TWEEDE KAMER gracht te zijn, vermoedelijk schoon en helder water zal bevatlen. Het lijkt B. en W. daar om raadzaam om ten opzichte van de dem ping eerst de resultaten van het nieuwe rfoleeringspJan af te wachten. ïn de motie van den heer Sijtsma c.s. wordt ais derde reden, waarom demping van het J evendaal bijzondere aanbeveling zou verdienen, genoemd de werkverschaffing. Inderdaad zou het ter hand nemen van dit werk, evenals de demping van de Mare, een niet onbelangrijke werkgelegenheid met zich brengen, doch aan den anderen kant ver liest dit argument veel van zijn kracht, wanneer men bedenkt, dat het voor het oogenblik zoo goed als geen waarde heeft. Voor de Mare-demping toch zijn de plan hen bijna klaar en, zijn eenmaal door den Raad de noodige gelden beschikbaar gesteld, dan kan onverwijld met de uitvoering wor- 1 den begonnen. Demping van het Levendaal vordert daarentegen een langdurige voor bereiding, ten gevolge waarvan althans in geen geval dit jaar met do werkzaamheden een aanvang zou kunnen worden gemaakt. Ook al besloot men alleen het Levendaal. en de Mare niet te dempen, dan zou dit hier aan niets veranderen. Uit een oogpunt van werkverschaffing heeft dus een besluit tot demping van het Levendaal voorloopig gee nerlei praktisch nut. Meenen B. en W. met het bovenstaande te hebben voldaan aan den in de motie uit gesproken wensch, levens verlrouwen zij te hebben aangetoond, dat tegen demping van het Lcvendaal op hot oogenblik ernstige be zwaren bestaan. Zij geven dan ook in over weging te besluiten, dat voorloopig met dem ping van de Mare zal worden volstaan en mitsdien vooralsnog niet tot demping van het Levcndaal over te gaan. Geen subsidie aan auto-bussen. De heer A G. Boonekamp verzoekt een subsidie van f 500 uit de gemeentekas, tot gedeeltelijke dekking van de onkosten, ver bonden aan de exploitatie van den auto- busdienst, welke adressant met j.l. Pink steren heeft geopend lusschen Zoetermeer en Leiden, via Stompwijk. Of deze exploitatie loonend zal zijn, valt uit den aard der zaak niet vooruit te zeg gen. Adressant schijnt in dit opzicht niet optimistisch gestemd, althans hij spreekt i nu reeds van op den duur wel wat bezwa rende kosten. Hoe dit zij, ondernemingen als deze, verrijzen in den laalsten tijd in groolen getale; zij verbinden Leiden met de meeste omliggende dorpsgomeenlen, wijzi gen haar routes al naargelang deze meer kans op een voordcclige exploitatie opleve ren, met de mogelijkheid levens, dat zij zul len moeien worden opgegeven, en verdwij nen wat op gemakkelijke wijze geschiedt., doordien zij niet aan een kostbaren wegj- aanleg gebonden zijn, zooals tram- en spoorwegen. Leiden zelf is op ruime wijze aan het groole verkeers.net verbonden en getroost zich daarvoor, als het noodig is, ruime offers. De subsiuieering van de vaak geïsoleerd liggende dorpen rondom .Leiden is echter in de allereerste plaats een zaak die deze dorpsgempenlen aangaat. Verleent Leiden financieelen stóun aan éért der vele autobus-ondernemingen, dan kan het bezwaarlijk dien steun aan de anderen wei geren. En met evenveel recht zouden dan beurtschippers en vrachtrijders op de om liggende dorpen op financieelen steun aan spraak kunnen maken. Dergelijke klein- verkccrs- en vervoermiddelen dienen te blijven op het terrein van het concurree- rende particuliere bedrijf, zeggen B. en W. B. en W, mogen hierbij tevens herinne ren aan de afwijzende beschikking geno men in de vergadering van 13 Januari 1910 op oen subsidieverzoek als het