De "VOORZITTER geeft in overweging de debatten hierover niet uitvoerig te ma ken. De heer HEEMSKERK zal aan dien wenk gevolg geven, overtuigd do overzij tocb niet te overtuigen. Zijn fractie zal gaarne voorstemmen. Spr. is geen bewonderaar van militaiie dingen, maar 't spreekt z.i. toch vanzelf, 'dat ook de militairen bier meedoen. Roven dien van militairisrac-verheerlijking is geen sprake bij do feesten. Dat de burgerij niet in slaat zou zijn meer dan 14000 bijeen te brengen, is er glad naast, 't Betreft alleen maar een waarborg fonds, dat men zoo sterk mogelijk wil ma ken en het is ook geenszins gezegd, dat de gemeente zal behoeven te betalen, geheel of gedeeltelijk. De heer ELKERBOUT vindt f2000 feite lijk wel wat weinig, waar twee feesten zijn te vieren: dit 25-jarig jubileum en het 5-ja- rig jubileum van de mislukte staatsgreep van Troelstra. De VOORZITTER zal niet veel zeggen, waar men hier le doen heeft met een prin cipieel verschil. B, en W. staan op het stand punt van den heer Meijnen, dat Nederland .veel heeft te danken aan het Oranjehuis en ook aan onze Koningin aan Wie wij dan ken een 25-jarige gezegende regeering. Dat de menschen niet zouden weten, waarom zij feestvieren, acht hij totaal onjuist. In meer derheid is de bevolking z. i. voor een wel bewuste feestviering. Spr. heeft met genoe gen gezien, dat de oommissie voor de feesten zoo sober en zuinig is geweest. Gezien het principieel verschil stelt spr. stemming voor. Het voorstel wordt aangenomen met 21 7 stemmen. (Tegen de S D.A.P. en de heer Knuttel). Hierna wordt de zitting geschorst tot *8 avonds acht uur. Avondzitting. 29o. Voorstel: a. tot wijziging van liet Raadsbesluit van 26 Maart jl., houdende vaststelling van het Reglement voor de Gemeentelijke Bank- van-Leening te Leiden; b. tot opnieuw vaststelling van de gewij zigde verordening. (181) De heer WILMER wil een opmerking ma ken behoorend bij dit en het volgend punt. De Bank zal voorlaan rente moeten betalen van haar geld, doch is dit ook over de 164000, waarover de Bank al beschikte? Dat komt spreker niet gewenscht voor. Over dit geld had de Bank altijd de beschikking, 't is een gevormd potje, 't Lijkt vrijwel een administratieve maatregel, maar er zit meer aan vast, b.v. een aanloop om de Bank af te schaffen. Kan daarom niet besloten wor den dat alleen over door de gemeente ver strekt geld rente wordt betaald? Weihouder SANDERS zegt, dat volgens de nieuwe regeling rente-betaling noodig is (zoo eenvoudig is het niet) en gelet op de in-werking-treding met 1 Juli raadt hij den heer Wilmer aan strak9 eerst een stap in dezen le doen, wanneer Ged. Staten goed keuring hebben verleend. De hoer WILMER zal zich daaraan hou den. De heer VAN STRALEN: heel aardig af gesproken. Het voorstel wordt dan goedgekeurd. 30o. Voorstel: a. tot verhooging van het bedrijfskapi taal der Gemeentelijke Dank-van-Lce- ning; b. tot vaststelling van de desbetreffende begrootingsrcgeling. (182) Conform besloten. 31o. Pracadvies op het verzoek van de Oudercommissie der voormalige 3de-klasse school aan de Medusastraat, in zake de verstrekking van schoolpanloffels a;m do leerlingen dier school. (200) Mevr. DUBBELDEMAN dacht na dit prae advies: Leiden blijft toch altijd Lijden. El ders kan het wel, hier niet. De bezwaren der schoolhoofden zijn al zeer gezocht. Ze gaat deze in 't kort na om dit aan te too- nen. Vooral voor de kinderen van ouders, die een slechte verzorging geven, lijkt ver strekken haar zeor gewenscht. Alleen de directeur van den Geneesk. Dienst geeft een - menschwaardig advies. Met aandrang vraagt zij vorleenen van schoolpanloffels. De heer KNUTTEL, onderschrijvend wat vorige spreekster zeidc, raadt B. en W. aan de hoofden van scholen zich niet weer zoo te laten blameeren door zulke schandalige