AGENDA VAN DE WEEK. Door Bosnië en Dalmatië. BUITENLAND, Woensdag. vSSÜSSSS „Jeruël": Samenkomst. 8 uur. „Patrimonium". Broeder Boas. 8 uur. „Phebe": Broeder De Jong. Kwartier voor 8 uur. V oorschoten: Openluchtmeeting Le ger ues Heils. Donderdag. Leiderdorp, Stecnplaals Spanjaards- brug: Openluchtsamenkomst „Jeruël" 8 uur. Dagelijks: „Apollo-theater'-', Oranjegracht 4042: Voorstellingen te 8 uur. '8 Woensdags en ?a Zaterdags matinées te 2 en te 5 uur. „Casino-bioscoop'4, floogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagnamiddag van 1 tot 4 uur kinder- en familie-matinéo. „LuxoT-Theater", StationswegBioscoop- en Varióté-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags malinée te 2 uur. Rondvaart over de Meren, weekdagen 12 uur van de Beestenmarkt en 's Zondags halléén van de Zijlpoort. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48 is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 16 tot en melZondag 22 Juli waargenomen door de apotheken van de heeren Li. F. Reyst, Steen straat 35, tel. 136 en A. J. Donk, Doeza- slraat 31, tel. 1313. Losse nummers van ons blad zijn, behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A, HILLEN, Breestraat 154. en bij de Firma A. HILLEN, Prinsessekade en des Zaterdags bij JOH. HOGERVORST, Haarl.siraat 128 Fa. A.S0MERW1L Azn.Koogewoerd24 voorbij varende booten werd gedregd. Kor ten tijd later werd de man, die geen teeke- jien van leven meer gaf, opgehaald. De ge neeskundige dienst was spoedig ter plaatse. Langen lijd was men bezig te trachten de levensgeesten van den ongelukkige weer op ie wekken, welke pogingen echter faalden. R. was vader van negen kinderen. Ten gevolge van het niet meer deelnemen der Entam aan de Auto- centrale is den chauffeurs dier Maatschappij te Amsterdam gisterochtend aangezegd, de standplaats bij de zuilen der Auto-centrale te verlaten en een andere standplaats te kiezen. Uit protest tegen den maatregel hun ner directie, die hun minder vrachtjes dus minder verdiensten zal opleveren, reden, aldus „Het Volk", de chauffeurs naar de garage en legden liet werk neer. De chauffeurs der „A. O." die wel bij de Auto-centrale is aangesloten die onder dezelfde directie werken, zijn een „sympa thie-staking" begonnen. De Centrale Bond van Transportarbeiders zal vandaag met. zijn chauffeurs-leden ver gaderen. De chauffeursvereeniging „Bewust Streven" zou den afgeloopen nacht verga deren. Te IJ m u i d e n z ij n a a n g e- houden, verdacht van het opzettelijk tot zinken brengen van den stoomtreiler „Brit- tannia II", IJM 307, de vroegere directeur der reederij Cr. J., wonende te Heemstede, de machinist v. d. K., J. en B., alle drie te IJrnuiden. Zij zijn gevankelijk naar Haar lem overgebracht. De „Brittannia II is in Juli 1920 in de Noordzee gezonken. Ter gelegenheid van het a.s. Begeeringsjubileum van H. M. de Konin gin is door de N.V. Hollancsche JCantfa- briek te Amersfoort een kant vervaardigd, waarvan het grondmotief betrokking heeft op bet jubileum. Het ontwerp, dat tot grondslag dient voor dit motief, is ontwor pen door den teekenaar M. H A. Staring, te De Koog (Texel). Het stelt voor hes wapen van H. M. de Koningin, waarbij in bet schild het leeuwenmotief eveneens ia uitgewerkt. Een moeilijkheid hier was do koppen „en face" te houden, waar toch steeds met éen soort grondstof gewerkt- kon worden en voor- en achterzijde van de kant gelijk is. Aan beide zijden naast het wapen leest men de jaartallen 1838—1923, terwijl de Oranjeboom de afscheiding vormt tiKSchen de verschillende opeenvolgende .wapens. Naar wij vernemen, zal er o.a. te 'Amersfoort en te Amsterdam een exposi tie van deze jubileumkant gehouden wor den. Gistermorgen reed de 19-jarige mej\ M. van E. een vrachtauto op de Diezenpoortensdam te Zwolle achterop. Toen