onderwerpe- lijke, betreffende een omnibusdienst lus schen Leiden en Leidsehendam. via Zoe- lerw.oude en Stompwijk. Geen sluiting van de Eennewegsteeg. Door dc lieer P. G. Susan en andere be woners van den Apothekersdijk en omge ving was gevraagd aan den Raad over te gaan lot sluiting van de Kennewegsteeg loopende van den Apothekersdijk naar de Haarlemmerstraat. Dc bezwaren door adressant aangevoerd en die door ons indertijd reeds zijn mede gedeeld, deelen B. cn W. niet. Ten slotte bestaat tegen de feevraagde af sluiting bezwaar, nu zich in de steeg een achter-uitgang van. het op den hoek der Haarlemmerstraat gelegen qafé bevindt, waarvan de eigenaar logen de afsluiting ge kant is. Op grond van het bovenstaande geven B. en W. overeenkomstig het gevoelen van de Commissie van Fabricage, in overweging het verzoek van P. G. Susan c.s. tot afslui ting van de Kennewegsteeg niet in te wil ligen. Verandering van straatnamen. In verband met de plaats gehad hebbende yerbreeding van de Brandewijnsteeg is het gewenscht den beslaanden naam door een anderen te vervanger, te meer, waar dit door een aantal bewoners wordt gevraagd. Overeenkomstig het gevoelen van de Com missie van Fabricage ware aan de verbreede straat, die vroeger langs en naar het koor yan de voormaligt Vrouwenkerk liep, de naam van „Vrouwenkerkkoorstraat" te ge ven. Voorts dient de in aanleg zijnde straat langs de Christelijke Iloogere Burgerschool nabij den Rijnsburgerweg van een naam te .worden voorzien, terwijl eveneens namen moeten worden vaslgesidd voor de nabu rige straten, waarvan do aanleg vermoede lijk binnenkort ter hand zal worden geno men. B. en W. stellen, wederom in overeen stemming met het advies van de Commis sie van Fabricage, voor, aan de hierbedoel- (3e straten de na-aen „Kagerweg", „Vroon- ."fteg" en „Braass^jnerweg" te geven. ,Wat ten slotte bêirelt het veranderen van 'den naam „Pieter de la Courtstraat" in Dahliastraat", waartoe door den heer Groe- Öeveld in de vergadering van 16 April j.l. het Voorstel werd gedaan, zijn zij met de Commissie van Ftbricaje van rneening, dat daartoe niét behoort ta worden overgegaan. $et schijnt hun toch in het algemeen niet jwénschelijk toe, om bestaande straatnamen E ^ïanderen, behalve natuurlijk in gevallen waarint 20oals zich nu bijv. de Brandewijn- tteeg voordoét, door het gewijzigde karah'm- van een straat naamsverandering noodig is geworden. Waar dit laatste ten opzichte van de Pieter de la Courtstraat echter niet het geval is, behoort de tegenwoordige naam h. i. behouden te blijven. Verbetering van den Koogs Rijndijk. De toestand van het gedeelte van den Iioo- gen Rijndijk onmiddellijk voorbij de Utrechl- sche brug is uit een oogpunt van verkeers veiligheid zeer ongunstig. De uit de stad ko mende voetgangers moeten den rijweg, waar in tal van tramrails liggen, schuin overste ken om het voetpad langs de Noordelijke huizenrij te bereiken, terwijl de uit gelijke richting komende voertuigen door de ge ringe breedte van den weg en ten gevolge van de aanwezigheid van de dubbele tram baan op de rechter weghelft genoodzaakt zijn links in plaats van rechts te houden. Heeft de eigenlijke rijweg verderop een breedte van ongeveer 19 M., in het begin van den Hooge Rijndijk bedraagt die breedte slechts pl.m. 10 M., een afmeting, welke niet aan de eischc?h van het drukke verkeer Ier plaatse voldoet. Het is daarom wenschelijk, dat dit gedeelte van den weg op een behoor lijke breedte wordt gebracht, hetgeen kan geschieden door de 80 