Vrijdag 29 Juni 1923, EERSTE BLAD. BERICHT. Officieels Kennisgeving STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van fietien. r FR I JS DER ADVERTENTIEN: J' SO Cis. S>e* te'géL By regelal»oinnemcnt beïaagTylc teci'ck Kioino adverfönlien', mtsluiten'd bij VooTuilb©- tS^oonsdags 011 Zaterdags 50 Cta., bij Ben jBaximuoi aantal woorden van 80. 'Incasso volgens postrecbt. Voor eventuc-ele op- ifcendingf ran brieven 10 Cta. porto to betalen. 3Bewijsnummer 6 Cis. Bureau Noordeimfspieirc. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055. Postbus Nö. 5f. Prijs dezer courant; Voor EeMen p. 3 mod. 'f 2.35, p. weoE f 0.19 Buftea Leiden, waar agonïen gevestigd rijn, per weei 019 Franoo p'èf po'si 'f 2 35 Hl portokosten. k Nummer 19420. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen f: Be bijzondere aandacht onzër lezers én lezeressen willen wij ditmaal vestigen op 'den, in dit nnmmer in het 4e blad voorko menden, Geneeskundigen Brief. GEMEENTELIJKE VISCHVERKQOP. Aan don gemeentelijken vischwinkel, jVischmarkt 18, tel. 1225 is Zaterdag en voor zoover voorradig ook Zaterdagavond ver krijgbaar ZUIDHRZEEBOT a f 0.45, GROO VE SCIiELVISCII a f 0.25 en SCHOL a 10.15 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. j Leiden, 29 Juni 1923. De Nederlandsche afdeeling in 's Rijks Museum van Oudheden. Naar de directeur van 's Rijks Museum \an Oudheden, dr. J. II. Holwerda, ons me dedeelt, zal de nieuw ingerichte Nederland sche afdeeling Maandag 2 Juli a.s. voor het publiek worden opengesteld. Hoewel er nog enkele verschikkingen op uitvoering moeten wachten en een van de schilders zijn werk nog niet heeft voltooid, zat men dan toch algèmeen toegang hebben .lot deze zalen. Een nieuwe Gids voor deze afdeeling is reeds bijna voltooid en zal zeker nog wel 'dit jaar verschijnen. Ook aan de nieuwe opstelling der Egyjr- tische afdeeling is men reeds begonnen, voor zoover de verbouwing, welke daarvoor plaats hebben moest, dit toelaat. Deze ver bouwing nadert wel baar voltooiing, doch het zal zeker wel een paar maanden duren, eer ook hier de inrichting der zalen krach tig ter hand kan worden genomen. Bij Kon. besluit is voor het studiejaar 19231924 benoemd tot reclor-magniricus der Rijksuniversiteit alhier, mr. H. Krabbe. Bij Kon. besluit zijn benoemd bij de infanterie tot 1ste luitenant de 2de luite nants H. A. Boogert en If. A. Vcrkuyl, van hel 4de reg., terwijl eveneens lot lsle luite nant is bevorderd de 2de luitenant J. Roode, yan bet 6dë reg. veld-art. De architecten L. van der Laan en Ir. Jan A. van der Laan hebben vandaag voor rekening van de Besturen der R.-K. Paro chiale Jongens- en Meisjesscholen alhier in .Café-Restaurant „Zoraerzorg" alhier weder aanbesteed: A. Het bouwen van een afzonderlijke Jon gens en Meisjesschool voor L. O. met Gym nastieklokaal. B. Het bouwen van een Bewaarschool. Beide op een terrein aan den Heeren singel No. 27, alhier. Aantal inschrijvingen 21, te weten van de firma Bik en Breedeveld voor A f 142,000 voor B f32.000, in massa f 165.000; W. P. de Vreede, Noordwijk, voor A f 120.8Ö0, voor B f 29.450, in massa f 149.800, P. Bot en J. Borst, Den Haag, voor A f 123.000, voor B f 30.000, in massa f 148.000; B. J. Lemmens, Rotterdam, voor A f 118.805, voor B f 28.350, in massa f 147.155; E, J. M. van Emmerik en W. G. van' Dissel, voor A f 117.609, voor B 1 29.148, in massa f 146.767; A. J. Vreeburg, voor A f113.200, voor B f 29.400, in massa f 142.600; II. Korswagen Ifzn., voor A L113.0ÖQ, voor B f 28.800, in massa f 141 000; Gebr. Proper, Moerdijk-Leiden, voor A f 111.000, voor B f 30.000, in massa f l i 000, Gom. J. van Valderen, voor Af 1 11 975, vod* B f 28.500, in massa f 140.500, Lod. Raaymakers, Wouw (N.