SEMENQD NIEUWS, op ën ©r<araje to.asn-ïS UIT DE RIJNSTREEK, UIT DE OMSTREKEN, soneel daar te hoog wordt gesalarieerd. Zoo is nog zeer onlangs door den Gemeenteraad van Dordrecht, welke gemeente tevoren de bewaarsehoolonderw ijzeressen bezoldigde met f 1600f 2500, besloten de nieuw aan te stellen onderwijzeressen te benoemen op eene jaarwedde van f 1100f 1600 eventueel te verhoogen met 1100 bij het bezit der bewaar- schoolhoofdakle, zoodat dus de nieuwe sa- larisgrenzen daar thans geheel gelijk zijn gemaakt aan de thans in onze gemeente gel dende. Ten slotte merken B. en W. nog op, dat na oproeping in 1922 van sollicitanten naar de betrekking van onderwijzeres bij het open baar bewaarschoolonderwijs alhier, zich 24 sollicitanten hebben aangemeld. Verder ingaan op het adres achten B. en ■W. overbodig. Hooge temperaturen. Men meldt: Ofschoon de hooge maximumtemperatu ren van de laatste dagen bijna overal hier te lande nog beneden do hoogste van 1911 bleven, beginnen zij deze toch te naderen. Terwijl in De Bilt in 1911 tien dagen lang (25 Juli3 Augustus) de maximum-tempe ratuur boven 25 graden G. bleef, en vier dagen achtereen boven 30 graden (30.7, 35.6, 32.1, 30.0), telt de reeks tot dusver slechts 7 dagen (511 Juli), waarbij twee maal twee boven 30 graden (27.1, 31.3. 30.8, 28.8, 28.5, 32.7, 34.8). Ook de voch tigheid van de lucht is over het algemeen thans iets geringer, de warmte dus iets minder drukkend, behalve op 8 en 9 Juli. Bijzonder zeldzaam zijn echter de hooge nachltemperalurcn der laatste dagen: het minimum in den nacht van 9 op 10 was 20 0 graden, van 10 op 11 19.4, terwijl in 1911 eenmaal 19.7 voorkwam, voorafge gaan en gevolgd door 17.9 en 18.2. Dcwarmto. Gistermiddag te half- rijf is een vrouw in het tramhuisje aan do Mauritskade te Amsterdam bewusteloos 'neergevallen. Zij is naar het O. Lieve Vrou wengasthuis vervoerd, waar zij in den avond is overleden, zonder dat haar identiteit was .vastgesteld. Bevangen doer de warmte is een stroo- dekker te Aardenburg van het dak een er graanschuur gevallen. Hij is dood opgeno- men. De broodbakker St., te Koedijk, is door 'de hitte bezweken. Te Wognum is Dinsdagavond doj boeier Jb. Veeken door een zonnesteek getroffen. Hij overleed spoedig daarna. In een hooiland aan den Yssel, onder Zalk, tusschen Zwolle en Kampen is een arbeider uit Nieuwleusen Dinsdagavond 'door een zonnesteek gedood. De veehouder D., te Paaster, is onder het hooien door de warmte bevangen en aan de gevolgen overleden. Te Elshout, bij Waalwijk, is gistermiddag de landbouwer J. v. E., die bezig was niet het hooien, door een zonnesteek getroffen en kort daarop aan de gevolgen overleden. Jubileumpostzegels. Bij K. B. is bepaald, dat ter gelegenheid van het 25-jarig Regeeringsjubileum der Ko ningin van Rijkswege jubileum-postzegels worden uitgegeven. De jubileum-postzegels zijn, zoolang de voorraad strekt, nevens de gewone postzegels verkrijgbaar in de waar den van 2, 5 7 1/2, 10, 20, 35 en 50 cent en van 1, 2 1/2 cn 5 gulden. De jubileum-postzegels van 2, 7 1/2 10, 20, 25, 35 en 50 cent dragen de beeltenis der Koningin, die van 5 cent en van 1, 2 1/2 en 5 gulden vertoonen een tronende liguur met scepter en Rijksappel. Op de jubileum-postzegels zijn de bepa lingen van toepassing, welke gelden voor de gewone postzegels. Als een gr o o te b ij zonder he id is op de Prqnkcrwtentcnloonstellmg te Haar lem een paar bloeiende Tvyacinlcn te zien. Het is de wilblocmige „Innocence"'. („Tel.") Men meldt ons uit Zaan dam, dat het bezoek aan de weekbeurs der Zaandamsche Kruidcniersvcreeniging bui tengewoon groot geweest is. Als bewijs hiervoor kan gelden, dat in Terwee's Thee paviljoen meer dan twee duizend kopjes thee gratis aan dc bezoekers geschonken werden. Het bestuur der Z. K.