Het besluit AGENDA VAN DE WEEK. The best car in the world „ASK THE OWNER" N.V „HET MOTORHUIS" TELEGRAMMEN, Maandag. Leger des Heils: Openbare verkoop 8 iï Dinsdag. ,,'t Posthof": Cabaretavond met bal af<3. Leiden Ned. Reisver. Halfnegen. Dc avond-, nacht- en Zondagsdienst "der apotheken wordt van Maandag 9 tot en met Zondag 15 Juli waargenomen door (?3 apotheek van den heer M. Boekwijt, Vis ch ina rkt 8, tel. 552. De apotheek van „Hulp der MenscS- beid", Hooigracht 48 is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds, RECLAME. Ons aanbod een'proefwasch voor halven prijs ie .behandelen -blijft nog steeds van krachs - -- I Nederland en de Roer-bezetting. Men meldt uit Essen aan de „N.R.Crt": Door bemiddeling van Nederlandscho koep lieden heell de bezettingsoverheid vergunning gegeven tót het herstel van den opgebroken spoorweg op het traject GelsenkirchenBis- markBuer Zuid en het zijspoor naar de niijn „Unser Frilz". Door de stremming van het verkeer op die lijn konden de melk- en ^evensmiddelen-treinen niet doorrijden en de bolerleveringen volgens het verdrag tusschen duilschland en Nederland niet plaats hebben. Twaalf leden van den Raad van Ko penhagen hebben onder leiding van hun vice president, den heer P. J. Pedcrsen, en ver gezeld van den secretaris van den Raad, een bezoek aan Amsterdam gebracht. Ver gezeld door weihouder Wibaut er/ eenige Amsterdamsche hoofdambtenaren, heelt het gezelschap Vrijdagochtend een aantal scho len en het centraal bureau van de brand weer bezocht-, de Vrijdagmiddag werd be steed aan de bezichtiging van een groot aan tal nieuwe woonwijken, waarbij een kijkje in eenige woningen werd genomen. Zater dagavond bood het gemeentebestuur een maaltijd aan. De burgemeester heette de gasten hartelijk welkom, waarop de heer P. J. Pedersen dankte namens de delegatie uit Kopenhagen. Voor gisteren luidde het programma; Boot tocht met bezoek aan verschillende handels- inrichtingen en de haven; bezichtiging van het Tesselschade-ziekenhuis en het Rijks museum; 's avonds lezing met lichtbeelden over het Amsterdamsche verkeer door den hoofdinspecteur van het vervoerwezen, den heer Bakker. Uit Amsterdam werd ons Zaterdagna middag gemeld, dat Willem Broekhuys ons land vertalen had en zich teruggetrokken had uit de N.V. „De Dag". De geheele organisatie van redactie, ad ministratie, drukkerij en exploitatie was ge reed, doch den iaatsten tijd moet gr „ver schil van meening" ontslaan zijn tusschen den heer Willem Broekhuys en den hoofd redacteur, den heer Schroder, met het ge- vol' aldus deelde laatstgenoemde mede, dat de lieer Broekhuys geen enkele verplichting erkent en gezegd heelt zich van alles terug te trekken. De gelden, benoodigd voor de uitbetaling van de week-saiarissen, waren Zaterdag middag nog niet ontvangen. Verder wordt vernomen, dat de cauties bij BaDken, welke verschillende leden der Tedaclie bij hun aanstelling verlangd hadden, alle staan op naam van den heer Broekhuys. Wat de con tracten betreft, deze waren niet door den lieerBroekliuys, maar door den lieer Schro der onderleekend; er zouden nieuwe con tracten komen, zoodra de Koninklijke be williging op de statuten van de vennoot schap zou zijn verkregen. lu de plaats van „De Dag" wil de redac tie trachten, om, gebruik makende van de gereed zijnde orgauisalic, toch een dagblad uit te geven onder den naam van „De Nieu we Dag", die gedrukt zou worden hij de lirma Iloldert Co., in liet gebouw „Felix Merilis", aan de Keizersgracht (in vroegere jaren drukker van „De Tijd", het reeds jang verdwenen