MAAR IJSLAND. RECHTZAKEN SPORT. KUNST EN LETTEREN. gevuld, dan kan men den hals van de (lesch kalm laten terugschieten. Ten ge* vol ge van het gewicht van den wijn in den bol gaat dat n.I. nogal vlug, maar van on gelukken maken is geen sprake, daar .waakt de lange hals voor. Het inschenken yan een glas wijn is door dit toestel een ware sport geworden en alleen daarom zou je er toe komen het glas nog eens te vullen. Voor de fijnproevers onder de lezers wil jk cen«nkcl goed merk noemen. In het bij zonder kan ik een flesch „asti-spumanle" laanbevelen. Verder zijn ook „Cinzano", „Boveolö" en „Marsala", niet te versmaden. lien centrum van vruchtenculluur in de Po-vlakte, dat wij bezochten, is Massalom- barda, de plaats waar wij zoo bijzonder hartelijk ontvangen werden. In de omge ving hiervan waren ruim 1000 II.A. met yruchlboomcn bezet, in hoofdzaak met per ziken, appelen, peren, kersen, bessen, enz. Uc cultuur wordt bier over liet geheel yolgcns wetenschappelijke methoden ge dreven en we kregen daarbij den indruk, dat alles zeer systematisch in zijn werk ging. Men had nogal veel met ziekten te kampen, menige boom was door kanker aangetast, maar met kracht werden deze bestreden en niet minder dap 6 maal per jaar werden de hoornen met koper-snllaat besproeid. De twee tuinen, die wij bobben- gezien, waren zeer uitgestrekt. De lieer Bonvicini legde zich voornamelijk op de teelt van per ziken, peren en appelen toe, die respectie velijk op 4-, G- en 8-jarigen leeftijd begin nen -te dragen en bij normale ontwikke ling in volle dracht respectievelijk 7080 K.G., 40—50 K.G. en 120—150 K G. per boom opleveren. Wij waren dikwijls ver steld over de geweldige ontwikkeling der hoornen, vooral over die van een bepaalde 6oort appel, de „Gravenslein". De eigenaar 'deelde ons mede, dat hij jaarlijks GOO wag gons perziken verzond, een bericht, dat vele liefhebbers zal doen watertanden. Daar voorts nachtvorsten weinig voorko men en de windkracht gering is, is men van den fruitoogst in deze streken heel wat zekerder dan bij ons te lande, waar het jeen jaar nogal eens veel met het andere .verschilt. Het spreekt vanzelf, dat een dergelijke cultuur van vruchten in het groot, veel werk met zich medebrengt, vooral daar yecl fruit naar het buitenland wordt ver zonden. De heer Bonvicini hield er bijv. een groote zagerij op na, waar de lintzagen en landere houtbewerkingsmachines er lustig iop los bromden. Daaraan verbonden was een kistenmalcerij en een werkplaats waar het fruit werd gesorteerd en verpakt. Hij toonde ons nog zijn wijnhuis, waar 70.000 II.L. wijn kon worden geborgen. Door mid del van een pijpleiding ter lengte van Blechls eenige meiers, kon het echte drui vensap in de spoorwagens gebiacht wor den. De wijn wordt hetzelfde jaar ver kocht. Ten slotte werd nog een bezoek ge bracht aan zijn kleine jamfabriek, waar jaarlijks 180.000 K.G. jam werd gemaakt. In totaal waren bij hem gedurende liet gcheele jaar 100 vrouwen en 22 mannen geregeld werkzaam, terwijl in het seizoen het aantal vrouwen lot niet minder dan 400 .werd uitgebreid. Wij zagen nog een onderen groolcn boomgaard van den heer Borgnino. Deze ,was aangelegd op een plaats, waar in 1915 nog