M. lange sloot, loo pende langs de aan den Zuidkant van den weg gelegen perceelen, te dempen. Opruiming van deze sloot waarvan de demping ook om redenen van hygiënischen aard zeer ge wenscht is kan gepaard gaan met ver ruiming van den uitgang van den Zooter- woudschen Singel door middel van verbree ding van het brughek der Bleekersluis. De breedte van dit smalle brugje, thans voor het verkeer eveneens een bron van gevaar, kan van 4 op pl.m. 7 M. worden gebracht. Het politieposlhuis, dat naast de brug boven de sloot is gebouwd, dient dan te worden ver plaatst; een geschikte nieuwe standplaats is hiervoor te vinden op een terrein ter zijde van den Hoogen Rijndijk, even vóór de Roomburgerlaan. De betrokken eigenaren zijn bereid gevon den de hun toebehoorende gedeelten sloot en grond ten behoeve van de wegverbreeding kosteloos aan de gemeente af te staan mits overigens geen kosten te hunnen laste ko men. Langs de nieuwe erfscheiding zal een 1.50 M. breed verhoogd voetpad worden aange legd. Door eene geringe verlegging van de tramrails in Noordelijke richting komt er voorts voldoende ruimte vrij tusschen tram baan en voetpad, zoodat in het vervolg zoo wel voetgangers als voertuigen in beide rich tingen over afzonderlijke weggedeelten be schikken, hetgeen aan de verkeersveiligheid in belangrijke mate ten goede komt. Ten einde de demping en verbreeding ten volle tot haar recht te doen komen is het wensche lijk, de verbreeding in Oostelijke richting voort te zetten lot nabij de Cobetslraat. Na aanneming van het onderhavige voorstel zul len B. en W. de noodige stappen doen om daartoe te geraken. De totale kosten van de wegverbeteriflg worden door Gemeentewerken geraamd op f 19500 waarin de N. Z. H. Tramweg-Maat schappij een bedrag van f 2000 zal bijdra gen. Gelden beschikbaar voor scholenbouw. Dij Raadsbesluit van 7 Aug. 1922 werd een bedrag van f 14.000 beschikbaar gesteld voor de verbouwing van het schoolgebouw aan de Aalmarkt. Dit bedrag is niet voldoendo gebleken cn met f 2191-.29 overschreden. Ten deole is deze overschrijding een gevolg van den uiterst korten tijd, waarbinnen het werk voltooid moest zijn en die een duurdere wij ze van uitvoering noodig maakte dan hij openbare aanbeslcd'ng met voldoenden tijd van voorbereiding het geval geweest zcu zijn, ten deele ook is zij veroorzaakt doordat tijdens do verbouwing onvoorziene gebreken aan den dag traden, welke noodwendig ver holpen moesten worden. Meerdere kosten bonw Arbeidsbeurs. Bij besluit van 20 Januari 1920 werd ecu bedrag van f 35.000 ter beschikking gesteld voor den bouw van een nieuwe Arbeids beurs. De kosten van dezen bouw hebben echter in totaal bedragen f -f7658.81:0. B. en W. vragen nu aan den Raad als nog een bedrag van f 12.658° ter hunner be schikking te stellen. Speelterrein aan den Hooge-Rijndijk. Naar aanleiding van een aangenomen mo tie van mevrouw Van Itallie van Embden is door B. en W. rondgezien naar een speel plaats, met het gevolg dat zij eindelijk met Ged. Staten zijn overeengekomen, dat dit College daarvoor op aannemelijke voor waarden het aan de Provincie behoorende terrein bezuiden den Hoogen-Rijndijk nabij het Rijn-Schiekanaal in gebruik heeft afge staan voor den tijd van 10 jaar. Deze voorwaarden zijn: 1. dat de ge meente ten behoeve van den heer De Jong (die het terrein heeft gehuurd) den vollen huurprijs van het geheele terrein over 1923 en 1924 aan de Provincie betaalt. 