Spaarfonds voor Bodemcultuur Cinderen ngnfgg fp Puddingen Spaarbankrente 4.25 procent i AGENDA VAN DE WEEK. STATIONSWEG 43 - XaEIDEN AANDEELEN nog tijdelijk a pari verkrijgbaar in coupures van f 250.- Uitgebreide jaarverslagen worden op aanvrage gratis toegezonden. VRAAGT 8NLICHT6NGEN L' Vrijdag. 1 VolksgebouwOpenbare vergadering aid. Leiden Land. Fed. van Bouwvakarbei ders. 8 uur, j 1 Dagelijks: Apollo-theater", Oranjegraclit 4042: Voorstellingen te 8 uur. 's Woensdags en -s Zaterdags matinées te 2 en te B uur. „Casino bioscoop'4, Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagnamiddag van tot 4 uur kinder- en familie-matinéo. „Luxor-Tlieatcr", Stationsweg Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 nnr. 'a Woensdags en 's Zaterdags malinée te 2 uur. Leidschc Kunstclub „De Sphinx", Pielers- kerkgracht 9 (bovenzaal) Tentoonstelling van lilhographieén en houtsneden door Aart van Dobbenburgh. Van 8 Juni tot 15 Juli, van 10 tot 1 en van 2 tot 5 uur. 's Zondags van 2 tot 4 uur. Rondvaart over de lieren, weekdagen 12 uur van de Beestenmarkt en 's Zondags halléén van de Zijlpoort. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van llaandag 0 tot en met Zondag 15 Juli waargenomen door de apotheek van den heer H. Boekwijt, Visch- Xnarkt 8, teL 552. De apolheek van „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48 is allijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. l RECLAME. zullen Ugauw vertellen welke pudding zij het lekkerst vinden. Honig's Puddingen gefabriceerd met Honig's Maizena krijgen altijd verre weg de meeste stemmen. 9034 Voor de zooveelste maal is het weer eens mis te Lausanne. Er is een geschil ontstaan over de ontruiming der TurkscJie concessies, ten aanzien van welke beide punten de Tur ken opnieuw weer balsturig werden. De ge allieerden gaven als hun voornemen te ken nen, dat zij elk twee eenheden in de Turk- sche wateren zouden laten, zoolang de con ventie inzake de zeeëngten hiet in werking zou zijn getreden, hetgeen een uitstel van drie of vier maanden beteekende. De Turken wei gerden dit ten stelligste en eischten direct heengaan. De besprekingen zijn zelfs afgebroken, men 2ie de telegrammen. Niettemin vertrouwen we dat ook deze crisis wel weer overwonnen zal worden. De opening der conferentie van Sinaia is definitief vastgesteld op 28 Juli. Tot de deel- neemers behooren Nintsjilsj, Benesj en Duka. BELGIE. De juridische commissie uit den Senaat heeft beraadslaagd over de quaestie van do vervolging van de senatoren Eraiture en Renier, de leiders van de spoorwegsta king der vorige maand. Met 7 tegen 4 stem men, liberalen en katholieken tegen socia listen en een onthouding (Renier) heeft de commissie beslist, dat er aanleiding bestaat om do parlementaire onschendbaarheid op te heffen. DUITSCHLAND. De staking in de Berlijnsche metaalin dustrie is geëindigd. Bij het gehouden referendum waren 100.259 stemmen voor de voortzetting van do staking en 31/609 voor het aanvaarden van het bemiddelingsvoorstel. Er waren 28.383 blanco stemmen uitgebracht. Deze stemmen hebben den doorslag gegeven, aan- bezien thans do zco groote meerderheid toch nog voldoende was tot voortzetting van dc staking. Nadat het resultaat bekend was geworden, verklaarden allen zich beieid, dea arbeid te hervatten. FRANKRIJK. De Kamer heeft met 496 tegen «34 stem- jnen een voorschot van 300 millioen frs. goedgekeurd, aan Zuid-Slavië. In liet debat zeide Poincaró dat er geen sprake was van oorlogstoeberedclselen tegen Rusland; Ser vië heeft echter andere buren, Hongarije en Bulgarije, die den gezantenraad reeds moest aanzetten om de verdragen, uit te voeren, die zij slechts zeer gebrekkig nako men. Zuid-Slavië behoeft zich niet onge rust te maken, maar het heeft redenen te