=V. en de exposanten kunnen met tevredenheid op deze Beurs terug zien. Het onderzoek in ver- band met de vergiftigingsverschijnselen tc Hilversum heeft uitgemaakt, dat de vergif tiging inderdaad het gevolg is van het ge bruik van taartjes, die een knecht van den bakker O. W. in de buurt van de Drilt héofi verkocht. Zes kinderen van resp. 11/2, 2, 2—2 1/2, 7 en 9 jaar worden in dé R.-K. Ziekeninrichting verpleegd; drie vrouwen worden thuis verpleegd. Ilun toestand is redelijk wel en men hoopt allen in het Ie-'- ven te houden. Zekere II. W. M., een D u i t- scher, die gedetineerd was te Arnhem, had zich Dinsdag- voor het kantongerechtte Terborg te verantwoorden voor eenige over tredingen. Op de terugreis naar Arnhem wist hij, juist toen dc trein zich in bewe ging zette, uit den coupé le springen cn te ontkomen. Men had hem gisteravond nog niet gevonden. Dezer dagen heeft Het parket uil Middelburg le St.-Jansteen een uitgebreid onderzoek ingesteld in verband met de talrijke inbraken, die den laatslen tijd in het zoogenaamde Land van Hulst hebben plaals gehad en waarvan de ver moedelijke daders, hetzij in Nederland, hetzij in België in hechtenis zijn, behalve twee van de hoofddaders, die naar Frank rijk zijn uitgeweken. De aangehoudenen zijn lid van de beruchte Voddebende; in hun opslagplaats cn bij verschillende hand langers van den troep, zijn karrcvrachtcn goed, verzameld op de nachtelijke rooftoch ten, in beslag genomen. Sedert de bende achter slot zit, hoort men aan de grens- in omeevinp niets meer van inbraken. Te Alteveer (gemeente Onstwedde) i9 Dinsdagnacht een moord- aan slag gepleegd op zekéren Brouwer. Deze kreeg, evenals zijn vrouw en kind. ernstige schotwonden. De daders zijn nog onbekend. De justitie van Winschoten is naar Alteveer vertrokken. Gast: „K e 1 1 n e r, ik heb „p o- tage tortue", schildpadsoep, besteld, maar ik zie niets van een schildpad in alles ,wat je mij voorzef'. Kellner: „Dat is nogal duidelijk, meneer. Als u in plaats van „polage lortuc" een „consommé Sarah Bernhardt" hadt besteld, dan hadt u toch ook niet verwacht, dat de groole tragedienne ia uw soep zou rond drijven." RECLAME. G/azen buisje_ 75 cents S979 ALPHEN. De 5de landdag uitgeschre ven dooi het district Rijnstreek van Jongel. Vereen, in het Nedcrlandsch Jongelingsver bond, behoort weder tot het verleden, maar hij zal bij degenen die hem bezochten nog lang aangename herinneringen achterlaten. Ook nu weer vond de commissie het be stuur der Marlhastichting bereid tot in ge- bruikname van de terreinen, welke voor dit doel zoo bij uitstek geschikt4 zijn. Deze bijeenkomsten, welke jaarlijks wor den gehouden, willen er wel in en ook nu weer was een groot aantal belangstellenden aanwezig om eens een rustigen en genoeg lijken middag door te brengen en eens te kunnen genieten van de heerlijke naluur, want de liefelijk aangelegde tuinen der Mar- tha-Stichling met haar schilderachtige vij vers en lommerrijke boomen zijn een waar lustoord. Uitgelokt door het mooie zomerweer waren velen uit de omstreken per liets of andere gelegenheid naar hier gekomen, want niet alleen in Alphen doch evenveel in de om geving heeft deze landdag van zich doen spreken. Te ongeveer half drie verzocht de voor zitter van het district, de heer van Staaldui nen. de aanwezigen te zingen Ps. 100 1, 2 en 4, waarna hij na lezing van