DAGBLAD. Zaterdag 7 Juli 1923. EERSTE BLAD. ÖfHciesie Kesmisgcvingen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS, Het voornaamste nieuws van heden. prijs der advertentien! 80 Cts. por regel Bij regel abonnement belangrijk Jageren prijs. Kleine ad verlen tien, uitsluitend bu vooruuoe- talin». Woensdags en Zaterdags 50 Ots., bij een 1 maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrccht. Voor eventncele op- fcending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Postcliègns- en Girodienst No. 67055. Postbus No. 64, Prijs dezer couranti y- Voor Letten p. 3 mud. 'f 2.35, p. weck' <f 018 Buiten Beiden, waar agenten gevestigd sijo, per week' O.IÖ^ Franco per post f 2 35 "F portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen Nummer 19427. ig»JTO»*-r»-TrTT r...M r ij mrrwnrmio DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen lor algemeene kennis dat door a. A. C. Bakker, te Oegstgeest, een ver zoekschrift is ingediend Ier bekoming van vergunning tot den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel Nieuw- slraaf No. 38 voor gebruik elders dan ter plaatse van verkoop b. J. van Royen, wed. van W. Verhoeven te Leiden, een verzoekschrift is ingediend ter bekoming van vergunning tot den verkoop van sterken drank in het klein in perceel Hcerensleeg No. 1 voor gebruik ter plaatse yan verkoop en elders. N. C DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRÏJEN, Secretaris. Leiden, 7 Juli 1923. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van a. Wede H. de Keijzer, om vergunning tot uitbreiding van de waschinrichling in het perceel Stationsweg No. 35, Sectie L. No. 1225 b. L. Lolkes de Beer, om vergunning tot uitbreiding van de inrichting voor het mof felen en vernikkelen van metaalwaren in het perceel Kerksteeg No. 2 Sectie I. No. 2099 c. de Koninklijke Nederlandsche Grofsme derij, om vergunning tot uitbreiding van de Grofsmederij op het perceel Zuidsingel No. 06/68, Sestie A. No. 1128 d. de Continental Petroleum, Company, om vergunning tot uitbreiding van de inrichting tot opslag van petroleum, gelegen op het Slalionsemplacement der Nederlandsche Spoorwegen, Sectie L. No. 1214, Gelet op de arlt. 6 en 7 der Hinderwet Geven bij dezen kennis aan het publiek, 'dat genoemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd zijn alsmede, dat op Zaterdag, don 21en Juli 'e.k., des voormiddags ie halfelf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven ofn bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op ves tigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinder wet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne be zwaren mondeling toe te lichten. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 7 Juli 1923. Overgangsexamens Hoogeie Burgerschool met vijfjarigen cursus. Bevorderd van de 1ste tot de 2de klasse: Onvoorwaardelijk: W. Aalbersberg, IC. J. Bekooij, A. J. Bergers, B. G. Beulink, A. G. Boehmer, T. Boekee, L. W. J. Bouhuys, S. Buys, D. J. Chrisliaaase, Catrina Dreverman, II. G. Frenlzen, Gelpe- Ester Sollewijn, W. F. A. Grimme, II. M. Hueting, J. A. Meülink, II. Schultz, J. M.' Dekleermaeker, J. P. II. Hemerik, II. F. v. d. Horst, B. K. Huysmans, E. F. Jacobi, G. W. J. Janssen, Elisabeth J. Kcsselring, Pelronella v. d. Kloot, A. J. J. ICuik, A. Leewis, Greta Loeb, J. II. Maar- tense, C. A. v. Malssen, C. W. Th. M. Meu- \yose, P. A. v. d Poel, J. A. Raasveldt, J. C. Schalkw'"; M. J