AGENDA VAN DE WEEK. Begrafenisonderneming KEERËWEER CREMATIE, AUTO-TRANSPORT GEMENGD NIEUWS, INGEZONDEN. KUNST EN LETTEREN. UIT DE RIJNSTREEK. BUITENLAND. jp- Woensdag. \,Jeruël": Samenkomst. 8 uur. „Patrimonium". Broeder Boas. 8 uur. f „Phcbe": Broeder De Jong. Kwartier voor !B uur. Hoofddorp: Concours hippique. iV oorschoten: Openluchtmeeting Le- £er des Heils. Donderdag. Leiderdorp, Stecuplaats Span jaards- ï>rug: Openluchlsamenkomst „Jeruël" 8 uur. Dagelijks: „Apollo-theater'-, Oranjegracht 4042: [Voorstellingen te 8 uur. *8 Woensdags en ?s Zaterdags matinées te en te 5 uur. t „Casino-bioscoop"-, Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagnamiddag van l Aot 4 uur kinder- en familie-matinéo. „Luxor-Thealer", Stationsweg Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 'a Woensdags- en 's Zaterdags malinée iö 8 uur. Rondvaart over de Meien, weekdagen 12 uur van de Beestenmarkt en 's Zondags halféén van de Zijlpoort De apotheek van „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48 is altijd geopend, doch alleen voor ledeD van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 16 lot en melZondag 22 Juli waargenomen door de apotheken van de heeren G. F. Reyst, Steen- straat 35, tel. 136 en A. J. Donk, Doeza- straat 31, tel. 1313. RECLAME. Eon flacon Foster's MaagpiJlen bevat een maand gezondheid voor een familie. Zij zijn een uitstekend laxeermiddel, en beteren maagpijn, galzucht, het zuur, slechte spijs vertering, een beslagen tong, schele hoofd pijn, en verstopping. Foster's Maagpillen dienen in elk huis aanwezig te zijn. Prijs per flacon van vijftig versuikerdo pillen i 0.65 in apotheken en drogistzaken S175 Naar aanleiding van het bericht in ,,Het Volk" over een toekomstige veran dering in de leiding van de Communistische Partij, meldt „De Tribune", dat de tegen woordige leiding niet vervangen wordt, doch zakelijk en persoonlijk blijft zooals zij is Gisteren was het 25 jaar geleden, dat 3b. B. Klein Wassink to Leeuwarden de evangeliebediening in de Ne'd. Herv. Kerk aanvaardde. Hij stond achtereenvolgens te Leimuiden, Bozum en (sinds 1893) Leeuwar den. Het jubileum droeg naar den wenscb van den jubilaris geen speciaal cachet, De Rijksmiddelen bedroegen over de afgeloopen maand Tuim 2 millioen gulden minder dan over Juni 1922; over de eerste helft van dit jaar nog ruim 1% millioen gulden meer dan over dio periode van 1922 De gewon© audiëntie van den Minister van Koloniën zal op Vrijdagen GO Juli, 27 Juli e«n 3 Augustus niet plaats hebben. RECLAME. OPGERICHT 1871 AALMARKT 16 TELE F. 861 7797 Door een buitenlandsche reederij werd aan de Nederlandsche Scheeps bouw-Mij. te Amsterdam opdracht gegeven voor den bouw van een motortankschip van ongeveer 13.000 Ion. De Diesel-moto^ji zul len door „Werkspoor" worden geleverd. De bestelling van dit schip, dat een der groot ste zal zijn, tot dusverre in Nederland ge bouwd, i3 van groot belang voor de Amstcr- damsche industrie. Mond- en klauwzeer. Stand van het-mond- en klauwzeer in Ne derland gedurende de week van 1 tot 8 Juli: Gelderland veebeslagen 1, gemeenten 1; Utrecht 4 en 3; Zuid-IIolland 62 en 38; Noord-Brabant 2 en 2; Limburg 8 en 5; to taal 77 en 49. Het aantal slachtoffers van de hitte en van het baden in de afge loopen tien dagen in ons land bedraagt niet minder dan 150 en 70. B ij een v e c h t p a r t ij, ont slaan uit minnenijd, werd te Veenendaal een 17-jarige jongen zoodanig met een mes gestoken, dat men voor zijn leven vreest. De dader is door de politie aangehouden. Gisternamiddag geraakte te Oldenzaal de landbouwer G. Stcghuis, uit de Lutte, onder den wagen, toen het paard op hol sloeg. De man was onmiddellijk dood. Hij was weduwnaar en laat vijf kin