CHIEF WHIP] 21 De Draadlooze Telegrafie en Telefonie fiïï 1 m m 0 il 11 m ih m m W%h pK m km 'M a m m ai W k m 4 - n i2c. dit de energie doet verminderen. De dikwijls gunstige samenwerking van klimaat en bo-. 3em is wellicht een andere factor, die zijn invloed door de eeuwen heen op het karak ter der bewoners uitoefent. Daardoor ook is het verklaarbaar, dat de Italiaan in het noorden nog betrekkelijk zooveel verschilt yan zijn landgenooten in het Zuiden. Wij treffen die zorgeloosheid bijv. aan in 'de onthossching van het land. Dat gebeurd in Italië en evenzoo in Spanje. In de bosch- rijke Germaansche landen heelt men altijd gezorgd voor jongen aanplant en heeft zich gen geregelde boschexploitatie ontwikkeld. Het is een eigenschap, die zich ook uit in de levenswijze. De Italiaan leelt gemakken Üjker# hij leeft vlot en royaal als hij kan en denkt minder aan den dag van morgen. De Germanen, over het geheel minder begun stigd door de gelukkige samenwerking tus- echen natuur en klimaat, zijn tot harden ar beid genoodzaakt. Het geld wordt met moeite verdiend en het gevolg daarvan is, dat zij zorgen voor de toekomst; zij rekenen met de kwade kansen. Een ander gevolg van het harde werken is echter, dat zij op een lioogeren levensstandaard zijn gekomen en tij steeds meer en meer behoeften voelen gewekt welke om bevrediging vragen, wat tot hernieuwde krachtsinspanning leidt. Bij de Latijnsche volken is deze prikkel lang niet zoo. sterk, de Italiaan bijv. leeft veel soberder. Naar wij vernamen, wordt boter door de arbeiders niet gebruikt, dat is hun te duur. Toch is de boter naar verhouding niet hooger in prijs dan hier, maar zij stel len zich tevreden met macaroni en vullen het tekort aan vet hij door middel van goed- koope oliën. Deze merkwaardige karakter-eigenschap uit zich, naar wij gelooven, ook in andere dingen, zooals bijv. de kolonisatiedrang. De Germaansche volkeren hebben de wereld gekoloniseerd. Nederland en Groot-Brilan- nië zijn er om dit te bewijzen (behalve in Suriname, wat wel eens spoedig anders mag worden, willen wij ons prestige als koloni-. eeerendé mogendheid in de Yereenigde Sta len niet geheel en al verliezen). Het is waar, frankrijk heeft ook een uitgestrekt kolo niaal gebied, maar welke economische be- teekenis hebben deze streken voor den we reldhandel? En over de ontwikkeling van jle Spaansche Portugeesche en Italiaansche bezittingen valt al heel weinig mee te jleelen. Wij gelooven dat het volkskarakter een yoorname, zoo niet de belangrijkste oorzaak yan de verschillen is, welke wij hebben ge noemd. Dat de Italianen, tenminste die in het Noorden, zoo veel tot stand weten te brengen, is volgens ons voor een groot deel te danken aan een eigenschap, die bij de Hollanders helaas maar al te veel ontbreekt. We bedoelen de geqeigdheid tot samenwer king. Wat men in Italië door middel van üe coöperatie heelt bereikt, is kolossaal. Wij hebben de kantoren, banken en fabrieken gezien van machtige organisaties, die hun vertakkingen hadden over het gelieele land. De Italiaansche Federatie van landbouw- consortiums („Federalione Italiana dei Con- sorzi agrari") te Piacenza is bijv. een reus achtige instelling, die voor eenige producten zooals fosforzuur- en stikstof houdende mest