en onbenullige argumenten aan te voeren, 't Is een zeer bescheiden vraag, maar ook die moet weer worden geweigerd. Het be drag, dat B. en W. noemen, lijkt hem te hoog, maar al is het juist, dan bewijst het alleen, hoe groot de nood is. De heer WILBRINK verschilt wel een beetje met vorige sprekers over de taak van overheid en ouders. Hij vindt de argumen ten der schoolhoofden heelemaal niet schan dalig, integendeel zeer practisch. Pantoffels in school acht hij overbodig, vooral voor kindoren op klompen, die minder last van kou hebben dan kinderen zelfs met goede schoenen. Niet het belang van het kind gaal vorige sprekers het eerst aan het hart, al leen maar dat de overheid zich daarmee be moeit. Z. i. treedt men hier weer in de plicht der ouders. Na schoolvóeding en -klecding dit weer. De heer SIJTSMA vraagt of de commissie voor schoolkleeding en -voeding ook niet haar oog kan laten gaan over deze materie? Opdat alleen die kinderen pantoffels erlan gen, die het noodig hebben. Anders zouden de uitgaven te bezwaarlijk worden. Hij zal dus met het praeadvies meegaan, alleen vestigt hij de aandacht van R. en W. op de door hem genoemde commissie. De heer HEEMSKERK is voor voldoende voorziening aan klompen of schoeisel, maar daarvoor te zorgen is niet de faak der ge meente. Laat men daarvoor andere wegen bewandelen. Ook de kosten lijken hem te laag geschat. Wat heeft men voor f0.75 yoor paar pantoffels? Do VOORZITTER weet niet, dat overal schoolpantoffels worden verstrekt, 't Zijn .er maar een paar.; Behandeling naar den maatstaf volgens ftchoolvoeding en -kleeding gaat niat, de wet laat Uit niet toe, daar dit alleen geldt voor kinderen, die anders de school niet- zouden kunnen bezoeken. Het advies der schoolhoofden hebben B. en W. op prijs gesteld. Hun bezwaren zijo niet zoo onbenullig, er zoo licht over heen te loopen. Ook hij staat op het standpunt dat de ouders voor de kinderen moeten zorgen en gaat dit niet, dan zijn er andere wegen open Alleen op medische, hygiënische gronden zou er iets te zeggen zijn, maar de school artsen achten het verstrekken onnoodig en daarmee is z.i. de zaak afgedaan. Men wil een poging doen de kinderen op klompen tot de klas toe te laten, dit ter proef. Mevr. DUBBELDEMAN zegt, dat zeker de ouders het beste kunnen zorgen voor de kinderen. (De heer KNUTTEL: daar ben ik het niet mee eensMaar vele ouders zijn er niet toe in staat. Spr. wijst den voorzitter naar het advies van den direc teur van den Geneesk. Dienst. Van die an dere wegen weet spr. niet. De VOORZITTER wijst mevr. Dubbelde- man naar Airmenzorg etc. Het advies van de schoolartsen stelt spr. boven dat van den directeur van den Geneesk. Dienst. En dan de practische bezwaren nog, wie beoor- deelen moet enz. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 197 stemmen. Tegen de »S.D.A.P. en de heer Knuttel. 32o. Praeadvies op het verzoek van den Leidschen Bestuuidersbond, in zake het verleenen van ondersteuning aan onge huwde bij ouders inwonende werkloozen, de vermindering van den aftrek voor ge zinsinkomsten en de ondersteuning van dubbel uitgetrokken werkloozen en daar onder gelijk te stellen groepen. (169) Hierbij het voorstel van Stralen, luidende Ondergeteekende stelt den Raad voor te bepalen a. dat de aftrek van gezinsinkomsten der ondersteunde werkloozen, thans bepaald op 2/3, wordt gebracht cp Yz- b. do ondersteuning van dubbel uitge trokken werkloozen en daarmede gelijk te stellen groepen niet te verminderen, maar te handhaven op f 13.50 plus f 1.50 per kiud. en stelt verder voor het volgende besluit te nemen De Raad, kennis genomen hebbende van het antwoord van den Minister van Binneu- landsche Zaken inzake Jt verzoek om steun- verlêening aan ongehuwde werkloozen mo gelijk te maken; van oordeel dat ook onder