deren achter. Het onweer, datzichZondag óver geheel ons land ontlastte, is vooral in den Achterhoek hevig geweest* Bij Kon. Besl. i s concesr sie verleend aan: de N. V. Mij. tot Exploi tatie van Limburgsche Steenkolenmijnen, gevestigd te Heerlen, voor de ontginning van fteenkolen over een oppervlakte van onge veer 1747» II.A. in de gemeenten Schaesbrrg en Nieuwenhagen; de Sociélé Anonyme des Charbonnagcs Willcm-Sophia, to Spekhol- zerheide, voor de ontginning van steenkolen over een oppervlakte van ongeveer 65 H.A. in de gemeenten Bocholtz, Simpelveld en Heerlen; en de N. V. Société Anonyme des Charbonnagcs réunis Laura et Vcreeniging, gevestigd te Brussel, voor de ontginning van steenkolen over een oppervlakte van onge veer 290,9 H.A. in de gemeente Ubach-over- Worms. "Van Nederlanders, die zich voor eenigen tijd naar Beieren begeven, wordt aldaar nog steeds extra-verblijfsbe- lasting geheven. Voor een verblijf van veer tien dagen in Beieren is ten gevolge daar van per pas verschuldigd een som van 666.200 mark. „Ik geloof, dathet meest ver gevensgezinde dier in den dierentuin de giraffe is.'i „Hoe kom j,o da4r bij?" „Nou, die ziet alles over 't hoofd." RECLAME. VERFRISSCHEND EN VERKWIKKEND A.J. P's Frambozensaus OVER 8895 A.J.P'S VAN ILLE-CRÊMEP0D DING Puddingfabriek A. J. POLAK,Groningen (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Copio van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. Demping van de Mare, Zeer geachte Redactie! Bij de firma Sala, aan de Breestraat, slaat van heden af een walerverfschilderij ten toon gesteld van den Hongaarschcn schilder Jaroslow Setehk, een gezicht op onze be dreigde Mare. Enkele jaren geleden droeg de Algem. Ned. Ver. voor Vreemdelingenver keer hem op een aantal van de schoonste plekken van ops vaderland tè schilderen, maar liet hem in de keuze geheel vrij. Hij heeft dus uit eigen beweging onder dat schoonste ook de Mare gekozen. De repro ductie, vermeerderd met die van schilde rijen van prof. N. van der Waag en racj. Jacoba A. de Graaff, heeft de Vereeniging loen in 1922 uitgegeven in een prachtig al bum „La Hollande", met tekst van M. van Stavcnis Jr. Begccrig ons te steunen in on zen strijd legen de onzalige dempingsplan nen, beeft zij ons thans de oorspronkelijke schilderij in bruikleen ter tentoonstelling afgestaan en de firma Sala heeft ons daarbij hare vriendelijke medewerking verleend. Tegelijk met dit stuk ligt er een punt, voor- j stellende een gezicht van de Waag af op het Huis ter Lugt en de Stille Mare. Wie ze ziet, krijgt stellig een diepen indruk van de schoonheid, die thans voor goed dreigt ver loren te gaan. Intusschen hebben de arlike.- len in Uw Blad van de heeren Krantz en Van der Hoeven wel overtuigend aange toond, dat grachtendempir- noch wensche- lijk, noch noodig is. Terwijl eindelijk wel vaststaat, dat maar heel weinig werkloozen lot dezen zwaren arbeid, die opzettelijke oefening vereischt, zoo maar zonder meer bekwaam en sterk genoeg zouden zijn. Mag ik hier nog ééne opmerking bijvoe gen? In een der ingezonden stukken in Uw Blad vóór de demping kon men lezen, dat de leden van „Oud-Leiden" menschen wa ren, die, na hier rijk te zijn geworden, zich haastten de stad den rug toe te keeren. De bewering zelve verdient in hare zotheid geene weGrl egging. Wél de ook door haar gevoede noodlottige waan, alsof schoonheid en genieten van schoonheid slechts zaak ware van do rijken en aanzienlijken, die voor zulke liefhebberijtjes lijd hebben. Schoonheid is voor ieder en haar te zien kan voor ieder een bron van genot worden. Hier is geen verschil tusschen partijen en standen en ik mag er wel op wijzen, dat de heer Henri Polak, de voorzitter van den diamantbewerkersbond, tegelijk