zij den auto passeeren wilde, raakte de trapper van haar fiets het trottoir, waar door zij onder den wagen viel. Zij werd overreden en overleed bijna onmiddellijk. In Friesland is het met den hooi broei erg gesteld; een gevolg van het binnenbrengen van booi, dat nog lang niet droog was. In de gemeente Opsterland zijn al vier boerderijen in korten tijd verbrand en inerf vreest dat verscheidene zullen vol gen. In verschillende dorpen ziet men in ettelijke boerderijen de menschen bezig met het hooi uit de schuur te sleepen. Hier en daar is de toestand zoo kritiek, dat de brandspuit geregeld van do eeno naar d'e andere boerderij rijdt, om direct water te kunnen geven, wanneer do heete hooimas- «a ontbrandt. Dat er in menige boerderij tegenwoordig onrustig geslapFD wordt, is te begrijpen. M e j. M. M. II a b e t sK o u 1 1 e n, gemeente-vroedvrouw te Kerkrade, heeft gisteren haar gouden ambtsfeest gevierd. Zij verleende gedurende haar 50-jarige dienst vervulling hulp bij 7678 geboorten, waarbij éénmaal van een drieling en 111 maal van tweelingen. De jubilaresse heeft op haar verzoek eervol ontslag gekregen. De „Temps" meldt over het auto-ongeluk, dat de Nederlandsclie fa milie Van Limburg Stirum te Ligron (Sarlhe) trof, welke een tocht in Frankrijk maakte, dat mevrouw Leopold van Limburg Stirum, oud 40 jacr, die aan het stuurrad zat, toen de auto wegens het springen van een band, kantelde, op slag gedood werd. Het lijk, in la Flèche gebleven, zal naar Nederland worden overgebracht, als de heer Van Limburg Stirum, oud 59 jaar, en hun beide dochters hersteld zijn. Zij zijn nu buiten gevaar. Bezuiniging. Een lioogge- plaatst belastingambtenaar schrijft aan het „Hbld." Tegenover do talrijke bezuinigingen, die ik niettegenstaande de soms gewichtige bedenkingen van harte toejuich, omdat er in het belang van het geheele volk ge handeld moet worden en het mes er diep in dient gezet en voor de drijfkracht, waar toe den betrokken Ministers allo hulde toe komt en vermoedelijk in het bijzonder den Minister van Financiën, staan andere din gen, die kalm worden gelaten zooals ze zijn en waartegen weinig en vergeleken met de genoemde voorbeelden, heelemaal niets valt in te brengen. Ik noem bet een en ander dat reeds in de nieuwsbladen is behandeld en beperk mij tot die zaken wel ke ik beoordeelen kan. Opheffing van de betrekking van h:taal meester, waartoe de Minister van Finan ciën reeds een jaar geleden wilde overgaan en wat volgens hem zelf een bezuiniging geeft van f 270.000. In do keten der Staatsadministratie zijn schakels overbodig. Dit geldt almeo in uS eerste plaats van het ambt van ^directeur der registratie en domeinen, waarvan de afschaffing door den heer Van Gijn in de Tweede Kamer is in overweging gegeven. Bezuiniging f 150.000. In plaats van ecnig bezwaar of beden king zou hierdoor verkregen worden een eenvoudiger administratie cn een vluggere afdoening van zaken, zonder dat tegen den maatregel ook maar heb minste zou kun nen worden ingebracht dat werkelijk hout- snijdt. Mag ik denken, dat de Minister van Fi nanciën zijn oor op de verkeerde plaats te luisteren legt? Directeuren en adspi- rant-directeuren zijn hier niet de aange wezen adviseurs. Inperking van het personeel der domei nen to Dordrecht door afschaffing van alle daar bekleed wordende ambten behalve Cat van opziener der Domeinen en opdoeTring der noodige vaartuigen, bezuiniging op zijn minst f 14.000. De maatregel verdient te worden genomen, zelfs los van eenige bezuiniging Ook hier luistert de Minister op de verkeerde plaats. Afsohaffing van alle dwaze vrijstellingen van port en zegelrecht bij den postgiro- dienst. Het staatsbedrijf der posterijen enz. lijdt door den portvrijdom waarschijn lijk een paar millioen schade en de Staat door den