herstel der eigen souvereiniteit, de wereld verbaasd zal staan over het bedrag, dat Duitschland zal kunnen en willen be talend- Deze mededeelingen van den heer Layton, belangrijk genoeg om hier in extenso te worden 'medegedeeld, dekken zieh, wa t het eerste punt, de bereidheid van Dmtschland tot het aanvairrden eener internationale eon- trole, betreft, met de mededeelingen van verschillende andere zijden. Wanneer hij on- (lr <2 i dit verband spreekt van een inter nationale leening, is hiermede natuurlijk nu aid het oude denkbeeld eener ont- zaglijke leening, waarmede een groot deel van de schadevergoeding zelve zou worden overgenomen. Uit de „Economist" is in de laatste maanden voldoende gebleken, dat ook in dien kring de dikwijls uitgesproken en onaanvechtbare meening van Keyncs, dat een dergelijke leening niet alleen on denkbaar maar ook technisch onuitvoerbaar zou zijn, geheel wordt gedeeld. De inter nationale leening, hier door den heer Lay ton bedoeld, zou moeten wezen van een be perkt bedrag en voor een beperkt doel, ge lijk bij do jongste Oostcnrijkscho leening. De meening voorts door den heer Layton geuit over het betaalvermogen van Duitsch land vindt verdedigers zoowel als tegenstan ders. Het zou te ver voeren op deze vraag diep in te gaan. Persoonlijk zou ik mij ech ter aan zijn zijde willen scharen en geloof ik, dat wie, heenziende door de ontwrich tingen en de ellende, geschapen door 0 ruilmiddel-inflatie, zich een juist beeld van do huidige reëele productie-capaciteit van Duitschland tracht te vormeü, tot gelijW corelusies moet komen.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2