LEIDSCH Woensdag 4 Juli 1923. Qfficieeie Kennisgeving k STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. BIKtilAND PRIJS DER ADVERTENTIEN: SO Gis. per regeL Bij regelabonnemeirt telangriji lag eren prijs. ,.c I' 'Kleine adrertenliêü, uitsluitend bij Voönntfce- laling. Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een I XDarmnrm aantal vroor don van SO. i i Incasso volgens postrecht. Voor eventueele op- i tending van brieven 10 Gts. porto te betalen- Bewijsnummer 6 GtSj 1 - Bureau Noordelndspleln. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Pcstchëqae. en Girodienst No. 57055. Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT! - -r Voor Leiden p. 3 nm"& 'f, £.35, p, woeï !l O.ïfl Duiten Lolden, waar ageniiJn gevestigd rijd, per week' Franco per posl 2.35 rf; portokosten. o.ia Nnmmer 19424. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VI3CHVERK00P. Aan den gemeentelijken vischwinkel, .Vischmarkt 18 (telef. 1225) is DONDERDAG verkrijgbaar SCHELVISCH a f 0.17—f 0.25 SCHOL af 0.10f 0.2510.30, SCHAR a f 0 13 MAKREEL a f 0.20, KABELJAUW a f O.io' en TARBOT a f 0.55 per pond. N. C. DE GUSELAAR, Burgem. Leiden, 4 Juli 1923. Een nieuwe verkeersweg. Prof. B. D. Eerdmans schrijft ons: De uitbreiding van vele onzer sleden m 'de laatste vijf en twintig jaar leidt thans [herhaaldelijk tol moeilijkheden, wat het .verkeer betreft. De nieuwe wijken dienen 5n een behoorlijke verbinding te staan met thet midden der stad. Daarbij komt, dat de nauwe straten van onze oud-Hollandsche steden geheel onvoldoende blijken voor het moderne verkeer met zijn motorrijtuigen, itrammen en rijwielen. Verbreeding van beslaande en aanleg gen van nieuwe wegen door afbraak is dan ook in Amsterdam, Rotterdam en Den Kaag aan de orde van den dag. Het is 'daarom ook voor Leiden goede stadspoli tiek bij het uitdenken van openbare wer ken tot verminderen van de werkloosheid zulke werken te doen uitvoeren, die te ge- moet komen aan bestaande behoeften uit jverkeersoogpunt. De stadswijk buiten de Mare- en Heeren singels neemt voortdurend in omvang toe. 'Nog kort geleden werd besloten daar weer meer grond voor bouwterrein geschikt te maken. De stad steekt daar aardig wal geld in. Het is dus zoowel in het belang der bewoners als der stadsadministratie, dat !deze wijken zich door een behoorlijken verbindingsweg met de middenstad goed kunnen ontwikkelen. De gasfabriek vormt hier den grooten hinderpaal Kon men daar slechts over heen komen, dan was men al een heel .eind. Thans moet men óf eerst den Singel afwandelen tot het einde der Nieuwe- •Mare óf tot de Oude-Heerengracht. Het is duidelijk, dat demping van de Lange Mare hier geen hulp biedt. Men verkrijgt er geen kor teren we-; door. De verbreeding, die dit zal geven, is uit een oogpunt van ,iverkeer ook van weinig beteekenis, omdat 'de Nieuwe-Mare toch niet kan worden ge- 'dempt en de verbreeding dus dood'loopt op de Oudc-Singel-brug. Een goede oplossing is mogelijk zonder 3e Gasfabriek in ernstige moeilijkheden te brengen, indien men door het' terrein van de fabriek een weg legt, die schuin over de Volmolengracht uitkomt. De Singel moet dan overbrugd worden en de weg zóó ge trokken, dat het .Administratie-gebouw aan de nieuwe straat komt ie liggen, die tus schen dit gebouw en de Electriciteits- fabriek door moet loopen. Het is natuurlijk te verwachten, dat men van de zijde der Fabrieksleiding alles zal doen ora zulk een doorbreken van het terrein te voorkomen. Maar wat hel zwaarst is moet het zwaarst wegen. In dit geval is een goede verbin ding met hot Noorder stadsdeel m. i. van hel meeste gewicht. Men kan dan de Volmolengracht, lus- schen Langegracht en Oude-Singol, dem