Eindelijk weergevende! LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 21 JunL Tweede Blad. Anno 1923. po. 19413. GEMEENTEZAKEN. FEUILLETON aan de Hooglandsche Kerkgracht leff laste van den post „Geldleening" toegestane gel den De post Geldleening Ier voorziening 111 de kosten van buitengewone werken" dient dan met het bedrag van f 14775 te worden ver minderd. Vergoeding bijzondere scholen. De op de begrooting van 1921 voor uit- keering van de vergoeding over dat jaar, bedoeld in art. 100 der Lager Onderwijswet 1920 beschikbaar gestelde som van f20,000 bleek onvoldoende; een uitgaaf van f 23,864.101/2 zou hier voor worden ver- eischt of f3864.10 1/2 meer. Aangezien uilgaven, tot eenen afgesloten dienst behoorende, ingevolge de administra tieve voorschriften, ten laste van den post voor „Onvoorziene Uitgaven" behooren te worden gebracht, geven B. en W. den Raad in overweging hun machtiging te ver- leenen tot rechtstreeksche betaling uit den post voor „Onvoorziene Uitgaven", dienst 1922, van het bovengenoemde bedrag. Voorschot woningbouw „De Eendracht". Bij raadsbesluiten van 24 April 1922 en 19 Juni 1922 werd het voorschot voor het 2e bouwplan van de woningbouwvereni ging „de Eendracht" in totaal met f 35,446, verhoogd en liet voorschot voor het 3e plan dier vereeniging in totaal met f20,495. Nu inmiddels de ministericele beschik kingen te dezer zake zijn ontvangen, is het noodzakelijk eveneens de betrekkelijke pos ten van ontvangst en uilgaaf der begroo- ling, dienst 1922, te verhoogen. NogiLzials wouingvoorschot „De Eendracht". In de Raadsvergadering van 30 April jt. werd besloten aan de woningbouwvereni ging „de Eendracht" ten behoeve van den bouw van 18 arbeiderswoningen een grond- voorschot van ten hoogste f 9270 en een bouwvoorschot van ten hoogste f 50,400 te verteenen. - Gelijk B. en W. toen mededeelden, lag het in hun voornemen, behoudens goed keuring van den Minister van Arbeid, Han del en Nijverheid, het bestuur der vereeni ging te machtigen, de uilvoering van het werk ondershands op te dragen aan den aannemer van de in aanbouw zijnde 42 woningen. Zooals bekend, was voor het bouwvoorschot (dus niet voor het grond- voorschot) een grens van f 2800 per woning - gesteld, welke derhalve niet mocht worden overschreden. Nu boden de aannemers aan het werk op zich te nemen voor f 48,283, mits hun werd toegestaan op het bouwplan der 42 woningen voor een bedrag van f273 te bezuinigen. Op het bouwvoorschot voor de 18 woningen zou derhalve nog een be drag van f2117 (18 X f2800 f48,283) beschikbaar blijven, bestemd voor hono rarium van de architecten en salaris van den opzichter, welk bedrag ten volte zou zijn benoodigd. De Minister maakte echter bezwaar op dezen voet de machtiging lot de onder- handsche gunning te verleenen, daar z. i. niet voldoende gewaarborgd was, dat.de bouwkosten binnen de gestelde grens ble ven. In verband met Jen departemente ge voerde besprekingen is de Minister inlus- schen nader bereid bevonden in de onder- handsche gunning alsnog toe te stemmen. Evenwel moet, als gevolg van een en an der, een min of meer administratieve wijzi ging van het besluit van 30 April plaats vinden. De kosten van ophooging van het eigen lijke bouwterrein, welke kunnen worden geraamd op f850 en die tot nog toe werden beschouwd deel uit te maken van het bouwvoorschot, moeten i. c. meer eigenaar dig