ochtendblad van „De Echo", en later van de Christelijke „Amsterdammer"). Van den heer Broekhuys ontving „liet Vad." een afschrift van een ongedateerden brief aan de redactie van „De Dag Hij zegt daarin, dat zijn liecle kapitaal bestaat uit' f 10.000 nominaal obligaties van de Hof- landsche Credielbank en dat de verliezen der vennootschappen, waarbij liij was be trokken, zoo groot zijn, dat slechts met de grootst mogelijke bezuiniging hel blad er zou kunnen komen. De pers, welke hij noodig heelt voor „De Dag", kan eerst over 6 maanden geleverd worden en hij biedt nu den redactieleden, die contract hebben, aan het volle salaris over Juli en 50 pCl. over AugustusDecem ber. Al het personeel, dat geen contract heelt, wordt ontslagen. Voorwaarde is ech ter, dat collectief dit voorstel wordt aan vaard en dat de adviseur een chèque van 5000 p. st. teruggeeft. Deze adviseur, die 1 dezer ontslag heeft genomen, beeft, zegt de lieer Broekhuys, verklaard misschien kans le zien een combinatie onder leiding van prof Treub le vormen. Mocht dit gelukken, dan is hij bereid de abonnementen en ad- vertenliecontracten belangloos aan die com binatie af te staan, mits de redactie en bloc aan het nieuwe blad wordt verbonden. Als adres van den heer Broekhuys wordt in dezen briel opgegeven: Fiet-Hein-straal i. .'s-üiavenhaae. Het comité-Van Leeuwen heelt, naar dit comité aan het „Hbld." bericht, bij den officier van justitie le Amsterdam klachten ingediend in zake het Christelijke dagblad „De Amsterdammer". Eén klacht tegen de twee oud-eommissarissen van dat blad, de heeren D. W. en dr. B. W., wegens mislei ding bij de uitgifte van aandeelen van „De Amsterdammer", en één tegen bet comité- Gerritsen wegens misleiding in zake bijeen gebrachte gelden voor de oprichting van een nieuw dagblad, Naar „De Tribune" meldt zal de heer Wijnkoop eenige vragen richten tot den Mi nister van Waterstaat, in zake het feit, dat de directie der Nederlandscho Spoorwegen, ongeacht de loonsverlagingen voor de lagere ambtenaren en het massa-ontslag lor bezui niging op den dienst, ook dit jaar de hoogcre ambtenaren een extra toelage van 7 pCt. van hun salaris heeft toegekend. Het „Haarlem's Dagblad" heeft Za terdag ter gelegenheid van zijn 40-jarig bestaan op Woensdag 11 Juli, een feest- nummer uitgegeven van 32 bladzijden, dat een overzicht bevat van de technische inrichting, eenige mededeelingen over de geschiedenis van het Blad en verder 'een aantal bijdragen van vaste medewerkeis uit het binnen- en buitenland. Het nummer is versierd met vele afbeeldingen, verschil lende ontleend aan het bedrijf. Evenals de aldeelingen Amslerdam en Leiden van de Ned. Federatie van Fabrieks arbeiders. welke geen genoegen namen met de afscheiding barer Landelijke Federatie van het N. A. S.. en tot rechlstreeksche aan sluiting hij het N. A. S. besloten, na zich eerst te hebben afgescheiden van voornoem de Federatie, zijn ook thans de aldeelingen Zaandam en Wageningen lot een zelfde be sluit gekomen. Naar „De Ned." meldt, heeft mr. A. J. Fokker van Craaijeslein en Rengerskerke, oud-lid van de Eerste Kamer voor de libe rale partij Raler Chr.