Ps. 146 voor ging in gebed. In zijn openingswoord heette spr. de aanwezigen hartelijk welkom, het deed hem genoegen weder zoovelen veree- nigd' le zien, hetgeen voor hem een bewijs was van dc belangstelling voor en medele ven met de vereeniging. Alsnu gaf spr. het woord aan ds. Tichelaar van Leiderdorp die als onderwerp had geko zen „Zellbeheersching". Na hem betrad ds. Stegen ga van A msterdam den kansel met als onderwerp „Pessimisme of optimisme". Ter afwisseling gaf de zangvereen. „Koude- kerk's Gemengd Zangkoor" eenige zangnum mers ten gehoore, waarna ds. II. Janssen, veldprediker in algem. dienst een ernstig woord sprak als onderwerp had spr. geko zen: „Een baken in zee". Tot kwart voor zeven werd nu gepauzeerd. In dien tijd werd gelegenheid geboden de ge bouwen der Martha-Stichting onder geleide te bezichtigen en had de commissie de me dewerking van de Chr. Muziekvereeniging „Arli et Religioni" verkregen, zoodat voor een aangename verpoozing was zorg gedra- geq. Als sprekers der avondvergadering tra den op ds. B. Cl. Kool haas van Utrecht, dr. II. T. Oberman van Rotterdam en ds. D. A. v. d. Bosch van Den Haag met respectieve lijk als onderwérpen „Geen oude palen te rugzetten". „De tijd der beslissing" en „Der Jongelingen sieraad." De heer O P. v. ltterzoh, Theol. Cand. te Oude-Wetering, sprak een slotwoord en werd dc bijéénkomst met dankzegging beëindigd waarna de aanwezigen voldaan huiswaarts keerden. T. A.. werkzaam aan de pannen fabriek der firma Cloot Mcijburg was zoo door de warmte bevangen dat hij bewusteloos ineen zakte. Hij werd haar zijn woning vervoerd en was niet in slaat zijn werkzaamheden te hervatten. Een autobus van de M.O.D.A. kwam in de v. Mandcrslooslraat alhier in aanraking met jccn handkar welke door den schok te gen'een voor'eén.winkel staand rijwiel reed. waardóór dit nogal beschadigd "werd. Oqk van de auto werd een gedeelte ingedrukt. Persoonlijke ongelukkeii kwamen niet voor. ALKEMADE. Uit het verslag van den keuringsdienst van waren, district Leiden, over hét eerste halfjaar blijkt, dat in deze gemeente in totaal 2552 monsters zijn ge nomen. waarvan er 2367 werden onderzocht ter plaatse en 185 op het laboratorium. In letaal hadden 17 afkeuringen plaats, 64 winkels zijn- bezocht geworden, waaronder 6 bakkerijen. Bij verschillende landbouwers in de gemeente is hooibroei geconstateerd. Wij wij zen in dit verband op de geldende bepalin gen der politieverordening, waarbij het ver plichtend is bij hooibroei kennis te geven aan het gemeentebestuur. Het gemeentebe stuur kan dan onmiddellijk zijn maatrege len nemen ter voorkoming van brand. Wit-Gele Kruis. Het bestuur van het Wit-Gele Kruis heeft ons verzocht te willen mededeele'n, dat de loten voor de loterij ver bonden aan de in September te houden ten toonstelling tot stichting van een fonds voor on- en minvermogende tuberculose-lijders voor alle gezindten gedrukt zijn en de biljet ten met loten houdende verkrijgbaarstelling der loten bij verschillende ingezetenen in commisie zijn gegeven. De hoofdprijzen aan deze loterij verbonden zijn wel zoo aanlokkelijk dat het bestuur vertrouwt dat ieder een lot zal nemen. Voor hoofdprijzen zijn beschikbaar gesteld een fraai huiskamer-ameublement, prachtig eet servies, hangklok, zilveren dames- en hee renhorloge, étui rpet 12 zilveren theele peltjes, theeservies,, rookstel en electrisch strijkijzer en verder nog 200 fr.aaie prijzen en premiën. ROELQFAREN DS VJÈEN. N Burgerlijke Stand. Geboren: Maria Louisa, dochter van J. M. Bijen en A. A. Velthuizen. Wilhelmus Cornells, zoon