pen. De Janvosscnbrug is te nauw van doorvaart en oud en wrak en moet binnen kort vernieuwd worden. Men kan die brug dan verleggen en over de dan gedempte .Volmolengracht bouwen. Op deze wijze verbindt inen het nieuwe gedempte ge deelte met do reeds bestaande „Gedempte Voldergrachl". Men heeft dan slechts een paar pereeelen tusschen de Van-der- iWerf-slraat en Haarlemmerstraat weg te ruimen om een korten en breeden verbin dingsweg tusschen de middenstad en de nieuwe Noorderwijken tot stand te bren gen. Blijkt hel in de toekomst noodig, dan kan men door een nieuwe doorbraak aan de overzijde van de Haarlemmerstraat den weg verlengen ever de Ilooglandsche Kerk- gracht. Meent men. dal het noodig is voor de werkverschaffing naast het grondwerk, waartoe reeds werd besloten, nog een dem ping uit te voeren, die spoedig kan worden ondernomen, dan dempen men óf een stuk van liet Levcndaal óf van de Volmolen gracht. Het moet toch niet onmogelijk zijn voor demping van een stuk van een gracht de plannen vrij snel gereed ie maken. In beide gevallen dient men dan de belangen van het verkeer door een stuk gereed te maken van een verkeersweg, waaraan be hoefte bestaat. Men bezondigt zich dan ook niet door het bederven van het stadsschoon dat Leidens oudste gedeelte kenmerkt. KomJ: de hier geschetste verbindingsweg tot stand, dan zal de Mare worden ont last. Motorrijtuigen zullen via den Singel van de Haarlemmertrekvaart cfe midden stad gemakkelijk kunnen bereiken. Ook voor het Abattoir is het tot-stand-komen gowenscht en het cokesvervoer van de Gasfabriek is er eveneens bij gebaat. Intoxicatie of Deficiëntie. Hedennamiddag aanvaardde prof. dr. E. Gorter, benoemd hoogleeraar in de faculteit geneeskunde aan de Rijksuniversiteit alhier, om onderwijs te geven in de kinder geneeskunde, zijn ambt met het uitspreken eener rede in het groot-auditorium van het Academiegebouw, welke rede werd aange hoord door curatoren, hoogleeraren, docto ren, studenten en andere belangstellenden. In plaats van een indruk te geven van de ontwikkeling der kindergeneeskunde, of te vertellen, waarom deze wetenschap haren beoefenaars zoo lief is, wilde spreker hier een probleem van algemeene beteekenis be handelen, waarvaji de oplossing ook op den weg der kindergeneeskunde ligt. Dit is het al zeer oude probleem: of een ziekte berust op een deficit, dan wel op een loxicatie. Op deze vraag luidt het antwoord tegenwoordig soms geheel anders dan kort geleden. Zeer scherp komt dit, volgens spreker, uit bij het myxoedeem, een ziekte, die be rust op het ontbreken van de schildklier functie, waardoor het kind traag en sufferig wordt'en een traagheid van alle levens functies vertoont. Kort geleden meende men dit te moeten wijten aan een vergiftiging met stoffen, die door de normale schildklier onschadelijk werden gemaakt; tegenwoordig weet men, dat zij veroorzaakt wordt door een tekort aan thyroxine, een slof, die door de normale schildklier wordt afgescheiden en waarin zeer veel jodium gevonden voor komt. Door inspuiting van enkele milligram men dezer stof activeert men de stofwisse ling, wat o.a. blijkt uit een grooter zuurstof- gebruik in eenzelfde tijdsverloop. In streken, waar een ziekte der schild klier veelvuldig voorkomt, is bovendien ge bleken, dat deze het gevolg was van een te kort aan jodium van het drinkwater, zoodat men tegenwoordig aan de kinderen in die streken dagelijks een zéér kleine hoeveelheid jodium geeft. Dil jodium-lekort als oorzaak der ziekte, was reeds in 1852 bekend, maar is onder invloed van Pasleurs ontdekkingen op den achtergrond geraakt, om nu weer naar voren te treden. Een tweede voorbeeld van ons vraagstuk, aldus