-B.) voor A f 110.000, voor B f 30.000, in massa f 140.000; P. F. v. Kaan, Bergen op Zoom, voor A f 109.480, voor B f 30.300, in massa f 139.780; P. L. Vorst voor A f 126.300, voor B f 34.000; N. V. „Nederl. Betonbouw", Den Haag, voor A f 106.970, voor B f 30.870, in massa f 135.840; Firma de Wed. A. B. C. van Rijns wouw, voor A f 108.000, voor B f 27.980, in massa f 13.580; Gebr. A. en J. den Ouden, AJplien en Oogslgeest, voor A niet ingeschreven, voor B f 28.000, in massa f 136.800; W. Oudshoorn en Zn., voor A f 105.151, voor B f 28.758, in massa J 133.913; G. Eislcer, Heemslede, voor A f 104.340, voor B f 27.400; firma Jac. Bak ker Co., Haarlem, voor A f 100.000, voor B f 27.000, in massa f 127.000; F. .T. de Vries voor A f 103.000; voor B f 28.500, in massa f 125 000; M. Wijtenburg, Amsterdam, voor A f 106.420, voor B f 29.200 en Corn. Oor ver en Van Tienhoven, voor A f 95.308, voor B f 21.302, in massa f 116.000. Waar de plaats niet is vermeld is dit Leiden. Onder voorzitterschap van dr. Jan Kalf is gisteravond in het „Dorpshuis" te Nunspeet de algemeene vergadering gehou den van den Nederl. Oudheidkundigen Bond De heer.Kalf opende de vergadering met een -rede, waarin hij o.m. uitriep: „Waarlijk, wij -hebben alle reden tot klagen!" en zei: Nog op een andere manier bedreigen ons de slechte tijdsomstandigheden, want aan Xijn ouden vijand: „het moderne, verkeer" hebben zij een machtigen bondgenoot ge geven onder den naam van „werkverschaf fing". Een aanslag door dat frissclie tweetal op dc prachtige wallen van Den Bosch be raamd, is gelukkig op het laatste oogenblik nog afgewend, doordien de Raad zich liet bekeeren. Maar tot de slooping van dc Kam per binnenpoort te Amersfoort en van de accijnshuisjes te Haarlem, allebei voor liet sledeschoon van zoo groole en onvervang bare waarde, is door de betrokken Gemeen teraden rustig besloten en alleen hooger ge zag zal deze schennis kunnen voorkomen. Naast sloopen en slechten is dempen ook een geliefd bedrijf voor het tweemanschap. Ditmaal kwam Sneek aan de beurt, welks aardige grachtjes wij verleden jaar bewon derden, maar ilc heb alle hoop, dat de plan nen hier nog gewijzigd zullen worden. „Veel erger is wat ons nu le Leiden bo ven het hoofd hangt, waar men een van de mooiste grachtjes in liet hart van de stad in een keienvlaklo wil herscheppen door de Mare le dempen, waarmee de mooie 'Mare- kerk een stuk van haar rijzigheid en haar spiegelbeeld verliezen zou. Van alle kanten klinkt gelukkig protest tegen deze wandaad, en onze Bond zal niet nalaten daaraan mee le doen. Mocht dit niet balen, dan is er, als laatste redmiddel, nog art. 153 van de Ge meentewet. Ilc vertrouw uw aller tolk te zijn, wanneer ik den wensch uitspreek, dat in den uitersten nood dè Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen niet zal schromen een Raadsbesluit lot demping van de Mare, dat met het algemeen belang zoo kennelijk in strijd zou zijn, aan dc Kroon ter vernietiging voor le dragen." Door V. is aangifte gedaan, dat hij is benadeeld voor f 10.50 door v. d. B., die dit geld voor hem had ontvangen, maar niet afgedragen. Gisteren is in een perceel aan de Pa penstraat door de jeugd een glasruit inge worpen. De naam van den dader stond niet op het projec t iel l Gistermorgen kwam de 14-jarige K. hoek NoordeindeKort-Rapenburg met zijn