plakzegelvrïjdom naar globale schatting een millioen. Ik ga uit van 50.000 posten per dag niet te hoog, en neem dan een groote marge voor posten van niet hooger dan f 10 dio vrij van plakzegel zijn. De gevallen dio zich bij dezen dienst voordoen Joopen de spuigaten uit. Iemand deponeert f 100.000 en betaalt bij de stor ting vijf cent. Tegelijk geeft hij zooveel girobiljetten samen tot gelijk bedrag af, als hij wil en de geheele ton is zonder eeni ge verdere kosten dan deze vijf cent gratis overgemaakt. Geen postzegels, geen plak- ze.gels en nog op den koop toe alle arbeid om niet, neen niet om niet, voor vijf cent. Zulk idiotisme is alleen in Nederland mo gelijk. Een familie staat op het punt aan tafel te gaan, als het bericht van den dood eener zeer oude tante wordt ge bracht. Plotseling vraagt de kleine Jan, die reeds eenigen tijd naar de scholels beeft staan kijken „Papa, moeten we dadelijk huilen, of zul len wij daarmee wachten tot wij gegeten hebben?" IV. Een vaeantiereisje dwars door Bosnië brengt den reiziger in vele totaal verschil lende milieux. Eerder werd reeds Banjaluka genoemd, volgens de reisgidsen van vroeger een belangrijke gamizoens- en handelsplaats, thans echter den indruk gevend van een slaperig provincie-stadje, erg wijd uiteen ge bouwd en bijzonder platlelandsch in menig opzicht; wie er tegen kan, heeft b.v. daar gelegenheid,'zich op de hoogte te stellen hoe een kalf geslacht, gevild en verder ontleed wordt, want de slagersjongen volvoert al deze bewerkingen vóór het winkeltje van zijn baas. tusschen bet vleesch-kooperde publiek in 1 Geheel anders is Jajce, een prachtig ge legen oud stadje, gebouwd tegen de hellin gen van een bergkegel, welke door een oude vesting bekroond wordt. De witte Bosnische huisjes met hun vierkante houten daken lig gen er trapsgewijs boven elkander van af den voet van den berg, waar de Pliva zich naar beneden stort, tot op den top en zij vormen nauwe straatjes, door poorten afge sloten, waar de arglooze reiziger, vóór hij het weet, verzeild raakt in een dichte me nigte druk handeldrijvende Bosniaken, vrou wen cn mannen, die onder hun luid gekakel hun loven en bieden bijna niet opzij gaan vóór dc wielen van 't rijtuig hen een duwtje geven. Deze bonte menigte, in de koDtelende straatjes met smalle winkeltjes past geheel bij het middeleeuwsch karakter van de ves ting en de smalle poorten, waar een rijtuig maar net doorheen kan het toeristenhotel, bier gebouwd voor hen, die den beroemden waterval komen zien, is het eenige meer moderne gebouw in het stadje en al is het wat uitgewoond en primitief, men logeert er in een zindelijk bed, en het eten, hoewel voor ons vreemd, is degelijk. Een straatjochie met een fez op, die met alle geweld gids wilde spelen, al kende hij geen Duitsch, liet me de bezienswaardighe den van Jaice in een oogwenk zien een korte wandeling is daarvoor voldoende. Hoofdzaak is de watervalin verscheidene armen, waartusschen eilandjes liggen, ver deelt zich de Pliva, vóór de watermassa zich van een hoogte van 30 Al. naar beneden stort. Dadelijk daarop wendt de kokende massa, waarboven doorloopend een gordijn van waterdamp hangt, zich links af in een nauwe kloofdaardoor heeft men, aan den overkant onder dennengroen gezeten, het groolsehe panorama van den val recht voor zich. De Pliva is één voortdurende aaneen schakeling van stroomversnellingen en wa tervallen een mooie wandeling voert langs de rivier naar de beide door een kleinen wa terval gescheiden Pliva-meren de enorme val bij Jajce behoort lot de grootste van Europa. Jajce speelde in Bosnië's geschiedenis een belangrijke rol en men vindt er vele histo rische herinneringen aan den tijd der Bos nische koningen, wier rijk in de 15e eeuw door den inval der Turken een einde nam dc vesting stamt