van J. Borst en J. van den Berg. Adrianus Ni- colaas zoon van C. T. van der Voort en A. M. Hoogenboom Petrus Maria, dochter van L. A. van Haestregt en G. M. Schrader. Huberta Johanna dochter van H. S. P. Vrijburg en 1. P. M. Kaptein. Overleden: J. Tukker jd., oud 8 weken. W. van den Berg m. oud 83 jaar. J. G. Wempe jm. 24 jaar. HAARLEMMERMEER, Dinsdag had een hengelaar uit Den Kaag, dio per mo torrijwiel naar hier tvas gekomen, langs de Ringvaart z'n geluk had beproefd en op den Aalsmeerderdijk weer op den motor wilde -springen, het ongeluk mis te stap pen en voorover met het hoofd tegen den grond te slaan. Do man werd in bewuste- loozen toestand opgeiiomen on bij den he>er L. binnengebracht. De onmiddellijk ontbo den geneesheer constateerde hersenschud ding. Voor de uitvoering van de wet op de grondbelasting in deze gemeente, Is door den directeur der directe belastingen aan gewezen do heor H. IJ. Visser, controleur der grondbelasting to Haarlem. Van een in aanbouw zijnd buis van den heer K. te Vijfhuizen is wegens overbelac- ting de steiger ingestort. De op den stei ger aanwezige personen wisten zich intijds te redden. Een groot gedeelte van de ma terialen werd vernield. Naar wij vernemen, iser wijziging gekomen in den datura 'waarop vanwege Karddraverijvereeniging „Koningin WiL bel mi na" te JETalfweg op bét land van den heer Eijken te Zwanenburg alhier de kor- tebaandraverij zal wordon gehouden. Dezo is nu bepaald op Vrijdag 27 Juli a.s. Woensdagmiddag kwam P. v. M. met een met een paard bespannen klaverwa- gen uit Amsterdam. Op den Kruisweg ge komen, werd het paard schichtig, met het gevolg, dab 't op hol sloeg en het gerij in den wegsloot terecht kwam. De voerman v. M. geraakte zoodanig onder den wagon, dat het heel wat moeite kostte den man, die ernstig gekneusd en verwond bleek te zijn, uit zijn benardo positie te bevrijden. Dokter N. verleende de eerste hulp. Woensdag 6 Augustus a.s. hoopt pas toor G. v. d. Boogaard te Nieuwvennep zijn zilvereren priesterfeest te herdenken. In Ajerband hiermede worden aldaar ver schillende feestelijkheden voorbereid, o.a. het houden van een optocht met muziek enfc.r Concours hi^piqce. De vereeniging „Vooruit" heeft ter meerdere opluistering van haar concours-hippique nog de volgen- do schenkingen ontvangen: kostbare kunst voorwerpen van douairière A. Drory de Perez te Voorst, van den juwelier van Pampus uit Amsterdam en van den heer C. L. de Groot te Hoofddorp <n gouden en zilveren medailles van den heer K. E. Velt- man te Overveen, van den heer notaris van de Mortel te 's-Hertogenbosch en van de vereeniging „Ons Belang" te Haarlem mermeer. HILLEGOM. Woensdagavond is do. heer W. Asper verdronken. Toen hij zich in een ?loot op Vecnenburg te water begaf, zonk hij direct in dc diepte en werd leven loos opgehaald. Dr. Der Weduwen consta teerde dat de levensgeesten waren gewe ken. De ongelukkige laat een vrouw en twee kinderen achter. KATWIJK-AANiZEE.j- Nu de tijd we der is aangebroken, dat dc logo's in 'groo- te getale hier hup intrek nemen, zöü het jammer zijn,'als Bit vélen één proces-ver baal zóu kosten.