stoffen op de Italiaansche markt ten voor- deele der landbouwers domineert en voor tal van andere landhouw-productiemiddelen een waakzame controle uitoefent en de taak vervult van prijsregelaar. Zij omvat ruim 300 vereenigingen en beschikt over een eigen drukkerij, voorzien van de meest mo derne zetmachines, waar verschillende land bouwbladen en tijdschriften worden ge drukt. Indien ergens, dan hebben de excur- eionisten hier gezien, wat er door middel yan samenwerking door boeren is tc be reiken. Wat de organisatie bij de ontginningen ten inpolderingen betreft, daarover hebben wij in zelfs 3 artikelen geschreven. Ook daar verstaat men het duidelijk, dat het een dracht is die leidt tot macht. Wij mogen natuurlijk niet vergeten, dat men op een excursie niet het minste laat zien wat men bezit en dat de Italianen in het maken van reclame ware meesters zijn. Bovendien kwamen wij bijna uilsluitend met de voormannen in aanraking, die uit den aard der zaak, niet tot de minst ener gieken behooren. Niettegenstaande dit, moeten wij het be kennen, dat ons oordeel over den Italiaan van het Noorden, na ons bezoek aan de Po- vlakte, is gewijzigd. Wij hadden niet ge dacht dat men daar zoo veel had tot sland gebracht en tot zulke groole ondernemingen in staat was. Daaruit moge weer eens blij ken, van hoe groot belang het is, dat men elkaar beter leert kennen. Hoeveel wrijvin gen en conflicten zijn er niet in de wereld gekomen, doordat men elkaar niet kende of zelfs verkeerd was ingelicht. Buitenlandsche excursies kunnen in dat opzicht veel nut stichten, omdat zij in de gelegenheid stellen van elkanders werk en gedachten op de hoogte tc komen. Wij uiten dan .ook bewondering voor het geen wij in de Po-vlaktc zagen en brengen hulde aan de voormannen, die, niettegen staande de vele moeilijkheden, met voort varendheid en energie groote werken heb ben tot sland gebracht, en wij besluiten onze artikelen met den wensch, dat zoo dikwerf aan tafel werd geuit, maar waarbij wij thans de volgorde omkeeren: „Viva lltalia, viva l'Olauda!" K. RECLAME. VIRGINIA CIGARETTES ürxiotfl London CU tijd de eerste in kwaliteit/ Het hoorbaar maken van signalen. Er zijn heel wat manieren om de stroompjes, welke in de antenne worden op gewekt, hoorbaar te maken. Als de energie-golven de ontvang-antenne bereiken worden er zwakke stroompjes op gewekt. Deze zijn afwisselend positief en ne gatief. Zij gaan met een enorme snelheid van antenne naar aarde en omgekeerd. De stroompjes van de Nederlandsche telefonie- stations gaan bijv. 300.000 keer heen en weer per seconde. Hoe maken we nu slroo- men van zulk een frequentie hoorbaar in de telefoon Het trilplaatje van de telefoon kan niet zoo vlug heen en weer gaan, ons gehoor vlies nog veel minder. We moeten nu de stroompjes zien op te zamelen en ten tweede de frequentie verminderen. De stroompjes worden gelijkgericht tot een frequentie, waarop de telefoon zal reageeren. Het lastige van de antennestroompjes is, dat zij steeds van richting wisselen. Juist deze verandering van richting bezorgt ons de moeilijkheden. Als er nu eens 300.000 stroompjes in dezelfde richting'waren, dan was het al heel eenvoudig. We verzamelden deze dan en brachten ze in de telefoon. We moeten den stroompjes dus