geacht worden te behooren'tot 't grond- voorschot. Het grondvoorschot, waarvoor zooals werd opgemerkt, geen maximum be drag geldt, dient alzoo te worden verhoogd met f 850, terwijl het bouwvoorschot uiter aard op het bedrag ad f 50,400 kan worden gehandhaafd. De voorgestelde besparing ad f273 op de 42 woningen komt niet ten goede aan de aannemers, doch de aanne mingssom wordt verhoogd met f273 en mitsdien gebracht op f 48,556. Van deze aanncraingssom komt derhalve ten laste van het grondvoorschot f 850 en ten laste van het bouwvoorschot f 47,706. Aange zien voor honorarium van architecten en verdere kosten van toezicht f 2117 ver- eischt wordt, bedragen de bouwkosten, voorzoover te vei antwoorden ten laste van het bouwvoorschot, f 49,823 en zal over schrijding van het gestelde maximum ad 18 X f 2800 f 50,400 mitsdien zijn uit gesloten. Er blijft integendeel nog een restant voor eventueel renteverlies. De mjnislerieelc beschikking tot het ver leenen van een bouwvoorschot ad f50,400 en van een grondvoorschot tot het verhoog de bedrag ad f 10.120 is bereids ontvangen. Verhcoging bedrijfskapitaal van de Bank van Leening. Met het oog op het voortdurend toene mende getal aanvragen bij do Gemeente lijke Bank van Leen'ing, om voorschotten te bekomen op pensioenen, is', naar Com missarissen mededeelén, het kapitaal der Gemeente in de Bank thans bedragende f 64,000 te klein géworden. Bovendien zal de Bank over meer kapitaal moeten kunnen beschikkep, ten einde, Overeen komstig de op 1 Juli a.s. in werking treden de nieuwe bepaling, voorschotten te kunnen verleenen op schuldbekentenissen. Com missarissen achten voor een en ander een uitbreiding van het Bankkapitaal met f 36,000 noodig. B. en W. stellen voor dit kapitaal te ver strekken tegen een rente van 5 1/2 pCt. Reglement voor de Bank van Leening. Naar aanleiding van opmerkingen van Gedeputeerde Stalen voor de aan dit College Ier goedkeuring toegezonden verordening houdende wijziging van het Reglement voor de Bank van Leening stellen B. en W. nu voor in deze verordeningen nog eenige wijzi gingen aan te brengen. Spoorwegverbinding mei het Slaclithnis. Ingevolg een besluit- der Directie van de Nederlandsche Spoorwegen lot verhooging van de tarieven voor huur en onderhoud van nieuw aan te leggen spoorwegverbindingen, deelde deze Directie B. en W. mede, dat zij de nieuwe tarieven ook op de reeds bestaan de verbindingslijnen, na afloop van de be staande overeenkomsten, wenscht toe te passen. Mitsdien zegde zij bij schrijven van 6 Mei 1922 de met de gemeente Leiden geslo ten overeenkomst betreffende de spoorver binding met het Openbaar Slachthuis tegen 9 Mei 1923 op Deze overeenkomst toch, krachlens raadsbesluiten van 28 Maart 1901 voor 10 achtereenvolgende jaren aangegaan, hield de bepaling in dat zij geacht werd van jaar tot jaar te zijn verlengd, indien zij niet door een der partijen een jaar te voren was opgezegd. Het bedrag waarop de Directie der Neder landsche Spoorwegen de vergoeding zou wil len vaststellen was inmiddels nog niet be kend. Overeenkomstig het advies van de Commissie van Beheer over het Openbaar Slachthuis richtten B. en W. zich daarom tot de Directie voornoemd met de opmerking, dat al mocht het noodig blijken dat het in het slot van art. 2 der overeenkomst bepaalde bedrag van f 180 voor zoover dit de onder houdskosten betreft, eenigszins werd