een onzer warmste medestrijders is voor het behoud van stads- en natuurschoon. Met dank voor de plaatsing, L. KNAPPERT. Louis Couperus t Nog versch ligt onzen lezers zeker in het geheugen, hoe Louis Couperus, onze groote romanschrijver van dezen tijd, bij gelegen heid van zijn 60en verjaardag warm is ge huldigd. Ook door do regeering, die zijn verdiensten .erkende cn beloonde met de Nederlandsche Leeuw. Wie vermoedde toen, dat dit zoo vruchtbaar schrijversleven zoo spoedig zou worden afgesneden 1 Louis Cou perus is toch gistermiddag twee uur te De •Steeg overleden aan do gevelgen van een bloedvergiftiging na een infectie aan zijn gelaat Het landhuisje, dat men hem had geschonken, heeft slechts vijf we ken voor hem dienst gedaanhij heeft er gevonden do groote rust na zijn werkzaam schrijven van een serie roman3, dio er mag zijn en die, ook al was do auteur zelf t3 dezen aanzien al erg pessimistisch, Coupe rus' naam een blijvend gedenkteeken zal geven in de Nederlandsche Litteratuur, waarvoor ook het nageslacht hem nog dank baar zal zijn. Velen zal het genoegen doen, dat Cou perus nog op tijd bij zijn leven getuigenis kreeg van de groote waardeering voor zijn geesteskinderen, dat de huldigingsdag een werkelijke huldiging vol inhoud is gewor den. Ook al maakt die huldiging thans een terugkomen op Couperus' beteekenis voor onze litteratuur overbodig. Do crematie van het stoffelijk overschot zal vermoedelijk Donderdag op/ïWestea'veld plaats hebben. De affiche van de E.M.LT. De nieuwe affiche voor &b E.M.I.T. is volgen het ontwerp yaa Jotd sierkunstenaar M. Güthschmidt gedrukt d. de N. V. Stecn- Boekdrukkerij Van de Ven te 's-Graven- hage. Tegen een zwarten fond rijst uit een blauw- en wit gestileerdeu golfslag de zeegod Neptunus (zijn oranjekleurig kroon tje is een kleine attentie voor de a.s. lte- geeringsfeesten). Zijn sterke armen dragen een witte schelp; in dit kleine gewelfde we reldje zijn de figuren bijeengezet, die de afdeelingen der E.M.I.T. versymboliseeren. In het midden, groot en sterk, staat een kerel met een hamer (industrie), aan zij a voet de Mercuriushoed (handel). Daarnaast onder een groote hoed beitelt de lustige beeldhouwer en bewerkt een. schilder met nonchalanten zwier zijn doek. Links in den schelp aan een vleugel de musicus, daar vóór een zanger met enthousiast gebaar. Links beneden een danseres, die zich neigt voor een sierlijken boeddha (Oostcrsche Kunst). Ook dc letters boven en de rand beneden zijn met het oog op de a.s. fees ten in oranjekleur gehouden. Boven links in woorden de indeeling der tentoonstelling: Handel, Industrie, Schilderkunst, Beeldende Kunst, Oostersche Kunst, Cabaret, Muziek en Dans. De plaat is in vierkleurendruk: oranje, zwart, blauw cn grijsbruin. TIJDSCHRIFTEN. Het tweede nummer van de 2e jaargang van het „Tijdschrift voor Ervaringsopvoed- kunde" alleen de voortzetting spreekt al voor zich zelf! begint met een beschou wing over de beteekenis van doelmatige oefening, die nog vervolgd wordt cn bevat wederom zeer uitvoerig cn waardvol erva ringsmateriaal. Het Juni-nummer van „Het Lichtbeeld" bevat een artikel van prof. dr. Lampc, uit Berlijn, over de beteekenis van de bioscoop voor schoolgaande kinderen, terwijl liet nieuwe bioscoop-wet-ontw<scherp wordt gccritiseerd. Het laatste nummer van „Het Masker" is een Blauwe-Vogel-nummer, dit naar aan leiding van het optreden van het Russisch kabinet in ons land. Wie iels weten wil over het Russisch gezelschap en zijn streven zal dit in dit nummer, dat met eenige fraaie aquarellen en foto's is verlucht, kunnen vinden. ZWAMMERDAM. Bedankt is voor het herocp naar de Ned.