GERZON OPRUIMING AGENDA VAN DE WEEK. BUITENLAND. Woensdag. „Irene", Haven 4G: Thee-uurlje van 7 tot 10 our. „Patrimonium" Bijbel bespreking. 8 uur. „Phebe" Broeder De Jong. Dagelijks: „Apollo-theater", Oranjegracb't 4042: /Voorstellingen te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinées te 9 en te 5 uur. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. .Woensdag- en Zaterdagnamiddag van i tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Lusor-Theater", StationswegBioscoop- on Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 unr. 'n Woensdags en 's Zaterdags matinée te 9 uur. Leidscho Kunstclub „De Sphinx", Pieters kerkgracht 9 (bovenzaal) Tentoonstelling van lilhographiefin en houtsneden door Aart van Dobbenburgh. Van 8 Juni tot 15 Juli, van 10 tot 1 en van 2 tot 5 uur. 's Zondags van 2 tot 4 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 2 Juli tot en met Zondag 8 Juli waargenomen door de apotheken van de lieeren G. IJ. Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 502, en P. du Croix, I'.apenburg 9, tel. 807. Do apotheek van „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48 is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. Losse nummers van ons blad zijn, behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILL EN, Breestraat 154. en bij de Firma A. HILLEN, Prinsessekade cn des Zaterdags bij JOH. H0GERV0RST, Haarl.straat 128 Fa. A. S0MERWIL Azn. Hoogewoerd 24 In „De Werkgever" vinden wij Ihans de hoofdzaken uit het antwoord van den Mi nister: lo. Volgens artikel 14 der Warenwet kun nen regels worden gesteld betreffende aan duidingen van waren in het belang van de volksgezondheid of in het belang van de eerlijkheid in den handel. Dit laatste schijnt uw bestuur niet voldoende in het oog te houden. De commissie, bedoeld in art. 17 der Wa renwet, bericht mij, dat zij er niet aan denkt ten aanzien van de prijzen regelend op te treden in de ontwerp-besluiten, die zij voor draagt, 26. Ik verzoek de commissie aan uw wcnsch op dit punt, zoo mogelijk, tegemoet te komen; 3o Ten Reze wenscht de commissie zich niet anders te -gedragen dan uw bestuur be geert; 4o. De commissie zal voorlaan het Cen traal Industrieel Verbond, de R.-K. Werkge versvereniging, de Christelijke Werkgevers vereniging en het Verbond van Nederland- sehe Fabrikantenverenigingen vragen, wel ke fabrikantenverenigingen naar hun mee rling over een bepaald onderwerp moeten worden gehoord. Landarbeiders naar Frankrijk. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat er nog steeds gelegenheid bestaat voor landarbeiders, die op de hoogte zijn met lamlbouwwerk, om in Frankrijk werk te verkrijgen. De arbeiders moeten bij voorkeur tëun- neiv melken, of kunnen ploegen (met drie paarden) of goed met paarden en land bouwmachines kunnen omgaan, zoodat zij als voerman kunnen optreden en tevens landbouwmachines kunnen bedienen. De beste plaats vinden zij, die met heb land bouwbedrijf in zijn geheel bekend zijn. Thans is er ook gelegenheid voor plaatsing van arbeiders, dio eejrigsrins bekend zijn met landbouwwerk. Ook is er vraag naar arbeiders bekend mot den hooioogst (liet maaien, drogen, -op hoopen zetten, werk bij do maai machines, enz.) Het minimum-loon in genoemdo betrekkingen als landbouwers knecht of in tijdelijke betrekking als sei zoenarbeider bedraagt 200 tot 240 francs per maand mot kost on huisvesting. Dik wijls is hot loon aanzienlijk hoóger. Ook kunnen eenige gezinnen van landar beiders naar Frankrijk emigreeren. In hot laatst van Juli en in'den loop der ma-and 'Augustus a.a. bestaater gel eigen heid voor groepen van personen bekend met hot maaien, binden ènz. van koren, om in den graanoogst te werken. Dezo arbei ders kunnen, zoo zij dit wensohen