Saterdag 23 -Juni 1923. EERSTE BLAD, Officieels Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. 1 PRIJS DER ADVERTZrST&EN: SO Cis. per regel Bij regelatonuïinent belangrijk tageren prijs. Kleine advertenliën, uitsluitend bij yooruitHe- ïaïing. Woensdags cn Zaterdags 50 Ots., bij een maximum aantal woorden van 30. ;i Incasso volgens postreebt. Voor eventueele op- jfcetoJding van brieven 10 Cts. porto te betalen, iBewijsnummer 5 Gts. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507, Postckènnc- en Girodienst No. 67055. Postbus No. 54. PRIJS DEZfiR COURANTS 7> .Voer telden p. 3 mnd. 2.35, p. wede - 0.T3 Buiten Beiden', waar agenten geresligd rijrt. per weet 0.18J Franco per post f 2 -35 rf" portokosten. Nummer 12115, Dit nummer bestaat uit DRiE Bladen GEMEENTELIJKE V'SCHVEEKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel. Vischmarkt 18 (telef. 1225) ia hedenavond verkrijgbaarZUIDERZEEBOT a f 0.40. SCHULVISCIl a f 0.20—f 0.30, SCHAR a f 0.12 en SCHOL a 10.15f0.35 per pond. J. C. VAN DER LIP, weth. loco-Gurgem. Leiden, 23 Juni 1923 INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR DE OPENBARE BEWAARSCHOLEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat aan de Openbare Bewaarscholen in het Elisabelhshof, aan de Van der Werffstraat cn in de Groenesteeg tot en met den 30en Juni a.s. gelegenheid zal worden gegeven tot het doen inschrijven van leerlingen en wel des voormiddags van kwart vóór 9 tot lialftien en uitgezonderd Woensdag des namiddags van kwart vóór 2 lot kwart over 2. J. C. VAN DER LIP, weth. loco-Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 23 Juni 1923 De toestand van handel en nijverheid in Rijnland over het jaar 1922. Verschenen ia het verslag over 1922 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden. Dit verslag vormt een boekdeeltje van ruim 100 bladzijden, is naar het uiterlijk keurig verzorgd en bevat een rijken inhoud, zoodat de lezing een zeer volledig beeld geeft van den toestand van handel, nijverheid en ne ring in het district en bovendien een schat ,van gegevens verstrekt, van groote practi- sche waarde voor den leek zoowel als voor den zakenman In het „Voorbericht" van de hand van den voorzitter, den heer D. ten Cate Brouwer, te Alphen, wordt een algemeen overzicht van den toestand van het district gegeven waar aan wij het volgende onlleenen: De economische inzinking welke voor ons district zich vooral sterk openbaarde in het laatste kwartaal van 1922, duurt ziog steeds voort, en er zijn nog maar weinig verschijn selen, die een spoedige verbetering aankon digen. Het is zelfs te vreezen, dat de ongunst der lijden het voortbestaan van vele zaken onmogelijk zal maken. Toch schijnt in officieele kringen de erken ning van de waarde, welke ieder bedrijf af zonderlijk voor het algemeen belang heeft, nog niet voldoende tot haar recht te zijn ge komen. Belemmering van bedrijven, door een wetgeving, waarbij de juiste verhouding van het sociale en economische uit het oog ver loren wordt, moet ten slotte lolden tot een economische inzinking, waarvan werkloos heid het gevolg is. De geweldige sommen echter, welke ter bestrijding der werkloosheid uitgegeven wor den, zullen, naar te hopen is, op den duur dit goede uitwerken, dat men de verschillende bedrijven zooveel mogelijk gelegenheid tol ontplooiing zal geven, opdat op minder kost bare, en meer natuurlijke wijze, de werkge- egenheid vermeerderd zal kunnen worden. De voornaamste taak, welke ook onze Ka mer in de naaste toekomst wacht, zal zijn om met volle erkenning van een ieders recht op een