-HisL), burgemeester van Zierikzee en voorzitter van het water schap Schouwen, zich aangesloten bij den Plaltelandsbond (de partij van den heer Braat). Naar „De Tel." vemeeml is een 60-lal tijdelijke ambtenaren van de Rijksverzeke ringsbank te Amslerdam bij wijze van bezui nigingsmaatregel op 1 dezer ontslag aange zegd tegen 1 October a.s. De Part. Synode der Chr. Geref. Ker ken in de drie Noordelijke provinciën heeft op kerkrechtelijke gronden besloten, geen steun te verleenen aan de actie van andere Synodes, om ds. G. Wisse, te Arnhem, te benoemen tot privaat-docent in de philoso- fische vakken aan de Theologische School. Aan de hoogere ambtenaren bij de Ne derlandscho Spoorwegen, die op of na 1 dezer nieuw zijn of zullen worden benoemd, en behoorén tot de categorieën, die in aan merking komen voor een jaarlijksehe grati ficatie van een minimum van 7 pet, van hun salaris, zal deze gratificatie niet meer worden toegekend, behoudens uit anderen hoofde bestaande rechten van vóór genoem den datum. De Baad van Hengelo besloot in zijn vergadering van 13 Maart het sluitingsuur voor winkels vast te stelen op 's avonds 7 uur, terwijl dat voorheen 8 uur luidde. Bij Kou. Besl. van 19 Juni 1923 is bedoeld Raadsbesluit vernietigd. De Kroon overwoog hierbij, dat een verplichte sluiting der win kels om 7 uur des avonds als regel, meer dan met het oog op liet algemeen belang noodzakelijk is, inbreuk maakt op de vrij heid van bedrijf in de gemeente en daar om geacht moet worden strijdig te zijn met het algemeen belang. UIT NED. OOST-INDIE. Toelatingskaarten niet verlengd. WELTEVREDEN, 0 Juli (Aneta). De Re geering, van oordeel zijnde, dat er gevaar zou dreigen voor de rust en de orde bij hernieuwing van de toelatingskaarten voor den communistisehen penningmeester Van Kordenoord en voor mevrouw Sneevliet, besloot deze kaarten niet te vernieuwen. Mevrouw Sneevliet is de echtgenoot© van den indertijd geëxterneerden H. Snecvlier, thans in Rusland. Zij is als onderwijzeres verbonden aan een neutrale particuliere school voor lager onderwijs te Semarang. RECLAME. I V ITS CLASS 8872 STATIONSWEG 1 BUITENLAND, RECLAME. van Uw maaltij d zij steeds een Honig's Pudding. Door zijn fabriceering met Honig's Maizena algemeen erkend als de fijnste. 8647 DE ALGEMEENE TOESTAND. Het ophefmakende hoofdartikel in de Libre Belgique en het regeeringsdemenli dieuaan- gaande, blijken achteraf een eenigszins ver makelijke zijde te hebben, hoe ernstig de kwestie op zich zelf overigens ook is. Want Passelecq heeft namelijk in een geestigen, open brief de oflicieele ontkenning beant woord, en daarin, op een wijze welke niet is min te verslaan, te kennen gegeven dat het artikel was ingegeven door.minister Theu- nis zelf! Zoodat onze opmerking van Zater dag, dat men de verklaring'van de regeering, niet al le ernstig behoeft op le vallen, volko men juist blijkt le zijn. Men vreesde slechts het gevaar van een al le snelle ommekeer. .x that is all. Het katholiek-Ylaainsche orgaan, De Standaard, wijst daar ook nog eens op en zegt dat een plotselinge verandering van hou ding gevaren zou meebrengen, welke niet denkbeeldig zijn en een toestand in het le ven kunnen roepen, ongeveer gelijk aan dien, welken men ontvluchten wil. Dat alle bladen met deze voorzichtigheid geen rekening wenscken te houden, kan men conslateeren uit een hoofdartikel van „Het Laatste Nieuws". Daarin toch wordt ojn. gezegd „Bij de Roer-onderneming heeft de heer Poincaré zijn zin gekregen; wat nagenoeg iedereen in België: het onvermijdelijk kwaad noemde, is geschied; aan ekonomische voor deel en heeft de bezetting niets opgeleverd; wel integendeel: alleen en dit is de eenige goede zijde werden de Duilsche induslriee- len, de groote schuldigen van den Duilschen onwil, in het nauw gebracht, zoodat zij zich ten slotte zullen genoopt zien niet langer le beletten, dat Duilschland zijn verplichtingen nakome. Met andere woorden: uit het kwade kan dan toch het göcde geboren