beletten steeds van richting te verwisse- -len. Het groepeeren van de stroompjes gebeurt al op het zendstation. Iedere geluidsglof die in de microphone komt wekt een groep elec- trische trillingen op in de zend-antenne, dus ook in de ontvang-antenne. De frequentie van de ontvangen groepen is dezelfde als van de geluidsgolven, welke in de microphone kwamen, die weder gelijk zijn aan des sprekers of zangers slem. De „kristal"-gelijkrichler. Men spreekt altijd van „kristal"-dcteclor; doch de detector is feitelijk de telefoon, en het „kristal" is de gelijkrichler. Als iedere groep van stroompjes opgewekt in de ont vang-antenne zoo gemaakt kon worden, dat deze een aantrekking van de membraam van de telefoon tot stand bracht, dan zou het tril plaatje des zangers stem imiteeren. Op welk een wijze heeft men dit nu bereikt? De een voudigste manier is de stroompjes, alvorens zij in de telefoon komen, dóór een „kristal" te laten gaan. Sommige kristallen hebben de eigenaardigheid alleen slroomen in .één rich ting door te laten. Het kristal maakt dus, dat de antenne-stroompjes niet voor- en achter waarts door de telefoon kunnen gaan, doch maar in één richting. Alle stroompjes in één richting passeeren en in de andere richting worden zij tegengehouden. We krijgen nu een opeenvolging van gelijkstroompjes die de membraam laten trillen en een hoorbare toon produceeren. De „Radio-lamp". Een „kristal''-ontvanger is altijd aange wezen op betrekkelijk sterke signalen. De stroompjes van de antenne beïnvloeden rechtstreeks de magneetwindingen van de telefoon. Met een lamp-ontvangen is dit niet het geval. Zij dienen dan alleen om een sterkeren stroom te onderbreken, die door de magneetwindingen geleid wordt. Ook kan een lama de signalen versterken, hetzij vóór of né gelijkrichting. De versterking van de soms zeer zwakke signalen kan wel duizendvoudig zijn. D.w.z. dat wij den afstand, waarover wij kunnen ontvangen, door middel van een goede lampversterkiug enorm kunnen vergrooten. Den Haag hooren wij bijv. op „kristal", met één lamp versterking nemen wij Amster dam, met 2 lampen Londen, etc. Hoe de lamp werkt, zal in een speciaal artikel besproken worden. Hoe maak ik een completen „lamp-ont vanger' voor iadio-telefonie en -telegrafie? De bedoeling is in een paar weken een compleet lamp-ontvangtoestel te beschrij ven. De hierin genoemde onderdeelen moe ten gekocht worden. Wij zullen nu de lezers echter in de ge legenheid slellen de diverse onderdeelen zelf te maken. Zij moeten dan een vraag richten tot de Redactie en hierin het zelf te vervaar digen onderdeel opnoemen. Wij zullen dan de verschillende vragen zoo uitvoerig moge lijk in de Radio-rubriek behandelen. Deel 1, Hc-t „Detector-paneel". Yoor een amateur is het systeem van af zonderlijke paneelen verre te prefereeren boven een completen ontvangen, geheel in gebouwd. Het moet mogelijk zijn met de zelfde onderdeelen verschillende schakelin gen te maken. We zullen daarom alles afzonderlijk be handelen, in ieder artikel één paneel. We beginnen met het detector-" -?declte, dat al direct gebruikt kan worden. Ik veronderstel natuurlijk, dat we in. het bezit zijn van een antenne, en honigraatspoelhóuder, vario meter of schuifMstemspoeh We koopen bij een