een waterplas werd aangetroffen! De tuin zag er buifengewoon goed uit en be loofde in de toekomst een vruchten-paradijs te worden. Hij loonde ons ook nog de groote •jamfabriek van Massalombarda, die dage lijks 5000 K.G. verwerkt. Hoewel we hier in het bolwerk van de fascisten waren aangeland, zoo waren lot .voor kort de arbeiders de baas geweest cn ook nu bad men nog terdege met hen reke ning te houden. In de tuinen werden zij veelal ook door middel van ccn deel van den oogst betaald. Zij werkten 8 uur per dag, maar gedurende den vruchtenpluktijd (2030 dagen) langer, waarvoor hun 30 pet. extra loon werd toegekend. In sommige doelen van Italië worden de arbeiders uit sluitend met een deel van den oogst be taald en ontvangen zij dikwijls een jaar lijks bedrag ineens. Het bezoek aan deze plaats zullen we niet gauw vergeten, ook al door de gewel dige hitfc, droogte en het vele stof, maar ik wil eerlijk bekennen, dat wc cr allerminst dorst hebben geleden en ik maak mc sterk dat het er ook nog wel in den vollen zomer tijd uit te houden is. IC. IV. (Nadruk verboden). - Bennetts Bureau is als een vader voor ido reizigers. Men behoeft maar to kikken over een uitstapje naar Fantoft of Askö, of men krijgt de uren van vertrek van trein en boot voor wanneer mcu denkt te gaan. Do allcrbeminlijksto directeur ver-* telt de historie van Bergen cn omgeving, en het lijkt wel of hij alien tijd heeft, ter wijl er toch zoo machtig veel omgaat. Zoo gaat de tocht naar Askö, het eiland tegenover Bergen. Het is ccn prachtige vaart met het stoombootje, waarop nu nog geen vreemde toerist is buiten ons. Wel staat er op bet voordek een groot© verhui zing stoelen steken wanhopig de vier poo ien in do luchtdivans cn bedden droo- meii op liet dek. Dat ia in dezen tijd ccn doodgewoon gezicht, dio meubelennu ïichten de families zich namelijk op het •eiland in; meubelen, kinderbedden, ma trassen en al wat niet al moet overge bracht worden. Aan de aanlegplaats komt paard cn open vrachtwagen, het -boeitjo wordt opgeladen cn zoo gaat het den berg op. Goddank, dat "het zulk mooi weer is voor dio bedden en matrassen! Aan de laatste aanlegplaats stappen, wij af en het gaat naar boven, naar Dyrteigen. Ik zal u niet vermoeien met een beschrijving van deze verrukkelijke vaart. Genoeg te zeg gen. dat zij niet deed denken aan Zwitser land maar wel aan de Italiaanscho meren. Daar boven op Dyrtiegen heeft men Noor wegen in zijn drie verschillende karakters dij een: naar do fjord toe do Westlandsche natuur, naar den anderen kant met de hooge boomen do Oostersche, en naar liet binnenste van bet eiland toe do geheimzin nige, diepe meren, die daar staalblauw dommelen in de diepte, de natuur, die aan Finland doet denken. Askö is de groenten- tuin en boomgaard van Bergen. Alles wordt daar eer rijp dan op het vasteland. Dit komt, doordat de grond er beter is dan el ders toen het ijs der ijaperiode smolt, kwamen namelijk op Askö evenals bij Throndhjem en bij Christiania kleibe- zinkels van do gletschers. Ook heeft het ln vloed gehad, dat do monniken zich ten tijde 'der Reformatio daar terugtrokken en met verstand van zaken boomen aan kweekten. Een ander mooi uitstapje is naar de