uit dien tijd, de onderaard- sche catacomben en de Eranciscanerkerk met het gebeente van den laalsten Bosni- schen koning Stephan Tomaschewitsch eveneens. Van Jajce gaat de reis per spoor verder naar het Zuiden, door een bergachtig land schap, waar herhaaldelijk de steile hellingen met een tandradbaan beklommen moeten worden bij Lasva voegt deze lijn zich bij die, welke van Bosnisch Brod komt (uit de ric hting Boedapest) en dan gaat het in flinke vaart op de. hoofdstad Sarajevo aan. Wie deze stad niet kent, kan moeilijk zich een voorstelling vormen van haar stadsbeeld want dit is een opeenvolging van de vreemd- soorligste tegenstellingen. Wie 's avonds laat aankomt en door de auto van het hotel jn behoorlijk tempo na een rit van eenige tientallen minuten naar een der moderne groote hotels wordt gebracht, die krijgt den indruk, in een Wcstersche stad te zijn met breede lanen, trams, boulevards, groote ka zernes, een nieuw stations-emplacement, enz. Alaar dit Europeesche centrum der stad beperkt zich tot een langgerekt stadsbeeld op beide oevers der Miljacka, welke de stad in haar volle lengte doorstroomt en wier brug gen de verbinding vormen tusschen de wij ken met regeeringsgebouwen, kazernes, en kele fabrieken, baiien, kantoren, winkels, e.d., welke alle bijeen liggen in goed gepla veide, deels zelfs geasfalteerde straten. Daar is het Bosnische cachet verdwenen en doet de stad denken aan Praag of een ander Oost-Europeesch centrum. Afaar Sarajevo is bijna een uur lang en lelt vele tienduizenden inwoners, zoodat deze-Europeesche wijk slechts een klein deel vormt van de stad, welke men verder moet zoeken op de hellingen der bergen, die het Miljacka-dal omgeven en aan twee zijden met een nauwe kloof afstuiten tot een ovaal vormig geheel. En op die berghellingen lig gen de tallooze Aloslemhuisjes lang9 slecht geplaveide, steile steegjes, die als een on ontwarbaar net over de geheele helling zijn uitgespreid. Daar duiken de tallooze mina rets boven de koepeldaken der moskeeën op daar wandelt men uitsluitend tusschen Alohammedanen in hun kenmerkende dracht, rust er in Turksche cafétjes, kiekt er de huisjes met tralievensters van de vrouwenvertrekken en hoort op zijn zwerf tochten telkens waarschuwend geroep, als keuvelende buurvrouwen de nadering van den vreemde niet tijdig genoeg bemerken en de sluier nog net op 't nippertje neerge slagen kan worden. Al deze buisjes hebben hun tuintjes mot vaak hoog geboomte en daarlusschen liggen nog de tientallen oude Turksche kerkhoven met witte grafpaaltjes; geen wonder, dat Sarajevo den indruk van een tuinstad geeft en zóó wijd uiteen gebouwd is, dat men uren wandelt en forineele klim partijen volbrengt in haar straten en aan de uiterste randen, hoog op de berghellingen staande, van grootsche vergezichten kan genieten over de zee van daken, onderbro ken door de tallooze witte minarets cn hooge populieren. Sarajevo heeft natuurlijk zijn beziens waardigheden van velerlei aard; men kan er de inlandsche tapijtweverij en moderne tabaksindustrie bezichtigen, kerken en mos keeën bekijken, gebouwen in Oosterschen stijl (o. a. het raadhuis> bewonderen en ten slotte zijn kennis van Bosnië's historie eens opfrisschen in het mooie museum, waar vooral op cthnografisch en historisch gebied een ontzaglijk rijk en kostbaar ma teriaal bijeengebracht is^ dat de voorhisto rische tijden en het tijdperk der paalwonin gen, de eeuwen der Romeinsche. Servische en Turksche overheersching en de regeering der Bogumilen in herinnering brengt. Een geheel ander onderdeel van een be zoek aan Bosnië's hoofdstad is dat aan den Bazar. Deze wijk is het centrum van den handel en de klein-industrie; in een reeks van ruim vijftig nauwe straatjes liggen hier honderden winkeltjes bijeen, alle met een houten