worden. Maar dan is het hoog lijd, dat er voor ge zorgd worde. Wij heben dezelfde belangen als Frank rijk om Duilschland le doen betalen, maar op ckonomisch gebied slaat Engeland onbetwist baar een politiek voor, waarvan wij ons nidt kunnen v^pyijderen, zonder zelfmoord te ple gen. Da^ wordt men het bost gewaar door de voortdurende waardevermindering van ons geld. D eheer Theunis heeft de woordvoerders van meerderheid en oppositie gehoord, en het zal hem duidelijk geweest zijn in welke rich ting hij te handelen heeft, indien hij den wensch van het Parlement involgen wil. België moet er zich kost wat kost op be ijveren om een breuk tusschen Engeland en Frankrijk te vermijden, en dat zal des te be ter geschieden, wanneer aan Parijs duidelijk gemaakt wordt, dal België geen hulphuis van Frankrijk is en zijn eigen kijk heeft op de internationale verhoudingen. Het richtsnoer moet voor België zijn en blijven: Engeland steunen, waar bet Berlijn werkelijk tot een redelijke houding nopen wil, zoodat met vrijwaring van de Fransche en Belgische belangen, de Roeronderneming normaal kan afgewikkeld worden, naar ge lang er betalingen geschieden of ernsüge waarborgen gegeven worden. Onze politiek zelve moét er inderdaad een redelijke ?jjn, gericht op den vrede en wars van avonturen." Deze taal is duidelijk genoeg en de Bel gische kabinetsraad, welke heden zich bezig zal houden met het schadevergocdingsvraag- sluk en de besprekingen met Efigeland, zal er vermoedelijk wel eênigermate rekening ruee houden. In deze vergadering zal ook de stand der onderhandelfngen wordén mede gedeeld. Heel veel is daar ,niet over te ver tellen, want de berichten uit Londen blijven hardnekkig melden dat er in den toestand geen verandering is gekomen. De Engelschen toonen zich daarover met den dag meer ge prikkeld. Men verwacht nu dat in het begin dezer week een zitting van het Engelsche kabinet zal plaats hebben en dat Baldwin daarna een mededeeling in het Lagerhuis zal doen. Deze mededeeling zal, tenzij Frank rijk nog van houding verandert, waarschijn lijk een afkeuring van de Fransche politiek in het Roergebied bevatten en tevens aan kondigen, dat de samenwerking met Frank rijk, om het verdrag van Versailles ten uit voer te brengen, geëindigd is. Waarschijnlijk zal Baldwin het voorstel herhalen om een internationale commissie het b<*talingsver- mogen van Duilschland te doen^yaslstellen, om tot een regeling van het schadevergoe- dingsvraagstuk te geraken. Misschien dat hier van eenige overdrijving sprake is, maar het toont toch ten duidelijk ste aan dat men het traineeren van Frankrijk beu is geworden. Het bericht over een Belgisch-Fransche nota aan Duilschland, vermeld onder de te legrammen in ons Blad van Zaterdag, blijkt juist te zijn'. Zaterdagavond zijn de Belgische en de Fransche gezant te Berlijn op het rijks- departement van buitenlandsclie zaken ver schenen, waar zij de ramp, die op de Rijn brug te Duisburg heeft plaats gehad, ter sprake brachten. Zij vertolkten tevens de opvattingen van hun regeeringen, die de Duitsche rijksregeering verantwoordelijk stellen voor den gepleegden aanslag. Zij ver langden ook, dat de Duitsche regeering geen poging ongedaan zou laten om de daders te yatten en te vonnissen, Dr. von Rosenberg heeft geantwoord, dat de rijksregeering tot dusver slechts uit de bladen kennis heeft genomen van hetgeen er te Duisburg is gebeurd, omdat de Duilsche gemeentelijke autoriteiten nog niet in staat zijn geweest ter plaatse een onderzoek in te stellen. De Duilsche regeering is in geen