Sta- vekerke, in Fantoftdio ligt landinwaarts en do natuur is bier ook open en vroolijk. Het is een houten kerk, gebouwd juist na den vikingtijd, en zij vertoont nog heiden- sche motieven, als is zij Christelijk be doeld. Er is een spitstoeloopend dak en daarop weer een kleiner en daarboven weer een heel smal, dat do nok vormt. Aan het kooreind is een cirkelvormig uit bouwsel, ook met zoovele dakeii op elkaar, dat do vikingen waarschijnlijk op hun toch ten in Byzantium hebben leeren kennen, en al die spitse daken, zijn versierd met ver uitstekende draken, als de vikingsche pen vroeger. Er is in het kerkje, dat nog gebruikt wordt, ipicldeleeuwscli houtsnij werk, waarbij men moeilijk onderscheiden kan of men Thor voor zich heeft met zijn hamer of wel Et.-Eloysius. Do banken zijn donkergroen en rood geschilderd. Dezelfde kleuren vertoonen de preek stoel cn het klankbord in do Marlakerlc, waar wij den Lutherschen dienst bijwoon den. Dat is een der oudste kerken van Ber gen van de ldo en 12do eeuw, met dikke sfceonen muren on pilaren, Romaansche kleine bogen in het schip en Gothische op het koor, Dezo vorm van de kerk is dezelf- do als dio van de heidensch© offerplaatscn, die ,,hov" genoemd werden; daar was ook een langwerpige ruimto voor do menigte met lgnge banken langs de wanden en een vuur in het midden, waarop het offer- vleesch gelegd werd, en een kleine ruimte aan een der kort© wanden voor den pries ter, die bet offer, mensch of dier. doodde. In de Lulhersche kerk is veel liturgie cn men kan er, lijkt, me, geen dominee zijn of de stem moet mooi klinken. De dominee is eerst in con wit koorhemd mek kraag, dan op 'den preekstoel dn zwarto toga met Fransch-Hals-krang en na de preek met het völe zingen klinken de responsoriën door d0 kerk. Yoor het avondmaal, waar aan zes personen geknield deelnemen, wordt hii met een purperen stola over zijn koorhemd bekleed. Daarbij worden geen woorden gesproken zooals bij ons,, en hp steekt do menschen het brood in den mond en laat ieder op zijn beurt uit den beker drinken. Bergen is bezig to herstellen wat de grooto brand van 1911 heeft verwoest. Een heel stadskwartier is daarmee gegaan, liet aspliolt 'der straten brak door de zui ging en .vooral bij den schouwburg is Ber gen in de wee^ om met den zomer klaar to Zijn. Daar zit de beroemde kleine zeemeer min, die te Kopenhagen .zoo heerlijk frisch op een steen in liet water ligt, uit te kijken over een zee van stoffigen, steenaclitigen grond, en Björnson op zij van den schouw burg staat met de armen te zwaaien van wanhoop. Hoe is het mogelijk zoo'ri stand beeld van Björnson to makenHij staat daar als Carpentier. De kunstenaar wilde zeker den geestelijken strijder uitbeelden maar dit wijdbecnscli statue is Björnson niet waardig. Dan is beter de fijno Holberg, in brons, in den foyer van den schouwburg van Skei- brok, dat in 1881 door een particulier ge schonken werd. Dat geeft den satyrischen meester best weer, beter dan het beeld op do markt, van den Zweed Börjcson. De Hollanders hadden hiér een heele wijk voor hun handel, vóór do Hanze kwam, dat is nog de Hollanderstraat, »n het oude deel achter de markt. Daar ziet men nog enkele Amsterdamsche