voorgedeelte, dat 's nachts met lui ken gesloten wordt, de keele straat onder één ver vooruitstekend dale, soodat men er bij regen toch droog winkelen kan. Elk vak of ambacht heeft zijn eigen straatje, alle schoenmakers, groentehandelaars, kleerma kers zilversmeden, galanteriehandelaren, bakkers, slagers enz. enz. zijn naast elkaar ondergebracht. In deze winkeltjes wordt te vens het bedrijf uitgeoefend en men ziet er dus schoenmakers, kleermakers, zilversme den enz. met hun gezellen en leerlingen aan den arbeid, terwijl het publiek (voor een groot deel de boerenbevolking der-om geving) zijn inkoopen doet. Natuurlijk is hier elke kennis van de Duitsche taal verre te zoeken; toch behoeft men niet ferug te schrikken voor het doen van enkele inkoopen, want de handelaar in snuisterijen of lekkernijen weet, door het vertoonen van enkele biljetten, die den prijs vertegenwoordigen, of door dezen op te schrijven, al heri gauw den vreemdeling te beduiden, hoeveel het gevraagde kost. In het .Westelijk deel van den bazar staat een der bekendslé moskeeën, de IIus- rev-Beg-Moskee, op welker binnenplaats het steeds druk is, vooral van vrome bazar- winkeliers, die hun winkeltje even in den steek laten om de gebeden te verrichten en daarvóór op deze binnenplaats de ritueele wassching verrichten. Op een bank rond de overdekte bron gezeten, wasschen zij zich de voelen, naast den bedelaar zit er de gegoede winkelier of de deftige Bosniaak, die men den vorigen dag in den trein beeft leeren kennen in de le klasse, maar nu, evenals zijn minder welgestelde geloofs- genoclen, schoenen en kousen uittrekt en zijn voelen wascht vóór hij het heiligdom binnentreedt Vijfmaal per dag roept de muezzin van af den ommegang bovenaan zijn minaret de geloovigen op tot het gebed; dan klinkt van de tientallen minarets naar alle vier de windstreken liet galmend geroep, zan gerig, tremolcerend, waaruit men slechts met moeite de bekende woorden kan op vangen: „Allahoe Akbar! Haja alia salatl Ilaja alle falahl" (God is groot 1 Komt lot bet gebed 1 Komt ter bevrijding)! En de ge- loovigen stroomen toe, velen verrichten het gebed buiten, knielend en buigend voor een^der fraai beschilderde mureD. Sarajevo heeft nog één merkwaardigheid waarnaar een vreemdeling onwillekeurig zal vragen: de plek, waar in 191-4 de moord werd bedreven, die heel Europa in vuur en vlam zette. Aan den oprit van een der bruggen over de Aliljacka heeft een ge- denktecken deze plek aangeduid; maar de overwinnaars, die thans nog het portret van den moordenaar Princip in ansicht- vorm verspreiden, hebben het monument veilig opgeborgen in een steeds gesloten af- deeling van hel Landsmuseum. Slechts een eenvoudige stcenen bank staat nu op de plaats, waar de daad bedreven werd, die voor Bosnië en menig ander land de vurig begeerde „bevrijding" bracht, maar die .toch op zichzelf een moord blijft en daarom ook daar te lande door den een verheerlijkt door den ander tevens afgekeurd wordt. II. J. VAN BALEN. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het wachten is op het Engelsclie con cept-antwoord op de Duitsche nota, dat vermoedelijk heden gereed zal komen. Of het echter zal worden gepubliceerd, is zeer de vraag. Bij voorbaat gist men natuurlijk al weer naar den inhoud doch betrouwbaar zijn al die profetieën geenszins. In Engeland schijnt men met den moed der wanhoop nog een zekere optimistische stemming overeind te willen houden, zelfs al erkent men, dat er geen enkele reden voor is, integendeel zelfs het tegenoverge stelde. De Tsjecho-SIowaksche premier Bcnes die precies doet alsof hij te Londen en te Parijs alleen maar besprekingen voert over de betrekkingen met zijn land, komt heden le Brussel pralen met Theunis en Jaspar. Officieel weer over de verhouding tus schen België