-Herv. Gom. alhier door ds. K. Hielkema, te Kampen. DE ALGEMEENE TOESTAND. De" rede van Poincaré heeft nu juist geen gunstige pers in het buitenland, wat trou wens ook niet te verwonderen valt. In Enge land wil men de rede niet direct beschou wen als een antwoord aan Baldwin, waar liet Engelsche concept-antwoord nog niet is op gesteld, doch men ontveinst zich niet, dat de rede bitter weinig gunstig perspectief opent. De „Times" acht het noodzakelijk te pro- testeeren tegen PoiDcaré's veronderstelling dat Engeland het verdrag van Versailles niet langer steunt. Het zou, aldus schrijft het blad, moeilijk voor Poincaré zijn om cok maar één daad van de Engelsche regeering aan te wijzen, waaruit blijkt, dat Engeland in eenig opzicht van de bepalingen van dit verdrag is afgeweken. De politiek der Engelsche regeering is ge baseerd op het verdrag van Versailles, dat de grondslag voor den Europeeschen vrede moet zijn. Aan te nemen dat wij het verdrag niet uitgevoerd wenschen te zien is een mis kenning van de houding van dit land. Wij zoeken het hgrstel van Europa. Wij hebben ons plan, wij zijn overtuigd dat Poincaré de Engelsche nota, als die bekend is geworden, aan een geduldig onderzoek zal onderwerpen evenals wij dit 6 maanden lang ten opzichte van het Franscbe experiment hebben gedaan. De „Evening Standard' betreurt, dat de Franscbe premier zich er toe bepaalde, op nieuw te verklaren, wat inderdaad slechts zeer weinig Engelschen zullen willen be twisten, n.l. dat Frankrijk volkomen wettige aanspraken heeft op Duitschland, die ontdo ken zijn, en dat Frankrijk, indien men Duitschland toestaat zich te herstellen, zon der zijne verplichtingen na te komen, zich in een toestand van groote onveiligheid 2al bevinden. Hot blad vervolgt: „Over dit alles is nage noeg de geheele Britschc natie het eens met Frankrijk. De eenige meeningsversclnllen be treffen wat de grens is van bet belalingsver- mogen van Duitschland en welke de beste methode is om betaling te verzekeren. Frank rijk antwoordt met militairen dwang, toege past met steeds grootere gestrengheid. Grool- Britannië ziet echter in, dat deze politiek geen uitzicht op schadeloosstellingen biedt, maar zeker op. vermeerdering der verwar ring, die vroeger of later het hoogtepunt moet bereiken in de ineenstorting van Duitschland en daarmede ijl eene economische ramp voor geheel Europa. Indien het slechts eene kwestie was tusschen Frankrijk en Duitsch land, zouden wij dit proces eenigszins objec tief kunnen gadeslaan, maar het is eene kwestie, waarbij wij zelf veel belang hebben rechtstreeks, omdat wij zelf ontzaggelijke aanspraken hebben op Duitschland, indirect, omdat onze handelsvoorspoed in hooge mate afhangt van de economische regeling van Europa, die onmogelijk is, zoolang de wond van de Roer open blijft." Wanneer men het hoofdartikel leest, dat de „Tcmps" aan de rede van Poincaré wijdt, zou men zeggen, dat het officieuse blad zich reeds beeft geschikt in de definitieve verbre king der Entente. Na een overzicht te heb ben gegeven van de ontwikkeling der betrek kingen tusschen Frankrijk en Engeland se dert bet sluiten van den vrede, komt de „Temps" tot het besluit, dat deze samenwer king niets beeft uitgewerkt, dan een lange reeks van ontgoochelingen voor de Franscbe schadevergoedingspolitiek: „Wij kunnen makkelijk vaststellen, gaat het blad dan voort dat deze teleurstellingen door het optreden van Engeland veroorzaakt zijn. Maar waar om volgt Engeland een gedragslijn die Frank rijk de eene ontgoocheling na de andere be zorgt? Het kan alleen gedreven zijn door een instinct of een stelsel: het instinct, dat En geland drijft om de machtigste der continen tale naties er steeds onder te houden, het stelsel, dat op verdeeling is gericht van de naties van het vasteland." De „Temps" trekt daaruit het besluit, dat in samenwerking met Engeland geen oplos sing voor het vraagstuk van het herstel te vinden is. Frankrijk moet thans een posi tieve politiek voeren: „Om de betalingen te verkrijgen, waar wij recht op hebben, moe ten wij een pogram hebben, dat rechtmatig, voor verwezenlijking vatbaar en in overeen stemming met het algemeen Europeesch be lang is. Zoo zullen wij veel sterker zijn, om aan spraken te verwerpen, die strijdig met onze rechten zijn cn om desnoods de basis onzer Europeeschc politiek uit te breiden." Baldwin heeft nog in het Lagerhuis mede gedeeld dat hij voornemens is ook te Washington mededeeling te doen van het ontwerp-anlwoord, dat de Engelsche regee ring voornemens is naar Berlijn te zenden en waarvan reeds was toegezegd, dat mede deeling aan de bondgenooten zou worden ge daan, voor het stuk aan Duitschland ter hand wordt gesteld. Natuurlijk heeft de mededee- Hng aan Washington een zuiver informatief karakter, aangezien Amerika geheel buiten de regeling slaaL Inmiddels schijnt het in het voornemen te liggen aan Washington te ver staan te geven, dat medewerking van Ame- rikaanschc zijde, zoowel officieel als, indien het niet adders gaat: officieus of particulier, bij de vaststelling van Duitschland's draag kracht door Engeland op hoogen prijs zal worden gesteld. Over den inhoud van het antwoord, dat, naar men hoopt, tegen Woensdag, gereed zal zijn om in een kabinetsraad te worden be handeld, verluidt nog niets positiefs. Uit het bezette gebied nog het volgende: Op den spoorweg van Euskirchen zijn in dc buurt van de tunnel van Kal eel de signa len in het ongereede gebracht. Een patrouille schoot op twee Duitschers, die zich op den spoorweg bevonden, en doodde één hunner. Daar de etablissementen van ThysseH te Ilamborn weigerden sleenkoolbelasling te be talen, werden groote voorraden steenkolen in beslag genomen. Volgens een officicele bekendmaking zal de grensafsluiling tusschen het bezette en on bezette gebied met 10 dagen worden verlengd. Een reden daarvoor wordt niet opgegeven. Aan dc stad Cronenberg is een boete van 60 millioen mark opgelegd, daar er op een Fransche post zou-zijn geschoten. De burge meester en het hoofd der Schupo zijn elk tot ttfee maanden gevangenisstraf veroordeeld. De besprekingen te Lausanne zijn gisteren hervat en de situatie is weer eens geheel omgekeerd: het heet, dat op vrijwel alle pun ten volledige overeenstemming is bereikt. Of liet nu zoo zal blijven DUITSCHLAND. Bij de onderhandelingen over het loon in de kolenmijnen is men te Berlijn overeenge komen de loonen in bet onbezette gebied voor de periode van 10 tot 22 Juli met 40 percent en voor die van 23 tol 30 met nog 30 percent te verhoogen. De besprekingen over het loon in het bezette gebied worden hedenmiddag gehouden. In Leipzig zijn in verband met de ont vluchting van Ehrhardt verscheidene gc- vangenisbcamblen in hechtenis genomen. In Münchcn is verdacht van in verbinding te staan met den vlucht van Ehrhardt, prin ses Margarete Ilohenlobe Oeliringen gevan gen genomen. De prinses bad destijds Ehr hardt ook onderdak verschaft. ENGELAND. Een motie, door Snowden in het Lager huis ingediend, waarbij werd aangedrongen op het vervangen van het particuliere initiatief door den slaat in alle zaken van productie en distributie, gezien het bankroet van het kapitalistische stelsel, is met 368 legen 121 stemmen. De conservatieven, na- tionaal-liberalen en liberalen stemden ge zamenlijk legen de motie, die alleen door de labour-leden werd gesteund. Mac Ncill, de onder-minister voor buiten landsche zaken, beantwoordde in hel Lager huis de vraag of de Engelsche regeering be reid zou zijn het vraagstuk van Tanger aan den