2e. dat de heer De Jong van de 3 Oclober- Vereeniging de geheele vergoeding voor het eventueel gebruik van het land op 3 Octo ber 1923 en 3 October 192-f ontvangt, waar tegenover hij zich verbindt het aan hem verblijvende gedeelte op genoemde dagen aan deze vcreeniging af te staan; 3e. dat de heer De Jong zich verbindt het bij hem in gebruik blijvende gedeelte van het land ten behoeve van de a.s. huldigings feesten in dit jaar, op de daartoe vereischte dagen af te staan tegen een vergoeding van f 200; 4o. dat de gemeente een bedrag van f 200 vergoedt voor reeds verrichte bemesting van het aan de gemeente af te stane gedeelte; 5o. dat van gemeentewege wordt gezorgd voor het plaatsen van een eenvoudige af schering (palen met draad) tusschen de ge deelten, bij de gemeente en bij den heer De Jong in gebruik. In deze afscheiding zullen 2 afsluitbare openingen worden gemaakt teneinde don heer De Jong gelegenheid te geven met zijn paarden over het aan de ge meente afgestane gedeelte op het bij hem in gebruik blijvende terrein Ic komen en om gekeerd den openbaren w#eg te bereiken; een en ander evenwel alleen daii, indien op het gedeelte van de gemeente niet wordt ge speeld; 6o. dat do gemeente reeds don 1-fen Mei j.l. mocht beginnen met het doen plaatsen van de sub 5 bedoelde afschering en het in gebruik nemen van het speelterrein. De met de provincie voor den tijd van 10 jaren te sluiten huurovereenkomst, zal ingaan, wanneer de huur met den heer' De Jong, eindigt, alzoo 1 Januari 1925. De huur prijs bedraagt ook voor de gemeente f 200 per jaar. Voorloopig is het dc bedoeling tot het ter rein, zooals het daar ligt, een ieder toe te laten en het derhalve te bestemmen voor het ongereglementeerde spel, zonder eenig toezicht, teneinde de jeugd aldaar naar har telust te kunnen laten ravotten. Omtrent-de verdere inrichting van het terrein en wat daarmede voorts verband houdt, zullen B. en W. zoo noodig te zijner tijd, wanneer de gemeente het gehegle terrein in gebruik kan ncjnen, een nader,voorstel doen. Geen schoolpahloffels voor de school Medusastraat. Bij een door den Raad om praeadvies in handen van B. en W. gesteld adres wijst de Oudercommissie der voormalige 3e klasse- school aan de Medusaslraat od de wensche- lijkheid om van wege de gemeente aan de leerlingen dier school pantoffels te verstrek ken. De Commissie acht dit noodig in het belang van de gezondheid der kinderen, die op- klompen- naar school komen, die klom pen thans in de gang uittrekken. De schoolhoofden zijn in meerderheid niet voor het verstrekken van schoolpantoffels. Hunne bezwaren komen in hoofdzaak hier op neer lo. niet in elke school is behoorlijke gele genheid voor berging der pantoffels 2o. bij niet behoorlijke berging zullen pan toffels vermist worden 3o. de pantoffels zullen spoedig niet meer passen, zoodat zij dan onder de les telkens van de voeten zullen vallen en weer op nieuw moeten worden aangetrokken 4o. het zijn niet juist de leerlingen, die klompen dragen, maar veeleer-de leerlin gen, die slechte schoenen dragen, die het meest voor pantoffels in aanmerking zouden komen 5o. het is niet gewenscht de werkzaam heden van de hoofden nog te vermeerderen, door hen te belasten met de zorg voor de re paratie van- en het toezicht op de pantof fels Go. van een behoefte aan schoolpantof fels is aan verschillende hoofden niets ge bleken 7o. vele kinderen loopen thuis onder dik wijls veel ongunstiger omstandigheden dan in de scholen met.hare goed verwarmde en goed gereinigde lokalen, ook op kousen 8o. vele ouders, die hunne kinderen op klompen naar