geval verantwoordelijk voor dezen ramp! zelfs niet indien.Duitschers de hand in het spel mochten hebben. De verordeningen, die de Duitsche rijksregeering kort na hel begin van dc bezetting van het Roergebied heeft uitgevaardigd, zijn het gevolg geweest van liet spontaan verzet van de bevolking der bezette streken. Dr. von Rosenberg achtte het noodzakelijk ook het geval Schlageter te berde te brengen en te verklaren, dat deze op onwettige wijze was gevonnisd en gefusï- leerd. De minister zeide ook nog, dat Duil sche burgers den aanslag op de Rijnbrug bobben gepleegd. Ten slotte beloofde de mi nister verdere verklaringen af te leggen, nadat bet geval voldoende zal zijn opge helderd. In het bezette gebied zijn de gemeenten, op wier gebied de aanslag op de lijn Duis burgCrefeld werd gepleegd, veroordeeld tot bet betalen van een gezamenlijke bóele van 680 mïllïocn mark aan de spoorweg regie. De Fransche krijgsraad te Willen heeft 4 spoorwegmannen tot 10 maanden gevange nisstraf en 5 millioen mark boete veroor deeld. De reden is onbekend. Zaterdag confereerden te Lausanne de geallieerden weer met de Turken. Omtrent de resultaten werd niets medegedeeld. Men verklaarde slechts, dat de kwesties betref fende de concessies in zake de betaling der coupons en de ontruiming van Conslanli- nopel werden behandeld. Geruchten gaan, dat de regeering van An gora besloten heeft het vraagstuk der con cessies in Turkije niet le Lausanne le be handelen en dat de kwestie der Turksclie coupons niet in het vredesverdrag zal wor den opgenomen. Bijgevolg zou de Turksclie delegatie ih voorgenoemde zitting verzocht hebben de besprekingen op te schorten. Misschien echter, dat er nu eenige op luchting komt door het leit, dal de Fransche regeering heeft toegegeven over dc rentebe taling der Otlomaansche schuld. Do "Volkenbondsraad heeft in een volle dige vergadering de vraagstukken betreffen de de vrijstad Dantzig bestudeerd. De ver tegenwoordiger van Polen en de president va nden Danziger senaat sloten zich aan tij de conclusies van het rapport Quinones de Léon. Zij spraken de hoop uit, dat dit het begin zou vormen van onderlinge vriend schappelijke betrekkingen. Daarna hoorde de Raad het rapport aan gaande het opiumvraagstuk en noodigde de vergadering uit haar medewerking te ver leenen bij het nastreven van het doel, dat de opiumcommissie zich voor oogen stelt. De Raad droeg aan het Algemeene Secre tariaat op, van dit rapport mededeeling te doen aan alle bij den Volkenbond aangeslo ten stalen. Daarna hervatte de Raad dc besprekingen over de kwestie van de beperking der bewa peningen en van de uitwisselinf van weder- zijdsche inlichtingen weer op. Ten aanzien van de militaire uilgaven der verschillende staten wees Robert Cecil met nadruk het nut van een jaarlijksclie pu blicatie zooals reeds werd aanbevolen door dc tijdelijke commissie. Hanoteaux verzette zich volstrekt niet le gen die publicatie; daarop verzocht de Raad aan Hanoteaux om bij de lijst der voor de douane-conferentie uitgenoodigde landen de namen van Egypte, Tunis en Malta te voegen. BELGIE. Gistermorgen is te Ranss el door de pa triottische vereenigingen een betooging ge houden tegen den aanslag op den Belgi schen trein met veilofsgangers bij Duir.s- burg. De stoet bestond uit vele duizenden ma nifestanten die defileerden voor het graf van den onbekenden soldaat, waarop na mens de familie der slacht-offeas van den Duitschen aanslag, bloemen werden neer gelegd. Er waren vele autoriteiten, sena toren en afgevaardigden aanwezig. Da betooging werd