Opening Eiiidelljk weergevonden 5 5 No. 19424. LEfDSCH DAGBLAD, Woensdag 4 Juli. Tweede Blad. Anno 1923. GEMENGD NIEUWS. Morgenavond B. A. DEVILE's SIGARENMAGAZIJN NIEUWE RIJN 26 NABIJ DE KORENBEURS De Excursie van Ned. Land-, bouwers naar Noord-ltalië. FEUILLETON c f I n verband met de i n- ftraak te Oegstgeesl deelt men ons liet vol gende mede: Maandagochtend heeft zich bij den lui tenant-kolonel De R. iemand aangemeld die verklaarde Donderdagavond te hallen licht te hebben zien branden in een der be nedenkamers van het onbewoonde huis. Had de nachtwaker der Particuliere Nachtveilig heidsdienst (Direct, v. L.) zijn plicht ge daan, dan zou hij reeds bij zijn eerste ronde de uitgesneden keukenruit hebben moeten opmerken. Ter verantwoording geroepen, verklaarde hij echter geen lichtje bij zich te hebben gehad, en.... het was zoo donker achter de boomen. Wat heeft men aan een dergelijke bewaking? Den bewoners van Oegslgeest zij dit een waarschuwing! Gistermiddag zijn op den Rijswijksche-weg nabij het Rijswijksche- plein een motorrijder en twee wielrijders te gen elkander gebotst. De motorrijder viel en kreeg een schedelbreuk. In zorgwekkenden toestand is hij door den Geneeskundigen Dienst naar het Ziekenhuis gebracht. Een der wielrijders viel eveneens en kreeg een diepe hoofdwond en is naar het militair hos pitaal gebracht. De tweede wielrijder is er zonder ongelukken afgekomen. Het Nederlandsch School- museum te Amsterdam noteerde in Juni 157 bezoeken en 32 aanwinsten. Gedurende de geheele zomervacantic blijft het Museum geopend. Gisteravond is in de Fer- dinand-Bol-straat te Amsterdam een be jaarde vrouw lussclien een motorrijwiel en een muur bekneld geraakt en op slag gedood Omstreeks halfacht kwam uit de Bolstraat bij de R. A. I. een motorrijder aangereden. De motorcar had een geweldige vaart. Ge komen bij de Albert Cuvp-straat trachtte de berijder deze straat met groole snelheid in de richting van de Ruïjsdaelkade in te schie ten. Hij nam echter, volgens ooggetuigen, den hoek Bol-Cuypstraat met zulk een ver bazende snelheid, dat de machine uit de bocht schoot en links van den weg het trot toir opvloog tegen den muur van den win kel van Kreymborg Co. Een oude vrouw, daar op de kleine steentjes loopende, werd tusschen muur en machine zoodanig be kneld, dat de levensgeesten onmiddellijk waren geweken. De motorrijder werd door den schok tot midden op den rijweg van de Ferdinand-Bolstraat gesmeien. Hij is in be- wusteloozen toestand door den Geneeskun digen Dienst naar het Binnen-gasthuis ver voerd; hij had een schedelbreuk opgeloopen. Ook bet lijk der vrouw is naar dat gasthuis overgebracht. In de drukke Bolstraat ver wekte dit ongeluk veel opschudding. Zaterdagmiddag is, naar de O- H. Ct." meldt, door de politie, in sa menwerking met ambtenaren der accijnzt, een inval gedaan in het perceel Lange- Marg" otha-straat 7 te Haarlem. In het perceel werd een volledige in werking zijn- do distilleerderij aangetroffen het toestel had een inhoud van 300 liter, terwijl er acht gevulde huipen aanwezig waren. Het toestel met bijbehooren werd in beslag ge nomen. Terzake zal proces-verbaal worden opgemaakt tegen een machinebankwerker, won^-dc te Vogelenzang Bij de Gooische Bankte Bus- Hum zijn malversaties aan het licht geko men. Teven den bankbeambte H., wonende in het. gebouw der Bank aan het Wilhclmi- naplantsoen, is rechtsingang verleend. Het bedrag d°r malversaties zou plm f 10.000 bedragen. In de week van 17 tot 24 Juni werden hier te lande aangegeven 56 geval len van mond- en klauwzeer, waarvan 40 alleen in 21 gemeenten van de provincie