rijwiel in botsing met de tram. Hij viel, doch kwam er zelf goed af. Alleen bet voorwiel van de fiets was eenigszins beschadigd. Juffrouw L. is gisteravond op den Witte Singel mishandeld door haar man, van wien zij gescheiden leeft. Eet Haringvisschersbedrijf. E^en aantal reeders Van vissoherij vaartui- igGti, gedomicilieerd te Vlaardingen, Sche- .veningen, Maassluis en Katwijk-aan-Zee, -schrijven in een adres aan de Koningin dat zij. zich met het oog op de noodtoe standen in het Noordzeovisscherijbedrijf met vier adressen dato 28 Juni 1922 tob .Uwe Majesteit hebben gewend, in zake de icxt-ra belastingheffingen gedurende de oor logsjaren hun bedrijf door het ministerie van landbouw, handel en nijverheid opge legd; dat zij daarop 2'1 Augustus d.a.v. na mens Uwe Majesteit een afwijzende be schikking hebben ontvangen, geteekend door den afgetreden minister van land bouw, handel en [nijverheid dat zij, over tuigd dat Uwe Majesteit de Nederlandsche Noordzee-vissohei'ij ook als een voorname bron van inkomsten beschouwt, het navol gende onder de aandacht van Uwe Maje steit wenschen te brengen: De minister zegt in zijn antwoord„oat in verband met de omstandigheid, dat de commissie van advies voor crisis-aangele genheden en de crisis-enqucte-commissic reeds voor eon belanghebbende omtrent de toekenning van -schadeloosstelling voor de opgelegde heffingen hebban geadviseerd, er geen termen werden gevonden, deze aan gelegenheid opnieuw aan het oordeel van «een commissie te onderwerpen" «dat echter deze afgetreden bewindsman zich in dit antwoord zeer beeft vergist, daar, zóoals Uwe Majesteit bij een onder zoek zal blijken, het onderzoek bedoeld door den minister zich alleen heeft bepaald tot het onder 4 van hun adres van 28 Juni •1922 vermelde, n.l. de naasting van rcgcc- ringsvisch gedurende het jaar 1918, dat «echter de onder 1, 2, 3, gcnoenido extra heffingen in het geheel niet zijn onderzocht /geworden dat ten overvloede nog blijkt uit de ver slagen van de Staatscommissie, bedoeld hij art. 15 der crisis-enquête-wet 1918, dat die commissie onderzocht heeft over het jaar .1917 en niet over het jaar 1918, zooals door dien belanghebbende werd gevraagd dat in dc verslagen en mededeelingen .van de afdeeling Yisscherijsn No. 3 Ytw December 1D22, uitgegeven door het mi nister ie van landbouw, handel en nijver heid, onder meer wordt gezegd: dat és cco- .nomische uitputting van een groot deel van Europa, hetwelk in den oorlog betrokken was geweest, nadat in 1919 de eerste pro ducten-honger was gestild, ook voor ons .harin.gvisscherij-bedrijf noodlottige gevol gen had dat zij wel kunnen toegeven, dat hun be- jdrijf daardoor gevoelig werd getroffen, doch dat de allervoornaamste .oorzaak van klo malaise en de daardoor ontstane werk loosheid in het haringvischerij-bedrijf, «tlie jder nevenbedrijven en de vernietiging van .kapitaal in het bedrijf, alleen is toe te ischrijven aan de in hun vorig adres van Juni 1922 gencemée oorzaken nl. 1. door de ongemotiveerde, heffing ineens van f 100.000, onder bedreiging van stop zetting van het bedrijf bij niet betaling vau üit bedrog; als compensatie voor die stor ing werd een vriie uitvoer in uitzicht ge steld. Er kwam echter een heffiag op ha ring en iandcro vischwaren vau f 4 per 100 K.K. bruto 2. door de heffing van uitvoerrecht van f 4 bruto kilo haring en andere visch waren 3o. door alleen toestemming te geven tot uitvoer van een gedeelte der vangst, terwijl het overblijvende gedeelte moest worden disponibefcs gesteld voor binnen- landsch