spieker, levert de t e t a n i e, een veelvuldige oorzaak van stuipen bij jonge kinderen, en een ziekte, die het zenuwstel sel sterk overprikkel baar maakt. Langen tijd meende men de oorzaak uitsluitend in een kalktekort te moeten zooken. Maar latere onderzoekingen deden twijfel ontslaan. On verklaard bleef bijv. de verbetering van de ziekte bij dieren door aderlating, waarbij toch weer kalk met het bloed verloren ging. Ook zag men t e t a n i e optreden, wanneer bij operaties kleine orgaantjes, naast de schildklier gelegen1 en bij-schildklicrcn ge naamd, verwijderd waren, wat vroeger toen men deze niet kende nog al eens ge beurde. Verder kon men t e t a n i e bij proefdieren opwekken door inspuiting van guanidine en werd deze stof uilgescheiden bij patiënten met tetanie Toch zijn de op vattingen van kalktekort cn intoxicatie met guanidine niét onvereenigbaar. want het calcium werkt antagonistisch ten opzichte van de de guanidine-vergifliging. Het is ech ter onbekend of de bij-schildklieren de kalk- stolwisseling regelen, zooals de schild klier dit doet voor het jodium of dat zij met de guanidine-verwerking belast zijn. Maar ondanks onze onzekerheid tegenover deze vragen hebben wij, volgens prof. Gor ter, in dit geval geleerd, dat intoxicatie en tekort als oorzaken eener ziekte kunnen sa menwerken. Deze combinatie komt herhaal delijk voor en zoo hun een tekort aan nood zakelijke stof leiden lot auto-intoxicatie van het lichaam. Zoo is diabetis (suiker ziekte) het gevolg van gebrekkige functie der eilandcellen van het pancreas, waardoor een tekort eener stof, die de suiker verbran den moet, ontstaat. Deze onverbrande suiker hoopt zich op in hel bloed en wordt dan met de urine uitgescheiden. Soms sterven de pa tiëntjes door het coma diabelicum, dat stel lig op een toxicalie van het geheele lichaam berust. Indien men nu deze patiëntjes in spuit met insuline, d. i. de stof, die de ge zonde eilandcellen produceeren moeten, kan de suiker weer verbrand worden en zelfs het gevreesde conia worden voorkomen. Hier is dus een duidelijk voorbeeld van een te kort, dat leidt tot vergiftiging, wat duidelijk bewezen is, sinds men door toediening van liet ontbrekende insuline verbetering zag optreden. Bij de bekende Engelsche ziekte meende men jaren lang vergiften als oor zaak te moeten aanwijzen. Men zag kinde ren rachitis krijgen na doorgestane infecties en na gebruik van koemelk op jqugdigen leeftijd, vandaar, dat men dacht aan wer king van vergiften Wel wist men, dat bloed en beenderenstelsel der kinderen met rachi tis steeds een kalktekort vertoonden, maar dit kalkgehalte was in andere organen van het lichaam niet te laag, terwijl men proef dieren geen rachitis bezorgde door kaHcont- houding. Enkele jaren geleden ontdekte men bij patiëntjes met Engelsche ziekte een ge regeld tekort aan phosphorzure zouten. Toen bedacht men, dat de kalk als phosphorzuur zout in het been wordt opgestapeld en weet de ziekte aan een phosphaal-lekorl. Maar eenige jaren vroeger was juist ontdekt, dat een kind ook rachitis kan krijgen door een vitamine-tekort, terwijl een ander onderzoe ker, proefdieren, die rachitis verkregen had den door onthouding van pliosphaten èn vi tamine genezen kon, door ze te laten bestra len door zonlicht. Dit zonlicht was echter onwerkzaam, indien men proefdieren ach ter vensterglas zette. Hierdoor zag men dus, dat kinderen, na een winter ziek zijn, niet Eneelsche ziekte krijgen ten gevolge van doorgestane ziekten, maar door gebrek aan zonlicht. Deze conclusie werd door andere interessante waarnemingen bevestigd. Bij Engelsche ziekte dus een tekort aan licht, phosphaten en vitamine, zoodat men mis schien