AGENDA VAN DE WEEK. N.V, Modelboerderij „Bronstee" Fa. KINGMA, Leiden INDISCH NIEUWS. BUITENLAND. INGEZONDEN. Dinsdag. „Amicitia": Alg. ledenvergadering Ver. Instituut voor JEropische Geneeskunde Rot terdamLeiden. 9 unr. „De Harmonie" Ledenvergadering „L. a. w. e. t." HaUnegen. „Jeruël" Openlucht-samenkomst Slcen- tilaats bij Spanjaardsbrug. 8 uur. Morscbweg 59 Evangelisatie-samen komst. 8 uur. Woensdag. „Jeruel"Openbare avond-bijeenkomst. „Pbcbe" Broeder De Jong. Kwartier voor 8 uur. Pieterskerk Orgelconcert. 8 uur. S]S? De apotheek van „nulp der Menscb- hcid", Hooigracht 48 is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 25 Juni tot en met Zondag 1 Juli waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster, N.- ilijn 18, tel. 523. reclame. MT DE FRODUCTEN DER TE HEEMSTEDE zyn verkrijgbaar by de OllUE VEST 197, TEEEF. 432 8341 Mailoveizicht, loopende tot 17 Mei 1923. Het voornaamste nieuws uit de mail- bladen betreft deze week wel de opening van den Volksraad door den Gouverneur- Generaal en het verloop der spoorwegsta king. Uit de rede van den landvoogd, die van „voorzichtig optimisme" blijk gaf, moge het volgende worden aangehaald: „De Regeering heeft den harden plicht, veel na te laten en af te wijzen, hetwelk zij gaarne zou toegestaan hebben; zij is ge dwongen, vele teleurstellingen tc bereiden cn illusies te verstoren, hetgeen ten zeer ste betreurd wordt. De Bcgeering wensebt niet te zware en ondraaglijke lasten op te leggen cn wenscht geen lasten, waardoor de goede bedrijven worden geschaad of waardoor ernstige on dernemers, die op deugdelijke wijze wen- schcn hier te werken, zouden worden te ruggeschrikt of verjaagd. llad de Regeering verleden jaar, on danks de ontmoedigende begrooting, het recht toch vertrouwen in de toekomst van Indië uit te spreken, en was de opti mistische toon naast alle sombere klanken gerechtvaardigd, zonder aarzeling kan daarop bevestigend worden geantwoord. Gelukkig beginnen de gebeurtenissen de optimisten in het gelijk te stellen. Op eco nomisch gebied is het uitzicht in de toe komst belangrijk verbeterd; wederopleving is tc bespeuren. Ned.-Indië ziet thans een opgaande lijn. De Regeerir.g wcnscht in geen enkel op zicht de z.g. Inlandsche beweging te be lemmeren; de Regeering veroordeelt niet de vorcenigingen, die opkomen op wettigen weg cn op behoorlijke wijze voor haar be langen doch zij, die revolutionnairc be doelingen koesteren en heimelijk of open lijk aanzeilen lot verzet vinden de Re geering tegenover zich. Dergelijke onrust zaaiers, brengen ellende en onheil voor de medegesleeptcn en laden een zware schuld cn verantwoordelijkheid op zich. Verleden weck is een slaking uitgebro ken onder een deel van het inheemsch per soneel der Staatsspoor, waartoe de toe passing van de strafwet op een overtreder dier wet aanleiding heeft gegeven. De sta king is dus van zuiver revolutionnaircn aard, waartegen natuurlijk de krachtigste maatregelen zijn getroffen. De Regeering betreurt het, dal velen lot staking zijn op geruid, die niet weten of niet begrijpen, wat zij deden, noch waarom. Van bestuurszijde is echter ernstig op de gevolgen gewezen, zoodat de stakers de gevolgen zullen moeten ondervinden. De Regeering overziet en beheerscht den toestand maar juist daarom mag zij niet nalaten, bier tevens een waarschuwend woord te richten tot hen, die zich geroepen voelen door volkomen ongemotiveerde en onrustbarende beweringen en voorspellin- ge neen stemming van spanning en angst tc verwekken en do verhoudingen noode- loos t^verscherpen." Dc gcheelc rede, die een halfuur in be slag nam cn waaruit hier boven slechts enkele grepen zijn weergegeven, werd met de grootste aandacht aangehoord. De land voogd sprak de passage betreffende de spoorstaking met stemverheffing en bijzon deren nadruk uil. 0. Dc spoorstaking, waarvan de afloop, de totale mislukking, reeds telegrafisch hier bekend geworden was, vormde een dagc- ïijkseh gerecht in de met de jongste mail aangevoerde Indische dagbladen. „Dc Loc." feliciteerde de Regeeripg met het nieuwe artikel