Zuid-Holland. Er isingebrokenindengoud- emidswinkel van A. Saers aan den Lage- Oostzcedijk, te Rotterdam. De dieven zijn binnengekomen door de zijdeur, die naar do bovenwoning voert, hebben uit een ver- bindingsdeur tusschen portaal en winkel een paneel gezaagd en hebben in den win kel dp hun gemak het beste uit de étalage gehaald. Et is voor een vijf a zesduizend gulden aan gouden en zilveren sieraden gestolen, waaronder een tweehonderd-tal ringen. Iemand, te Rotterdam wo nen- de, had een rijwiel gekocht van een Duït- soher, die opgaf te Gouda verblijf te hou den. De kooper van het rijwiel, bevreesd een gestolen rijwiel te hebben gekocht, öe- gaf zich naar Gouda, om een nader onder zoek in te stellen. De Duitscher, die bij een kastelein zijn intrek had genomen en ei de lucht van kreeg dat de Goudschc po litie zich met de zaak ging bemoeien, vluchtte bij de komst van den hoofdiagent- rcrherobenr Negrijn, over het dak van de woning van den kastelein, doch werd on middellijk door genoemden rechercheur achtervolgd. Na verkregen assistentie ge lukte het den Duitscher te arresteeren. Het blijkt, dat de Goudsche politie met deze arrestatie een goeden slag heeft ge slagen, want bij het voorfoopig onderzoek is reeds gebleken, dat de arrestant de da- 'der is van minstens een dozijn rijwieldief stallen. gepleegd te 's-Gravenhage en to Rotterdam. De rijwiel dief wordt ter beschik king der Haagscbe justitie gesteld. Uit Amersfoort wordt be- richl: Bij een inwoner van Hoogland is, ter wijl alle huisgenooten naar de markt te Amersfoort waren, ingebroken. Een kabi net 19 opengebroken en o.m. is een geld kistje geforceerd. Ongeveer f 20,000 aan ef fecten is meegenomen. Twee jaar geleden is in hetzelfde huis onder ongeveer gelijke om standigheden ingebroken. De Apeldoornsche politie heeft aan alle hoofden van onderwijsinrich tingen en aan eigenaars of beheerders van lokaliteiten, waarin vaak en veel publiek samenkomt, alsmede aan fabrikanten toege zonden een slap kartonnen biljet, in twee kleuren bedrukt, met de op rijm gebrachte tien geboden voor het verkeer in het belang der veiligheid. Deze luiden: Voor alles, rijdt rechts van weg en pad. En links langs den man, dien voor U gij hadt fn bochten, rijdt rechts en ziet voor U uit. Laat tijdig steeds klinken bel, hoorn of fluit. In 't midden des volks bij kruising of hoek Geeft richting van weg, rijdt kalm en rijdt- kloek. Tloudt achter elkander, passeerend op 'tpad, En kruist gij: die rechts komt, den voorrang steeds had. In weif'ling zegt snel: Ik stop en sta stil, Denkt: „Veiligheid slechts, dat is wat ik wil" Men meldt uit Enschedé, dat, hoewel de invoer van lederen schoenen is verboden, nog vele linnen schoenen met rubbelzool of geheel rubberschoenen wor den ingevoerd. Ook de invoer van schoeisel, geheel of gedeeltelijk van hout vervaardigd, is toegestaan. Te Bennekom is gearre stee-rd de heer De G-, aldaar, verdacht van oplich ting. Hij is naar de gevangenis to Arnhem overgebracht. In Noordel ij k Friesland vindt men bijna in ieder clorp autobussen, die ge regeld rijden. De Friesche LocaaLspoor on dervindt daarvan groote schade. De inkom sten over Januari en Februari j.l. zijn on geveer 30 pCt. lager dan in die maanden in 1922. Gistermorgenisten postkan tore te Borne een bedrag van fllOO ont vreemd. In een onbewaakt ooge-nblik, toen de dienstdoende beambte zich even verwij derd had; moet de diefstal gepleegd zijn. Dcwe beambte had f 1200 ontvangen en in het loket laten liggen toen deze terug kwam, lag er nog slechts f 10C. De politie, die direct in kennis werd gesteld, heeft op aanwijzingen een persoon