^Men moet n.l. hiervoor een lijst aan vragen en deze ingevuld bij de gemeentepolitie inleveren. Pension- en ka merverhuurders zijn dus gewaarschuwd. Aan den afslag kwamen 30 kantjes haring. Hiervan werden verkocht 1-1 kant jes van f 13.55—11.90 en opgehouden 16 kantjes van f 11 75—11.25 pér-kantje. Van de trawivisscrerij kwamen -Woens dag te ijmujclcn aan de markt de loggers: KW 38, met f 1S354, met f 110; 46, met f150; 140, met f336; 96, met f 264 en 45, met f 103 besomming. LISSE. Met het oog óp de felle .hitte wordt er bij verschillende-patroons oveé- wogen', om de's morgens te beginnen op den z.g zomertijd, tot des middags 12 uur. Op de-gewoonte om te halftweo weer een aanvang te nemen, wenschf, men thans te rug te komen door om halfdrie te begin nen, -en dea avonds eeh.uür langer te wer ken. Door dezen maatregel zijn de menschen juist wanneer de thermometer het hoogste standpunt heeft bereikt niet in het veld. De oogst der bloembollen is in vol len gang, en de gewassen vallen over het algemeen mede, alleen dubbele tulpen ma- Ken hierop een uitzondering. Werd er gedurende d^ koude dagen, toen ai reeds een aanvang-was gemaakt met rooien, nagenoeg in alle bollenhuizen ge stookt, om de bollen droog te krijgen, thans is deze maatregel niet meer noodig, daar ze in een paar dagen door de sterke hitte dnoog zijn, zoodat het schoonmaken der bollen ook zeer voorspoedig gaat. De handel heeft eon vlug verloop met goede, voor sommige artikelen hooge prij zen, waardoor verschillende kweekers er al „door" zijn. Het artikel narcissen in al haar variëtei ten, is zeer gevraagd en wordt dan ook best betaald. Het is vooral Amerika, waar een groote vraag is naar dat artikel. Voor do andere gewassen is deze warm te een ware verrassing. Het is wonderlijk hoe hard het groeit des nachts, bijna onge looflijk, en er zal daardoor nog zeer veel -tc-iecht komen. NOORDWIJK Bij Kon. besluit van 2 dezer is benoemd tot vertegenwoordiger der Nederlandsche Regeering op het in de maand October 1923 te Washington te hou den Internationaal Zuivelcongres buiten bezwaar van 's Rijks schatkist: de heer G. J. Blink, alhier, secretaris van de Vereeni ging voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne, tevens lid van het bestuur van het Natio naal Comité van den Internationalen Ziri- velbond. NOORD'WIJK-AAN-ZEE. - Zooals dit met Oostenwind meer gebeurd, waren er ook Dinsdag veel personen die in bad ken nis maakten met <le z.g. bijtgal. Gistermid dag kwam er weer een andere wind en de gal ging weg, tot -gróót gerief der zwem mers. RTJNSBURG. Gemeentel a ad. Voorz. burgemeester J. L. Bosscbietcr. Afwezig de heer K. Zandbergen, die be richt van verhindering zond, en do heer P. van Vliet. Na opening van de vergadering met ge bed door den voorzitter, worden de notu len voorgelezen van de vergaderingen van 25 Mei en 1 Juni j.l. Deze worden onveran derd vastgesteld. -1. Ingekomen stukken: a. Van Ged. Staten goedkeuring van do wijziging der verordening op de plaatse lijke belasting, waarbij wordt bepaald, dat de belasting wordt berekend volgens bet inkomen, naar beneden afgerond tot veel vouden van f 100. b. Van Ged. Staten goedkeuring van heb Raadsbesluit inzake af- en overschrijving op de begrooting '1922. 2. Onderzoek geloofsbrieven leden van - den raad. De voorz. verzocht een commissie v-iwi drie leden, bestaande uit do hoeren dr. H. G. Jonker, K. v. Delft Dzn. en W. L. v. d. Gugtenj de geloofsbrieven der leden van den nieuwen raad te willen onderzoeken. Na hieraan te hebben voldaan, deelt de heer H. K. Jonker mede, behoudens eeni ge op- en aanmerkingen, namens de com missie, t-ot toelating te kunnen adviseeren. Aldus wordt met algemeene stemmen beslo ten. 3. Opheffing verbod stoomen cloor den Vliet. De voorzitter "doet mededeeling van een ingekomen schrijven van het Hoog heemraadschap Rijnland, in verband met opheffing van het stoom verbod. Rijnland deelt mede, geen bezwaar te hebben tot het verleenen van stoomvergunningen, doch geeft den raad in