school zenden, kunnen wel in staat geacht worden voor eigen rekening pantoffels aan te schaffen Ook de Plaatselijke Schoolcommissie en de Commissie voor de Bewaarscholen advi- sceren van gemeentewege geen pantoffels te verschaffen. De Plaatselijke Schoolcommissie is van rneening, dat deze maatregel niet ligt op het terrein van de school, maar op dat van hel gezin eh dat het onderwijs daardoor niet zou worden bevorderd. Verder is de Commissie van oordeel, dal de gemeente dc bevoegdheid tot 't verstrekken van school pantoffels niet kan onlleencn aan de Leer plichtwet, omdat niet is gebleken, dat kin deren de school verzuimden, wegens het gemis van pantoffels, dat het uiterst moei lijk, zoo niet onmogelijk zal zijn met juist heid en billijkheid te constateeren, welke kinderen voor pantoffels in aanmerking zouden komen en dat met de verstrekking aanmerkelijke kosten gemoeid zouden zijn. De Commissie voor de bewaarscholen is van oordeel, dat bij goeden wil toch in vrij wel elk gezin wel een paar slofjes kunnen worden gemaakt. Bij al deze bezwaren, welke B. en W. in het algemeen wel gegrond schijnen, komt nog, dat blijkbaar geenszins vaststaat, dat het voor de gezondheid der leerlingen na deel ig is, dat zij op kousen in de bank zit ten. Wel adviseert de Directeur van den Gem. Geneeskundigen dienst tot verstrek king van schoolpantoffels, omdat de onzin delijkheid der voeten door het loopen op kousen wordt bevorderd en de kans op kou vatten wordt vergroot, maar hiertegenover wijzen de schoolartsen er op, dat nimmer is gebleken, dat het loopen op kousen nadcc- lig is voor de gezondheid der kinderen. Waar nu met het verstrekken van school pantoffels een vrij belangrijk bedrag ge moeid is, meenen B. en W. dat daartoe niet moet worden overgegaan. Het is hun niet mogelijk een cenigszins betrouwbare ra ming van al d ekosten te geven. Zoo is niet bekend welk bedrag per jaar aan het her stellen van de pantoffels zoude moeten worden besteed en evenmin welke kosten zouden moeten worden gemaakt voor dc berging der pantoffels. Verder zou de vraag aan de orde komen of, indien vanwege de gemeente schoolpantoffels werden ver strekt, daarvoor alleen de leerlingen van de openbare scholen in aanmerking zou den komen, of dat ook aan de leerlingen der bijzondere scholen voor rekening der gemeente pantoffels zouden moeten worden verschaft. Aangenomen, dat zulks ook voor de leerlingen der bijzondere scholen zoude moeten geschieden, zou naar zeer globale raming alleen voor de aanschaffing van pantoffels op f 3200 per jaar moeten wor den gerekend (berekend legen den Drijs van f 0.75 per paar). EEB8TE KAMER, (Zitting van gisteren). Goedgekeurd wordt het wetsontwerp tot naturalisatie" van L. Bouwman c.s. Ontbinding rechtbanken Zierikzee en Heerenveen. Aan de orde is het wetsontwerp tot ont binding der rechtbanken te Zierikzee en Heerenveen. De heer CROLES (A. R.) ontwikkelt een paar bezwaren legen het voorstel. Spr. keurt het af, dal hel huis van bewaring te Hee renveen zal worden opgeheven. Daardoor zal gebrek aan gevAogenisndmte ontstaan. Die ruimte kan men in dit tijdsgewricht niet missen, terwijl Leeuwarden overvuld zal geraken. In de tweede plaats heeft spr. er bezwaar tegen, dat waar tot opheffing wordt besloten enkel uit bezüiniging, men den betrokken rechterlijken ambtenaren de daarvoor ver oorzaakte schade niet vergoedt. Hoe denkt de Minister daarover? Ook komt spr er legen op, dat men uit het feit, dat Zierikzee en Heerenveen het minst aantal uitspraken opleveren, de con clusie trekt, dat zij het minst te doen zou den hebben. Dat is de juiste maat niet, waarnaar de werkzaamheid der rechtbank is te meten. Wat de opheffing der Heercnveerische rechtbank betreft, de rechtsbedeeling zal er onder lijden. Het arrondissement beslaat een oppervlakte gelijk aan de provincie Utrecht, en door bijvoeging bij Leeuwarden ontstaat er een arrondissement grooter dan Zuid- Holland en zoo groot als N.