op betoog, welke zich omstreeks dien tijd ten postkantore bevond. Tot heden is echter deze persoon nog niet door de politie gevonden. Ten gevolge van de kou de weers gesteldheid is de baggel in het Weerdingor- vëên erg achterlijk en is de prijs stijgende. Van den loch reeds hoogen prijs van f 50 per stobbe, stijgt het nieuwe product Hxms tot 65 en 70 gld. van liet weinige dat ver handelbaar is. Droogte en zon zijn noodig. Uit Heerlen verneemt „De Tel." betreffende den moord te Ubachsberg )iet volgende: In een oud vervallen buisje woon de geheel op haarzelf de 7"2-jarige vrouw H. O. Uiermans. die dQor haar ouderdom zich soms wat vreemd aanstelde. Het verhaal deed de ronde, dat zij nogal rijk was, het geen dan ook de aanleiding tot den moord moet zijn geweest. Zaterdagavond, toen als gewoonlijk haar neefjes een bezoek aan haar wilden brehgen en de gewone bood schappen wilden bezorgen, vonden zij de deur en het venster open. In het voorvertrek waren verse liil lende zaken in w an orde over den vloer verspreid. Angstig geworden snel den de kinderen naar huis. waar zi]_ mede deel ing van een en ander deden. .Onmiddellijk begaf zich een zwager van juffr. H. en eenige andere personen naar haar woning, daar vonden zij de vrouw, aan handen en voeten gebonden, in haar nacht goed op het bed liggen met een kussen op het hoofd. Hier en daar vertoonden zich bloedsporen. Toen men het kussen wegnam bleek het gezicht één en al wonde te zijn. Het bericht van den moord ging als een loopend vuurtje door het anders zoo stille dorp en weldra was de burgemeester, de heer J. Daubsenberg uit Veenendaal en po litie ter plaatse. Oolc dr. Wolffs kwam wel dra cn constateerde dat de vrouw gedood moet zijn door het slaan met een zwaar slomp voorwerp, waardoor onder andere het neusbeen verbrijzeld werd. Er wordt vermoed, dat de moord Vrijdag en misschien zelfs reeds Donderdag gepleegd is. Daar de vrouw zeer eenzelvig leefde, was het den buren niet opgevallen, dat men haar eenige dagen niet gezien had. De moord zal in den avond of 'snachls gepleegd zijn, daar dc vrouw zich te bed bevond Do dief of dieven zijn door een gat in den muur bin nengedrongen, waarna zij de ongelukkige vrouw met touwen en afgescheurde stukken beddelaken hebben gebonden. Eerst daarna moet de doodelijke slag zijn toegebracht Uit de verspreid liggende laden en doozen is ge bleken, dat roof het eenig doel van den moord is geweest. Vermoedelijk is echter slechts wat klein geld en een gouden kruis gestolen, daar de vrouw haar geld elders in beharing had gegeven. Het parket te Maastricht heeft Zondag een uitgebreid onderzoek ingesteld, dusver ech ter zonder resultaat. Een onderzoek met een politiehond leverde ook geen succes op. Het lijk van de vrouw is onder groote be langstelling ter aarde besteld. Heer (voor oen schilderij staande): „Hm., wat moet die schilderij eigenlijk voorstellen 1" Schilder: Welk een zonderlinge vraagt Dat is toch gemakkelijk te radea: op den achtergrond dat is een weiland." Hoer: „En ervoor?" Schilder: .Daarvoor staat een ezel." RECLAME. JULI a.s. VAN TEN URE Wij hebben onze merkensorteering zóó gekozen, dat we ieder naar - smaak kunnen bedienen TELEFOON 1994. 