ver hoogd met het oog op de geslegen arbeidsloo- nen en materiaalprijzen, het h. i. niet billijk zou zijn de verhooging geheel ongewijzigd toe te passen op de bestaande spoorwegver binding. Immers, zoowel de onderbouw als de bovenbouw zijn indertijd door de gemeen te Leiden bekostigd, met uitzondering van de verwerkte materialen voor den boven bouw; deze aanlegkosten waren veel gerin ger, dan zij thans bij nieuwen aanleg zouden bedragen, lenvijl bet onderhoud zeer gering is, vermits er van de spoorverbinding weinig gebruik wordt gemaakt B. en W. verzoch ten daarom aan de Directie der Ned. Spoor wegen, met deze opmerkingen bij de vast stelling der tarieven wel rekening te willen houden. Bij haar schrijven van 12 April jl. be richtte de Directie daarop, dat zij besloten had de nieuwe tarieven ten opzichte van deze spoorverbinding belangrijk te verlagen, ofschoon die tarieven niet hooger waren dan noodig was om de eigen kosten goed te ma ken en dus een verlaging voor haar recht streeks nadeel opleverde: In verband hier mede had zij de vergoeding voor huur en onderhoud van deze spoorverbinding, welke aanvankelijk op f 344 per jaar was bepaald, thans op f 240 vastgesteld. Deze verhooging van f 180 op 1240 komt Benoemingen en onUiag. Ter benoeming van -Iweo commissarissen Ier Gemeentelijke Bank van Lcening in de gestures, ontstaan door het overlijden van len beer G. H. Kokxhoorn en de periodieke iftreding van prof. dr. P. J. Blok, worden oor B. en W. voorgedragen, in de eerste va- iture: lo. mr. P. M. Trapman. 2o. E. J. M. Bolsius en in de tweede vacature: lo. prof. r. P. J. Blok, 2o. B. J. J. N. Troost. Voor de benoeming van een bestuurslid Ier Vereeniging tot bevordering van den louw van Werkmanswoningen, ontslaan [oor het periodiek aftreden van mr- E. Schot- oan, bevelen B. en W. aan: lo. mr. E. Schot- Ban, referendaris ter gemeente-secretarie al- lier, 2o. mr. P. M. Trapman, advocaat en irocureur alhier. Voor de benoeming van een leeraar in do riskunde aan de Hoogere Burgerschool met lijfjarigen cursus fer voorziening in de vaca- ure ontstaan door de benoeming van dr. J. Schalkwijk tot directeur dezer inrichting uorden door B. en W. voorgedragen de hee- ren: 1. J. D. A. Boks doet. in de Wis- en na- uurkunde en tijdelijk ieeraar aan deze (hooi; 2o. K. F. Weijenbergh, leeraar aan je H. B. S. te Oud-Beijerland; 3o. R. H. de Waard, doet. in de wis- cn natuurkunde en ijdelijk leeraar aan de Rijks-II.B.S. te Gouda Voorloopig hadden B. en W. op no. 2 ge plaatst de heer G. J. Grofcben te Almelo, doch leze heeft zich teruggetrokken B. en W. stellen den Raad voor den lieer S. J. B. A. Janssens, in verband met zijne lenoeming tot lsten geneesheer aan het Ge- leeskundig gesticht Voorburg, te Vucht, met ogang van 15 Aug. e.k. eervol ontslag te perleenen uit zijne betrekking als geneesheer pan de gestichten Endegeest, Rhijngeest en foorgeest. Tegen inwilliging van het verzoek van J. T. Jacobs, om eervol ontslag als onder wijzer aan de O.L. school aan de Vrouwen kerksteeg A hebben B. en W geen bezwaar waarom zij den Raad voorstellen dit ontslag tervol te verleenen met ingang van 1 Sep tember a.s. Voorls geven B. en W. in over weging aan mej. J. Verhagen wegen3 huwe lijk op haar verzoek eervol ontslag te ver eenen eveneens op 1 Sept. Eindelijk stellen zij voor op haar verzoek Oet ingang van denzelfden datum ook ont slag