zeggen mag, dat de rachitis berust op een tekort aan vitamine, dat als een licht katalysator werkt en dat de phosphaatreten- tie van het lichaam regelt of helpt -regelen. In de chemie vindt men, volgens spreker, analoge processen. Een intoxicatie van buiten af kan ook leiden lot een tekort in het lichaam. Indien iemand door kooloxyde vergiftigd wordt, sterft hij, doordat het ijzer uit het bloed zich gretig verbindt met alle kooloxyde, zoodat er voor koolstoftransport geen ijzer meer be schikbaar is. Daarom is kooloxyde ook min der vergiftig voor dieren, die in plaats van ijzer een koperverbinding in hun bloed heb ben, die zich minder gemakkelijk met het kooloxyde verbindt. Bij de diphlhecie heeft men te doen met een vergiftiging door diphteriebacillen, die toxine afscheiden, die ze zelf buiten het li chaam maken kunnen. In enkele, gelukkig zeer zeldzame, gevallen is deze ziekte doo- delijk. Men kan dan vaak nog redding bren gen door inspuiten van antitoxisch serum van paarden, of door groote doses andrena- line. Deze laatste stof wordt bij gezonde menschen in de nieren gevormd. Het zou dus kunnen, dat het ongunstig verloop der ziekte bij sommige, patiënten toe le schrij ven was aan een gebrekkige andrenaline- afscheiding der bijnieren. Ook schijnt het gif der diphtheriebacillen de bijnier zeer te schaden. Bij den strijd jan het lichaam te gen besmettelijke ziekti^ hangt echter ook zeer veel af van de weerkrachten, die het lichaam le wapen roept, en de snelheid hunner mobilisatie. En bij de diplitherie zijn deze weerkrachten ons zoo goed bekend, daar men anliloxine vinden kan in het bloed van iemand^ die onvatbaar is. Vroeger dacht men, dat een voldoend antitoxine- gehalte slechts gevonden werd bij personen, die reeds in aanraking waren geweest met goedaardige diphthcrie-baeillen, maar kort geleden is gevonden, dat een tc laag anti- Toxinegehalte voorkwam bij kinderen, die roodvonk of poliomyelitis gehad hadden, zoodat men misschien van een verhoogde preadisposilie spreken mag. Men ziet aldus eindigde spreker 'zijn zeer interessant wetenschappelijk beloog dal ook bij bacterieele intoxicaties tekorten van hel lichaam een rol spelen. De oplos sing dezer vraagstukken is natuurlijk van groot belang voor practijk en therapie. De hoogleeraar besloot zijn rede met de gebruikelijke toespraken tot curatoren, col lega's en studenten. Zang- en Muziekuitvoering in het Leidsche Volkshuis. Voorafgegaan door een verdienstelijken uitvoering van de Bloemencantate van Geerlruida van Vladeracken. onder leiding van mevr. M. VogelStrumpfiler, is gister avond in het Leidsche Volkshuis door de oudere meisjes een opvoering gegeven van het treurspel „Thomas More" door Hen- riclle Roland Holst. Is het op zichzelf al verdienstelijk zijn krachten aan iets moeilijks te beproeven, dos te meer is het dit, wanneer de uitslag zoo goed is. als dit hier het geval is ge weest. Natuurlijk is de maatstaf bij een uitvoering als deze een andere dan "die men aanlegt bij een tooneeluitvoering van beroepsspelers in den Schouwburg, waar men het spel toets* aan een ideaal, terwijl men zich hier in de eerste plaats reken schap geeft van de moeilijkheden, welke de dilettanten hadden te overwinnen, om dat gene te bereiken, wat zij in hun spel ga ven. En dan moet dadelijk gezegd worden, dat hier zeer verdienstelijk werk is gele verd; ja, dat men zich verwonderen kan hoe eenvoudige meisjes zich met zooveel toewijding aan deze gansch niet gemakke lijke taak hebben gegeven. Die toewijding bleek in de eerste plaats uit de groote rol vastheid van alle medewerkenden; daar was niet óén hapering in het zeggen der soms vrij lange mono- en dialogen in niet altijd