W. v. Strafrecht, voortreffe lijk geredigeerd, in zijn bondigheid en vol ledigheid een knap stuk wetgeving, dat van grooten invloed zal zijn geweest op het mis lukken der huidige slaking, en dat toekom stige misdadige stakingen zal welen te .voorkomen. Het luidt: „llij, die met het oogmerk om verstoring van dc openbare orde of ontwrichting yan het economische leven der maatschappij te veroorzaken, dan wel wetende of redelijker wijze moetende vermoeden, dat daarvan verstoring van de openbare orde of ont wrichting van het economische leven der maatschappij het gevolg zal zijn, teweeg brengt of bevordert, dat meerdere personen nalaten of ondanks wettig gegeven last wei geren, werkzaamheden te verrichten, waar toe zij zich verbonden hebben of uit kracht van hun dienstbetrekking verbonden zijn, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren of geldboete van ten hoogste f 1000." Het artikel laat het stakingsrecht als uiterst middel in een waarlijk economi- schen strijd onaangetast; het bedreigt al leen de aanzetters tot zulke stakingen, waardoor de publieke orde en het maat schappelijk leven worden aangetast. Tot dusver was aanzetten lot staken niet strafbaar. Semaoen, die de staking predikte, en Scedibio, de stakingsleider, konden alleen gearresteerd worden naar aanleiding van vroeger gehouden opruien de redevoeringen, waarvan het proces-ver baal zoolang was „ingezouten." Te Semarang werd tijdens de staking de stadstram bediend door leerlingen van de Technische School aldaar. Te dier slede is nogal groote ontstemming verwekt door het feit, dat de burgemeester Hesterveld bij een debat in den Gemeenteraad slechts woorden van afkeuring en critiek kon vin den voor dit optreden, dat hij het verrich ten van onderkruipers-diensten noemde, O RECLAME. te Boeraig een Fransch officier, een kapi tein van het 67e regiment infanterie, neer geschoten en een sergeaDt, die den officier vergezelde, gewond. Naar men zegt, had de schildwacht de Franschen niet herkend en geschoten toen zij op zijn aanroepen niet bleven staan. De sergeant is aan zijn wonden bezweken. Dien nacht is te Kalkum, ten N. van Dus- seldorp een soldaat van het 40e regiment bij ongeluk doodgeschoten door een schild wacht van zijn eigen regiment. De geallieerden en Turken hebben te Lau sanne met de deskundigen alle geschilpun ten nog eens nagegaan. Inzake de kwestie van de ontruiming van Konstantinopel, Tsjanak en GaLlipoli her haalden de geallieerden, dat zij van plan waren de bezette Turksche gebieden te ont ruimen maar zij wilden dit slechts in het verdrag neerleggen, wanneer de andere ge schilpunten geregeld zouden zijn. Betref fende het verdrag van Angora verklaarden do 'Turken, dat zij genoegen zouden nemen met een.eenzijdige verklaring van de Fran- sehe delegatie op dit punt. Nopens de kwestie van Mesopotamia wer den de Turken en Engelschen het eens over het vaststellen van een termijn van negen maanden voor het sluiten der overeenkom sten - In de kwestie van het loetreden van Bel gië, Portugal, Polen en Tsjecho-Sloi^akije lot de economische en fmancieele voorwaar den bleek, dat dc Turken dé toetreding van België en Portugal aannamen, maar voor de toetreding tot de conventie over de vestiging van buitenlanders in Turkije handhaafden de Turken de uitsluiting van alle mogend heden, die geen medeonderteekenaars van het verdrag waren. Het geschil over de wijze van betaling der coupons van de Oltomaansche schuld kon niet worden besproken, omdat een der uilnoodigende mogendheden haar delegatie hieromtrent nog geen instructies heeft ver strekt. Er is toenadering verkregen over de kwes ties van de civiele lijst. De Turken hebben er zich voorts mede vereenigd dat deskun digen den tekst van art. 70 van het ontwerp lot bekrachtiging van de voorschotten, door de Otlomaansche Bank aan de Openbare Schuld verstrekt, nauwgezet nagaan. Wat dc builenlandsche concessies aangaat herhaalde Ismed pasja, niet bevoegd te zijn deze te Lausanne te regelen, terwijl Riza Noer bey bevestigde dat de Turksche dele gatie de stellige opdracht heeft gekregen te Lausanne