-Brabant en Limburg samen. Hoe verkeerd dat is, heeft de heer Hepkema op voortreffelijke duide lijke wijze in zijn brochure uiteengezet. Men vergete niet, hoe slecht de verkeers wegen in dat deel des lands zijn, wat enor me moeite en veel kosten voor de justitie medebrengt. Spr. is rechfer-commissaris te Leeuwarden geweest; hij kan er dus over oordeelen en betoogt, hoe snel handelen der justitie ernstige nadeelen kan voorkomen. Zelfs de benoeming van een tweeden rechtercommissaris te Leeuwarden zal dat niet verhelpen. De Minister gevoelt dat ook wel, en daar om verschuilt hij zich achter den eisch der bezuiniging. Maar die bezuiniging is van geen beteekenis, zooals spr. den Minister voorrekent wat Heerenveen betreft, waarbij hij tot een besparing van ten hoogste f 12.000 komt. Inlusschen gelooft spr. in de goede bedoeling des Ministers. De heer DE VOS VAN STEENWIJK (C.-H.) wil een anderen klank laten hooren. De bedenkingen tegen het ontwerp zijn wel licht overdreven, doch niet geheel onge grond. Zoo begrijpt hij de ontroering te Zie rikzee en te Heerenveen over deze capitis dimmulio van de gemeente; niet echter gaat hij mede met de bewering, dat een rechter tot beoordeeling van een feit moet meeleven met het milieu, waarin het is voorgekomen. Voor spr. primeert de bezuiniging van f 90.000, die het gevolg van het ontwerp zal zijn. De heer MENDELS (S -D.) zal tegen stemmen op gronden van zijn ervaring uit de advocatenpractijk. Zonder de meest klem mende noodzakelijkheid mag men de bur- geVij in een rechtsstaat als Nederland niet aftrekken van haar rechters. Het recht moet gemakkelijk zjjn te verkrijgen. Hij wijst vooral op het nuttige instituut van het kort geding, waarvan de basis door dit ontwerp wordt weggenomen. De heer De Vos van Steen wijk kan spr. met zijn machtspreuk niet overblufen. Geen lid van de Kamer be hoeft iedere bezuinigingsmaatregel, die voor gestold wordt, welke ook de consequenties zijn daarvan, goed te keuren. Spr. kent de afstanden en de vervoermiddelen in Fries land en betoogt, dat één rechtbank in Fries land veel te weinig is en groote brokken zonder directe hulp van het recht laat. Voor Zeeland, waar het verkeer nog voorwereld lijk is, gelden dezelfde bezwaren. Waarom zou aan de rechtsbedeeling niet getornd mogen worden, waar men op zoo veel andere punten wel wil bezuinigen. Men dient er over heen te stappen, dat misschien eenige schade wordt toegebracht. Minister De Visser heeft er bij het uitnemende voor stel tot verhooging der collectegelden zoo terecht op gewezen, dat er telkens tegen elke bezuiniging bezwaren wo-rden geopperd door bepaalde groepen, doch dat men zich daaraan niet kan storen om ten minste iets te bereiken. Do heer SCHöNFELD (V D.) is tegen het wetsontwerp, omdat het strekt tot bena- deeÜDg van het platteland, doordat met na me in Friesland, het arrondissement te groot wordt. Spr. vreest oök van andere bezuini gingen benadeeling van het platteland. De heer d' AU MALE VAN HARDEN- BROEK (A.-R.) sluit zich aan bij den heer Schönfeld en vraagt of de bezuiniging niet op een andere post kan worden gevonden. De heer ANEMA (A.