eenvoudige taal, en verder vooral uit het zich-gchcel inleven in de personen van het drama. Zonder aan de anderen te kort te willen doen, was met name de hoofd persoon zeer goed. Reeds van den beginne af omhing hem het waas van weemoedige tragiek, waarin Roland Holst hem ziet (vooral uitkomend in de dialogen met zijn dochter Margreet), tegen het eind ver scheurd door het fiere bewustzijn van eigen kiacht en waarde. Met een enkel woord worde hier ook even melding gemaakt van de passende sobere ensceneering. Aan het slot werden de leidster, ipej- O. van Eek, bloemen aangeboden, een wel verdiende hulde, waarin zij bcscheidenlijk den hoofdpersoon van hel sdgI wilde doen doelen. Tuinconcert in ,/t Posthof". De Vereeniging van den Ilandeldrijven- den en Industrieelen Middenstand voor Leiden en Omstreken heeft haar leden met hun dames en geïntroduceerden gister avond een tuinconcert aangeboden. Het programma vermeldde voorzichtigheids halve: „Bij ongunstig weder in de zaal", Wij waren langzamerhand al zoo ver ge komen, dat we r.iet meer in een mooien zomeravond konden gelooven, maar gis teravond was het weer van dien aard, dat een zitje in een goed beschutten tuin geen kwaad kon. Feitelijk zoo'n eerste avond in het seizoen. Of het daaraan lag, dat zoo vele dames en heeren waren opgekomen of dat het Leidsch Muziek-Ensemble „Bo- belle", bijgestaan door een paar dames zangeressen, de groote attractie is geweest, wie zal het.zeggen? Vermoedelijk hebben alle factoren samengewerkt. Hoe het zij, het bestuur kon over de op komst zeer voldaan zijn. Zoowel in den tuin als onder de veranda's was het mooi bezet. „Bobetle", onder leiding van den heer Wolff, was weer goed op dreef en het pro gramma mocht er wezen. Ter afwisseling zongen een tweetal da mes eenige liederen op lofwaardige wijze. De aanwezigen in den tuin waren zoowel over de muziek als over den z^ng dank baar en uilten die dankbaarheid in een herhaald applaus, dat af en toe oversloeg op het publiek, dat op den weg en om den tuin heen stond en er mede van profiteerde. Bij monde van een der bestuursleden werd aan de dames, wier namen wij hier niet mogen noemen, dank gebracht en wer den haar bloemen aangeboden. Het gezel schap „Bobette" kreeg een herinnerings medaille. Begrijpelijk, dat voor een en ander extra loegifljes werden gegeven. Ook na het concert bleven de meeslen nog een tijdje recht gezellig bijeen. Het programma hield een uitnoodiging. in, om als lid^\der Vereeniging toe te tre den, waaraan sommige geïntroduceerden gevolg gaven. Zoo werd het concert ook nog dienstbaar gemaakt aan de propa ganda. Daarvoor zijn de bestuursleden nu een maal zaken menschen, die het nuttige met het aangename weten te verbinden. Vermoedelijk zal de eerstvolgende vergadering van den Gemeenteraad plaats hebben op Maandag 16 Juli a.s. Het is ech ter nog niet zeker, dat in deze vergadering de kwestie van de demping van Mare en Levendaal zal behandeld worden. De Commissaris der Koningin in Zuid-Holland heelt benoemd tot lid van de gezondheidscommissie alhier méj. dr. A. J« Steeiihauer, hoofdassistente aan het phaf-.. maceulisch laboratorium der Rijksuniver siteit. Dr. J. Holwerda, directeur van het Rijksmuseum van Oudheden alhier, heeft Maandag een begin gemaakt met de op gravingen onder Netersel (N.