Or. Hommefs Haematogen R.H.W. Limonades AGENDA VAN DE WEEK. BINNENLAND. BUITENLAND, Woensdag. „Jcruel"Openbare avond-bijeenkomst. B uur. „Phobe" Broeder De Jong. Kwartier voor 8 uur. i Pieterskerk Orgelconcert. 8 uur. i - - Donderdag. „In den Vergulden Turk": Alg. ledenver gadering aid. Leiden Mij tot Bev, der Toon kunst. 8 uur. De apotheek van „Hulp dei Mensch- heid". Hooigracht 48 i9 altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 25 Juni tot en met Zondag 1 Juli waargenomen door de apotheek van den heer G. B. Duyster, N.- Rijn 18, tel. 523. Losse nummers van ons blad zijn, behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN, Breestraat 154. en bij de Firma A. HILLEN, Prinsessekade en des Zaterdags bij JOH. HOGERVORST, Haarl.straat 128 Fa. A.SOMERWIL Azn.Hoogewoerd24 RECLAME. Versterkend, Bloedvormend, Wekt den eetlust op. Alom verkrijgbaar f2.50 p.fl. 8378 pleinen". Aldus wordt dan een soort Lawet- stadje verkregen. Het reglement is aangevuld met enkele bepalingen, aangaande het bezetten der plaatsruimte, vroegtijdig afbreken der stands, enz. Ook een deel der balcons zal ditmaal worden benut. Indien de tentoonstelling finantieel succes 'neeft kunnen exposan ten, die lid zijn, de helft van de kosten hunner stands, gerestitueerd krijgen uit de winst. Besloten is dezen keer groolscheepsclie reclame le maken, door platen, biljetten, advertenties, en ook door het gratis ver spreiden van 20 000 uitvoerige program ma's. Dc entrée-prijs voor het publiek zal 50 cent bedragen, terwijl de leden in ruime mate kaarten kunnen krijgen voor personeel, klanten, enz., tegen verlaagden prijs, afhankelijk van het aantal dat men neemt. Deze kaarten geven echter alleen toegang des namiddags, hetgeen bepaald is om het middagbezoek, dat steeds kleiner is geweest dan 's avonds, te bevorderen Door enkele aanwezigen werd een voor stel verdedigd om bedoelde kaarten be schikbaar te stellen tegen één enkelen vast- gestelden prijs, waarna de voorzitter mee deelde, dat het bestuur deze kwestie alsnog nader zal bespreken. De moeilijkheid is echter den juisten prijs ta vinden. Bij de verdere besprekingen las de voor zitter een lijst voor van personen, die reeds hebben ingeschreven als deelnemer. Hieruit bleek dat véór deze vergadering het aantal inschrijvers al 20 bedroeg. Ook deed de heer Cahen nog eenige toe komstmuziek weerklinken door te verkla ren, dat bij een flink succes, er kans be slaat dat er liet volgend jaar een tentoon stelling zal worden gehouden buiten de Sladszaa), opdat weer een „Oud-Leiden" in het loven wordt geroepen. Het welslagen lijkt werkelijk zeer groot, gelet ook op het feit, dat de vcreeniging momenteel al on geveer 65 leden telt. Do heer Offonberg uitle nog enkele be zwaren tegen de reeds aangegane contrac ten, welke op do begroeting «tonden ver meld, doch de voorzitter kon hem in dit op zicht volkomen gerust stellen. Een even tueels tegenslag zal ongetwijfeld kunnen worden gedragen. Trouwens ook do leden kunnen ta dien aanzien veel goed werk doen. De Heer Geylonbeek opperde eenig be zwaar tegen het met openstellen der ten toonstelling; op Zondag, doch de voorzitter verklaarde, dat hierover geen discussie kon worden geopend. Deze kwestie is alleen ter beoordeeling van het bestuur. Vervolgens maakte de voorzitter hekend 'dat het bestuur een reclameplaat had laten ontwerpen door den teekenaar Aadrée Vlaanderen, die in opdracht heeft gekregen In beeld te brengen den weg van hot pro duct van producent tot consument. Een kleinere reproductie van deze plaat, welke ongeveer 65 bij 100 c.M. zal worden, werd 'aan de vergadering