menschwaardig beslaan, de bedrijven zooveel mogelijk vrij baan te geven, door alle ennoodige belemmeringen uit den weg te ruimen. In het eerste Hoofdstuk wordt de samen stelling der Kamer vermeld: het bureau, haar leden en de leden der verschillende commis sion, als die van Financiën, van de Handels- ïc-gislers, voor vervoer, post en telegrafie, voor het Markt- en Havenwezen en die voor de samenstelling van het verslag. Het tweede hoofdstuk, dat zeer belangrijk is, geeft een uitvoerig overzicht van de werk zaamheden der Kamer. Op 1 April 1922 kwam de Kamer van K. en F. voor Rijnland 'oor de eerste maal bijeen en werd voorgoed het tijdperk afgesloten, waarbij de al of niet oprichting eener Kamer van Koophandel af hing van de bereidwilligheid van een Ge meenteraad, om het verzoek daartoe aan de Kroon te richten. Thans is geheel Nederland in districten verdeeld en heeft elk industrieel en elke bandelaar, welke in het Handelsregister is ingeschreven, zijn vertegenwoordiging. De Kamers zijn van gemeentelijke instel lingen organisaties geworden voor een geheel district en haar bevoegdheden en werkings sfeer zijn belangrijk uitgebreid. Dit brengt met zich mede, dat de Kamers inzonderheid zullen hebben te letten op de belangen van Handel en Nijverheid in eigen gebied. Er werden in 1922 niet minder dan 21 adressen aan openbare lichamen verzonden, rakende een of ander bela >g voor handel, nijverheid cn nering in het gebied der Ka mer. De b^chikkingen, op de onderscheidene Verzoeken genomen, worden mede vermeld. Het onderwerp, opzegging van bank-cre- dieten, stond eenigen tijd in het centrum van de belangstelling der Kamer. De vele klach- km, welke bij den voorzitter onzer Kamer in kwamen, over de wijze,- waarop sommige ken van haar onbetwistbaar recht, om het crediet op te zeggen, gebruik maakten, noopten deze ertoe, deze zaak in de Kamer van Koophandel in bespreking te brengen. Het was echter niet mogelijk vaste conclu sies le trekken. Een van de eigenaardigheden, welke onze Kamer onderscheidt van alle anderen, is de uitgifte van een eigen blad, hetwelk gratis onder de ingeschrevenen wordt verspreid. Deze maandelijksche uitgave heeft er veel toe bijgedragen het contact tusschen Kamer en ingeschrevenen te bevorderen. Een poging om te komen lot een vereeni- ging van de Kamers van Koophandel, waar van het initiatief van Leiden uitging, had niet het succes; dat men er zich van voor stelde. Ook is de Kamer toegetreden tot de Neder- landsc.he organisatie van de Internationale Kamer van Koophandel. Het tarief der retributies werd vastgesteld als volgt: lo. Voor het legaliseeren van handteeke- riingen en het afgeven van certificaten van oorsprong f 1. 2o. Voor buitengewone onderzoekingen in verband met certificaten van oorsprong per vacatie van één uur (een gedeelte van een uur voor een geheel gerekend) f 3. 3o. Voor het afgeven van verklaringen, om trent het bestaan en den aard van handelsge bruiken in het gebied der Kamer en andere verklaringen ten dienste van het handelsver keer, f 6. Voor. zendingen van een waarde, beneden f 10 werd een tarief van f 0.25 vastgesteld. De ontvangsten van 1 April tot 31 Decem ber hebben bedragen f 23.322.26, waaronder de posten en kosten voor eerste inschrijving f 8376.81 en aan jaarlijksche bijdragen de uilgaven beliepen in totaal f 11.753.90, waar van de voornaamste post is ,,de salarissen" tot een bedrag van f 8853.53. Het batig saldo bedraagt f8568.36. De Kamer vergaderde negen maal. De af- deeling Grootbedrijf kwam eenmaal bijeen en de afdeeling Kleinbedrijf tweemaal. Dit Hoofdstuk