besloten door een verga dering waarin de sprekers krachtig protes teerden tegen den misdadigen aanslag te Duisburg en er bij de regeering op aan drongen, dc noodige maaregelen te nemen, ten einde de veiligheid der soldaten afdoen de te verzekeren. DUITSCHLAND. Voordat de Rijksdag Zaterdag o precès is gegaan, is nog het bclastingvraagstuk behan deld. De sociaal-democraat Hei;z wees er op, dat tusschen de jaren 1922 en 1923 een honderdvoudige inflatie heeft plaats gehad, waar slechts een 17-voudige belastingver- hooging tegenover slaat. In een breedvoerig beloog vrees de Rijksminister van Financiën Ilermes. bet denkbeeld, de belasting door een „aulomatischen index" aan de voort gaande inflatie aan te passen, van de hand. De minister deelde mede, dat de regeering besloten heeft lot verhooging der reeds se dert maanden ingevoerde vooruitbetaling van zekere belastingen over le gaan en wel bij de inkomstenbelasting lot bet 25-voudige en bij de belasting op handelsvennootschap pen van 'n zekere grootte, tot het 35-voudige Nu de ondcrhandelinge.i tusschen de ar beiders en patroons over de index-loonen mislukt zijn, heeft het rijkskabinct gisteren op de rijkskanselarij eern^e industrieelen over deze kwestie garaadplcegd. Deze in- dustrieelen waren van meening, dat de door de vakvereenigingen voorgestelde regeling in de practijk nooit zal kunnen worden toe gepast en een economischen chaos zou ver oorzaken, waarvoor de patroons in geen ge val de verantwoordelijkheid op zich willen nemen. De induslrieelen willen geen index cijfer voor het gansche rijk, maay bijvoor beeld wel voor eiken bondsstaat, aangezien de levensvoorwaarden niet overal hetzelfde zijn, J ports wenschen zij, dat het indexcij fer nooïl boven den dollarkoers zon gaan wat bij de door de arbeiders voorgestelde regeling Echt het geval zou kunnen zijn. Inmiddels Jaat bet stakingsconflict zich" weer ongunstiger aanzien. Het beimddelings voorstel in zake de houtbewerkers-staking is door de arbeiders van de hand gewezen, zoodat het werk niet is hervat. Verder is de toestand in de staking der metaalarbeiders onveranderd en wordt het bouwvakarbei ders-conflict met den dag verscherpt. Onder de go heeler- arbeidersklasse doet zich steeds moer de eisch gelden, dat de waardevastheid der looiien definitief wordt verzekerd. Ook de gemeente-arbeiders en de spoorwegbe ambten hebben hun wenschen dienaan gaande kcribartr FRANKRIJK. In de Kamer is de ratificatie der vlocf- coDventie van Washington behandeld. De rapporteur Gonrnier wees er met nadruk op, dat het er hier om gaat, voor de toe komt in alle omstandigheden de Fransche zecstrijdkrachten in verhouding met die van dc andere te beperken. Briand lrwam hier lusschenbeide, en verklaart flat de overeenkomsten worden aangegaan tusehen bevriende geallieerd o naties. Indien de toestand een wijziging zou on dergaan, zouden wij onze geheele vrijheid hernemen. Dat blijft boven alles vaststaan'. Poincaré, die na den rapporteur sprak, wees er op, dat de regeering volkomen ae- coord gaat met Briand, wat betrefd de in terpretatie der aecoorden. Het schrijven van Briand aan Hnghes heeft zeer nauw keurig het Fransche gezichtspunt in dezen uiteengezet. Het is zeker, zeide Poïncaró verder, dat wij geen definitieve beperkin- gen van onze zeestrijdkrachten accepteeren Briand zette uiteen dat de Fransche regee ring en begin cijfer van 300.000 ton eisch t,- omdat zij dacht dat het cijfer der capital ships sis basis moest dienen voor regeling der bewapeningen in het algemeen, maar wij hebben dat cijfer tot 