stoepen met leuningen en keldergangen. Toen kre gen do Duitsehers van den Noorschen Ko ning voor geld verlof zich drie maanden van liet jaar in Bergen te vestigen;: maar zij bléven op slinksehe wijze langer en wil den zich voorgoed vestigen en deden den Hollanders, die flinke timmerlieden en schoenmakers waren, concurrentie aan. Do Bergensers zelf waren van den handel uit gesloten en de Duitsehers werden zoo bru taal, dat zij doer kanonnen op den toren in bedwang gehouden moesten worden. Toen was het een voortdurende strijd om hen weg te krijgen, tot in 1830 do laatste Duitscher de stad verliet. Maar hun hui zen staan er nog, spitse puntgevels, en één er van is precies zooals in den ouden tijd, daar ziet men de kamer van den princi paal, waar een meid het bed door een luik heen moest opmaken, want vrouwelijk per soneel mocht niet in een kamer komen. Dan het vertrek van den gezel en van do leerjongens, met die mooie koperen hand bekkens en tweetnitige koperen hangers vcor het water. Dat heet Hanzeatrisch mu seum en op de heel© „tyske Brugge" heeft men van die diep© inkijkjes, waar 'dan in eens een paard uit wandelt, die aan den ouden tijd doen denken. Nu wacht do boot voor IJsland. De zon schijnt op de zee, cenige Noren, vrienden van de boot, staan op de ka. De Noor is roerend trouw ln zijn vriendschap. G. M. HAAGSCHE RECHTBANK, 7' Anto in brand gestoken. Voor deze rechtbank heeft gisteren terecht gestaan een reiziger uit Noordwijk, gedeti neerd terzake, dat hij te Noordwijk op of omstreeks 15 April 1923 opzettelijk en we derrechtelijk een aan een ander toebehoo- rende automobiel, waarvan het benzinere servoir met benzine was gevuld en in welke automobiel in de onmiddellijke nabijheid van dat gevulde reservoir opzettelijk gedeeld tel ijk met benzine gedrenkt slroo en stroo- liulzen waren aangebracht, heelt in brand gestoken, waardoor levensgevaar voor drie kinderen, die in helzellde pand, waarin de auto zich toen bevond, slapende waren cn bovendien gemeen gevaar voor die automo biel, voor voormeld pand en andere daaraan belendende panden te duchten was. Bekl. ontkende. Op desbetreffende vragen deelde hij echter mede, in den middag van den dag, waarop de brand is geslicht, bij het schuurtje geweest te zijn, waarin zich de automobiel bevond. Dit schuurtje was bij het melksalon van „De Landbouw". Bekl. was in gezelschap van den directeur geweest hij had zich daar echter niet in begeven. Vervolgens werden 6 getuigen charge en 3 üi décharge gehooid. De Inspecteur van politie Wassenaar deel de ccn en ander mede omtrent den toestand, waarin hij de auto had aangetroffen, toen de brand reeds was gebluscht. Rondom cn prider dén motor, was'slroo gestopt, terwijl het kraantje van het benzinereservoir was opengezet, ten gevolge waarvan de benzine met een straaltje er uit liep. Een tweede getuige verklaarde, dat hij zich in den avond van 15 April naar bet tramstation begaf, om de tram te halen, die te 9 uur 40 vertrok. Hij kwam dicht' bij het schuurtje langs en zag door de raampjes vuurgloed - Op hetzefde oogenblik kwam ccn man per ficls uit de richting van 't schuurtje. Getuige riep „Daar is brand", doch de man reed vlug door. Deze man