8682 xrv. (Particuliere Correspondentie). (Nadruk verboden). Iialiaansche steden. Ravenna en Venetië. Op onzen tocht hebben we verder nog een bezoek gebracht aan Cremona, Piacenza, Bo logna, Ravenna. Ferrara en Venetië. Het zijn alle oude, stille steden, die een prach tige oude kathedraal en dito stadhuis bezit ten. De oude universiteitsstad Bologna heeft een merkwaardig gebouwde kerk, waarvan vooral de voorgevel zonderling aandoet. Dit schijnt in verband te staan met een oneenig- heid, die de stad eens met den Paus heeft gehad. Opmerkelijk is, dat de sleden een tolgrens hebben, wat direct middeleeuwsche gedach ten bij den Hollander opwekt. Alles wat in de stad wordt ingevoerd, moet worden aan gegeven en daarvan wordl belasting gehe ven. Als wij er met onze kolonne automobie len aankwamen, was het sleeds halt hou den. Natuurlijk trok de bagage-auto. die de dik besloven koffers van het geheele gezel schap meevoerde, vooral dc aandacht der scherpzinnige douanen, maar het woord „Olandesi" deed den beambte in de houding springen. Het militair saluut werd gebracht en we konden de reis terstond vervolgen. Ravenna is een stille stad van ongeveer 75.000 inwoners, maar met een roemrijk verleden, waarvan nog vele herinneringen ziin bewaard gebleven. Een paar maal was het de hoofdstad van het West- Romeinsche rijk en de Gothische koning Theodorik. hield er zijn verblijf. Zijn graf is in deze stad. evenals dat van Dante. Het huis. waar Dante woonde, bestaat nog en vlak daarbij bevindt zich de prachtige grafkelder, welke van binnen geheel uit marmer is opgetrokken. Het graf is nog be trekkelijk nieuw alleen het prachtige relief boven de tombe, dat den grooten man weer geeft, is afkomstig van de 15e eeuw. Rome schonk de twee bronzen deuren, gegoten uit het brons van kanonnen, welke gedurende den laatsten oorlog werden gebruikt 1 In een klein museum worden enkele merkwaardig heden, betreffende Dante's leven en werk, tentoongesteld. Het meest beroemd van Ravenna zijn de mozaïeken, die tot de allermooiste van de wereld worden gerekend. Een meesterwerk in dit opzicht is de graf kelder van Galla Placidia, zoo genoemd naar de keizerin van dien naam en afkomstig uit de 5e eeuw (ongeveer 440.) Van dit mauso leum worden de mozalken het meest ge roemd. Door de vensters van albast wordt het inwendige op indrukwekkende wijze be licht en komt het blauw der mozaïken het hemelblauw nabij. Vlak bij dezen grafkelder is de beroemde kapel van S. Vilale. Deze uit de Ge eeuw af komstige kerk is achthoekig en in byzan- tijnsclien stijl opgetrokken. Met uitzondering van het dak is zij geheel uit Oostersch mar mer opgebouwd. Er bevinden zich ook hier prachtige mozaïken. Deze kapel heeft tot voorbeeld gediend van de (veel grootere) Aya Sofia te Konstan- tinopel, maar de laatste wordt door veel kunstkenners minder mooi gevonden. Beroemd is verder nog de S. Apollinaris kerk van de 6e eeuw, welke de oudste kerk ter wereld is, welke nog tyordt gebruikt. Het Battistero is voorls, vanwege de mooie mo zaïken, een bezoek ten volle waard. De laatste plaats, welke wij bezochten, was Venetië, de stad van de gondels, van do droomen, van de stille nacblen De aankomst bij avond is bijzonder mooi en moet vooral op een niet-Hollandcr diepen indruk maken. De stille wordt slechts on derbroken door liet geplas van de roeispa nen der gondeliers, die elkaar zoo nu en dan iets toeroepen. Geheimzinnig glijden de gon dels voorbij, het flauwe schijnsel hunner lantarentjes weerspiegelend in het stille wa ter. Vanuit de verte klinkt zachte muziek en zang De stad zelf maakt bij aankomst in den avond een indruk zooals Amsterdam, wan neer men het nadert van den kant van het IJ. Dat Venetië overigens aan Amsterdam doet denken, kunnen we moeilijk zeggen, misschien alleen een enkel hoekje. De stad draagt een geheel ander karakter en is ook veel kleiner dan Amsterdam Venetië heeft ongeveer 175.000 inwoners. Het heeft, even als onze hoofdstad, grachten, waarvan er, maar één een behoorlijke breedte heeft, n.L het „Groote