overweging geen maximum aantal P.K. te noemen in tie ver ordening, omdat Rijnland in de vergunning een maximum snelheid aangeeft, wat van meer belang wordt geacht. Tevens wordt bezwaar gemaakt tegen de uitzondering aan groote sell epen. De voorzitter deelt mede, hieromtrent gaarne de gevoelens te vernemen van den raad, die ook het stooto'verbod ophief. B. on W. zijn er vqor,' heb verbod onbe perkt op te heffen, overwegende hetgeeD Rijnland schrijft. Do heer D. Kuijff maakt bezwaar tegen het atoomende draaien of zwaaien bij de brug, waarvan de wallen zeer lijden, en wat dan ook in verschillende gemeenten verboden is. Het zou maar een kleine moei te zijn met handkracht te draaien, én de verplichting daartoe behoorde in dé ver gunning te worden opgertomen. Wethouder-S'. SchoneyeUl merkt op, dab uit vroeger gehouden besprekingen vol doende gebleken is, dat ook B. en W. vóór bepérkonde bepalingen zijn maar men kan thans duidelijk zien, dat Rijnland daar 'niet op wenscht-in te gaan, Het blijkt dat Rijn land'op dat gebied vrijheid wik hébben, ên daarom meent spr. dat met nieuwe beper kende bepalingen nie+s bereikt zal wor den. De heer D. Kuijff kan dit niet inzien. De voorzitter deelt mede, dot in ieder geval aan Rijnland in overweging zou ge geven kunnen worden, om die bepaling in do vergunning op te nemen. Hierna wordt het voorstel van B. en W. ir.et algemeene-stemmen aangenomen. 4. Opheffing 'vervolgonderwijs. B. cn W. stellen voor, nu de vaste bij drage van het Rijk is ingetrokken, en de gehcelé kosten voor rekening van de ge meente komén, over te gaan tot opheffing van het vervolgonderwijs. "Vele andere ge meente zijn daarin re-eds voorgegaan. Conform h'et voorstel van B. en W- wórdt met algemeene stemmen besloten. 5. Verhuur gemeenteschüur. De voorzitter deelt m.ede, dat door B. cn W. een onderzoek is ingesteld naar het gebruik van de gemccntrsehuur. Naar aan leiding van gehouden besprekingen, ver klaart de huurder, de heer N. Zandbergen Wzn., thans afstand te doen van zijn hun? ten behoeve van den heer N. v. d. EijkelJ die in hoofdzaak gebruik maakt van be? doelde schuur. B. en W. stellen voor de schuur onders hands te verhuren aan genoemden N. v. d. Eijkcl, tegen dezelfde huur tot Mei 1925, Dr. H. G. Jonker vraagt of het contract wel toelaat, op eon wijze als hier gebeurd is, met gemeente-eigendommen wordt oitf. gesprongen. Wethouder S. Schone veld geeft een uit eenzetting van de toedracht der zaak. Hef contract verbiedt overdracht der huur, maar het zal steeds moeilijk te bewijzen rijn. Dr. H. G. Jonker meent toch, dat hot contract er in moet voorzien. Spr. kan al leen met het voorstel van B. en W. me£ gaan, indien in het contract wordt opge nomen, dat de huurder alleen gerechtigd Ia eigendommen van hemzelf in de schuur oj te bergen. Aldus aangevuld, wordt het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aange nomen. 6. Toekenning bijdragen scholen. B. en W. stellen voor, op aanvraag van de schoolbesturen de volgende bijdragen toe te kennen: school Vliet N.Z. f 328.11 Wilhelminaschool f 487.68^ school Smicf- stceg f 1818 en Julianaschool f 224.9GV£. De voorzitter deelt mede, dat deze bij drage gedurende 3 jaren telkens zul plaats hebben, waarna de eindafrekening plaats heeft. De heer W. L. v. d. Gugtcn denkt nood* gedwongen wel te zullen moeten toestem* men, hoewel hij anders tegen allo bijdra: gen is. Spr. maakt geen deel meer uit van het schoolbestuur. Vroeger werd alles op een cent uitgerekend en bezuinigd, maar spr. hoort nu zulke bedragen, dat luj vreest, dat de