electriciteitswinkel een nlaatje eboniet (indien goed geprepa reerd kan een goede boutsoort ook gebruikt worden) van 20 bij 13 c.M. en 1/2 c.M. dik (dikker is ook goed). to ten op vereischte grootte. De kleine gaatjes rechts en links dienen voor de aansluit- klemmen. Deze maakt men het beste met een gloeïenden spijker. Hebben we ook de twee groote gaten A en B gemaakt, dan be ginnen wij de onderdeelen te plaatsen. Het lampvoetje komt bij A, en wordt onder ol boven het paneel geschroefd, doch zoo dat de diverse verbindingen nog goed gemaakt kunnen worden. Bij B zetten yvij de gloei- draadweerstand, die we in ieder geval moe ten koopen. Er zijn soorten in den handel, die onder het paneel worden geschroefd en waarvan de spil door een gaatje wordt ge stoken. Hierop zet men een knop met wij zer, welke over een schaal verdeeling loopt. Den roostercondensator en verwisselbare rooslerlekweerstand schroeven wij ook on der het paneel even boven L. Vervolgens zetten we de tien aansluitklemmen in het paneel en kunnen met het monteeren be ginnen. Hiervoor gebruiken we koperdraad van I mM2., liefst met rubber geïsoleerd. Het monteeren. Yan LS 4~ bevestigen we een draad aan het eind van den weerstand. Vervolgens ma ken we de spil van den gloeidraadweerstand met een draad aan de pluspen van den lamp houder vast. Van LSrloopt een draad naar de minpen. YanHS-}~ gaat er een draad naar T I. Van T 2 gaat er een naar P 1. P 2 zit aan de plaatpen van den lamphouder vast Van HSnaar LSloopt ook een draad. Van A wordt een draad verbonden aan de miDpen. De roostercondensator wordt nu tus- schen L en roosterpen gezet. De roosterlek- weerstand. staat parallel. De telefoon komt aan P 1 en P 2. L is de knop voor Antenne en A voor Aarde, We maken nog een koperen strookje en verbin den T 1 en T 2 door. Later als we ons HF- paneel af hebben kunnen we deze goed be nutten. F'o-ü liet monteeren is zeer eenvoudig als we de teetening van Fig. 2 er bij gebruiken. Nadat we alles goed gesoldeerd hebben (Ti- nol is zeer goed) maken we twee stukjes hout van 20 c.M. lang 4 c.M. breed en 1 a 2 C.M. dik. Deze stukjes houten schroeven we on der het paneel, aan den linker- en den rech terkant een. We hebben nu een degelijk onderdeel en indien met zorg gemaakt zullen we goede resultaten bereiken. De volgende week geven we een beschrijving van „Het afstempaneel". VRAGEN-BUS. B. L., te Leiden. Dit gaat zeer goed en de gcluidsvermindering is zoo goed als nihil. Voor Uw doel lijkt mij een „Doodeindcon- tact" sehakelaar het beste. Een schakelaar, waarmede U dc beide heliten van de win dingen parallel of serie kan zetten, is ook heel goed. LUISTERPROGRAMMA. Birmingham 5IT 5.5011.20 n.m. 425 M Muziek, nieuws, iederen dag. Nico (Radio-Riviera) 11.20 v.m. 460 M Muziek, nieuws iederen dag; 5.20G.20 n.m. 460 M Concerten, iederen dag 9.2010.20 n.m. 460 M Concerten, nieuws iederen dag. Ecole superieure des P. T. T. 8.0510 20 n.m. 450 M Concert, Dinsdag, Donderdag 2.507.50 n.m. 450 11 Concert, Zaterdag. NIEUWS. Den 5den of lOden Juli zal door London (2LO) de Opera „Romeo en Julia" draadloos ■van „Govent Garden" uitgezonden worden. Shakespeare's „Mid-zómernachtdroona" wordt 21 Juli „gebroadcasf. In Engeland zai wederom een nieuw sta tion gebouwd worden, bestemd voor de tele- grammendienst met Australië. De antenne masten worden 250 Meter hoog. In verband met de controle, welke er den laatsten tijd wordt uitgeoefend op liet han gen van antenne's boven telegraafdraden, zij er de aandacht op gevestigd, dat deze minstens 2 Meter van geleidingen, behoo- rende bij het Rijkstelefoon- en telegraafnet, verwijderd moeten blijven. 