cn dit geldt ook voor z g. hooiers na liet eindigen van, bet liooiseizoen cn van den graanoogst werk vinden bij het aanhuppel en bictenrooien enz. Hieromtrent zullen nog nadero inlichtingen worden verstrekte Personen, die als landarbeider of als sei zoen-arbeider in den landbouw in Frank rijk willen werken, kunnen zich opgeven bij de arbeidsbeurzen en bij de correspon denten, der arbeidsbemiddeling in hun woonplaats, welke instellingen alle ge- wenschte inlieh-flfbgen kunnen verstrekken. Eveneens worden inlichtingen verstrekt door den Rijksdienst der werkloosheidsver zekering en arbeidsbemiddeling (Ministerie van Arbeid, Handel en Nijverheid) Bezui- dcnhoutsclieweig GO, to 's-G raven hage. Do aandacht van belangstellenden wordt er uitdrukkelijk op gevestigd, dat de aan vragen in de hierbedoelde betrekkingen door do bevoegde Fransche Regeerings^ bureaux aan den Rij -sdienst' voornoemd, worden medegedeeld, zoodat er waarbor gen zijn dat dc personeD, die ln deze be trekkingen worden geplaatst, niet behoeven te worden teleurgesteld, indien zij in staat zijn den arbeid naar bebooren te verrich ten. Gisteren heeft jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek, Minister van Staat, in liuiselij- ken lering zijn gouden huwelijksfeest ge vierd. De Koningin en de Prins zonden uit Engeland een telegram van gelukwensch; ook de Koningin-Moeder zond een telegram. Er waren tal van bloemstukken van vrien den en autoriteiten. Verschillende gezanten en andere hoogwaardigheidsbekleders ga ven door een persoonlijk bezoek of anders zins van hun belangstelling blijk. Op 7 Juli zal het 25 jaar geleden zijn, dat dr. F. van Ghèel Gildemeesler door prof. Van Ooslerzee tot het predikambt bevestigd werd in de gemeente Wilhelminadorp, op Zuid-Beveland, terwijl deze voorganger en nestor der Haagsche predikanten op 4 No vember a.s. 40 jaar de Haagsche Gemeente gediend zal hebben. In den a.s. winter zal in de garnizoe nen 's-Gravenhage, Delft, Leiden, Rotter dam, Dordrecht, Groningen, Assen, Leeuwar den, Deventer, Arnhem, Nijmegen, Maas tricht, 's-Hertogenbosch, Breda, Bergen-op- Zoom, Middelburg, Amsterdam, Utrecht, Amersfoort en Ede aan de onbereden offi cieren rijkunstig onderricht worden gege ven. Beroepsofficieren, wier standplaats niet in een der hiergenoemde garnizoenen is, kunnen, indien zij voor het ontvangen vaiv rijlessen in aanmerking komen, in de naast- bijzijnde plaats daaraan deelnemen. De Raad van Boskoop heeft gisteravond de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen: De Gemeenteraad, kennis genomen heb bende van een motie van den Raad der ge meente Waddingsveen, waarin wordt uilge sproken, dat de aanleg van den spoorweg GoudaWaddingsveenBoskoopAlphen aan den Rijn, aan de hand van het alge meen en plaatselijk belang, zoolang de om standigheden zich niet wijzigen, behoort achterwege te blijven; overwegende enz., heeft besloten: 1. met ernst te protesteeren tegen do uit spraak van den Raad der gemeente Wad dingsveen en met kracht aan te dringen op de spoedige lot-stand-koming van de meer genoemde spoorverbinding; 2. aan de beide Kamers der Slalen-Gene- raal, dc Ministers van Waterstaat en van Financiën, de Gedep. Staten van Zuid-Hol land, de directie der Nederlandsche Staats spoorwegen en de gemeentebesturen van Waddingsveen,- Gouda en Alphen aan den Rijn van dit besluit mededeeling te doen. Het bestuur der R.-K. Statenclub in Zuid-Holland is, naar „De Msb," bericht, thans als volgt samengesteld: W. C. J. J. baron van Voorst tot Voorst, voorzitter; C. J. L. v. d. Meer, onder-voorzitter; mevr. M. van Berkel, secretaresse. Bij Kon. besluit is benoemd lot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw generaal-majoor der infanterie van het N.