DRUKWERK VOOR DEN HANDEL DRUKKERIJ N.V. „Ï.EIDSGH DA@DX.AD", LEIDEN ;illltl!l!!lllt!(ll!!llltlltll!l!ltllillllillllllllillllll!Hllllillllll lllllllllllllllllllllllllllllllfllllB NETTE UITVOER9KQ BILLIJKE PRIJZEN SPECIAAL INGERICHT VOOR GROOTE OPLAGEN in TELEGRAMMEN, LAATSTE BERICHTEN. Prov Staten v Zuid-Holland RAAD VAN STATE. Advertentiën. WEERBERICHT. ÜU&i jggjff'7 Barometerstand. De dunne wijzer geeft den stand aan te U uur voorna. De groote wijzer geeft den stand aan te 8 uur nani: Stand 9 uur voonri. 766. Stand 3 uur nam. 767. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen in den morgen van l ,4 JuU, medegedeeld door liet Melereologïsch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 766.8 te Ham burg. Laagste stand 751.0 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van den 5den: Zwakke tot matigen wind uit Zuidelijke tot 1 Oostelijke richtingen. Licht tot halfbewolkt. Droog weer. Warmer. HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK-a.-Z. Voor Donderdag: Hoogste stand des morgens te 8.18 uur. Hoogsto stand des namiddags te 8.44 uur. i LUCKT-TEMPERATUUR. Afgcloopen nacht: Max. teniip. 18 gr. C (64 gr. F.) Mita. temp. 15 gr. O. (60 gr. F.) Temp. 9 uur voorm. 18 gr. C. (64 gT. F Temp. 3 uur nam. 20V6 gr. C. (70 gr. F.)- WATERTEMPERATUUR. Temp. 12 uur *"s middags 18Vè gr. C. Temp. 3 uur namiddag 19 gr. C. i LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Woensdag, 4 Juli: 9.53 nam. tot 4.16 voormiddags. Het deficit bij de Duitsche posterijen voor hel jaar 1923 wordt op ongeveer 8 billicen mark geschat. De nieuws verhoogingen zul- len een winst van 4 billioen opleveren, zoo- dat echter nog een tekort van 4 billioen on- gedekt blijft. Op 1 Augustus zullen daarom dj posltarieven opnieuw worden verhoogd. De grondwetscommissie uit den Beier- sclicn Landdag heeft een voorstel aangeno- men betreffende de beperking der bevoegd- heden van den Rijkspresident voor zoover deze op dc souvereine rechten der landen betrekking hebben. De Rijksregeering zal te gelegener tijd een desbetreffend voorstel in f de Rijksraad indienen. FRANKRITK. De „Echo de Paris" verneemt, dat Poin- 1 caró de Kamerzitting tot den 14en dezer wil 1 voortzetten, ten einde nog eenige wetsont werpen van binnenlandsch en buitenlandsch politiek belang te kunnen aannemen. Poin- caré wil ook de vlootovereenkomst van Was hington geratificeerd zien vóór de Kamer uiteengaat. De Senaat kan zich daarmee dan terstond na het einde van de vacantie bezighouden. De „Echo de Paris'.' voegt hier nog aan toe dat liet Fransche parlement aan Amerika en aan alle vrienden van Frankrijk zal be wijzen, dat Frankrijk besloten is mede te werken aan de beperking van de bewape ning overeenkomstig de inzichten van pre sident Harding. ENGELAND. De staking van de havenarbeiders te Hull, Grimsby, Cardiff en Bristol heeft zich thans uitgebreid tot Londen en Tilbury, waar duizenden bootwerkers hebben ge slaakt. He* werk ligt stil op cenige schepen geladen met vruchten en andere bederfe lijke waar, van het vasteland gekomen. Latere berichten uit Huil melden, dat de bootwerkers daar de beslissing handhaven 1 om hel werk niet te hervatten. Het perso neel der fruitkooplieden tost de fruitzen- dingen. Naar aanleiding van de tooneelen in het Lagerhuis op 27 Juni, toen vier arbeiders- afgevaardigden werden geschorst kwam de -parlementaire fractie der Arbeiderspartij te Londen in geheime vergadering bijeen ter bespreking van het vraagstuk van de parlijlucht. In de kwestie van de door Mac Donald geëischle verontschuldiging door de geschorste leden aan tc bieden, werd geen beslissing genomen. De geschorsten besloten naar hun kiesdistricten te vertrek ken, ten einde de besturen der kieskringen