8809 A .Wij bekijken nu Fig. I en maken de ga;-. i-ttsjiaaü. SPORT. SCHAKEN. Goede oplossingen ontvangen van de hee- ren Kurpershoek, van der Hoeven, Van Os, Van der Linden, Paulides, Tjalsma en Yan den Burgh. Dc oplossing van het probleem van Van Dijk is 1 Pe3. Het drievoudig paardoffer wordt dan telkens door een andere pionzet van wit gevolgd. Men vergelijke: de3: 2 d4±-, Te3: 2 d3±; Le3: 2 de3:±. Een der sym pathiekste componisten, die in hel begin van onze eeuw de Nederlandsche problema tiek liielp versterken was de heer A. van Selde. Steeds op de bres om de probleem kunst te bevorderen, heeft bij met zijn werkje „Nederlandsche Schaakproblemen" veel nut gesticht. A. VAN EELDE. T Alkmaarsche Courant 1910. Wit begint en geeft mat in twee zetten. Wit: Kal, Db2, Tg4, Lf4 en h7, Fb3, pia6, c2, cl en g2. Zwart: Ke4, LbS en 15, Pe2 en II, pia7 en b6, Een partijtje, waarbij pion en zet wordt yoorgegeven: Wit (B.) Zwart (zonder 17) (F. K.) 1. e4 d6 2. d4 Pc6 3. f4 e5 4. Lc4 PfC 5. Pc3 Pd4: 6. f5 Ld7 7. Pd5 Lc6 PJ6: Df6: 9. Db5t £6 10. fg6: hg6: 11. Ddl Le4: 12. Ld3 Lg2: 13. De4 Pc2:t 14. Kdl el 15. Lgó ed3: 16. Da4f Lc6 17. Lf6: La4: 18. Lh8: Pal:t 19. b3 Lc6 opgegeven Vragen op draadloos telefonisch' en tele- Cjraiisch gebied knnnen worden ingezonden aan de Redactie van ons Blad en worden deze vragen jan Zaterdags daarop beant- i x i v voorj, De heer Paulides uit Leiden zond me een aardige eindstelling, waarbij het mat in drie zeilen wordt verkregen. Wit: Kb6, Pbó en e3, Tc2, Lh3, pia7. Zwart: Ka8, Tc8, Lb7, pib3, c6, eo en e6. Naar aanleiding van deze -""ding voeg ik nog een enkele stelling hierbij: Wit (Anderssen) Kg 1, Db3, Te7 en 11, Lg3, pia2, c3, g6 en h2. Zwart (Paulsen) Kh8, Dg4, Tc4 en d8, pia7, b6 en h7. Wil geelt mat in drie zeilen. Wit (Loyd) Khl, Dc4, Tel en h3, Pe5 en h4, pia2, g2 en- h2. Zwart (Moore) Kh7, Db2, TaG en f8, Pc7. LcS, piaö, b7, 14 en g7. Wit geelt mat in drie zetten. P. FEENSTRA KUIPER. Den heer v. d. B. Uw probleem is wel wat eenvoudig voor plaatsing- Een sleutel- zet, die een vlucbtveld wegneemt is niet mooi en veel varianlenspel is er niet Den heer K. Varianten zijn: Dbi:, Df5±; Tkó:, Ddl±;- Pg5:, Lf5±; Tg2 (hl), Dg2:±; T!3, Ph2±. VOETBAL. Vriendschappelijke wedstrijd. Morgenmiddag te 2 uur speelt Lugdunum IV een wedstrijd tegen Leidschc Boys I. Het weer leent er zich dit „voetbalseizoen" ook ui tstekend" voor1 CRICKET. Programma voor morgen. Ie klasse. Haarlem—H. W.; II. D. V. S.