Kanaal" en de andere zeer smal zijn, een meter of 6. Dat is al een verschil met de Amsterdamsche grachten. Bovendien staan de huizen in Venetië bijna alle met de voorgevels direct aan het water, de sloep daalt er een eindje in af. De wallen ontbre ken dus doorgaans en de boomen altijd. Het geheel is daardoor zóó verschillend van de grachten onzer hoofdstad, dat een vergelij king niet mogelijk is. Wij voor ons vinden de grachten van Amsterdam en van andere steden in ons land in liet algemeen een veel grootscher indruk maken. Niet gaarne zou den wij de Keizersgracht te Amsterdam wil len ruilen tegen de allermooiste in Venetië cn het gezicht, dat men in het voorjaar bij1 helder weer heeft van een der bruggen over. de Keizersgracht, wordt ons inziens niet overtroffen. De huizen in Venetië zijn de verlegen-, woordigers van den bloeitijd dor republiek, toen deze handel en scheepvaart, tengevol ge van het verkeer met den Levant en Indie tot zich wist te trekken. De rijke kooplieden bouwden zich toen huizen als kasteelen en vooral het „Groole Kanaal" is er nog om dit te bewijzen. Na de ontdekking van den zeeweg naar Indiü ging de stad achteruit en thans kan men zien hoe de prachtige huizen zijn verwaarloosd en verweerd van ouder-, dom. Niettemin levert het geheel een schil derachtig gezicht, daar de harmonie niet door een of ander mal modern gebouw wordt verstoord. In de Hollandsche steden schijnt men het daarentegen den laatsten tijd per se op de vernieling van het oude stadsschoon toe te leggen. Als 's winters de bladertooi der boomen de huizen onzer grachten niet langer in de schaduw zet, ontvalt ons dik-: wijls de uitdrukking „het is toch werkelijk geen gezicht", zoo worden de meest typi-i sche punten door den modernen bouw ont-» sierd. Venetië gaat met den nieuwen lijd niet mee. Een rechtgeaarde Venetiaan heeft nog nooit een fiets, een paard, een rijtuig of een auto gezien. Van een stof plaag weet men in deze gelukkige stad evenmin en ieder kan rustig uit winkelen gaan geen rauwe, door-; dringende kreet van de claxon zal hem doen verschrikken. Het goederenvervoer geschiedt bijna uit sluitend te water door middel van gondels en den laatsten lijd ook van motor- en stoombootjes. De menschen verplaatsen zich te voet, want men kan vrijwel overal loo pende komen. De straten, of beter de steeg jes want de meeslen zijn niet broeder dan een meter of 3 b. 4 zijn dientenge volge voortdurend vol menschen, die bezig zijn in de winkels hun inkoopen te doen De drukte wordt nog vermeerderd door het groole aantal vreemdelingen, onder wie voor al Engelschen en Amerikanen opvallen. Door hun dinlomalenbrillen gluren zij vol ernst voortdurend in hun Baedeker en zijn dan nóg niet in staat den weg en de kunst- schallen te vinden. Een uilzondering op de nauwe straten cn steegjes vormt het eenige plein der stad. het San Marco, met op den achtergrond do prachtige kathedraal van dien naam. Dit plein overtreft, volgens sommigen, alle an dere pleinen der wereld in schoonheid. Het i3 ingesloten door huizen, welke alle in den zelfden stijl zijn opgelrokkcn. Beneden is een winkelgalerij, waar men ruime keuzo, heeft in het beroemde Venetiaansche leer, glas- en aardewerk. Wie veel zusters heeft, kan daar zijn geld kwijt 1 In een der hoeken van het San Marcaf verrijst, vlak voor den zijkant van den dom, den 99 M. hoogen toren, vanwaar men een schitterend uitzicht over dc eilandenslad heeft. Volgens velen slaat deze toren daar heel goed op zijn plaats, anderen daaren tegen vinden hein het plein ontsieren. Met deze laatsten zijn wij het eens. Naast de San Marco kerk slaat het oudo paleis der dogen, dat thans als museum is ingericht. Dit palcis is door de beruchte „brug der zuchten" met de gevangenis van Uit het Engelsch van ADELINE SERGEANT. 