-I. leger S. II. Schutstal van Woudenberg en is dien generaal, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit den militairen dienst onder dankbetuiging; i9 benoemd in de orde van Oranje-Nassau eerste luitenant J. H. Sar, van het regiment jagers, gedetacheerd bij de luchtvaartafdeeling; verleend de eere medaille der orde van Oranje-Nassau, in zilver, met de gekruiste zwaarden, aan ser geant-vlieger P. J. van der Griend, van de luchtvaartafdeeling. De Amsterdamsche Vereeniging tot Behartiging der Belangen der Biunenland- sche Scheepvaart heeft gisteren te Amster dam haar jaarlijksche vergadering gehouden onder leiding van den heer J. Balhuizen. In deze vergadering heeft mr. J. A. M. Post, advocaat te Rotterdam, ingeleid hel onderwerp: De binnenscheepvaart en de spoorwegen in verband met bet eventueel leggen van nieuwe lasten op de vaart. De volgende motie is aangenomen: De vergadering, gehoord de inleiding van mr. Post, besluit terzake diligent te zijn en contact te zoeken met de andere vereeni- gingbn, waarin de Nederlandsche binnen vaart is georganiseerd. In de zomerzitling van de Prov. Staten van Noord-Holland kwam aan de orde het onderzoek van de geloofsbrieven van dc nieuw benoemde leden. De commissies, die dc geloofsbrieven had den onderzocht, adviseerden, alle leden toe te laten, behalve den heer Ceton. De heer Ceton had op 14 Juni wel stukken ingezon den, maar de geloofsbrieven waren niet ont- vangen, of zijn op de provinciale griffie zoek geraakt. De heer Ceton heeft daarna, nadat men hem er op atlent'had gemaakt, dupli caat-geloofsbrieven ingezonden. Doordat de post die op Zaterdag 16 Juni bezorgde op .het gouvernementshuis, kwamen zij eerst op Maandag 18 Juni op de griffie. Daar de stuk ken niet binnen den bepaalden tijd zijn in gekomen, stelde de commissie voor, den heer Colon niet toe te laten. Naar aanleiding van eenige vragen uit de vergadering, werd besloten, de toelating van den heer Ceton aan te houden tot de zitting over veertien dagen. Inmiddels zullen de le den der Staten een afschrift van het rapport van de commissie inzake de kwestie-Ceton ontvangen. Het bestuur van de Ned. Vereeniging van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden heeft aan den Minister van Arbeid. Handel en Nijverheid verzocht, de Voor den arbeid in winkels geldende bepalingen van de Ar beidswet 1919 thans zeer spoedig van kracht te verklaren, en de wet tot regeling van het sluitingsuur der winkels in ieder geval nog vóór den aanvang van de debatten over de Slaalsbegrooling voor 1924 bij de Stalen- Generaal aanhangig te maken. De Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw heeft de burgemeesters doen uilnoodigen te bevorderen, dat de amb tenaren .der gemeente-polilie hun medewer king vcrleenen tot bestrijding van het euvel der geheime branderijen. De Minister van Financiën heeft n.l. medegedeeld, dat de ondervinding van de laatste maanden het vermoeden wettigt, dat de frauduleuze ver vaardiging van gedistilleerd binnenslands in geheime branderijen een grooten omvang heeft aangenomen, en om dezen vorm van fraude met succes te kunnen bestrijden, is een intensief toezicht over het geheele Rijk, met name ook op het platteland, noodig, waarom het van belang is, dat ook de ge- meente-politie hieraan haar aandacht wijdt. De Nederlendsche regeering heeft ge meend gebruik te moeten maken van de be voegdheid, haar geboden in art. 6 van het protocol no. 2 betreffende den economisch- financieelen wederopbouw van Oostenrijk, om een vertegenwoordiger te benoemen in de commissie voor contróle, ingesteld vol gens dit protocol. Bij beschikking van den Minister van Buitenlandsche Zaken en van den Minister van Financiën is als zoodanig benoemd