te verleenen aan mej. J. T. M. Schoon- dergang uit hare betrekking van onderwij- jeres aan do opleidingsschool voor u. 1. o. lan de Maresingel. Vergnnaing boaw houten loodsen. B. en W. geven den Raad in overweging tunstig te beschikken op het verzoek van de i.V. Alg. Brandstoffenhandel Leiden om de |e bouwen loodsen op het terrein aan den aagweg van hout te mogen maken. jvername in eigendom en onderhond van een strook grond. Ten behoeve van eene te verleenen ver- janning tot bebouwing van het perceel aan en Hoogen Morschweg alhier is het noodig Jat de tusschen de rooilijn en de Hooge [orschweg gelegen grond en sloot deze laatste, na demping en rioleering aan de lemeente in eigendom wordt overgedragen. I. en W. geven mitsdien in overweging te besluiten zonder eenige kosten voor de ge- sieente in eigendom en onderhoud bij de ge- jieente over te nemen een perceel grond jroot 22 vierk. M. Regeling gelden scholenbouw. Door de Vereeniging tot oprichting en in standhouding van scholen voor lager en Keer uitgebreid lager onderwijs op Gerefor- keerden grondslag, aan welke vereeniging illj raadsbesluit van 23 Januari 1922 een be- Jrag van f 100.000 is toegezegd voor de uit- ireiding en verandering van het schoolge- iouw aan de Hooglandsche Kerkgracht, is, :r voldoening aan het bepaalde bij art. 79, e lid, der Lageronderwijswet 1920, als waai- wrgsorn bedoeld bij art. 73 dier wet, een pedrag van f 15775 in de gemeentekas ge- tlort. Evenals ten opzichte van vorige waarborg- onimen is geschied, komt het B. cn W. ge- 'enscht voor ook deze waarborgsom in min- eriug te doen komen van de voor de uilbrei- [ing en verandering van het schoolgebouw lil het Engelsch van ADELINE SERGEANT. 68) i.Miju lieve kind, je vergist je," zei me vrouw Massingham gejaagd. „Ik kan er mij gtaogelijk in mengen. Het spijt me na- •uurlijk erg, m.tar ik zou geen invloed op je Vader hebben, en er is niemand anders .,0 ja," zei Rose, heel zacht en lief, fidio is er wèl". »,Wat bedoel je V' zei mevrouw Massing- en zij hield het lorgnet weer voor haar logen. Maar Rose verschrikte 1 aar door van haar •oei op haar knieën te glijden, een smalle, 'loolc hand op mevr. Massingham's schoot k loggen cn haar ernstig in het gelaat te ÖCn .Als u het maar doea wilde!" zei ze »>Nicmancl zou het half zoo goed doen! Ik *eol zeker, dat alleen iemand, die om ons loeft, het doen kan." it Wat bedoel je t-oeh kind vroeg me- ouw Massingham'weer. ».U weet, waarom wij gescheiden zijn, tochyaar zei Rose, smeokend. ,,Mijn va- 13 er tcgep u niet, want dan zou u ^et gekomeu zijn om mij te ontmoeten", ^ocn bewering, die mevrouw Massingham /thans op dat oogenblik niet kon tegen- ^re'/.eu ,,en hij is er tegen, omdat mijn ?lc"l Catherine Holden hem een verkeerden ^oi ik heeft gegeven. Als u nu naar mijn j °ht wilde gaan en met haar spreken, weèt 1 ik zeker, dat zij luisteren zou en terug zou nemen, wat zij gezegd heeft". Mevrouw Massingham scheen het denk beeld dwaas. „Mijn licvo kin-d", zei ze, ,,ik ken die nicht van je niet. Ik heb geen invloed op haar, on ik weet niet eens wat zij gezegd heeft- Daarenboven, is het niet, vergeef mc, dat ik er over spreek is het niet het jongere nichtje, Sydney heet ze, geloof ik wier verhaal het kwaad stichtte „Volstrekt niet", zei Hese stellig. Ze richtte zich een weinig op haar knieën op, en een vreemd licht kwam in haar blauwe oogen. „Zij