vertoond Discussie hierover had niet plaats, omdat het be stuur dit eerst zal bespreken. Toch werd de opmerking gemaakt door een vertegenwoor diger van het reclame-bureau „De Pij!' dat door hein ook reeds een teekening was ont worpen, welke hij zoo noodig gratis ter be schikking wil stellen. Het bestuur zal hier mede rekening houden en ook dat ontwerp bespreken. De keuze van een insigne zal aan bet bestuur worden overgelaten. Aan de orde kwam thans het punt: „Seizoensopening". Omtrent deze opening bestaat hier ter slede geen enkele regel. Vroeger was het anders. Toen maakten alle middenstanders tegen een bepaalden dag hun etalages gereed. En op dien dag was ds helangslelling van liet publiek (((«ts «Bom. Zoo wenscht men het terug, omdat de kijkers in dit geval toch ook de koopers zijn. De bedoeling is daarom onder de leden weer zoo'n vasten openingsdag te bepalen en daarvoor dan groote reclame te maken in de bladen, en door herauten in de stad enz., ten einde op die manier de aan dacht van het publiek te trekken en ook buitenmenschen attent le maken op Lei den als gezellige winkelstad. Uit deze plannen, aldus de voorzitter, blijkt nog eens weeg ten duidelijkste dat de vereenigiDg zich ook wel degelijk ten doel stelt niet alleen door tentoonstellingen, maar ook met alle andere geoorloofde mid delen de belangen van den Leidschen mid denstand te behartigen. Bij de rondvraag vroeg de beer Gcytcn- beek, waarom de inning der kwitanties niet was opgedragen aan een Leidschc Middcn- standsbank in plaats van aan de poste rijen. Het antwoord hierop luidde, dat voortaan een bode zal rondgaan, wat goedkooper is. Bovendien zou liet zeer moeilijk zijn aan een bepaalde bank voorkeur te geven, welke dan ook. De Lawet komt op voor de belangen van den geheelen middenstand. De lieer Van Zijp drong er op aan, dat voor de bewaking der slandj evenals ver leden jaar, de beer Bronsgeest van den P. W. D. zal worden aangesteld, en dat bet bestuur hem goed zal bezoldigen. Vermoe delijk zal deze persoon worden aangesteld. Op een opmerking van den heer De Haan werd geantwoord, dat het zeer aar dig zou zijn indien de seizoensopening dit maal viel op den datum der jubileumfees ten. Hiertegen werden echter bezwaren ge opperd omdat dat le vroeg is. Een bepaald besluit moet nog nader door het bestuur worden genomen. Waar niemand het woord meer wenschte sloot de voorzitter de vergadering met een woord van dank voor de opkomst. Onze stadgenoot, dr. J. A. Hammes, die hier ter stede sinds vele jaren uitsluitend de praktijk der tandheelkunde uitoefent, zal Maandag 13 Juli a_s. herdenken, dat hij veertig jaar geleden door de gemeentelijke Universiteit te Amsterdam tot arts werd be vorderd. In de Raadsvergadering te Amster dam vaal 2 Mei j.l. is zonder hoofdelijke stemming een motie aaogenomen, waarin B. en W. werden uitgenoodigd, een com missie van deskundigen te benoemen, ten einde bet vuilverbrandingsvraagstuk van alle kanten te bezien en den raad zoo spoe dig mogelijk daarover rapport uit te bren gen. Als gevolg daarvan hebben B. en W. thans een oommissic benoemd waarin o.a. zitting heeft de heer ir. P. G. F. T. Fchmeïs, directeur der vuilverbranding alhier. Gisteravond te acht uur had een open-, lucht-samenkomst plaats op de steenplaats van den lieer Splinter, bij Spanjaardsbrug, welk terrein daartoe welwillend was afge staan aan de stads-cvangelisatie' „Jeruêl", alhier. Een groote menigte was toegestroomd stoelen en banken waren door de vcreeni ging aangevoerd. De pakkende liederen, die verdienstelijk door het zangkoor gezongen werden, deden de stilte meer en meer ever de