mr. R. J. H. Patijn, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, oud-se cretaris-generaal van het Departement van Buitenlandsche Zaken. Men meldt uit Praag, dat de Senaat van Tsjeoho-Slowakije de ratificeering van het handelsverdrag met Nederland van de agenda afgevoerd heeft in verband met de in Nederland daartegen geopperde bezwa ren, hoewel de commissies er voor waren. De bladen aldaar zijn ten aanzien van de verdaging van -de ratificatie van het han delsverdrag gereserveerd. Bohemia" spreekt van een dreigenden handelsoorlog met Nederland. Do onafhankelijke ,,Tri- buna" verdedigt de verdaging en hoopt, dat de Nederlandteche industrie rich ondeirtus- schen bezinnen zal. Daartoe zal de draconi sche en gecompliceerde maatregel ten aan zien van do beperking van den invoer van schoenwerk helpen. Wat vandaag voor de schoenen geldt, zal morgen een andere in dustrie verlaingen. Een dergelijke politiek van bescherming voert zichzelf ad absur- dum. .,De Rsb." verneemt, dat, volgens een besluit van den Ministerraad, de kinderbij slag van het Rijkspersoneel, dat bezoldigd wordt overeenkomstig den plaalselijken loon standaard, met ingang van deze week wordt ingehouden. RECLAME. 8680 DE ALGEMEENE TOESTAND. Er valt eindelijk eens weer een'ge voor uitgang te constateeTen na zoovele dagen van a'bsoluten stilstand. Wel is waar is dezo vooruitgang nog uiterst klein, maar in ieder geval begint de hoop weer te herle ven dat de onderhandelingen inzake de schadevergoedingskwestie weldra zullen worden hervat. Immers gisteren zijn te Londen dienaangaande besprekingen ge houden tussohen Cmrzon en den Belgischen gezant. Het onderhoud, dat een uur duur de, betrof, naar Reuter meldt, de door Engeland aan Franrijk en Belgic gestelde vragen, en het Belgische antwoord daarop. Officieel laat men nog niets los, dooh het schijnt wel vast te staan dat Frankrijk cn België in dezen afzonderlek zullen ant woorden, zij het dan ook na gezamelijk overleg. Op algeheele overeenstemming tusschen beide landen duidt dlat zeer zeker ni-ot, en de opvatting wint zelfs veld dat men het over verschillende punten van het aanvankelijk bedoelde gezamelïjke ant woord niet eens is kunnen worden. Toch is het te verwachten dat ook het meest gematigde antwoord, dus dat van België, geen opluchting zal vermogen te -brengen. Iiien indruk wordt tenminste verwekt door de regeeringsverklaring, welke door Theu- nis in de Kaïner is afgelgd, waarin gezegd wordt dat de regeering haar schuldenaar zal dwingen zijn plicht te vervullen en zich daarvoor van dé noodige-pressie zal bedie nen Een particulier bericht uit Brussel aan de ,,N. R. Cfc." geeft Teeds eenigo bïj- zonderheden over het antwoord. Engeland had in do vragenlijst o.a. deze vragen opgenomen: wat verstaat de Belgi sche regeering onder lijdelijk verzet cn w-elk gezag zou *er in de Roer ingesteld worden indien dat verzet ophield? Ten opzichte van deze tweo punten is het antwoord van België gelijkluidend aa.n dat van Frankrijk. Frankrijk houdt zich in zijn antwoord nog met andere punten bezig. In het Belgische antwoord wordt gezegd, dat België onder „een eind maken aan het lijdelijk verzet-' verstaat, dat alle voor schriften van de Duitsohe regeering aan de bevolking, alle uitkeeringen tot het onder steunen van stakingen ingetrokken zullen worden en dat de regeering de bevolking zal uitnoodigen den geregelden arbeid te hervatten. Aan 'den uitvoer der produkten. mag geen belemmering ln den weg gelegd worden. De Duitsohe regeeipng moet de noodige maatregelen nemen om de veilige beid van de Belgen in de Roer te verzeke ren. Wanneer Duitschland zich ten op zichte van deze punten formeel verbindt, zal de bezetting beperkt worden en de troe pen zullen teruggebracht worden tot hep strikt' noodzakelijke om