deze groep werkloozen dringendo behoefte aan steun bestaat; keurt af het dwingend optreden der Re geering in dezen; besluit den Minister met klem te verzoe ken het gemeentebestuur alsnog vrij te la ten in deze zaak een beslissing to nemen. De heer VAN STRALEN meent, dat B. en W. toch niet zoo verbaasd behoefden te zijn ovea* deze nieuwe actie, daar toch ■be kend genoeg is, dat hij cn zijn partij altijd het belang der werkloozen op het oog heb ben. Van afwijking der gestelde normen is bovendien geen sprake, daar heeft hij zich bij neergelegd. Wat de verzoeken zelf betreft, steun aan ongehuwde werkloozen, die bij hun ouders inwonen is toch in vele gevallen logisch en wanneer de vegeering bezwaar Heeft, dan dient men daartegen stelling te nemen Nader zet spr. uiteen, hoe steun dikwerf voor genoemde categorie feitelijk noodza kelijk is. Zelfs de Chr. Hist, heer Snoeck Henkemans is voor hen in de bres getreden en dat zegt wel iets! Wel begrijpende, dat in dezen aaad nu niets voor deze categorie to bereiken is, waar de regeering weigert, heeft hij deze aanvrage niet gehandhaafd, alleen een mo tie ingediend om pressie te oefenen op de regeering in dezen. Dan het verzoek om do gezinsinkomsten niet af te trekken in plaats van 2/3, zooals thans gebeua-t. Logisch zou nog zijn een zeker bedrag als kostgeld in rekening te brengen, doch dit is dan toch wel het uiter ste. Dc jongelui hebben toch ook eigen be langen. Daarom zijn voorstel den aftrek van 2/3 terug te brengen tot 1/2, hetgeen althans zekere baat zal geven. Veel voorbeelden van zoo'n regeling zijn er helaas niet, maar hij kan toch wijzen op Haarlem. De commissie van steunverleening gaat daarmee, voorts ook geheel accoord, kwam zelf lot gelijke conclusie en hij had gohoopt, dat B. en W. daarmede rekening zouden hebben gehou den, in plaats van direct de regeering le vragen, of zij het wel goed vindt, in plaats van gelijk in de vier grootste plaatsen eens te probeeren wat bereikt worden kan voor de werkeloozen. Tenslotte het verzoek de steunregeling voor dubbel-uitgetrokkenen te handhaven. Gezinnen, die 24 weken aan werkeloosheid ten prooi zijn, hebben toch eerder recht op verhooging dan op verlaging van steun, dat zegt gevoel en verstand. Geen wonder dan ook, dat de commissie voor steunverleening er ook voor was. In tal van plaatsen beslaat die regeling, dus B. en W. kunnen zich hier niet verschuilen achter weigering der ve geering. Dat B. en W. niet met de commissie mee gingen, zal wel liggen aan den voorzitter, den heer Sanders, die cr tegen was. Wat B. en W. aanvoeren over intrekking van regeeringsbijslag op de werkeloozen- uitkeering voor de groepen van metaalbe werkers, typografen etc. is onjuist, daar de regeering geen subsidie geeft in de groep dubbel-uilgetrokkenen. Daarmee vervalt z.i. geheel het bezwaar van B. en W. Spr. leest voor een schrijven van den Haagsehen wet houder Drecs in deze materie. Elders wil men wel wat doen voor de werkloozen, hier verschuilen B. en W. zich liever achter de regeering. De heer HEEMSKERK opmc-rkend, hoe van andere zijde dan van den L. B. B. steun aan ongehuwde werkloozen, die bij de ouders inwonen, aanhangig is gemaakt, acht ook hier steun in vele gevallen wel gewenscht, vooral wanneer de kinderen al zekeren .leeftijd hebben bereikt. Gelet op hot standpunt van den minister, kan hij echter niet meegaan, moet hij zich wel hij het praeadvies van B. en W. neerleggen-. Verder j doordrijven acht hij niet mogelijk dus zal hij l de motie-Van Stralen in dit opzicht niet steunen. Dat B. en W. den minister eerst polsten, lijkt hem een zeer tactische zet. (De heer KNUTTEL: B. en W. kenden den minister ook wel!; Anders krijgt men maar teleurstellingen, zooals nu weer te Boskoop. Tegenover de twee andere voorstellen sub b en c. is de