over om op zijn hoede te zijn. Frankrijk 2al het helpen waken. De Senaat heeft met 287—3 stemmen 'de overeenkomst van Washington geratifi ceerd evenals do handelsovereenkomst met Canada en de economische unie met België en Luxemburg. ENGELAND. Baldwin heeft in het Lagerhuis, Curzon in het Hoogerhuis, gisteren'de aangekon digde regeeringsverklaring over den toe stand in Europa afgelegd. Deze verklaring luidt: Het kan niet duidelijk genoeg gezegd worden, zoowel in het belang van de be trokken mogendheden als van wie hopen mocht profijt te trekken uit hun gescbilleD, «lat <Ie éenige grond voor een mogelijke af wijking de meest doeltreffende middelen betreft om de doeleinden te bereiken, wel ke van het hoogste belang zijn voor allen en waaromtrent allen het eens zijn. Deze doeleinden zijn nog steeds en zijn altijd ge bleven de betaling van schadeloosstelling en het herstel van de veiligheid in Europa. Om deze te verzekeren, hebben de geallieer den nimmer onderling gemokt, en zullen zij nimmer mokken. Deze verantwoordelijk heid wordt gelijkelijk erkend en gedragen door Frankrijk, Italië België en onszelf. Mogelijkerwijze kan men haar in zeer hoo- ge mate toeschrijven aan het Franscho en EngelscKe volk, wegens de groote opoffe ringen, welke zij zich aan eikaars zijde ge troost hebben in de jaren van-beproeving het nauw verband van feiten en herinne ringen, dat hen heden ten dage vereenigo cn niet het minst wegens de ervaringen, welke deze beide oude cultuurlanden sinds ecuwen gedeeld hebben. Eenzelfde eenheid van gedachte en daad bindt ons in den hul digen nood aan onze andere bondgenooten, wier belangen in geen enkel opzicht van.de onze afwijken. In het gemeenschappelijk verlangen naar een regeling en naar den vrede kunnen wij vrijuit tot elkaar spreken in de juiste waar decring van. deed gen ooten die door hetzelf de lot en met hetzelfde doel verbonden zijn Wij zijn even vast besloten als wio ook onzer bondgenooten, dat Duitschland ver goeding zal betalen voor de schado in den oorlog aangericht, voor zoover het daartoe maar in staat is. Wij hebben op dit punt nimmer geweifeld en ik geloof niet, dat ons volk dat ooit zal. Wij zijn bereid alle mogelijke maatregelen te nemen om Duitsch land te dwingen tot betaling tot het volle bedrag van zijn draagkracht. Wij beseffen evenwel als een volk van za- kenmenschcn, dat wij, als wij van Duitsch land vergen, dat het meer zal betalen dan waartoe het in staat is, niet zullen slagen en dat wij en onze bondgenooten dan het meest zullen lijden en wij zijn er vast van overtuigd, dat de methoden, welke slechts op den ondergang van Duitschland kunnen uitloopen. n-oodlottig zullen zijn voor ons land, onze bondgenooten en heel Europa. Van het begin af hebben wij duidelijk te verstaan gegeven, dof naar onze meening <le bezetting van het Roergebied er niet op berekend is om de geallieerden het maxi mum te laten trekken aan vergoeding. In Januari hebben wij te Parija een aanbod daan, dat wij zeer edelmoedig achten, ter vermijding van wat ons een economische ramp toescheen. Dat aanbod is verworpen cn sindsdien zijn wij toeschouwer gebleven, vervuld van een geest van eerlijke goede trouw jegens het bondgenootschap, dat naar onze- meening was en ulijft de voor naamste waarborg voor den Europeeschen vrede. Yerschillcndo verwachte gevolgen blijken thans uit te komeD. De geallieerden krijgen minder vergoeding op het oogen- blik, dan vóór de bezetting. De vergoeding, welke zij ontvangen, wordt verkregen ten koste van een toene mende ontwrichting van het Duitsche be drijfsleven en, naar het schijnt, ten slotte een totale ineenstorting daarvan. De Fran- sche en de Belgische regeering verzekeren ons, dat hun eenig doel met de bezetting is het verzekeren van de betaling van