in de behoeften 'aan veiligheid van het Belgische personeel in het Roergebied te voorzien. Veel verder komt men door een dergelijk antwoord niet. Het is daarvoor in te vage tértóen vervat. De Duitsohe regeering moet de noodige maatregelen nemen oin de veiligheid van de Belgen te verzekeren." Wil dit zeggen, dat rij de geweren op de eigen bevolking moet richten om aldus den vijand gelegenheid te bieden de Duitsohe kolen, enz,, weg te kunnen voeren? Dat lijkt ons toch wel wat heel veel verlangt, afgezien bovendien nog van het feit, dat België in geen enkel opzicht een bindende verklaring geeft omtrent het aantal troe pen, dat in het Roergebied zal blijven. Over „het strikt noodzakelijke5' kan men al zeer verschillend denken. Vooral omdat, dc bevolking niet van plan schijnt te zijn, zelfs niet op verzoek van de regeering, het lijdelijk verzet te staken. De stemming i3 daarvoor al te zeer geprikkeld. Inmiddals worden voortdurend weer nieuwe sancties toegopast Een schildwacht bij de brug te Hochfeld is in den nacht door een revolverschot lioht gewond aan het hoofd Onmiddellijk werden verscherpte sancties toegepast in den vorm van een algeheel verkeersver bod voor voertuigen. Met uitzondering yan het levensmiódelenveTVoer tusschen 5 en C uur, Is «alle verkeer thans na 5 uur verbo den in plaats van zocals tot.nu toe na 10 uur. Do stad Duisburg heeft een boete gekre gen van 20 milliard papiermark. De afsluiting aan de grenzen van het be zette gebied zijn nog buitengewoon ver- Boherpt. Overal zijn ijzerdTaadversperrin- gen aangebracht en cavallerie-patroeljes bewaken de grens. Te Duisburg zijn nog eenige gemeente raadsleden en twee fabrikanten als gijze laars gearresteerd. Doortrekkende reizi gerstreinen mogen verder gaan. Het goe derenverkeer is volkomen afgesloten. De afsluiting van het geheelo bezette gebied is vólkernen. Ook wat betreft het Engel- sche bezette gebied kan niemand in of uit. De bedrijfsraad van de firma Krupp heeft een verklaring openbaar gemaakt-, waarin o.a. staat: Door de bezetting van die op slagplaatsen van kolen, die Zondag heeft plaats gehad, hebben de Franschen uc hoofdslagader van do gietstaalfabrieken van Krupp afgesneden. Telkens heeft de bezet tingsoverheid er den nadruk op gelegd, dab haar maatregelen niet tegen de arbeiders zijn gerioht. Uit dit gebeurde blijkt, hco deze wil tot daad wordt gemaakt. De 54000 arbeiders en beambten protesteeren met klem Te Essen zijn de transportarbeiders in staking gegaan. Zij eischen loonsverhooging Ook duiken weer geruchten op betreffende de uitroeping van een Rijnïandscbe repu bliek op 14 Juli, door Dorten en Smeets. 't Zal wel bij geruchten blijven. Tn den Volkenbondsraad werd gistermor gen in het openbaar de Saarkwestiè be handelt Lord Robert Cecil wees op de groote ver antwoordelijkheid van den Yolkenbooads- raadl tegenover de Saarbevo 1 king en be* tóogde, dat eon nauwkeurig onderzoek noo dig was naar verschillende maatregelen der bestuurscommissie onder leiding van den Franschman Rault. Onder andere moest zijns inziens de Raad een onderzoek instel len omtrent de wenschelijkheid van de nieuwe verordening, dae vóór de beruchte' van zeven Maart in de plaats gekomen is. Ook do vervanging van de Duitsche mark als wettig betaJingsmiddel door den frank en de zijns inziens te langzame vervanging van de Fransche troepen dooT plaatselijke politie bebooren zorgvuldig overwogen te worden, ofschoon Cecil verklaarde de goe de bedoelingen der bestuurscommissie niet in twijfel te trekken Aan het slot zijner inleiding steldt Cecil voor, dat het oncoei- 7oek hierin bestaan zou, dat de Volken- bondsraad alle leden der bestuurscommis sie naar Geneve laat komen en met allen persoonlijk den toestand bespreekt. De ge matigde