niet over de concessies te onder handelen zoolang Turkije zijn zin niet heeft gekregen'ten aanzien van de coupon-beta ling cn de ontruiming van Konstantinopel. De geallieerden hebben acte genomen van deze verklaring, die naar sir Rorace Rum- bold opmerkte, den entente-regeeringen, en met name de Engelsche, een juist beeld geeft van de opdrachten der Turksche dele gatie te Lausanne. De financieele commissie van de vredes conferentie heeft eenige kwesties van onder geschikt belang, de financieele clausules van het verdrag betreffend, geformuleerd en de termijnen vastgesteld, bedoeld in art. 57, hetwelk handelt over de definitieve re geling der reparaties en indemniteiten. duitschland. In den Duitschen Rijksdag en ook daar buiten is plechtig herdacht de moord op Walter Rathenau, juist een jaar geleden. De slakende fabrieksarbeiders in Bran denburg hebben het werk weer hervat. engeland. In het Lagerhuis heeft Robert Murray van de Arbeiderspartij een vraag gedaan met be trekking tot een eventueelen afstand der Engelsche West-Indische bezittingen als af betaling der Engelsche schuld aan de Engel sche schuld aan de Vereenigde Staten. Baldwin zeide, dat hij zich volkomen aan sloot bij de opinie bij vroegere gelegenheden door andere Engelsche regeeringen geuit, n.l. dat van verkoop geen sprake kan zijn. In verband hiermede kan nog worden herinnerd aan het streven van Canada om de West-Indische bezittingen als onderdeel van het Canadeesche gemeenebest op te ne men. Voorts is uit het onderzoek verleden jaar vanwege de Engelsche regeering op de verschillende eilanden ingesteld, gebleken, dat van eenig streven naar aansluiting bij dc Vereenigde Staten geenerlei spoor is. Voorts zijn eenige vragen gesteld betref fende de behandeling van Engelsche passa giers, in Amerika aangekomen, die op Ellis Island worden vastgehouden. Deze vragen beantwoordend, zeide Mc Neill, dat in de afwezigheid van iederen waarborg, dat on schuldige reizigers niet aan deze vernede rende behandeling zullen onderworpen wor den, de eenige uitweg is, dat Engelsche on derdanen er van afzien, om zich naar de Vereenigde Staten te begeven. Gegeven de ongelukkige ervaringen van verschillende Engelsche onderdanen, kan men hun alleen den raad geven, om zorgvuldig te overwegen of hun reis naar Amerika werkelijk noodza kelijk is cn zich te onthouden, waar deze noodzaak Diet beslaat. Op het door den prins van Wales geopen de lucblvaürlcongres te Londen is een motie aangenomen, waarin het aandringt op het houden van een internationale conferentie, bijgewoond door de afgevaardigden van de verschillende regeeringen, ter vaststelling van de algemeene beginselen van interna tionaal recht ten aanzien van de lucht. Voorts is een motie aangenomen, welke aandringt op het vaststellen van een een vormig soort diagrammen ter inlichting van de luchtvaarders. Ook nam het congres een motie aan, waar in het de internationale conventie voor de luchtvaart verzoekt de wenschelijkheid te overwegen van het instellen van een com missie voor het brengen van eenheid in het luchtvaart-materiaal en de onderdeden, TSJECHO-SLOWAKIJE. Men meldt uit Praag, dat de onderhande lingen over een handelsverdrag tusschen Tsjeeho-Slowakije en Frankrijk afgebroken zijn tengevolge van opgekomen moeilijkhe den. De Tsjecho-Slowaksche onderhand©- laars hebben Parijs verlaten. De Tsjecho- Slowaksche industrie wijst de Fransche eischen als onaannemelijk van de hand. Met 15 Juli treedt een toestand zonder ver drag in, gelijk met België het geval is. griekenland. De Grieksehe opperbevelhebber Panga- los, benevens diens chef van den staf °en twee divisie-commandanten, zijn uit hun ambten ontzet. Pangalos werd vervangen door Mavromikanlis. De functie van chef van den staf werd overgenomen door Go-, natab. vereenigle staten. Terwijl het in-beslag-nemen van de drank voorraden aan boord van de buitenl. sche pen nog druk voortgaat, reist president Harding het land af. Yan hem is in do drankmaterie niets t© verwachten. Te Den ver heeft hij de waarschuwing doen hoeren, dat <le federale regeering