de ver goedingen. Indien dat zoo is, heeft het verschil tus- schen ons meer betrekking op de methoden dan op het doel, maar wij zijn overtuigd, dat een onbepaalde voortzetting van dezen staat van zaken ernstiger gevaren met zich brengt. Duitschland zelf schijnt zich snel te bewe gen in de richting van een oeconomischen chaos, die op zijn beurt gevolgd zal worden door een sociale en industrieele ruïne. De plaatselijke bevolking lijdt m vele gevallen ernstig en er zijn onmiskenbare aanwijzin gen voor een te kort aan voedsel. Ook deze toestand treft Duitschland niet alleen. Naar mate de productieve kracht van dat land uit geput wordt, verzinkt het herstel van zijn crcdiet en de betaling van zijn schulden steeds meer in het duister. Ieder land in Europa betaalt zijn prijs voor dezen staat van zaken. Het eene. land betaalt dien in een gelijkelijke daling van den wisselkoers, het andere in vermindering van zijn handel, het derde in toenemende werkloosheid. In dien wij geroepen waren om de zaak van ons eigen land alleen vast te stellen of te verde digen, zouden wij zonder moeite de ernstige gevolgen kunnen aantooncn, die dit reeds op Engeland's handel heeft gehad. Ondanks de zeer groote uitgaven van staatswege het cijfer- bedraagt ongeveer 400 millioen pond sterling sedert den wapenslilstand hebben wij nog steeds op groote schaal werk loosheid in het land. Niet alleen houdt deze vernieling aan, in plaats dat er verbetering komt, maar zij gaat in toenemende mate verder, daar de moreele gevolgen zich steeds meer over ons volk verspreiden. De openbare meening in geheel Europa en niet alleen in Engeland, wordt steeds gevoe liger voor deze toestanden en meer veront rust door 't voortduren daarvan. Het is niet teveel gezegd, dat het herstel van de wereld in gevaar verkeert en dat de vrede, waarvoor zoo vele offers gebracht zijn, op het spel staat Onder deze omstandigheden is de noodzakelijkheid voor handelend optre den steeds meer op de schouders van de re geering gelegd. Vriendschappelijke gedach- lenwisselingen blijken niet tot positieve re sultaten in alle gevallen te hebben geleid. Het wordt duidelijk, dat de houding der yoqr-. RECLAME. TELEFOON 408 POSTREK. 1(601 160 Correspondentschappen in Nederland. De Gelden zijn dagelijks opvraagbaar. DEPOSITO voor 1 jaar vast 4f pCt. n II II II l> 2 3 5 ii ii ii Het dividend over 1919 bedroeg 1920 1921 91 9» II 9f II 19 19 19 91 5 Si 5i 6 7 7* tl H 19 0078 pCt. 1922 bedraagt 7-1 Correspondentschap WarmondG. ONDERWATER, naamste daarbij betrokken partijen duidelij ker moet worden bepaald. Indien de toe stand boven juist is omschreven, kan men dien niet zoo maar laten gaan. Men zal, naar ik meen, het algemeen met deze voorstelen eens zijn. Over de volgende punten dient overeenstemming bereikt te worden Ten eerste dat zoo spoedig mogelijk een einde moet komen aan de periode van ge welddadige conflicten. Ten tweede dat een onbepaalde bezet ting van grondgebied van het eene land door het andere in vredestijd een zeldzaam en betreurenswaardig verschijnsel is en zoo spoedig mogelijk moet ophouden. Ten derde, dat een schuldenaar niet al leen gedaagd moet worden om zijn schul den te betalen doch ook in staat gesteld moet worden dit te kunnen doen. Ten vierde, dat zijn draagkracht, indien daarover twijfel bestaat, onderzocht en vastgesteld moet worden en dat gemeen schappelijke pogingen in het werk moeten worden gesteld om dit doel te bereiken. De vrede zal niet definitief worden verkregen en het herstel zal niet verzekerd zijn, zoo lang geen oplossing voor de drie volgende groote vraagstukken zal zijn gevonden, nl. voor de betaling der schadevergoeding, voor een regeling der geallieerde schulden on derling en voor de veiligheid van eeji ge pacificeerd Europa. Op