Volkenbond te onderwerpen, ten einde een behoorlijke oplossing te verkrijgen. Hij zeide, dat de regeering bet resultaat van de besprekingen, die thans lussebcn dc En- i gelschc, Franscbe en Spaanschc deskundi- gen worden gevoerd, wenscht af te wachten alvorens eenig nieuw besluit te nemen. ITALIË. Mussolini heeft in de Kamer een rede ge houden ter -beantwoording van alle sprekers, die tegen-bet kiesrecht^onlwerp stelling had den genomen. Mussolini-zeide dat de mede- i werking der (katholieke) Volkspartij te veel i voorbehouden bevatte om te worden op prijs gesteld. Hij verzekerde niels te moeten heb ben van een politiek van geven en nemen, het fascisme heeft dc macht in handen en zal die behouden. Mussolini zeide naar aanleiding van de beschuldiging dat hij een aanslag wil plegen op de vrijheid, dat de socialisten altijd zelf dc vrijheid hebben aangetast, te beginnen met de vrijheid van arbeid, terwijl zij belee- digende woorden gebruiken om vrije arbei ders aan te duiden. En dan vroeg Musso lini beslaat er in Rusland vrijheid van vereeniging?" Hierop antwoordde de Kamer met luide kreten: „Neen." „Beslaat er in Rusland vrij heid van drukpers?" De Kamer: „Neen". Mussolini ontkende, dat zijn regeering de vrijheid vermoordt. „Wij' hebben in onze wetten het recht op den 8-urendag bekrachtigd. Wij hebben het algemeen kiesrecht geëerbiedigd, wij hebben het administratieve stemrecht geschonken aan de vrouw. Er is geen enkele uitzonderingswet uitge vaardigd; maar natuurlijk heeft de fascisti sche revolutie het recht zichzelf te verdedi gen. Ik houd ervan te midden van het volk te leven; maar het volk heeft mij nooit om „vrijheid" gevraagd of zich beklaagd over nooden die voortvloeien uit gebrek aan vrij heid. Te Messina had het volk hem om hui zen gevraagd om in te wonen. Er zijn eenige lieden die buitenslands zijn gegaan, die zich over gebrek aan vrijheid beklagen, maar in de duizenden verzoekschriften, die hij dage lijks ontvangt wordt om geen vrijheid ge vraagd, ofschoon daarin alle nooden van de lagere klasen worden blootgelegd. Er beslaat geen wensch het parlement af te schaffen, want men weet niet waarmee 't zou zijn te vervangen. Men moet niet denken dat het fascisme snel zal voorbij gaan. Maar het fascisme zal verstandig worden, wan-, neer iedereen bet fait accompli zal hebben aanvaard. Wanneer zal nu de moreele druk van het fascisme ophouden? Dat hangt af van het gedrag van de Kamer. Hierop zeide Mussolini zich lot de so cialisten wendend dat hij zich gelukkig zou achten indien hij de arbeiders-massa met zich had, en deze vertegenwoordigers in de regeering wensch ten. Hij is bereid hun een van de moeilijkste portefeuilles af te staan. De arbeiders moeten echter welen dat men geen tabula rasa kan maken door alles te on-^ derdrukken; want al wat men vernietigt, moet men weer opbouwen. Dat bleek in Rus land waar' men het leger had afgeschaft, maar waar men de oude generaals weer liad moeten terugroepen. Ook heeft de Russische regeering moeten proclameeren dat er met stakingen niets meer te bereiken is. Hij vroeg aan de socialistische leiders Da- ragona en. Colombino of hij, Mussolini, er niet toe heeft meegewerkt, dat duizenden ar beiders werk hebben gekregen. Wat het kiesrecht-ontwerp aangaat daarin zijn oude socialistische voorstellen verwerkt. Hij vroeg waarom men denkt dat er spoe dig verkiezingen zullen worden gehouden?, Hij kon de verzekering geven, dat er enkel verkiezingen zullen worden gehouden indien hij ervan overtuigd is, dat dit in volmaakte rust en orde zal kunnen geschieden. Wat den politieken kant van het ontwerp betreft zal hij niets prijsgeven, doch wal aan gaat den technischen kant van het regee- rings-onlwerp, zal