menigte komen en ten slotte werd met onverdeelde aandacht geluisterd naar de toespraak van den leider, den heer Van der Horst, die als onderwerp „De rijke jongeling uit Lukas 19" had gekozen en met dit beeld aantoonde, dat het Koninkrijk Gods geen kwestie van leer, maar een Goddelijke open baring aan het individu is. Na dankgebed ging men heen, nadat dank was gebracht aan den heer Splinter, den burgemeester van Leiderdorp en de politie voor hun hulp. Gisteravond gaf de Centrale Commissie voor Arbeidersontwikkeling voor de werlc- looze arbeiders en hun huisgenoolen liaar eerste concert in den tuin van „Musis Sa crum", daartoe belangloos door het bestuur dezer sociëteit afgestaan. Ofschoon over het weer niet viel te klagen, was het koel in den tuin, wat niet geheel naliet op het be zoek eenigermate invloed uit te oefenen. Toch waren zoo goed als alle stoelen bezet en de houding van het publiek was zooals wij dat op al de avonden, die deze commis sie organiseert, in de puntjes. „Benvenulo", uit Voorschoten, onder directie van den heer G. Verheij, had dezen avond aangeboden. De diverse nummers, die het programma be vatte, werden correct uitgevoerd. Wij willen bijv. aanstippen No. 4 Fantaisie sur l'opêra „Stradcila", van Von Flotlow, en No. 8, Fantaisie sur l'opéra „Carmen", van Bizet. Het koor beschikt over goed materiaal en de voortreffelijke leiding van den beer Verheij weet daarvan gebruik te maken. Voor den laalslen raarsch dankte de voorzitter deze Vereemging en het bestuur van „Musis", alsmede de firma Brandt en Zn., Varken markt, voor gratis expeditie en kondigde per 10 Juli a s. een concert aan van de Arbei- derszangvereeniging ,,Do Stem des Volks"; onder directie van den heer Van Kesleren, te 's Gravenliage. Onder een daverenden marsch verliet daarna do (alrijke schare voldaan over het genotene den luin. Het was een prima avond, zooals alleen deze Commissie die vermag te organiseeren. Gisteren maakten een zeventig leer lingen van het openbaar vervolgonderwijs voor meisjes (vroeger Herhalingsschool v. Meisjes) onder leiding van het hoofd dier school en vijf dames en heeren van het personeel een uitstapje naar Breda en Gin- neken. Even negen uur te Breda aangeko men, werd eerst een wandeling gemaakt door het mooie Valkenberg en werden ver schillende bezienswaardigheden bekeken, als het typische Begijnenhof met de Begijn tjes, verschillende praalgraven in do Groo te Kerk, het Spanjaardsgat, enz. Daarna werd gewandeld in de richting van Ginne- ken en kwam men te twaalf uur in het MastboscE bij den boschwachter aan. Hier werd de inwendige mensch versterkt en daarna werd gewandeld en gespeeld in het prachtige Mastboaeh. Te vier uur was meH terug bij den bosehw achter voctr het diner. Te vijf uur ging men weer op marscK naar den trein, die te zen uur uit Breda vertrok en te ongeveer halfacht te Rotterdam aan kwam. Hier werd nog even uitgestapt en een wandelingetjo gemaakt door Rotter dam. Ongeveer te halfnegcn weer uit Rot terdam vertrokken, kwamen allen gehee! voldaan en in de prettigste stemming kwart voos' tienen hier aan. Allen zullen nog lang met de aange naamste herinneringen terugdenken aan dit leerzame en aangename uitstapje. Aan de firma A. J. Vreeburg alhier, is opgedragen de bouw van Iwee winkelhuizen met bovenwoningen aan de Emmastraat le Loosduinen, voor rekening van den heer A. van Anrooy, aldaar. Architect is de heer J. P. van der Linden, te 's Gravenliage. In het Academisch Ziekenhuis is over leden De G., die een veertien dagen geleden met een motor te Oegstgeest tegen een boom reed, tengevolge van een bijgekomen long ontsteking. Door juffrouw S. is aangifte gedaan, dat zij is mishandeld onder Leidschendam op een „pleizierboot" door den heer en juffrouw U. Er schijnt op die „pleizierboot" trouwens nog wel meer te zijn gevochten etc. Gisteren heeft op de Sleenschuur een botsing plaats gebrul tusschen twee wiel rijders, B. en v. d H. Beide rijwielen wer den ernstig beschadigd. De schuld was bij B., die aan den verkeerden kant van den wc-g reed. Hij zal de schade betalen. RECLAME. 