besloten heeft de wet op het drankverbod met kracht toe te pas-en, zelfs indien de last van het toe passen er van steeds in gewicht toeneemt. Do presiRent verklaarde, dat hij niet streeft naar een verzachting der bepalingen, en hij zeid^ te gelooven dat, indien het tot eonigerlei wijziging komt, deze een nog veel krachtiger toepassing der wet zal zijn. Indien het gewicht dezer toepassing op de federale regeering zal blijven drukken, in plaats van op de afzonderlijke staten, zal het noodig zijn zicb een federal politie* gezag op groote schaal in het leven te roe* pen, hetwelk onvermijdelijk als een inbreuk op het plaatselijk gezag zal worden be* schouwd. Het drin-ken met ontduiking der wet, een „lawless drinking", zooals Har ding zeide, wordt een bedreiging voor de natie. Curtis de vertegenwoordiger van het Republikeinsche Nationale Comité, die Har* ding vergezelde op zijn redevoeringontour- nee naar het Westen, werd op slag gedood toen de automobiel, waarin hij met ©enige anderen door eeai berglandschap toerde, van de rotsen in de rivicT viel. De chauf* four stierf eenige uren later. Twee jour nalisten zijn ernstig gewond. President Harding en zijn echtgenoot© v/aren in Denver gebleven, ten einde daar hot hospitaal te bezoeken. china. Weer een incident in China. Een vliegtuig behoorende tot de strijd krachten van Soen-Jat-Sen, heeft een bom laten vallen op de stad Waitsjou, waar het gebouw der Italiaansche katholieke missie ernstig werd beschadigd. Twee vrouwelijke Chineesche vluchtelingen, die zich binnen de missie bevonden werden gekwetst. Het missie-gebouw was op duidelijke wijze door Italiaauschc vlaggen als zoodanig kenbaar gemaakt. Roovers hebben op den spoorweg door Zuid-Mantsjoerij© een trein aangevallen en de rèizigers beroofd met de revolver in de hand. Zij ontsnapten, no, den Japanschèn conducteur en verschillende Chineezen ge wond te hebben. buitenlandsch gemengd. Gistermiddag zijn te New-York zes per sonen gedood en veertig gewond toen twee wagens van de luchtspoor van de lijn naar beneden vielen in een drukke straat in het* district Brooklyn. Het ongeluk is volgens ooggetuigen te wijten aan het breken van een as. De CanadeeBehe provincie Manitabö heeft na een tijdvak, waarin de verkoop van alcoholhoudende dranken verboden was, Vrijdag bij referendum zich verklaard voor herstel van den „vochtigen" toestand onder regeerings-controle. De hitte in Amerika duurt nog onver minderd voort en blijft slachtoffers eischen. De Duitsehe duikbootkapitein Rosen, die in den oorlog met de groote duikboot „Deutschland" den opzienbarendon tocht naar New-York volbracht en die thans in Sterkardc woonachtig is, is door Belgische militairen zonder bekende redenen gear resteerd en volgens een mededeeling van het Duitsehe Roode Kruis schandelijk be handeld, omdat de Belgen aan do ju'rtheid zijner mededeelingen betreffende zijn iden titeit meenden te moeten twijfelen. Het Duitsehe Roode Kruis heeft dc resultaten van het onderzoek aan het hoofdbestuur medegedeeld en verwacht thans dat het Roode Kruis zelf de noodige stappen zal ondernemen. Volgende gevallen uit Duïtschland wor den nog aan de „N.R.Ct." gemeld: In den Ratskellcr van het stadje Witten-, berge waren een aantal leden van den ge meenteraad in vroolijke stemming bijecu.. Niemand dacht er aan het sluitingsuur te eerbiedigen. Een politieagent, die ter plaat se verscheen, werd uitgenoodigd een glas medo te drinken. De burgemeester der stad, die mee aan tafel zat, wilde deu revolver van den agent bekijken, hanteerde het wa pen echter op zoo'n handige wijze, dat een schot afging en een der aanwezige raads leden doodde. Zes gemaskerde lieden zijn Zaterdagavond om half elf het kantoor der gemeentelijke gasfabriek van Charlottenburg binnenge drongen. Zij waren met dolken en revolvers gewapend en hielden hiermede de eerig aan" wezige 60-jarige beambte in bedwang gingen er met 22 millioen mark van door. Dit geld moest Zaterdagochtend aan de beiders van de nachtploeg worden taald. Zaterdag is het nieuwe raadhuis van Stockholm met groote plechtigheid