is een dom, goedhartig kind; ik zou haar in 'n oogenblik om mijn vin ger kunnen winden. Catherine Holden stookt altijd kwaad tusschen papa en mij." ,En wat gaat het haar aan V' „Juist, wat gaat het haar aan Daaren boven ik weet, dat ik vrij-uit tegen u spreken mag, omdat u Philip's moeder is welk recht heeft zij, om aanmerkingen te maken Er is iets iets met Catherine Hol den, dat de wereld niet weet een geheim; en als zij weet, dat de sleutel in onze han den is, zullen wij haar gauw genoeg tot rede brengen. Ik wil, dat zij erkent een teugen omtrent Philip gezegd te hebben, en dat zij mij om vergeving vraagt; eer heb ik niet met haar afgedaan." Het dansende licht in haar oogen was be paald dreigend geworden. Ondanks haar schoonheid, lag er zulk een trek van koele woede, boosaardigheid en haat in haar ge zicht, dat mevrouw MassinghaM er van schrikte Het scheen de oudere vrouw een oogenblik, dat zij bang zou kunnen worden voor het mooie meisje, dat op dié wijze kon kijken en spreken. „Is er iets onfatsoenlijks met je nicht, lie ve?" vroeg zij op een toon, waaruit bleek, dat zij zeer geërgerd was. Maar Rose was te vast besloten haar wil door te zetten, om veel te letten op deu toon van mevrouw Massingham. „Het was zeker onfatsoenlijk", zei ze. Natuurlijk wil men niet graag, dat het be kend wordt. Het geheim is heel goed be waard gebleven, ten deele, omdat papa zoo voorzichtig geweest is. Hij wilde met nicht Kitty trouwen voordat hij mama ontmoette, moet ik u zeggen, en hij heeft altijd als een neef of broer van haar gehouden- Maar er is een geheim, en als men de bijzonderheden precies wist, kon men haar met de openbaar making dreigen en haar zoo tot rede bren gen, ziet u V' De haat, dien het meisje heimelijk tegen haar nicht koesterde, flikkerde weer over haar mooi gelaat en mevrouw Massingham trok zich beangst terug. „Ik geloof, dat het beter is, geheimen te laten rusten", zei ze vastberaden. ,,Ik heb geen zin er mij in te mengen." „Zelfs Diet, ter wille van Philip vroeg Rose. Mevrouw Massingham aarzelde. „Philip is belasterd; Philip's karakter is zwart gemaakt", riep Rose, woedend, ,,en dat heeft Catherine gedaan. Als ik haar kan straffen, zal ik het doen." Toen, de uitdrukking op mevrouw Mas singham's gelaat opmerkende, ging zij zach ter spreken. „O, vergeef me, als ik me te sterk uit druk; het is ter wille van Philip. zoudt toch .alles willen doen om hem te helpen, nietwaar Ik moet wel boos worden, als ik denk aan de wijze, waarop zij mijn yader tegen hem heeft opgezet. Het is, omdat ik zóóveel van Philip houd aan de Commissie van Beheer voor het Open baar Slachthuis en ook aan B. en W. aan nemelijk voor. Garantie voor de kosten van feestviering op 31 Augustus. Door het bestuur van het Comité lot her denking van het Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin wordt een garantie van de gemeente gevraagd van f 2000. De kosten worden geraamd op f 5000, waarbij echter gerekend moet worden op een bedrag voor onvoorziene uitgaven. Aan gezien het Comité er in is geslaagd een ga rantiefonds te vormen van f 4000 zal nog een eventueel tekort van f 1000 plus een bedrag voor „onvoorzien" moeten worden gedekt. En daar het op den weg der gemeente ligt het welslagen van dit feest zooveel mogelijk te bevorderen, vinden B. en W. alleszins termen om van gemeente^ge ook den ge- vraagden steun toe te zeggen. Tot