minister niet beslist afwijzend, al zegt hij, dat hij er niet voor is. Daarom vraagt hij B. en W. of deze pertinent kunnen verkla ren, dat de minister zulke besluiten voor vernietiging zal voordragen. Zoo niet, dan zal hij le dezen met den lieer Van Stralen meegaan uit billijkheidsoogpunt. De heer KNUTTEL wijst op de moeilijk heid, om er voor de werkeloozen iets te be reiken door de houding der regeering en van hen, die tusschen haar en ons staan. Daar om lijkt hem het eerst noodig het in bewe ging brengen der massa door den eisch tot vol loon. Zeker moesten de Chr. partijen met hun streven naar gezinsinkomsten voor de verlangens zijii nu gemotiveerd, doch het tegendeel is het geval, nu het meer geld zal kosten. De heer Heemskerk is als altijd: om dc dooie dood durft hij zich niet wagen aan een afwijzen door den minister. Deze zou het schorsen van raadsbesluiten wel ver- leeren, wanneer hij dat van alle gemeenten moest doen en daarom moeten wij juist dien weg op. Voor illusies bij de werkeloozen behoeft men niet bang te zijn, die weten wel, dat de regeering wel zal weigeren. Eerst den minister vragen, is precies wat men niet moet doen, dat werkt schorsing in de hand. 't Is nog maar heel bescheiden, deze voorstellen, die zijn een minimum. Mevr. v. ITALLIE meent, dat deze voor stellen alleszins acceptabel zijn, na al het gehoorde in raad en parlement. Wij moeten niet direct in onze schulp kruipen tegenover den minister, anders verlagen wij ons lot een soort ondergeschikte, dan komen wij be halve financieel ook geestelijk onder rijks controle. De heer OOSTDAM acht de gevolgde tac tiek door B. en W. volkomen juist en zal niet meedoen aan de chaotische werkwijze van den heer Knuttel en mevr. v. Ilallie. Het werkloosheidsvraagstuk is één lands- geheel en daarom zal hij meegaan met B. en W., ook al voelt hij zich niet onderge schikt aan den minister. (Geroep: Daar heb je Jopie Slim). Trouwens, dwingen zal men den minister toch niet. De heer WILBRINK meent, dat de heer v. Stralen teveel alles over één kam heeft geschoren. Hij erkent, dat in enkele geval len voor ongehuwden bij de ouders inwo nend hulp noodig is, maar zijn de ouders niet in de eerste plaats verplicht voor hun kinderen le zorgen (Geroep en als zij het niet hebben Dat zijn zeer bijzondere ge vallen. (Daverend verzet in den rooden hoek) Daarom kan hij met den heer v. Stra len in dezen niet meegaan. En dat is geheel niet in strijd met do Christel ijke beginselen over gezinsinkomsten Ook met het derde verzoek van het adres kan hij niet meegaan, al is hij het eens met hen, die op het standpunt staan, dat men niet altijd eerst den minister moet vragen. Dit om dc wijze, waarop tijdens de „hoch- conjuctuur" vele arbeiders naar andere be drijven zijn overgegaan, die z.i. moeten te rugvloeien naar hun eigenlijk beroep, wat wordt tegengehouden door de steunregeling, indeeling naar loonklassen. Z.i. moet de overheid hier een bepaalde drang uitoefenen al erkent hij, dat de menschen hst zeer wel gebruiken kunnen. Trouwens, hij rekent voor, dat het heel weinig scheelt. Hij is voor zoo gelijk mogelijke uitkeoring aan allen. Wat het tweede betreft, inderdaad acht hij ook een aftrek van 2/3 wel wat veel, al on derschrijft hij niet, dat de werklust daardoor mag verminderen. Gezien de houding van den minister zal er echter toch niets van komen. De heer SCHONEVELD erkent, dat in ze kere gevallen steun noodig zou zijn voor do ongehuwde werklooiten bij de ouders inwo nend, doch een algcmcuie regeling lijkt hem ondoenlijk. Voor terugbrongen van aftrek van 2/3 op 1/2 voelt hij veel en hij zal daarin meegaan evenals wat betreft de steunregeling aan dubbel-uilgelrokkepgn. Men zal het moeten wagen, of de minister dit goedkeurt, anders zou een raad nooit een besluit kunnen