Uijtermcrk, W. v. Polanen, A. H. F. Endema, J. Cr. Gerslel, II J. van Leeuwen, F. Meijers, Johanna W. G. Mulder, A. Pont, W.ilhelmina C. v. Rooijen, G. San Giorgi, G. F. Schüdel, J. A, Smit, F. M. M. Smolders, G. L. Sijokens, Galharina M. Ver ver, L. P. S. Vrins, C. G. J. Wernink, J. Win- semius. G. M. Wijkmans, A. Zwitser, W v. Zijvcrden VoorwaardelijkW. S. A Golenhrander, Cornelia A. Kurpershoek, Th. Perquin. Afgewezen 16. Van de 2de lot de 3de klasse: Onvoorwaardelijk: G J. M. Bakker, G. J. M. Blietz, 11. J. Blom, II. v. d. Boom, Anna En sink, Frcderika Cl. Fonteyn, Constance Gocdbloed, B. J. Hermans, L. Iioogenslraa- len. F. Plantinga, Cornelia Segaar, J. W. C. Verhage, Christina W. J. de Vries, B. Werk man, P. J. v. Blarkom, II. F. Juta, Alida de Kier, W. F. ICrijncn, II. W. Meijeraan, D. Noleboom, C. Ie Poole, F. L. Postel, D. v. d. Putten, Alida Sanders, W. N. Steur, P. Straat hof, R. P. Tjebbes, C. P. Tuk, P. A. Verde- gaai, Maria A. Welling. Voorwaardelijk A. Akkerman, J. v. Exter, P. C. J. Gilhuys, II. D. Kolkman, W. P. Sy- branda, J. C. Zaalberg. Afgewezen 12. Van de 3de tot de 4de klasse: Onvoorwaardelijk: Henrietta A. Bakker, D. de Bes, J. A. Blanken, J. M. Blokpoel, J. W. Boehmer, Roelofje G. Bosscha, G. Broekhui zen, A. L. Demenint, II. Tj. Dijkhuis, D. W. Duysler, S. D. Duyverman, H. J. de Graaf, G. L. Ilofsteenge, J. P. J. M. Hollanls. S. II. Jouslra, T. P. Ongkiehong, II. de Wilde, H. M. Balleljee, J. Bloot, Alida M. J. de Bruin, O. A. A. ICesseling, N. v. d. Laan, P. J. Leb bink, F. J. v. Lith, II. C. Meijer, E. L. Molt, E. L. Nauta, A. A. J. Nieuwenhuis, Pelronella J: Noleboom, JV. ÏV v. Peijpe, V/. B. A. Per quin, Hermina Poppe, Bètsv de'Tombe, J. A. Baak, II. J. M. de Graaf, J. C. Hulst, W. Jo- rissen, Pauline E. J. M. Kellenaers, Jacoba KI. v. Nieuwkerk, J. H. F. du Pon, Johanna M. Raadsen, B. San Giorgi, Th. Segaar, P. II. Tennissen, G. Verberg, J. A. Vermey, H. F. A. M. Walenkamp, W. II. v. Zoest. Voorwaardelijk: M. J. LI. A. Geyer, K. v. d. Heijden, Post. Ilendrika II. Th. Pino, A. A. v. Reijzen, J. L. F. C. A. de Thouars. Afgewezen 3. Van de 4de tot de 5de klasse: Onvoorwaardelijk: Amalia S. Cahen, P. A. Cornet, C. N. Cramer, Caroline Dikshoorn, F. G. Eeflens, Gelpke J. P. Sollewijn, A. J. Gerritse, Leentje Goldberg, Cornelia H. A. Hammes, Klazina Hommes, P. Kettenis, C. J. v. d. Noordaa, G. J. Rijkmans, C. J. v. Sluys, L. Stam, S. E. Vies, Adriana E. B. v. Zwieten, Marianne Bosman, L. Engbcrts, T. Hilarius, A. Hill, J. L. N. Jloorweg, Beatrice L. Th. E. Janssens, Anna M. Molt, H. Th. Perquin, J. la Riviere,. B. H. A. Stüvc, J. P. A. Timp, J. Verschoor. Voorwaardelijk: G. M. C. Flens, Pelronella M. de Tombe, J H. L» Wennckers, Jacoba M. Curvers, B. H. Kroon, L. J. v. d. Laan, Cornelia de Man, A. M. W. Piffo. Afgewezen 6. Hel is heden vijf en twintig .jaar ge leden, dat aan prof. dr. F. A. II. Schreinè- makers, alhier, door den Senaat der Rijks universiteit, alhier, de doctorstitel honoris causa in de chemie werd verleend. De bekende dahlia-kweeker, onze stad genoot de heer Jan ICriest Jzn. (kweekerij „De Koepel") heeft zich ook gewijd aan de verfraaiing van Delphiniums (Riddersporen) en met succes. Een zeer mooie soort toch is gisteren te Haarlem bekroond met het ge tuigschrift van verdienste en heeft den naam ontvangen van „Hortulanus Witte." De heer A. Ileeneman, tenor, die zijn studies volgt bij mevr. M. Langeveldt van Hemert, in Den Haag, zal in Augustus een concert geven in het