toelichting diene nog, dat het kinder feest op 31 Augustus a.s., waarvoor de ge bruikelijke f 200*0 op de begrooting zijn uit getrokken, wel met deze jubileumsfeesten zal worden gecombineerd, doch dat de hier voor beschikbare gelden niet in de geraamde kosten der jubileumsfeesten zijn begrepen. Overname van slooigedeelten aan den Rijnsburgerweg en de Evertsenstraat. Ten behoeve van de verbreeding van den Rijnsburgerweg, waarvoor gelden beschik baar werden gesteld, zal het noodig zijn, dat de daarbij betrokken slootgedeelten, welke voor de verbrceding in beslag moeten worden genomen, door de respectievelijke eigenaren kosteloos aan de gemeente wor den afgestaan. Een drietal dier eigenaren, de Leidsche Exploitatie Maatschappij van Onroerende Goederen, de lieer W. Chrisliaanse en de dames Drost, hebben zich daartoe reeds be reid verklaard, zoodat lot overneming van de respectievelijke slootgedeelten, kadastraal bekend in Sectie P nis. 647 ged., 588 ged. en 611 ged. zal kunnen worden overgegaan. De verbreeding van den weg zal daardoor kunnen aansluiten aan het reeds vefbreedc gedeelte in de gemeente Oegslgeest. Ook geven B. en W. in overweging te be sluiten tot koslelooze overneming in eigen dom en onderhoud bij ,de gemeente van slootgedeelten aan de Evertsenstraat, welke slootgedeelten moeien worden gedempt ten einde daar een onhygiënischen toestand tc verhelpen. Geen demping van het Levendaal. In de door de heeren Sijtsma en Eerd- mans en mevrouw van Itallievan Emb- den ingediende motie, in zake de demping van het Levendaal, met welke motie een groot aantal bewoners van het Levendaal en naaste omgeving in hun adres instem ming betuigen, worden B. en W. uitgenoo- digd, zich ter zake van dit werk met de di rectie van de Noord-Zuid-ITollandsche Tram weg-Maatschappij in verbinding te stellen, alsmede om van de demping, al of niet met financiëelen steun van genoemde maat schappij plaats vindend, een kostenbereke ning te geven. Zooals zij reeds eerder mededeelden zal men zich bij een doelmatige uitvoering van het onderhavige werk niet kunnen bepalen lot demping van het Levendaal tusschen Steenschuur en Rijnstraat of Binnenvest gracht, doch zal de gedempte gracht, wil de demping lot haar recht komen, in verbin ding moeten worden gebracht met de Plan tage, onmiddellijk vóór de Utrechtsche brug. De kosten van demping van het Leven- daal van het Steenschuur tot aan de Bin nenvestgracht worden, bij het aanleggen al daar van een 28 Meter breeden verkeersweg globaal geraamd op f 225.500. De kosten, verbonden aan de doortrekking van dien weg tot onmiddellijk vóór de Utrechtsche brug met inbegrip van de verbreeding van de Utrechtsche brug en bijkomende werken, zijn op ten minste f 110.000 te schatten, zoodat de totale kosten van het volledige werk naar alle waarschijnlijkheid meer dan f 335.000 zulten bedragen. Wat betreft de medewerking van de Noord Zuid-IIollandsche Tramweg-Maatschappij, in den vorm van financiëelen steun bij de uilvoering van dit werk, waarop de motie blijkbaar doelt, zij opgemerkt, dat volgens de arlt. 20, jo. 17, van de concessievoor Haar blauwe oogen stroomden over en zij bedekte haar gezicht, met de handen. „Ik weet het, ik begrijp het", zei me vrouw Massingham opeens verzacht. „Je bent een lief meisje met een warm hart, dat zie ik, en ik zal alles doen, wat ik kan om je te helpen." „Wil