de Kamer vrijheid hebben zich te uiten. Het land wenscht rust te heb ben. De Tegeering doet de krachtigste pogin gen om het die rust te schonken. Van uw stem aldus Mussolini tot de Kamer hangt uw lot af. „Ik hen volkomen gewaarborgd door op de grondwet te steunen" waarmee Mussolini openlijk dreigt de Kamer te zullen on'hin den, indien zij zich tegen hem uitspreekt „Schenkt niet aan het land het gevoelen dat de Kamer ver van het land afslaaL Luistert enkel naar de slem van uw geweien en naar den roep der natie." Aan Mussolini werd een enthousiaste ovatie gebracht; de geheele Ka mer, uitgezonderd de uiterste linkerzijde ap- plaudiseerde langdurig. Op de publieke tri bunes betoogde een reusachtige menigte. Er was een geweldig geroep van „Levo Musso lini". De fascistische afgevaardigden zongen de „Hymne Giovaneza". Alle afgevaardigden gingen Mussolini gelukwenschcn. Onder de eersten waren Giolitti, Orlando en dq. andere parlementaire leiders. Mussolini werd in triomf naar builen g( dragen. Twee leiders van de socialistische arbei-. ders, Daragona en Bïanchi omhelsden Musso-> lini in de wandelgangen. Ook kusten Musso lini en de voorzitter van dc Kamer elkaar.. Het succes, dat Mussolini met deze rede voering heeft gehad, had natuurlijk een be^ slissenden invloed op het kieswet-ontwerp. De rcgcering vereenigde zich met een mo tie van vertrouwen, ingediend door Larussa. Daarin werd verklaard, dat de Kamer haar vertrouwen in de regeering bevestigt, het be ginsel der kiesrechlhervoirning aanvaardt, en zal overgaan tot de arlikelsgewijze behan deling. Mussolini gaf aan de motie het ka rakter van een motie van vertrouwen in de regeering. Het eerste gedeelte der molie-Larussa, waarbij vertrouwen wordt uitgesproken in de huidige regeering werd aangenomen met 303 stemmen tegen 140, er waren 7 leden die zich van stemming onthielden. Het tweede gedeelte der molie-Larussva om lot arlikelsgewijze behandeling over te gaan is aangenomen met 235 stemmen voor, 139 tegen en 77 onthoudingen. Toen Mussolini om elf uur het gebouw van de Kamer verliet, heeft een reusachtige me nigte hem op straat-een geestdriftige ovatie gebracht. De auto van den minister-presi dent werd door de juichende menschen tegen gehouden. Zondag hadden te Florence ernstige on lusten plaats: alle zetels der Katholieke ver- eenïgingen werden overrompeld door de fas cisten. Mussolini zond een telegram, waarin hij dergelijke daden afkeurt en aanhouding van de schuldigen beveelt. Het telegram zegt, dat het fascisme te veel bewijzen heeft gele verd van zijn eerbied voor hel Katholieke geloof om zrjn vlag door dergelijke betreu renswaardige uitspattingen te bezoedelen. Het bestuur der Katholieke Volkspartij heeft de afgevaardigden Cavazzoni, Vasollo, Marino, Roberto, Ferri, Natei, Gentile, Mauro en Signorini uit de partij gezet, omdat zij voor de regeering gestemd hebben. ZUID-AFRIKA. Zaterdag heeft generaal Smuts, dc Zuid- Afrikaansche premier, te Durban een stand beeld onthuld voor generaal Botha in tegen woordigheid van verscheidene regeerings- personen, mevrouw Botha en andere leden der familie Botha en vele van Botha's vrien den uit den Zuid-Afrikaanschen oorlog. BUITENLANDSCH GEMENGD. In verband met smokkelarij op groote schaal van weefsels, zijden en kant in Hom garije ter waarde v. honderdduizenden kro nen, zijn een hooggeplaatst douaneambte naar en 4 leden van een expedileursfirma te Boedapest in hechtenis genomen. Aan een mededeeling van het Internatio naal bureau van den arbeid ontleenen wij de volgende conclusie van een verslag over de beweging der arheidersloonen in de voor naams te landen De landen waar de loonen over het alg®4

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2