-Br.). De heer P. W. van Houweninge le Hillegom is benoemd tot lid der commissie voor de op 11 Juli te houden broodbakkers- Wedstrijden alhier. Woensdag 11 Juli zal mej. II. Koster herdenken, dat zij 12 1/2 jaar geleden in dienstbetrekking kwam bij de familie Min gelen, Hoogewoerd 185a, waar zij al dien tijd lot wederzijds genoegen werkzaam bleef. In onzen lijd van herhaalde verwis seling van dienstpersoneel, vooral vrouwe lijk personeel, een bijzonderheid, die wel eens mag worden meegedeeld. In een vergadering van standhouders der a.s. „L.a.w.e.t" is bij loting de plaats van elk der deelnemers toegewezen, die zich te voren hadden opgegeven bij den secretaris. Nu reeds wordt deelgenomen door 37 firma's, verdeeld over o. m. de volgende branches: Automobielen, byouterieën, borduurwer ken, comestibles, dames- en hceren-mode- arlikelen, druk- en reclamcwerken, .draad- looze telegraphie, electr. artikelen, fotogra- phische artikelen, gramophoons, graniet- werken, glas- en aardewerken, huishoude lijke en luxe-artikelen, kasregisters, linge rieën, manufacturen, meubel- cn bedden- handel, parfumerieën en toiletartikelen, pianohandel, schoenwerken, speelgoederen, sigaren en rookartikelen, vogelzaden en aanverwante artikelen. Naar ons wordt gemeld bestaan er ernstige plannen om tot de oprichting eener nieuwe Harmonica-Vereniging te komen. Voor inlichtingen zie men de ad vertentie in ons Blad van heden. De „Sls.-Crt." bevat, de gewijzigde statuten van de Exploitatie Crediet- en Administratie-Mij. „Uitgebreid Bezit", al hier. Naar wij vernemen, zal spoedig met het afbreken der woningen aan dc Hooge woerd, hoek Sleenschuur, ten behoeve van de N.-Z. II. Tramwegmij. worden be gonnen, Zooals men weet is overeengeko men, dat dc gemeente de trambaan dc Maatschappij aldaar aanbiedt. De Maat schappij heeft uil overwegingen van prac- lischen aard echter de onteigening aange vraagd en verkregen. De panden moesten nu eerst weder aan de gemeente worden overgedragen. Daarmede ging eenigen tijd gemoeid, vooral, omdat men dit heeft we ten gedaan te krijgen op een voor de par tijen min kostbare wijze. Bovendien is het bureau van gemeente werken, mede in verband met de uitwer king der plannen van de demping der Mare, het bouwen van 180 gemeente- woningen, deü bouw van een politie bureau, enz enz., in den laalsten lijd met werk overladen. Zoodra met het amoveeren der genoem de panden wordt aangevangen, zal ook be gonnen worden met de verbreeding van de brug aan het eind der Brceslraat, welk werk eenigen lijd geleden door dc Maat schappij is aanbesteed. Wil men, zooals in het voornemen der Maatschappij ligt, in September de tram LeidenDen Haag reeds openen, dan mag er trouwens geen uur meer ongebruikt voorbijgaan. De rails D.ggen reeds tot aan den Zoeter- woudsche-Singel. Er hcerscht onder het personeel der Noord-Zuid-IIoll. Tramweg-Mij. groote ont stemming door de aanzegging van een niet onaanzienlijke loonsverlaging en verhooging van premie-storting voor het pensioen, wel ke wijzigingen reeds den 15en van deze maand zullen ingaan. De vermindering voor de conducteurs bedraagt met inbegrip van de verhoogde premiestorting van 37* pCt., al naar de klasse waarhij men is ingedeeld, van f 3.50 tot f 5 per week. De verschillende organisaties komen eerst daags bijeen om te overleggen of er tegen deze zeer aanzienlijke loonsvermindering ook iels gedaan kan worden. De heer D. M. van Nes, Vreewijk'- straat 8, deelt namens de afd. voor Leiden en Omstreken van het Cenlraal-Comité BINNENLAND. Dr. E. Gorter aanvaardt het hooglëeraars- ambt aan de Leidsche Universiteit. Motie van den Raad van Boskoop inzake den aanleg van een spoorweg GondaWad dingsveenB oskoopAlphen. De Senaat van Tsjecho-Slowaküe heeft dë ratiiiceering van hot handelsverdrag met Nederland van de agenda afgevoerd. De Eaarlemsche Rechtbank heeft den Staat veroordeeld de infanterie-kazerne al daar te ontruimen. Werk in Frankrijk voor landarbeiders. Verkiezing van Gedep. Staten van Zuid- Holland. BUITENLAND. In de Belgische Kamer heeft Thénnis «ew