eindigt met den wensch, dat inzonderheid de Gemeenteraden meer dan tot nog toe de samenwerking met de Ka mers mogen zoeken. Het volgende Hoofdstuk handelt over het Handelsregister en de werkzaamheden der Commissie bedoeld in art. 26 lid I der wet op de Kamers van Koophandel. Op 1 April 1922 bedroeg het aantal inge schreven handelszaken 2105; in April 1922 werden ingeschreven 36 handelszaken, in Mei 29, in Juni 95, in Juli 61, in Aug. 56, in Sept. 33, in Oct. 39, in Nov. 90 en in Dec. 33^ tctaal 2880 handelszaken. Gedurende 1922 werden 360 wijzigingen ingeschreven en 66 opheffingen, zoodat op 31 December 1922 ingeschreven waren: 2811. Tijdens het bestaan der Commissie werden 769 ingekomen stukken ontvangen en ver zonden 1773. Dat in 9 maanden tijds 1306 inlichtingen verstrekt zijn ontslaat ons van de taak een nadere uiteenzetting van het nut van het Handelsregister te geven. In Hoofdstuk IV wordt een overzicht gege ven van handel en nijverheid in het district Rijnland. Van 26 hoofdbedrijven, groot- en kleinbedrijf met hunne talrijke onderbedrij- ven worden een aantal gegevens verstrekt. Wij kunnen belangstellenden slechts naar die gegevens verwijzen, er een overzicht van te geven is in dit bestek niet mogelijk. De to taal-indruk is niet onbevredigend, al zijn er bedrijven onder die zeer slecht hebben ge rendeerd. Eindelijk zijn in een afzonderlijk Hoofd stuk ondergebracht gegevens over de Leid- sche Lichtfabrieken, deLeidsche Duinwater- mij., de trams in Leiden en omgeving, de veemarkt, de arbeidsbeurs te Leiden en te Katwijk, waarbij we vermeld vinden dat er in Leiden 7 grootere of kleinere werkstakin gen plaals hadden en één aan een scheeps werf te Alphen a. d. Rijn. In een slot-hoofdstuk, handelend over het verkeer wordt gezegd dat Leiden nog altijd het centrum van het verkeer is in het district. Nagenoeg alle verkeersmiddelen hebben Lei den als begin- of éindpunt. Slechts weinigen laten tot nog toe Leiden buiten hun route, ofschoon Alphen, zoo een maal de groote verbindingsweg le water Am sterdamGoudaRotterdam gereed zal zijn, en het meer dan tot nog toe een knooppunt zal zijn van Spoorwegen en ook het wegen net verbeterd.zal zijn, door zijn gunstige lig ging een bedreiging zal vormen voor de ont wikkeling van Leiden. Worden reeds nu groote bedrijven bij voor keur niet in Leiden gevestigd, veel erger zal dit worden, als Leiden aan „een groote sloot" inplaats van groot vaarwater komt te liggen. Wordt Alphen alsdan in zijn lengte en breedte bereikbaar voor schepen van 2000 ton, te Leiden kunnen slechts schepen komen van 200 k 300 ton, welke nog niet eens Lei den passeeren kunnen, maar voor de Jan- vossenbrug, welke volgens de laatste offi cieele berichten een doorvaart wijdte van 5.80 M. en een diepte van 1.85 M. Jieeft, moeten overladen. De hooge rechten, welke sommige gemeen ten in ons district op de scheepvaart leggen, werken er ook niet toe mee, om de scheep vaart- in deze omgeving te verlevendigen. Inzonderheid te Leiden zijn die heffingen zeer drukkend. Reeds zijn enkele beurlvaart- dienslen opgeheven, en verschillende zeer belangrijke diensten doen de stad Leiden niet meer aan, daar de goederen van- en voor Leiden builen het havengebied van Leiden gelost en geladen worden. Zullen er in Leiden industrieën zich vesti gen, dat wil zeggen, zal er meer werkgele genheid komen, zoodat lal van bewoners van Leiden niet, nog meer als voorheen, gedwon gen zullen worden buiten deze gemeente werk te zoeken, dan zal er door het gemeen tebestuur een andere tactiek gevolgd moeten worden cn zal men veel meer