vertoonde veel gelijkenis met den bekl. Getuige is vervol gens dén brand gaan helpen blusschen, het geen een minuut of tien duurde. Daarna is hij naar het tramstation gegaan en bleek toen nog eenigën tijd le vroeg te zijn. Een. meisje, dat in gezelschap van den vorigen getuige was geweest, bevestigde diens mecjedcclingen. Zij herkende echter den bekl. niet in den man, die hen voorbij reed.t Een juffrouw verklaarde, dat haar huis grensde aan liet schuurtje. Den avond van den brand waren -liaar drie kindertjes al leen thuis. Was de brand niet zoo spoedig gebluscht, dan had hun Jeven zeer zeker gevaar gcloo- pen. Voorts deelde zij mede, dat zij dc3 middags den directeur van „Do Landbouw" met een anderen persoon voorbij haar huis had zien gaan. Vervolgens hoorde zij het slot van. de deur van het schuurtje open gaan. Getuige maakte daaruit op dat do twee mannen in het schuurtje gingen. Een der getuigen décharge kon verkla ren, dat- de bekl. om tien minuten over ne genen in huis gekomen was, terwijl een an der, mededeelde, dat hij de bekl. om onge veer negen uur in het dorp had gezien. Het M., waargenomen door mr. Her mans, zetto allereerst uiteen, dat cr z.i. alle reden kon zijn, dat men het gcwenscht achtte, dat de auto en desnoods alle ge bouwen van.,,Do Landbouw" opbrandden. De auto toch was ongeveer f 800 waard, ter wijl zij was verzekerd voor f 2500. De ge bouwen waren oud; waarbij nog kwam, dat de zaak slecht ging, ten gevolge van liet vestigen eenér nieuwo zaak op veel gun stiger stand. Spr. wees in dit verband op dc vriend schap, die bestond tusschen den directeur cn dc familie van den bekl. Uit de getuigenverklaringen zijn verschil lende aanwijzingen to putten; zoo de ont- kentenis van den bekl., dat hij des middags in het schuurtje is geweest, terwijl een der getuigen het tegendeel heeft verklaard. Voorts is dc verklaring vap den tweeden getuige, die gezegd heeft, dat bekl. veel overeenstemming vertoont met dien man, dio van het schuurtje kwam, van veel be lang, evenals het feit, dat de bekl. den volgenden morgen zeer vrceg naar Leiden is gereden naar het huis van den directeur van „De Landbouw'.' Spr eischte ten slotte schuldigverklaring ven den bekl. aan het ten laste gelegde en vcroordeeling tot 2 jar én gevangenisstraf. Bekl/s raadsman, mr. Rolandus nage- doorn, zeide verwonderd te staan, hoe het O. M. uit hetgeen hier aan het hebt is ge komen het bewijs durft fantaseeren. Wan neer burgemeester De Vlugt'hier in de zaal was geweest, zou hij zeker nimmer weer gezegd hebben, dat Nederlanders geen fan tasie hebben. Het is spr. echter te kras. Pleiter betoogde vervolgens, dat de ver schillende aanwijzingen ctuk voor stuk de waarde hebben van een zeepbel. Hij zette dit uitvoerig uiteen en wees er c.a. op, dat do juffrouw, die gehoord is, niet verklaard heeft, dat de twee personen 's middags in het schuurtje jzijD geweest, maar dat zij dit opmaakte uit het feit, dat het slot knarste en dat zij daarna niets meer hoorde. Voorts wees pl. cr op, dat de omstandig heden die volgens den officier redenen had den kunnen zijn om het schuurtje, in brand te steken, losse grepen zijn, waarvan riets wettelijk vaststaat. Buitendien, welk motief