175.000 ton terug gebracht, toen werd vastgesteld, dat ife tonnage der verhoudingen niet in dezelidé verhouding zon worden beperkt. Daarna werd tot stemming overgegaan. Het voorstel tot, ratificatie werd met flO tegen 106 stemmen aangenomen. RUSLAND. De tweede vergadering van de Execu- ticve heeft dc grondwet van de sovjet-re geering bekrachtigd, die onmiddellijk van kracht wordt. Lenin werd mei algemeene stommen tot- voorzitter van den raad van volkscommis sarissen van de Unie gekozen. Als zijn plaatsvervangers werden gekozen: Kaïne- nef, Rykow, Zjoeroepa, Tsjoebar cn Ora- chelosjcvil. Tot volkscommissarissen wer den gekozen: buitenlandsclie zaken Tsjil- sjerin, ooglog Trolslri, bui tenia ndsclic zaken handel Krassin, werkeer üzerzinski, poste rijen Trrnow. financiën Sokolnïkow, in- speqlie Ivoejbisjef, arbeid Scholst, verzor ging Boekanol. Rykow werd gekozen lot vopr^zitler van den economischen raad. OOSTENRIJK. De grondwetscommissie heeft dp veritie- zingsregeling voor den Nationaleri Raad op gesteld. Er werd tenslotte een compromis-. voorslel in dezen aangenomen. N' De-'Nationale Raad zal volgens deze re* geling uit 165 afgevaardigden beslaan. De verkiezing vindt in twee stadia plaats. Er werd afgezien van verplichte verkiezingen voor het geheele bondsgebied. De invoering van den kiesplicht in de afzonderlijke lan den wordt echter afhankelijk gemaakt van het besluit van den belreffenden Landdag, De verkiezingen zuilen in October ge houden worden. CHINA. Het banditisme blijft welig lieren. Thans weer zijn Chineesclie cn Korêaansche ban-, dieten over de Koreaansche grens gestoken en hebben een Japansch politiestation aan-< gevallen. Zij doodden twee man en verwond den er twee. Vérder hebben zij 15 mijl bui len Kanton een trein lot stilstand gebracht en van de passagiers een Chineesclie offL cier en een Gtaioeesche soldaat gedood. Ne gentig welgestelde Chineezen zijn meege voerd en worden legen een losgeld vastge houden. Een buit van 50.000 dollar is weg-. gevoerd. BUITENLANDSCH GEMENGD. De internationale ambtenaren-conferentie te Weenen heeft een voorloopig uitvoerend comité samengesteld; tot leden van dit co mité zijn gekozen Falkenberg (Duilschland), Lüwrent (Frankrijk), Noordhol_ (Centrale Bond van Overheidspersoneel, Nederland), Ilanitzki (Oostenrijk). Zondagmiddag had aan liet station Gene ral Papcslrasse te Schöneberg een hevige botsing plaats tusschen twee treinen van de ringlijn. Een locomotief en vijf wagons onl spoorden. Van de inzittenden werden drie personen zwaar en zestig licht gewond. Ook uit Algiers meldt men een ernstig ongeluk. Een autobus, welke den dienst on derhoudt tusschen Tlcmcen en Nadroma, stortte in een ravijn. Ei werden twee passa giers gedood en 42 gewond. Men seint uil Parijs dat dc advocaat Ebe- lol te Toulouse wegens aanranding van Cail- laux tot 3 maanden gevangenis en 1 franc vergoeding is veroordeeld. Negentien Grieksche dorpelingen aan dén Boven-Bosporus, welke onlangs gearresteerd werden onder beschuldiging, dat zij de Griek- sche troepen behulpzaam zouden zijn ge- j wec-si bij de achtervolging van Turksclie be woners te Beicos, worden voor den Turk se hen Krijgsraad gehoord. Zeventien hunner werden ter dood veroordeeld en naai- Ismed gezonden, alwaar zij Dinsdag terechtgesteld j zullen worden. Uit Lausanne. LAUSANNE, 9 Juli (Reuter). Ismct deelde mede, dat tussclien de geallieerden en de Turken op alle punten overeenstemming 's bereikt en liij voegde erbij: dit beduidt den vrede, -----

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2