79) Maar een onoverwinlijke afkeer van zijn eigen huis maakte ziek van hem meester bij was bang voor «de gedachte, Rose weer tè zien en haar to moeten vragen, of zij lady Broxbourne gezien en haar om vergc- vbig gevraagd had. Hij was ook bang, wan hopig bang; om Catherine zelve to zien; te weigeren haar te antwoorden, als zij hem vroeg, of Gerard al of niet do schuld was van hun langdurige scheiding, was meer dan hij voelde to kunnen verdragen. Hij besloot haar nooit weer te zien of te sproken. Het was.beter, dat hij aan haar als een doodo Icon denken, zooals zij van dien dag dan ocrlc werkelijk dood voor hem was. Bij dit besluit kreeg hij weer een zekere mate van moed. Als zij uit den weg was, als zij met haar echtgenoot vertrokken was dan zou hij vrij zijn. Gerard de Mauden ten doode toe te bestrijden. In ieder geval zou niets de geschiedenis van het lot van hun kind uit hem kunnen krijgen. Laurens Ogdvie zou nu, zooals altijd, volstrekt on bekend voor hen blijven. Uij de gedachte aan zijn naam, kwam er nog een andere herinnering bij hem oveneen, die zijn krachtige gestalte deed trillen van angst. Catherine had gezegd, dat Laurens een spoor vqjL zijn familie had gevonden en dal hij naar Schotland was gegaan om het te onderzoeken. Was het mogelijk, dat hij zelfs iets ontdekken en John Holden ter verantwoording roepen zou? Hij werd koud bij deze gedachte. Het is waar, hij had bijna alle mogelijke maat regelen genomen, om zijn geheim te bewa ren; maar geheimen lekten soms op de meest onverwachte manier uil. De heer Holden was niet heel hang voor een straf volgens de wet Deze, geloofde hij, zou gemakkelijk te ontwijken zijn; maar, wat hij vreesde, was het denkbeeld, dat zijn geheimen publiek eigendom zou den worden, dat hij zelf hekend zou staan als een sluw, gewetenloos, oneerlijk man. Ilij wist, dat hij zoo beoordeeld zou wor den, en zelfs als verdediging mogelijk was, zou hij het beneden zich achten, zich te verdedigen. Voor John Holden zou het leven geen waarde meer hebben zonder de achting van de medemenschen. Hij had het recht daarop verbeurd; maar het was toch werkelijk hard, dit op te geven. De schaduwen van den avond vielen reeds, voordat hij uit zijn kantoor kwam, waar hij zich zooveel uren opgesloten had. Het was over negenen, misschien later; hij wist het niet. Maar een drang om zich te bewegen, was over hem gekomen; hij wil-- de even om loopen, voordat hij naar huis ging. Hij nam zijn hoed en stok een dikken met slevigen knop en liep door de drukke, verlichte stralen. Hij wist niet, welke gedachte of welk instiuct het was, die of dat hem eindelijk naar den weg naar Catherines huis voerde, maar löen hij daar was en tot het volle bewustzijn ontwaakte van hetgeen hij deed, sloegen de klokken elf uur. Het was een merkwaardige wer king van den geest, d;e hem nu bijna ann de deur gebracht had, ,jwaar zij woonde, lot wie hij zich altijd gewend had in zijn uren van zorg en moeite. „Zij zou me nu niet kunnen helpen," zei hij bij zichzelf met een vreemd glimlachje, terwijl hij om keerde. En toen hij dit deed, stond hij tegenover Laurens Ogilvie, die ook de gewoonte had, dien weg to gaan, als hij moeilijkheden had. „Mijnheer Holden, neem rae niet kwa lijk. Mag ik u spreken?" De heer Holden bleef staan on sprak niet. Hij keek boo«, zelfs in zijn stilzwij gen maar inwendig was hij bang. „Ik ben vandaag tweemaal aau uw kan toor geweest, mijnheer", zei de jonge