—V; O. C. 2e klasse WesL A: AjaxA.C.C.; ,V- R. A. H. C. C. H- B: V. V, V. II—Haarlem Jï, 2e klasse OosL Kampong—Hilversum;. P. W.U. V, V. 3e klasse. V.O.C; HU.D.V.S. II; Phoenix— H.C.C .111. Overzicht. Er wacht den Leidenaars morgen weer een belangrijke wedstrijd. Een der sterkste teams komt dan bij Ajax op bezoek. Ajax heeft met A. G. G. nog een appeltje te schil len, want in Amsterdam leden de Leide naars hun eerste nederlaag. Zij waren toen met een zeer onvolledig en onvoltallig elf tal opgekomen, terwijl er onder zeer ongun stige weersomstandigheden gespeeld werd. Dit alles werkte mee om Ajax voor een lut tel aantal runs aan den kant te zetten. Met bowlen en fielden had zij daarna weinig geluk, waardoor een 47 runs nederlaag ge leden werd. Ajax zint dus morgen op re vanche. Een kleine kans bestaat daar wel toe, vooral nu Ajax met batten nogal goed op dreef is. Het bowlen der A. C. C.'ers Ï9 zeker niet veel moeilijker dan van V.V.V. II, zoodat dit niet zooveel bezwaren behoeft op te leveren. Bij A. C. C. hangt alles af van Beuth. Krijgt Ajax het gedaan hem gauw uit te krijgen dan zullen de verdere A. C. C.'ers niet veel moeilijkheden opleveren, daar het bowlen van Ajax zeer goed is. Wij kopen, dat een voor cricket groot aantal toe schouwers getuige moge zijn van een Leid sche zege. 4 In de le klasse worden slechts twee le klasse ontmoetingen gespeeld, met het oog op den toer der Flamingo's. In Haarlem de plaatselijke ontmoeting Haarlem—R. W., welke al een keer uitgesteld werd door het weer. Haarlem ligt door haar nederlaag te gen H. D. V. S. geheel uit de running voor het kampioenschap. Ze is echter sterker dan haar stadgenoot R. W., zoodat ze dit keer weer eens op een overwinning kan rekenen. H. D. V. S. krijgt de niet gemakkelijke taak haar ongeslagen record legen V. O. G. te handhaven. Wij vreezen, dat haar dit niet zal lukken, want V. O. G. beschikt over uit stekende bowlers, waarop men nog niet tö veel gescoord heeft We voorzien in elk ge val oen wedstrijd met lage fo'.-Jmr. Voor de 2e klasse A speelt C. C. IJ le gen V. R. A. IJ, waarvan ze in Den Haag met een 15-tal runs won. Ook nu zullen de G. C.'ers meer moeite hebben dan andere teams, daar V. R. A. I weer vrij is, zoodat dus het tweede elftal zoo sterk mogehjk kan verschijnen. Met II. G. C. II is dit ook het geval. We zien dan ook weer H. C. C. n een gewone runs-overwinning behalen,- waar door Ajax weer een kaDsje knjgt haar zwaarste concurrent in UT halen. Voor de B-klasse komt Haarlem II hij V. V. V. II op bezoek. Waar V. V. V. n al ïr Haarlem won, daaT kan ze niets anders, doen dan morgen weer le winnen en daar door het kampioenschap te veroveren der B-klasse. In het Oosten zal Hilversum weer korte wetten maken met Kampong en haar 3e in ningszege behalen. Ook de andere Ulrechfsche club U. V. V. geven we weinig kans op succes na haa„ verre reis naar Enschedé. P. W. toonde zich lot nu toe na Hilversum d sterkste der Oostelijke 2e klasse. In de derde klasse gaat II. C. C. III weer, op het kampioenschap af en zal morgen door oen inningszege op Phoenix nog vaster op de le plaats staan. H. D. V. S. II zal evenals vorige Zondag V. O. C. II weer een nederlaag toedienen. LAWN-TENNIS. r„ NederlandFrankrijk. IIcl Ncdcrlandsch 7-tal, dat op 14 Juli ie-, gen de Fransche ploeg te Parijs zal uitkomen is als volgt samengesteld: R. van Senus (Ü.Z.C.) doel; H. Minnes (U.Z.C.), J. den Boer (G.Z.C.) aanvoerder en H. van Senus (Maas) achter; Jac. Köhler (Het y), P. Plantenga (DJ.K.) en P. v. d. widen Jr. (Dolfijn) vóór. Invallers Bokho-i ven iG.Z.C.) en J. Pronk (Dolfijn). De competitie. Voor de 2e klasse moet L.Z.C I morgen spelen legen Y