en Tsjecho-Slowakije. Maar wie gelooft dit nog? Uit het bezette gebied blijft het nieuws dat van iederen dag. In de Taunus werd een geldtransport ten bedrage van 27 mil liard mark door de Franschen in beslag genomen. In verband daarmee werden een spoorwegambtenaar en twee andere perso nen gearresteerd. o Te Lausanne schijnt het pleit thans defi nitief beslist. Dinsdag a.s. zal het vredes verdrag worden geteekent, zoo wordt ge meld. De geallieerden hebben opnieuw bakzeil gehaald, 't Volgende is toch overeengeko men: lo. De geallieerden hebben het recht, in geval zulks noodzakelijk is lot einde December van dit jaar één kruiser en twee torpedojagers in de Turksche wateren te hebben. Indien de conventie in zake de zee- engten dan nog niet is geratificeerd, ver valt deze regeling. 2o. De eisch inzake prioriteitsrechten voor de Régie générale wordt niet gehand haafd. Indien daarentegen de Turken de aan Chester verleende spoorwegconcessies binnen de eerstkomende vijf jaar weer wil len uilgeven, zal de Régie générale hier naar kunnen dingen. 3o. De regeling, welke voor de Régie générale is getroffen, geldt ook voor de Armstrongmaatschappij. 4o. Over de rechten der Turkish Petro leum Company is geen overeenstemming verkregen* Evenals de coupon-kwestie blijft deze affaire builen het vredesverdrag. BELGIE. De Kamer heeft het voorstel der regee ring, dat den duur van den dienst op 12. maanden voor de infanterie en 13 maanden voor de andere wapens bepaalt, aangeno men met 86 tegen 76 stemmen en 5 onthou dingen, na eenige amendementen lol verla ging van den diensttijd te hebben verworpen De Senaat heeft de bespreking hervat van het ontwerp tot vervlaamsching der Hooge- schooi te Gent De Minister van Welen- schappen verdedigde zijn voorstel en zeide, dat het van belang is, dat zij die een univer sitaire opleiding genoten hebben de taal van het volk kennen en dat het wcnschelijk is, dat zij die te Gent hun intellectueele opvoe ding genoten hebben een volmaakte kennis hebben van het Nederlandsch, maar even wenschelijk, dat zij het Fransch kennen. De eenheid van Vlamingen en Walen zou ver zwakken, indien de Vlaamsche élite de stu die van het Fransch opgaf. Hij besloot: Laat ons aan het Vlaamsche volk, dat in den oorlog zoo zwaar is beproefd, een hooge- school geven om zijn taal en zijn genie ontwikkelen: het is een daad van recli' vaardigheid, een nationaal werk, waaraf, alle Belgen moeten deelnemen. Het klinkt zoo mooi in woorden, maar daden zijn er nog weinig mee in overeen stemming 1 DUITSCKLAND. De onderhandelingen omtrent de loonre geling voor de mijnstreken in het bezette gebied leidden tot hetzelfde resultaat als voor die in het onbezette gebied. In de voorlaatste week van Juli zal het loon met 40 en in de laatste week nogmaals met 30 worden verhoogd. De regeling van de quaestie der waarde vaste looncn is aan een gemengde commis sie opgedragen, welke in het begin der vol gende week bijeenkomt. Met ingang van morgen wordt de prijs van een brood buiten dq distributie 23.000 mark, van een klein broodje 1000 mark. In Keur-Hessen is sedert eenige dagen een staking der landarbeiders gaande we gens Ioongeschillen. Daar dc toestand van den oogst het noodig maakt dat verschil- lende werkzaamheden worden verricht eu bijv. het Hooi wordt binnengebracht, heeft de regeeriüg besloten de technische nood hulp aan het werk te stellen tot het ver richten van verschillende werkzaamheden, die geen uitstel kunnen lijden. ENGELAND. Er is nog geen ^verbetering in de staking in de Londensche havens, waar thans meer dan 50.000 man slaken. De toestand wordt ernstiger daar men vreest, dal de transport-, arbeiders die havengoederen vervoeren, eveneens het werk zullen neerleggen. Gisteren is. volgens een bericht uit Du blin, in alle