sanatorium „Rhijn- geest". Namens 'dc Centrale Commissie voor Arbeidersontwikkeling alhier wordt aan staande Dinsdagavond weer een concert voor werkloozen gegeven in den tuin van de sociëteit Musis Sacrum". Als solist treedt op de heer Bram. van der Slap, con- certzanger te Delft. De piano wordt geheel belangloos afgestaan door de firma L. II. Brijnen, Turfmarkt, alhier. Gaarne voldoen wij 'aan het tot -ons gericht verzoek, om de aandacht van onze stadgenooten te vestigen op den bazaar, welke a.s. Dinsdag en Woensdag ten be hoeve van het Kinderhuis „Voordorp" zal worden gehouden en waarvan de voordee- len voor het mooie werk dezer stichting be stemd zijn. De dure tijden hebben ongun stig op de financiën van slichtingen als „Voordorp" gewerkt. De uitgaven zijn voortdurend gestegen en de inkomsten heb ben daarmede geen gelijken tred gehouden. Met zuinig beheer alleen komt men er niet. En daarom tracht het bestuur ook eens door middel van een bazaar de geld middelen te versterken. Wij hopen, dat het niet zal worden teleurgesteld. Bij gunstig weer zal de bazaar in den groolcn tuin van hel huis te Leiderdorp worden gehouden en kleine versnaperingen zullen worden aangeboden. De „Ilollandia-bioscoop, aan dc Ohmjegracht, is in andere handen overge gaan en heeft, na aan een duchtige restau ratie te zijn onderworpen, ook een anderen naam gekregen. „Apollo-thealer" is thans haar naam. Twee gewezen, stafmuzikanten, de hoeren M. Kouprie en II. van der Oeld, hebben deze zaak aangepakt en willen trachten er iets goeds van te maken. Zelf zullen zij voor de rnuzielc zorgen: piano en viool. Verder is het hun gelukt een goeden operateur aan hun inrichting te verbinden. Wat de localiteit aangaat, deze voldoet thans aan de eischen Dc verlichting is prima. De zachfc kleuren der wanden doen bijzonder goed en passen geheel bij de decors. De schilders Gebr.s Van dor Berg, de stukadoor Welling en de clectricien Sley- ser hebben met de ondernemers samen gewerkt tot het maken van een goed ge heel. Iïet programma voor deze week lijkt ons voor liefhebbers interessant, 's Zaterdags en sWoensdagsmiddags worden boven dien kindervoorstellingen gegeven. In het, ondanks de warmte luchtige, „Luxor-thealer" wordt weer een goed pro gramma gegeven, vóór de de pauze een levensdrama „Lafheid en Heldenmoed", er na een prachtfilm, ook een drama: „De fabriek roept". Hot bijwerk geeft veel va riatie. Het „Casino" blijft bij zijn concurrenten niet achter en biedt zijn bezoekers mede een uitgebreid, belangwekkend en va- rieerend programma, het zien waard. Hedenmorgen is de trein uit Amster dam. welke hier le 9.34 aan het Station moest arriveeren vermoedelijk door het uit zetten van do rails tengevolge der warmte, ontspoord. Een paar wagens liepen uit de rails. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Daar de ontsporing niet ver van het Station, plaats had, konden de passagiers dit gemakkelijk bereiken Het verkeer had echter eenigc stagnatie. Voor zoover mogelijk werd het echter langs een ander spoor geleid, terwijl er hard ge werkt wordt om de waggons weder in het spoor te brengen. Gisteravond halfüen werd er brand ge alarmeerd in de Janvossenstecg no. 12. Het bleek, dat op de achterplaats een droge dweil in brand was geraakt, vermoedelijk doordat er een brandend stukje sigaret op was geworpen. Het vuur werd met eenige emmers water gebluscht. De motorspuit kwam nog ter plaatse, doch kon onverrichter zake terugkeeren. Gisteravond