te raadplegen. De schadevergoedingkwestie. LONDEN, 4 Juli (Reuter) Bij de gisteren hervatte iutergeallieerde besprekingen, ten aanzien van de schadeloosstelling, drong de Belgische gezant bij Curzon aan op de wen- schelijkheid van het bijeenroepen eener con ferentie tusschen Britlannie, Frankrijk en België, ten einde alle daarvoor vatbare pun ten van de schadevergoediDgskwestie te be handelen en te bespreken. Volgens België is de stopzetting van den lijdclijken tegenstand noodzakelijk voor een algemeene conferentie. Het onderhoud tusschen Lord Curzon en den Franschen gezant Saint Aulaire was een teleurstelling, daar er geen noemens waardige verandering in de houding van Frankrijk gekomen bleek. De toestand is zeer delicaat en de regee- ringskringen nemen groote terughouding in acht over de besprekingen, welke gisteren hebben plaats gehad en die in de naaste toekomst zullen' worden voortgezet. De Fransche ambassadeur bij Curzon. LONDEN, 4 Juli. Reuter verneemt, dat de Fransche ambassadeur gisteravond met Lord Curzon een onderhoud heeft gehad over den toestand in het Ruhrgebied, dat ongeveer een uur duurde. Later werd me degedeeld, dat omtrent het onderhoud geen enkele verklaring kon worden afgelegd. Uit niet-officieele bron wordt vernomen, dat de besprekingen van algemeen en aard waren en dat de ambassadeur aan Curzon geen nota heeft aangeboden. Een verklaring van Mnssolini. ROME, 3 Juli (Belg. Tel. Ag.) In den mi- nisteraad verklaarde Mussolini ,dat de toe stand in het Roergebied de laatste dagen nog verergerd is. De nobele poging van den Paus, aldus spreker, die met het oog op de menschelijkheid lusschenbeide kwam, heeft geen wijziging gebracht in den toestand. Nu de ministercrisis in België is geëindigd, is de diplomatieke actie hervat. Italië neemt er rechtstreeks aan deel. Men zal trachten het probleem op te lo6sen in den geest der voor stellen in het memorandum van Londen,, waarvan geen der latere ontwerpen is afge weken te welen: het verbinden van de her- stelkweslie met die der inlergeallieerde schulden, het verleenen van een moratorium aan Duitschland en het vaststellen van het definitieve bedrag zijner schuld; een ratio neel betalingsplan met ernstige economi sche waarborgen en het afzien door Frank rijk van de bezetting der Roerstreek. Wat het lijdelijk verzet betreft, zoo besloot Mus solini, de Ilaliaansche regeering gelooft, dat Duilschland er geen enkel belang bij heeft dat af te kondigen. Men moet natuurlijk de mogelijkheid van een vergelijk begunstigen, want de Roerkweslie drukt zwaar op den cconomischen toestand van Europa en ver traagt het herstel. De ministerraad keurde de Verklaring van Müssolini goed. Het 3cheep vaart verdrag van Washington. TOKIO, 4 Juli (N.T.A. Draadloos). Vol gens Japanscho bladen heeft Japan beslo ten, bij Amerika en Engeland te komen, om een drievoudig verbond te bereiken, oin de besluiten van het Washingtonsche scheep vaartverdrag uit te voeren, zonder te wach ten op de ratificatie door Frankrijk. In staat van beschuldiging. BOEDAPEST, 4 Juli (Belg. Tel.-Ag.) Do procureur dos konings stelde de aote van beschuldiging op voor 17 gearresteerde per sonen, die pogingen hacfclen gedaan om graaf Bethlen to vermoorden, en tegen cenige andere politieke personen, beschul digd van misdaden en van plannen om een aanslag te plegen op het leven van den koning van Roemenië. Een complot ontdekt te Weenen. WEENEN, 4 Juli (V. D.) De Weensche politie heeft een. organisatie ontdekt, welke zich ten doel stelt bekende politieke en eco nomische personen uit den weg te ruimen. De Nation aal-socialist fiitller uit Beieren Staat in verbinding met deze organisatie. Talrijke personen zijn gearrescerdwa pens werden in beslag