30 cent per lialf ons. 508 Het vertrek van de Koninklijke familie naar Engeland. Op den bepaalden tijd zijn gisternamid- dag do Konigin en Prinses Juliana met den trein van Het Loo aan het Maasstation te Botterdam aangekomen. Met de Koningin en dc Prinses waren in het koninklijke (rij tuig gezeten freule Sloet, freule Van Swiii- deren en mej. Berger, een Fransch meisje, dat aan de Prinses onderricht geeft in de uitspraak van de Fransche taal. Bij aankomst van den trein werd de Ko ningin begroet door den Prins, die een half uur te voren met zijn adjudant, den heer Laman Trip, per auto uit Den Haag aan het Maasstation was gekomen. Prins Hen drik was in civiel. De Koningin droeg een beige reiskostuum, een bruinen hoed en een korten bontmantel. De hoofdcommissaris van politie, de heer A. H. Sirks, en de commissarissen van po litie de heeren O. G. van Gulden en C. van do Pol waren op het perron aanwezig. Buiten het station had zich een talrijk publiek opgesteld, dat do Koninklijke fami lie met hoera's begroette. In open auto's werd langs den Maaskant naar de Boompjes gereden waa/r de „Ba tavier V" tot vertrek gereed lag. Commandant van het stoomschip is ka pitein W. J. Wilkens, die dezelfde officie ren onder zijn bevel heeft, met wie hij ver leden jaar met do Koningin de reis naar Noorwegen heeft gemaakt. De heeren dir. A. G. Kröllei' en N. van de Roemer, directeur van de firma Wm. II. Miiller Co. wachtten aan den valreep van het schip de Koninklijke familie op. Zij geleidden do Koningin, den Prins en de Prinses naar de op het hoofddek voor hen en hun gevolg gereserveerde salons en hutten. Ptrecies om zeven uur werden aan boord de trossen losgegooid en zette de „Bata vier V", geassisteerd door sleepbooten, zich in beweging, ter aanvaarding van do reis naar Engeland, waar do Koninklijke familie enkele weken zal vertoeven op Rydal Hall, bij Ambleside. Statig zwenkte het stoom schip do rivier op en kreeg het zijn vaart, sfcroom-afwaarts. In de Boompjes was een talrijke menigte bijeen. Bij het vertrek stond dc Koningin met Prinses Juliana op het opperdek. Met ge- wuif beantwoordde H. M. het gejuich van de menigte op den wal, die langs de kade met de „Batavier V" meeliep. Een vrij groot aantal passagiers eerste en tweede klasse vertrok eveneens met de „Batavier V" naar Engeland. Het moet het plan* zijh, dat dc Koninklijke familie de terugreis uit Engeland met een stoomschip van dé Maatschappij „Zeeland" doet. In de oude Raadszaal te 's-Graven- hago zijn gistermiddag een aantal verte genwoordigers van in Zuid-Holland gele gen gemeenten (lid van de Ver. van Neder!.. Gemeenten) met de directie der Yer- eeniging bijeengekomen, onder leiding van mr. P. Droogleever Fortuyn, wethouder van 's-Giiavenliage, en voorzitter van de voor- Joopige oommissie, ten einde een afdeeling Zuid-Holland van die Vereeniging te consti- tueeren. Hiertoe werd door de aanwezigen overgegaan. Een aantal gemeenten had schriftelijk mededeeling van haar toetre ding gedaan. Tot bestuursleden der nieuwe afdeeling werden benoemd de heeren mr. S. J.