deze vraagstukken moet de aandacht der wereld worden ge vestigd. Onze wensch is dit te bevorderen, indien dit kan geschieden en tot een defini tieve regeling te geraken, indien dit be reikt kan worden. Bij het streven hiernaar verwachten wij, dat wij de medewerking van Frankrijk en België en niet minder die van Italië nog steeds zullen kunnen ver krijgen. Wij hebben inderdaad alle reden om te gelooven, dat de opvatting der Italiaansche regeering in hooldzaak met de onze over eenstemt, Wat zijn nu de stappen, die naar ons oordeel zonder uitstel moeten worden gedaan. De Duitsche nota van 7 Juni stelde een onderzoek naar Duitschland's draag kracht door een onpartijdig lichaam voor, waaraan de verplichting verbonden werd om de vastgestelde bedragen te betalen op de wijze, die zal worden voorgesteld. Ver der bevatte de nota hpt aanbod van een reeks concrete waarborgen. Wij zijn niet van oordeel, dat deze voor stellen, hetzij zij al $an niet redelijk zijn, geïgnoreerd moeten worden. Wij zijn van oordeel, dat zij onderzocht moeten worden, opdat wij mogen ontdekken, waar in deze voorstellen de mogelijkheid van vooruitgang ligt. Vernemende, dat "de Fransche en Bel gische regeeringen niet bereid waren het initiatief tot het voorstel voor een antwoord^ te nemen, hebben wij, hoewel wij met vreugde iedere handeling van hun zijde zoude nhebben begroet, deze regeeringen en ook de Italiaansche regeering ervan in kennis gesteld, dat wij bereid zijn de ver- 2antwoordelijkheid voor de voorbereiding van den tekst van een antwoord op ons te zullen nemen. We zullen dit antwoord met zop weinig mogelijk vertraging ter overweging aan onze bondgenooten voorleggen en vleien ons met de hoop, dat wij in slaat zullen zijn lot overeenstemming met hen omtrent de bewoordingen te geraken. Bij het formulee ren van deze opvattingen is de Engelsche regeering niet zonder vertrouwen dat zij zoowel de gevoelens der geallieerden als die van ons zelf tot uitdrukking zullen brengen. Wij gelooven niet dat wij in beginsel ver van onze geallieerden verwijderd zijn. Het verschil in de opvatting omtrent de methode behoeft niet het nemen van een besluit te beletten. Voor zoover een gemeenschappe lijk optreden mogelijk is zullen wij voort gaan met daarnaar te streven evenals wij dit steeds hebben getracht en wij zullen met vertrouwen de welwillende opmerkingen van al onze geallieerden en van alle be langhebbende staten yragen op ygorstel- len, die geen ander doel zullen hebben dan de pacificatie van Europa en het herstel van de uitgeputte wereld. Nadat Baldwin zijn verklaring had ge daan, nam Ramsay MacDonald het woord en sprak de hoop uit, dat de eersto minis ter succes bij zijn pogingen zal hebben. Voorts vroeg hij of de nota aan Duitschland terstond zal worden opgesteld, of de tekst ook aan de Ver. Staten zal worden meege deeld en of gelegenheid tot debat in'het Lagerhuis zalu worden gegeven. De eerste minister beantwoordde cle eer sto en derde vraag met een duidelijk ja, doch was niet zeer duidelijk in zijn antwoord op de tweede vraag, zoodat MacDonald deze herhaalde waarop Baldwin zeide dat hij dit nog niet wist. In sommige kringen schijnt de opvatting' te bestaan dat men den Vereendgden Staten den tekst eigenlijk niet behoort te sturen, daar Amerika zich van het vraagstuk der schadevergoeding terug heeft getrokken, doch natuurlijk zal de tekst worden verschaft, indien het Ame- rikaansch gezantschap daarom vraagt. Men is van oordeel dat het antwoord in den loop dor volgende week gereed zal zijn, doch, aangezien de tekst eerst aan do ge allieerden wordt voorgelegd, zal het wel tot het einde van deze maand duren, alvorens h^t antwoord werkelijk wordt afgezonden. De Londensche graafschapsraad heeft gisteren besloten de tegenwoordige