genomen. Munitie-ontploffing. BOEKAREST, 4 Juli (V.D.) Maandag is het fort Catela in de lucht gevlogen. Een arbeider liet bij een munitietransport een granaat vallen, welke ontplofte. De overige munitie werd aangestoken. Het fort werd in een ruïne veranderd. Tot nu toe zijn er zes dooden en zeven ernstig gewonden ge borgen. STADSNIEUWS. Voor dpii Indischen Dienst is bestemd J. Meijer !.e Leiden, als controleur 2e klasse bij den 'Post-, Telegraaf- en Telefoondienst. Heden ontvingen wij het keurig ver zorgde 'programma voor het Woensdag 11 Juli a,s. te houden kinderfeest in den tuin van het Posthof. welk feest door de Neder- landsche Handelsreizigers-Vereeniging ge organiseerd i9. Demping der Mare. Do Leidsche Mij. der Nederl. Letterkunde heeft aan den Gemeenteraad alhier het vol gende adres gezonden: De Maatschappij der Nederlandsche Let terkunde te Leiden wendt zich met verschul digde gevoelens 4ot Uw Raad, om U drin gend le verzoeken de gevraagde gelden voor de demping der Mare niet toe te staan en de onherstelbare vernietiging van een be roemd stuk stadsschoon te voorkomen. Zij herinnert Uw Raad aan de onrust, die dit plan zooals tal van adressen hebben aan getoond alom in den lande heeft gewekt en die Dr. Jan Kalf nog onlangs vertolkt heeft. Zij hoopt dat Uw wijsheid andere mid delen van werkverschaffing zal vinden en dat Gij in geen geval Uw stem zult geven aan een plan, waarvan lalloozen de uitvoe ring tot in lengte van dagen diep zouden betreuren. Onder leiding van den heer P. v. Lan- gedijk is te Noordwijkerhout opgericht een Neutrale Mannen-Zangvereeniging, genaamd IC. U. L. IC., of Kunst uit Landelijke Krach ten. Vergadering van heden. Voorzitter baron Sweerls de Landas Wyborch Geopend II uur. De VOORZITTER stelt aan de orde de ver kiezing van G leden van Gcd. Staten. De heer J. TER LAAN fs.d.) betoogt de wensclielijkheid en de billijkheid van de vertegenwoordiging vaiv de SiD.A.P.-fr actie in het Dag. Bestuur der provincie. Spr. herinnert aan dc verkiezing van de leden van Ged. Stalen in 1919, toen de recht- scbe partijen niet op principieele gronden, doch om praktische bezwaren een zetel aan dc S.D.A.P. hebben geweigerd. Toen heeft de fractie zich alleen bepaald tot een protest, doch nu wenscht spr. het standpunt der fractie uiteen te zetten, welke toch sterk en invloedrijk genoeg is, om aan het bestuur der provincie deel te nemen. Daarom meent de S.D.A.P. althans 1 ze tel te mogen opeischen. Met opzet gebruikt spr. juist liet woord „opeischen" omdat hij zich geheel wenscht te plaatsen op het stand punt van het recht. Wij wenschen geen zetel bij de gratie der andere partijen, maar eischen een ze tel op grond van de uitspraak der kiezers. Uit een onderhoud, dat spr. had met een der rechtschc fractieleiders meende spr. te mogen opmaken, dat bij die partijen de be doeling voorzit, om de zittende leden van Ged. Staten te herkiezen. Het komt spr. echter voor, dat een der gelijk standpunt in strijd zou zijn met recht en billijkheid en dat het zou zijn een misbruik maken van de meerderheid. Waar het provinciaal bestuur voor een groote taak staat, waarvoor ook bij de S. D. A. P. groote belangstelling bestaat, stelt sprekers fractie groolen prijs op een zetel in het College van Ged. Stalen, om daarin de invloed, de opvatting en de begeerte der S. 1). A. P. duidelijk te kunnen maken. De heer SCHOUTEN (A.