gebruik, tégen ongeveer 1/3 van den te bedingen prijs in het buitenland 4. door van de Jianvocren van versche visch een-gedeelte te eischcn als zooge naamde regeeringsj£isch tegen een zooda nig lagen prijs, dalftdeze onmogelijk de ex ploitatiekosten kón dekken, hetgeen dus zoowel voor dien reeder nis voor het schecps volk een belangrijk verlies beteekende dat buiten de reeds genoemde f 100.000 do uitvoerrechten op haring en versche eee- visch van 26 Juni 1916 tot 31 Januari 1913 dus in iy2 jaar hebben bedragen; op ver sche zee visch f 3.998.600, op Noordzeolia- ring f 2.S71.500, totaal f6.870.300, welke bedragen niet, evenals de O.-W.-belasting, die hun reserven reeds opslokte, in de Staatskas vloeiden, idoch alleen werden ge bruikt om het Nederlandsche volk en de in Nederland een toevlucht zoekende bui tenlanders van goedkoepe haring en visch te voorzien dat, nog niet tevreden met deze belas tingen. die alleen hun bedrijf wenden opge legd, in 1917f 1918 tot April 1919 nog onge veer 5 millioen gulden het bedrijf ontno men wérd in den éorm van zoogenaamde regeeringsvisch, waarvoor slechts ongeveer de helft werd Ontvangen, dan wanneer deze visch, zooals gewoonte was, Ibij publieken afslag zoude zijn verkocht, terwijl door den minister volstrekt geen rekening werd ge houden met de toen heersehende buitenge woon hooge exploitatiekosten van het be drijf, daar viaseherijbenoodigdheden, pro viand, ijs, steenkolen, zout, enz. enz. zeer duur moesten wonden ingekocht, de mo lest verzekering, die de minister ook wei gerde voor rekening van den Staat der Ne derlanden 'te nemen, en de Zee Oorlogs-On- gevallcnwet- enorme bedragen opslokten; dat do zeilvaartuigen, die gedurende 1918 de treil visscherij uitoefenden, door deze vischnaasling alleen reeds jmeer dan f 10.000 per vaartuig derfden (aan allo sloomvaarfcuigen met uitzondering van do sleopboottreilers, wa.ren uitvaartvergun- ningen door den minister zonder opgaaf van redenen geweigerd) dat Noorwegen tezslfder tijd zooals blijkt uit het jaarverslag over de Noorsche Yis- scherijen, ten einde, -de visscherij. voor ver nietiging te behoeden, do volgende bedra gen ter beschikking yan de visscherij-inte- ressentcn stelde: 20 Maart 1918 5.000.000 kronen, 1 Januari 1920 200.000 kronen, 15 December 1920 7.300.000 kronen en 7 Janu ari 1921 1,000.000 kronen, totaal dertien millioen vijf honderd duizend kronen, ter wijl op grond van do onzekerheid omtr.ent den afzet van klipvlecscli door de Noor sche regeering aan do handelaren een go rantio werd gegeven tegen het op den ei«- port van dat artikel te lijden verlies. Buitendien werd met Rusland een han delsovereenkomst afgesloten, zoodat alle beletselen tot afzet van haring en andere visohsoorten naar dat land vervielen en dientengevolge ongeveer 200.000 vaten ha ring en andere viseliproducten naar Rus land werden afgezet. In het hierboven reeds genoemde verslag der lafdeeling Nederlandscho Visscherij en wordt nog vermeld, ,,dat do Britsche re geering in 1921 tot eiken prijs heeft ver kocht dc groote hoeveelheden haring, wel ke zij, om de visscherij mogelijk te maken, in 1919 en 1920 van de Britsche visschers en zouters had overgenomen en niet had kun nen slijten, terwijl daardoor ée Britsche haring haar plaats op de Duitsche markt had behouden en in 1922 de Engelschen en Schotten in Duitschland op ruimer schaal dan onze Nederlandsche exporteurs zaken konden blijven doen, «doordat zij over hei algemeen gemakkelijke betalingsvoorwaar den stelden." Ook de Fransche