ne men. Wethouder SANDERS gelooft, dat cr alle roden was voor de verbazing van B. en W., daar de heer v. Stralen toch handhaving der bestaande normen zeid_e voor te staan. Spr. steunt den heer Oostdam, wat betreft dat dc werkloosheid niet is een plaatselijke kwaal cn daarom moet men dc mcening van de i regeering, het centrale lichaam, erkennen. Anders zou men krijgen een concurrentie, een tegen elkaar opbieden, zooals do lieer v. Stralen door zijn vergelijkingen met el ders al deed. Dat B. cn W. den minister raadpleegden, lijkt ook hem zee? tactisch, om geen illusies te wekken. Het eerste verzoek van den L. B. B. heeft de heer v. Slralenczelf al laten vallen, daar op behoeft hij dus niet in te gaan (Dc heer v. Stralen dus u steunt mijn voorstel Wat het tweede verzoek betreft, de uit zondering voor de groote plaatsen is getole reerd, omdat daar de levensomstandigheden hooger zijn. (En Haarlem Enkele dingen Zijn aan de aandacht der regeering ontgaan. Een pertinente verklaring, dat de regee ring het raadsbesluit zou schorsen, kan spr. den heer Heemskerk niet geven, maar de vegeering zal dan den steun verder intrek ken in de crisisvalcken. Al was er geen bezwaar, persoonlijk zou hij aannemen nog moeten ontraden. (De heer v. Stralen als werkgever.) Neen, niet als werkgever. Dit door de on derving, dat de besturen van vele organisa ties niet als lussehonpersoon kunnen optre den, zoo treurig is hun optreden. (De heer Knuttel 't wordt Hun onmogelijk gemaakt.) Vele rapp'orleï} zijn zoo oppervlakkig en slecht.dat het zeer veel moeite kost om de zaak tot ware proporties terug te brengen. Spr. geeft daarvan voorbeelden. Er is ech ter nog meer. Ook de afstempeling der werk- loozenkaarten gaat zeer droevig zelfs werd gestempeld voor de geheele week Spr. zou niet aarzelen, wanneer de be sturen niet spoedig veranderen, voor te stel len de besturen, die niet voldoen aan de eischen, uit te schakelen. Daarom zou hij persoonlijk nooit met de voorstellen van den heer v. Stralen kunnen meegaan. De heer HEEMSKERK is niet bevredigd door den wethouder wat zijn vraag betreft. Haarlem heet aan dff aandacht van den mi nister ontgaan, maar dat kan spr. niet aan nemen. Wat in Haarlem kan, kan toch ook hier. En al was het juist, de minister kan Leiden niet weigeren, wat aan Haarlem, hoe dan ook is toegestaan. Van het dreigement van intrekken van steun in crisisvakken blijkt uit het schrijven van den minister niet Tenslotte heeft de wethouder aan de orde gebracht of er een steuncommissie moet zijn wat niets ter zake doet. Fouten der besturen wil hij niet goedpraten, integendeel, maar dat heeft met de normen niets uitslaande. Trouwens zoo erg is het z.i. niet geweest. De heer v. STRALEN is ook verbaasd over Hetgeen wethouder Sanders tenslotte op merkt, daar dit niet terzake doet, tenzij men zegt de werkeloozen zijn zulke schurken, dat hun geen steun toekomt. Van vele orga nisaties zijn alle opgaven precies in orde organisaties, die zelfs altijd wijzen op de schromelijke gevolgen bij fraude. Spr. heeft dan ook niets tegen zeer scherpe controle, integendeel. Alle fraude keurt hij af, al is het soms verklaarbaar, gelet op de lage uit- keeringen. De uitkeeringen moeten landelijk zijn, zegt de wethouder, maar veel is toch nog overgelaten aan de plaatselijke omstan digheden, dat weet hij ook wel. Tegen het vragen van de opinie van den minister vooraf gaat juist zijn bezwaar. De ongehuwden heeft spr. niet losgelaten hij wil integendeel steunverleening mogelijk maken. Niet voor allen, maar voor hen, die het noodig hebben. Spr. handhaaft vorder zijn voorstellen, nogmaals deze warm aanbevelend. De Heer WlLMER heeft persoonlijk de overtuiging gekregen dat door het voorstel v. Stralen den werkloozen slechts gegeven zal worden oen schoone schijn en