-R.) verklaart als voorzitter ^van de rechlsche Stalen- fraciic, dat dê; rechtsche Slatenleden ge- voeteh in deze omstandigheden en gelet op alle. daarvoor in aanmerking komende fac toren, dat medewerking moet worden ver leend aan de herkiezing van de aftredende i leden van Gcd. Stalen. Deh eer J. TER LAAN achfc dit een zeer, belangrijke kwestie, welko ook naar buiten moet treden. Spr. vraagt daaromWat zijn toch die omstandigheden T En welke zijn die bijzon dere factoren, die hierbij in aanmerking moeten worden genomen? De afgelegde verklaring van den heer Schouten bevredigt spr. niet en zij zal nie mand kunnen bevredigen. Het komt spr. voor dat die verklaring dan ook niet an ders is dan een uitvlucht. Eenige stemmen: Ze weten niet, wie uit het college moet! De heer COLTOF (C. P.) merkt óp, 'dat hij niet zonder bevreemding den heer Ter Laan heeft hooren zeggen, dat do bezwa ren 1 jaren gelecFen niet van principieelen. doch van practischen aard waren. Spr. had juist den indruk, dat het principieele be zwaren zijn geweest, waardoor de S.D.A. P.-fractie uit het college van Geel. Staten is geweerd. Spr. vraagt daarom, of er in derdaad in do houding van de verschillen de fracties in dit opzicht verandering is ge komen. Ook spr. is van oordeel, dat de heer Schou ten zich niet op zoon eenvoudige wijze van deze belangrijke (fuaeslie had mogen afma ken en hij vraagt met den heer Ter Laan een nadere verklaring. Ten slotte deelt spr. mede, dat zijn stand punt ten aanzien van de Verkiezing van le den van Ged. Staten sinds 1919 geen wijzi ging lieeft ondergaan. De lieer SCHOUTEN ontkent niet de be langrijkheid dezer zaak, doch hij heeft zich thans alleen willen bepalen tot het afleg gen eener verklaring. Spr. is op het oogenblik dan ook niet be reid de gemaakte opmerkingen te beant woorden, en hij is evenmin bereid in nadere beschouwingen te treden. De heer TER LAAN merkt op, dat, wan neer de heer Schouten het debat niet aan durft, daarmede de zaak, welke hij voor slaat, veroordeeld is. De lieer. SCHOUTEN Daarmede krijg je mij niet in het debat. (Gelach.) Een slem Wie moet, er uit De lieer TER LAAN blijft op grond van do uitspraak der kiezers het recht der S. D. A. P. fractie op een zetel verdedigen, Daarna wordt gestemd. In dc vacature-Limburg worden uitge bracht 78 stemmen, waarvan 1 blanco. Hiervan worden uitgebracht 66 op rar. J. Limburg, 7 op Schaper, 1 op Visser van IJzendoorn, 1 op Broot, 1 op de Graaf en 1 op v. d. Hout. De heer J. Limburg (V.-D.) is dus geko zen, die de benoeming aanneemt. In de vacature-von Fisenne worden uit gebracht 77 stemmen, waarvan 3 blanco. Hiervan "verkrijgen Von Fisenne 52, Scha per 18, Braat 1, de Graaf 1, Kersten 1 en v. d. Hout 1. zoodat gekozen is de heer Von Fisenne (R.-K.), die de benoeming aan neemt. In de vacature-Kolkman worden uitge bracht 77 stemmen, waarvan 4 blanco. Hier van zijn uitgebracht 5J op Kolkman, 18 op Schaper, 1 op v. d. Hout, 1 op Kersten, 1 op Braat en 1 op de Graaf. De heer mr. Kolkman (R.-IC. is dus ge kozen, die de benoeming aanneemt. In dc vacature-de Wilde worden uitge bracht 77 stemmen, waarvan 1 blanco. Hiervan verkrijgen de Wilde 54, Scha per 18, v. Hout 1 Braat 1, dc Graaf 1 en Kersten 1 stem. De lieer DE WILDE (A.-R.) neemt zijn benoeming aan. In de vacature-Rulgers worden uitge bracht 75 stemmen, waarvan 2 blanco. Hiervan verkrijgen Rutgers 42, Schaper 27, v. Hout 1, Kersten 1, Braat 1 en de Graaf 1 stem. De heer RUTGERS (A.-R.) is dus geko zen, doch deze verklaart de benoeming in beraad te willen houden. In de vacaturc-Schokking worden 51 stemmen op den heer Schokking uitgebracht (Het aflezen van de andere uitgebrachte stemmen ging verloren, omdat aan dc pers tafel een commissievergadering werd ge houden. Mr. SCIIOKKïNG (C.