aandacht moe- te schenken aan de economische ontwikke ling van Leiden, aldus eindigt dit zeer zake lijk verslag, dat wel de moeite waard is ge lezen te worden en dat in verband met han del en nijverheid en bedrijf belangrijke ge gevens bevat. Door mevr. Van IlallieVan Embden is aan den Raad voorgesteld terug le komen op zijn besluit, waarbij hij -zich in beginsel uitsprak voor demping van de Mare en met afwijzing van hel preadvies' van B. en W. inzake demping van-het Levendaal Jtot deze demping te besluilejjJ De heer Sijtsma heeft een voorstel inge diend, om punt 33 dc$ agenda voor de Raads vergadering van Maandag a.s.Praeadvies op .de motie, döor hem met den heer Eerdmans en mevrouw Van ItallieVan Embden voor gesteld, af le voeren en B. en W. uit te noodi- gen drt punt eerst weder aanhangig le maken tegelijk met het definitieve plan tot demping van de Mare, welk plan, volgens B. en W., binnenkort aan de orde zal worden gesteld Hij is van meening, dat eerst dan, wan neer dit laatste.plan in het bijzijn der leden is uitgewerkt en. den Raad voorgelegd, de'ze met kennis va.ii zaken zal kunnen oordeelen, welke der beide plannen voor uitvoering in aanmerking dient te komen. De heer Heemskerk stelt ~voor bij pimt 23 betreffende het veranderen of het geven van namen aan straten het woord w e g in het daarbij.: bchoorend Ingekomen Stuk telken male le veranderen in s t r a a t. De heer J. J. van Stralen stelt den Raad voor le bepalen: a. dat de aftrek van gezins inkomsten der ondersteunde werkloozen, lhan3 bepaald op 2/3, wordt gebracht op 1/2; b. de ondersteuning van dubbel uitgetrokken werkloozen en daarmede gelijk te stellen groepen niet te verminderen, maar te hand haven op f 13.50 plus f 1.50 per kind; en stelt verder voor het volgend besluit te ne men: De Raad, kennis genomen hebbende van het antwoord van den Minister van Binnen- landsche Zaken inzake het verzoek om steun- verleening aan ongehuwde werkloozen mo gelijk te makenvan oordeel, dat ook onder deze groep werkloozen dringende behoefte aan steun bestaat keurt af het dwingend op treden der Regeering in dezen; besluit den Minister met klem te verzoeken het ge meentebestuur alsnog vrij te laten in deze zaak een beslissing, te nemen. Nog enkele dagen jen de groote tent- campagne van het Leger des Heils is weer ten einde. Hel waren flinke samenkomsten. Geregeld was de tent vol, soms overvol. Naar het zich laat aanzien zullen de laat ste bijeenkomsten evenwel de beste zijn. De commandant van de Centraal-Divisie, majoor en mevrouw Rawie, zullen deze bij eenkomsten presideeren. Het groote Leger- des-Héils-muziekcorps van Den Haag (35 man) zal de bijeenkomsten opluisteren. De Zondagnamiddagsamenkomst om drie uur zal speciaal gewijd worden aan muziek en zang, terwijl ook heden-, Zaterdagavond, en in de andere bijeenkomsten op morgen, Zondag, het muziekcorps enkele mooie nummers ten beste zal geven uit zijn zilve ren instrumenten. Wij verwijzen naar de advertentie hier omtrent, voorkomende in ons Blad van heden. Hedenavond wordt om zeven uur een marsch gemaakt van af den Hooge-Rïjndijk naar de Tent. Dr. Emile Verviers, dezer dagen van zijn reis naar Italië teruggekeerd, is in het St.