te ongeveer 10 uur kregen de gebr. K. op de Ileerengracht een hoog- loopende twist waarbij Joh. K. door zijn broeder Gerard een steek in den rug werd gegeven met een scherp voorwerp, dat later een mes bleek te zijn. Nadat hij naar hel politieposlhuis aim de Ilaven was geloopcn, waar inlusscheijf de auto, van den Eersten Hulpdienst reeds aanwezig was en 'n voor- loopig verband was aangelegd, werd hij naar het Ziekenhuis overgebracht. De verdachte G. K. werd in het politie bureau in verzekerde bewaring gesteld. Twee gebroeders Z. uit Rijnslmrg kwamen gistermiddag aan den Haarlem merweg voor den gesloten spoorwegoverweg. Zij waren daarover slecht te spreken en wilden den spoorwachter te lijf, die aan mishandeling ontkwam door in het wacht huisje le vluchten. Het muisje zal voor de gebroeders Z. nog wel een staartje hebben. Zekere W. deed bij de politie aangifte, dat hij op den Rijnsburger werf door zekeren J. K., bijgestaan door een hem onbekend chauffeur met een mes gedreigd is en hij een niet ernstige verwonding in den rug heeft bekomen. De zaak wordt verder door de politic te Oegstgeest berecht. Hedenvoormiddag had op den hoek PlantageZoeterwoudsche Singel een aan rijding plaats Uisschen twee wielrijders, waarbij een mej. fe. een vrij ernstige wonde bekwam aan het linkerbeen. Na door den Eerste Hulpdienst in het politieposlhuis al daar le zijn verbonden werd de juffrouw per auto naar het Ac.ad. Ziekenhuis vervoerd. In verband met de op 15 Juli door de directie der N. Z. ÏÏollandsche Tramweg maatschappij aangekondigde loonsverlaging heeft de Chr. organisatie met haar leden ge confereerd. De toestand is daarbij ampel besproken en het Hoofdbestuur gemachtigd met de directie nader overleg te plegen. De R.-Kath. organisatie en de moderne zullen Zondag en Maandogachtend verga deren met de Leidsche nnro'odofonon. Hoewel natuurlijker wijze er groote ont- slemming heerscht onder het personeel, voelt men hier blijkbaar niet veel voor een staking. Bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs wa ren op 6 Juli ingeschreven 1233 personen. Het programma vcor het concert op het Van-der-Werff-Park, op a.s. Dinsdagavond, te acht uur, luidt „Luctor et Emcrgo", marsch, Geyp Ouverture „Jessonda", Spohr Coletta-Wals, Suppé Balletmuziek uit de Opera „Faust", Gounod Albumblat, Wagner „Pomone", wals, Waldlreufel „Das haben die Mad- chen so gern", marsch, Gilbert. dingen blijven hierbij builen aanmerking. Indien de ambtenaar geen eigen huishou den heeft, of dit niet naar de nieuwe stand plaats wordt overgebracht, wordt in den regel de vergoeding niet toegekend. Indien bijzondere omstandigheden afwijking van dezen regel wctb'gon, zal die vergoeding niet meer mogen bedragen dan een zesde van de wedde per maand. De vergoeding wordt niet toegekend, indien de verplaat sing van den betrokken ambtenaar ge paard gaat met een verhooging der jaar wedde van meer dan f 50U. Ingeval de ambtenaar met zijn gezin op de nieuwe standplaats er niet in kan sla ngen een geschikte woning te hur.en en ook de Minister van Financiën verklaard heeft dat geen woning voor hem beschikbaar is, terwijl de verplaatsing niet op verzoek ge schiedt en niet kan worden uitgesteld, kan, indien daartoe termen aanwezig worden geacht, 75 pCt. der pensionkosten, welke de ambtenaar voor zichzelf, roet in-acht- neming van de noodigo zuinigheid moet maken, worden vergoed. Deze regeling is alleen van toepassing op die groepen van burgerlijke en mili