regeering, niettegen staande haar budget groote tekorten aan wijst, heeft op de begrooting voot 1923 een som van een-en-zeventig millioen francs uitgetrokken, töt instandhouding en ver grooting van ds Fransche visschersyloot, terwijl op de Belgische begrooting voor 1923 een bedrag van twaalf millioen francs is uitgetrokken voor het maken van een visschershaven in het oostelijk gedeelte van Oostende, waarvan de totale kosten be groot zijn op 31 millioen francs. Ook zal te Zeefarugge een nieuwe vissohershaven wor den gemaakt, waarvan de begrooting op zeven millioen francs is vastgesteld. Alles wijst er op, dat de regeeringen van alle andere aan de Noordzee gelegen lan den een open oog hebben voor de belangen der Noordzeovisscherij. Dat zij ten slotte nog onder de aandacht van Uwe Majesteit wenschen te brengen: dat de consul der Yereenigde Staten van ilmerika te 's-Gravenhage in zijn rapport over de Nederlandsche visscherijen over het jaar 1918 onder meer aan de regeering der Vere-enigde Staten mededeelde: Het resultaat van de treil visscherij, waaraan alleen de zeilvaartuigen deelnamen, die ook je haring visscherij uitoefenen, was niét loo- nend, omdat de Nederlandsche regeering al de kleine visch soorten, die aangebracht werden, naastte én waarvoor zij een bui tengewoon lagen prijs betaalde. Het is wel waar, dat voor de groofere visohsoorten een hoogerë prijs werd be dongen, doch dit compenseerde zeker niet het verlies op een groot gedeelte der vangst geleden. Waarom bleven dan de reeders de vis scherij uitoefenen? Omdat zij steeds de wintervisscherij hebben beschouwd als een middel om goede, wakkere en geschoolde bemanningen aan te kwèeken en ook om bemanningen kans te geven, in het onder houd van hun huisgezinnen gedurende de wintermaanden te voorzien. En voor deze nobele daad en onderne mingslust heeft de regeering aan deze ree ders een extra belasting opgelegd in den .vorm van goedkoope visch te versohaffen aan de Nederlandsche bevolking, terwijl de werklooze visschers zich voor ondersteu ning konden aanmelden bij de regeering en de liefdacligheidsinrichtingen. Dat door de in dit adres genoemde kapi- la-aJs-ontnemi'ngen van ruim twaalf mil lioen gulden de concurrentie van de Ne derlandsche recderijen legen do Noren en Britsche visschers onmogelijk is gemaakt; dat bet toch Uwe Majesteit zeker niet aangenaam moet 6temmcn, als ©en eeuwen oud bedrijf als de Nederlandsche haringvis- echerij ten gronde wordt gericht. Redenen, waarom zij zich nogmaals tot Uwe Majesteit wenden met het beleefde verzoek, Uwe Majesteits veel vermogen den invloed te willen aanwenden, opdat alsnog door de regeering worde benoemd een com missie, bestaande uit een (ambtenaar van het ministerie van financiën en enkele le den van het college voce ée visscherijen, teneinde, zooals in hun adres van 28 juni 1922 is aangegeven. Uwe Majesteit en de vegeering van advies te dienen omtrent de (bedragen, welke eventueel van deze beide •extra heffingen voornoemd billijkerwijze zouden moeten worden gerestitueerd aan de •belanghebbenden, ten ©inde de voortzetting -■van het bedrijf mogelijk te {maken, en de «bemanningen, die aan boord der vaartui gen dienst hebben gedaan en met do reede- yijen hebben samengewerkt tot de voedsel voorziening gedurende de jaren 1917, 1918 len 1919, schadeloos ts stellen voor de door die extra heffingen gederfde gages ten be- jdrage van circa 3 millioen gulden. Maandag 1.1. zijn de heeren H. de Kor- (ver, te Vlaardingen, O. Pronk, ie Scbeve- (ningen; H. de Boer en O. den DuTk, te Kat- iwijk-aan-Zee, door de Koningin in particu liere audiëntie op het Lo© ontvangen. H. M. heeft zich gcruimen tijd met deze afge vaardigden onderhouden en heeft naar alle bijzondere toestanden in het bedrijf met •veel belangstelling geïnformeerd. Bij deze gelegenheid hebben genoemde heeren aan ;H- M. liet adres aangeboden. Eenoeming van de hoogleeraren en docenten aan de R.