daarom zal hij niet meegaan. Wat de fouten be treft, door de organisaties begaan, spr. hoopt, dat de openbare verklaring van den wethouder deze er toe zal brengen, zich te herzien en Hij brengt den tijdelijken wet houder een woord van liulde voor de wijze waarop hij zich in de zaken heeft ingewerkt en hij hoopt, dat dit zal animeeren voor blijven. De heer OOSTDAM sluit zich aan bij den beer Wilmer. De heer KNUTTEL vraagt met welk recht mem van de organisaties vraagt zich geheel in dienst te stellen van de commis sie, terwijl zij er niet voor betaald worden. Bovendien, waar de werkloozen zoo heb vel over de ooren wordt gehaald, aoht hij Het logisch, dat zij niet alles aanbrengen, alleen starend op het heil der werkloozen. Wethouder SANDERS meent, dat bij het instellen der commissie die steun der or ganisaties een der groote redenen is ge weest, zooals hij nader* voorleest. Daarop heeft men dus reoht. Overigens handhaaft Hij zijn standpunt. Do heer v. STRALEN ontkent, dat a en b van zija voorstel schoone schijn zijn, in tegendeel. De VOORZITTER zegt nog, dat hij aan nemen de minister zijn steun zal intrekken. Het voorstel-v. Stralen sub a. wordt aangenomen met 1413 stemmen. Tegen de heeren Oostdam, Eerdmans, Wilbrink, Meymen, Pera, SanderSj Mulder, Huurman, Wilmer, Splinter, v. Hamel, Stijmman en v. d. Lip. b. worde verworpen met 1413 stem men. De heer Jan dc Lange stemde nu ook tegen. De motie-v. Stralen wordt verworpen mèt 189 e temmen. Voor de S. D. A. P. en de heeren Knut tel, Sijtsma en mevr. v. Itallie. 33o. Praeadvies op de motie van dc heeren Sijtsma en Eerdmans en mevr. Van ItallieVan Embden, in zake de demping van het Levendaal. (183) Hierbij is volgende motie-Sijtsma: Ondcrgeteekeinde heeft de eer voor te stellen van de agenda Voor do vergadering van Maandag a.s. punt 33 af te voeren en B. en W. üit te ncodigen het weder aan hangig te makern tegelijk met het definitie ve plan tot demping van de Mare, welk plan volgens B. en W. immers binnenkort aan de orde zal worden gesteld. Ondergeteekende is van meening dat eerst dan wanneer het laatstgenoemd p'iad. in bijzonderheden uitgewerkt is en de kos ten aangegeven, de Raad met kemnis van zaken kan oordeelen, welke der heide plannen het eerst voor uitvoering in aan merking dient te kdmen. De heer SIJTSMA acht uitstel oicodig, daar anders een onzuivere stemming zou plaats hebben. Eerst wanneer de Mare- plannen geheel uitgewerkt zijn, is te oor deelen, Ook in verband met de vele adres sen, intusschen nog ingekomen. De VOORZITTER zegt., dat B. en W. geen overwegend bezwaar hebben tegen deze motie. 't Lijkt hem wel gewenscht-, beide plan nen gelijkertijd te behandelen. De heer VAN STRALEN heeft dit bezwaar dat bij aanhouden verband wordt gelegd tus schen Mare-demping cn Levcndaal-dcm- ping met gevolg, dal liet Levendaal vermoe delijk wordt gedempt cn niet de Mare, waar- foo toch besloten is. Wal zou beleekenen dat er vooreerst van werkverschaffing niets komt, waartoe ten spoedigste'iels moet ge beuren. Zijn fractie zal ook voor Levendaal- demping stemmen. De beer EERDMANS wijst er met nadruk op, dat vorige maal, toen in principe tol Mare-demping word besloten, is vastgesteld dat het besluit tot Aiarc-domr.ing nog niets inhield, dat men votkomrr. vrij bleef staan voor later en daarom is Lii voor uilslel. De VOORZITTER zegt. dat in priDcirJ wel degelijk ia besloten tot Mare-demDim. I maar verder wachten acht hij overboil daar hij uitstel gelijke behandeling zal vf'l men en men dus dan kan doen wat men! wil. De volgende raad zal dan vermoedelijk! reeds kunnen beslissen. 