taire landsdienaren, welke reeds op 1 Jan. 1923 in het genot van een vergoeding voor verplaatsingskosten waren, en voorts op die groepen van burgerlijke cn militaire landsdienaren, ten aanzien waarvan de re geling door het hoofd van het betrokken Departement toepasselijk wordt verklaard; Dit besluit is 1 Juli jl. in werking ge treden. Met is niet van toepassing op de ver plaatsingen, die vóór dien datum zijn be volen KERKELIJKE BERICHTEN. Doopsgezinde Gem. Zondagmorgen, te 10 uur, ds. J. Wuite. Eglise wallonne Dimanche matin, k 107* hcures, Mr. M. Bresson. Evang.-Luthersche Gem. Zondagmorgen, te halfelf, ds. G. de Mcyere. Liberaal-Katholieke ICerk Zondagmor gen, te halfelf, dienst in de Bonifaciuskapel, Stille Rijn la. Remonstrantsch-Geref. Gem. Zondag morgen, te halfelf, dr. MankesZernike, van Rotterdam. Scbaaicollecte voor de noodlijdende predi kantsgezinnen in Duitschland. Oud-Katholieke Kerk, Middelstcgracht 16: Zondagmorgen, te lien uur, em.-pastoor J. M. van Beek. Wat ean ambtenaar wordt vergoed bij verplaatsing. In „Stbl." No. 306 is opgenomen een Kon. B. van 26 Juni 1923, lot regeling van de vergoeding van verplaatsingskosten. Het volgende is er aan ontleend: Aande vaste burgerlijke en militaire landsdienaren, die in het belang van den dienst naar een andere gemeente dan die hunner standplaats worden verplaatst, kan een tegemoetkoming worden verleend. Met verplaatsing in het belang van den ^dienst wordt gelijkgesteld ve.rplaalsing op ver zoek, wanneer de ambtenaar dientenge volge in hetzelfde dienstvak onder een hoogere schaal van bezoldiging valt. Met verplaatsing naar een andere ge meente wordt gelijkgesteld verplaatsing naar een ander onderdeel van een zelfde gemeente, wanneer hieraan gedwongen verhuizing gepaard gaat. De tegemoetkoming bestaat uil: een be drag voor de kosten der reis van den amb tenaar en zijn gezin, en voor de kosten van overbrenging van zijn inboedel. In geen geval zal voor kosten van over brenging van den inboedel meer in reke ning mogen worden gebracht dan 10 pCt. van de jaarwedde, welke de ambtenaar laatstelijk in zijn betrekking vóór zijn ver plaatsing genoot. Toelagen en vergoedin gen blijven hierbij buiten aanmerking. In dien de ambtenaar geen eigen huishouden heeft, of dit niet naar de nieuwe stand plaats wordt overgebracht, zal het bedrag in geen geval grooter mogen zijn dan 3 pCt. van de jaarwedde, welke de ambte naar laatstelijk in zijn betrekking vóór zijn verplaatsing genoot. De vaste vergoeding wordt bepaald óp 5 pCt. van de jaarwedde, welke de ambte naar laatstelijk in zijn betrekking voor zijn verplaatsing genopt, „Toelagen en yergoe- Naar het „Hd.bl." verneemt, zal de Ko ningin Vrijdag 7 September de vlootrevue van de Kon. Nederl. Zeil- en Roeivereeni- ging op hot Binnen-lJ bijwonen en den vol genden dag geruimen lijd vertoeven op het clubgebouw van de Kon. Roei- en Zeilver- eeniging „De Hoop", te Amsterdam. Dien dag worden er op den Amstel waterfeesten gehouden. Mr. V. II. Rutgers (A.