-EIisabethgesticht alhier opgenomen waar hij een operatie heeft ondergaan. De heer J. W. II. van den Heuvel, al hier, behaalde te Amsterdam het diploma Spaansch, welk examen werd afgenomen door de Vereeniging voor Leeraren. Aan onzen stadgenoot den kunstschil der A. J. van Driesten is opgedragen het maken eener teekening (Leidsch stads gezicht) voor het aan II. M. de Koningin aan te bieden album. Tot hoofd eener openbare lagere school te Tiel is benoemd de heer J. Arends, ecrsle-onderwijzer aan de Kweekschool voor Zeevaart, alhier. Het „Luxor-thealer" geeft een mooie groote film „Üe Storm" en goed bijwerk, al is dit nu. voor het meerendeel niet bepaald uit het leven gegrepen. Prof. Roland, wien door de autoriteiten alhier verboden is hyp notische en suggestieve experimenten te ver richten, kan, niettegenstaande dit, toch nog met succes en tot veler genoegen werken, zooals gisteravond is gebleken. De „Casino-bioscoop" geeft als hoofdfilm een wetenschappelijk werk in vijf acten. Deze film, welke de laatste Zuidpool-expeditie on der leiding van Sir Ernest Shacklelon laat zien, is rijk aan mooie natuuropnamen en maakt een bezoek aarr-dit theater ten volle waard. Ook het bijprogramma is goed ver zorgd. Door een veertienjarigen jongen is giste ren bij R. aan de Pieterskerkgracht een ruit ingedrukt. De financieele zijde werd geregeld.' Tegen B. en N. is proces-verbaal opge maakt wegens huisvredebreuk gepleegd bij De II. aan den Lage Rijndijk, waar zij eigen machtig hun fietsen weghaalden, die zij daar in bewaring hadden gegeven, na er eenig geld op ontvangen te hebben. De zevenjarige Greta B. i9 gisteren op hel Levendaal een boek in prachtband n.l. „De Sprookjes van Andiïessen" ontrukt door een nieisje van negen tot elf jaar. Gistermiddag heeft een botsing plaals gehad tusschen de tram en een vrachtauto van de N.V. Aannemerswerken te Gouda op den hoek Steenschuur-Hnogewoerd. De tram reed de auto in de flank aan, die nogal be schadigd werd. Ook de tram kreeg eenige schade. Op de Haarlemmerstraat ter hoogte van de Donkersteeg, sloeg hedenmorgen het paard van den landbouwer J. Kool, uit het Lageland, door schrikken op hol. Het dier rende de bovengenoemde straat af in de richting der Steenslraat en geraakte be kneld tusschen een vuilniswagen. De boer viel over den bok en bekwam een buil aan het hoofd. Er braken wagenveeren en ook de boomen van het voertuig. Na de markt van 15 Juni bleek een boer een schaap te veel te hebben. Inlichtin gen zijn te bekomen bij 'den directeur van den markt- en havendienst. Het programma voor het concert van het Leidsch Muziekkorps op a.s. Dinsdag avond, te acht uur, in het Van-der-Werf f- park, luidt: „Kreulzritter", marsch, Sousa; ouverture „Miidchen von der Spule", Suppé; Laura-Wals, Millöcker; balletmuziek uit de opera „Le Prophet", Meijerbeer; Polonaise, Chopin; „Ueber Land und Meer", wals, Gung'len Speenhoff-marsch, Geijp. KERKELIJKE BERICHTEN. Doopsgezinde Gera.: Zondagmorgen, te tien uur, ds. J. Wuite. Eglise wallone: Dimanche matin, k 10V* hcures, Mr. P. Berthault, pasteur Choeurs, k la Ilaye. Evang.-Luthersche Gem.: Zondagmorgen, te half elf, ds. Joh. Rauws, Zendingsdirecteur te Oegstgeest. Oud-Katholieke Kerk, Middelstegracht 16: Zondagmorgen, te tien uur, em.-pastoor J. M. van Beek. Remonslranlsch-Geref. Gem.: Zondagmor gen, te halfelf, ds. L. B. Iloulgast, van Bos koop. Vereeniging van Vrijzinnig-Hervormden Zondagmorgen te halfelf, in het Volkshuis, ds. J. Deelman, van Oudshoorn. De loonen van het Spoorpersoneel. Naar „De Tel." verneemt is door de directie der Ned. Spoorwegen het volgende schrijven aan den Loonraad gezonden: „De indeeling der gemeenten (of onder- deelen daarvan) in drie klassen, waarbij in de tweede klasse 4 pet. en in de derde kl. 8 pet. op de voor de eerste klasse geldende bezoldiging gekort wordt, is in 1921 door ons in navolging van de Rijksregeling inge voerd, doch licelt nooit onze bewondering gehad. Inmiddels zijn de economische