wijze, waaTop Cecil de gedragin- gingen der comlnissie Rault'besproken had, maakte het Hanotaux mogelijk ondanks tal van argumenten in tegengestelde rich ting ten slotte toch rijn toestemming t-ot heb instellen van een onderzoek te geven. Branting ondersteunde Cecil's voorstel warm en voegde daaraan een amendement toe, inhoudende, dat bij een nieuw onder zoek ook leden van deai door de Saarbovol- king gekozen landraad zullen gehoord wor den. Op raad van Cecil besloot Branting echter dit amendement voorloopig terug iö nemen en dat eerst weder in te dienen, na dat afie leden der bestuurscommissie wa ren gehoord door den Volkenbondsraad. i In de voltallige vergadering van de vrer desoonferentie te Lausanne is de overeen komst, vastgesteld nopens de vcxdêelirïg van <b Turkscho schuld" over de streek van De- motika, die aan Griekenland is afgestaan. De kwestie van de Grieksdh-Turksche scha devergoeding en de kwestie van de requi* sitiefoons, die Griekenland en Turkije nog scheiddien, zijn eveneens geregeld. De geal lieerden en de Turken zijn het eveneens eens over de bezittdugen van de civiele lijst, in het bijzonder in de van het Turkscho rijk afgescheiden staten. Verder bestaat er overeenstemming over de wettiging van de betalingen, die door de Turksoho bank ge durende den oorlog zijn gedaan voor reke ning van ed regeering te Konstantinopel. De conferentie nam er acte van, dat Tur kije zich verplicht heeft, met België,. Por tugal en Tsjecho Slowakije te onderhande len volgens dezelfde principes, dio de con ventie over de vestiging van vreemdelin gen hebben ingegeven. De heer Boyden heeft rijn ontslag ge nomen als toehoorder, namens Amerika bij de Commissie van Herstel. In rijn plaats is benoemd de heer Loyan, verbonden aan het Amerikaansche département van Bui tenlandsche Zaken te Washington. BELGIE. a Voor het eerst sinds het aftreden van hét kabinet is de Kamer gisteren weer bijeen* gekomen. Minister-president Theunis is met zijn program voor de Kamer gelreden. Er was een talrijk publiek in de zaal en ook bui ten het parlementsgebouw was een menig te van duizenden op de been. Bij de opening der zitting herinnerde de. voorzitter aan den aanslag te Krefeld; hij bracht hulde aan de Belgische soldaten die daarbij waren omgekomen. „België" zoo zeide de voorzitter zal dien afschu-. welijken aanslag niet vergeten; het zal zijn plicht welen te doen, De leden der. Kamer hoorden, slaande,, deze verklaring aan. Devèze, minister van nationale verdedi ging, antwoordde en bracht van zijn kant hulde aan den heldenmoed van de Belgi sche soldaten. Theunis zei in zijn regeringsverklaring, na verklaard te hebben, dat de regeering .verschijnt met hetzelfde program, aange vuld wat betreft de leger- en de taalkwes ties, dat bij de vaststelling van de militaire regeling rekening gehouden moet worden met de technische eischen voor de instruc tie van de troepen en ook met de nationale behoefte aan gedrilde manschappen, liet doel zal worden bereikt, door den dienst-; tijd op 12 maanden, vast te stellen, met een supplementaire verplichting van 2 maan den, zoolang de buitengewone dwangmaat regelen die tegenwoordig in Duitschland worden toegepast, gehandhaafd moeten worden. Daarna ging de Minister over tot de kwestie der Genlsche Hoogeschool. llij gaf een uiteenzetting van het reeds gepubli ceerde ontwerp, llij voegde er aan toe, dat de regeering, België een Vlaamsche Hoo geschool gevend, overtuigd is, dal zij een nuttig en vruchtbaar werk verricht. De regeering, ging Theunis vérder, nu zij haar deel van de veranlwoordelijkheh op zich genomen heeft, vraagt aan de Ka mers het hare te nemen. De regeering is voornemens de politiek der regeering van gisteren voort te zetten, die het Parlement heeft