man, „maar u hadt het te druk om mij te ont vangen. Mag ik nu met u spreken, of wilt u zoo goed zijn een uur te bepalen, dat ik bij u kan komen?" „U vergeet, dat ik nieta meeT met u te maken heb", zei John Holden, koel. „Wij zijn gescheiden nadat u zich zoo brutaal eo ondankbaar gedragen heeft/' „Brutaal? Ondankbaar?" Laurens' oogen schoten vuurmaar hij hield de woorden in, die hem blijkbaar op de lippen kwamen. „Die zaak behoeven we nu niet te bespre ken, dunkt me", zei hij, zacht en toch, lag er niet iets van meesterschap in zijn rusti ge stem? De zaak, die ik nu met u heb, ie van geheel anderen aard." „Als het niet te lang duurt, kunnen wij samen wel verder loopen", eei de heer Holden, na een oogenblilc gedacht te heb ben. ,.U kunt mij niet veel te zeggen héb ben, denk ik." „Niet heel veel misschien," gaf Lauren* too. ,,Tk twijfel er niet aan, of 'u kunt mijn vragen in een paar minuten beant woorden." Het klonk onheilspellend. John Holden keek zijn metgezel van ter zijde aan ©n had Iet gevoel, dat hij hem uit den grond van zijn hart haatte. HOOFDSTUK XXXYI. Ten koste van alles. „Ga voort," zei John Holden kortaf. „Men hoeft mij gezfegd, mijnheer", zei Lauxene, op de eenvoudige, rcohtstrcek-> sche manier, die bij hem altijd indruk maak te, „dat u bokend is met do bijzonderhe den van mijn familio en kunt zeggen, wie ik ben." Het was als een slag in het aangezicht. De hoor Holden had ©en oogenblik het ge voel, alsof alles om hem heen draaide toen werd alles weer duidelijk en vast ©n hij wist, wat hij te doen had. „Mcd heeft u verkeerd ingelicht". „Vergeef me", zei Laurens eerbiedig, doch vast„maar ik geloof, dat ik op som mige punten niet verkeerd ben ingelicht. Juffrouw Titchfield zegt me, dat zij altijd van u bevelen en geld ontving sedert zij rao kreeg van haar tante juffrouw Ogilvio, toen ik twee of drie jaar oud was/' „Mijn goedheid voor een vondeling ftohijnt verkeerd uitgelegd te zijn" oei do heer Holdeu droog, „zooals goedheid ge woonlijk wondt." „Ren vondeling 1" „Op welken anderen naam kunt ge aan spraak maken V' ,,Tk maak er aanspraak op, dat mij ge zegd wordt, waar ik gevonden ben." „En dat is een inlichting, die ik nieti geven kan/' „Ik was er zoo zeker v«n", zei Laurena na een korte pauze, „dat u <mij de inlich-' tingen, die ik vroeg, zoudt weigeren, dat ik eerst naar Dunkckl en ritlockrie gin„, waar ik drie jaar van mijn leven schijn doorgebracht te hebben, cn waar ik mcn< schen ontmoette, die juffrouw Ogilvie ge kend hebben, bij wie u mij aohteigelatea heeft, toen ik pas een paar dagen oud was." John Holden schrikte; toen haalde hij zijn schouders op en lacht© spottend. „En wat zou het, als ik dat gedaan hebt Als ik het kind van oen zwervelinge langï den weg opnam en naar de naast-bijziindel woning bracht en voor zijn onderhoud bc taalde wat zou dat don Ben ik verant' woordelijk voor zij-n geschiedenis daarvóór en daarnaV' Vergeef me, rriijnhec/r, laat- mij spreke, voordat u verder gaat", zei Laurens op, smeekenden toon. „Ik ben ii altijd dankbaar geweest voo^ al uw goedheidlaat me u nog dankbaar zijn. Ik wil u niet noodeloos tegonsproKen, maar het feit blijft, dat weet u evengoed! als die goede Schotsche menschen, dat ik niet het kind van een zwervelinge was. Zi} lieten me «zelfs enkele van de kleertjes zien, die ik droeg: de dominee van dc parochie had ze bewaard en hij verzekerde me, daU het geen goed was, dat aan het kind van! een zwervelinge kon toebehoord hebben.' „Dat heeft niefs met mij te maken. lÜr torgdo voor je: 2aat dat genoog zijn." 'X (Wordt vervolgd)/

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 5