regeling te laten voortbestaan, volgens welke dc openbare parken Zondags beschikbaar worden gesteld voor het spelen van ver- eenigingen. Een amendement om dit privi lege in te trekken, werd met groote meer derheid verworpen. ITALIË. Gisteren is de Italiaansche Kamer begon nen met de bespreking van Mussolini's kies- wetontwerp. Naar het schijnt heeft Mussolini de stemming vrijgelaten. Als dit werkelijk zoo is, beteekent dit, dat het groot gevaar om verworpen te worden: de Kath. Volksp. zal er in haar geheel tegen stemmen, samen met honderd socialisten. Vijftig afgevaardigd, volgelingen van Bonomi en Nitti, zullen eveneens tegenstemmen. De regeering kan al leen vertrouwen op d^ fascisten, de nationa listen en de liberalen van Giolitti, Orlando en Salandra en een twaalftal popolari. Men vraagt zich nu in Italië reeds af, wat er gebeuren moet, indien de wet verworpen wordt. Waarschijnijk zal Mussolini dan over eenige maanden het parlement ont binden en verkiezingen bauden onder het oude stelsel. Het is dan lang niet zeker, dat hij een meerderheid in het nieuwe parle ment zal krijgen. Men acht het daarom ook mogelijk, dat Mussolini in dit geval zou af treden, waarop de koning hem zou opdragen het nieuwe kabinet te vormen. Hij zou «ian een nieuw kieswet-voorstel kunnen indienen Iedereen in Italië is zich bewust, dat het fascisme, indien het zich niet kan handha- van op grondwettige wijze, terug zal keeren onder revolutionairen vorm en uit vrees voor deze mogelijkheid zullen vele tegenstan ders van Mussolini's ontwerp er voor stem men. Mussolini heef in den ministerraad gezegd, dat hij van plan was, gestreng op te treden tegen de misbruiken en de overdrijvingen van de vrijheid van de pers, die uitgeoefend wordt ten nadeele van Italië, het facsisme, den Koning en zelfs de bevriende naties. Daarmee hangt zeker samen, dat de cen suur zal worden ingevoerd, ook voor tele grammen naar het buitenland. SPANJE. 'Gisteren is men het in liet Spaanscho Parlement eens geworden over de benoe ming eener commissie belast met het in stellen van een onderzoek naar de verant woordelijkheid yoor de ramp van Melilla. Leden van alle partijen maken er deel vaa uit en zij zal met haren arbeid tegen 30 Sept. gereed komen. 1 October komt het Parlement weer bijeen. ROEMENIE. De minister van buitenlandsche zaken en de Servische gezant hebben de overeen komst geteekend, waarbij het defensief verbond tusschen beide landen voor drie jaren verlengd wordt, dat 7 Juni 1921 te Belgrado is gesloten ter bes«2herming tegeD een onuitgelokten aanval van Bulgarije of Hongarije, welke in strijd zou zijn met de verdragen van Trianon of Neuilly VEREENIGL3 STATEN. Fransche en andere stoomvaartlijnen zijn langs diplomatieken weg onderhandelingen begonnen ten einde toestemming te verkrij- gen uit de ia do regeerinsentrepots opge- ij slagen inbeslaggenomen sterken drank, me dicinale voorraden te vormen voor de terug- Teis der schepen. De ambtenaren welke de zen sterken drank verbeurd verklaarden, twijfelen aan het succes der onderhande lingen. BUITENLANDSCH GEMENGD. De prins van Wales zal in het najaar in- .coguito een bezoek brengen aan Canada cn op zijn eigen veehoeve verblijven. Dinsdag ontspoorde een motortrolly in de 'j buurt van Killilia in Palestina. Er werd 05 de inzittenden gevuurd. Twee Engelschen zijn gewond, de Egyptische bestuurder en een Grieksch beambte zijn gedood- Op 26 Februari werd bij New-York op een eenzame plek van de Sound View Avenue een auto opgemerkt, die stil stond en waaruit een knal was gehoord. Een voorbijganger zag een vrouw de auto verlaten. Toen hij zelf ging kijken, bleek dat er een lijk met een kogelwond in het hoofd in de auto lag. Als daderes werd zekere mevr. Buzzi gear resteerd en ook veroordeeld. Zij