-L. van Aalten, wethouder van RotterdamG. van Andel, burgemeester en secretaris van Zuidland; mr. G. van Baren, burge meester van Delft; P. de Bruin, wethou der van Schiedammr. P. Droogleever Fortuyn, wethouder van 's-CravenhageA. A. O. M. van Ierssel, burgemeester van Noordwijkerhoutmr. J. C. ivan dor Lip, wethouder van LeidenE. Vernëde, burge meester en secretaris van Voorschoten, en mr. J. "Wijlema^ burgejöee&ter van Dor drecht. De heer J. H. Leppink, controleur der gemeentefinanciën te Nijmegen, hield een voordracht over de nieuwe uniforme voor schriften voor de inrichting van de ge meente-begrooting en -rekening. De Gemeenteraad vaa Waddingsveen heeft na breedvoerige bespreking in comité, in openbare voltallige vergadering, met al- gemeene stemmen, de navolgende, door den wethouder, den heer D. Bremmer Jzn., voorgestelde motio aangenomen: De Raad der gemeente Waddingsveen, op 25 Juni 1923 in vergadering bijeen; in aanmerking nemende den tegenwoordigen, zeer ongunstigen financieelen toestand der gemeentegezien het steeds toenemend autoverkeer in deze streken voor het ver voer van personen en goederen, waardoor het naar zijn oordeel te verwachten is, dat de exploitatie van de aan te leggen spoor verbinding Alphen aan den RijnBoskoop WaddingsveenGouda nimmer rendabel zal zijn te makenacht zich verplicht, do Regeering en de Directie der Nederlantl- sche Spoorwegen met nadruk te wijzen op do groote bezwaren, verbonden aan cte tot stand-koming van do bovengenoemde lijn, in verband met de gewijzigde omstandig heden, venmits met vrij groote zekerheid is .aan te nemen, dat het personen- en goederenvervoer belangrijk minder zal zijn dan aanvankelijk vermoed werd; spreekt als zijn oordeel uit, dat op bovenaangege- ven gronden de aanleg van den spoorweg Alphen aan den RijnBoskoopWaddings veenGouda aan de hand van het. alge meen en plaatselijk belang zoolang de j mnstandisheden zich niet wijzigen be- nborfc achterwege to blijvenen besluit deze motie ter kennis te brengen van de beide Kamers der Staten-Generaal, de Mi nisters van Waterstaat en Financiëncle Gedeputeerde Staten der provincie Zuid- Holland, de Directie oer Nederlandsohe Spoorwegen en de Gemeentebesturen van Alphen a-an den Rijn, Boekoop en Gouda. Naar „De Tel." verneemt, is binnen kort de benoeming tc wachten van mr. J. Limburg, lid van Ged. Staten van Zuid- Holland en ond-lid der Tweede Kamer, tot burgemeester van Rotterdam. Van andere zijde wordt dit bericht per tinent tegengesproken. Bij Kon. besluit is benoemd tot ge woon hoogleeraar aan do Landbouwschool to Wageningen, om onderwijs te geven in plantkunde, dr. E. Reinders, te 's^Graven- hage Voor den Indisch en diest is bestemd de heer K. W. L. Bezeraor, te Wageningen, als administratief ambtenaar. Gisteren was liet vijf en twintig jaar geleden, dat ds. J. M. Grotendieck H.F.Wz, Evang.-Luthersch predikant te Dordrecht zijn intrede in die gemeente deed. Na op 10 December 1393 te Zierikzee de Evange liebediening aanvaard te liebben, stond hij vervolgens to Maastricht en dient sedert 26 Juni 1898 zijn tegenwoordige gemeente. Na langdurige besprekingen is in de te Utrecht gehouden alg. vergadering van het Chr. Nationaal Vakverbond nog beslo ten, het financieel verband met do bestu renbonden te handhave nen de contributie te bepalen op f 1.32 per jaar en per lid. Aan het bestuur werd voorts machtiging verleend in dc rijzende financieel© moeilijk heden to voorzien. De lieer C. Smeenk, uit Arnhem, leidde in het kort heb vraagpunt in, ingezonden door den Ned. Chr. Bond van Personeel in publieken dienst: Is het uitvoeren van werken in eigen beheer door do overheid aan te bevelen? Hij concludeer de, dat cr