-R.) die in de zitting van 4 Juli van de Prov. Stalen van Zuid-Holland was herkozen tot lid van het College van Ged. Staten, doch die deze benoeming in beraad wenschte te houden, heeft thans verklaard, zijn benoeming als zoodanig te aanvaarden. Het honderdtal toehoordersplaatsen, waarover de Academie voor Int. Recht in het Vredespaleis in Den Haag beschikt, is geheel uitgeput. De belangstelling voor de te houden voordrachten, welke, zooals be kend is, in Juli en Augustus zullen plaats hebben, is zeer groot gebleken, en aan een niet onbelangrijk aantal aanvragen om toe lating kon niet worden voldaan. De plech tige opening der Academie zal Zaterdag 10 Juli a.s. plaats hebben, terwijl de colleges op 16 Juli een aanvang zullen nemen. Na langdurig lijden is gisteravond te Amsterdam overleden de heer P. Nolling, lid van den Gemeenteraad van Amsterdam en oud-lid van de Tweede Kamer. De heer Nolling was vrijzinnig-democraat. Hij stamde uit de oude radicale partij en was dc eerste werkman, die, nu 32 jaar ge leden, in den Raad van Amsterdam zijn intrede deed. Van dien Raad was liij thans de nestor. De heer Nolling is 71 jaar geworden. In verband met zijn langdurig lidmaatschap van de Tweede Kamer is hij indertijd be noemd lot ridder in de orde van den Nedèr- landschen Leeuw. Ook van de Provinciale Staten van Noord-Hol land is hij lid geweest. Het Comité voor het Seminarie te De- pok heeft zich voor zijn administratie aan gesloten bij het Zendingsbureau te Oegst geest. Tot voorzitter van Het comité is be noemd de heer A. Bierens de Haan te Haar lem ,lot secretaris, wegens vertrek van jhr. M. T. C. van Lennep naar het buitenland, ds. M. Lindenborn; le Oegstgeest. Men schrijft uit Zalt-Bommel aan het „Ilbld.": Vflor de vacature van onderwijzer of on derwijzeres aan school II hebben zich 96 sollicitanten aangemeld. K-iimerkend voor den toestand bij het onderwijs. Op verzoek is eervol ontslagen de heer W. J. M. Verkoutoren als notaris te Epe. Op 88-jarigen leeftijd is in Den Haag na korte ongesteldheid overleden de heer H. L. Ileykoop, oud-leeraar aan gymnasium en hoogere burgerschool aldaar. Iïet aantal vacatures in de Ned.-IIerv. Kerk bedroeg 1 dezer 255, tegen 246 op 1 Jan. j.l. en 256 op 1 Juli van het vorig jaar. Voor de verschillende provincies zijn de cijfers aldus: Gelderland 29, Zuid-Hol land 44, Noord-Holland 39, Zeeland 17, Utrecht 14, Friesland 31, Overijsel 13, Gro ningen 27, Noord-Brabant 23, Limburg 6 en Drente 11 plaatsen. De leden van de Eerste ICamer zijn Ier openbare vergadering bijeengeroepen op Dinsdag 10 dezer des avonds le halfnegen. Ookonder het tramperson eel te Haarlem heerscht ernstige ontstemming over de door de directies der E. S. M. en N. Z. H. T. aangekondigde loonsverlagin gen van f 2 tob f 3 per week. De Ned. Ver. belegt hedenavond en Zon dagmorgen te Haarlem protestvergaderin- gén. Te voren hebbén-do vertrouwensman nen uit Haarlem en omliggende plaatsen vergaderd. Uit de vergadering kwamen BINNENLAND Ontsporing op de spoorbaan bij Leiden. H. M. de Koningin aal op 7 Sept. eefl viootrevne van de Kon. Ned. Zeil- en Roei- vereen, op het Binnen-U bijwonen. Overleden is het ond-lid der Tweede Kamer de heer P. Nolting. Vergoeding aan een ambtenaar bij ven plaatsing. BUITENLAND. Een verklaring van de Belgische regee- ring naai aanleiding van het artikel in de Libre Beigiqne. In de Fransche Kamer heeft Poincaré ge sproken over den brief van den Paus. De Beriijnsche gemeente-begrooting is opnienw verworpen. Tusschen Turken en Grieken te Lausanne is een afzonderlijke regeling te wachten. De Fransche Kamer heeft gisteren een motie van vertrouwen in het regeerings- bcleid aangenomen. voorstellen om over te gaan tot lijden?