-R.) wijst er op, dat men met uitbreiding der rechtsbedeeling de cultuur ten plattelande niet bevordert. Wat dó verkeersmoeilijkheden betreft, deze gel den eer voor Zierikzee dan voor Hecrenveen, doch deze bezwaren zijn niet overwegend. Aldus beweerde ook mr. Wclfson, die advo caat te Zierikzee was, in het Weekblad van het Recht. Do heer VAN LANSCHOT (R.-K.) ge looft, dat de tegenstanders van dit ontwerp zich niet voldoende rekening gaven van den deplorabel en toestand van de schatkist Minister HEEMSKERK zou het aangena mer vinden het aantal rechtbanken uit te breiden, doch het eenige, dat hij kan zeg gen is: met bezuinigen op justitieel gebied moet men voorzichtig zijn. Deze voorzichtig heid is echter betracht bij deze wetsvoor- dracht. In totaal zijn door do rechtbanken te Heerenveen en Leeuwarden in 1021 slechts 400 zaken behandeld. Hij is er lang niet zeker van, dat te Leeu warden een tweede rechter van instructie zal moeten komen. In vergelijking met an dere plaatsen blijkt dit tot nu toe nog niet. In de communicatie tusschen Zierikzee en Middelburg in den laatsten tijd veel verbete ring gekomen. In het huis van bewaring to Leeuwarden is het. gemiddelde aantal bezette plaatsen 28, in Hecrenveen 9^, In Leeuwarden zijn 63 plaatsen, dus er is ruimte te over. In Friesland is een rustige bevolking, men is er ook niet proceslustig. De bezwaren van den heer Schönfeld komen hierop neer, dat uit enkele kleine steden eenige personen verdwijnen. De afstanden op het platteland zijn nu eenmaal grooter dan in de steden. Aan dezen toestand is niets te veranderen. Een stadstoestand is daar niet te scheppen. De bezwaren tegen dit ontwerp zijn niet van dien aard, dat men cp grond daarvan zou moeten afzien van een bezuinigings maatregel. Het wetsontwerp wordt aangenctfcen met 22 tegen 10 stemmen. (Tegen de hccren Smits, v Embden, W. Franssen, Smeen Jansen, Croles, Mendels, Schönfeld, L Vries en v. Wassenaar v. Katwijk). De vergadering wordt verdaagd l0fc 1 den 11 uur. (Vervolg van gisteren). Wijziging der Woningwet. Aan de orde is het wetsontwerp tol wijz ging van artikelen 34 en 38 der Wonini wet. Na een enkele opmerking van de Con missie van Rapporteurs wordt dit ontwei goedgekeurd. Wijziging Indische Begrooting. Aan de orde zijn wetsontwerpen tot wi ziging der Begrooling van Ned. Indië vo( 1923. De heer SCHEURER (A. R.) bespree] enkele punten. Hij bespreekt de positie der verlofgai gers en verdedigt verbetering daarvan. De heer FEBER (R. K.) verzoekt den M nister mede te werken dat verlofgangers wachtgelders naar Indië kunnen vertrei ken als zij daar een geschikte betrekkin kunnen krijgen. De Minister van Koloniën, de heer D GRAAFF, zegt dal de positie van de wach gelders zijn volle aandacht heeft. Hij ze| toe dat hij alles in het werk zal stellen hun weer een betrekking te bezorgen. Bij art. 638 bespreekt de heer MAf CHANT (V. D.) den post ter verlaging voc het niet-verstrekken van los zout aan d visscherij.. Spr. vreest dat de belangen va] de visscherij in het gedrang zullen komei en vraagt den Minister of de visscher geen nadeel zal ondervinden. De MINISTER kan den heer Marchan geruststellen. Voor de zout-regie zal def verandering een voordeel zijn. De belaï gen van de visscherij zullen er niet do* geschaad worden. De ontwerpen worden goedgekeurd. Voorschot aan de K. L. KL Aa nde orde is het wetsontwerp toeken ning van een renteloos voorschot aan d Koninklijke Luchtvaart Maatschappij voo Nederland en Koloniën ten behoeve van Ee onderhouden van luchtdiensten tusschei Nederland en het buitenland. De heer VAN GIJN (Vrh. B.) is tegen di voorstel dat alleen een premie is voor de nationalen trots onzer technici. Spr. tvi echter bezuinigen en daarom is hij lege: dit voorstel. De heer VAN RAPPARD (Vrh. B.) is vóó dit voorstel, omdat hij deze maalschapp wil steunen. En zonder dien steun komt zi er niet. De heer V D. WAERDEN (S.