-K. universiteit. Het bestuur der St.-Radboudstichling heeft benoemd aan de R.-I(. Universiteit: lot rcctor-magniticus voor het eerste academisch studiejaar 1923'24: dr. Jos. Schrijnen, hoogleerraar te Utrecht; Verder zijn benoemd; In de faculteit der godgeleerdheid: lot gewoon hoogleeraar: in de dogma tiek, dogmageschiedenis en apologie: mag. dr. Johan Kors O. P., professor te Iluissen; in de moraal, mystiek, algemeen socio logie en de geschiedenis der godgeleerd heid: mag. Gerard De Langen Wendels O. P., hoogleeraar aan de Universiteit le Freiburg (Zwitserland); in de exegese van liet Oud Teslament, het Hebreeuwscli en de Israëlitische kul- tuurgescliiedenis: dr. Paul Heinisch, lioog- 'leeraar aan de Universiteit le Breslau; in de exegese van het Nieuwe Teslament de algemeene inleiding tot de H. Schrift en het Assyrisch-Babylonisch: Dr, Leo Jan sen O. P., professor te Iluissen; in het canoniek recht, tevens belast met het onderwijs in het canoniek recht in de faculteit dér rechtsgeleerdheid; Dr. Frans van Welie, professor te Ilaaren; in de kerkelijke geschiedenis der mid deleeuwen en der nieuwere tijden, tevens belast met het onderwijs in de algemeene en vaderlandsche geschiedenis der middel eeuwen in de faculteit der letteren en wijs begeerte: Dr. Willem Mulder S. J., leeraar aan de R. IC. Gymnasium le Amsterdam; in de godsdienstgeschiedenis, de Christe lijke archaeologie en de godsdicnst-philo- sopbie, levens belast met de geschiedenis van de godsdiensten der Grieken en Ro meinen in de literarische faculteit: Dr. Jo- hann Peter Steffes, lector aan de Universi teit te Frankfurt; tot buitengewoon hoogleeraar: in de patrologie en oude kerkelijke ge schiedenis: Dr. Dcsiderius Franses O. F. M., professor te Bleyerheide. In de Faculteit der Letteren en Wijsbe geerte: tot gewoon hoogleeraar: in de wijsbegeerte en de algemeene pae- dagogiek, tevens belast met het onderwijs in de wijsbegeerte van liet recht in de fa culteit der rechtsgeleerdheid: Dr. Jan Hoogveld, rector van het R.-K. Lyceum te Utrecht; in de geschiedenis der wijsbegeerte en de geschiedenis der mystiek, in het bijzon der der Nederlandsche mystiek. Dr. Tilus Brandsma, O. Carm., professor te Oss; in de Grieksche en Lalijnsche taalkunde de algemeene taalwetenschap, de Romein- sche staatsinstellingen en de volkskunde: Dr. Joseph Schrijnen, hoogleeraar aan de Universiteit te Utrecht; in de Grieksche letterkunde, de staalkun dige geschiedenis en de staatsinstellingen van Griekenland: Dr. Engelbert Drerup, hoogleeraar aan de Universiteit te Würz- burg; in de Latijnsclïe letterkunde en de staat kundige geschiedenis der Romeinen, tevens voörloopig belast mei het onderwijs in de BINNENLAND. Adrss van reedeis van visschersvaartnj. flen inzake de noodtoestanden in het haring- visschersbedrijf. De benoeming van hoagleeiaren en do centen aan de R.