1 De heer SCHONEVELD is ook voor doorj gaan met Mare-demping met het oog CJ| werkverschaffing. *1 Wethouder MULDER houdt vol tegen ontJ kenningen van de heeren Eerdmans en v I Hamel in, dat tot demping van de Mare is| besloten, maar men moet ook de voorstan-J ders van de Levendaal-demping ter willal zijn. B. en W. zullen komen met uitge.l werkte Mare-plannen, niet met Levendaal-1 plannen, daarom kan men gerust uitstellen I 't brengt de werkverschaffing niet in ge\-aar!| De motie-Sijlsma wordt aangenomen metl 252 stemmen. Tegen de heeren Jan de Lange en Schone,! veld. 3io. Bezwaarschriften tegen aanslagen! in de plaatselijke directe belasting, dienst-1 jaren 1918/19, 1919/20 en 1920/21. (193) Goedgekeurd. Rondvraao. Wethouder SANDERS antwoordt op eenl vraag van den heer Dubbeldeman over be-1 zichtiging van het nieuwe ketelhuis aan de I Lichtfabrieken alhier, naar aanleiding van I een advertentie in ons blad. Deze adverten-| lie was echter niet van de Lichtfabrieken! afkomstig. Vermoedelijk wilde men zoo de nieuwe wijze van stoken, die niet in den smaak valt van eenige stokers, toonenwat I z. i. is een ondermijnen van het gezag. (Geroep: 0 ho). 't Verbaasde spr. overigens, dat de heer Dubbeldeman de vraag deed, daar de ad-1 verlenlie is geplaatst door zijn boekhandel,! naar hij vernam. De heer DUBBELDEMAN wist niet, toen hij zijn vraag deed, dat de advertentie door zijn bemiddeling was geplaatst, contant be-1 laald als ze was. Spr. had nog een andere bedoeling n.l. te vragen hoeveel menschen I aan de Lichtfabrieken op wachtgeld zijn ge-1 plaatst cn welke lunclie zij hebben verricht, 't Is ook mogelijk, dat er zijn, die meenen, dat de kleinen worden uitgezet, de groolen gespaard I De VOORZITTER. Dit slaat niet in do advertentie. De heer DUBBELDEMAN: Dat heb ik er loch ook uit gelezen. Hij vraagt den web houder nadere gegevens. De heer Dubbeldeman wil dan nog een staartje voegen aan zijn 5e vraag over de woningtoestand, n.l.: 1 Zijn B. en W. bereid in navolging van Amsterdam op groote schaal krollen onbe. woonbaar le verklaren. Dit waar met 1 Aug. de nieuwe huurwetton ingaan, die echter niet gelden voor onbewoonbaar verklaarde woningen. De VOORZITTER: Dat weten wij ook wel De heer OOSTDAM vraagt of juist was, dat de motorbrandspuil bij den brand in het Klooster to laat was Wethouder MULDER zegt, dat de motor spuit geen schuld heeft. Deze is alleen niet op lijd.gewaarschuwd. De VOORZITTER zegt van den heer Bols bericht le hebben ontvangen, dat hij mor. gen (du9 hcdenl) zijn functie zal hervatten en hij hoopt dat men dezen waardigen wet houder met dankbaarheid zal zien terug- kceren. (Applaus). Het lijdelijk werk van den heer Sanders eindigt nu en hij dankt dezen voor zijn be langloos werken vol ambitie. (Applaus). Dc hepr SANDERS dankt voor deze woor den en het college en den raad voor hun medewerking evenals de ambtenaren en den secrelaris. Hierna sluiting. RECLAME. 1)1 ug en goed verwijdert U'hoofden ftiemn en ook ven sehgnseten van griep door het gebruik van de ddjst echter^ de oranje töcmd Q/azsn buisje f5 een rs. s33S UIT DE RtJNSTREEK, ALP1ÏEN. Gedurende Het tijdvak 15-- 21 Juni zijn alhier dc navolgende personen ingekomen: H. Wele, hulp i. d. huishou*' ding, van Zeist; H. D. Schramm, dienst- bode, van Lübsek, D. C. W. Zimmerman, dienstbode van Nieuwkoop; J. Bon nevel echtg. van J. J. v. cl. Knijff, van Zoeter^ meer; A. Pölm, dienstbode van Goldea' i stadt, D.L. W. Mijnder en gezin, adj.-d J rectcur houtzagerij, van Boskoop; G. Harlaar. zonder beroep van Amst dam en 1 KI. Zwaving, dienstbode van Helper. ,Ovci*1 tzelfde tijdvak vertrokken: nes, zonder beroep, naar Ter Aar; H. v Vlie t-, boekhouder, naar Leiden A. v& Leeuwen, dienstbode naar Avc: :e:fc «n van Le-i-awen. dienstbode -nar.r Avcrëest. Ecu drielal dames reed Zon$«: genietend van hel hemelsche weer, 1 fiets langs liet Kanaal, tot in e.rns dooi wreed toeval huil geluk werd veis

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 6