-D.) wijst 9 den groolen omvang van den luchtdieitè en hij wil den groei gaarne steunen. De Minister van "Waterstaat, de liee VAN SWAAY verdedigt het ontwerp. M de Slaat niet helpt verdwijnt de Hollanc sche Maatschappij en het gevolg daarv&l zal zijn dat wij afhankelijk worden van si derc maatschappijen. Aan het nut van luchtvaart twijfelt niemand meer cn daal om acht de Regeering het gewenscht aa wij een eigen vlieg-maatschappij houde! Als wij dat niet doen gaat de r^ute va Engeland naar Rusland over Brussel-Ket len, en een groot voordeel voor het vervoer zou verdwijnen, als wij den pö£ eerst per trein naar Brussel of Keulen móés ten vervoeren. Het wetsontwerp wordt goedgekeurd me 61 tegen 9 stemmen. Non-Acti viteitstr ak temen te n Aan de orde is het Wetsontwerp Uilyge ring van artikel 97 der Grondwet en wijzr ging van Iloogeronderwijswet, van de La ger-onderwijswet 1920 en van de Bevordó ringswet voor de landmacht 19C2. De hoer TROELSTRA (S.-D.) betoogt da de gewone wetgever het aantal met he Kamerlidmaatschap onvercenigbare arob ten niet mag vcrgrooten. Dit geschiedt in art. 1 van dit wetsontwerp waar dc Rcgce ring zich bevoegd wil verklaard zien ofl bepaalde functies onvereenigbaar tc ver klaren. De heer VAN SCHA1K (R. K.) acht argu mentalie van uitstel van behandeling nie klemmend. De punten, die door den hee Troelstra zijn aangevoerd, kunnen alle bi dit ontwerp worden uitgestreden. Waarom zal het anders zijn over drie of vier maan den? Het is mogelijk een amendement n tc dienen, dat een beroep instelt van de be; slissing van de regeering inzake onver eenigbaarheid. Verband met het ontwerp rechtstoestand bestaat er, want dit ont werp is oen parlieele regeling en cr niets tegen de motie1. De heer RUTGERS (A. R.) zegt, dat cel uitstel van behandeling de principiecle ben zwaren van mr. Troelslra niet wegneemt Ilij keurt het af, dat deze afgevaardigd eerst een lange principieele rede hcudl eflj dan voorstelt de zaak uit te stellen, waar door hij andere leden den pas afsnijdt on zich tegon zijn rede te verzetten. De hoor DRESSELIIUYS (V. B.) is ver baasd over de geneigdheid van den j«mn= ter om cèn wijziging aan te brengen, van veel belang is. Spr. acht het nmt S wenscht dit punt overhaast te behande e Hij is dus voor uitstel van behandeling De heer SCIIOKKING (C. II z'pl ^cef voldoendo reden voor schorsing. De heer NOLENS (R. K.) zegt bezware le hebban tegen artikel 1, gelijk dc Troelstra. liet uitstel dat de heer Troeisu vraagt zou dienen tot nadere ovcr^7efi' Maar wat dient nader overwogen tc den? Het gaat om do bevoegdheid van Minister cn daarover moet de Kamer uitspreken. Uitstel helpt daarvoor nie De MINISTER aclit de opvatting yan n Troelslra niet houdbaar. Een -uitsle geen verandering cn dient tol mt;-->• De heer TROELSTRA (S. D.) motie, zoodat de Kamer uitsprees zich niet met het stelsel neergeleg t kan vereenigen, en uitstel van ling om dc regeoiing gelegenheid ic nader te overwegen. Dc vergadering wordt verdaagd één uur,

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 6