-K. universiteit te Nijmegen Hol wetsontwerp tot verleening van steun aan de Middenstandscredieten is door de Tweede Kamer aangenomen. De Kamer is op recès. De rente over de saldo's bij den post- chfegne- en giro-dienst is verlaagd van 2 tot t'/i pCt. Staking bij de HollandAmerika-lijn. Bij de intern, schermwedstrijden te 's-Gra venhage won Holland gisteren den landen- wedstrijd op sabel. Het voorste! van mevr. BakkerNort is beden door de Eerste Kamer verworpen met i7 tegen 10 stemmen. BUITENLAND. De Belgische kabinetscrisis is opgelost. Hel ministerie-Theunis blijft aan. Engeland dringt aan op spoed bij de beant woording zijner vragen. Het Paoselijk schrijven in Frankrijk en de beteekenis ervan. Het Congres van Tereenigingen voor den Volkenbond. Verdere besluiten van hel Congres der Engelsche Labonr-partij. Het lijdelijk verzet zal worden doorgezet, besluit de Rijnlandscbe Landdag, waar ook Cuno heeft gesproken. Krassin treedt ai als hoofd der Russische haudelsdelegatie in Engeland. klassieke archaeologie: Dr. Aloynirs Slij per, S. J., leeraar aan hot R.-K. Gymna sium te Amslerdam; in de Nederlandsche (aal- en letterkun de, de vergelijkende Indogermaansche taai- wetenschap en liet Sanskrit: Dr. Jasques van Ginnikcn S. J„ professor le Ouden-, bosch in de Germaansche taal- en letterkunde: dr. Theodor liaader, privaat-docent aan de Universiteit te Münster; in de algemeene en vaderlandsche ge schiedenis der nieuwere lijden: dr. H, Huy- bers, docent aan de R. K. Leergangen; in de Fransche letterkunde: Jean Da- gens, leeraar aan bet lyceum le Tulle Cor- rèze in de Ifoogduische letterkunde: dr. Wil helm Koscli, hoogleeraar aan de UniversL teit le Czernowilz; tot buitengewoon hoogleeraar: in de empirische en toegepaste zielkun de; Dr. Frans Roels, hoogleeraar aan de Universiteit te Utrecht; in de geschiedenis der latere Middel eeuwen en de oorkondenleer, tevens bi bliothecaris: Dr. Henri van «der Velden, leeraar aan het Gymnasium te Nijmegen; in de Semitische taal- en letterkunde, levens belast met het onderwijs in do ver gelijkende liturgiegeschiedenis in de facul teit der godgeleerdheid: Dr. Anton Baum- stark, hoogleeraar aan de Universiteit te Bonn; in de schoonheidsleer en kunstgeschiede nis: Dr. Gerard Brom, secretaris van de Unie der R.-K. Studenten in Nederland; tot lector: in de geschiedenis der Grieksche en Ro- meinsche wijsbegeerte: Dr. Petrus van Sor- mani', rector van het stedelijk gymnasium te Nijmegen; in do zeventiende-eeuwsche Nederland sche letterkunde (Vondelstudie in het bij zonder): lector Bernard Molkenboer O. P., professor Ie iluissen; in de Fransche taalkunde: Bernard Wee- renbeck, docent aan de R.-K. Leergangen, In de Faculteit der Rechtsgeleerdheid: lot gewoon hooglceraar: in de inleiding lot de rechtswetenschap, het internationaal privaatrecht, het vol kenrecht cn het burgerlijk procesrecht: Mr. Paul Bellefroid, advocaat en procureur te Utrecht; in hel burgerlijk recht, handelsrecht en rechtsgeschiedenis: Mr. E. J. J. van der Heyden, advocaat en procureur te Rotter dam; in het staats- en administratief recht: Mr. Dr. Joseph van der Grinten, secretaris der gemeente Nijmegen in de staathuishoudkunde en economi sche sociologie: mr. dr. Charles Baayma- kers S. J., provinciaal van de Orde der Jezuieten lot buitengewoon hooglceraar: in het strafrecht en strafprocesrecht: mr, Willem l'ompe, advocaat en procureur te Deventer; tot lector: in het Romeinsch recht: mr. George Rus-. sci, advocaat te Amsterdam; in het huwelijksgoederen- en erfrechtj mr. A. P. Louwcrs, griffier bij het kanton gerecht te Tilburg. De benoemingen gaan in öp den oerstea October a.s. Nog zuilen aangesteld worden assistenten voor dê Fransche en Duitsche taal. In do naaste toekomst zal volgen da

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1