u! Wat lief is u! Ik wist zeker, dat u lief zoudt zijn", zei Rose, en voordat me vrouw MassiDgham begreep, dat zij zich overgeleverd had, sloeg Rose haar armen om haar hals en stond Philip naast haar met een stralend voorkomen en de vaste overtuiging, dat Rose het slimste meisje van de wereld was- Maar, toen mevrouw Massingham de wa penen neerlegde, deed zij het met gratie. Zij verklaarde geheel aan Philip's kant te staan en begon te spreken over de mid delen en manieren, om het hart van den heer Holden zachter te maken. „Geloof je, dat ik hem moest gaan opzoe ken vroeg zij. Rose schudde het hoofd. ,,Ik ben bang, dat dat niet helpen zou. Hij is zoo vastbesloten." „Maar wat kan juffrouw Holden gezegd hebben, om hem zoo geheel tegen je te kee- ren, Philip?" Philip schudde het hoofd. „Zij houdt heel veel van Sydney; en je weet", zei Rose tot hem opziende met een heven blik van verwijt, „je hebt Sydney een beetje het hof gemaakt." „Het was voordat ik jou gezien had; je moet het me vergeven", zei Philip, haar hand drukkende. „Ik vind", zc# mevrouw Massingham ver ontwaardigd, „dat iemand met dat meisje spreken moest, en haar moest zeggen, hoe onbehoorlijk zij zich gedragen heeft. Het waarden genoemSc maatschappij zich ver bonden heeft om, wanneer bij den aanleg van de eloctrieche tramlijn op hot Leven daal (de tramlijn in de richting Bodegra ven) door do gemeente tot demping van dio gracht wordt overgegaan, in de kosten daar-, van 1/3 gedeelte, tot een maximum van f 30.000, bij te dragen. Heeft echter dem ping van gemeentewege plaats zonder ge-, lijklijdigen aanleg van do tramlijn in Oos- lelijke richting, dan is, volgcn9 do conces sie, do maatschappij niet tol eenigerlei bij- drage verplicht. Waar het B. en W. evenwel niet onmoge-a lijk voorkwam, dat do Tramweg-Maatschap-i pij in het laatste geval niettemin tot het ver-» I eenen van een subsidie in do demping van het Levendaal bereid gevonden zou kunnen worden, is dezerzijds een desbetreffende vraag lot hare directie gericht. Het in af schrift overgelegde antwoord luidt, dat de kans, dat de maatschappij voor een aan to leggen eleclrische lijn naar Bodegraven dem ping van het Levendaal zal vragen, naar hare meening zoo onzeker is, dat het voor haar niet gemotiveerd is daarvoor thans reeds uitgaven te doen. Op een bijdrage harerzijds kan dan ook, zoo deelt de maatschappij verder mede, niet worden gerekend, zoodat, indien de gemeente thans uit eigen beweging tot demping van het Levendaal overgaat, de kosten van het werk 130.000 hooger worden, dan anders het geval zou zijn. B. en W. hebben ernstig overwogen, of onder deze omstandigheden reeds thans het oogenblik is aangebroken, om lot demping van het Levendaal over te gaan. Zij mee- nen deze vraag ontkennend te moeten be antwoorden. Vermits toch met de demping van de Mare waartoe de Raad onlangs in beginsel besloten heeft en waarvoor de de finitieve plannen worden uitgewerkt cn bin nenkort aanhangig zullen worden gemaakt reeds ongeveer f 100.000 zal zijn gemoeid achten zij het niet verantwoordt thans ook nog voor de demping van het Levendaal en bijkomende werken een bedrag van pl.m,- f 350.000 uit te geven. De demping van de twee grachten moge, gelijk de Commissie van Fabricage opmerkt, wenschelijk, en zelfs urgent, zijn le achten, door nagenoeg gelijktijdige uitvoering van beide werken zou een te zware last op