was de huis houdster van het slachtoffer geweest. Wat r.og een bijzonder belang verleent aan het gebeurde is. dal mevr. Buzzi tot den dood door eleclrocutie veroordeeld is. Indien het f doodvonnis ook werkelijk voltrokken is, zal dat de eerste maal sinds volle tien jaar zijn, dat in don staat New-York een vrouw op den eleclrischen stoel wordt gebracht. Ambtenaren van het departement der schatkist te Washington hebben beslag ge-, legd op de kostbare woning van Lawrence. Crowley te Joliet in Illinois, wegens het ont duiken van een inkomstenbelasting van ruim 2 millioen dollar. Cowley is de koning der bootleggers, de dranksmokkelaars in Illinois. Zijn vader is hondenkoopman. Spoedig na het in werking treden van de prohibitionwet viel het op, hoe schitterend Lawrence zijn zaken begon in te richten. Men veronderstelt, dat hij de direct teur is van een goed georganiseerde smokke- laarsvereeniging, welke drie jaar Illinois op bevredigende wijze nat heeft gehouden. - Volgens de ambtenaren i9 hij ü«r geheime eigenaar van ccn groot aantal brouwerijen te Elgin cn Pekin. Hij heeft zich een vorste lijk huis doen inrichten overeenkomstig de. weelde en luxe welke hij uit de bioscoop voorstellingen had leeien kennen. In deze hooge vlucht van O.W.ers cultuur en fan tasie liet Crowley gouden deurknoppen aan brengen en kocht een aantal kostbare Ooster se he tapijten benevens vijf automobielen. Behalve op dit palcis en de gouden deur knoppen heeft de regeering ook beslag laten leggen op het gebouw der Commercial Club, welke geweigerd had Crowley als lid op te nemen, waarom deze als represaille het pand voor 50.000 dollar had gekocht In Engeland meiden de bladen 18 geval len van zonnesteek met doodelijke afloop* OGk Frankrijk geniet van een groote waroi te evenals Amerika altijd nog, waar 12 personen aan cle hitte bezweken en 7 door cien bliksem wei-den gedood. Het aantal clooden bij het spoorwegon« geluij te Vinteleanca, in Zevenburger, be draagt 45, dat der gewonden 200. Yreesë- lijke tooneelen hebben zich afgespeeld. In den sneltrein Nancy-Parijs ïs den 14eu April van dit jaar een afschuwelijke mis- daad gepleegd. Drie soldaten, dio met ver lof gingen, hebben in den nacht een Franscfl officier, luitenant Lacarrïère aangevallen om hem te berooven. Zij brachten hem ern stige verwondiogen toe en hebben den be- wusteloozen man in den nacht door een coupévenster uit den sneltrein geworpen. Wonder boven wonder heeft de jonge lui tenant er het leven afgebracht en hij 1» thans hersteld. De drie misdadigers hebben voor den krijgsraad te Orleans terecht gestaan. Over alle drie is de militaire degradatie en het doodvonnis uitgesproken. In Victoria, Larida, Logrono en St. Se- - bastiaan in Spanje zijn aardschokken gere- gistreerd, alsmede in andere plaatsen, o.a. in Saragossa, waar zij vergezeld gin gen van een hevig onweer, dat zeven uur duurde. Verscheiden fabrieksschoorsteenen woeien om en eenige dorpen in de omgeving werden overstroomd. Het meerendeel der telegraaflijnen werd verwoest. In het sta tion van Saragossa werden verschillende wagons vernield, ten gevolge van een bot sing, die door «Jen orkaan werd veroor-» zaakt. De schade aan den oogst, is aanzienlijk. Overstroomingen, die op den storm volg den, vergrootten dc schade nog. De politie te Kaïro heeft een bende z.g- samenzweerders gearresteerd, bestaande uit inlandsche tramweglieden, dio het do*! gehad zouden helften, den directeur cn an dere hooggeplaatste ambtenaren van dé Tramwegmaatschappij te vermoorden, dien zij de looneischen d?r trarowegliedcn niet zouden inwilligen. Vijftien leden def bende werden, toen zij te èed lagen, gear* resteerd. De politie legde hand op opru<T««3 do geschriften.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2