heef de bekl. gehad voor een dergelijke ern stige daad! Soms zijn vriendschap voor den directeur Het O.M. heeft hieromtrent niets gezegd. Tegenover dit alles staan de bewijzen voor do onschuld van den bekl., die zeer sterk zijn. De politie beeft echter niets gedaan om in die richting te zoeken. Dit doet pl. onaangenaam aan. In ieder geval had toch moeten worden nagegaan, waar de directeur zich den bewusten avond beeft opgehouden. Do politie was blijkbaar bang, dat baar mee ning omtrent de schuld van dezen bekl. ver keerd kon blijken to zijn. Pl. zette uiteen, dat de verschillende ver klaringen uitmaken, dat da brand tusschen 9 uur 10 en 9 uur 20 moet zijn gesticht. Bekl.'s alibi bevestigt echter, dat hij dit dan niet kan hebben gedaan. Spr. concludeerde tot vrijspraak en ver zocht de Rechtbank den bekl, onmiddellijk in vrijheid to willen stellen. Dit verzoek werd door de Rechtbank zon. 'der raadkamer) ingewilligd.; Het O. M. eischic tegen r H. B., koffiehuisbediende te Keulen, gede tineerd, wegens diefstal van een rijwiel uit een schuur bij een villa te Wassenaar, 6 maanden gevangenisstraf. Be moord in de Boschjes van Poot Gisteren is voortgezet de behandeling van de zaak van den moord in de Boschjes van Poot, Den Haag, welke behandeling onge veer 7 weken geleden is geschorst, De zaak werd ook nu met gesloten deuren behandeld. Terecht slond de 37-jarige K. L., losse werkman, wonende ie 's Gravenbage, thans gedetineerd. Het verwonde meisje was bij do zitting niet tegenwoordig. Alleereerst werd rapport uitgebracht door dr. Rosenstein, die een onderzoek naar bekl.'s geestvermogens heeft ingesteld. In dit rap port werd .om. vastgesteld, dat de beklaagde de daad in een vlaag van waanzin moet hebben gepleegd. De amlbenaar van hét O. M., mr. Ecnger, eischte veroordeefing van beklaagde tot een gevangenisstraf van 3 jaren. Als verdediger trad op mr. v. d. Oever, die zeide, dat beklaagde onmogelijk over zijn zinnen kan hebben beschikt, toen hij den aanslag beging. Pleiter vroeg vrijspraak, sub sidiair clementie. De uitspraak werd bepaald op Donderdag 28 Junr. VOETBAL. De degradatie-regeling in den N. V. B. Naar de ,:,Tel." verneemt heelt de heer Larftcy, afgevaardigde ter alg. vergadering van den N. V. B., een toevoeging voorgesteld op het reglementsartikel, regelende de de gradatie in den N. V. B. Het in het nieuwe N. V. B.-reglement voorgestelde artikel be paalt de degradatie uitsluitend tengevolge van het innemen van een pTaals in de com petitie, die degradatie ten gevolge heeft. De "heer Lamey stelt nu een aanvulling voor, waarbij bepaald wordt, dat bij een gelijk aantal winstpunten die plaats in geen geval zal worden beslist door de doelpuntendjfers» doch door extra beslissingswedstrijden tus schen de betrokken vcreenigingen. Als voor beeld haalt dc voorsteller de degradatie in de Wesll. le klasse aan. Den HaagRotterdam. Het Rotlerdamsehe elftal, dat Zaterdag avond om halfacht tegen het Haagsche elf tal zal spelen, is als volgt samengesteld: Roem (Sparta). Weber (V. O. C.) en Klip (Sparla). Zuydam (Sparla), Bul en y. d. Velde (Feyenoord). Groosjohan (V.O.C.), IConings (Feyenoord) Ruffelse (Sparta), Formenooy (Feyenoord) en Beyers (V. O. C.) Invallers zijn Offerman (H. D. V. S.), v. Zwielercn en Roomberg (Sparla), Wei- dema en v. Everdingen (V. O. C.) BOKSEN. CarpentierBecket uitgesteld. Naar „Sporting Li(e" meldt, is de wed strijd CarpentierBecket, welke 4 Juli in Olympia le Londen zou plaats vinden, uit gesteld. Reeds eenigen lijd gingen geruchten dat een geblesseerde band van Becket oor zaak zou zijn, dat de wedstrijd niet plaats zou kunnen hebben, doch eerst thans is Becket hiertoe definitief besloten. Waar schijnlijk ZAillen cr 5 a 6 weken over ver- loopcn voor Beckel's hand geheel genezen is. LAWNTENNIS. Wedstrijden voor Zondag. Voor a.s. Zondag zijn o.m. vastgesteld voor de competitie Leidscho L. F. G. IReady (P.) Leidschc L. F. G. IIRijswijk, LUCHTVAART. De nationale vliegdag. Naar wij vernemen i3 er wijziging geko men in den datum, waarop le Schiphol de groote nationale vliegdag zal worden gehou den Deze was aanvankelijk bepaald op Za terdag 30 Juni a.s. cn zal nu plaats hebben op Zaterdag 14 Juli a.s. TIJDSCHRIFTEN. Het Juni-nummer van „De Nieuwe Gids" opent met Varia van L. van Deyssel geeft voorts vervolgen op van Looy's Jaap, Net- scher's De Paarden, Libra's Mystieke Reis, en het slot van Timmermans De pastoor uit den Bloeycnden Wijngaerdt des Heeren. Joannes Reddingius huldigt het werk van F. Roosdorp H. J. Schouten beschrijft uit oude gegevens een twist tusschen chirurg en kerkeraad le Pullershoek in de 18e eeuw; Willem Kloos heelt het Alexandrijnsche z.g. Erotische Fragment in Hollandsche verzen omgezet en prijst van Nico van Suchtelcn diens roman Demonen. Hélène Swarth geelt een tiental smarllen, lot titel dragend Ang sten. Het muzieknummer is een Wiegelied van Aicx de Jong. Voorts de gewone rubrie ken. „Vrij Arbeid" opent met een beschouwing van H. F. Tillcma over Nijverheid, Handel en Industrie, Vhrkcer en hun gevaren voor do volkskracht. Gepens. generaal G. J. W. Koolemans Beynen zet uiteen, waarom z.i. de Franseh-Belgische Roeractie onder de tegenwoordige omstandigheden niet een al gemeen gewapend conflict leiden kan en Nederland dus moet ontwapenen. Dr. van Raalto geeft zijn indrukken van en om het Internat. Historisch Congres le Brussel. Anne Marie gaf een novelle Gewonnen, een schels uit het kinderleven. „Ons Eigen Tijdschrift", het maandblad van de firma Va» Houten tc Wcesp, geeft als plaat een schets van Theo Gocdvriend, Jonge yrojiw met Lotosbloem, en .bevat wederom fraaie schelsen uit de natuur, met reproduc ties verlucht. Ze voeren ons naar het kasteel Schaesberg in Limburg, naar Zweden, naar dc stilte der Begijnhof, enz. Marie Koenen heeft een sprookje afgestaan Joannes Red dingius een gedichtJoannes Röntgen een menuet etc. Tot slot weer de Kinderrubriek. „Nieuw Indië" geelt in zijn Juni-afleve^ ring Welvaart en Hygiëne Om het Kies. rechtUit de Pers en Korte inlichtingen. NIEUWE UITGAVEN. Gids-Adresboek van Wassenaar. Nu het vriendelijk dorp Wassenaar in het ver keer is opgenomen, dank zij de nieuwo tram lijn, is voor de Vereeniging „Wassenaar Vooruit" door Ed. C. Houbolt een gids ver zorgd, die is geworden een feestuitgave van het geïllustreerde Gids-Adresboek, dat daar mee voor de zesde maal verschijnt en wordt uitgegeven door de „Wassenaarsche Crt." Deze jubileum-uitgave geeft een geïllustreer de beschrijving van het zoo door de natuur begunstigde dorp, een korle historische schels, een kaarlje der wandelwegen en daarnevens alles, wat in een adresboek thuis behoort, 't Is een uitgave, die velen, welkom zal zijn. SCHEEPSTIJDINGEN. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND BORNEO Ihuisr. 20/6 te Colombo. RIOUW Ihuisr. 20/6 te Perim. HOLLAND-AHERIKA LIJN. MAASDAM 21/6 55 mijl v. Scheveningen. SPAARNDAM 21/6 tc Coruna. SPAARNDAM 20/6 v. Bilbao. KON. NED. STB. MU. BACCHUS 21/6 v. Amsterd. n. Botterdam, EUTERPE 21/6 v. Amst. n. Rotterdam, JUNO 20/6 v. Lipari n. Catania. OBERON 20/6 v. Algiers te Gravosa.. KON. HOLL. LI.OYD. WATERLAND 21/6 v. Hoek v. Holland Hamburg. ZAANLAND 21/6 v. Amsterdam n. Anlw. KON. WEST-IND. MAILD. JAN VAN NASSAU 19/6 v. Iquique naar Guayaquil. JASON 21/6 le Anlwerjjen. HOLL. WEST-AFR1KA LIJN. MAASLAND 20/6 v. Ilamb. n. Amsterd. IJSELSTROOM 20/6 v. Dakar n. Freetown HOLLAND OOST-AZIE LIJN. SALEIER uilr, 19/6 te Colombo. ROTTERD. LLOYD. R1NDJANI thuisr. 21/6 te Suez. ROTT. ZUID-AMERIKA LIJN. ALCHIBA thuisr. 20/6 le Santos. STOOMVAART HIJ. „OCEAAN", ALC1NOUS 19/6 to Suez. MACH AON 20/6 le Shanghai. TE1RESIAS 20/6 v. Shanghai n. Rotlerd. ALBATROS 19/6 v. Sonderhorg te Hof-, ten.-mi. ALGENIB 20/6 v. Quebec te Napclk. ADMIRAAL DE RUYTER 21/6 v. Rosario n. Avonmoulh. ANNA 19/6 v. Lemvig te Boness. BATAVIER 11 20/6 v. Rotlerd. te Grave, send. BEVERWIJK pass. 20/6 Bevezicr. BOOMBERG 20/6 v. Kotka n. Londen. CONCORDIA 1-4/6 v. Trangsund n. Lan- derneau. DINA JOHANNA 19/6 v. Korsocr te IIol- lenau. EEMDIJK 19/6 v. Antwerpen to Newport. EIBERGEN 20/6 v. Port Piric le Adelaide. GOEDE VERWACHTING 19/6 v. Odcnse. (o Hollcnau. HILVERSUM 20/6 v. Santa Fé n. Rosario. 110S1ANNA 19/6 v. Stege te Ilollenau, JANTJE 20/6 v. Amsterd. le Londen. JOHANNA 20/6 v. Dunston le Sluiskil, KRALINGEN pass. 20/6 Brunsbuttel. LARENBERG 21/6 v. Cardiff n. Mira- michi. MAAS pass. 20/6 Holtenau. MAASHAVEN 20/6 v. Archangel n, Huil MAGR1ETA 19/6 v. Cuxhaven. MARIE 19/6 v. Stege te Holtenau. MYDRECHT pass. 21/6 Lizard. NOORD pass. 20/6 Brunsbuttel. NOORDSTR. 18/6 v. Hamburg n. Dene marken. OOSTERSCIIELDE 9/6 v. Mogador. ROTTERDAM 21/6 v. Rotterdam le Port Arthur. RIJSWIJK 21/6 v. Methil n. Brugge. SEM1RAMIS 20/6 v. Manilla n. Miri. SCH1E pass. 20/6 Holtenau. SCHOKLAND 20/6 v. Immingham n. Rot terdam. SIRRAH. 20/6 v. Algiers n. Montreal. STAD ZWOLLE 21/6 v. Holtenau n. Lulea STOLWIJK pass. 20/6 Gibraltar. ST. PH1L1PSLAND 19/6 Port Talbot n. Rotterdam. ST. PH1LIPSLAND 21/6 40 mijl Z.-W. Y- Osicnde. TRENT 21/6 Grangemouth n. Rotterdam. TEXELSTROOM 20/6 v. Amst. te Man chester. VECHTSTROOM 20/6 v. Plymouth le Cork VESUVIUS 20/6 v. Leilh n. Hamburg. WAAL 20/6 v. Kasko n. Rotterdam. WINTERSWIJK 20/6 v. Newcastle te Li- vorno. ZUID-HOLLAND 19/6 v. Cuxhaven n. Newcastle. CORRESPONDENTIE. Den heer V., tc Leiden. Hebt u niet begrepen, dat het niet ernstig bedoeld wasr. Deze wetenschap maakt plaatsing overooc:©. Do K., tc D. Heerengracht 124, 'Amster dam. 6 gld. per drie jnaaudén bij vooruit* betaling.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 10