voor- en nacleelen zijn. Tot een beslissende uitspraak kan men hier niet komen. Het is een vraag van pTactiscb be leid. Over deze inleiding werd van gedach ten gewisseld. De vergadering werd nog toegesproken door de heeren P. van Vliet, voorzitter van „Patrimonium", en dr. J. E. Scheurer, af gevaardigde der anti-rev. Kamerfractie. Als bestuurslid werd gekozen de hoer L. Vermeulen, uit Den Haag, van den Ned. Chr. Ambtenarenbond. Bij het bestuur van de vereeniging tot viering van den gedenkdag van Alk- maar's Ontzet is bericht ontvangen, dat H. M. de Koningin die gemeente zal be zoeken ter gelegenheid van de herdenking op 8 October van den dag, waarop 350 jaar geleden Alkmaar werd ontzet van het beleg der Spaansche troepen, onder aanvoering van Alva's, zoon, don Frederik de Toledo. Jhr. J. W. H. Bosch van OucLAmelis- weerd heeft, zoo meldt „Do Res.bode", aan de R.-K. Statenciub van Utrecht meegedeeld een nieuwe benoeming tot lid der Eerste Kamer niet te kunnen aannemen, wegens de drukke werkzaamliedenverbonden aan het presidentschap der arrondissements rechtbank to Utrecht. RECLAME. Overal verkrijgbaar. 9230 LET OP HANDELSMERK R.B.W. DE ALGEMEENE TOESTAND. Nog altijd geen schot in de groote poli tiek. Als gevolg van het feit, dat de Belgi sche regeeringscrisïs nog altijd niet is op gelost? Inmiddels wordt de afstand tusschen Engeland en Frankrijk al grooter men zie onder het hoofd Engeland en ook een rede van Millerand, die onder Frankrijk is te vinden, zal. o.i. het buitenland niet kun nen overtuigen van tfrankrijk's onbaatzuch tigheid en volkomen eerlijke bedoelingen. Ook uit het bezette gebied weinig nieuws Opnieuw is van Duitsche zijde ontkend dat de regeering het lijdelijk verzet zou kunnen doen staken. Minister Luther zeide le Ko ningsbergen: „Steeds moet opnieuw de fabel worden tegengesproken, dat de regeering hel lijdelijk verzet heeft bevolen. Het lijdelijk verzet is voor de bevolking van het Roergebied niet een oorlogsmiddel, maar een middel, waar mede zij den vrede dienen wil. Slechts dan kan er vrede voor Europa komen, als het gelukt een voor Duitschland aannemelijke oplossing te vinden. De wil tot éénheid van het Duitsche volk is tegenwoordig sterker aan ooit." Drie Duitschers, die zich des nachts to Buer op straat bevonden, niettegenstaande liet bestaande verbod, zijn door Belgische patrouilles doodgeschoten. Drie andere Duitschers werden zwaar gewond. Te Gladbaeh werd een Duitscher, die op dc spoorlijn liep, door een Belgisch schilde wacht neergeschoten. In den afgeloopen nacht is er in de ba- gagehal van het station Wiesbaden een hora ontploft. Er zijn twee Duitschers gewond. Van officieele Duitsche zijde wordt ge meld, dat de overlevende moordenaar dei; drie Belgische soldalen te Marl zieh: gevan gen heeft gegeven aan.de Duitsche politie te Munster. De conferentie le Lausanne heeft de alge- meene revisie van het vredesverdrag beëin digd. Blijven doen alleen nog de moeilijk heden der coupon-betaling en ontruiming van Konstantinopel. Men blijft pressie op de Turken uitoefenen. Het politiek comité is overgegaan tot een nieuwe overweging der betwiste politieke bepalingen, die tot nog toe niet zijn gere geld. Zij nam akte van de definitieve rege ling omtrent den afstand van Karagatsj en van de grensregeling aan de Marilza. De nieuwe Bulgaarsche vertegenwoordiger ver klaarde, dat Bulgarije de bij het verdrag ge voegde overeenkomst betreffende de dcmili- tarisatie van de grens van de Maritza heeft goedgekeurd, de Bulgaarsche regeering kan echter niet de additioneele artikelen aan vaarden hetreffenden den economischen toe gang -van Bulgarije tot de zee, want Bul garije had gehoopt, dat het op dit punt vol doening zou krijgen, in overeenstemming met de beloften aan Bulgarije gedaan in het verdrag van Ncuilly. De voorzitter der conferentie, drukte zijn spijt er over uit, dat Bulgarije zijn standpunt gewijzigd heelt. Daarna nam de conferentie akte van de overeenkomst tusschen Frankrijk en Tur kije tot stand gekomen over art. 3 en 16 van het verdrag betreffende de bevestiging der FransehTurksehe conventie van Angora. Dit comité bevestigde eveneens de over eenkomst tusschen Engeland en Turkije be treffende den duur der direkte onderhande lingen over het lot van Mosoel. Wat art. 159 betreft, liet Turkije welen, dat het toestemde in de toetreding van Bul garije en Portugal, maar niet van Polen en Tsjecho-Slowakije. Nochtans stemde de Turksehe delegatie er in toe om met Tsjecho Slowakije een speciale overeenkomst aan te gaan betreffende de vestiging van vreem delingen. DUITSCHLAND. De politieke moord in Mecklenburg, waarvan de telegrammen gisteren gewaag den, is volkomen bevestigd. Er hebben reeds eenige arrestaties plaats ghad. 't Is weer een droevig geval van politielce ont aarding, t FRANKRIJK. De buitenlandsche persvertegenwoordi gers te Parijs hebben ter eere van president Millerand een dejeuner gegeven, waaraan lal van officieele personen aanzaten. De voorzitter zeide in zijn toespraak, dat de vertegenwoordigers der buitenlandsche pers zich de groote inspanning bewust wa ren, welke Frankrijk zich had te getroosten om zijn verwoeste gebieden te herstellen en zijn oude plaats als industrieele mogendheid weer in te nemen, en dat niets hem zoozeer gelroffenTiad als het vele, dat in dien kor ten lijd reeds tot stand was gebracht. In zijn antwoord wees Millerand er op, dat het een algemeen verbreid euvel was, om de eenvoudigste zaken op te blazen en te overdrijven en alles op de minst gunstige manier uit te leggen. Nu Frankrijk na drie jaar vergeefsch on derhandelen met zijn Belgische bondgenoot tot overeenstemming is gekomen omtrent de toepassing van dwang op Duitschland, is het niet noodig naar geheime drijfveeren' te zoeken om deze handelwijze te kunnen verklaren. Het volk wil datgene hebben waar liet recht op heeft, en heeft genoeg van de rol van. om den tuin geleiden overwin naar. Gij weet hoezeer elk gevoel van haat en wraakzucht ons vreemd is. Wij weten dat wij-op u rekenen kunnen oni onze ware ge voelens in het buitenland beter bekend te doen worden. De meeste uwer landen deel den met ons meer dan vier jaren lief en leed. De vrede die een einde maakte aan den oorlog gaf elk zijn vrijheid van handelen weder. Het was niet alleen om hun zelfswib dat de geaillieerden niet wankelden en overwonnen; het was mede om het behoud der beschaafde wereld. Laat ons dat niet vergelen en blijven liefhebben wat onze doo-. den liefhadden en haten wat zij verafschuw den. Om zulke onwaarschijnlijke redenen zouden wij van elkaar kunnen vervreemden. Dank zij uw medewerking zal zoo iets niet gebeuren De beste vrienden kunnen van meening verschillen op ondergeschikte pun ten. Dit levert geen moeilijkheden op, aan-, gezien, de vriendschap en het wederzijds- sche vertrouwen de proef van vele hebben doorslaan. Zeg aan uw land, dat ae vrede en de voorspoed der wereld niets t duchten hebben van het republikemscn Frankrijk en dat het ergste wat het overKcn men kan is, dat zijn goede bedoelingen wor den miskend. ENGELAND. Met weet, hoe in Engeland reeds langen tijd met groote zorg de u^^iding Fransche luchtvloot is gevolgd en ï?le Kri

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2