de gemeente worden gelegd. De toestand der gemeentefinanciën gedoogt dit inderdaad niet. Wij achten het mitsdien wenschelijk, dat de gemeente zich thans bepaalt tot de demping van de Mare en dat de demping van het Levendaal later opnieuw onder de oogen wordt gezien. Naast deze bedenkingen van linancieelen aard, die inlusscben naar de meening van B. en W. op zichzelf al van voldoende ge wicht zijn, om van het Levendaal-plan, hoe bevorderlijk de verwezenlijking daarvan met name voor een betere regeling van het verkeer over de Hoogewoerd zou kunnen zijn, voorloopig af te zien, staan nog eenige overwegingen van praktischen aard, welke even zoovele bezwaren vormen tegen een besluit, om reeds thans tot demping van het Levendaal over te gaan. In de eerste plaats zal een gevolg van de, demping zijn, dat de in het Levendaal door. riolen, fabrieken, als anderszins, aangevoer de stoffen alsdan moeten worden opgevan-i gen in een groot slamriool, dat eenerzijds. zal loozen in den Zoeterwoudschen Singel, anderzijds in het ongedempt blijvende deel van het Levendaal op korten afstand van Steenschuur en Rapenburg. Dit brengt mede dat deze wateren door den aanvoer, in sterk: geconcentreerden toestand, van de afval-i sloffen, in hooge mate zullen worden ver* onlreinigd, zoodat hierdoor nagenoeg zouden worden opgeheven de voordcelen, welke, in hygiënisch opzicht, ten aanzien van het Le* vendaal zelf door demping verkregen zou-, den worden. Hierbij komt nog en dit maakt de demi ping althans uit een gezondheidsoogpunt minder noodzakelijk dan zij schijnt dat uitvoering van de aanhangige plannen lot het maken eener centrale rioleering, waar-, omtrent binnenkort voorstellen van B. en W, te verwachten zijn, den toestand van het Le- vendaal-water sterk zal wijzigen. Het aan sluiten van perceelcn cn fabrieken op do. nieuwe rioleering toch is een quaestie van slechts enkele jaren, waarna het Levendaal, in slede van een vuile en onwelriekende zou me heusch niet kunnen schelen zelf meb haar te spreken; zij heeft geen moeder!"- Maar Rose had haar redenen, om elk be roep op Sydney af te raden. „Ik geloof niet, dat zij te laken is", zei zo verzachtend; „hcusch, dat geloof ik niet; of ten minste, niet erg. Zij heeft zooveel tegen gehad, die a/rme Sydney! Ik durf zeg gen, dat zij nooit eenig kwaad bedoeld heeft; zij stortte haar hart uit bij Catherine Holden, en deze sprak met papa." Philip keek zijn moeder bcteekenisvol aan, en mevrouw Massingham gaf een vurigen kus aan het „lieve, zachte meisje", dat zoo aardig over haar ouderloos nichtje sprak. „Wii hebben te maken met Catherine Holden", zei het lieve, zachte meisje, tame lijk kwaadaardig. Weer raadpleegden moeder en zoon elkan der met hun oogen. „Lieve Rose, als jc denkt, dat ik van eenig nut kan zijn", zei mevrouw Massing ham wat zenuwachtig, „zal ik heel graag..." „Wil u, o, wil u, lieve mevrouw Masaing- ham O, als u met mij naar Catherine Hol den wilde gaan, en haar ronduit vragen, wat haar bedoeling is Zou dat niet goed zijn t Ik weet zeker, dat wij haar bang zouden maken, en dan zou zij papa overhalen." ,Ik wilde zelf naar juffrouw Holden gaan en haar vragen, wat zij gezegd heeft", zei Philip, „raaar Rose vindt het beter van niefc-" - j ,Ik zal doen, wat Rose hot beste vindt 9 zei zijn moeder vriendelijk. (Wórdt vervolgd.}

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 5