II. WATERSPORT. De Kaagweek 1923. Het programma voor de Kaagweek (27. Juli tot en met 31 Juli), luidt als volgt: Vrijdag 27 Juli: Nationale Motorbootwsd- slrijden: 1. Snelheidswedstrijd voor "Motor booten tot 20 P.K., 2. Snelheidswedstrijd voo Motorbooten boven 20 PJL Nationale 12-voelsjollen wedstrijden: 3i 12-Ypetsjollen voor dames. Ouderlingen wedstrijden: 4. Sloepen, 3 12-Yoetsjollen voor Juniores, zoons of doch-. Iers van leden; 6. Wherry-Zeilwedstrijden, a. hoofdklasse, b. toerklasse; 7. Motorboot- wedstrijden: a. Behendigheidswedstrijd, b. wedstrijd in redden van drenkelingen. Alleen motorbooten met ingebouwde motor kunnen aan deze wedstrijden deelnemen: 8. Zwem-» plankwcdstrijdena. snelheidswedstrijd, b. keerpunt wedstrijd, c. behendighèidswedsfjijd. Deelnemers kunnen zich aanmelden tot 1 uur voor den aanvang der wedstrijden. De prijzen voor de onderlinge wedstrijden zul len bestaan uit kunstvoorwerpen. Nationale Zeilwedstrijden le houden op Zaterdag 28 Juli, Zondag 29 Juli, Maandag 30 Juli en Dinsdag 31 Juli: 9. Ilandicap- klassc C, 10. Handicapklasse D, 11. 75 vier kante M. kruiserklasse, 12. 60 vierk. Meter kruiserklasse, 13. 45 vierk. M. kruiserklasse, 14. 35 v. M. kruïserkl.,. 15. 6-Meterklasse, 16. Regenboogklasse, 17. Vrijbuilerklasse, 18. Internationale 61/=-M. klasse, 19. Schelde- jollen, 20_ 12-Voetsjollen, 21. Roude en plafe bodemvaartuigen O.C., 22. Tjotters lot .7 M. O.D., 23. Tjotters tot 5.6 M. O.E., 24. Tjotters lot 4.8 M. M.O.F., 25. Schouwen tot 6 Al. O.I?., .26. Schouwen tot 5.5 M. O.E., 27. Sehouwèn lot 4.75 M. O F. Nationale Kampioenwedslrijden 12-Voets- jollen, le houden op Vrijdag 27, Zaterdag 28, Zendag 29, Maandag 30 en Dinsdag 31 Juli. Prijzen: De prijzen zullen bestaan uit Zil veren Kaagbekers, Zilveren Kaagtumblers, Mc-dailles en Kaagbordje9. Bij drie inschrijvingen wordt één prijs uitgeloofd, bij vier tot vijf: 2 prijzen, bij zes tot tien: drie prijzen, hij tien.of meer in-t schrijvingen: 4 prijzen. Hoofdprijzen: 45 v; M. kruiserklasse: Van Hoolwftffprijs (wisselprijs)-, voor de eerste maal gewonnen in 1921 door den heer B Fenenga; in 1922 door de heeren A. van de* Goot en M. Koert. Rcgènboogklasse. „Warmondprijs" (wissel- prijs), voor de eerste maal gewonnen in 1921 door den heer R. van Hagen; in 1922 door den heer L. Doedes. Scheldejollenklasse: hoofdprijs een kunst voorwerp. Extra hoofdprijs een Zeisskijker, aangeboden door den heer Jan J. A.-Hin voor den gene die nimme? op een der Kaagtveken een hoofdprijs in deze klasse won. Deze prijs wordt uitgereikt bij minstens 7 inschrijvin-. gen. 12-Voetsjollenklasse: „Jollenprijs" (wiSsel- prijs), voor de eerste maal gewonnen in 1922 door den heer J. Hin, in 1921 niet verzeild, in 1922 door den heer C. N. Him Zesmeterklasse: Hoofdprijs kunstvoorwerp De wisselprijzen worden definitief eigen dom van dengene, die hem driemaal gewon nen heeft. Hoofdprijzen worden alleen in genoemde klassen verzeild, indien minstens 3 vaartui gen zijn ingeschreven. Zijn er in die klassen meer dan 8 inschrijvingen, dan zullen 2 hoofdprijzen "worden verzeild Yerkadeprijs: In de 12-Voetsjóllenklassei zullen de wedstrijden van 29 en 30 Juli gel*» den voor de Yerkadepriis. - - -

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 6