Vrijstaatsche havens het werk neergelegd, bij wijze van protest legen een loonsverlaging voor 5000 bootwerkers. De stakers hebben ook 4000 voerlui werkloos gemaakt De postmeester-generaal Sir Laming Wor- thington Evans, deelde in het Lagerhuis mede, dat zijn Departement 800 acres grond heeft aangekocht in de nabijheid van Rugby. ten einde daar een hoofdstation voor draad- l laoze telegrafie te bouwen, dat een schakel I zal vormen in de keten van dergelijke sta tions, die de verschillende deelen des Rijk9 zullen verbinden. De koning, vergezeld van de koningin, heeft gisteren Westminster Hall heropend, die acht jaar lang wegens herstellingen ge sloten is geweest. De Hall is oorspronkelijk door Willem de Roode als paleis en burcht gebouwd en was het tooneel van meer be langrijke gebeurtenissen in de Engelsche ge schiedenis dan eenïg ander gebouw. Niet al leen hebben er eeuwen lang. tal van vorste lijke plechtigheden plaats gehad, doch de. zaal diende ook geruimen tijd voor*de zit-, tingen van de Engelsche gerechtshoven nJ. van Hendrik III af, tot onder de regeering van koningin Victoria de nieuwe gerechts hoven werden gebouwd. In Westminster Hall zijn o.a. de gedingen gevoerd tegen ko~ ning Karei I, tegen Lord Strafford cn War-, ren Hastings. In zijn redevoering zeide de koning, dat Westminster Hall op bijzondere wijze aan-, spraak maakt op verstand en verbeelding van het Engelseh sprekend deel der wereld, f omdat daar eeuwen lang de ontwikkeling der Grondwet heeft plaats gehad en de band tusschen Kroon en volk is gelegd. HONGARIJE. Volgens berichten uit Boedapest zou dë oogst er dit jaar zoo goed voorstaan in Hongarije, dat een-vierde van de geheele. circulatie aan bankpapier gedekt zou kun nen worden met het overschot, dat voor den uitvoer beschikbaar is. De regeering schijnt voornemens doo* het verkoopen van dit overschot in goud- waarde een deel der buitenlandsche credifi- ten af te doen. VEREENIGDE STATEN. De commissie, die benoemd was lot regen lïng van de Amerikaansche oorlogsaanspra ken tegenover Duitschland, heeft haar eerste beslissing gegeven. Zij kende aan de Inters national Harvester Company 3,316,000 dol lar toe voor bezittingen, in Duitschland in beslag genomen. Bij een verkiezing in St. Paul, is de land- houwer Johnson, een arbeiderscandidaat, tok Senator gekozen. IIij versloeg den candidaat van Harding, den republikein Preus, met groote meerder heid. De verkiezing trok de aandacht daar Se-. na'.or La Follette, de leider van het progres-. sivis'ische „blok", Johnson steunde. CHINA. De commissie uit het diplomatieke corps heelt haar onderzoek naar het gebeurde bij den treinoverval te Linlsjeng teneinde ge bracht. Kaar gemeld wordt eischt de com- I missie ten eerste een vergoeding, groot 8500 dollar voor eiken buitenlandschen gevan-.' gene Loven de persoonlijke verliezen; ten tweede het ontslag van den militairen I gouverneur van Sjanloen, alsmede van de j betrokken iagere ambtenaren; ten derde de organisatie van spoorweg- I wachten onder buitenlandsche ofiicieren. Deze eisclien zullen in de eerstvolgende I volledige zitting van het diplomatieke korps worden ingediend, en indien daar goedge keurd, worden overhandigd aan het Chi- neesche ministerie van buitenlandsche. zaken. I EUITENLANDSCH GEMENGD. Te Aurïch (Oostfrieslaiid) is een veen.- I brand, die meer dan. drie dagen, heeft ge duurd, gebluccht door een overvloedigen I regen- 30 H A. veen zijn verbrandhefc Egelser Moor is geheel vernield. De scha- I de bedraagt milliarden mark. De opening van de nieuwe Universiteits- F] bibliotheek to Leuven, had gisteren plaats I in tegenwoordigheid van prins Leopold» I kardinaal Mercier, en Latour, van liet lo* K tiitat de Franco als vertegenwoordigd B

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2