goedgekeurd. In het binnenland: ar beid en bezuiniging als de eenige middelen om de saneering der financiën voort te zeilen en de handelsbalans te verbeteren. Naar builen: behoud onzer kostbare vriendschappen; in het werk stellen 'var. alle middelen, die noodig zijn om de beta ling le verkrijgen van al de ons verschul digde reparaties met evenveel kracht al bezonnenheid. De regeering zal met de grootste strengheid optreden om de laffe en afschuwelijke misdaad te straffen, waar. van verscheidere onzer soldaten het slacht offer geworden zijn. De regeering zal in haar réparatiepolitiek volharden tot het land voldoening gekregen heeft en geduldig haar pogingen voortzetten om onder de Geallieerde de eensgezindheid te liersteb len, die er slechts toe kan bijdragen, om de definilieve oplossing te bevorderen van een kwestie die voor hel land een levensbe lang is. De regeeringsverklaring werd geestdrift tig ontvangen door de rechterzijde en de liberalen. N Hierna ging dc Kamér lot de bespreking over. Hijmans (liberaal) zeide, dat de liberale linkerzijde zicb algemeen rekenschap geeft van den ernst van den toestand en een re geering wil, die in staat is tot het land en lot het buitenland te spreken met de noo dige kracht. De Glerq, van de fronlpartij, bracht eerst hulde aan de slachtoffers van den aanslag bij Krefeld, maar zeide, dat de bezeltings- politiek een groot deel van de schuld van dit drama draagt. Hij wilde geen gemar chandeer in de Vlaamsche kwestie; de unit versileit van Gent moet geheel vervlaamscht Spreker kritiseerde de Roerbezelling en ver wierp de verlenging van den diensttijd. Vonder vel de (socialist) zeide, dat de re geeringsverklaring niets brengt voor de ar beidersklasse. Aan de formule voor de Vlaamsche Hoogschool is geen enkel voor deel verbonden en het militaire voorstel van den Minister van Nationale verdediging zal op sterk verzet sluiten bij de socialistische partij. De socialistische partij zal nooit aan nemen, dat de bezetting van de Roer een rechtvaardige daad kan zijn. (Protesten van de Katholieke en de liberale zetel.) Kamiel Ilüysmans, Vlaamsch socialist, verwonderde zich er over, dat Theunis met dezelfde ploeg terugkomt. Hij is voor niets weggegaan en zonder iets teruggekeerd. De waarheid is, zoo besloot hij. dat men de ka tholieke Flaminganten er loc gebracht heeft concessies te doen in de militaire kwestie door hun in schijn voldoening te geven in de talenkwestie. Üuysmans zal lieden zijn beLoog voort zetten. DUITSCHLAND. De crisis in de Berlijnsche metaalindustrie welke naar hot scheen vrijwel, bezworen was, heeft zich opnieuw verscherpt. De me taalbewerkers zijn namelijk ontevreden, omdat de onderhandelingen, die dank zij het initiatief van den rijksminister van arbeid werden gevoerd, nog geen resultaat hebben opgeleverd. Zij zijn voorts van meening, dat de induslrieelen deze onderhandelingen op de lange baan willen schuiven. Het is zeer waarschijnlijk, dat nu toch nog de staking zal worden afgekondigd. Ook de timmerlieden en de arbeiders in het bouw bedrijf zijn van plan den arbeij neer te leg gen. In den Rijksdag houdt men zich bezig met de lang verwachte interpellatie over het vonnis in het proces-Fechenbacli van de volksrechtbank te München. De afgevaardigde Marx (Gentrum) diende een motie in, welke de rijksregeering uit - noodigd, de voorbereidende werkzaamheden, die met het oog op de hervorming van het strafrecht plaats hebben, zoo spoedig moge lijk te beëindigen, opdat men aldus een ge lijkluidende rechtspraak voor het gansche rijk zal verkrijgen. Bij de discussies deelde later de afgevaar digde Kahl (D. V. P.) mede dat Feclienbaeh reeds een verzoek om gratie heeft ingediend-

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2