cn *a van feestelijkheden geopend. De koniDg, de oud premier Branting en ridder Vemer Heydenstamm hielden redevoeringen, waar in zij wezen op bet belang dezer gebeui e- nis. De buitenland8che journalisten, o» thans Zweden bezoeken waren uitgenoodig tot bijwoning der plechtigheid. De Gemeenteraad van Semarang had een wijziging op de gemeentelijke inkomsten belasting vastgesteld, waardoor ongehuw- den nog eens extra getroffen zouden wor den, de z.g. „vrijgezellen-belasting". De Regeering heeft, om redenen van princi- pieelen aard, deze wijziging niet goedge keurd. Te Bandoeng is een poging gedaan, een nieuwen politieken bond op te richten. De promotors, de heeren Lits en Ronlces Agerbeek, wcnschlcn een krachtiger optre den tegen de Regeering. Zij overdreven wel heel sterk in de richting, recht tegenge steld aan die der revolutionnaircn, en von den slechts zeer weinig aanhang. Den poli- tiek-economischen bond vonden zij te slap; de linksche'partijen werden gehoond. Geen enkele der beslaande politieke par tijen wil iets met deze partij der „uiterst- rcchtschen", die wel geen lang leven zal hebben, tc maken hebben. liet euvel der premicleeningen werd ook» in Indië groot. Reeds meermalen waren trekkingen uitgesteld en prijzen niet uitbe taald Naar het „Soer. Nieuwsblad" ver neemt, heeft de Regeering maatregelen ont worpen, waarbij premieleeningen onder worpen zullen worden aan de goedkeuring der Regeering, Prof. Treub hield te Weltevreden zijn laatste lezing in Indië over zijn „Indruk ken van Indië." Bijzonder daaruit te ver melden is zijn scherpe uitval legen de schijn-ethica, welke drijft naar afschaffing der poenale sanctie. Daar de werkers niet financieeel verantwoordelijk gesteld kun nen worden, als zij hun contract niet na komen, achtte spreker de poenale sanctie voor de bedrijfszekerheid noodzakelijk en merkte op, dat de inlandsche arbeiders het tienmaal beter hebben dan liet meerendeel der arbeiders in Europa. Tc Maos had den lödcn Mei een zware aardbeving plaats. Alle woonhuizen, ook het station, hebben zwaar geleden, liet stationspersoneel vluchtte, nadat het voor portaal van het slation was ingestort. Er zijn drie dooden en eenige gewonden. Het spoorwegverkeer zou eenige dagen ge stremd zijn; voorloopig is Maos noch van uit het Oosten, noch van uit het Westen te bereiken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van al of niet geplaatste stukken wordl niet teruggegeven. Fransch op de lagere school. Zwijgen mijnerzijds zou verkeerd kunnen worden uitgelegd. Daarom in het belang der zaak enkele opmerkingen. Wie een zelfstandig oordcel wil vormen, kan in de Universiteits-bibliotheek aan het Rapenburg de Jaarverslagen over het Lager Onderwijs aanvragen en daarnaast de laat ste nummers leggen van „School en Huis", welk tijdschrift van den heer Thijssen aan wezig is in de Leeszaal lleuven9. Het zou mij verwonderen, als hij dan ook niet tot de overtuiging kwam, dat de lieer Thijssen niet het recht heeft, te verklaren, dat alle Inspecteurs en Schoolopzieners tot verbluf fende eenstemmigheid waren gekomen om trent het Fransch op de lagere school. Op den Ouderavond op 18 Juni zei de heer Brants, Inspecteur van' het Lager On derwijs in de Inspectie Leiden, vroeger Schoolopziener in het District Goes, na de door mij gehouden inleiding o.a. „Toen in 1914 die zaak bij het Rijksschooltoezicht weer opnienw ter sprake kwam, bleek die eenstemmigheid niet te bestaan, daar in de 2e Inspectie minstens twee Districts-School- opzieners tegen de afschaffing van 't Fransch waren". Ik ben den lieer Brants voor die woorden zeer erkentelijk en de heer Ten Bruggencate schijnt dus op dit punt niet volledig te zijn ingelicht. Met dank voor de plaatsing, Uw dw., P. A. HIBMA. de algemeene toestand. D onthulling van dc „Observer" inzalce de separatistische) beweging van Rijnland en de Fransche actie daarbij die van Fran sche zijde direct is tegengesproken cn valsch genoemd, heeft reeds heel wat pennen in beweging gebracht en in Frankrijk al weer een anti-Engelsch stormpje verwekt. In het Engelsche Lagerhuis