-II.) is gekozen en noemt dc benoeming aan. Hierna is aan de orde verkiezing van een buitengewoon lid van Ged. Staten. In de vacature-Visser van IJzendoorn worden uitgebracht 68 stemmen, waarvan 13 blanco. Hiervan verkrijgen Visser van IJzendóorn 47, Schaper 4, v. d. Hout 1, Braat 1, Kersten 1 en Van Voorst Vader 1 st. De heer VISSER VAN IJZENDOORN (V. B.) neemt de benoeming aan. Daarna wordt overgegaan tot het trekken der afdeclingen. iw „Ce Leidsche Buitenschool". Behandeld werd het beroep van het be stuur der Vereeniging Herstellingsoord „De Leidsche Buitenschool" te Leiden tegen liet besluit van Gcdep. Staten, waarbij van de hand is gewezen het door J, Hueting, ie Katwijk, ingesteld beroep tegen het besluit van den Raad van Katwijk, houdende af wijzende beschikking op de door het be slaande Vereeniging voornooemde inge diende aanvrage om medewerking voor de stichting van een schoolgebouw. De afwijzing werd gegrond op het feit, dat de school zou moeten vallen onder het buitengewoon L, O., daar er leerlingen dier school wegens hun lichamelijken gezond heidstoestand niet in staat waren dat on derwijs gcregcid en met vrucht te volgen. Namens liet schoolbestuur werd die laat ste conclusie bestreden. Het onderwijs wordt geregeld en met vrucht gevólgd en moet dus worden beschouwd ais gewoon Lager Onderwijs, zoodat de Raad van Lei den zijn medewerking moet verleenen. Ongegrond zijn verklaard de beroepen van het Dagelijksch Bestuur van den A.N.W.E., Toeristenbond voor Nederland en van B. en W. van Zoeterwoude legen liet bestuit van Ged. Stalen van Zuid-iloltand, waarbij afwijzend is beschikt op het verzoek van B. en W. van 'Zoeterwoude om opheffing van de gesloten verklaring voor het verkeer met motorrijtuigen van den Slompwijkschcn weg in de gemeente Slompwijk. Dit besluit sleunt op de overweging dat bij openstelling naar alle waarschijnlijkheid zich een druk verkeer op dezen weg zal ont wikkolen, terwijl volgens ambtsberichten met het oog op de veiligheid deze weg voor het auloverkeer niet geschikt is. Voorts werd ongegrond verklaard een be roep van den Raad der gemeente Noord- wijk tegen een besluit van Gedep. Staten van Zuid-Holland, waarbij goedkeuring werd onlhouden aan de wijziging der gemeeente- begrooting voor 1922, tot opheffing van de functie van inspecteur van poliiie. Overwogen werd, dat met den burge-i meester van Noordwijk moet worden aange- nomen, dat de leiding en het toezicht van een inspecteur van politie in de gemeente Noordwijk niet kunnen worden gemist. ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden: Geslaagd zijn voor het candii daatsexamen rechten de heeren J. II. Benne-. broek Gravenhorst en W. A. Semeyns de Vries van Doesburgh; voor liet doctoraal examen rechten de heeren J. de Jong en A. .Madame Pont; voor het candidaalsexa- men wis- en natuurkunde (J) mej. A. M, Gielien en de heer II. Schilp; voor het can-. didaatscxamen klassieke lelteren mej. J. L'. van Dam van Isselt (cum laude); voor het eindexamen voor den Indischen administra tieven dienst de heeren L. A. Uljee, P. A. Emanuel en S. Kortleven. MARKTBERICHTEN. BODEGRAVEN, 3 Juli. Kaas. Aanvoer 513 partijen, waaronder 411 Rijksmerk, 24711 stuks, wegende pl.m. 197712 K.G. Prijs Goudsche kaas le soort f 42 a f 45, 2e soort f 37f 39, met Rijksmerk f 40f 48, zware f 50. Handel Hauw. AMSTERDAM, 4 Juli. Veemarkt. 326 vette koeien le kW. f 0.780.83, 2e kw. f 0.72—0.78, 3e kw. f 0.66—0.70 per I(g., 62 nuchtere kalveren f 15 a f 23 per stuk, 465 vette varkens IIoll. le kw. f 0.900.93 2e en 3e 10.880.90, overz. en Geld 10.80 a f 0.82 per Kg. WOERDEN, 4 Juli. Kaasmarkt. Aange voerd 484 partijen kaas. le kw. f 4045, 2ei kw. f 36—39. Met Rijksmerk f 4550. Han del traag. Bij het ter perse gaan van dit num mer was de Beursnoteering nog niet door ons ontvangen. Verloofd: WILLY G. VERBOOG en 8667 LEO H. J. N. KNEGTEL. Haarlemmerweg 36 Noordcinde 27. Thuis Zondag a. s. v. 30 uur: Kaarlemmerweg 36. 4 Juli '23

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 3