regeeringsverklaring afgelegd. De Volkenbondsraad heeft het voorstel van Lord Robert Cecil, tot het benoemen van oen commissie van onderzoek voor het Saargebied, aangenomen. De iiavenarbcidersstaking in Engeland breidt zich nit. voor Hongaarsche kinderen mede, dat en gelegenheid bestaat om met den kinder-» trein, die 10 Juli a.s. naar Hongarije ver trekt, gratis pakketten met levensmiddelen, kleeren en andere zaken, uitgezonderd ta bak, sigaren, sigaretten en alcoholhouden de dranken, le verzenden aan bepaalde adressen in Budapest en omgeving. Deze pakketten moeten van duidelijke adressen voorzien en goed te hanleercn zijn, het liefst kistjes van niet groolcre afmetingen dan 50 X 50 cM. of 60 X 45 cM., daar voor het gratis vervoeren van groolere pak ketten tot Utrecht, niet kan worden inge-. staan. De verzenders moeten aan de geadres seerden melden, dat zij hun pakket tó Budapest bij de Liga moeten afhalen. Het is het best dit in een aangeleekenden brief te schrijven. De pakketten moeien bezorgd worden bij den heer E. Th. Witte, Rapenburg 73a, Leiden (afgeven bij den portier van den Hortus, tusschen 9 uur v.m, en 6 uur n.m.) Ingevolge nieuwe bepalingen van de Nederlandsche Spoorwegen moet het co mité opgave doen van de te verzenden pak ketten, zoodat dezen uiterlijk reeds Vrijdag 6 JuIl er moeten zijn; of anders moet de heer Van Nes op dien datum van het voor nemen lot verzending in kennis gesteld zijn, met opgave van afzender, geadres seerde en aantal stuks. In dit laatste geval kan men dan de pakketten nog tot en met Maandag 9 Juli bij den heer Witte bezor gen, of Dinsdag 10 Juli aan den trein. Op aanvraag meld de heer Van Nes dan hoo; laat de trein vertrekt. In den afgeloopen nacht riep op de Prinsessekade een onbekend persoon, ver moedelijk een zwerver, een politicagent aan, om hem onderdak le bezorgen en hem in de gelegenheid le stellen zijn doornatte plunje te drogen. De man vertelde, dat hij aan den Haag- weg aan den waterkant een noodzakelijke boodschap doende, in het water was ge gleden. De agent ontfermde zich over den man, die nu in het politiebureau den nacht heeft doorgebracht. Door L alhier werd een aanklacht bij de politie ingediend legen W., mede alhier, met wien hij twist had gekregen en die hem had mishandeld door hem eenige klappen toe le dienen, welke raak waren. Door de politie is proces-verbaal opge maakt tegen iemand, die van het crisis- comité werklöozensteun had gevraagd en ontvangen, onder voorwendse', dat hij werk loos was, terwijl later is geoleken, dal de man werk had en loon genoot. In twee andere gevallen van dienzelfdcn aard is eveneens proces-verbaal opgemaakt. De uitvoering van de Warenwet. Het Centraal Industrieel Verhond had een adres gezonden aan den Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid, waarin het op grond van de bij art. 17 derde lid dor Wa renwet aan den Minister verleende bevoegde heid verzoekt aan de commissie, bedoeld in art. 17 der Warenwet, voor le schrijven: lo. dal zij zich bij de vaststelling van eischen, aan welke waren in den zin der Warenwet moeten voldoen, onthoudt van prijsbeschouwingen; 2o. dat de betreffende subcommissie in eerste instantie, derhalve, voor het maken van een conceplregcling, belanghebbenden hoort; 3o. dat zij als regel niet alleen de belanghebbenden bij het eind- product, maar ook die bij de daarin te ver werken grondstoffen en halffabrikaten hoort 4o. dat de commissie zich in het vervolg voor het oproepen van belanghebbenden lot de centrale werkgeversverenigingen wendt, opdat zij wete, welke de in een bepaalden bedrijfstak bestaande fabrikantenvereni gingen zijn.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1