ver houdingen dermate gewijzigd, dat de ge noemde aftrek inzonderheid voor de plaltelandsplaatsen in goedkoope streken niet langer op het lage peil van voorheen gehandhaafd kan blijven. Vertrouwende, dat wij spoedig hadden kunnen kennis nemen van de maatregelen, welke de Regcering noodig achtte te tref fen, in verband met het van Rijkswege in gestelde onderzoek door de commissie tot herziening der classificatie der gemeenten, hebben wij tot dusver een afwachtende houding aangenomen. De uitkomsten van het onderzoek dier commissie laten evenwel zóó lang op zich wachten, dat wij ons niet langer verant woord achten, gelet op den weinig gunsti- gen financieelen toestand onzer Maatschap pijen, verder te werken met een regeling, welke lot veel te hooge loonen op de goed koope standplaatsen aanleiding geeft. Wij overwegen daarom de bestaande in deeling der gemeenten in klassen in dier voege te wijzigen, dat behalve voor het na te noemen personeel -niet langer een indeeling der gemeenten in drie, doch voortaan in vier klassen zal plaals vinden. De eerste twee klassen zullen wij dan in afwachting van het resultaat der bovenbe doelde commissie en de nieuwe Rijksrege ling ongewijzigd aanhouden, doch de derde klasse in twee klassen splitsen op de wijze als in bijlagen dezes is aangegeven. Ten aanzien van de ambtenaren, leerlin gen tcekenaar, leerlingen-klerk, leerlingen- klerke, schrijfsters of schrijvers en het lo comotief- en Ireinoersoneel personeel, dat minder dan het overige ontleend wordt aan personen, die van jongs af ter plaatse gewoond hebben en ook als regel eerder voor overplaatsing in aanmerking pleegt te komen of dat zich in zijn levenswijze en gewoonten moeilijker aan den plaatselijken levensstandaard aanpast, zal evenwel de bestaande classificatie gehandhaafd blij ven. Wij stellen ons dan voor len aanzien van al het personeel, behalve voor wach teressen, den aftrek te bepalen: voor klasse II op 5 pet.; voor klasse III op 10 pet. en voor klasse IV op 20 pet. Ook na vermindering der eersle-klasse- bezoldiging met deze percentages zullen de aldus verlaagde loonen in vergelijking met Ier plaatse door particulieren verdiende weekgelden nog hoog zijn. In verband met het vorenstaande zal het slot van art. 35 van het R. D. V. 1921 als volgt gelezen moeten worden: „zijnde voor de tweede klasse 5 ten honderd, voor de derde klasse 10 ten honderd en voor de vierde klasse 20 een honderd minder dan de voor de eerste klasse geldende bezoldi ging". Voorts zal in het R. D. V. 1921 een nieuw artikel 181, zijn op te nemen, lui dende: I. „In afwijking van het bepaalde bij art. 36 wordt met ingang van een nader te bepalen dag, waarop de nieuwe bijlage II, HI en TV in werking treden: A, de daags te voren overeenkomstig BINNENLAND. De Tweede Kamer heeft de militaire we« dnwenwet goedgekeurd. J Actie van een Anti-Vlootwet-Comité. Werktijd ia het bloembollenbedrijf. De loonen van het spoorwegpersoneel. Jaarvergadering van de Reedersvereeni* ging voor de Nederlandsche HaringvisscheriJ BUITENLAND. Nog altijd wachten op het Fransch-Bel- gisch antwoord op de Engelsche vragen. Sovjet-Rusland wil Zwitserland boycotten In Oostenrijk zijn de staatsambtenaren overgegaan tot het plegen van lijdelijk ver* zet. De werking der Etna blijft afnemen. de bestaande bijlage III per jaar genoten bezoldiging verminderd, a. van hen, wier, bezoldiging geregeld is en blijft volgens de 2de loonklasse met 1/96 dier bezoldiging; b. van hen wier bezoldiging geregeld is. en blijft volgens de 3e loonklasse met 2/92 dier bezoldiging; c. van hen, wier