vestigde Ram say Mac Donald de aandacht der regeering op de mededeelingen van de „Observer" betreffende de relaties tusschen de Fransche overheid in het Rijnland en dr. Dorten. Hij vroeg de regeering of zij voornemens is dien aangaande eenig vertoog tot Frankrijk of de andere verbonden mogendheden te rich ten. Baldwin zeide niet te weten in hoever deze mededeelingen authentiek zijn en gce- nerlei stappen voor te hebben. Vrij algemeen wordt echter aangenomen, ook al is het stuk van de „Observer" dan niet geheel authentiek, dat toch do spijker wel op den kop is geslagen, ongeveer. De Pruisische minister Severing zeide nog in een tocpraak: „Als wij niet den tegenstand boden, welke wij tot dusver aan den inval hebben gebo den zouden wij niet alleen den oorlog heb ben verloren, maar ook den eerlijken Duit schen naoorlog. Het spreekt vanzelf, dat de regeering al het mogelijke moet doen en elke gelegenheid moet aangrijpen om met de tegenstanders tot een eerlijk vergelijk komen, dat de landgenooten in het onbezet te gebied moeten doen wat zij kunnen om het leed van hun Rijnlandsche en Westfaal- sche broeders te heelen en den duur van hun lijden te bekorten. Het doel van den tegenstand is de jonge Duitsehe republiek een als gelijke geacht lid van de Europee- selie samenleving te maken." Van opgeven van het lijdelijk verzet is dan ook geen sprake, dat is door de vnk- voreenigingen uit het bezette gebied nog eens nadrukkelijk vastgesteld. Rijkskanselier Cuno heeft bij de opening van een landbouwtentoonstelling te Ko ningsbergen nog eens het Duitsehe stand punt uiteengezet. Hij zeide o.a. Het Duitsehe volk houdt even ferm stand als op den eersten dag der bezetting en het zal dat blijven doen, ondanks de offers aan goed en bloed die het moet brengen. Alle kringen der bevolking in het bezette gebied hebben verzekerd dat zij niet van het rijk zullen afvallen. Wij van onzen kant moe ten er op bedacht zijn het lijden van deze mannen niet onnoodig te verlengen. De re geering heeft- zich bij de vaststelling harer politiek niet door onverschilligheid over het lot der betrokkenen doen leiden. Zij kon geen anderen weg inslaan dan aan de poli tiek van Poincaré en de bedoelingen der Fransche politiek een beslist „neen" toe te roepen. Dit „neen" moet blijven geldeu zoolang dat voor de vrije economische ont wikkeling, de onafhankelijkheid en de sou- vereiniteit van Duitschland noodig is. Hier door wordt ook de poging der regeering ver klaard om een oplossing te vinden voor het vraagstuk van herstel. Het heeft geen zin zich politieke idealen voor te spiegelen als men te zwak is om ze te verwezenlijken. Wij hebben een politiek van pracfcische over wegingen en praktischo doeleinden noodig, die op den grondslag van het praktisch be reikbare staat. De taak en het doel der re geering is geweest en zal zijn de wereld, die bij het vredesverdrag belang heeft, te overtuigen van onzen wil om ter zake van de schadevergoeding niet alleen te beloven maar ook te betalen, opdat Duitschland be vrijd worde van de belemmeringen voor zijn economische ontwikkeling. Dit nu is met het nieuwe memorandum bereikt. Poincaré is weliswaar nog niet tob onderhandelen be reidt, en verlangt het prijsgeven van het lijdelijk verzet, doch geen regeering kan dien tegenstand opgeven, daar hij uit het hart van het volk zelf is voortgekomen en wij jegens de mannen, die hun leven lieten en in de gevangenis lijden, verplicht zijn te volharden. Poincaré moge nog niet tob onderhandelingen bereid zijn, hij zal het worden, indien hij ziet dat het Duitsehe volk zich in al zijn geledingen een voelt. Indien men een bezoek heeft gebracht aan het bezette gebied en daaruit terugkomt keert men versterkt terug, daar men ziet dat het Duitsehe volk ondanks den oorlog en ondanks het zware lijden na den oor log, trouw aan het rijk blijft. In het bezette gebied zijn nog weer eenige mijnen bezet. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een Fransche schildwacht aan een overweg yan den spooyweg Herne-Kastrop

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2