* verzet of tot een demónstratievo staking van een uur of van een dag. Het hoofdbe stuur zegde boe al deze voorstellen nauw keurig te overwegen en kreeg machtiging, om, wanneer het het tijdstip gekomen acht een parool aan het personeel te geven. Do vergadering stelde zich op het standpunt, dat, indien vóór 15 Juli geen onderhoud met cfce directie zal zijn geveerd, de eisch zal moeten worden gesteld do loonsverla ging zoo lang op te schorten, dat ampel overleg kan worden gepleegd tussohen di rectie en personeel. Voorts werd besloten op een spoedig te.bepalen dag een demon-3 stratio van het trampersoneel te houden. In de fabriek der firma Gon- nerman en Co aan de Vrieschc Var^eiw markt te Haarlem, is een carbiHreservoir uit. elkaar gesprongen. Een werkman werd vrij ernstig aan gelaat, oogen en armen ge-» wond, een tweede werkman werd licht ge troffen. Gisteren is de autobus van d3n onderhouder L., die eo.n dienst onder-» houdt tusschen IJmuiden en Haarlem, na- bii het terrein van de voetbal vereoniging Haarlem in oen sloot geraakt. De weg wordt daar hersteld, waardoor de passee-1 rende rijtuigen nogal ver moeten uitwij-» ken. Er zaten weinig passagiers in do bus. Een cSame bezeerde zioh ernstig aan den am. Men meldt uit Loosduinen: Deze week is er 's nachts ingebroken in do apotheek van dr. Boekelman aan den Haag- weg. De dief heeft zich door verbreking van een ruit toegang verschaft; alleen de gift- kast is geopend. Daaruit werd de bus met morphine genomen, de inhoud ontvreemd en de bus weer neergezet. Men vermoedt te doen te hebben met 'n morphinist, die al meerman len door valsche recepten zich in de apothe ken van Den Ilaag morphine wist te doen afgeven. De marechaussee heeft een onder* zoek ingesteld. Op 30 Juni waren er le Rotter dam 17 diensten van autobussen naar de buitengemeenten, naar Boskoop, Capelle a d. IJsel, Benthuizen (richting Zoelermcer), Rijs- oord (richting Ridderkerk), Vlaardingen, Oud- Beierland, Numansdorp, Ileerjansdam, Rid derkerk, Deljft, Poortugaal (2 ondernemingen) Pernis, Overschie, Zoelermeer, Nieuwerkerk, Schiebroelc, Zuidland (over de Eilanden), ter wijl er ook drie vergunningsaanvragen voor even zoovele lijnen op Schiedam hangende zijn. De dienst op Ridderkerk beschikt over het grootste aantal wagens, 8, elk voor 16 personen. Voorts die op Vlaardingen over 5 wagens, elk voor 26 personen. In het zuiver lokaal verkeer waren op 3G jUni sedert zijn er weer eenige bijgeko men 22 ondernemingen en ondernmers. Naar het tuindorp links van den dijk loopen een tiental lijnen, rechts van den dijk (Bloem hof) vinden er nog vier haar eindpunt. Een conducteur van de 11 o t - terdamscho tram zag gistermorgen vroeg uit het huis van den makelaar in schepen Jacq. M. Pierot aan do Mathenesserlaan 438 te Rotterdam, drie mannen met ge reedschappen onder den arm klimmen. De politio werd gewaarschuwd, die constateer de, dat inbrekers waren binnengekomen door een raam aan de achterzijde van heb huis, uitkomende aan de Vierambaeht- st-raat. Alles in het huis was overhoop ge haald. Wat er vermist wordt, kon nog ineb Worden vastgesteld, daar dc familie Picrob buitenslands vertoeft. Veel zal het waar^> schijnlijk niet zijn, daar de heer Pierrot gezorgd had zijn voorwerpeji van waard© voor hij vertrok in veiligheid te stellen. D e N.V, Eduard Goudsmit aan do God. Botersloot, te Rotterdam, heeft aangifte gedaan, dat iemand van haar personeel bij aankomst van don trein uïb Leiden aan het station D. P. is uitgestapt en in den trein heeft laten liggen een pa1ca je, inhoudende 20 gouden trouwringen, 4Ö zilveren hangers on 10 paar zilveren schep-* jes.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1