schoolbesturen wat royaal worden, "omdat dis wet hun dit toestaat. Dr. Jonker vraagt of B en W. het groot te verschil-in cijfers is opgevallen en of al les wel voïcToendo gecontroleerd is. Vooral de laatste post op icdero aanvraag „gel* den voor den goeden gang van het onder wijs" is vaag. De voorzitter deelt mede, dat eerst bii do afrekening sprake is van corïtróle. Bo^ vendicn mag toch van de schoolbesturen verwacht worden, dat de hoagstnoodige zuinigheid betracht is. De heer v. d. Gugten gaat- daar juist aan twijfelen. Dr. Jonker gelooft ook wel dat de school besturen zuinig zijn, alhoewel niet zoo zui nig als vroeger. Maar controle van het ge^ meentebestuur blijft toch gewcnscht. Wethouder S. Sckoneveld is van oordeel, dat eerst bij dc afrekening sprake is yan contróle. Het onderlinge verschil in de cij fers houdt verband met het aantal leerlin gen en klassen en klopt dan zoo goed, daf men bijna zou zeggen., dat het afgesproj ken. it. Bovendien haag bijdrage verh e ul, tot het kostend J>edrng van een leeriing der O. U, I school. De voorzitter deelt-mede, dat dit laatste j bedrag plm. f 16 per kind is, maar de aanJ vraag blijft nog daarbeneden Na eenige verdere discussie wordt het voorstel van B. en W. met alg. stemmen, aangenomen. 7. Wijziging verordening verbod vloeken, De voorzitter doet mededeeling van een schrijven van Ged. Staten, dio onder te» rugzending van do gewijzigde politieveroip dening verzoeken, daari een wijziging aan te brengen. In die verordening is strafbaar gesteld o.m, het bezigen van ruwe taal, welke uitr. drukking Ged. St. te onbestemd voorkomt. Op voorstel van B. en W. wordt beslo ten, deze woorden tc doen vorvg-len, en alleen het bezigen van; tnrzcdVrlqké, taal strafbaar te stellen. 8. Met algemeene stemmen wordt' bésloa ten adihaesie te bi tuigdn aan eön adreH van den gemeentel na<3 van Sneek aan Hi M. de Koningin, waarin Verzacht wordt openlijke Godslastering strafbaar te- sifP len volgens het Wetboek van Strafrecht De tegenwoordige Strafwet van- hcogsteni C dagen hechtenis of -f 25 boete wordt on voldoende geacht. 9. Vergoeding toezicht paardenmarkt. B. en W. stellen voor aan W. v. Veen, ff. Versteeg, J. v. Egmond en P. Wolt-haufi eenzelfde vergoeding voor toezicht op de paardenmarkt te verleenen als vori^ jaar. De heer v. d. Gugten zou niet zoozeer zijn tegen een vergoeding,maar dit ia meer een douceurtje. Die menschen ver richten hun arbeid, waarvoor zij loon gé- nieten. Maar overigens kan spr. zich wè! met het voorstel verr enigen. Conform het voorrtc' van B. cn W. wOrdÓ besloten. (Blot volgt). Alhier -fs de arbeider W. -H. bij werk zaamheden op het' laQd, tengevolge :van de warmte bewusteloos neergevallen. Pogiaj gen van de genecsheercn orn hem wéér bij te brengen, hadden geen succes, en zonder bij kennis te zijn gekomen, is de he-er H- overleden. SASSENHEIM. - Dc villa „Memento Vivero" en de garage met koctsierwoning, is verkocht aan den heer E. J. Speelman." voor f 45.000. VALKENBURG. Toevallig zagen wij Maandagavond/dat een voorloopig onderzoek naar het al ot niet in orde zijn van de brand spuit, werd ingesteld. Dit leek ons een ver standige maatregel, gelet op hel feit, dat zoo;- in als builen de kom van het dorp bergell zijn, waarin het hooi ontzettend broeit. B» een drietal'boeren heeft men er al een ge deelte uitgewerkt en elders geborgen, bant, als men terecht was, dat op een gegevo» oogenblik de vlam er zou uitslaan en wi« weet, welke ramp veroorzaken De hoogbruine kleur en de groote, vocbnP

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 6