bezoldi- ging geregeld wordt volgens de 4e loon klasse, met 12/92 dier bezoldiging. B. De daag9 te voren overeenkomstig dei beslaande bijlage IV-per uur genoten be zoldiging in dier voege, nader vastgesteld, dat hij ,die op den dag het volgens die b. van hen, wier bezoldiging geregeld is en beslaande bijlage geldende minimum, resp. maximum der aan zijn betrekking verbonden bezoldiging geniet, eveneens het volgens de nieuwe bijlage IV geldende mi-, nimum, resp. maximum der aan die be-, trekking verbonden bezoldiging zal ontvan gen, volgens de loonklasse, waarin zijn woonplaats blijkens de nieuwe bijlage II gerangschikt is, terwijl hij, die daags te. voren een uurloon geniet, dat in ligt, tus schen het bestaande minimum en maxi-, mumloon, een bezoldiging ontvangen zal, welke gelijk is aan hel nieuwe minimum uurloon volgens de loonklasse waarin zijn woonplaats blijkens de nieuwe bijlage II gerangschikt is, verhoogd met evenveel periodieke verhoogingen volgens die loon klasse, als zijn uurloon onder de bestaan-, de regeling boven het bestaande minimunv uitgaat. II. Het bovenstaande brengt geen wijzi ging in den datum, waarop de betrokken ambtenaar of beambte volgens de beslaan de regeling voor jaarlijksche verhooging in aanmerking komt." De wijzigingen, welk in de nieuwe bij lage III aangebracht zullen worden, zijn uitsluitend het gevolg van de meerdere loon klasse volgens de nieuw ontworpen classi ficatie en van den grooleren aftrek ook in de klassen 2 en 3. Bij het aanbrengen van deze wijzigingen zullen wij volkomen de zelfde methoden, als tot dusver gevolgd, toepassen, zoodat Uw Raad naar wij ver trouwen er wel genoegen mede zal ne men, dat wij eenvoudigheidshalve met deze toelichting volstaan en ons onthouden van het overleggen van een dienovereenkom stig gewijzigde bijlage IR. Een nieuw ontwerp bijlage IV gaat hier nevens. In verband met de daarin opgeno men uurloonen ware art. 6 der Werkplaats Premie Voorschriften 1919 als volgt te lezen: „Hel grondloon, gerekend op een 43-urige werkweek, bedraagt in centen per, uur voor: I II III IV Loonschaal 1 GO 57 54 43 Loonschalen 2 en 3 63 60 57 51 Idem 4, 5, 6 en 7 69 66 63 57 Het zal ons aangenaam zijn het advies van Uw College over bedoelde wijzigingen van het R. D. V. 1921 binnen zes weken te mogen ontvangen* De Directie, (w.g.) KALFF.'1 Bijlage II. (Lijst aangevende de rang schikking der g?meenten of onderdeelen van gemeenten in klassen). A. Voor ambtenaren en de navolgende beambten: Leerlingen klerk, leerlingen klerke, leerlingen teekenaar, chef machine schrijfsters, schrijvers, of schrijfsters, eer ste hoofdconducteurs, hoofdconducleurs, hoofdconducteur3 2de klasse, conducteurs pakmeesler lsle klasse, conducteurs, leer lingen conducteur, locaal trein conducteurs, tramconducteurs, pakmeeslers- N. B. D. S., tramcontroleurs tramwegen N. C .S., schrij vers, conducteur tramwegen N. C. S., eer ste hoofdgeleiders, hoofdgeleiders, arbei ders remmer, machinisten, onder-machi nisten, leerlingen machinist, leerlingen machinist voor lichten dienst, machinisten bij de tramwegen, jongens op de locomo tief, wagenvocrders-instructeurs, leerlingen wagenvoerder-conduct., wagenrijders tram wegen N. C. S., proefrit-machinisten en rangeermachinislcn. Eerste klasse (gelijk aan bestaande:. Tweede klasse (gelijk aan bestaande): Der de klasse. De overige gemeenten of gedeel ten van gemeenten .pok die builen Nedsr- land. B. Voor het overige personeel. Eerste klasse: Deze klasse beval dezelf de gementen of onderdeelen van gemeen*

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1